BRITSE EN FRANSE TROEPEN VANDAAG IN EGYPTE GELAND BOEDAPEST OVERROMPELD EN MET FOSFOR BESTOOKT WEERBERICHT Onderhandelaars werden de regering-Nagy door gevangen genomen en Kadar c.s. vervangen V.N. EISEN TERUGTREKKEN VAN RUSSISCHE TROEPEN Israël wil alleen rechtstreeks met Egypte onderhandelen „V.N.- politie'9 Egypte naar 95ste jaargang MAANDAG 5 NOVEMBER 1956 No. 28978 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 SISCHE OV iOHGARIl Op uiterst perfide wijze hebben overmachtige Sov- jetrussische troepen Hongarije gisteren op de knieën gedwongen: terwijl twee Hongaarse generaals, onder wie de ,,held van Boedapest", Pal Maleter, met de Rus sen onderhandelden over terugtrekken van de Russische troepen, begingen laatstgenoemden het schelmstuk de beide Hongaren te arresteren en tegelijkertijd een onweerstaanbare aanval te openen op Boedapest. Zondagochtend omstreeks vijf uur, nog voor het aan breken van de dag, deed het gedonder van zwaar kanonvuur de Hongaarse hoofdstad schudden. De bevol king, volkomen onvoorbereid op deze tragische wending in haar vrijheidsstrijd, schrok wakker door het lawaai van geschutvuur op de heuvels aan de zuidwestelijke oever van de Donau. Spoedig begonnen de granaten van de Sovjetrussische artillerie ook in het centrum van de stad neer te vallen. Hongaarse tanks hadden intussen verdedigingsposities ingenomen, maar de Russische overmacht ook elders in het land waren de tanks hun opmars begonnen was veel te groot: er staan naar schatting vijftien tankdivisies en vier gemechani seerde divisies in het land van de poesta's, naar Ame rikaanse schatting zesduizend tanks! Later op de dag werd Boedapest bovendien nog bestookt met fosfor-granaten, waardoor allerwege enorme branden ontstonden. Om tien minuten over negen verdween Radio-Boedapest uit de ether: er klonk eerst nog een luid gekraak, doch toen zweeg de zender. De laatste noodkreet van het overvallen Hongaarse volk werd uitgesproken door een vrouwenstem, die in het Duits de driemaal herhaalde kreet „help" liet horen. Spoedig na de verraderlijke Russische aanval begon een enorme stroom vluchtelingen aan de Oostenrijkse grens te arriveren: reeds vijftienduizend mannen, vrouwen en kinderen hebben asiel gevraagd. Verzet tot het laatste kon niet haten Wat er van de regering-Nagy geworden is aldus telefoneerde hedenochtend een medewerker uit Wenen was gisteravond nog niet duidelijk. Ondanks berichten over arrestatie van het kabinet werd het nog voor mogelijk gehouden, dat Nagy en zijn ministers op het laatste ogenblik aan arrestatie zijn ontsnapt. Alleen omtrent de vrouwelijke minister Anna Kethly (soc.) bestaat zekerheid: zij verliet zondagmiddag Wenen per vliegtuig op weg naar de Algemene Vergade ring der Ver. Naties in New York. Vast staat, dat de vrijheidsstrijders in Boeda pest tot het laatste ogenblik verbitterd hebben gevochten: arbeiders, studenten en vele anderen verscholen achter deuren wachtten de Russische tanks af om er bij het passeren handgranaten in te gooien. Maar zij waren ditmaal sterk in het nadeel: wegens gebrek aan artillerie en vanwege het feit, dat de Russen nu ook over infanterie beschikten. Enkele geheime zenders meldden zondag middag en zelfs gisteravond nog, dat de strijd werd voortgezet, maar veel kans gaf men de Hongaren uiteraard niet. Volgens Radio-Moskou zou de intus sen gevormde nieuwe regering van Janos Kadar het Sovjetrussische opperbevel m Hongarije hebben verzocht een reactio naire opstand in het land te onderdruk ken. Maar de macht van het contra revolutionaire komplot was verpletterd