Oecumenische bidstond Hongarije Openbare Ulo-school in Voorschoten Laatste Berichten Bijna 2000 bezoekers waren gisteravond in Pieterskerk Categorische afwijzing! DINSDAG NOVEMBER 1956 Uitgaande van de kerken, die in de Oecumenische Raad van Ne derland samenwerken, werd gisteravond om tien uur in de Pieterskerk een bidstond voor Hongarije en voor het behoud van de vrede gehou den. De Pieterskerk was geheel gevuld, zodat ongeveer 2000 personen de dienst bijwoonden. De liturgie werd geleid door ds. S. L. Verheus, doopsgezind predi kant; dr. P. Kloek, hervormd predikant hield de meditatie, terwijl ds. H. J. A. Haan, luthers predikant de dienst der gebeden leidde. Zalig de zachtmoedigen Det schriftlezing bestond uit drie ge deelten: Psalm 12. Psalm 2 en Openba ringen 21 1-7. en de tekst was gekozen uit het Evangelie van Mattheus. hoofd stuk 5 vers 5 „Zalig de zachtmoedigen. want zij zullen de aarde beërven". Wan neer wij op dit ogenblik bijeen zijn, al dus spreker, dan is dat een uiting van de grote nood. waarin wij plotseling zijn geraakt. Het is alsof de toch al slappe bodem ineens als drijfzand onder onze voeten begon weg te zinken. Er storm den zoveel vragen op ons af. dat er geen antwoord meer gevonden kon worden. Het leek alles wat beter te worden: de terreur scheen te verminderen en het vertrouwen tussen de volkeren scheen te groeien. Het is echter alles schijn ge bleken Wij hebben niet geholpen Wij vragen ons af wat het ergst is: het zinloze bloed dat voor de tweede maal in één week door de straten van Boedapest stroomt, of de verraderlijk heid en verachtelijkheid van het Russi sche optreden, of de zware klappen, die de moeizaam opgebouwde rechtsorde in Hongarije en het Midden-Oosten kreeg, of onze machteloosheid. Het verzet in Hongarije schreeuwde om hulp, maar het hulpgeroep stierf weg uit te ether, etn wij hadden niet geholpen. Het westen was gebonden, omdat het machtigste .volk zich opmaakte het feest van zijn vrijheid te vieren in de verkie zing van een president, en omdat twee andere machtige staten hun handen vol hadden in het Midden Oosten. Vanuit deze situatie, aldus spr. zijn wij hier gekomen, om te bidden, om onze gezamenlijke schuld te belijden en de nood van de wereld voor God te brengen. „Zalig de zachtmoedigen. want zij zullen de aarde beërven". Dit is geen stichtelijkheid, die wij mogen versymbo- liseren of vergeestelijken, doch een zeer concreet iets: zij zullen deze aarde, waarop wij leven en sterven, waarop men elkander haat en het elkaar moei lijk maakt, zodat men met de blote vuist tegen tanks vecht, beërven. Hel1 kind is sterker De zachtmoedigen zijn niet de slap pen. niet de toegefelijken en niet zij die altijd zwijgen om zodoende de kool en de geit te sparen, „omdat zij toch zo zachtmoedig zijn". Het zijn zij. die een of andere wijze hebben geleerd, dat niet het geweld en de leugen, de haat en de wreedheid het voor het zeggen hebben in deze wereld. Het zijn zij, die weten dat de mense lijkheid en het recht, de vergevensge zindheid, het vertrouwen en de waar- Panda morgen in Schouwburg Er blijkt onder de Jeugd ook ditmaal grote belangstelling te bestaan voor de beide voorstellingen, welke het Rotter dams Kindertoneel morgenmiddag in de Schouwburg geeft van de avonturen van Panda en zfjn kornuiten. Om teleurstelling te voorkomen wij zen wij erop, dat alleen morgenochtend van 10—1 uur nog gelegenheid bestaat om plaatsen in voorverkoop te ver krijgen. Wanneer er daarna nog kaar ten over blijven, zijn ze vanzelfsprekend ook nog verkrijgbaar voor de aanvang der beide