30 jaar Hoofdinspecteur D. W. v. d. Wal nam afscheid van Leids Politiekorps Noordwijk eerde Mozart met liet „Requiem" in de Hervormde Kerk steunschoenen „De Vooruitgang" Met n Royco-soepje breng je weer eens wat anders op tafe DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 Na 37 jaar „Uitstekende chef, die kan bogen op een mime politionele ervaring" Temidden ean de kring van het Leids Politiekorps, waar hü 37 jaar met grote toewyding een vooraanstaande functie heeft bekleed, heeft de heer D W van der Wal, hoofdinspecteur en wnd. Commissaris van Politie, gistermiddag in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd (zestig jaar) afscheid genomen van de politionele dienst. Een afscheid, dat tevens werd bij gewoond door de oud-commissaris van Politie, de heer R. J. Meyer, de brand weercommandant, de heer S W Hage- doorn, prof. dr T H. Milo én de heer W. C. van Zwieten namens de plaatse lijke commissie „Steun Wettig Gezag" en de heer J. H. van Geldere, inspecteur van Politie te Katwijk. Bovendien woon den alle chefs, het geüniformeerde per soneel van de afdeling verkeer en de algemene dienst, voorzover de werkzaam heden dit toelieten, en het personeel van de recherche en de bijzondere afde lingen dit afscheid, dat in de grote wacht van het Politiebureau plaats vond, bij. Ook vele gepensioneerden gaven deze middag blijk van hun belangstelling. Tijdens dit afscheid, dat op verzoek van de scheidende hoofdinspecteur slechts een eenvoudig karakter droeg, voerde namens het Leidse Politiekorps de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, het woord. Spreker, die aller eerst een beknopt overzicht gaf van de prachtige staat van dienst van de heer Van der Wal een dezer dagen gingen wij hierop reeds uitvoerig in Red. wees er daarna op, dat de heer Van der Wal kan bogen op een ruime politionele ervaring waardoor hy zich in de loop der jaren deed kennen als een uitstekend politieman. Spreker was de heer Van der Wal er zeer dankbaar voor, dat hij hem bij zijn komst in Leiden septem ber 1955 direct het volste vertrouwen had willen schenken. De heer Dreeuws weidde vervolgens uit over het eerlyke en rechtschapen karakter van de heer Van der Wal, die hij wederkerig graag het volste vertrouwen schonk. Ons con tact, aldus spreker, groeide uit tot een vruchtdragende samenwerking. Mag er zich dan al eens een meningsverschil hebben voorgedaan, van een conflict is nimmer sprake geweest. Wij zijn het, aldus spreker, met elkander eens gewor den. Hierna -schonk de heer Dreeuws aan dacht aan de grote wetskennis van de heer Van der Wal en het bijzonder grote aandeel, dat hij heeft gehad in de op leiding van het politie-personeel. Hon derden agenten hebt gjj opgeleid voor het politie-diploma. Nadat de heer Dreeuws de heer Van der Wal nog de verzekering had gege ven dat de deur van het politiebureau, zij het in de goede betekenis van het woord, steeds voor hem geopend blijft Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenmoer Iz. Kok, kand. te Veen endaal. Aangenomen naar Wormer A. Ver&traa- ten te Mantgoim. GEREF. KERKEN. Tweetal te Leeuwarden (7de pred.pl.) H. Sweepe te Leiderdorp en J. van der Zanden te Murmerwoude. Beroepen te Rotterdam-Kralingen (voor bijzondere werkzaamheden) (dfr. Geref. maatschappelijk werk) C. van Nes te Me- liskerke. