Lezers schrijven Herdenking kerkhervorming i DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 Ds. J. van tier Wiel: Lntlier zette een streep onder menselijke grootheid" In de Pieterskerk en de Lutherse kerk werd gisteravond het feit der kerkhervorming herdacht. Ds. J. van der Wiel, hervormd predi kant alhier, die in de Pieterskerk her innerde aan de geloofsdaad van Maarten Luther, ging daarbij uit van Psalm 40 18 „Al ben ik ellendig en arm, de Here gedenkt mijner. Gij zijt mijn hulp en mijn bevrijder; o, mijn God, vertoef niet". Ds. Van der Wiel bracht 31 oktober 1517 in herinnering toen Luther zyn stellingen aan de kapel van Wittenberg bevestigde. Deze stellingen waren, aldus spreker, gericht tegen de dwalingen der R.-K. Kerk. De geschiedenis van Luther is een teken van grootheid en moed. „Het is voor mijn volk en dat wil ik dienen", waren zijn eigen woorden. Toch mogen we de held van Worms niet als de grote man zien. Zijn hele houding was een siddering voor God. Hij zette een streep door de mense lijke grootheid. Hij zag de mens geheel ontkleed voor zijn Schepper staan. Ook wij zijn ellendig en nooddruftig, d.w.z. we zijn niet op de plaats, waar we zijn moeten. We zijn pas vol van reformatie als we de moed hebben om dit te zeg gen. Na onze vernedering kunnen wij Verkoopdcgan Handwerkelub Vrijz. Herv. begonnen Onder grote belangstelling hebben de twee verkoopdagen van de Handwerk elub van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden hedenmorgen een aanvang genomen. De presidente, mevrouw Reu versMaters, verwelkomde de aanwe zigen, onder wie het bijna voltallige be stuur der vereniging en sprak de hoop uit. dat ds. Hubeek. die wegens een lich te operatie niet aanwezig kon zijn, spoe dig zou zijn hersteld. Zij deed een beroep op aller medewerking, een minstens evenmooi resultaat als vorig jaar als doel stellend. De heer J. P. Hulsbos, tweede voorgan ger der vereniging, zei verheugd te zijn deze twee feestelijke dagen te mogen inleiden, hetgeen hij wilde doen met woorden van waardering en van opwek king. Hij herinnerde daarbij aan een sprookje van Grimm, waarin sprake is van het spinnen van goud uit louter stro. Hieraan moest spreker vaak denken als hij de handwerkelub bezig zag en kon zien hoe uit de restjes wol. in zijn ogen „het erbarmelijke stro", de keurige handwerken, „het goud", dat nu op de uitstaltafels ligt. werd gesponnen. De heer Hulsbos prees vervolgens hen, die deze collectie prachtige goederen met noeste vlijt hadden vervaardigd. En nu, zo vervolgde de heer Hulsbos, is het aan de gemeente en alle belangstellenden om als de koning in het het sprookje, het gesponnen goud re kopen voor de gangbare munt, welke daad resul teert in een versteviging van de kas der vereniging en in een steun aan haar werk. De heer Hulsbos verklaarde daar op deze bazar voor geopend. Al dadelijk na de opening werd er druk zaken ge daan. ,,'t Blijf]1 onder ons" REVUE t.b.v. NAZORG KINDERVERLAMMING In de slechts matig bezette Stadsge hoorzaal werd gisteravond de revue ,,'t Blijft onder ons" opgevoerd. De op brengst van deze avond, die door de Ne derlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind in samenwerking met de N.V. I.E.M.C.O. werd georganiseerd, komt de Nazorg Kinderverlamming in ons land ten goede. Het programma was rijk ge varieerd en hoewel betrekkelijk oud, in ieder geval toch wel met zorg samen gesteld. Een groot aantal artiesten ver leenden hun medewerking. Willy Alberti zong met veel succes enkele populaire liedjes, de Wama's