Leiden ziet zijn financiële zorgen terdege onder het oog Kan de radio-astronoom terugzien naar ontstaanstijd van heelal? Parkeervraagstuk biedt Leiden nog vele moeilijkheden Boeiende perspectieven door hemelvenster een nieuw Panda komt weer in Schouwburg Twee jubilarissen bij Leidse brandweer gehuldigd 95ste jaargang Donderdag 1 november 1956 Tweede blad no. 28975 Er niet op los leven Een laatste greep uit de bij na 500 vragen Het College van B. en W. en dit is een gezond standpunt wenst er met zijn financiën maar niet op los te leven. Uit menige para graaf van de Memorie van Antwoord blijkt, dat Leiden zijn financiële positie (zorgen) terdege onder het oog ziet. Terwijl enkele leden zich afvragen of het College niet een te pessimistisch geluid laat horen t.a.v. de mogelijkheden van het komende jaar, hebben B. en W. de indruk, dat, indien zij minder zorgvol gestemd waren, dit de huishouding van de gemeente niet ten goede zou komen. Het zou natuurlijk gemakkelijker zijn, aldus B. en W als wij onze zorgen maar afwentelden op de Regering, doch wij geloven niet, dat dit in het belang van de gemeente zou zijn. Juist het feit, dat wij onze zorgen zo goed kennen, stelt ons in staat de Regering van de moei lijkheden van onze gemeente te door dringen Met een redenering alsof alles nog wel' los zal lopen, kan men de Rege. ring zeker niet overtuigen. Daarom blij ven B. en W. de mening toegedaan, dat de gedachten, die zij in de geleidebrief tot uitdrukking hebben gebracht, de juiste zyn. B. en W. 6treven bij voortduring naar een zekere bezonkenheid in de beoorde ling van de vraagstukken, waarvoor zU worden geplaatst. B. en W. hebben de indruk, dat zij by de instanties, die een belangrijke stem hebben bij de beoordeling van de finan ciën der gemeente, enige goodwill heb ben verworven. Zij geloven, dat het aan deze goodwill niet bevorderlijk zou zijn, als Leiden zich ook niet een weinig zou gaan verdiepen in de vragen, die men van de zijde van de Regering en de provincie aan het College met be trekking tot het werkprogramma zou kunnen stellen. Verhoging gas- en elektriciteitstarieven Hoewel by de financiële beschou wingen nog niet een direct standpunt over de verhoging van de gas- en elek triciteitstarieven wordt ingenomen, klinkt daarvan toch wel iets door Slechts de nutsbedrijven, aldus het College, komen voor een verhoging van de gemeentelijke inkomsten in aanmerking. Ofschoon een concreet voorstel bij het College thans nog niet in overweging is, hebben B. en W. de overtuiging, dat de ontwikkeling van de kolenprys, zomede de voortdurende styging van de bezoldiging van het gemeentepersoneel het College zullen dwingen eerlang voorstellen te doen tot verhoging van de tarieven. Ofschoon een bepaald voorstel het betrof toen een verhoging van de be lasting op de honden verleden jaar bij de Raad geen meerderheid kon verwer ven, blijven B. en W. van mening, dat aan' het tarief van de belastingen, in het bijzonder ook die van de retributies, de nodige aandacht moet worden besteed. Alvorens met bepaalde voorstellen te komen, lykt het B. en W. nuttig de ge voelens van de Raad te peilen. Woonplaatsbelasfing Het is B. en W. niet bekend, of de re gering zich ernstig met het vraagtuk van een woonplaatsbelasting heeft bezigge houden. Naar buiten is daarvan althans niets gebleken. B. en W. achtten het niet onmogelijk, dat by de nieuwe regeling omtrent de financiële verhouding tussen Rijk en de gemeenten aan bedoelde be lasting opnieuw aandacht zal worden ge schonken. Nog geen verzoeken om subsidie kerkbouw Verzoeken om subsidie voor kerkbouw hebben het College nog niet bereikt. Van de zijde van kerkgenootschappen is wel gewaagd te bevorderen, dat de voor de bouw van kerken nodige grond tegen een lagere dan de normale prijs wordt verkocht, hetgeen in wezen op subsidiëring van de bouw neer komt. Dit heeft B. en W. aanleiding gegeven het vraagstuk van eventuele subsidiëring van kerkbouw in studie te nemen. T.a.v. het personeelsbeleid delen B. en W. mede, dat zij binnenkort hun stand punt inzake de voorziening in de vaca ture van een directeur van de Gem. Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst zullen bepalen. Het verkeer Uiteraard wordt in sectieverslag en M. van A. ruime aandacht besteed aan het verkeer. Een oplossing voor het parkeervraag stuk in algemene zin, zo delen B. en W. mede, is nog niet gevonden. Gezien de tegenstrijdige belangen van de verkeers veiligheid, van de neringdoenden in Lei den en van de automobilisten, zal een plaatselijke oplossing, die als geheel be- Marebrug Waarom nog geen interpellatie Zoals bekend werd, nu ongeveer een half jaar geleden, een interpellatie aan gevraagd en ook toegestaan over de schuldvraag van de vertraging in de bouw van de Marebrug. Thans wenst men van B. en W. te weten waarom deze interpellatie nog steeds niet kan worden gehouden. Het College antwoordt hierop, dat bij schrijven van B. en W. d.d. 13 juni 1956 werd medegedeeld, dat het onderzoek omtrent de vraag naar de schuld van de vertraging in de bouw van de nieuwe Marebrug nog niet was beëindigd, waar om B. en W. het in dit stadium niet in het belang der gemeente achtten de in terpellatie reeds te doen houden. Hoe wel thans, na inwinning van het advies van de rechtsgeleerde raadsman der ge meente en de Rechtskundige Commissie, meer tekening in deze zaak is gekomen, menen zy, dat deze aangelegenheid vol ledig dient te zijn afgehandeld, alvorens B. en W. haar aan de openbaarheid kunnen prijsgeven. vredigend mag worden beschouwd, voorshands wel niet gevonden worden. Parkeren in de Breestraaf B. en VV. hebben de bepalingen om trent het parkeren op de Breestraat opnieuw in beschouwing genomen in verband met het vraagstuk van de autobushaltcn in deze straat. Zy heb ben omtrent beide punten onlangs het gevoelen ingewonnen van de Leidse Middenstandscentrale. Een beslissing is evenwel nog niet genomen. Voor het gedeelte van de Diefsteeg, gelegen tussen de Breestraat en de Lan- gebrug (Korte Diefsteeg) bestaat, vol gens het College, geen aanleiding om nadere voorzieningen te treffen. Ten aanzien van het gedeelte van de Diefsteeg, gelegen tussen de Langebrug en de Pieterskerkgracht, zal de nood zakelijkheid van de geslotenverklaring voor het verkeer met rijwielen worden onderzocht. Voorts delen B. en W. mede, dat tegen het verspreiden van overmatige gassen en geluiden door autobussen, in samen werking met de Rijksverkeersinspectie, zoveel mogelijk wordt opgetreden. Het ligt in het voornemen een aantal oversteekplaatsen voor voetgangers aan te wijzen als wettelijk beschermde over steekplaatsen. Verbreding Wilhelminabrug De verbreding van de Wilhelminabrug moet worden bezien in verband met het in voorbereiding zynde wegenschema, over welk schema onder andere ook overleg met de provincie wordt gepleegd. Na vaststelling van het wegenschema zullen met de provincie de nodige be sprekingen omtrent de situatie ter plaatse worden gevoerd. Aanwijzing van de Rijnsburgerweg als voorrangsweg acht het College, reeds in verband inet het incidentele karak ter, dat deze aanwijzing zou hebben, on gewenst. Brandveiligheid Zowel in de Hooglandsekerk als in de Lodewijkskerk zal in het kader van de restauratie-werkzaamheden een brand- blusinstallatie worden aangebracht. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Het bevolkingsonderzoek op tuber culose zal in 1957 opnieuw plaats vin den .Volgens de laatst ontvangen be richten zal de apparatuur voor Leiden beschikbaar komen omstreeks 1 maart 1957. Demping Uiterstegracht: vele moeilijkheden Het opvangen van het sterk veront reinigde agressieve industriewater ver oorzaakt bij het plan tot demping van de Uiterstegracht vele moeilijkheden. Wanneer tot uitvoering van het plan kan worden overgegaan, kunnen B. en W. nog niet zeggen. Demping Stinksloot nabij Kanaalstraat Het ligt in het voornemen van B. en W. om, zodra overeenstemming is bereikt met de eigenaren, tot dem pen van de stinksloot, gelegen achter de huizen van de Kanaalstraat en Cozynstraat, over te gaan. Oprichting fruitgrossiers- centrum Door de dienst van gemeentewerken worden plannen uitgewerkt om tot op richting te geraken van een fruitgros- sierscentrum. Gedacht wordt aan de bouw van overdekte