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Goes P. Plaatsman te Drie bergen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Bedankt voor Aalsmeer-Hoofddorp P. R. van der Meulen te Temaard. staan, bood hij de scheidende hoofdin specteur namens het gehele korps een polshorloge en akten-tas aan. Prof. dr. Milo, voorzitter van de plaat selijke commissie ..Steun Wettig Gezag", die tevens sprak namens de Gemeente Reserve Politie, herinnerde hierna aan het vele werk, dat de heer Van der Wal voor deze gezagsorganen heeft verricht. Vrijwel altijd werden er door U, aldus spreker, goede en waardevolle suggesties aan de hand gedaan. Suggesties waaraan wij maar al te gaarne gevolg gaven. Thans wordt gij een ambteloos burger, hetgeen nog niet wil zeggen, dat gij ook een rusteloos burger wordt. Zo mogelijk hopen wij, aldus prof. Milo, nog wel eens van uw helder inzicht en werkkracht te profiteren. In een uitvoerig dankwoord getuigde de heer Van der Wal, die er dankbaar voor was, dat hij in goede gezondheid de dienst mooht verlaten, van de pret tige tijd, welke hij zovele jaren in het Leidse korps heeft doorgebracht. Een tijd, waarin hij steeds een zwak heeft gehad voor de opleiding van het politie personeel. Hierna was er gelegenheid om van de heer Van der Wal persoonlijk afscheid te nemen. De commissaris van politie, de heer Dreeuws (rechts) biedt de scheidende hoofdinspecteur het ge schenk van het Leidse korps aan. (Poto L.D./Van Vliet.) Zeventig anti-communisten in Oost-Duitsland opgepakt In Oost-Duitsland' zijn 72 anti-com munisten gearresteerd ,un een poging om een opstand volgens het Hongaarse type te voorkomen". De communisten zeggen, dat deze gearresteerde Duitsers „Wes terse spionnen" zijn. Dat is de gebruike lijke term voor alle anti-communisten. Men gelooft, dat de arrestaties bedoeld zijn om de voornaamste leiders van een verzetsbeweging uit de weg te ruimen en elke idee of uitvoering daarvan van een opstand in de kiem te smoren. Deze arrestaties waren het resultaat van inlichtingen, gegeven door „een aantal" Duitse agenten van Westerse ge heime inlichtingen-diensten, die zichzelf als zodanig hadden bekend gemaakt. De meeste van de spionnen hadden voor de Ver. Staten gewerkt. Het Westberlijnse blad ,Der Abend" schrijft, dat de communisten hun ge heime politie zuiveren, om gereed te zijn voor iedere actie. Het blad voegde daar aan toe ,dat er in de staatsveiligheids- politie een golf van arrestaties heeft plaats gehad. Onder de gearresteerden bevinden zich „verscheidene vooraan staande functionarissen van deze dienst.' Felle brand te Amsterdam Jongetje speelde met lucifers Een felle uitslaande brand heeft gis termiddag de tweede-, derde- en zol derverdieping van een woonhuis in de Nicolaas Beetsstraat No. 56 nabij de Kinkerstraat in Amsterdam-West ver nield. Ook de zolderverdieping van het ernaast gelegen pand No. 58 brandde uit. De brandweer gaf het alarm „grote brand" omdat er gevaar bestond voor het overslaan van het vuur naar de aangrenzende zolderverdiepingen, die in deze oude huizen met houten be schotten van elkaar gescheiden zijn. In een kast in de voorkamer op de tweede verdieping van No. 54 ont stond de brand. Het 7-jarig zoontje van de bewoners zat daar alleen te spelen toen zyn moeder, die in de achterkamer zat, plotseling vlammen en rook in de voorkamer zag. Zij sleepte haar zoontje de kamer uit en stelde zich met hem en haar op be zoek zynde moeder via de trap in vei ligheid. Ook de bewoners van de derde etage slaagden daarin. De brandiwachts, die rook- en zuur stofmaskers moesten gebruiken, sloten