bewezen, dat zij nog steeds even dwaas kunnen doen en de Kilima Hawaiians, na hun toernee door Europa weer in Nederland teruggekeerd, waren goede troubadours van de Zuid zee-romantiek. Om de Corita's heeft men zeer terecht hartelijk kunnen lachen. Alleraardigst waren de paro dieën op het optreden van Johnny Ray, Marlène Dietrich enJohnny Jor- daan (op verzoek!) Voorts verschenen deze avond op de planken de kunstflui ter Jan romp en de cabaretière Nelly Wiegel. De conferences waren bij Roland Wagter in goede handen. Aan de vleu gel zat Dick Harris. Met muziek, zang en spel er werden bovendien nog enige schetsjes opgevoerd heeft het gezelschap de aanwezigen een vrolijke avond bezorgd. Voor Kerstmis orgel in Maranatha-kerk MAAR EERST NOG EEN BAZAR Voor Kerstmis zal de Maranatha- kerk in het Morskwartier een prachtig kerkorgel bezitten. Een orgel, waarop •thans nog een schuld rust van f4200.-. Indien de pogingen slagen is deze schuld morgenavond om elf uur weg gewerkt, want tot dit doel wordt van daag en morgen in de christelijke school aan de Hoge Morsweg een ba zar gehouden. Onder grote belangstelling is deze in omvang zeer grote bazar hedenmiddag door ds. H. J. van Achterberg, predikant van de Hervormde Wijkgemeente „Mors kwartier" geopend .Ds .van Achterberg, die de offervaardigheid van hervormd Leiden en die van zijn wijkgemeente in het bijzonder kent in een aantal ja ren werd reeds f24.000 vooi het orgel fonds bijeengebracht verwachtte dat deze bazar de laatste zou zijn, welke voor dit doel wordt gehouden. Hartelijk dankte hij allen, die aan de voorberei ding zoveel maanden hadden gewerkt. Het. verblijdde spreker, dat de gehele wijkgemeente, jong en oud, zich voor deze bazar liet mobiliseren. Spreker, die er van uitging, dat deze bazar de een heid en de gemeenschap in het. Mors kwartier sterk bevorderen, zag in de or ganisatie van een en ander niet alleen een materiële, doch vooral ook een gees telijke kant. Nadat. ds. Van Achterberg de bazar voor geopend had verklaard, was er langs de stands, waarop een grote ver scheidenheid van artikelen zelfs bloe men, groente en fruit direct al een levendige handel. Ook de attracties, w.o. enkele zeer originele, vonden direct grote aftrek. Bovendien worden er film voorstellingen gehouden en zorgt een Amboina-band. in samenwerking met leden van de Jonge Kerk, voor de vro lijke noot. Nog maar nauwelijks geopend, kon ds. Van Achterberg de vreugdevolle mede deling doen. dat de eerste f40— reeds binnen waren gekomen: een opbrenvst van de verkoop van oud papier Hedenavond is de bazar tot tien uur geopend en morgen van 25 en 711 u. pas klaar zyn, om de verlossing van God centraal te zien. God denkt aan ons, Hij is barmhartig en lankmoedig. Het teken hiervan is Jezus Christus zélf. Hij geeft aan ons, wat wij hebben moeten, dit is de refor matie. God zoekt ons op, ondanks de vloek op het leven. Hij is een vaste burcht. Luther kon altijd in zijn leven zingen en danken. Hij heeft in zyn leven het Goddelyke „Maar" ontdekt. Onze plicht is, dat we deze blijde boodschap door moeten geven, aan het volgende geslacht. Dan is de toekomst van de wereld pas zeker. Gaat dan heen, aldus eindigde ds. Van der Wiel, met deze opdracht. IN DE LUTHERSE KERK Ds. H. J. A. Haan, die deze avond in de Lutherse Kerk voorging, had zijn pre dikatie opgebouwd uit Spreuken 18 10 „De naam des Heren is mij een sterke toren", Daniël 12 3: „En de verstan- digen zullen stralen als de glans van het uitspansel", Romeinen 1 13—17 „De rechtvaardige zal