w Wie was de vrijheidsheld Kossuth? D» weet u WIE? weet u WAT? demonstratie tegen het ingrijpen van Rusland Nationale walgelijk Ook in zijn tijd ging Boedapest in vlammen op Golf van diepe verontwaardiging barstte over duizenden los Weer Russische generaals uit het Poolse leger verwijderd 95ste jaargang Dinsdag 6 november 1956 Derde blad no. 28979 Lichtend embleem van vrijheid! Hij kon in Hongaarse harten niet sterven DE strijd van een klein heroïsch volk tegen een overmachtige kolos heeft altijd een diepe tragiek. En in alle tijden zijn mensen, die met die strijd als zodanig niets te maken hadden, ,,in het geweer gekomen", omdat zij niet anders kónden, omdat hun sympathie bij de zwakke was. Verschillende van mijn lezers vroegen mij of ik eens vertellen wilde wie Kossuth geweest is. De heroïsche Hongaren van heden hebben de Sovjetster vertrapt en het Kossuthembleem daarvoor in de plaats gesteld. Zo ooit een naam in staat zal zijn een .verloren volk te redden", een verlo ren volk moed te geven in de diepste duisternis, dan is het die van Lodewijk Kossuth, de advocaat, die ruim honderd jaar geleden zijn volk aanvoerde in een wanhopige worsteling tegen Oostenrijk en Rusland en pas vluchtte nadat de laatste generaal van zijn getrouwen was opgehangen. Damjanics heette deze dappere. En toen hij als laatste van een lange rij op zijn houten been naar het schavot strompelde, gaf die, met een blik op her hennepen venster blijk van zó'n doodsverachting, dat de vijanden een rilling door de leden liep. „Hé", riep hij luid, „hoe zit dat, anders was ik altijd de eerste!" Hij bedoelde: „bij het vernietigen van de vijand". Kossuth vond de wijk naar Engeland, doch vluchtte pas nadat hij de Heilige Kroon, de Stefanuskroon, begraven had. MAAR laat ons eerst beginnen een beeld te geven van de algemene Europese toestand van die dagen. Zonder dit algemene beeld is de strijd van Lodewijk Kossuth en de zijnen niet te begrijpen. In het jaar 1848 was het zeer onrustig Jn Europa. Met name in Frankrijk was de gisting zo sterk, dat er een uitbar sting voor de deur stond. „In de Franse Revolutietijd", zo zei de dichter Lamartine. „was Frankrijk ten onder gegaan in zijn bloed. In het jaar 1848 zou het ten onder gaan in zijn eigen vuil". Deze woorden, hoewel scherp gesteld, Bijn in hun algemeenheid wel juist. Het Frankrijk van 1848 was corrupt. Zó cor rupt, dat het volk zich er alle dagen aan ergerde. Het Frankrijk van 1848 steunde alleen op de aanzienlijken en liet het volk in de kou, in de meest let terlijke en de meest figuurlijke zin. De oude Koning Louis Filip begreep niet. dat hij op een vulkaan leefde, dat het levensgevaarlijk was het Franse volk zo te behandelen als het voor de revo lutie was behandeld. Er was een nieuw bewustzijn in het volk gekomen door die revolutie. En dit bewustzijn zei hun, dat ook zij mensen waren als de aanzien lijken, en evenveel recht hadden öp medezeggingsschap. De grote Revolutie had hun die medezeggingsschap niet gegeven, doch weldra zou de tijd komen dat ieder mens invloed zou kunnen uit oefenen op de regering. Aan grote, politieke diners werd alles druk bespro ken. IN Februari 1848 werden plotseling deze hervormingsbanketten door de regering verboden. Een ogenblik leek het er op, dat het volk zich hierbij zou neerleggen, doch het was de stilte voor de storm. De Vierde Stand greep naar de macht. En deze greep ging niet ge paard met de leuze: „Vrijheid, Gelijk heid. Broederschap", doch wèl met de verbeten wil om het te winnen. Op de avond van de 24ste februari trok een grote volksmenigte naar het ministerie van Buitenlandse Zaken, zingend en joelend. Veel meer in hoerastemmlng om de toegestane her vormingen, dan belust op bloed. De menigte wilde het gebouw verlicht zien. Dat. eiste ze met luide stem. De wacht werd nerveus. Plotseling weerklonk er een