het vuur met acht stralen, waarvan een over de ladder, van twee zijden via het platte dak in. Twee brandweerlie den geraakten door de rook bedwelmd en werden naar de kazerne terugge- bracht. De politie is van mening, dat het 7- j jarig knaapje vermoedelijk met lucifers j heeft zitten spelen, waardoor een paar rolletjes oud behangselpapier in een kast in brand zijn geraakt. De bewoners van de tweede verdieping, een gezin van j vier personen, die niets van hun iniboe- del konden redden, waren niet tegen I brand verzekerd. De familie van drie personen, die op de derde verdiëping j wonen, was wel verzekerd. De brand op het spitsuur in de ter ere van de winkelweek feestelijk geïl lumineerde Kinkerstraat trok bijzonder veel belangstelling. Sterke stijging rubherprijzen De prijzen van de rubber zijn, in ver gelijking met maandag met 1.25 roepiah gestegen. De stemming op de markt te Djakarta was als gevolg van de berich ten over het Midden-Oosten, verward. Volgens rubbermakelaars waren de rubberverkopen het viervoudige van de normale verkopen. Jongere ndemonstratie te Den Haag VOOR „VRIJHEID IN OOST-EUROPA" De loco-burgemeester van Den Haag heeft aan de Politieke Jongeren Contact- raad, het overkoepelend orgaan van Ar- jos. de C.H. Jongerenorganisatie, de Jongerenorganisatie van de KVP, de Jongerenorganisatie voor Vrijheid en Democratie en de „Nieuwe Koers" en aan vertegenwoordigers van studenten verenigingen en middelbare scholieren toestemming verleend tot het houden van een demonstratieve bijeenkomst op het Burgemeester de Monchyplein voor het nieuwe Haagse stadhuis. De bijeen komst, die, gericht is tegen het Russisch optreden in Hongraije en tegen de Rus sische bezetting van Oost-Europa, zal morgen avond van 8 tot 9 uur worden gehouden. Na de bijeenkomst zal een deputatie van de betogers in het ministerie van Buitenlandse Zaken worden ontvangen voor het aanbieden van een petitie. Om negen uur begint een demonstra tieve optocht van de Nederlandse jon geren door de Haagse binnenstad. De stoet neemt de route: Nassauplein, Nas- saulaan, Mauritskade, Denneweg, Vos in Tuinstraat, Lange Voorhout. Heul- straat, Noordeinde. Hoogstraat,Grote Halstraat, Kerkplein, Torenstraat, Noordwal. Prinsessewal, Anna Paulow- nastraat. Bij het Vredespaleis wordt de stoet ontbonden. Gewaagde doch meest geslaagde proef van dirigent Chris Hanegraaff Ook Noordwijk heeft Mozart geëerd, die 200 jaar geleden het levenslicht aanschouwde. Het was „Soll Deo Gloria", dat een allerwaardigst aandeel schonk in de algemene herdenking en wel met het „Requiem", waaraan ter avondvulling Handel's Psalm 112 werd toegevoegd. Dit betekende voor Chris Hanegraaff de meest gewaagde en tegelijk zijn meest geslaagde proef. Dat een dirigent zijn koor eerst heeft weten te be wegen, een werk als Mozart's Dodenmis ter hand te nemen, dat zo diep boort in het muzikale gouderts en dat op geen „werelds" succes mag rekenen, pleit voor hemzelf en zijn koristen tevens. Het Requiem is onvoltooid. Midden in de arbeid trad de dood in. Vol piëteit heeft Mozart's leerling Süssmayr het ontbrekende aangevuld. Maar het eind maakt toch wel duidelijk, dat de on aantastbare geniale hoogte van de beste delen niet is gehandhaafd. Wanneer een muziekwerk met een anecdote verknoopt is, onttrekt het zich aan vergetelheid of verwaarlozing. Zo hoorden sommigen al wel van de straat arme toondichter in een miserabele gezondheidstoestand, die een onbekende gast