BLUNDER VAN LANDMAN KOST NEDERLAND ZEGE OP DENEN Opnieuw twee treffers van Bram Appel! WIM LANDMANPUBLIEK WAS ONGELOFELIJK ONSPORTIEF Beoordeling spelers NOC gaat zich beraden over uitzending naar Melbourne - 95ste Jaargang Maandag 5 november 1956 Derde blad no. 28978 Gelijkspel in Idraettsparken: 2-2 Na afloop in de kleedkamers (Van onze speciale verslaggever) „Deze uitslag geeft de verhouding goed weer. Wij waren in de eerste helft ster ker. zij daarna". Dat waren de woorden van K.C.-lid Henk Pellikan, toen hij ons direct na de wedstrijd zijn mening over de ontmoeting gaf. „De Nederlandse ploeg speelde beter dan tegen België", zo vervolgde de oud-international. „Ik ben niet ontevreden, al had ik voor de rust meer goals verwacht. Vergeet niet dat wij tegen deze zelfde Denen in Nederland gelijk speelden met een ploeg waarin ook De Harder en Wilkes uitkwamen". Dit was ook de mening van K.C.- voorzitter Henk Hoolboom. die over No- termans. Appel. Moulijn. Bosselaar en Voges zeer te spreken was. De spelers gaven als hun opinie: Appel: „Laten ze bij mij nooit meer aankomen met het verhaaltje, dat die Denen zulke makke amateurs zijn! Zij spelen keihard. Harder dan ik in de FYanse profcompetitie heb meegemaakt. En zij gingen heus niet opzij" Als bewijs liet onze stormram zijn linkerschouder zien. die paars was van de vele faire en harde duels, die hij had gestreden. ..Ik dacht dat de bal bij die scrimmage vlak voor het einde de doellijn had gepas seerd, maar volgens Abe was bet met zo, en die stond er met zijn neus boven op" Voges kreeg van dokter Pantekoek een knieverband aangemeten Hij had enkele behoorlijke schrammen op knie en dij. „Een gevolg van het harde spel van Olensen". zeide de Enschedeëer. „Die Deense linkshalf is een voortreffelijke speler, maar hij kwam bij mij wat snel heid betreft tekort en dan krijg je der gelijke dingen". Landman: ik was van de kaart door dat misselijke gebrul van het publick. Daardoor kwam die blunder. En wat heb ik nou eigenlijk gedaan? Die mid- voor lag op mij, ik niet op hem. Ik vond die toeschouwers ongelooflijk on sportief! Vijf minuten was de tweede helft van de in het Kopenhaagse Idraettsparken gesPeelde voetbal wedstrijd DenemarkenNederland oud, toen de voortreffelijke Deense linkshalf Olensen een lange soloren ondernam en daarbij doordrong tot de rand ven het Nederlandse strafschopgebied. Hij trachtte een schot te lossen, maar het werd een tam en naar het leek volkomen ongevaarlijk rollertje. Keeper Wim Landman plofte op de knieën in de modder om de bal te stoppen, maar via zijn handen huppelde het glibberige leer een decimeter over de doellijngoal Deze verschrikkelijke blunder heeft Nederland de overwinning gekost. Door Landman's fout kwa men de Denen namelijk op 11. In de Skandina- viërs, die tot op dat moment zo zacht waren als makke lammetjes begon plotseling 't Vikingbloed te bruisen. Zij roken de winst en ontketenden bik kelhard spelend een enorm offensief. Aanval op aanval volgde op het Nederlandse doel. De Oranje-defensie wankelde. Kuys kon nog net een doelpunt voorkomen door de bal na een schop van Lundberg met de hand te stoppen, rnaar tegen de door de linksbinnen zelf deskundig genomen penalty was geen kruid gewassen. De Denen hadden in zeven luttele minuten de 10 achter stand in een 21 voorsprong omgezet! Geen jubelstemming Het fatale moment van Wim Landman(Telefoto) Een draw waardoor het Nederlands elftal een trots record bereikt: het is nu. in zes achtereenvolgende uitwed strijden ongeslagen gebleven! Toch is er geen reden voor een