Tegen alle verwachtingen geniet Imre Nagy nog meeste vertrouwen JEUK „De opstand is geslaagd' BHD ZENUWRUST IVOROL DelcuulpasJa van standing»^ Met een enkel woord DAG HAMMARSKJOLD DREIGT FUNCTIE NEER TE LEGGEN Agenda ai f8 al DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 NU de aanval op Egypte een feit is, heeft het nauwelijks zin meer, zich af te vragen of Israël daarbij al dan niet als „gangmaker" dienst heeft gedaan. Vast staat, dat de belangen van Britten, Fransen en Israëliërs in dit geval volkomen parallel lopen. Londen en Parijs wensen af te rekenen met een president, die de Sovjet-Unie gelegen heid heeft gegeven zich in het Nabije Oosten te nestelen, die wapens levert aan de Algerijnse rebellen en die het Suezkanaal onder zijn hoede nam zonder het recht op volledig vrije doorvaart te erkennen. Israël van zijn kant wil de man tuchtigen, die het kennelijk voor zien heeft op de ondergang van de jonge staat, een duidelijke omsingelingspolitiek volgt en ook reeds Jordanië in zijn voor Israël dodelijke invloedssfeer heeft ge trokken. DEZE opsomming bewijst, dat Nassei de binnenlandse moeilijkheden, waarvoor iedere machthebber in het land van de Nijl komt te staan, tracht af te reageren door een gevaar lijke buitenlandse politiek. Als het doel van de drie aanvallende staten dus is deze president te verwijderen en Egypte tot een andere koers te dwingen, kan daar. theoretisch, nauwelijks bezwaai tegen bestaan. De vraag is echter, of dit doel de gekozen middelen heiligt? Waren er geen andere wegen? Hoe gun stig het ogenblik immers ook gekozen moge zijn Amerika staat aan de voor avond van de presidentsverkiezingen en de Sovjet-Unie heeft de handen vol aan Oost-Europa dit neemt niet weg. dat de risico's niet onderschat mogen worden, ook al behoeft men zeker nog niet aan een nieuwe wereldbrand te denken. Het Westelijk bondgenootschap met Amerika schijnt er allerminst zon der deuken van af te komen en dat de verhouding van Londen met de Aziati sche leden van het Gemenebest erdoor verbeterd is, is al evenmin waarschijn lijk. VAN Israël kan men zich voorstellen dat het de ontzaglijke spamiing, waaronder het nu al jaren leeft tengevolge van de openlijke vijandschap van zijn buren en met name van Egyp te. tenslotte heeft ontladen in een actie, die de grenzen van een „vergelding" verre overschrijdt. De Israëlische aan val. hoe kortzichtig dan ook. is tot op grote hoogte begrijpelijk. De restanten van een volk, waarvan er zes miljoen in de Duitse kampen en gaskamers zijn omgekomen, zijn tot het uiterste op zelf behoud bedacht. Overigens zijn niet alleen de anti-semietische moordenaars schuldig aan deze verbeten houding, ook de Arabieren hebben ertoe bijgedragen. Toen de Britten Palestina verlieten, meenden zij hun kans schoon te zien en de Joden in zee te kunnen drijven. Zij kregen echter een lesje, dat hun tot de dag van vandaag heugt. Onder auspi ciën van de V N. groeit en bloeit daar thans een jonge staat, die een voorbeeld is voor de even rijke als luie Arabische pasja's in de omringende landen, waar het verbazingwekkende resultaat van de werklust der Israëliërs niet tot wedijver prikkelt, maar slechts afgunst wekt. OOK Engeland en Frankrijk zijn, om het in beeldspraak te zeggen, leerlingen van „meester Dulles", die zich evenmin als Israël nog iets aan zijn gezag gelegen laten liggen. Maar is het niet diens eigen schuld? Toen Egypte de grote zeevarende mogendhe den bruskeerde, heeft Amerika vrijwel niets gedaan om deze leerling uit de eerste klas tot de orde te roepen. Waren het de a.s. verkiezingen, die hierbij een rol speelden? Welnu, dan heeft Dulles zijn trekken thuisgekregen, want dit zelfde argument, dat hem weerhield om Egypte op de vingers te tikken, is thans de troef, die door de drie „rebellen" is uitgespeeld: Amerika durft niets te ondernemen, omdat het geen conflict wenst, nu de „vredes-president" Eisen hower binnenkort herkozen moet wor den. REEDS eerder is hier gezegd, dat vele jonge naties alleen rechten