ontving. De onbekende bestelde voor een geheel mysterieuze opdracht gever 'n Requiem. We weten nu dat het een graaf was, die pas zijn vrouw ver loor, en nemen aan dat degene, die de bestelling deed, er mee geuren wilde op eigen naam. Als een door de dood getekende een Koningin 9 november van Sicilië Koningin Juliana is gisteren een tocht over Cicilië begonnen die Haar naar Agre gento, Palermo, Piazza Armerina, Sali- nunte en Tindari brengt. Zij was van plan deze week terug te keren en vermoedelijk 9 november van Sicilië te vertrekken Sterk stijgende kindersterfte Als gevolg van ongelukken In Nederland sterven drie maal zo veel kinderen door ongevallen als door infectieziekten. De categorie „onge vallen' eist hier meer kinderlevens tus sen één en veertien jaar dan enige andere doodsoorzaak. Dit staat vermeld in een studierap port, dat op verzoek van de regeringen van Nederland en Zweden is opgesteld door een aantal deskundigen van de Wereldgezondheidsorganisaties, een van de gespecialiseerde organisaties van de V.N. Uit dit rapport blijkt voorts, dat in de laatste jaren in vele landen de kindersterfte aanzienlijk is gedaald, doch dat het aantal dodelijke ongevallen met kinderen daarentegen een scherpe stij ging vertoont. De deskundigen van de Wereldgezondheidsorganisatie zijn nu tot de conclusie gekomen, dat vele van deze ongevallen vermeden kunnen wor den en dat hier voor de Wereldge zondheidsorganisatie een belangrijk nieuw arbeidsveld open ligt. Bij de voorlichting over gevaren voor kinderen zal men niet alleen de jeugd zelf op deze gevaren moeten wijzen, doch hierbij zullen ook de ouderen moeten worden ingeschakeld. In de eerste plaats natuurlijk de ouders, de onderwijzers en de jeugdleiders, doch verder evenzeer de gewone weggebrui kers, de speelgoedfabrikanten, de ste debouwkundigen, de architecten, de verkeersdeskundigen, de artsen, de apothekers en drogisten, etc. Politierapporten en medische verkla ringen wyzen uit, dat het gïootste deel van alle jeugdongevallen had kunnen worden voorkomen door een betere voor lichting en door gi'otere oplettendheid zowel van de kinderen als van de ouders en opvoeders. De Wereldgezond heidsorganisatie heeft deze zaak na het appèl van de Nederlandse en Zweed se regeringen van zo groot belang ge acht, dat zij haar actie dienaangaande een jaar heeft vervroegd en reeds dit jaar in studie heeft genomen. Requiem opzet, schrijft hij dat voor zichzelf. Toen de laatste uren versche nen, hebben vrienden aan het sterfbed delen uit de mis voorgezongen. Tot het „Lacrimosa". Toen zou Mozart dodelijk ontroerd uit het bewustzijn zijn gegle den. Dit waren dan zijn laatst gehoorde klanken, na 35 slovende en slopende en niettemin blijmoedig verdragen jaren. Daaraan heeft. Hanegraaff stellig ge dacht, toen hij, na het adagio wegebben van het „Cun Sanctis", in een lange stilte voorging. Reeds in de dubbelfuga, terstond na de Introïtus, op de thema's van het „Kyrie eleison" en „Christi eleison", was overduidelijk, dat een technisch vlekkeloze uitvoering te wachten stond, die vroegere prestaties in de schaduw zou stellen. Ook was er in de staat van de stemmen een tevredenstellende be wogenheid, die wij eerder niet zo ken den. We zeggen erbij, dat deze expressi viteit niet in de vier registers van gelijke kracht is geweest. De sopranen hebben het in dit opzicht altijd het gemakke lijkst en bij Mozart is dit evenals bij Handel een gex-inger zonde tegen de zin van de