Ongeregeldheden in vele plaatsen ontaardden in rel tegen politie AMERIKA GING TER STEMBUS Complete veldslag in Hilversum; jongen ernstig in buik gewond Bezwaren van staatsdrukkers Eisenhoiver heeft beste kans maar verrassingen mogelijk I De wetgevende macht I I berust bij het Congres I De pres moet de be-[ s lui hen vh Congres goedkeuren De pres hpeftdp verant woordelijkheid voor de betrekkingen met de buitenlandse staren De pres moet het Congres I inlichten over de toestand I en de noodzakelijke maat- regelen aanbevelen J De president is tevens Alleen heti 1 de opperbevelhebber een oorlog VER STATEN IN 1952 DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 Overal de jeugd in actie Aanvallen op communistische gebouwen (Van onze Haagse redactie) In talrijke plaatsen van ons land is het gisteren tot heftige onge regeldheden in verband met de gebeurtenissen in Hongarije gekomen, voornamelijk uitgaande van de jeugd. De spontane verontwaardiging over het Russische verraad aan het Hongaarse volk, welke zich zondag uitte in woedende demonstraties voor de communistische centra in Den Haag, is gisteravond echter ge degradeerd tot een baldadige rel van de opgeschoten jeugd en dan nog voornamelijk de straatjeugd, tegen de Haagse politie Tegen de achtergrond van de tragische gebeurtenissen in Honga rije kan dit optreden niet anders dan beschamend worden genoemd. Duizenden opgeschoten jongens, wier bedoeling het was. het gebouw van ..De Waarheid" in brand te steken, richtten, toen zij het voornemen niet konden uit voeren. hun baldadige woede tegen de politie die in de Omgeving van dit com munistische centrum de orde hand haafde. In grote groepen bijeen, begomien zij de politieagenten uit te joelen en ten slotte met een regen van straatstenen te bekogelen. De gevolgen van dit op treden bleven niet uit: een aantal poli tieagenten en een marechaussee werd gewond en ook aan de kant van de straatjeugd vielen er natuurlijk slacht offers. Een grote politiemacht was op de been. om de straatjeugd te verhinderen, haar doelstelling: verstoring van de openbare orde te verwezenlijken. Tegen de ..demonstranten" werd hardhandig opgetreden, waarbij rake klappen met gummiknuppel en blanke sabel werden uitgedeeld. Van de vuurwapens werd geen gebruik gemaakt anders dan voor het lossen van waarschuwingsschoten. Maar er zijn ogenblikken geweest gedu rende de avond, waarop het ernaar uit zag. dat het gebruik van de vuurwapens nauwelijks kon worden venneden. De loco-burgemeester van Den Haag en de hoofdcommissaris van politie hebben gisteravond om twaalf uur. toen de rust was weergekeerd, doen weten, dat bij een eventuele herhaling van de gebeurtenissen van gisteravond krach tige maatregelen zullen worden geno men. Botsingen bij Russische Ambassade Bü de Russische ambassade aan de Andries Bickerweg in Den Haag kwam het gisteravond tot botsingen tussen de politie en de opgeschoten straatjeugd, die zich uit de binnen stad naar dit punt begeven had. De moeilijkheden begonnen om acht uur toen enige hondétden georgani seerde studenten betogingen wilden houden voor Hongarije. De politie wist deze studenten duidelijk te ma ken. dat dit niet toegelaten kon worden, waarop van deze zijde verder ook geen vijandelijkheden tegen de politie meer gevoerd zijn. Doch de straatjeugd, die zich even eens in honderdtallen in de omgeving van de Ambassade had verzameld en die zich bij de studenten had aange sloten was niet zo gemakkelijk tot andere gedachten te brengen. Zij wisten het politiecordon te ver breken en de politie werd met een hagel van stenen bekogeld. De aanvallers heb ben het gebracht tot voor de tuin van de Ambassade, maar werden daarna door politieversterkingen snel terugge dreven en verspreid. Naar wij vernemen houden zwaar bewapende Russen, behorend tot het Ambassadepersoneel, in de tuin om het gebouw de wacht. Ook deze tuin is Rus sisch grondgebied zodat deze Russen dus niet in strijd handelen met de Nederlandse wapenwet. Om hal! tien gisteravond werd van het woonhuis van een functionaris van de Russische Ambassade aan de Konin