voorstellingen, welke respec tievelijk om halftwee en om 4 uur be ginnen. Ruim f 2700 voor Chr. Blindenactie De huis-aan-huiscollecte, welke hier vorige week ten bate van de Chr. Blin denactie ,.De fakkels bijeen" is gehou den, heeft ruim f.2700.opgebracht. Ruim f 6000.voor Hongarije OPBRENGST COLLECTE HERVORMDE KERKEN. De collecte, welke gisteravond na afloop van de bidstond in de Pieters kerk werd gehouden en die bestemd is voor de Hongaarse vluchtelingen, heeft f.2765,81 opgebracht. De j.l. zondag in alle Hervormde kerken gehouden schaalcollecte, welke eveneens voor Hongarjje was bedoeld, heeft f. 3326,95 opgebracht. VAKANTIEBEZIGHEDEN UITNEMEND GESLAAGD Uit het vandaag verschenen verslag ovtr de deze zomerg ehouden vakantie bezigheden blijkt, dat de ditmaal geno men proef met het opvoeren van een centraal programma op een der speel tuinverenigingen uitnemend is geslaagd. Niet minder dan 3175 kinderen genoten op de tuin van Morskwartier van een vrolijk programma. Naast de activitei ten, welke door de diverse speeltuinver enigingen in eigen omgeving werden ge organiseerd, bezochten 3896 kinderen de jeugdbioscoopvoorstelling. In verband met de deze zomertoene- mende onrust over de kinderverlam ming,, werden de voorstellingen van het theater „Cruys Voorberg" uitgesteld tot de kerstvakantie. De speeltuinjeugd heeft dus in december nog iets te goed! FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: De Vries-Pride Jones, d.. Den Haag; Francols-Colijn, d., Den Haag; Van Beest-Folkema. d Rotterdam; T. Wells- Berkemeler. z., Kuala-Lumpur-Selangor; E. Hennik-Melis. d., Voorburg; Verhagen- Joosten, d.. Montreal; M. Polak-Scheffer, d„ Amsterdam; Mülder-Cramer, d A'dam. Getrouwd: mr. B. H, ter Kulle en M. van Eok. Delden; J. C. Schipper en B. Leyder, Den Haag. Overleden: A. H. C. Monod de Frolde- ville-De Ruiter. vr„ 76 jr. Den Haag; E. E. Wijnen Riems-Van der Maaten, vr.. 65 Jr. Den Haag; A. Janzen, m„ 73 Jr. Rotter dam: A. Both, m., 78 Jr, Deventer: J. A. van der Staaij. m.. 73 jr. Rotterdam: L. G. Cleyndert-Courbois. vr.. 79 Jr. Bilthoven; P. van der Hoek. m„ 93 Jr. Amsterdam; J H. A. Modderman, m 76 Jr. Belst; J. Fransen, m.. 63 Jr. Amsterdam: A. Maseh- meijer-Veen. vr.. Amsterdam; Jhr. C. Bee- laerts van Blokland, m.. 26 ir. Driebergen; Th. S. Valstar, m., 48 Jr, Zeist, heid het móeten winnen; die hebben verstaan dat het Kind uit de kribbe sterker is dan Herodes, en Pilatus en Nero en Kroesjtsjef en al die anderen. Deze zachtmoedigheid is geen karak tertrek en heeft niets te maken met aanleg: het is in deze wereld een vreemd element, de roeping zachtmoedig te zijn en in de bres te springen voor de waar heid, het recht en de barmhartigheid. Hebben de mensen in Hongarije dat ver staan. toen zij in opstand kwamen? Ze ker is dat zij hebben gestreden voor het recht op verantwoordelijkheid voor de naaste en op vrijheid. Zij sprongen op de bres voor alle rechten, die het leven waard maken geleefd te worden. Onuitsprekelijk erg Het is zo onuitsprekelijk erg voor die mannen en vrouwen, die naar het schijnt zinloos zijn gestorven in de eer ste dagen van de opstand, voor hen. die thans de represailles hebben te vrezen, voor hen die blijven leven in een ver woest land met een grauwe toekomst voor zich. voor hen die gevlucht zijn uit hun land. dat hen lief was. voor de kin deren. die naar Oostenrijk zijn gestuurd door hun ouders, die willen blijven vech ten tot het uiterste. Voor één categorie mensen is het nog het allerergst: voor hen die de vrijheid beloofden en tanks en vliegtuigen ga ven. die onderhandelingen