hallen (op een ter rein van de groenteveiling), waarin de handel onbelemmerd kan plaats vinden. Indien de financiële uitkomsten de indruk wettigen, dat een gunstige exploi tatie mogelijk is, kan de raad binnen korte tijd een voorstel in bovenstaande zin tegemoet zien. Ophalen van vuil uit hofjes Het ophalen van de vuilnisemmers uit de hofjes zal slechts mogelijk zyn, in dien het personeel van de ophaaldienst wordt uitgebreid. Door de grote perso- neelsschaarste is dit echter thans on mogelijk. Deze zaak blijft de aandacht van B. en W. houden. Verordening voor televisie-antennes Op de vraag van enkele leden of B. en W. het niet gewenst achten, dat er regelen worden gesteld t.a.v. het plaatsen van televisie-antennes, ant woordt het College, dat het de wen selijkheid onder ogen zal zien om een en ander by verordening te regelen. Overwogen wordt of het voormalige hotelgedeelte van .Den Burcht" gedeel telijk bruikbaar kan worden gemaakt. Een nieuwe Rembrandtstraat In het sectieverslag doet een lid de suggestie om Rembrandt te eren door aan een meer representatieve laan zyn naam te geven. De tegenwoordige straat komt weinig overeen met de waaide van deze grote Leidenaar. B. en W. stellen, met de Commissie van Straatnamen voor om zodra zich daartoe een passende gelegenheid voor doet, die aan te grijpen om de nagedach tenis van Rembrandt op betere wijze levend te houden. Rust- en verpleeghuizen Op een vraag van enkele leden delen B. en W. mede. dat de verordening op rust- en verpleeghuizen geruime tyd ge leden in ontwerp gereed is gemaakt. De vraag, of onder de bestaande omstan digheden de naleving van zodanige ver ordening wel kan worden afgedwongen, heeft B. en W. tot nog toe weerhouden een voorstel terzake bij de Raad in te dienen. Intussen hebben zij deze aange legenheid weer in behandeling genomen en stellen zij zich voor terzake overleg te plegen met de Commissie voor de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst. Algemeen verzorgingshuis Omtrent een particulier initiatief tot het stichten van een algemeen verzor gingshuis voor bejaarden, is het College niets bekend, althans heeft het College geen concrete plannen bereikt. Van de zijde van het College zijn stappen ondernomen om te komen tot de oprichting van een bejaardencen trum. Hiertoe is een kleine commissie in het leven geroepen, waarin o.a. de Fe deratie van Woningbouwverenigingen vertegenwoordigd is. Crèche wederom ter sprake Een behandeling van een gemeente begroting, zonder dat daarin een crèche ter sprake kwam, is de laatste jaren on denkbaar. Ook ditmaal wordt daaraan aandacht bseteed. B. en W. delen hier over het volgende mede: „In het kader van de voorbereiding van deze aangelegenheid hebben wij een enquête gehouden onder de bedrijven, die een belangrijk aantal vrouwelijke ar beidskrachten in dienst hebben, met be trekking tot de vraag, of van die zijde medewerking inzake de stichting van een crèche zou kunnen worden verkregen. Deze enquête heeft een teleurstellend resultaat gehad. Het gebrek aan belang stelling van de zijde van het bedrijfs leven heeft aan onze verwachting, spoe dig nadere mededelingen omtrent de oprichting van een crèche te kunnen doen, de bodem ingeslagen. Wij beraden ons intussen nog over deze aangelegen heid en hopen binnenkort bij de desbe treffende commissie van bijstand advies in te winnen". Stationsoverkapping Tenslotte nog één greep uit de bijna 500 vragen, welke de raadsleden in deze begrotingstijd op het College van B. en W. „afvuren", waarop helaas een teleurstellend antwoord moet worden gegeven. Het gaat over de uit breiding van de overkapping van het Station. Wy hebben, aldus B. en W., in het jongste verleden er bij de N.V. Neder landse Spoorwegen bij herhaling op aan gedrongen de overkapping van de per rons te verlengen. Deze aandrang heeft evenwel geen succes opgeleverd. (Ingez. Med.