Huichelachtig voegde Radio- Moskou daaraan toe, dat „de strijd van het Hongaarse volk voor een democra tisch Hongarije instemming vindt bij het Sovjetrussische volk en alle vredelie vende volkeren ter wereld"Volgens Radio-Moskou is „de orde hersteld met actieve deelneming van de Hongaarse bevolking". Gisteravond omstreeks negen uur kwam Radio-Boedapest weer in de ether terug met een uitzending van nieuwsberichten. Hierin werden de boe ren, intellectuelen en de jeugd uitgeno digd zich by de Democratische Boeren partij aan te sluiten, de bandieten te ontwapenen en het werk te hervatten.. Zowel Radio-Boedapest als Radio- Moskou stellen het voor, alsaf reactio naire elementen gepoogd hadden de vrij heidsstrijd te misbruiken en het vroe gere systeem van overheersing door be paalde groepen te herstellen. In een ge zamenlijke verklaring deelden de voor naamste nieuwe ministers hedenochtend mede, dat zij op 1 november uit de re gering-Nagy waren getreden en begon nen een nieuwe te vormen, omdat zij niet konden werken in een kabinet, dat „elke dag meer contra-revolutionair werd". Kardnaal Mindszehty, de primaat van Hongarije, zocht zondagochtend met zijn secretaris een toevlucht in de Ameri kaanse legatie in Boedapest, aldus deel de Cabot Lodge, de Amerikaanse afge vaardigde, zondagochtend in New York op een spoedvegadering van de Veilig heidsraad over de Hongaarse kwestie mede. Radio-Boedapest meldde zondagavond dat de 59-jarige Ernö Gerö, de voor malige secretaris-generaal van de Hon gaarse communistische partij, „op bar baarse wijze" door de Hongaarse opstan delingen is vermoord. GerJö, die de sta linistische eerste secretaris Rakosi had vervangen, werd op zyn beurt afgezet op 25 oktober, toen de verzetsstrijd in Boe dapest op zijn hoogtepunt was. Hij werd opgevolgd door Janos Kadar, de Titoïst, die nu een tegenregering heeft gevormd. Meer dan een week geleden hadden spoorwegmensen gemeld, dat Ger dood was, doch dit bericht werd later tegen gesproken. In andere berichten was ge zegd, dat hij het land had verlaten. mededeelt, dat hy, aangezien in één week 10.000 Hongaren om asiel hebben gevraagd, de Hoge Commissaris om bij stand vraagt en de overige vrije Euro pese landen verzoekt een groot aantal van deze vluchtelingen over te nemen. De Hoge Commissaris heeft op dit tele gram inmiddels gereageerd door een be drag van 650.000 schilling beschikbaar te stellen. Zondagavond laat verschenen Russi sche tanks aan de Oostenrijks-Hongaar se grens, waar het kleine Ostenrykse leger de wacht houd. Grensfunctionaris- sen hadden tevoren uiting gegeven aan hun vrees, dat de Sovjetrussische troe pen bjj hun acties tegen anti-commu- Oostenrijk staat voor een onmogelijke taak Onder de talrijke vluchtelingen die uit Hongarije in Oostenrijk zijn aange komen, bevinden zich veel kinderen zon der geleide. Sommigen hebben kaartjes om de hals met opschriften als „Zorg voor onze kinderen, wij blijven vechten tot het laatste". Volgens een niet-officiële schatting zijn zondag 15.000 vluchtelingen in Oos tenrijk aangekomen. De stroom nam af naarmate de Russen het toezicht aan de grens verscherpten. In Stiermarken wor den speciale kampen ingericht voor Hon gaarse militairen die de grens overkwa men. Het Oostenrijkse Rode Kruis doet al het mogelijke om het leed van deze on- gelukkigen van wie velen in lompen zijn gehuld en op afgetrapte schoenen lopen te verzachten, maar Oostenrijk, dat reeds ongeveer 130.000 vluchtelingen uit Polen, Joego-Slavië en andere lan den onderdak heeft geboden, kan alleen deze nieuwe stroom onmogelijk verwer