uit geloof leven" ter wijl uit het Evangelie gekozen was Jo hannes 2 1317 „De ijver voor Uw huis zal Mij verteren". Ds. Haan betreurde het dat behalve deze dienst nog slechts één dienst (in de Pieterskerk) gehouden werd. Het is toch zó dringend nodig op deze dag samen te zijn voor bezinning op het feit, dat Luther gebruikt was om de ongerechtigheid en de koopmansgeest der aflaten uit de kerk te bannen, zoals eens Christus zelf de Tempel gezuiverd had. Traditie en hiërarchie moesten doorbroken worden; de zekerheid moest plaats maken voor Gods genade en de mens overtuigd worden een kind van God te zijn. In de kerk moet pijn ge leden worden omdat er een nieuw mena moet worden geboren. Het gaat in het leven niet om het .slagen" maar om door Christus gegrepen te zijn, want de gerechtigheid van God is lijdende liefde. Ds. Haan bad aan het einde van de dienst met zijn gemeente voor Koningin en Haar huis, voor Hongaren en Israë liërs. voor de grote staatslieden en de Egyptenaren voor allen die lijden en de gerechtigheid begeren. Laatste Berichten Australië steunt Brits-Franse actie De Australische premier, Robert Menzies, heeft vandaag meegedeeld, dat Australië de Brits-Franse actie in het Midden-Oosten steunt. Menzies ver klaarde. dat Engeland vóór de gemeen schappelijke Brits-Franse actie geen overleg met de andere landen van het Gemenebest had gepleegd. De Britse regering was echter niet te laken, om dat de omstandigheden zeer dringend waren. De Xieuwzeelandse premier, Sidney Holland, heeft verklaard, dat hij volle dig vertrouwen heeft in de Britse be doelingen, wat betreft de actie in Egypte. NOG ZES CENT OVER NA EEN LOSBANDIG LEVEN (Van onze Haagse redactie) De Haagse politie heeft een 30-jarige Haagse behanger aangehouden wegens verduistering van huurauto's. De man huurde in oktober drie auto's, verkocht er een in Leiden voor 200 gulden, een in Rotterdam voor 900 gulden en liet de derde onbeheerd achter in Gorkum. Van het aldus vergaarde geld is hij enige bijd gezellig uitgegaan, maar gis teren kwam hij zich bij de politie mel den met nog zes cent op zak. <"S tt JSafe OEGSTGEEST Gemeente-avond Ned. Herv. Gemeente De godsdienstige opvoeding in het ge zin was het onderwerp dat gisteravond in Irene werd behandeld door mej. E. Oskam. Zij werd ingeleid door ds. G. F. Callenbach. Het gezinsleven, aldus mej. Oskam staat heden ten dage in de branding. Met de godsdienstige opvoeding is het helaas niet al te best gesteld. Van de echte godsdienstige beleving is weinig sprake meer wanneer, zoals zo vaak voorkomt, het kerkgaan sleur geworden is. Vele jongeren raken dan het spoor bijster. Het geestelijke klimaat moet noodzakelijk worden verbeterd en de problemen die zich voordoen moeten in een gezinsgesprek onder het oog wor den gezien. Het is voor de ouders een moeilijke taak de jeugd te begrijpen, met hen mede te leven en richting te geven aan hun bestaan. Toch eist het welzijn van het kind dit. De dagelijkse omgang met God is onmisbaar om de godsdienstige opvoeding mogelijk te maken. Er was gelegenheid om schriftelijk vragen te stellen, welke beantwoord werden door een forum, bestaande uit mej. Oskam, mevrouw Van Klieken, me vrouw F. P. Cox en de heren J. Kals- beek en J. F. van Veen. EERSTE STEEN VOOR 55 NIEUWE WONINGEN Na de vele moeilijkheden, die moes ten worden opgelost alvorens de Wo ningbouwvereniging Buitenlust met haar 8e bouwplan kon beginnen, vindt zater dagmiddag 10 november om 3 uur een feestelijke gebeurtenis plaats. Dan zal op het bouwterrein aan de Floralaan nabij de Wyttenbachweg de eerste steenlegging plaats hebben. Burgemeester H. L. du Boeuff zal de i eerste steen leggen voor de bouw van 55 woningen, waarvan er 25 zullen wor den gebruikt als dienstwoningen voor personeelsleden van het Marine-Elek trotechnisch Bedrijf. VOORSCHOTEN Nieuwe vleugel ds. Fortgensschool in gebruik genomen Zonder veel officieel vertoon werd gis termiddag de nieuwe vleugel van de tweede Hervormde school aan de Pr. Bernhardlaan in gebruik genomen. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. H. P. Fortgens. memoreerde de snel le groei van het aantal leerlingen, wel ke de bouw van een tweede school (in 1951) noodzakelijk maakte In dat jaar bezochten 92 leerlingen de uit 5 lokalen bestaande school. Thans wordt de school bevolkt door 212 leerlingen. Zeer erkentelijk was spreker het ge meentebestuur voor de ondervonden me dewerking bij de bouw van de drie nieu we lokalen en het lokaal voor handen arbeid. Men is er in geslaagd met deze nieuwe vleugel een zeer mooi geheel te scheppen. Burgemeester van der Hoeven wenste het schoolbestuur en het Hoofd der School geluk met deze uitbreiding en sprak de hoop uit dat het aan deze school gegeven onderwijs tot zegen zou zijn voor de jeugd van Voorschoten. De inspecteur van het L.O. de heer Duchateau feliciteerde eveneens bestuur en hoofd der school. Hij merkte op dat het petekind van ds. Fortgens wel spoe dig volwassen was. waarop ds. Fortgens de opmerking maakte dat het eigenlijk nog niet tot hem was doorgedrongen dat hij er een kind bij had gekregen. Het hoofd der school, de heer G. v. d Schinkel, dankte mede namens het personeel voor de goede woorden en sprak de hoop uit dat - onder Gods ze gen - de school verder uit mag groeien. De inspecteur van het Chr. Nat. Schoolonderwijs dr. Schilp was verhin derd. doch had een hartelijke felicitatie gezonden. De wethouder van Onderwijs, de heer G Schrama alsook de gemeentese cretaris De Boer waren aanwezig. Maandagavond a.s. is er voor belang stellenden van half acht tot 9 uur gele genheid de school te bezichtigen. Scholenbouw In uw nummer van dinsdag 30 oktober j.l. heb ik ondanks het vele belangrijke nieuws uit de wereld met belangstelling het verslag van het Vraag- en Antwoord spel van de Leidse Raad gelezen. Men komt dus scholen tekort. En dat niet alleen, maar ook recreatiegebouwen. Als we dit zo naast elkaar zien staan, kan het niet anders of wij moeten den ken aan de nieuwe scholen die inder tijd door onze wethouder van onderwijs geopend zyn. We menen de scholen met behalve de lokaalruimten en ook nog een hal. Een flinke hal. een kostelijke ruimte voor allerlei doeleinden heeft men indertijd ongetwijfeld gedacht. Edoch, wat een teleurstellende berich ten komen ons dienaangaande ter ore! Het schijnt dat deze hallen praktisch Herdenking kerkhervorming Gisteravond vond in de Geref. Kerk een herdenking plaats van de kerkher vorming. Afgewisseld door gemeenschap pelijk zingen spraken achtereenvolgens ds. E. Saraber. de heer N. J. Schut, hoofd Herv. School en ds. M. den Boer. Ds. Saraber schetste hoe de bijbel in het leven van Maarten Luther gekomen was. Hoe hij onder de indruk was geko men van de macht van de bijbel als Woord van God. Wat het zo geprezen kloosterleven hem niet had kunnen brengen ontving hij door de Heilige Geest: geloofszekerheid en geloofsblij- heid. Elke poging om iets aan de bijbel toe te voegen of daarvan af te doen moeten wij afwijzen, aldus ds. Saraber. Hierna sprak de heer Schut over „Lu ther en de