begonnen en bommen stuurden. Zij ziin het die zich zelf zoeken met geweld, die de leugen toepassen. Zij zijn de verliezers, nu reeds want zij hebben geen toekomst meer. Het geloof in Jezus Christus zegt ons dit. en wij willen daarvan getuigen als kerk en hopelijk ook als volk: zij die ge weld gebruiken en het recht verkrach ten hebben geen toekomst, doch de zachtmoedigen zullen de aarde beërven. Aan het einde van de dienst der ge beden. bad men gezamenlijk het „Onze Vader", waarna de dienst besloten werd met het zingen van het derde en veer tiende couplet van het Wilhelmus. Zén uur loon voor Hongarije Het personeel van de Royal Type writer Company heeft het sympathieke initiatief genomen om donderdag één uur over te werken en het uurloon dat door de directie zal worden verdubbeld, af te staan voor de slachtoffers van het Hongaarse verzet. Voor een aardige geste zorgde een de zer dagen ook een aaital kinderen uit de Tiboel Siegenbeekstraat. Van bijeen verzamelde paddestoelen richtten zij bij één der kinderen thuis een tentoonstel ling in, welke tegen een vrijblijvend be drag bezichtigd kon worden. In enkele uren bracht deze „expositie" voor de Hongaarse vluchtelingen een bedrag van f 12.op. BEGRAFENIS C. A. MULDER Gistermidadg vond op de begraaf plaats Rhijnhof de teraardebestelling plaats van de heer C. A. Mulder, eige naar van de radiohandel Peltenburg aan de Breestraat. Op de begraafplaats merkten wij o.m. op het bestuur van de afdeling Zuid- Holland Noord van de Ned. Ver. Radio Detailhandelarenvertegenwoordigers van enkele zakenrelaties en vele vrien den en kennissen. Nadat de kist in de aula was ge plaatst. sprak de heer A. C. J. Mulder, een zoon van de overledene, een per soonlijk woord van afscheid, waarna nog het woord werd gevoerd door de heer K. C. Koopmans, een schoonzoon en ds W. J. H. Baart uit Naarden, eveneens een schoonzoon. De begrafe nisliturgie werd geleid door ds. Baart. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven verwelkomde gistermiddag om vier uur een zeer groot aantal genodigden (de raadszaal in het gemeentehuis was geheel ge vuld), die de officiële opening van de openbare ULO kwamen bijwonen. De burgemeester memoreerde hoe in 1954 de Adviescommissie Openbaar en Neutraal Onderwijs met het verzoek tot stichting van een openbare ULO geko men was. maar dat B. en W. aanvankelijk meenden, dat in VoVorschoten naast de te stichten Christelijke ULO geen plaats voor etn openbare school zou zijn. Op 6 mei 1954 werd echter, na een nader advies van genoemde commissie het achteraf gezien gelukkige besluit genomen toch een openbare ULO te stichten. In september 1955 begon de school met 39 leerlingen, nu zijn het er al 88. terwijl vier leerkrachten en drie vak leerkrachten aan de school verbonden zijn. Deze school heeft haar recht van bestaan al tenvolle bewezen, zo zelfs, dat reeds nu overwogen moet worden of geen plannen voor uitbreiding gemaakt moeten worden. Spr. wenste de heer Otten. het hoofd der school, met zijn deskundige staf kracht toe tot meerdere groei en bloei van dit onderwijs. De Rijksinspecteur van het lager onderwijs, de heer dr. Hh. Duchateau. Ds H. P. Fortgens wenste mede na mens alle chr. schoolbesturen, het ge meentebestuur geluk met de opening van deze school. Spr. was verheugd, dat deze school tot stand was gekomen. Hij roemde de goede onderlinge verstand houding tussen de scholen en wenste de heer Otten wijsheid toe. Namens de Adviescommissie, die zo veel gedaan heeft om de tot standko- ming van deze school te bevorderen, sprak de heer A. de Groot, die