jubelstemming. Deze ontmoeting had namelijk gewon nen moeten worden. En dat was moge lijk geweest, indien de Oranjeploeg voor de rust. waarin zij heer en mees ter was, (de Denen mochten in de laat ste minuut voor de pauze pas hun eer ste corner nemen) een beter gebruik had gemaakt van de kansen. Dat ge weldige Deense offensief zou bij een 8—0 achterstand niet gekomen zijn! In de eerste helft waren de Neder landers inderdaad oppermachtig. Hun combinaties sneden met zo'n opvallend gemak door de Deense defensie, dat zij van de 50.000 man in het nog niet ge heel uitverkochte en gemoderniseerde stadion regelmatig een open doekje in ontvangst hadden te nemen. Zo gaf Abe, kort na het begin, van de linkervleugel een voorzet op maat naar de in de doelmond staande Appel. Deze tikte het leer met het hoofd geraffi neerd voor de voeten van de tot vlak voor Joergensen gelopen Moulijn, maar de Deense goalie stopte het schot met een snelle beenbeweging. Appel scoort Na 12 minuten was het raak. Mou lijn nam een corner. Appel sloeg de leren knikker met het hoofd tegen de grond en vandaar kaatste de bal in de bovenhoek. (01). Moulijn en Abe gingen op de linker vleugel samen op avontuur, niaar Joer gensen dook het schot uit de bene denhoek. Appel passeerde met een snelle spurt linksback Nielsen. Zijn schot suisde rakelings langs de onbe schermde linkerhoek van het doel. De enorm hard zwoegende Voges liet van de rechter zijlijn een boogbal los. Joergensen sprong, gehinderd door Ap pel. onder de bal door. maar tegen de paal ketste het leer terug! Een Voges- Appel-Lenstra combinatie werd door Moulijn afgerond met een fel schot. Rechtsback Larsen keerde het gevaar. Eindelijk, na veertig minuten, kwamen de Denen dicht bij het doel. Debutant middenvoor Bend Pedersen werd door Lundberg. Jens Hansen en Jensen in schietpositie gemanoeuvreerd. Landman keerde het schot bekwaam. Enkele secon den later arriveerde Pedersen opnieuw voor de Nederlandse keeper. Landman dook de bal van zijn voeten, maar het leer rolde verder. Pedersen kwam op de S.H.S.-er terecht en probeerde op te krabbelen om het uitdagend voor de doellijn liggende ding de beslissende trap te geven, maar hij kwam niet over eind. Het Deense publiek meende dat Landman een overtreding beging en kok ontzettend ven leer. De Zweedse scheidsrechter Andersson gaf echter geen penalty en vanaf dat ogenblik had de Nederlandse goalie het bij de toe schouwers gedaan. Iedere actie die hij ondernam werd door tienduizenden met een woedend gebrul begroet. Woede-uitbarstingen Deze steeds weer oplaaiende woede uitbarstingen zouden in de wedstrijd een belangrijke rol gaan spelen. Zij hielden ook na de rust aan en onder mijnden het moreel van de Neder landse doelman. Het is onze vaste overtuiging, dat Landman, kort na de hervatting zonder dat verschrik kelijke geloei die enorme blunder na het tamme schot van Olensen niet had begaan. Wel graaide hij de bal na zijn misser met een snelle bewe ging achter de doellijn vandaan, maar Andersson wees onverbiddelijk naar het midden. Waarna dan het beschreven offensief inzette. Onze verdedigers waren het vertrouwen in de doelman kwijt ge raakt. zij durfden zelfs niet meer op hem terug te spelen. Dat had een twee de doelpunt tot gevolg. Want Lundberg was niet tot zijn door Kuys met de hand gekeerde schot gekomen, indien v. d. Hart, zoals hij bij De Munck zo vaak doet. vanuit het centrum met een lange trap had teruggespeeld. Lundberg's pe nalty, waardoor de Denen de leiding namen, was absoluut onhoudbaar. Voor Landman was het leed nog niet