samenklank dan dit bij Bach zou zijn geweest. Met opzet noemen we die drie bijeen, omdat ze elkaar op velerlei ontmoeten in dit Requiem. De klankgeving won in kleur, mild heid, teerheid, rondheid, lenigheid. De lange coloraturen, die stijfheid behou den, doen echter de vraag rijzen of de ademneming op de juiste plekken wordt toegepast. Of verder het zuivere klanktype ge vonden is, dat wij voor Mozart ideaal achten, geloven wij niet. Maar dit houdt geen kritiek in. Want wij stellen ons voor, dat daarvoor óf zéér geschoolden öf een koor met overwegend jonge stem men, liefst versterkt met jongenssopra nen en -alten, meewerken. Zó'n „Lacrimosa" denken we ons in toonvorming en stemming verstilder en verwanter aan een „Ave Verum", dat ook uit Mozart's sterfjaar stamt. En wat we ons verder anders denken, is het tempo, dat wel nergens gejaagd, maar toch rijkelijk snel verliep. Aria's heeft Mozart weggelaten en de vier solisten treden doorgaans op als kwartet of deel van het koor. Alt, tenor en bas. te weten Autoinette Blom, Henk Emmink en Meine Pot, bewezen tegen de taak opgewassen te zijn, maar niet uit te blinken boven het gebruikelijk goede. Anders staat het met de sopraan Elly Amelink, tengevolge van haar voorbe schikte technisch gave dispositie en haar van nature schone timbre. Geheel vrij beweegt het orgaan zich nog niet. Zij heeft meer straling in de innige bel canto trekken dan in de meiismen met dramatische expressie. Haar wacht zeker toekomst. Psalm 112 (113 in onze Staten-Bijbel en bij Luther) bleek een goede greep uit Handel's schatkamer. Het koor bereikte daarin een soepeler golving en het was ook hier dat Elly Amelink zich ont plooien kon. als enige soliste. Het Rot terdams Kamer Orkest zou er ook in de grote lijnen volmaakt bevredigen, goed afgestemd op de intenties van Hanegraaff. De continuo vervulde (noodgedwon gen op piano) Jac. van Nieuwkoop, te zamen met een der cello. V. SINDS DE SPECIAALZAAK VOOR EN SCHOENEN VOOR LOSSE-STEUN Haarl.straat 192 (Gedipl. voetspecialist) Gratis voetonderzoek. Gevraagd direct een KAPPERSBEDIENDE of AANK. BEDIENDE. FIRMA COK, Dorpsstraat 90. telefoon 01728—236 Hazerswoude. ruwe «til** honing ZO uit TÜ deraat OEK0EBSH0F Vanaf f 1,55 per pot; alleenverkoop: „De Becmve" levensmidd. Haarlemmerstr. 226, tel. 25521 J. B. BOER Noordeinde 15 - tel. 21174 J. J. v. RESTEREN De Sitterlaan 89 - tel. 21724 VV. F. GESSEL Hoofdstraat 164, tel. 21717 Leiderdorp J. v. LEEUWEN Voorstraat 28 tel. 2513 Voorschoten Adverteert in dit blad „Een moeilijk probleem... maar ik heb er een oplossing voor gevonden, een eenvoudige oplossing zelfs! ik geef een bordje soep vooraf. Van Royco! Zo'n Royco-soepje is y, op zichzelf al iets aparts en je kunt telkens een Vlk andere nemen. Er zijn zes smaken, dus... T volop afwisseling!" Bloemkool, worteltjes, selderij, sjalotjes, peterselie... Royco Groentesoep is rijk bedeeld met goede gaven uit de zomertuin en natuurlijk met de fijnste vermicelli. De pittige smaak, het aparte aroma, waardoor deze soep net even anders wordt dan Uw eigen groentesoep, is het geheim van de Royco-kok. De luchtdichte verpakking zorgt dat er niets van smaak en geur verloren gaat, zodat U van elke lepel ten volle kunt genieten. EnRoyco Groentesoep is 3x zo vlug klaar. Hier zijn ze alle zes: Royco Groentesoep, Kippensoep, Kalfsbouillonsoep, Aspergesoep, Vermicellisoep ep Erwtensoep UES t>.«86~?saj4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4