ginnegracht een 'ruit ingegooid. Onrust te Amsterdam Ook in Amsterdam hebben gisteravond opgewonden jongeren na de demon stratie op de Dam te Amsterdam rumoer geschopt. Na de demonstraties van zondagavond bij het gebouw van De Waarheid en het ingooien van de ruiten van de communistische boek winkel Pegasus, togen de jongeren gisteravond aanvankelijk naar het Museumplein, waar in een riante villa de Russische handelsdelegatie is on dergebracht. Om dit gebouw was ech ter een cordon van politiemannen en marechaussees gelegd. Nu de jongeren dit gebouw niet konden naderen, wis ten zij niets beters te doen dan met stenen naar de politie en marechaus see te gooien, zodat er een ware veldslag ontstond, niet alleen op het Museumplein, maar ook in de omrin gende straten. Zo kon het gebeuren, dat een aantal jongeren de ruiten ging ingooien van de vrij dichtbij gelegen Boerhaave kliniek, 'n bekend zieken huis. en van de aldaar gelegen brand weerkazerne. De Amsterdamse politie opereerde met een nieuw soort overvalwagen, waar mede snel grote aantallen agenten van het ene punt naar het andere vervoerd konden worden. Toen de jongeren hier aftrokken, richt ten zij hun aanval zeer onverwacht op een E.V.C.-gebouw in de Vondelstraat. Van dit gebouw werden alle ruiten ver nield. men drong naar binnen en wierp alles, wat men te pakken kreeg, naar buiten op straat. De politie kwam on middellijk ter plaatse en slaagde er ln de menigte ook hier te verspreiden. In de Leidsestraat veroorzaakte een duizendkoppige demonstrerende me nigte van jongeren een enorme ver keersopstopping. Men trachtte het met luiken geblindeerde gebouw van de communistische boekhandel Pegasus opnieuw te bestormen. De ruiten van de winkels, die links en rechts van het nand liggen, sneuvelden hierbij. Daar op concentreerde de aanval zich we derom op het gebouw van De Waar heid waarin tevens de zetel van de CPN is gevestigd. Een groot poiitlc- en marechaussee-cordon was, echter rond dit gebouw gelegd, zodat men niets beters wist te doen dan luid Tot laat in de nacht hebben deze rel letjes geduurd. Bewondering mag men overigens hebben voor de Amsterdamse politie, die nagelaten heeft van de wapens gebruik te maken en steeds weer met zachte aandrang tegen de jeugdige heethoofden is opgetreden. Uitbarsting te Rotterdam Het is gisteren de gehelé dag onrustig geweest in de omgeving van het Waar heid-gebouw aan de Heemraadssingel te Rotterdam. Het personeel dat zich in het pand bevond, durfde het niet aan zonder politiebescherming naar huis te gaan. Omstreeks kwart over zes 's avonds reed er een politieauto voor. waarmee enige leden van het personeel werden weggebracht. Diep in de kraag van hun jas gedoken stapten zij, terwijl honder den stonden te joelen achter de hekken, die in de wijde omtrek van het pand waren geplaatst, in de auto. Dit her haalde zich enige tijd later toen de rest van de employé's vertrok. Steeds meer demonstranten, voornamelijk jongeren, stroomden in de loop van de avond naar de Heemraadssingel, waar de politie voor een hechte afzetting zorg droeg. brallend stenen naar gooien. de politie te De uitbarsting kwam nadat de demon stratieve vergadering in de Ahoy-hal was geëindigd. Talrijke jongeren trok ken naar de Heemraadssingel om zich bij de daar reeds aanwezigen te voegen. Het is aan het tactische optreden van de politie te danken, dat een massale vechtpartij is voorkomen. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat vele knapen die het alleen maar om een relletje was te doen, misbruik hebben gemaakt van de golf van af schuw die door ons volk is gegaan door het barbaarse optreden van de Rus sen in Hongarije. Zij hebben de politie op allerlei manieren gesard, waarbij zelfs ordehandhavers met kinkers wer den bekogeld. Bamboestokken werden tussen de wielspaken van motoren ge stoken, donderbussen werden naar de politiemannen geworpen. Gelukkig echter toonden de Rotterdamse politiemannen zoveel zelfbeheersing dat er niet meer dan 1 gewonde onder het publiek is gevallen. Deze man kreeg een klap met een gummistok op het hoofd toen