schot. Nog weet niemand wie het gelost heeft. Dit schot veranderde blij moedigheid. vreugde, uitgelatenheid in een fel verlangen naar wraak. De wacht schoot op de menigte in. Velen vielen. De levenden laadden de doden op een kar en gingen er mee door de straten van Parijs: „Verraad!! Te wapen!! Men vermoordt onze broe ders!!!" Wonderlijk, zoals een massa in nood vaak het juiste woord vindt! „Men ver moordt onze broeders Wie zou toen nog thuis blijven zitten? Binnen enige uren was gans Parijs in opstand. De Koning werd verdreven. Het leek er werkelijk op, dat de Vierde Stand ook wat te vertellen zou krijgen. Deze ge dachte kreeg vleugels en vloog over gan6 Europa. „Mensonwaardig Is het een mens ln slavernij te houden! De tijd zal weldra komen, dat ook de „kleine man", door zijn aantal, mee zal tellen in de rege ring". Maar niet alleen een verlangen naar meer vrijheid, een liberaal ver langen, waarde door Europa, ook een verlangen om wat door taal en zeden bij elkaar behoorde bij elkaar te brengen. Dat betekende dus ontbin ding van die rijken, die een staalkaart waren van verschillende godsdiensten, rassen, talen,nationaliteiten Ontbinding van de Oostenrijks-Hon gaarse Monarchie. DE vlam van de nieuwe revolutie kwam via Berlijn in Wenen te recht. Brandstof lag daar genoeg. Had men niet stelselmatig elke vernieu wing verhinderd? Wat er geen vals testament van de overleden Keizer Franz I in omloop geweest, waarin stond, dat men aan het regeringsgebouw vooral niets moest veranderen en maar moest luisteren naar 's Keizers beste vriend, vorst Metternich? De onmisbare vorst Metternich had de laatste jaren niets anders meer ge daan dan neuzen in verzoeken, requesten van eenvoudige lieden, die de „zotste" taal gebruikten, waardoor men er dave rend om kon lachen. Metternich lacM** niet daverend meer, hij giechelde alleen maar en voelde zich tevreden als zijn ambtenaren hem een dossier „met nieuwe moppen" brachten! Nee, vernieuwen was een woord, dat in regeringskringen alleen maar uit gesproken was op laatdunkende, sma- Iijde toon. Het oude was goed, alleen het oude. Doch de miljoenen die onder het oude regiem weinig meer waren dan slaaf, dachten daar anders over. En weldra stond Wenen in revolutie- brand. Studenten gaven de toon aan, zoals zij dat heden nog doen bft der gelijke gebeurtenissen. De grauwe massa volgde. De Keizer vluchtte in panische schrik. Metter nich moest op zijn oude dag nog met levensgevaar vluchten voor de revolu tie, zijn oogst, na zoveel regerings jaren. Studenten, de Nationale Garde het volk. spoedden zich naar het Ministerie van Oorlog, dat troepen bad uitgezonden tegen de in opstand gekomen Hongaren, verdrukt als zij. Op de vierde verdieping vond men de sidderende minister Latour, verstopt. Men sleurde hem naar beneden en ondanks zijn smeekbeden werd hij vermoord, door de woedende massa en later, in een laken gewikkeld, aan een lantaarnpaal gehangen. DS teerling was geworpen. Wenen kon niet meer terug. De ge vluchte Keizer zond vanuit zijn nieuwe residentie legers naar de Donau- stad, die weldra van alle kanten werd ingesloten. Een gruwelijke tijd brak aan. De generaals van de Keizer ken den geen pardon. Slechts meedogenloze hardheid kon het volk er onder houden. In de stad zelf kregen de felle radicalen, die van de vijand niets te verwachten hadden, de leiding. Vanaf de bolwerken der stad keek men alle dagen uit naar de Hongaren, die te hulp zouden komen. In Hongarije was het de advocaat Lodewijk Kossuth geweest, die in zijn meeslepende redevoeringen zijn land genoten de afschuwelijke toestand ge schilderd had, waarin het merendeel van hen verkeerde. Die hen er ook op gewezen had, dat weldra de tijd zou komen, waarin men de vrijheid zou kunnen nemen. Hij werd het lichten de voorbeeld voor allen, die reikhal zend uitzagen naar een betere wereld. Jammer, dat