geleden. Hij stopte een door Notermans van richting veranderd schot van Hansen op de doellijn, maar kreeg de knie van de fel doorgelopen Pedersen in het ge zicht. waardoor hij de bal losliet en deze in het net rolde. Andersson gaf uiteraard een vrije trap. maar het duur de toch enige tijd voor onze doelwach ter, die groggy was. zijn taak weer kon hervatten. Hij moest onmiddellijk een scherpe schuiver van J. P. Hansen uit de benedenhoek slaan. Onvergeeflijke fout Het publiek begoii nu iedere daad van onze landgenoten af te keuren en het moet arbiter Andersson als een onvergeeflijke fout worden aangere kend. dat hy door de knieën ging. Het regende volkomen onnodig vrije schoppen tegen de Nederlanders. Toch kwamen die bijna tot een doel punt. Abe schoot bij een scrimmage in het spelerskluwen. De bal sprong terug naar Voges. Die plaatste naar Bosselaar, maar het schot van de rechtsbuiten zoefde over de lat. De Dgnen begonnen weer aan hun stormlopen. Dat do Nederlandse de- Wiersma: ..de scheidsrechter liet zich door het publiek beinvloeden. Heel wat vrije schoppen tegen ons waren onzin. Die door Kuys veroorzaakte penalty heeft hij ook niet gezien, al was zijn be slissing natuurlijk juist. Hij keek vra gend naar de grensrechter en pas toen het publiek loeide wees hij naar de stip" Trainer Donnenfeldt: „Nederland heeft beter gespeeld dan tegen België, maar er zijn twee kapitale fouten gemaakt. Ten eerste hadden wij bij de rust al 30 voor moeten staan en ten tweede zakte de troep na Landman's fout te snel in elkaar". Notermans: „Voordat Landman half k.o. ging, schreeuwde het publiek weer om een penalty, omdat ik de bal met de hand gespeeld zou hebben. Dat was niet waar. Ik kreeg een schot van Hansen in ide zij! Abe Lenstra: „De Denen speelden hard Dat kwam onder andere door de scheids rechter. die de slechtste was die ik in mijn interlandwedstrijden ooit heb mee gemaakt. Ik heb best kunnen merken dat ik verkouden geweest ben. Het ging niet zo goed. als ik wilde". KNVB-bestuurslid Nijs: „De Neder landse voorhoede heeft meer blunders gemaakt dan Landman! Wil je dat even niet vergeten". De Deense aanvoerder Lundberg: De uitslag is juist. Ik ben erg teleurgesteld door het spel van onze voorhoede. Wij schoten slecht, maar dat kwam o.a. door dat de Nederlandse defensie zeer snel en afdoende tackelde. Die Appel van jul lie is een voortreffelijke middenvoor. Hij benut zijn kansen best en het is heel moeilijk om hem de bal te ontnemen! Van onze speciale verslaggever) Kanonnier Appelrechtshalf Jan Notermans en linksbuiten Koen Moulijn waren naar onze mening de beste spelers in de Nederlandse ploeg Over Appel kunnen we kort zijn. Hij is geen geweldige technicus, hoe wel de Fortuna-man meer techniek heeft, dan menigeen vermoedt, maar hij blijft door zijn robuuste doorzet ten een voortdurend gevaar. Net als tegen België kwam hij nu weer met twee doelpunten voor de dag. Wat zouden wij van een middenvoor nog meer kunnen verlangen? Notermans deed het als half speler buitengewoon goed. Dit manneke was een groot struikelblok van de Deense aanval. Bovendien steunde hij zijn voorhoede op zeer bekwame wijze. Koen Moulijn gleed langs de Deen se verdedigers of zij er niet stonden, dank zij een ongelooflijke techniek. Zijn voorzetten waren precies op maat. Indien hij wat beter had ge schoten, zou de Rotterdammer een feilloze partij hebben gespeeld. Er waren overigens, juist als in de wed strijd Antwerpen-Rotterdam van en kele weken geleden, buitenlandse journalisten, die hem met de grote Stanley Matthews vergeleken. Wie