ken. Daarom heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, Oskar Helmer, zon dagmiddag een telegram aan de Hoge- Commissaris der V.N. voor de vluchte lingen in Genève gezonden, waarin hij Geen contact met onze correspondent mogelijk Onze correspondent in Wenen, prof. dr. N. Greitemann, die er vorige week in slaagde de Hongaar se hoofdstad te bereiken en van daar uit zijn voortreffelijke over zichten van de toestand naar ons blad telefoneerde, behoort thans tot de groep internationale jour nalisten. die in Boedapest zonder verbinding met de buitenwereld zit opgesloten. Het was hedenochtend onmogelijk contact met hem te krijgen. Hij zou zich in het Duna- hotel bevinden. Onze reisredacteur. de heer W L Brugsma, is er intussen in geslaagd Israël te bereiken. Hij bevindt zich in Tel Aviv. vanwaar hij zijn eer ste indrukken telegrafeerde Hier voor zie men de aanhef van het vervolg van onze berichtgeving s,over de situatie in het Midden- "bosten elders in dit nummer. llinaiBBÜSllllGSBlIB nistische verzetsstrijders de grens zou den schenden, doch in Wenen ontvangen berichten wijzen er op, dat de Russen zorg-vuldig achter de grens blijven. Muziek, een ruiker bioemen en bijna een pak slaag Overal in de wereld is een storm van verontwaardiging opgestoken over het laaghartige Sovjetrussische schelmstuk jegens Hongarije. Hierover zie men el ders in dit blad. Een tekenend voorval speelde zich gisteren af in de stad Luxemburg. Naar aanleiding van de Russische na tionale feestdag werd daar op de „Place des Armes" een concert gegeven door de muziekkapel van de groothertogelijke wacht(!) De nieuwe Russische ambas sadeur in Luxemburg, Mielnik, was daarbij tegenwoordig met de voormalige Luxemburgse gezant in Moskou, René Blum. Er werd de ambassadeur een rui ker rode bloemen aangeboden. De me nigte ging echter aan het betogen tegen de ambassadeur en nam een dreigende houding aan. Onder bescherming van zyn gevolg kon de diplomaat tenslotte zijn auto bereiken Met vijftig tegen acht stemmen en vijftien onthoudingen heeft de Alge mene Vergadering van de Ver. Naties vannacht om twee uur in een spoed zitting over Hongarije een Amerikaanse resolutie aanvaard, waarin geëist wordt: Dat de Sovjetrussische troepen worden teruggetrokken en geen verster kingen meer naar Hongarije gestuurd worden; dat de gewapende aanval op het Hongaarse volk en elke vorm van inmen ging in de Hongaarse aangelegenheden wordt gestaakt; dat de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie, Hammerskjöld, een onderzoek zal instellen naar de toestand in Hongarije, zoals die ontstaan is door buitenlandse tussenkomst; dat door Hammarskjöld te benoemen waarnemers naar Hongarije worden gezonden; tenslotte wordt alle V.N.-leden gevraagd aan Hongarije humanitaire hulp te verlenen in de vorm van levensmiddelen en medicamenten. De tegenstemmers waren de communistische landen, de onthouders waren de landen van de Aziatisch-Afrikaanse groep, Finland en Joego-Slavië. gevaardigde in de Ver. Naties de vrede en protesteert hij tegen bloedvergieten in het Midden-Oosten. Geen van ons die streeft naar vrede in het Midden-Oos ten, zal ooit dit „onuitsprekelijke cynis me" kunnen vergeten, aldus Lodge, die er verder op wees, dat Sobolef in de Ver. Naties had gezegd, dat de Russische troepen in Hongarije niet versterkt wa ren en ook niet versterkt zouden worden. De Sovjet-Unie sprak over onderhande lingen volgens het Verdrag van War schau, over terugtrekking van haar troepen uit andere landen en in het bij zonder uit Hongarije. „Welk een mislei dend beeld was dat", aldus de Ameri kaan. „Onuitsprekelijk cynisme", zegt Lodge Volgens de Russische afgevaardigde Sobolef was de bespreking van de kwestie-Hongarije niet ingegeven door de wens de toestand te normaliseren, doch hem „acuter te maken en fascis tische elementen te steunen tegen het Hongaarse volk en zijn wettige regering". Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten willen de Algemene Vergadering in de Hongaarse kwestie verwikkelen om tijd te winnen in Egypte, zodat de Franse en Britse troepen met het Egyptische volk kunnen afrekenen, aldus Sobolef. Hij betoogde, dat Engeland en Frank rijk het verzoek van de Ver. Naties om hèt vuren in Egypte te staken, hadden verworpen, daarmee de wens van 65 lan den tartend. De Amerikaan Cabot Lodge beschul digde de Sovjet-Unie van „dubbelhar tigheid" in Hongarije. De Sovjet-Unie heeft zich overgegeven aan „groot scheepse onmenselijkheid". Terwijl dat gaande is, prijst de Sovjetrussische af- Na zeer bewogen weekeinde in Midden-Oosten De wereld heeft vanmorgen antwoord gekregen op een vraag, die haar dagenlang in angstige spanning heeft gehouden: de Brits-Franse landing in Egypte is begonnen De Egyptische afgevaardigde Omar Loefti deelde dit mede in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Hij zei, dat Brits- Franse strijdkrachten, die vandaag gepoogd hebben in Egypte aan land te gaan, zijn aangevallen, een mededeling, welke bevestigd werd door een bericht van de Cyprische radio, waarin er melding van werd gemaakt, dat de Brits- Franse luchtlandingsoperaties tegen Egypte waren aangevangen. Later kwam ook nog een bevestiging van het Britse ministerie van Defensie: de Britse en Franse troepen zijn vanmorgen op Egyptische bodem geland Foster Dulles ernstig ziek De Amerikaanse Minister van Buiten landse Zaken, de 68-jarige John Foster Dulles, werd zaterdag in een ziekenhuis opgenomen op het vermoeden van een blindedarmontsteking. Na de operatie, die hij een uur na zijn aankomst in het ziekenhuis onderging, werd evenwel door het Ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt, dat een laboratorium onderzoek uitgewezen had, dat een bij Dulles verwijderd gedeelte van de dikke darm door kanker was aangetast. Er zijn geen aanwijzingen gevonden dat ook andere organen aangetast zijn. Zijn toestand schijnt thans goed te zijn. Slot op pag. 2 Een van de vele tragische beelden aan de Hongaars-Oostenrijkse grens. Een Hongaarse vrijheidsstrijder, niet meer opgewassen tegen de over macht, heeft in een overhaaste vlucht zijn gezin nog kunnen red den. Met zijn schreiende vrouw en twee kinderen verlaat hij als vluch teling zijn land, dat opnieuw in de diepste ellende gestort is. Links een van de vele Oostenrijkse grens wachten. die gisteren de handen vol werk hadden met het opvangen van de duizenden vluchtelingen. Dit feit vormt een climax van een ook in het Midden-Oosten zeer bewogen weekeinde. De belangrijkste gebeurtenis sen waren wel: 1. Frankrijk en Engeland hebben hun bombardementen op militaire doelen in Egypte met onverminderde kracht voortgezet. 2- De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties nam twee resoluties aan. In de eerste werd besloten een politiemacht van de Verenigde Naties naar het Midden-Oosten te zenden om de orde daar te herstellen en in de tweede resolutie werd er bij de betrokken partyen Op aangedrongen het vuren onmiddellijk te staken. 