agenten met een motor een charge uitvoerden. De inspecteur die in het zij span zat. had enige stenen tegen de rug gekregen. De gewonde man is met een ziekenauto weggebracht. Donderbussen en voetzoekers vlogen her en der. Ook toen burgemeester Van Walsum voor het gebouw van De Waarheid verscheen om zich van de situatie op de hoogte te stel len. Er had zich zo'n haatgevoel van velen meester gemaakt, dat zij iedere pers fotograaf voor een Waarheid-man aan zagen. De politie heeft enige fotografen die werden bedreigd, moeten ontzetten. Dat was op de Heemraadssingel ter hoogte van de Graaf Florisstraat. Het was daar een waar bombardement met stenen. Dat kon gebeuren doordat de straat op dat punt was opengebroken. Het doel van de demonstranten was uiteraard het gebouw van De Waarheid. Burgemeester Van Walsum had echter in de Ahoy-hal nog duidelijk gezegd, dat aanvallen op gebouwen van de com munisten niet zijn te tolereren omdat wij in een democratisch regeerd land leven. Tegen 11 uur was de grootste drukte op de Heemraadssingel wel voorbij. Politie schoot in Hilversum Gisteravond is het ook te Hilversum, op de plaats, waar het gebou.w van „De Waarheid" staat, tot zeer ernstige ongeregeldheden gekomen. Een der jongelui is ernstig gewond door een schot in de buik. Opgeschoten jongelui, die al de hele avond onrustig waren geweest en allerlei leuzen hadden uitgeschreeuwd, vielen toen de nog niet op voile sterkte aanwezige politie aan met stenen en allerlei andere voorwerpen. De politie heeft tenslotte met scherp moeten schieten, aanvankelijk in de lucht, maar later ook tot zelfverdediging. Rond tien uur was een complete slag gaande tussen zeker 500 jongelui en een 40 man sterke politie, versterkt door 125 gewapende mannen van de Marine, in allerijl uit het Marine-opleidingskamp Loosdrecht ontboden. Tevens was de brandweer uitgerukt, die slangen water gaf op de verhitte menigte. Al sinds 's middags was het onrustig om het station en in het centrum van de stad, het Groest. Men dromde samen bij het bijkantoor van „De Waarheid", waar al eerder de winkelruit was gesneuveld. Aanvankelijk kon de politie nog met goede woorden de jongelui in bedwang houden, maar toen zij uiteindelijk be gomien te schreeuwen „Wij willen Rock en Roll en geen communisten" en andere leuzen, en met stenen begonnen te gooien, besloot de politie de straten in het centrum te gaan schoonvegen. Toen daarbij de politie werd gemolesteerd men heeft zelfs politie-officieren gesla gen werd de gummiknuppel getrok ken. Een surveillancewagen van de politie werd bekogeld en ruiten sneu velden. Achter geparkeerde auto's ver schansten zich de jongelui, waarbij zich ook jonge meisjes in be-bop-kleding enz. voegden. Toen het steeds erger werd en de jongelui kans zagen de brandweer mannen slangen te ontfutselen, werd er met scherp waarschuwingsschoten ge geven. Intussen zetten de Marineman nen de omgeving af en begonnen de jongelui met de wapens in de hand uit de straten te verdrijven. Uit noodweer schoot de politie door en drie jongelui werden getroffen. De knapen, die de brandweerslang han teerden. spoten de politie weg en tevens de T.L.-vcrlichting der straten kapot. Toen echter de gewapende macht, voldoende georganiseerd, tege lijk systematisch de straten begonnen te doen ontruimen, verminderde het verzet, vooral daar men enkele rad draaiers te pakken had gekregen tus sen twee waterstralen in. Intussen be zette de Marine zogenaamde strategi sche punten in de stad. Toen er een maal de schoten hadden weerklonken was er dan ook vrij spoedig het einde. Wel bleef het nog nadien tot diep in de nacht onrustig, maar iedereen kreeg opdracht door te lopen. Ook uit vele andere plaatsen in ons land o.a. Utrecht bereikten ons be richten over ongeregeldheden, waarbij de politie tot actie moest overgaan. Wat de wereld bijna vergat In Engeland zijn op vele plaatsen felle demonstraties gehouden tegen het Brits-Franse optreden tegen Egypte. Een demonstrant in de om geving van Downingstreet 10 in het nauw tussen de paarden van de be- reden politie. Tegen zetten van