-Adv.) Causerie prof. dr. J. H. Oort Het is niet onmogelijk, dat de radio-astronomie er in afzienbare tijd in zal slagen, tot in de grootste diepten van het heelal door te dringen en daardoor de veronderstelde eindigheid van het heelal kan aantonen. Daarmede zouden tevens fundamentele vraagstukken om trent omvang, inhoud, groei en ouder dom van het heelal nader tot een definitieve oplossing kunnen worden gebracht. Technische moeilijkheden hebben ditvoor de optische astronomische waarne ming nog niet mogelijk gemaakt. Aldus prof. dr. J. H. Oort uit Leiden tijdens een gisteren in Den Haag vool het Contactcentrum op Voorlichtingsgebied gehouden causerie over de perspec- 1 tieven van de radio-sterrenkunde. waargenomen, belangrijke aanvullende waarnemingen werden gedaan met be trekking tot de „krabnevel", een zeer interessant geval van een supernova uit het jaar 1045, en voorts is men tot wel haast onvoorstelbare diepten in het heelal doorgedrongen. Een botsing tus sen sterrenstelsels die zover van ons verwijderd zyn dat zy een achttiende van de lichtsnelheid hebben in de uit- I dying van het heelal, kan zeer helder worden waargenomen. Een dergelijke botsing op vijftig keer zo grote afstand 1 zou eveneens waarneembaar zijn voor de j radio-telescoop, en dit betekent dat men I theoretisch verder zou kunnen zien dan de grootste diepte die volgens de huidige theorieën in het heelal bestaat. Onder auspiciën van het Leidsch Dagblad Vele honderden Leidse kinderen be waren nog steeds de prettige herin neringen aan de twee voorstellingen, welke het Rotterdams Kindertoneel ge durende de paasvakantie in de Schouw burg heeft gegeven van het bekende sprookje van „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" en waarin de bekende Sprook jesprinses Anneke Elro de hoofdrol ver vulde. Ongetwijfeld tot aller genoegen zal hetzelfde gezelschap de volgende week woensdag in onze stad wederom op uit nodiging van ons Blad een tweetal op voeringen verzorgen, doch ditmaal niet van een sprookje, maar van een span nend verhaal, waarin niemand minder dan Panda de hoofdrol vertolkt. Panda is al sedert jaar en dag de populaire held van ons dagelijks stripverhaal, wiens avonturen geregeld gevolgd wor den en heus niet alleen door de jeugd. Panda wordt in het komende toneel stuk omringd door de bekende figuren van Joris Goedbloet, Bruno de Beer, Lezers van ons Panda-verhaal zullen geen moeite hebben in het bovenstaande tweetal twee bekende figuren te herkennen. Het zijn Panda en Joris Goedbloedzoals ze de volgende week woensdag in levenden lijve in de Leidse Schouw burg te zien zullen zijn. Graaf Iszengrim, Hofmaarschalk Belli- nio en tal van anderen. Met het oog op de grote belangstel ling, welke in de paasvakantie voor deze voorstellingen bleek te bestaan de Schouwburg was tot tweemaal toe to taal uitverkocht! zullen ook a.s. woensdag weer twee uitvoeringen wor den gegeven, n.l. om halftwee en om 4 uur. Geleerd door de ervaring, raden we de aspirant-kijkers evenwel aan het kopen van kaarten niet al te lang uit te stellen, want het lykt ons geenszins onmogelijk, dat het aantal gegadigden het aantal plaatsen aanmerkelijk zou overtreffen. En ook hier geldt dat wie het eerste komt, het eerste maalt! Prof. Oort belichtte enkele beginselen van de verschijningsvorm van sterren, sterrenstelsels en heelal en noemde de ontwikkeling van de radioastronomie het openen van een nieuw venster waar- door de mens de gebeurtenissen in het heelal kan gadeslaan. Nederland is in de gelukkige omstan digheid, dat het dank zy de tot nu toe i grootste radiotelescoop ter wereld, die in Dwingelo in Drente staat opgesteld, een prachtige blik door dit venster kan slaan. Met deze radiotelescoop zijn reeds opzienbarende resultaten geboekt. De spiraalstructuur van het Melkwegstelsel kon worden bewezen, de rotatie en in wendige structuurwijziging van de An- dromeda-nevel konden onlangs worden De algemene relativiteitstheorie van Einstein zou dan nogmaals een beves tiging kunnen vinden en het merk waardige feit zou zich voordoen dat men (doordat op de uiterste afstand in het heelal de snelheid van de ster renstelsels die van het licht evenaardt en wij de straling van miljarden jaren geleden opvangen) zou kunnen terug zien naar de ontstaanstijd van het heelal, naar schatting 5 a 6 miljard jaar geleden. Prof. Oort verdiepte zich nog in an