memo reerde. hoe indertijd de commissie hevig teleurgesteld was geweest dat er geen sa menwerking met de chr. schoolbesturen mogelijk was gebleken, maar die nu met ds. Fortgens concludeerde, dat er inder daad plaats blijkt te zijn voor twee ULO-scholen. Spr. bracht dank aan het college van B en W. en overhandigde de heer Otten een paar fraaie vogels als herinnering aan de opening van zyn school. Het hoofd der School, de heer R. Ot ten, bracht dank aan allen, die de tot standkoming van de school bevorderd hadden, in het bijzonder de heer Du chateau en de burgemeester. Namens de oudercommissie van de ULO sprak de heer P. Weduwer woorden van gleukwens en dank, terwijl de heer J. H. Krooshof, namens de hoofden van de openbare scholen in Voorschoten en Leidschendam zijn vreugde uitsprak over het tot stand komen van deze langge koesterde wens. Nadat burgemeester van der Hoeven de architect, de heer ir. B. Uyterlinde. de aanntmer, de firma van Noort uit Bent huizen en de onderaannemers dank ge bracht had en de moeder van het hoofd der school had betrokken in deze fees telijke gebeurtenis, verklaarde hij de school voor geopend. Na deze bijeenkomst in de raadszaal gingen de genodigden naar de school aan de Prinses Marijkelaan om van de gelegenheid gebruik te maken die te be zichtigen. Draa sprak ir. Uyterlinde een kort toe lichtend woord. Tweede Kamer mei 150 leden (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer is uitgebreid van 100 tot 150 leden. Vanmiddag zijn de nieuwe leden geïnstalleerd Van de 50 nieuwe leden waren er 49 aanwezig voor het afleggen van de vereiste eden of beloften. ZOETERWOUDE Gemeentebode Th. C. Berg ging met pensioen Gisteravond was de gemeenteraad in een speciale vergadering bijeen ge roepen om afscheid te nemen van de gemeentebode Th. C. Berg. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd werd Berg. hoewel nog fitaal en ge zond, genoodzaakt uit de gemeente dienst te treden. 1 Burgemeester H. J. J. A. Smeets, sprak het eerst de scheidende functio naris toe en memoreerde de goede kwa- i liteiten van eBrg als gemeentebode Het nauwe contact, dat s»teeds tussen bode en burgemeester bestaat, gaf preker aan leiding om dit op de juiste wijze te kunnen beoordelen en te waarderen. Hoewel U niet uit de voordracht van B. en W. in 1939 bent benoemd, aldus de burgemeester wat bij het benoe men van een gemeentebode in Zoeter- woude gewoonte schijnt te zijn kan ik niet anders dan lof voor U hebben. Persoonlek bood de burgemeester een piip met tabak aan. Wethouder G. P. van Leeuwen sprak .de scheidende eveneens woorden van waardering toe. De heer Sieverding sprak namens de ambtenaren en de Rijkspolitie woorden van kameraadschap. De scheidende gemeentebode dankte de verschillende sprekers voor hun har telijke woorden en in het bijzonder ook voor de mooie cadeaus. Onder het genot van verversingen en wat rokerij bleef men nog enige tijd ge zellig beijen. Ook mevr. Berg en de kin deren waren bii deze Dlechtisheid aan- wezie. Als opvolger van de heer h. C. Rrre benoemd de heer Adr Be*g, die deze avond een goede entree maakte. Bijeenkomsten van Universitaire wereld „HOE HELPEN WIJ HONGARIJE'.'" De Nederlandse Universitaire wereld houdt morgen in de namiddag in alle universiteitssteden bijeenkomsten. Op deze bijeenkomsten zal door hooglera ren en Nederlandse en Hongaarse stu denten gesproken worden over het on derwerp: ..Hoe helpen wij Hongarije?" Deze bijeenkomsten staan onder auspiciën van de academische senaten, de Nederlandse Studenten Raad, het interacademiaal overleg der weten