communistische ivoorden Loon voor Hongaren In een gistermorgen door het „ge- sprekeentrum" van het Staatsdruk kerij- en uitgeversbedrijf gehouden bijeenkomst in welk „gesprekeen- trum" directie en personeel vertegen woordigd zijn is onderstaand mani fest van het personeel opgesteld en aangenomen: Met in onze herinnering gegrift de hartstochtelijke noodkreet van de om vrijheid strijdende Hongaren, die wij per radio uit het stervende Boedapest vernamen, zijn wij personeel van de staatsdrukkerij vertegenwoordigd door ons gesprekcentrum bijeengekomen. Wij die het verraad van de commu nisten in Hongarije niet kunnen en wil len verdragen, gevoelen nu meer dan ooit gewetensbezwaren als drukkers van onze Staten-Generaal mede te werken aan het zetten en drukken van de rede voeringen en opmerkingen van de in onze democratische staat nog gedulde communistische Kamerleden. In geen geval zijn wij bereid in de handelingen op te nemen uitlatingen van communistische Kamerleden, die beledigend zouden zijn voor de Hongaarse vrijheidsstrijders, die ook voor onze vrij heid zijn gesneuveld. Wij zijn echter overtuigd dat de voorzitters van beide Kamers dergelijke uitlatingen reeds di rect ontoelaatbaar zullen achten voor het doen opnemen in de handelingen der Staten-Generaal. Proces de Braai ZES GETUIGEN VERSCHENEN NIET Het Landgerecht te Madjalengka heeft de tweede zitting gehouden in het proces tegen de Nederlander De Braai, die beschuldigd wordt van ondergrondse actie. En steun te heb ben verleend aan de Daroel Islam. Gehoord werd getuige Kamaloeding. voormalig commandant van de Daroel Islam. Deze zei. dat hij één keer de leider van de Daroel Islam, Kartosoe- wirjo, had gezien, maar toen de rechter hem een aantal foto's toonde, waarbij ook die van de leider van de D.I. was. herkende hjj hem niet. De rechter schorste de zitting voor een half uur, daar er gewacht moest wor den op de komst van zes andere getui gen. die echter niet verschenen. Gezegd werd. dat een van hen inmiddels ge storven was en dat de adressen van 2 anderen niet bekend waren. De volgende zitting werd bepaald op maandag 11 november. Stichting van de Arbeid vraagt toelating vluchtelingen De Stichting van de Arbeid heeft aan de Raad van Ministers een tele gram gestuurd, waarin zjj de regering verzoekt op ruime schaal Hongaren in ons land toe te laten. „Het bedrijfsle ven is bereid hen zoveel mogelük aan werk te helpen", aldus het telegram. Tachtig miljoen Amerikanen zijn vandaag naar de stembus gegaan om voor de komende vier jaar een president te kiezen. Zal het weer de Repu blikein Eisenhower zijn of zal het kiezerkorps zijn voorkeur geven aan de Democraat Stevenson? Natuurlijk is men van uitslag tevoren nooit zeker. Dat hebben de bureaus voor opinie-onderzoek tot hun verdriet ondervon den toen het ging om een eventuele tweede ambtstermijn van de toen malige president Truman. Niemand gaf hem veel kans, althans niet de pers en andere opinie-vormende instanties. Maar Truman versloeg Dewey op overtuigende wijze. Ook een als overwinnaar gedoodverfde kandidaat zoals Dewey kon dus wél degelijk het onderspit delven. Wij laten hier volgen, wat onze correspondent in New York als zijn mening hedenochtend telegrafeerde: Amerika beleeft een uniek verschijnsel: het nieuws over de verkiezings campagne werd de laatste dagen in een hoek gedrongen door de opwin dende berichten uit Egypte en Hongarije. De spanning over de verkiezingen zou echter wellicht toch groter ge weest zijn, indien niet een opinie-onderzoek, de stand der weddenschappen era vrijwel al het journalistiek commentaar erop duidden, dat Eisenhower vandaag opnieuw Stevenson zal verslaan. Tevens nemen velen echter aan dat de Democraten desondanks een meerderheid zullen behalen, zowel in de Senaat als in het Huis. Het gebeurt overigens maar zelden, dat bij een presidentsverkiezing het Congres in handen komt van de andere partij dan waartoe de president behoort. De enige keer, dat dit geschiedde, was in 1848. Het Witte Huis: doel van de Republikeinen Eisenhower enNixon beiden links) en de Democraten beiden