vrije bijbel". Spreker ging nader in op de betekenis van de traditie bij de Roomse kerk welke daar gezaghebbend is. Ook de leeruit- spraken zijn daar bindend en niet voor discussie vatbaar. Ook bij de kerken der Reformatie ls een traditie, doch deze is veel minder bindend. De belijdenis be tekent niet het laatste woord. De Heili ge Geest is niet gebonden aan de kerk. Ds. den Boer stelde tenslotte de vraag „hoe lezen wij de bijbel?" De vraag van Christus aan de schrift geleerden „Hebt gij niet gelezen hield een pijl in zich: zij hadden niet goed gelezen. Het wonder van de bijbel is dat op ge woon papier en in gewone letters is vast gelegd de stem van God die een bos in vlam zet. Wij moeten de bijbel zó lezen dat wij daarin de stem van God horen. WASSENAAR De Kieviten 30 jaar Ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de Hockeyclub De Kieviten werd gisteravond in het clubhuis aan de Katwijkseweg een buitengewone al gemene vergadering gehouden. De voor zitter, de heer J. Ancion, gaf na een welkom een kort overzicht van de ge schiedenis van de club in de afgelopen jaren. Begonnen werd op een terrein aan de Maaldrift met zó weinig leden, dat het moeite kostte een elftal samen te stellen. Nu is de vereniging zó groot, dat het steeds moeilijker wordt om het contact te bewaren, vandaar dat het 30- jarig bestaan werd aangegrepen voor het houden van een feestavond. De jeugdafdeling groeide van klein tot heel groot en nu is er het probleem van de tegenstelling tussen ouderen en jonge ren. Ook de positie van de club in de hockey wereld veranderde; het is een van de oudere verenigingen en wordt zeer gewaardeerd. De club heeft het voorrecht van een lid in het bestuur van de bond. De verhouding met het gemeentebestuur is geregeld verbeterd. Spr. besloot met het uitspreken van de hoop, dat de lustrumviering zal leiden tot grote binding van de leden. Op voorstel van het bestuur werden benoemd tot erelid mevr. R. Streef kerkSchuitema en tot leden van ver dienste mevr. C. van Veen, mej. T. Adam en de heren H. Kolff en D. Nap. De voorzitter sprak hen toe en bood een aandenken aan. De ere-voorzitter, de heer E. C. A. Rijpstra, voegde hieraan nog een woord toe en bood vervolgens het bestuur een tafelkleed aan. waarop de leden bij een vorige gelegenheid als presentielijst hun handtekening plaatsten, nu geborduurd. Hij overhandigde mevr. Streefkerk een tekening van het clubhuis in lijst. Hierna volgde een oudejaarsavondvie ring. AANRIJDING De 9-jarige Derk de Keijzer alhier stak op onvoorzichtige wyze per fiets de Oostdorperweg over en werd door een auto aangereden, waarbij hij aan zyn rechterbeen werd gewond en zyn 5-ja- rig broertje Wilhelm, die op de bagage drager zat. een rechterkniefractuur op liep. Het jongetje werd naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd ONGELUKKIGE VAL Bij een onfortuinlijke val in de duinen brak de 16-jarige Hubertus Kusters uit Den Haag zijn linkerbeen. Hij werd naar het Gemeenteziekenhuis te Den Haag overgebracht. niet gebruikt worden, terwijl er toch waarlijk nog wel een ander gebruik van gemaakt kan worden dan alleen voor de jaarlijkse ouderavonden! Is men er zich wel van bewust dat deze scholen aan zienlijk méér hebben gekost dan normale schoolgebouwen? Bedenkt men wel dat het een onverantwoorde investering ge noemd moet worden zolang men de be wuste ruimten niet intensief gebruikt? Afgezien van het feit dat het een schandaal is dat de urgentieverklaringen niet onmiddellijk gegeven worden (is scholenbouw niet minstens