hij in zijn plannen voor een onafhankelijk Koninkrijk Honga rije ook de Serven en Kroaten betrok, die daar in wezen niets voor voelden, waardoor de Oostenrijkse machtheb bers de kans kregen deze volkeren tegen de Hongaren op te zetten. ENEN werd genomen. Een vrese lijke tuchtiging volgde. Weldra rukten Oostenrijkse legers Hon garije binnen. Boedapest, de dubbelstad, ging in vlammen op. doch Kossuth en zijn scharen namen de wijk naar de moerassen. In de strijd die volgde, waarin de Oostenrijkers met alle geoor loofde en ongeoorloofde middelen de volkeren van de Balkan opstookten tegen Hongarije, waarin zij zelf met een grote overmacht zich op de Hongaren wierpen, werden zij niet de baas. Het bezielende woord van Kossuth, zijn profetische schildering had in zijn vol gelingen iets wakker geroepen wat de dood overwonnen had. Zij waren bereid om met zijn allen te sterven voor dat hoge goed: „de vrijheid". Kan men een volk, dat zo denkt en voelt wel ooit overwinnen? Oostenrijk kon het niet. en daarom vroeg het steun aan de IJzeren Csaar: Nicolaas I. En deze, zeer gestreeld door dit verzoek, nu kon hij zich immers opwerpen als de redder van het gezag in Europa, rustte Zich weldra ten strijde uit. Bijna overal in Europa was revolutie geweest. In Rusland niet. Door de opstand in Hon garije neer te slaan zou de Habsburgse monarchie in feite afhankelijk worden van Rusland. 7.1: 5 Hongaren wisten, dat ze verloren waren. Vanuit het oosten, westen, zuiden en noorden zou men het vermorzelen. De Russen kenden geen genade. Gruwelijk lot zou Hongarije wachten als ze zich niet overgaven. En tóch deden ze het niet. De vlam mende woorden van Kossuth, zijn moed en volharding grepen de volgelingen zó aan, dat de dood en de gruweldaad zijn prikkel verloren had. Hard tegen hard zou het gaan, tot de laatste druppel bloed, om de vrijheid! Als teken daar van werd de zwarte vlag gehesen. Van alle kanten stroomden de vijan delijke legers Hongarije binnen. Kossuth trok zich met de zijnen in de moerassige streken van de Theis terug. Hij had de boeren bevel gegeven hun voorraden te vernietigen als de vijand in aantocht was. Een mateloos en nameloos lijden kwam over het Hongaarse volk. Maar ook de vijand leerde de honger kennen en weldra grepen de malaria koortsen duizenden aan en sloopten hen. De moerasdampen waren vrienden der Hongaren, doch voor elke vijand die ten offer viel aan het klimaat traden tien in de plaats. Stad na stad, dorp na dorp werd veroverd en eindelijk, toen het vrijheidsleger totaal was leegge bloed, moest het zich overgeven aan de genade van de vijand. Aan het begin van dit artikel vertelden we reeds hoe die genade was. Lqdewijk kossuth. die in de harten van zijn landgenoten niet meer sterven kan, heeft de heilige Stefanuskroon begraven en is daarna naar Engeland gevlucht. In 1853 is deze kroon teruggevonden en opnieuw aan de Keizer van Oos tenrijk gegeven, omdat het schijnbaar weer pais vree was. Lodewijk Kossuth heeft al lang het tijdelijke met het eeuwige verwisseld maar nu zijn volk in nood is, zo erg misschien als nog nooit tevoren, is de vrijheidsheld weer gaan leven in het hart van zijn volk. Dat volk heeft de Russische ster vertrapt, omdat het hun is tot teken van slavernij en het Kossuth-embleem is daarvoor in de plaats gekomen, het lichtend embleem van vrijheid! rein brouwer. Onveilig Amsterdam drie overvallen binnen 48 uur In Amsterdam zijn in het afgelopen weekeinde binnen 48 uur drie overvallen gepleegd. De daders lopen nog vrij rond. In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Nieuwendijk een kapper, die zijn huis binnen wilde gaan, door een onbekende plotseling vastgegrepen. De aanvaller kneep de keel van de ka-pper dicht en roofde diens portefeuille. Deze bevatte slechts enkele waardeloze papie ren. Twee handlangers van de belager