de kleine man verleden week bij DOS- Feyenoord zag falen, weet wel beter, maar het is wel tekenend voor zijn prestaties van gisteren! Wat de overige spelers betreft: Landman deed het keeperswerk voor en na zijn blunder naar behoren. Maar van een doelman wordt nu eenmaal gevergd, dat hij geen blun ders maakt! Aanvoerder Wiersma, v. d. Hart en Kuys maakten slechts fouten in de periode van het op de blunder volgende Deense offensief. In de overige speeltijd waren zij zeker niet slecht. De fouten, die zij maakten hadden echter fataal kunnen zijn. Klaassens zwoegde weer voor drie. De Venloer had het met zijn lange lichaamsbouw op het gladde veld niet gemakkelijk. Vooral toen na de rust de Deense linkervleugel op rechts ging opereren en hij de ge vaarlijke Deense linksbinnen Hansen tegen zich kreeg. De VVV-er bleef duidelijk de mindere van Notermans maar hij was toch zeker niet onvol doende. Bosselaar begon vrij zwak, maar werd gaandeweg beter. Hij kwam met zijn collega Moulijn op de lin kervleugel tot enkele geraffineerde combinaties. Voges moest als linksbinnen ook het „schakehoerk" van zijn collega- binnenspelers en clubgenoot Lenstra die nu eenmaal altijd in de top van de aanval blijft, opknappen. De En- schede-er deed het zeer goed en hij heeft zich naar onze mening een in ternationale voetbalcarrière waardig getoond. Abe zelf had nog kennelijk last van zijn twee dagen voor de wed strijd opgelopen verkoudheid. De naar Twente geëmigreerde Fries speelde niet zo briljant als in vele andere ontmoetingen, maar is er in Nederland nog een tweede, die bijv. een vrije schop, waaruit de gelijk maker werd geboren, zo feilloos zui ver kan nemen als hij? Bij de Denen kon het spel van linkshalf Olensen, linksbinnen Jens P. Hansen en rechtsback Boerge Bastholm Larsen ons het meeste be koren. Debutant Pedersen. die werd geflankeerd door de spelers met de meeste interlands: Lundberg (38> en Hansen (21) was geen openbaring. Trouwens ook Lundberg heeft betere tijden gekend. Wel was hij tijdens het Deense offensief de grote tacti cus, maar de voetbaldokter komt nu met zijn 36 jaar toch wel aanzien lijk aan snelheid tekort. Dit geldt overigens ook voor andere Deense spelers. Het tempo lag bij hun te laag en de aanvallen werden fanta sieloos uitgevoerd! Zo was de situatie toen het eerste I achter deze Lenstra. Paul Petersen Nederlandse doelpunt werd ge-\(ll). B. Larsen. Voges (8) en in scoord: v.l.n.r. Olensen (6). Bosse- het doel keeper Joergensen en naar (7), Appel (9). Ove Jansen en Nielsen. Dinsdag a.s. definitieve beslissing In verband met de internationale toestand zal het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité dinsdag bijeen komen en zich beraden over de uitzending van de Nederlandse ploeg naar de Olympische Spelen te Mel bourne. Naar bekend zijn de vier atleten reeds naar Melbourne ver trokken, maar was de reis van het grootste deel van de ploeg vastgesteld op zondag 11 november. De hoofdbesturen van de Nederlandse Christelijke Sport Unie en van de Ne derlands Katholieke Sportbond hebben zondagavond een telegram gezonden aan de secretaris-penningmeester van het Nederlands Olympisch Comité, dr. J. N. van den Houten. De inhoud van het telegram luidt als volgt: „De Nederlandse Christelijke Sport Unie en de Nederlandse Katholieke Sport bond. met ontzetting en diepe veront waardiging bewogen door de verrader lijke moordaanslag op het volk van Hongarije, achten het in strijd met de Nederlandse eer en de menselijke waardigheid bij de komende Olym piade de met bloed bevlekte Russische vlag