even belang rijk als woningbouw?), moet men er in de toekomst toch wel op toezien dat de duizenden niet zo maar worden wegge smeten! Hoogachtend, A. K. W. Verkeersproblemen Het moet mjj van het hart, dat i.v.m. het verkeer hier ter stede nog veel te verbeteren valt. Moeten wij een toe stand krygen zoals in Amsterdam? Neen! Hier moet (en kan) tijdig inge grepen worden. Waar het ons (hier in Leiden) aan ontbreekt is: verkeersruim te. Het verkeer moet zich door veel te nauwe straten wringen (Haarlemmer straat!) en aan parkeerruimte ontbreekt het ons. Daarom is hier een voorstel. Er kan een weg noord-zuid aangelegd wor den als volgt: de Wassenaarse weg moet verlengd worden, zodat Leiden een re gelrechte, ruime, directe verbinding heeft met de grote verkeersweg Den Haag Amsterdam. Daarna het Rapenburg: kan hier hier niet een parkeerverbod aan de oneven kant opgelegd worden en desnoods een verbreding van het weg dek? Verder moet de Uiterste gracht dicht; de volksgezondheid is hier in ern stig gevaar. Deze toestand is een smaad voor Leiden. Zouden wij ook niet een paar plantsoenen in de stad kunnen krijgen? De terreinen van de firma Tie- leman en Dros zouden een geschikt ter rein voor een flink park kunnen vormen. Met hoogachting, A. J. de Waard, Hoefstraat 8. Leiden. ALPHEN Prof. dr. W. J. Buma nam afscheid van Chr. Lyceum Gistermorgen hebben de leerlingen van het chr. lyceum in een speciaal daartoe belegde bijeenkomst in de aula van de school afscheid genomen van prof. dr. W. J. Buma sinds 1937 leraar aan het lyceum. Zoals bekend is de heer Buma benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Nadat mevrouw W. BumaGroen bloe men had ontvangen van mej. M. de Pij per, leerlinge van de school, en Baan Batelaan aan de scheidende leraar een boek had aangeboden, sprak prof. Buma enkele woorden van afscheid tot de leerlingen. Hierbij greep spreker terug in het verleden, tot het tijlstip dat hy in 1937 als leraar aan de school kwam. Hij dankte allen voor de steeds onder vonden medewerking en het geschonken vertrouwen. Aan het eind van de bijeen komst sprak de heer A. J. Dekker een woord van afscheid, waarin hij de heer Buma een kundig leraar noemde. Hierna namen alle leerlingen persoon lijk afscheid van prof. Buma. HILLEÜOM Adjudant C. J. van Burg verlaat Hillegom Naar men ons meedeelde, zal de heer C. J. van Burg, groepscommandant van de Rijkspolitie alhier, met ingang van 15 november as. onze gemeente verla ten. Hij gaat naar Den Haag, waar hy het commando krijgt van de groep Par ketwacht, die een sterkte heeft van 60 man. De heer Van Burg, die sinds de cember 1951 alhier werkzaam is. heeft zich in die tijd doen kennen als een rus tig man, die kalm zijn werk heeft ge daan, die tactisch was in zijn optreden en die bij de burgerij in hoog aanzien stond. Hy heeft zich vele vrienden ge maakt. Als per 15 november nog geen opvol ger benoemd is dan zal de opperwacht meester P. J. van Dyk als waarnemend groepscommandant fungeren. Hollanders en het oude koninkrijk Benin Dr. A A. Gerbrands sprak in Volkenkunde Als eerste In de serie lezingen, die het Rijksmuseum voor Volkenkunde ook deze winter weer heeft georganiseerd, sprak gisteravond in de aula van het museum dr. A. A. Gerbrands over „De Hollanders en het oude koninkrijk Benin, Nigeria". Dr. Gerbrands begon zijn lezing met te vertellen, dat reeds in 1593 de eerste Nederlandse handelsschepen voor de westkust van Afrika verschenen, aan gelokt als zij werden door de grote han delswinsten. die de Portugezen met