beletten het slachtoffer te vluchten. In dezelfde nacht dwong een drietal mannen een late feestganger op een hem onbekende plaats in een auto te stappen. Zij gaven hem enkele slagen in het gezicht en ontroofden hem zijn portemonnaie met f 150. Daarna werd hij weer op straat gezet. In de nacht van zondag op maandag heeft een onbekende een serveerster van een café meegelokt onder het voorwend sel dat hij haar met zijn auto thuis zou brengen. Bij de auto aangekomen ble ken daar twee mannen en twee vrouwen in te zitten. De serveerster stapte in; na een korte rit eiste men geld va.n haar. Toen zij dit niet wilde afgeven, werd zij mishandeld. Tenslotte hebben haar mede-inzittenden f 160 uit haar portefeuille gehaald. Ook zij werd op een gegeven ogenblik uit de auto gezet. Nieuw giro hoofdkantoor te Den Haag Verwacht kan worden, dat zeer bin nenkort de plaats voor het nieuwe giro-hoofdkantoor in Den Haag zal kunnen worden aangewezen. Dit kan toor zou in plaats komen van het veel te kleine hoofdkantoor aan het Spaar- neplein. Dit nieuwe hoofdkantoor zal hoogst waarschijnlijk op betrekkelijk korte termijn kunnen verrijzen in het Haagse Bezuidenhout. Men heeft daar het 5.5 hectare grote terrein op het oog, dat door de Haagse Gemeenteraad in no vember 1950 voor ziekemhuisbouw werd bestemd, doch dat achteraf te klein bleek te zijn. (Ingez. Med.-Adv.) (SINT NICOLAAS WEET HET) Voor een vrij Hongarije! Machteloze woede over verfoeid onrecht Uit het overvolle hart van Amsterdam is gisteravond een golf van openbare verontwaardiging uitgestort over het Russische ingrijpen in de vrijheidsstrijd van het Hongaarse volk. Het hart van de hoofdstad, de Dam voor het Koninklijk Paleis was te klein om de vele tienduizenden Amsterdammers te bevatten. De mensenmassa's puilden in alle zijstraten uit. Vaak is de Dam dichtbezet geweest; zelden of nooit zijn er zovelen tezamen gestroomd. Radio en televisie zonden de bijeenkomst, door de democratische politieke partijen, de drie vakcentralen en de Stichting van de Arbeid georganiseerd, uit, zodat heel Nederland de massale demonstratie kon volgen. Het begon om 8 uur met orgelspel, dat vanuit de Nieuwe Kerk door de luidspre kers over het plein weerklonk. Daarna beklom burgemeester Ara. J. d'Ailly het spreekgestoelte en sprak de korte ope ningsrede uit. „Wanneer wij ons onze eigen bezettingsjaren herinneren, dan beseffen wij temeer, welke diepe ellende thans in Hongarije moet heersen", zei hij o.a. „Wij allen staan hier met ver beten woede in ons hart. met machte loze woede over het verfoeide onrecht". De burgemeester verzekerde het Hon gaarse volk. dat Nederland de deuren van zijn huizen, al zijn die overvol, gaarne zal openen om vluchtelingen op te nemen. Een getarte, vrije wereld „Wat moeten wij doen? Hoe kunnen wij helpen bij het banen van een weg voor de onderdrukte volkeren?" Het was mr. H. W. van Doorn, landelijk voorzitter van de KVP die als volgende spreker deze vraag stelde. „Wij vrije burgers in een vrij land moeten de weg gaan van het brandend verzet, van onze waardige maar felle protesten, van onze heilige belofte iedere dag weerom naar buiten brengen, dat de vrije wereld deze schande niet mag verdragen. Wij moe ten de vrije wereld en haar organisaties zonder ophouden zeggen, dat het haar dure plicht is de verdrukte volkeren te bevrijden. Er is niet alleen het getarte volk van Hongarije, er is ook een ge tarte vrije wereld". Sluipmoordenaars „Terwijl Radio Moskou gisteren mede deelde. dat de orde in Hongarije was hersteld, bloedde Boedapest uit duizen den wonden", riep daarna de voorzitter van het CNV. de heer M. Ruppert. „In derdaad. dat is de orde van Moskou en zo is het niet alleen met het woord or de. maar met het hele bolsjewistische woordenboek. Ze beloven Hongarije plechtig, dat de Russische legers het land zuilen verlaten, maar