schappelijke staven en het Universitair Asylfonds. Het is niet de bedoeling een demon stratie te houden, doch solidariteit te betuigen met de Hongaarse academici. De Nederlandse academici zullen hun steun aan het Universitaire Asyl fonds kunnen verlenen of hernieuwen en dit fonds daarvoor in staat stellen onlangs gevluchte Hongaarse studenten in Ne derland hun studie te laten voltooien. Hier ter stede wordt deze bijeenkomst morgenmiddag om halfvijf in de Pie terskerk gehouden. Het woord zal daar worden gevoerd door de rector-magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer. de voorzitter van de Leidse Studentencontactcommissie, de heer K. van den Berg en een Hongaar, dr. Z. Szirmai, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de Leidse Universiteit. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 november. Varkensmarkt. Aawvoer 187 vette varkens. Notering: gros siersvarkens 1.952.02, lichte 1.801.92, slagersvarkens 1.972.03. zeugen 1.55 1.80, Handel terughoudend. LEIDEN, 6 november. Per 100 kg.: Ap pelen 726, druiven 74108, peren 15 88, andijvie 821. snijbonen 107—172, spekbonen 65, kroten 615. kroten, ge kookt 2535, boerenkool 1827. Chinese kool 1113, gele kool 1022. gele kool 1621, groene kool 524. prei 1225, spinazie 6783. stoofsla 1320. sprui ten A 1696. B 2265. tomaten A 2344 B 2953. C 2629. uien 518. waspeen 14—38, witlof 65—114 bloemkool A 38— 63. B 13—55. C 26—38. knolselderie 6—19 sla A 4—15, B 511. Per 100 bos: bleek- selderie 1116, bospeen 1335, peterse lie 2—13 selderie 3—7. BODEGRAVEN. 6 november. Aanvoer 62 partijen. Eerste soort 2.342.38. tweede soort 2.302.33. extra tot f2.60. Handel kal>m. ROTTERDAM. 6 november. Veemarkt Aanvoer in totaal 3242. Weektotaal 4988. vette koeien en ossen 450, gebruiksvee 1091 vette kalveren 90, grasikaiveren 335, nuch tere kalveren 702, varkens 74. biggen 182, paarden 70. veulens 14. schapen of lam meren 211, bokken of gelten 23. Prijs per kg: Vette koelen. Ie kw. 3.00 —3.10. 2e kw. 2.88—2.98, 2.78—2 88; vette kalveren 3 053 25 2.853.00. 2.60—2.70; slachtpaarden 2.40. 2.15, 2 00 Prijs per stuk: Graskalveren 440. 350. 250; nuchtere kalveren 58. 50. 40; biggen 58. 50. 40; scha pen 130. 110. 100; lammeren 125. 110. 95; kalfkoeien 1125, 950. 725; melkkoeien 1125 950. 725; vare koeien 800, 700. 600; vaarzen 820, 700, 500; plmken 570. 470, 370. Twee gedetineerden te Scheveningen ontvlucht (Van onze Haagse redactie) Twee gedetineerden zijn gisteravond omstreeks 6 uur dc strafgevangenis te Seheveningen ontvlucht. Het zijn een 25-jarige kraandrijver uit Amsterdam, die zes jaar uitzat wegens een in braak, en een 43-jarige fabrieksarbei der uit Amersfoort, die met drie jaar was gestraft wegens een zedendelict. Beiden werkten in de kleermakerij van de gevangenis. Zij zyn ontkomen door verbreking van een hangslot op een traliehek en via twee afdakjes, waarbij zij gebruik maakten van een touw. Daarna stonden zij op de bin nenplaats tussen de gevangenis en de bewakerswoningen. Hier zijn bouwwerk zaamheden onderhanden, zodat er plan ken en ladders aanwezig waren, waar mee de uitbrekers gemakkelijk de laatste hoge muur konden overklimmen. Tot nog toe ontbreekt elk spoor van de vluchtelingen. Geen diplomatieke breuk MET DE SOVJET-UNIE Minister-president, dr. W. Drees. heeft in de Tweede Kanier medegedeeld, dat Nederland de diplomatieke betrekkin gen met de Sovjet-Unie en met de andere landen van het Sovjet-blok niet zal verbreken. Men heeft zich er rekenschap van gegeven, dat de nadelen van een dergelijke breuk zeer groot zouden zijn. Bovendien