3. Israël, dat de succesvolle bliksemactie tegen Egypte als beëindigd beschouwd tegen Egypte als beëindigd beschouwt heeft op deze resoluties van de U.N.O. direct gereageerd met de verklaring, dat het bereid is rechtstreeks met Egypte over een wapenstilstand te onderhandelen, maar weigert terug te keren naar de bestandsbepalingen, zoals deze voor de militaire actie gol den, waardoor het Egypte mogelijk zou worden zijn terreurdaden tegen de jonge staat voort te zetten. 4. Strijdkrachten van Syrië, Irak en Saoedi-Arabië zouden Jordanië zijn binnengetrokken om steun te verle nen bij een eventueel optreden tegen Israël. Zij zouden onder Egyptisch opperbevel staan. De Syrische afgevaardigde bij de Ver enigde Naties heeft echter verklaard „dat uit officiële berichten tot nu toe niet is gebleken, dat Syrische troepen Jordanië zijn binnengerukt. Niette min zou liet volledig gerechtvaardigd zijn, gezien de dreiging van een Isra ëlische aanval De landing Volgens de Egyptische radio zijn de landingen vanmorgen om half zeven Nederlandse tijd begonnen in Port Said en drie andere punten in de buurt n.l. Port Foead, Garni! en Baz Gahha- nah. ,,Het leger, de politie en de plaatselijke bevolking hebben de val schermtroepen volkomen vernietigd" zo werd er aan deze bekendmaking toegevoegd. In een Brits-Frans legerbericht wordt gezegd, dat Port Said niet tevoren was gebombardeerd ,,om schade en slacht offers onder de burgerbevolking te vermijden" Het hoofdkwartier op Cyprus meld de later op de dag, dat ondanks enig luchtajweervuur alle transportvlieg tuigen zijn teruggekeerd. De operatie is volgens plan verlopen. De landin gen zijn door jagers gesteund. Slot op pag. 2 De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft met 57 stem men voor, bij negentien onthou dingen waaronder de Sovjet- Unie, Frankrijk en Engeland) .be sloten een V.N.-opperbevel voor een internationaal leger in te stellen om eèn staking der vijan delijkheden in Egypte te bewerk stelligen en te controleren" Canada, Noorwegen, Nieuw- Zeeland en Columbia hebben al troepen aangeboden. Deze reso lutie is oorspronkelijk van Canada afkomstig. Hammarskjöld heeft voorgesteld, dat de Canadese generaal Burns, voorzitter van de Bestandscommissie der V. N. in Palestina, hoofd van het opper bevel zal zijn. Burns zal gemach tigd worden onmiddellijk een kleine staf samen te stellen uit de waarnemers der Bestandscommis sie en rechtstreeks uit de leden- staten de verdere officieren aan te werven. In beginsel zullen geen troepen gerecruteerd worden uit de landen, die het permanente lidmaatschap van de Veiligheids raad bezitten, te weten de Sovjet- Unie, Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en China. Daarmede omzeilt men veel klippen, want men kan zich voor stellen, dat de troepen van Enge land en Frankrijk door sommigen onaanvaardbaar worden geacht, terwijl vele andere landen be zwaar zouden hebben, indien de Russen op deze manier zouden binnendringen in het Midden- Oosten. En tenslotte bestaat er in Amerika, na de ervaringen met Korea, slechts matig enthousiasme om opnieuw bij te dragen door het beschikbaar stellen van man schappen. Lodge heeft evenwel toegezegd, dat Amerika zal hel pen met het transport door de lucht, en anderzins, alsmede met de materiaalvoorziening. rummini Iets koudere nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige egen. Matige tot krachtige, tijdelijk echter zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Vannacht in het binnen land iets kouder. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 6 NOVEMBER Zon op: 7.46 uur; onder: 17.05 uur. Maan op: 11.29 uur; onder: 19.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.17 en 17.33 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1