rechts) Stevenson en Kefauver (kandidaat voor vice- presidentschap). Nixon spreekt veel beter dan Stevenson Eisenhower zou een overwinning vooral te danken hebben aan zijn grote per soonlijke populariteit. Deze man kan eenvoudig geen kwaad doen bij velen. Of hij gezond dan wel zwak is, of er vrede of oorlog is, of hij werkt of golf speelt, men houdt van hem. Half september scheen het nog vrij goed te gaan voor Stevenson. Zijn suc ces scheen te liggen in het feit. dat men de Democratische partij beschouw de als de partij van de kleine man en de kleine luvden hebben nu eenmaal de meerderheid, zelfs in Amerika. Stevenson heeft eöhter het thema van de kleine man ietwat veronachtzaamd, toen hij een actie begon voor de a: sohaffing van de proeven met de H- bom, maar dit onderwerp pakte niet. Bovendien moet opgemerkt worden, dat velen de Democratische partij wel iswaar beschouwen als de partij van de kleine man. doch dat Stevenson voor het gevoel van de meesten allerminst de vertegenwoordiger is van de groep van „Jan en alleman". Een andere handicap voor Stevenson I Omdat wij als drukkers van het par lement niet zelfstandig mogen besluiten onze medewerking te weigeren aan het doen verschijnen van het communisti sche gedeelte van de Kamerstukken en de handelingen der Staten-Generaal wensen wij hier te verklaren dat zo lang de C.P.N, nog in de Staten-Generaal is vertegenwoordigd wij geen loon meer wensen te ontvangen voor onze staats rechtelijk gedwongen medewerking aan gratis propaganda voor het communisme. Dit loon zal naast het door ons be schikbaar stellen van vrije tijd en geld als offer voor de vrijheid, bestemd worden voor hulp aan de Hongaren. Zo zullen de communistische Kamer leden per woord betalen voor de hulp aan de weduwen en wezen van de moedige Hongaren die de heldendood zijn ingegaan voor de vrijheid. Wij doen een ernstig beroep op de Staten-Generaal ons niet blijvend in gewetensconflict te laten. De handelingen en Kamerstukken dienen vrij te worden van communis tische smetten". Massa-demonstratie in Djakarta Tegen Engeland, Frankrijk en Israël De Franse ambassadeur in Djakarta. Jean Brionval heeft heden een bezoek gebracht aan de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Roeslan Abdoelgani en heeft zijn bezorgdheid uitgedrukt over de voorgenomen massa demonstratie tegen Engeland, Frankrijk en Israël, die morgen op het grote plein te Djakarta, het „Merdeka"-plein. ge houden zal worden. 77 organisaties zul len aan deze demonstratie deelnemen. Gratis onderdak Hongaarse kinderen VOORBEELD VAN JEUGDHOTEL (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de leiding van het Internationaal Jeugdhotel te Scheveningen de kamers van het zater dag jl. officieel geopende hotel gedu rende een maand gratis ter beschikking gesteld van Hongaarse kinderen. De heer Middelburg vervangt de heer Hagenaar De Nederlandse consul-generaal ln Singapore, de heer D. G. E. Middelburg, zal heden in Djakarta aankomen. Hij zal tijdelijk aan het hoofd staan van da Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging in Djakarta, aldus is heden in Djakarta medegedeeld. De heer Middel burg zal de heer Hagenaar tijdelijk ver vangen, die ziek is geworden. DE MACHT VAN DE I Dp uitvoprpnrlp marhl i berust bij dp president j-£SZ PRESIDENT IDp president hppft de bevoegdheid om am- Ibassadeurs. gezanten etc te benoemen VER STATEN IN 1948 Democr. meerderheid (Truman) j Republ. (Dewey) j Oemocr meerderheid (Stevenson) Republ. (Eisenhower) j was, dat hij wel een goed schrijver is, doch zioh vooral in deze campagne veel minder een goed spreker heeft getoond. Nixon daarentegen, als tweede man van de Republikeinen, heeft een enorm suc ces met zijn speeches. Nixon heeft wei nig te zeggen, maar toch weet hij de massa mee te slepen, vooral in de Ame rikaanse cultus van de persoonlijkheid, d.w.z. in de devotie voor Ike.... Vandaag wordt de strijd beslist. De wonderen zijn echter de wereld nog niet uit. Hoofdzakelijk op grond daarvan kan Stevenson nog altijd hoop hebben!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4