dere problemen en theorieën en had daarbij de volledige gespannen aandacht van zyn gehoor. Hij illustreerde zijn causerie met boeiende lichtbeelden. De heren G. Harkink en J. Boer Hedenochtend werden in de kantine van de Leidse brandweerkazerne twee leden van de brandweer gehuldigd in verband met hun twaalfeneenhalf-ja rige dienst bij het korps. Het waren de heren G. Harkink. hoofdbrand wacht, en J. Boer, brandwacht eerste klas. In verband met de over het algemeen betrekkelijk korte dienstperiode bij de brandweer als gevolg van de lage pen sioengerechtigde leeftijd wordt in brand weerkringen het koperen dienstjubileum gevierd, terwijl dat elders in bedrijven en diensten niet het geval is. Vanoch tend waren het de heren Harkink en Boer, oorspronkelijk afkomstig uit Lo- chem en Mijdrecht, die zich in tegen woordigheid van hun echtgenoten een hulde moesten laten welgevallen. In de kantine werden zij in aanwezig heid van vrijwel het voltallige korps toe gesproken door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die hun trouw, hun ge degen vakkennis en hun toewijding prees. Hij reikte de jubilarissen de bronzen medaille van de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten uit. De commandant van de Leidse brand weer de heer S. W. Hagedoom, wees in zijn huldigingstoespraak eveneens op de vakbekwaamheid en op de collegialiteit van de jubilarissen. De secretaris van de personeelsvereni ging De Vlam. de heer C. Godthelp, bood na een toespraak waarin hij in het bijzonder de grote kameraadschap van de jubilarissen prees, aan de heer Har kink een paar handschoenen en aan de heer Boer een aktentas aan. Na de huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bijeen De jubilarissen, die DISTRICT LEIDEN VAN DE ARJOS Zaterdag houdt het district Leiden van de Arjos een propaganda-avond in „Het Gulden Vlies". De avond is bedoeld voor de jongeren uit Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Spreker is de heer G. Puchinger. De heer T. Hop man. provinciaal voorzitter van de Ar jos, zal een kort slotwoord spreken. De avond zal verder 0evuld worden met muziek en declamatie. thans de functie van bankwerker-chauf feur en chauffeur-monteur bekleden, hebben zich in hun diensttijd vooral toegelegd op de technische arbeid, ver bonden aan de bediening en verzorging van de brandweerwagens, spuiten en an der materiaal. Zilveren jubileum J. G. FILIPPO aan de S.L.F. De heer J. G. Filippo. werkzaam aan de Stedelijke Lichtfabrieken, herdacht gisteren het feit. dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de S.L.F. Door ver hindering van de directeur, ir. Y. Ykema ontving de hoofdingenieur ir H. J. G. Klinkert niet dan lof; door zijn regel- feliciteerde de heer Filippo namens directie en gemeentebestuur met deze dag. Voor zijn prestaties had de heer Klinkert niets dan lo; door zijn regel matig karakter en zijn prettige om- gangswijze met de collega's is hij een graag geziene figuur. Spr. hoopte dat de heer Filippo de resterende jaren op dezelfde actieve en aangename wijze zal mogen doorbrengen en overhandigde de fraaie oorkonde van 't gemeentebestuur, vergezeld gaande van de gratificatie. Ook andere woordvoerders prezen zijn vak manschap en de goede samenwerking met de heer Filippo en sloten zich bij de waarderende woorden van ir. Klin kert aan. Namens de jubileumcommissie sprak de voorzitter, die eveneens de goede verstandhouding tussen chefs en colle ga's prees, waarbij hij de wens uitsprak dat het inmiddels aangeboden geschenk nog menigmaal zal herinneren aan deze dag. Ook een vertegenwoordiger van de vakorganisatie van de heer Filippo. de Alg. Bond van Ambtenaren, wenste de heer FUippo namens deze organisatie geluk en voegde daaraan nog de beste wensen voor de toekomst toe. In de kantine hadden zich de naaste collega's verzameld en ook hier moest de heer Filippo vele gelukwensen in ontvangst nemen. Hij dankte vervolgens Gemeentebe stuur, directie, chefs en collega's voor de goede wensen en stoffelijke blijken van belangstelling, waarin hij ook de Personeelsvereniging betrok.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3