acht de regering het niet gewenst een weg te gaan, die andere landen niet zouden volgen, in het bijzonder in het ver band van het Atlantische bondgenoot schap. Nederland stelt er prijs op steeds overleg te plegen met de mede leden van de NAVO. in het bijzonder ten aanzien van het Sovjet-blok, zo dat het niet gewenst moet worden geacht zonder overleg een weg te gaan die tot diplomatieke breuken met de Sovjet-Unie en de andere communis tische landen zouden leiden. Brits protest tegen betogingen in Moskou De Britse ambassadeur in Rusland, Hayter, heeft krachtig geprotesteerd bij het Sovjetrussische ministerie van Bui tenlandse Zaken tegen de goed georga niseerde betogingen, welke vanmorgen door een duizendtal inwoners van Mos kou voor de ambassade werd gehouden en waarbij verscheidene honderden betogers erin slaagde op het terrein rondom de ambassade door te dringen. De betogingen waren in hoofdzaak tegen de Britse ambassade gericht, hoe wel ook betogingen voorkwamen voor de Franse en Israëlische ambassades. Herhaalde malen heeft het personeel van de Britse ambassade verzocht de wacht bij het gebouw te versterken om de betogers terug te drijven. Eerst na drie uur kwamen vrachtauto's met leden van de Veiligheidsdienst te hulp. Men had toen bijna een uur nodig om de betogers in de straten in de omgeving te drijven. Russische terreur in Boedapest Een ooggetuige, die maandag uit Boe dapest is vertrokken, heeft te Wenen medegedeeld, dat Russische militairen gevangengenomen burgerlijke verzets lieden ophingen en hun lijken op de Donaubruggen ten toon stelden. In som mige delen van de stad werd nog ge vochten. Westelijke breuk volledig hersteld De Britse regering zal wat men te Londen noemt „het Sovjetrussische ulti matum betreffende het Midden-Oosten", categorisch verwerpen, aldus deelt men van welingelichte zijde te Londen mee. De boodschap van premier Boelganin heeft een pijnlijke indruk in politieke kringen te Londen gemaakt. Met ver ontwaardiging nam men er kennis van, dat zij ook was gericht aan het „parle ment", de socialistische party, de vak bonden en het Britse volk". Het eerste resultaat van de Russische dreiging is een aanzienlijke toenadering tussen de Ver. Staten. Frankrijk en Groot-Brittannic. zo werd van genoemde tijde vernomen. Britse regering overlegt Het Britse kabinet is hedenochtend in een spoedvergadering bijeengeweest ter bespreking van de waarschuwing van de Sovjetrussische premier, Boelganin, dat de strijd in Sgypte zou kunnen lei den tot „een derde wereldoorlog". Pre mier Eden riep zijn ministers na een lang telefoongesprek met premier Mollet van Frankrijk bijeen. Regering wil 1000 Hongaarse vluchtelingen opnemen (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer zei de voorzitter, dr. Kortenhorst. vanmiddag in een stampvolle zaal: „In de achter ona liggende dagen heeft het Nederlandse volk spontaan en diep bewogen een uitweg gezocht voor zijn opgekropte gevoelens om de gruwelen in Hon garije. Het heeft in edele verontwaar diging de vuister gebald, het heeft de handen smekend ten hemel geheven, het heeft zijn protest uitgeschreeuwd en het heeft biddend geschreid om erbarmen. Het Hongaarse volk. met het zonlicht van de uiteindelijke bevrijding nog in de ogen. werd plotseling gedompeld in een afgrond van verraad, ongerechtig heid en barbaarsheid. Hongarije bloedt thans uit duizend wonden. Wij zouden schromelijk tekort schieten, wanneer wij onze stem niet zouden voegen bij die der duizenden in den lande om getuige nis af te leggen van onze heilige toorn tegen de hemeltergende