intussen her groeperen ze die legers om als een slui pende moordenaar het Hongaarse volk aan te vallen". De heer Ruppert keurde het ingooien van ruiten „bij de zogenaamde Waar heid" af. omdat het Hongaarse volk er geen baat bij vindt. Hij riep de Neder landers op voor Hongarije te bidden, de hulpacties te steunen en vluchtelingen te herbergen. „Tenslotte moet Nederland dan nog samen met andere naties ern stig en vastberaden nagaan hoe Rus land tot de orde kan worden geroe pen". Recht en waarheid vervalst „Onze harten zijn boordevol van smart en medeleven. Wij zijn vervuld Vele duizenden waren gister avond bijeen op de Dam te Amster dam voor de nationale demonstratie tegen het Russische optreden in Hongarije. van afschuw over zoveel laagheid en schaamteloos verraad", aldus de voor zitter van het NVV. de heer H. Ooster huis. „Toen wij bezet waren, zagen we gedurende die vijf jaren de vrijheid steeds dichter naderen, maar Hongarije leeft al 12 jaar lang onder de wrede dictatuur van het communisme zonder uitzicht op verlossing, zonder dat het de bevrijders zag naderen en toch stierf in dat kleine land de vrijheid niet. Thans rest weinig hoop voor hen, die met heldenmoed de fakkels der vrijheid ontstaken, want op het communistische verraad volgt onvermijdelijk de commu nistische terreur. Herhaaldelijk is in deze bewogen dagen de verbijsterende gedachte bij ons opgekomen: hoe is het mogelijk, dat die Russische soldaten hun geweren kunnen richten op weerloze burgers, maar zo heeft het communisme eenvoudigee soldaten weten te vergfti- gen. Deze mensen hebben nooit geweten wat recht en waarheid zijn omdat het communisme zelf deze duidelijke ele mentaire begrippen heeft vervalst". De heer Oosterhuis wekte de massa tenslotte op niet te veel kritiek uit te oefenen op de V.N.. omdat juist dat de V.N. zou verzwakken. „Blijft veront waardiging over de Russische aanval uitdragen", besloot hij. „Geeft steun aan de hulpacties voor Hongarije, dan zal blijken, dat de vrije democratische we reld vierkant achter de V.N. staat en dan zal Hongarije niet vergeefs op zijn bevrijding wachten!" Macht zonder recht Mr. H. van Riel, lid van de Eerste Ka mer van de VVD zei, dat het gevoel van het gehele volk is zoals bij het machte loos toezien wanneer een kind getrapt en geslagen wordt. Uit de ervaringen van de afgelopen dagen heeft men geleerd, aldus spreker, dat macht zonder recht is als een vampier, die bloed zuigt en dat recht zonder macht als een wind is, die snel verwaait. Met voorbeelden uit de historie toonde mr. Van Riel aan. dat de weg van Rusland naar het Westen met bloed is getekend. „Hels is de oorlog, maar helser Is een schandelijke ondergang tegen Rusland. We moeten ons goed bewust zijn, dat ook over ons een dergelijke ellende kan uitbreken'". Daarom riep spreker op tot samenhang met de krachtige vrije vol ken van het Westen onder wie de V.S. en tot eendracht. Over deze eendracht sprak ook de voorzitter van de KAB, de heer J. A. Middelhuis. „Wat ons vanavond teza men brengt is de kreet van een vrij volk, dat de onmacht niet kan verdra gen". Wij hebben medelijden met het vertrapte Hongaarse volk. doch wij moe ten ook medelijden hebben met het Rus sische volk in wiens naam deze schand daad werd bedreven". Spreker riep op tot gebed voor dit beproefde volk. „Wij bidden en hopen dat de vlam der vrij heid, die daar is ontstoken, niet zal worden gedoofd". Oproep tot de jeugd Tenslotte sprak het Tweede Kamerlid van de PvdA. de heer J. H. Scheps, die de Nederlandse historische strijd om de vrijheid als reden noemde van het feit, dat het Nederlandse volk zo diep ont roerd is over de gebeurtenissen in Hon garije. dat door de dwingelandij werd aangegrepen. Het Nederlandse volk weet zo goed was strijd is en wat het bete kent onder druk te leven. „Doch erger dan Putten en erger dan de