de handel in ivoor, peper, maar vooral goud en slaven wisten te behalen. De handel bleek zo winstgevend, dat reeds in 1610 meer dan 20 Nederlandse schepen per jaar voor de kust verschenen. Dit was voor die tijden een enorm aantal. Het valt te begrijpen, aldus spreker, dat bij een zo drukke scheepvaart de handel behoefte had aan een vast steunpunt. In 1637 werd dan ook de hoofdvesting van de Portugezen. Sao Jorge del Mina, stormenderhand veroverd. Tot 1872 is dit fort in Nederlandse handen geble ven. om toen met de Engelsen geruild te worden tegen Engelse belangen op Noord-Sumatra. Er werd, zo vervolgde dr. Gerbrands, echter niet alleen handel gedreven. Onder de uitgeslapen handelaars waren er ook, die ondanks de enorme moeilijk heden van het ongezonde klimaat, tijd, gelegenheid en lust vonden van allerlei over land en volk op te tekenen. Zo komt het, dat over het oude koninkrijk van Benin in Nigeria, en de geheimzin nige bronsgietkunst, die daar beoefend werd. de oudste berichten uit Neder landse bron afkomstig zijn. In 1602 verscheen reeds de eerste beschrijving van Benin, ook thans nog van veel waarde; in 1668 vermeldt de bekende Dapper voor de eerste maal de bronzen; in 1701 nogmaals de even bekende Bos man. Aan de hand van talrijke lan taarnplaatjes van Benin-bronzen. o.a. uit de belangwekkende collectie die het Rijksmuseum voor Volkenkunde daarvan bezit, toonde spreker vervolgens aan. dat de oude berichtgevers scherpe opmer- kers waren en dat hun waarnemingen het mogelijk maken thans na zovele eeuwen een inzicht te krijgen in functie en betekenis van deze zo fascinerende kunst. SASSENHEIM Jaarvergadering Ned. Prot. Bond De afdeling Sassenheim van de Ned. Prot. Bond hield haar jaarvergadering in het kerkgebouw. De opkomst was goed te noemen. Bij de aanvang herdacht de voorzitter het oevrlijden van de heer Langendonk, die een trouwlid van de afdelingis is ge weest. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental iets vooruitgegaan was. De rekening en verantwoording van de pennigmeester, was door de kascommis- sie in orde bevonden. Er is een batig saldo.. De heer Zuidema werd als pen ningmeester herkozen. Tot lid van de kascommissie werd be noemd mevr. Metzger. Na een korte pauze werd afscheid ge nomen van de heer Kranenburg, die 9 jaar de kerkdiensten met zijn orgelspel beleidde. De voorzitter dankte hem voor alles. Als aandenken bood hij hem een vulpen aan. Het winterprogramma werd uitvoerig besproken. Besloten werd het werk van de voorganger uit te breiden. Ook het werk van de dameskring werd op waar derende wijze besproken. Na de rondvraag sprak de voorzitter, de heer J. P. Hulsbos, een kort woord, naar aanleiding van de Hervormingsdag. Kardinaal Mindszenty, de Hon gaarse primaat, die door Hongaarse opstandelingen uit de gevangenis werd bevrijd, onder geleide van zijn bevrijders bij de aankomst aan het paleis te Boedapest. Haringseizoen voor treilers in Kanaal begonnenx Vier treilers: Abraham, Maria van Hattum, Curasao en Claesje; twee log gers: Sch. 143 en Kw. 101, zorgden er woensdag voor, dat de LJmuidense vis- afslag werd voorzien van een totale aan voer van 6.824 kisten verse vis en 670 stijve kabeljauwen. Er waren 4.800 kis ten verse haring, 460 kisten schelvis, 400 kisten gul, koolvis en kabeljauw, 110 kisten wijting, 915 kisten makreel en 155 kisten stokkebit. BEURSOVERZICHT Stemming valt mee; Scheepvaart vast Amsterdam, 1 november. Gezien de flauwe stemming in Wall- street gisteren en de lagere koersen in het telefonische