aanslag op een fier en frank volk. Wij staan niet geheel machteloos tegenover het onzegbaar leed van het uiteengereten Hongaarse volk. Wij kunnen helpen door gebed en door offer. De zedelijke en geestelijke krachten zullen tenslotte zegevieren over bruut geweld. Minister-president dr. Drees sloot namens de regering aan bij de aan grijpende wijze, waarop de voorzitter de gevoelens van het Nederlandse volk had vertolkt. HIJ deelde mede. dat de Nederlandse regering bereid is een duizendtal Hongaarse vluchtelingen, die in Oostenrijk vertoeven, naar Nederland te laten komen. Er is een departementale commissie gevormd voor de ontvangst Bio-vakantieoord voor Hongaarse kinderen De stichting „Bio-vacantie-oord" heeft aan het Nederlandsche Roode Kruis haar koloniehuis „Russenduin" te Bergen aan Zee van ongeveer half december af ter bschikking gesteld voor het eventueel opnemen van Hongaarse kinderen, die zich In vlucthelingenkampen in Oostenrijk bevinden. Het bestuur van de Stichting heeft zich verder bereid verklaard zo nodig het transport uit Oostenrijk met eigen vervoermiddelen te verzorgen. Wordt Stalinlaan Vrijheidslaan De gemeenteraad van Amsterdam zal namens enige raadsleden een voor stel bereiken om de naam Stalinlaan in de hoofdstad te doen vervangen door de naam Vrijheidslaan. De commissie van bijstand der pu blieke werken, heeft met algemene stem men daartoe besloten. In de overweging wordt o.a. gezegd, dat „het thans mede in verband met het gebeurde in Hon garije ondragelijk gebleken is de naam Stlinlaan nog langer in Amsterdam te handhaven. Een deel van de burgerij heeft aan dit doel reeds uitdrukking ge geven door de naamborden in deze laan te verwijderen en te vervangen door de naam 4-novemberlaan". De commissie leden achten het gewenst algemeen tot uitdrukking te brengen hetgeen door de burgerij wordt bedoeld; vandaar het in dienen van deze voordracht. 15 gewenden in Den Haag (Van onze Haagse redactie). De ongeregeldheden, welke zich gis teravond te Den Haag hebben voor gedaan, heeft aan beide zijden slacht offers gemaakt. Het ernstigste slachtoffer is een 20- jarige betonwerker, die door een kogel uit een politiepistool aan het hoofd werd gteroffen en thans in zorgwek kende toestand in de Ursula-kliniek verblijft. Ook enige andere personen werden naar het ziekenhuis overge bracht. Ook aan de zijde van de politie vie len gewonden door de bombardementen mt stenen. Acht agenten en een lid van de marechaussee moesten in diver se ziekenhuizen hun wonden laten ver binden. De laatste moest in het militair hospitaal worden opgenomen met een kaakfractuur. Samenscholingsverbod De loco-burgemeester van Den Haag, de heer C. H. P. W. van den Oever, heeft vanmorgen bekend gemaakt, dat om ongeregeldheden te voorkomen, de Haagse politie vanavond zeer streng zal optreden tegen ordeverstoorders. Als voorzorgsmaatregel heeft hij op grond van de gemeentewet een samenscho lingsverbod afgekondigd voor meer dan drie prsonen. Dit verbod, dat geldt voor de Prinsegracht en omgeving, als mede voor de omgeving van de Russi sche ambassade, zal vanavond om acht uur ingaan. Waa modig zal de politie zeer streng omreden. BEURSOVERZICHT Gedrukte stemming Amsterdam. 