door Nederlanders te doen eren. Zij verzoeken uw comité mede rekening te houden met de opvoedkundige stel lingen van De Coubertin en maatre gelen te overwegen, welke zullen lei den tot uitsluiting van Russische deelname of terugroepingvan de Nederlandse delegatie". Aan een verslaggever van het ANP verklaarde dr. Van den Houten, dat hij persoonlijk geen commentaar op dit telegram kon geven. „Het bestuur van het N.O.C. heeft dinsdag een speciale vergadering waarin de situatie wordt bestudeerd. De grote ploeg vertrekt pas zondag, zodat wij nog enkele dagen tijd hebben. Maar het is de bedoeling dat dinsdag een definitieve beslissing wordt genomen", zei de secretaris van het Nederlands Olympisch Comité. Onmiddellijk nadat het bestuur van het NOC zijn houding zal hebben be paald. zal een vergadering van de bij het NOC aangesloten bonden worden gehouden, waar een bestuursvoorstel zal worden behandeld. Deze buitengewone algemene leden vergadering van het NOC zal plaats vinden in het KLM-gebouw te Den Haag om 8 uur. Appel (links) scoort de Neder landse gelijkmaker. Telefoto In eerste helft was Oranje oppermachtig (Van onze speciale verslaggever) Op dat moment was de „Hel van Deurne" vergeleken by de in een heksen ketel veranderde kuip van het Idraettsparken nog niaar een zwak smeulend vuurtje. De rood-witte Skandinaviërs werden door een ziedende toeschouwers- massa belust op de beslissende goal naar voren gebruld. Maar nu stonden Cor van der Hart en zijn mannen pal. En toen, een kwartier later. Lenstra de bal uit een vrye schop mathema tisch zuiver naar Appel plaatste en deze met een ferme hoofdknik keeper Joergensen passeerde, was het Viking-offensief weer gesmoord. De duizenden hadden zich bij een gelyk spel neergelegd. Eén minuut stilte (Van onze speciale verslaggever) Vóór de wedstryd Denemarken Nederland begon, werd een minuut stilte in acht genomen als hulde voor het dappere Hongaarse volk. Het was indrukwekkend om mee te maken, hoe het 50.000 koppige pu bliek als één man oprees en hoe spelers en scheidsrechter als standbeelden op het veld stonden. Slechts het klapperen van de vlaggen werd gehoord. Sportieve Deense meisjes in rode trainings pakken gestoken, collecteerden voor het Hongaarse Rode Kruis. De bussen waren in een minimum van tijd gevuld. ■■■■■■■■IIIIIRBBIIIB fensie de kluts volkomen kwijt was, blijkt wel uit het feit. dat v. d. Hart plotseling wèl op Landman terugspeel de. maar uitgerekend op een moment, dat Paul Petersen een meter van onze. keeper verwijderd was. De Deense links buiten miste, gehinderd door de Rot terdamse Hagenaar, deze unieke gele genheid tot scoren, en daarmee was de kans op een Deense overwinning in rook vervlogen. Want onmiddellijk na deze misser gingen de Nederlanders er vandoor. Appel stond op het punt het Deense doelgebied in te stormen, toen hij door Larsen werd gehaakt. Abe nam de vrije schop op een millimeter nauwkeurig. De bal landde op de haren van onze aanvalsleider, die met de rug schuin naar het doel stond, hoog van de grond opveerde en het leren projectiel met een machtige hoofdknik in de boven hoek stootte. Een schitterend doelpunt, dat precies op tijd kwam, omdat het Deense offensief er door werd ge stuit. Bijna had Nederland de overwinning toch nog gegrepen. Appel was weer eens door de Deense verdedigingsgordel ge broken. Hij schoot fel. Joergensen liet de bal glippen, Abe rende toe. maar Larsen keerde op de fatale lijn staande het gevaar. En daarmee was het gelijk spel een feit geworden!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5