avondverkeer hier is het verloop ter beurze vanmiddag be trekkelijk meegevallen. Bij de interna tionale soorten was weliswaar aan een daling niet te ontkomen .doch de reac tie bleef beperkt. Zo kwam Kon. Olie van 787 op 775, terwijl gisteravond de koers tot 765 was gedaald. Unilever en Philips verloren beide ca. 4 punten. Aku vormde een uitzondering. Het rayonbe- drijf was goed gevraagd en verbeterde aanvankelijk 4 punten tot 232, slot 230*4 Dit werd in verband gebracht met het voorstel de omzetbelasting op textiel nu voorgoed af te schaffen. Ook de locale textielindustrieën lagen een kleinigheid hoger. Het ingrijpen van Engeland en Frank rijk in het Mid den-Oosten werd op de Scheepvaartsector gunstig geïnterpre teerd. Vryiwel alle scheepvaartmaat schappijen boekten een winst van 3 tot 5 punten, waarby tevens enige vraag voor buitenlandse rekening viel te con stateren. Cultures stil en ruim prijshou dend. Guldensbeleggingen onveranderd. De handel had de gehele middag weinig te betekenen mede wegens het feit dat vele bedrijven wegens Allerheiligen ge sloten blijven. WISSELKOERSEN Amsterdam, 1 november Londen 10.58%—10.5834, New York 302fi— 3 8212, Montreal 3.933/4—3.94, Parys 10800—1.0810. Brussel 7.61 17.61 Frankfurt 90.6414—90.6914, Züruch 86 91 —86 96, Zürich (vr. fres) 89.27%—80.32%. Stockholm 73.64%—73.69%. Kopenhacen 54 80*2 54.8514, Oslo 53.00%—6301%, Milaan 60.60*'2—60.65%. Beurs van Amsterdam Donderdag 1 november ACTIEVE OBLIGATIES - Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl94 88V» Ned. '51 3% 93% B Ned. '53 (3%) 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91A Ned. '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 87H 87% Ned. '55 3% 87% 87% Ned. '55 II 3 89% 89ft Ned. '47 3% (3) 90ft 90% Ned. '37 3 86% 86% Dollarlng '47 3 93 93% Investeringscert. 3 92 9118 Ned. 62-64 3 91% 91% Indië A3 89% 89% Grootboek '46 3 87% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 50 51 Nat. Handelsbank 110 108% Ned. Handelsmij. 173 174 A.K.U228% 230% Philips 267 263% Unilever386% 380% Wilton Feyenoord 328% 325 Biliton 2de r222% 222 Kon. Olie (f.50.—) 402 Kon. Olie 787 775*4 Amst. Rubber 76% 76% Holl. Amer. lyn 191% 195 Kon N. Stoomboot173% 175% Ned. Scheepv Unie 166% 169% H.V.A. 94% 95% Java Cult. 56 55% Deli Mij en (Ver.) 102% 103% Senembah65 65% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 91% 92% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam -37 I-UI 3% 91% Industr. Obligaties Philips Öollarlng '51 99% 99% Premieleningen 98% 98% A'dam '56 I 2% 95% 95% A'dam '56 II 2% 101% 101% Eindhoven '54 2% 98% 98% Enschede '54 2% 94 Den Haag '52 I 2% 107% 106 idem II 2% 103*4 103 R'dam '52 I 2% 107% 108% idem II 2% 107% Utrecht '52 2% 109% 111% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 215 Rott. Bank 190 Twentsche Bank 191 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 208 Kon. Ned. Grofsm. 112% Rott. Droogdok Mij. 597 Tieleman «en Dros 11% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij Internatio Diversen Albert Heyn Ned Mij Walv.vrt. Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 84 99% 284 70% 75% 78 215 190% 191 207 112% 575 283 L 71 75% 77% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 31/10 Holl. Constructie 441 Ing bur v Bouwnijv 123 Int Kunststoff Ind 62 58% Kon Ned Edelmet 70 Pref w a idem 68 67% Textiel Gebr v Wyk 76 80B Leidsche Wolspinn 285 280L Ned Electrolasm. Sikkens Lakfabr '53 469 Ver. Touwfabrieken 163 162% Wernink's Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9