concentra tiekampen voltrekt zich, terwijl wij hier staan. Boedapest staat in brand, de mannen worden tezamen gedreven. „Wij voelen ons machteloos, maar dat is niet zo", zo zei spr. want toen ons volk in de diepste ellende zat sprak Willem van Oranje de historische woorden: het land is niet ten gronde gegaan, want de arm des Heren is niet verkort. Ik heb met de Potentaat der Potentaten een vast verbond gemaakt. Ook deze woor den gelden voor het nu verdrukte Hon gaarse volk. De arm des Heren is niet verkort: het land gaat niet ten gronde. Nederland kan helpen door gebed, door woord en door daad". „We moeten niet rusten voor de zon weer straalt over Hongarije" zo riep de heer Scheps uit. Hij deed tenslotte een hartstochtelijk beroep op de jeugd de eigen vrijheid te behouden en te ver dedigen als het nodig is. Direct daar na ontblootten de duizenden aanwe zigen het hoofd en zongen twee cou pletten van het Nederlandse volkslied. Spontaan klonk de kreet „Leve de vrijheid", luide galmde de bijval van de ontzaglijke menigte over het Dam plein en door de daarop gerichte brede straten. Ook ln talrijke andere plaatsen in ons land rijn dergelijke massale bijeen komsten gehouden, waarop in gelijke geest, getuigend van afschuw tegen het communisme, gehouden. Er zal een proces gevoerd worden tegen de valse beschuldigers van Gomoelha Drie Russische generaals zullen geen deel meer uitmaken van het Poolse leger, aldus is gisteravond laat in Warschau bekendgemaakt. Deze drie zijn generaal Michaikin, generaal Soechof en de divisie-generaal Diominof In totaal zijn hiermee tot dusver 32 hoge Russische officieren in het Poolse leger door Polen vervangen. Er toerd verder nog een aantal benoemingen bekendgemaakt. Tot de Polen, die in het opperbevel worden opgenomen, behoort brigade-generaal Marian Graniewski, die assistent van de chef van de generale staf wordt. Brigade-generaal Tadeusz Kunicki krijgt het bevel over de artillerie. Zes kolonels en drie majoors, die enige jaren geleden werden ontslagen, zijn gerehabiliteerd en weer in het leger opgenomen. Een van hen is majoor Witold Lokuciewski, die het bevel voerde over het bekende escadrille 303 van de Britse luchtmacht tijdens de luchtgevechten ter verdediging van Engeland in de tweede wereldoorlog. Voor velen komt eerherstel veel te laat De Poolse openbare aanklager Marian Rybicki heeft maandag bekendgemaakt, dat er een openbaar proces zal worden gevoerd tegen mannen „in belangrijke posities", die ervan beschuldigd worden het bewijs, op grond waarvan indertijd de thans in ere herstelde Poolse partij leider Gomoelka tot gevangenisstraf werd veroordeeld, „in elkaar te hebben gezet". Tengevolge van deze vervalsingen was tevens een tiental Poolse opper-officie- ren op beschuldging van spionage, af wijking van de partijlijn of illegale acti viteit ter dood veroordeeld, terwijl zeven tien parlementsleden, onder wie gene raal Marian Spychaleki die thans onder minister van Defensie is, tot gevangenis straf werden veroordeeld. Rybicki besprak de „schendingen van de rechtsorde", welke hebben geleid tot het proces tegen de .groep van generaal Tatar". In november en december 1948, juist voor de fusie tussen de Poolse (commu nistische) arbeiderspartij en de socialis tische partij, waren enige socialistische leiders ervan beschuldigd lid van een rechtsgeoriënteerde organisatie, de „Be weging voor vrijheid en onafhankelijk heid." te zijn. Onder de aangeklaagden bevonden zich Sygmunt Zaborski. Witold Laniewski. Tadeusz Zakrewski en Fran- ciszek Gorski. Na vijf tot zeven jaar ge- vangen te hebben gezeten waren zij vrij. gelaten en volledig in ere hersteld. Ook twee leiders van de boerenpartij, Fran- ciszek Kaminski en Bronislaw Drzewicki waren gerehabiliteerd, aldus de Poolse I openbare aanklager.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5