6 november De berichten uit Hongarije en Egypte blijven een dominerende rol spelen op de Amsterdamse effectenbeurs. Optimisti sche en pessimistische berichten wisselen elkaar af en de beurs reageert hierop vrijwel onmiddellijk. Zo konden Kon. Olies gisteravond bijv. bijna 30 punten stijgen tot 821, maar vanmiddag moest deze winst geheel worden prijsgegeven. De stemming was over de hele linie ge drukt en de handel kon moeilijk op gang komen. De Amerikaanse presidentsver kiezingen zijn op de achtergrond gedron gen en ook het voornemen van de rege ring over te gaan tot beperking van de investeringsaftrek sorteerden slechts weinig effect. Kon. Olie werd vanmiddag verhandeld tussen 782 en 788, slot circa 783 tegen gisteren 785. Unilever noteere een zestal punten la ger. Aku en Philips verloren beide circa 4 punten. Ook de scheepvaartafdeling gaf van een flauwe stemming blijk. De handel had niet vtel om het lijf, doch gering aanbod was reeds voldoende voor aan zienlijke koersverliezen. De actieve soor ten sloten 5 tot 8 punten lager. De cul tuursector deelde in de algemene markt tnedentie en de voornaamste papieren mesten een verlies v na tnep3nu moesten een verlies van 3 punten incas seren. Guldensbeleggingen tenslotte stil en opnieuw aan de lage kant, met uit zondering van de conversielening, die wegens steunaankopen nagenoeg onver anderd bleef. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 6 nov. Londen 10.59%- 10.60%; New York 3.82%— 3.83Mon treal 3.95Vu—3.95%; Parijs 1.0805-1.0815: Brussel 7.61—7.61%: Frankfurt 90.741 ó- 90.7©%; Zürich 86.89—86.94; Zürich (vr. francs» 8935%—89.40%; Stock holm 73.67%—73.72%Kopenhagen 54.8754.92; Oslo 53.1353.18%; Mi laan 60.55%60.60%. Deze pagina ls gedeeltelik gecorrigeerd Beurs van Amsterdam Dinsdag 6 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93A 93 L Grootboek obl. Ned '51 3% 94 93% Ned '53 (3%) 91% 91L Ned '56 3% 91A 9<>A Ned '48 3% 87 L 86% L Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 3% 87% 87% Ned. '55 n 3 89% 89A Ned. '47 3% (3) 89% 89% Ned. 37 3 85% 85% Dollarlng '47 3 93L 92% Investeringscert. 3 91% 91% Ned. 62-64 3 91% 90% Indië A 3 89 88% L Grootboek '46 3 87 L ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 47% 46 Nat. Handelsbank 104% 102 Ned Handelsmij 175 172% A.K.O 228% 223% Philips 260% 252% Unilever371% 362% Wilton Feyenoord 329% 320 Biliton 2de r220 B 220 Kon Olie (f 50.—) 402 Kon Olie 784% 780% Amst Rubber 75% 70% Holl Amer UJn 195 188 Kon N Stoomboot 173% 166 Ned Sc heep v Onle 166% 157% H V A 93 86% Java Cult 56 51 Deli Mü en (Ver.) 103 99% Senembah 65 65 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A dam '47 (3%) 3 91% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam *37 I-TTI 3% 92 Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 100 99% Premieleningen A'dam '51 244 98", 97>4 A'dam '56 I 2» 95V, 9414 L A'dam '56 II 244 100% 100 Eindhoven '54 244 9744 9644 Enschede '54 244 9344 92 Den Haag '52 I 244 10644 103 idem II 244 105 104 L R'dam '52 I 244 10744 106L Idem II 244 106 105 L Utrecht '52 2 44 11144 110 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 219% 217 Rott. Bank 190 190 Twentse he Bank 194 192% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 210 210 Kon. Ned. Grofsm. 111% 111 Rott. Droogdok Mij. 575 Tleleman en Dros 11 10% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 84 84 Internatio97 95 L Diversen Albert Heyn280 L 275 Ned. My. Walv.vrt. 70 69 Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 20% 365% Amerik. fondsen Anaconda 77% 77% Shell Oil Comp 80% 81% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 5/11 Holl Constructie 105 410 Ing bur v Bouwnfjv 123 Int. Kunststof! Ind 58% 58% Kon Ned Edelmet 67 69 Pref w a idem 67 68 Textiel Oebi v Wfik 79L Leidsche WoLpinn i75L 265L Ned Electroiasm Sikkens LaktaOr 53 465L - Ver Touwfabrieken 163 164 Weralnk's Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9