en geen plichten menen te hebben. Natio nalisme is maar al te dikwijls anticipe ren. d.i. vooruitlopen op wat later van zelf komt. Men streeft niet eerst naar een hoger niveau, maar begint vrijheid te eisen, daarbij vergetende, dat die vrijheid een normale vrucht is van ge stegen ontwikkeling. Zowel Engeland als Frankrijk (het ene land onder een conservatieve regering, het andere onder de socialisten) vertonen nu duidelijk tekenen van ongeduld: zij nemen niet langer genoegen met de ellebogen-poli tiek van jongeren, wier rechten zij zeker erkennen (hoeveel honderden miljoenen „koloniale" onderdanen zijn door Engeland uit eigen beweging na de oorlog vrijgemaakt!), maar dan toch zeker niet ten koste van hun eigen, redelijke levensmogelijkheden. DIT alles had de heer Dulles kunnen voorzien. Hij had, om tot de beeld spraak uit de school terug te keren, dienen te begrijpen, dat de ver gevorderde leerlingen Engeland en Frankrijk het niet zouden dulden, zelfs niet onder het motto van nationalisme of anti-kolonialisme. door een eerste klasser in de hoek gezet te worden. Maar inplaats van zijn gezag op een geschikt ogenblik te doen gelden, lieten president Eisenhower en hij de kans voorbij gaan De gevolgen zijn zonneklaar: Engeland en Frankrijk trekken zich van het standpunt der Amerikanen in de Ver enigde Naties niets meer aan en spreken hun veto uit over een Amerikaanse resolutie! DE opstand in Hongarije tegen de Sovjetrussische overheersing is na tuurlijk van het allergrootste be lang, maar laat men de opstand van Engeland en Frankrijk in de Veilig heidsraad tegen het gezag van Amerika daardoor vooral niet uit het oog verlie zen! Ginds de revolte tegen brute over macht, hier rebellie tegen een slappe bovenmeester, die grommend moet toe zien. hoe twee zesde-klassers de brutale Jongen uit de „eerste" afrossen, al heet het officieel, dat zij twee vechtende kleintjes uit elkaar halen. Dit alles is weinig minder dan het bankroet van de angst, namelijk om niet voor vredelie vend te worden aangezien, de angst, die het beginsel zover drijft, dat men er bijna aan ten onder gaat Hadden Eisenhower en Dulles gelijk toen zij op grond van vredelievende democratische principes, met zich en de wereld lieten sollen door lieden, die deze principes helemaal niet delen? De „breuk" in het Westerse bondgenootschap ligt hierin, dat Engeland en Frankrijk deze vraag kort en goed met neen beantwoorden. En vooral de Britse premier Eden. die destijds aftrad als minister van Buiten landse Zaken omdat de zoetsappige politiek tegenover Hitier hem niet aan stond. heeft enig recht van spreken Vervolg van pag. 1 Politieke toestand in Hongarije uiterst verward Kort onderhoud met kardinaal Mindszenty De politieke toestand in Hongarije is natuurlijk uiterst verward en zal voorlopig wel zo blijven. Bijna overal ziet men proclamaties over de doeleinden van de verschillende politieke partijen en groeperingen met hun verschillende belangen. Er hebben al besprekingen plaats gehad en het merkwaardige is wel. dat niet alleen de communisten, maar ook de socialisten onder leiding van Anna Ketly, verder de kleine boerenpartij en zelfs de organisator van het verzet contact met Imre Nagy hebben opgenomen. Tegen alle verwachtingen in geniet hij nog het meeste vertrouwen bij het volk en de politici. In Hongarije ontbreekt namelijk een sterke politieke persoonlijkheidZodoende blijft Nagy alleen over. die bekend staat als een fel tegenstander van de Russen en van wie men verwacht, dat hij tenminste als hoofd van een voorlopige regering een basis kan leggen voor vrije verkiezingen en dat hij de Russen er toe kan bewegen zo spoedig mogelijk definitief het gehele land te verlaten. „Geen politieke rol" I r Premier Imre Nagy was het ook, die gisteren een grote menigte toesprak op het plein voor het parlementsgebouw. „De opstand is geslaagd", zo riep hij uit, „Wij hebben de bende van Rakosi en Geroe verdreven en er zal geen inmen ging in de Hongaarse binnenlandse aan gelegenheden meer worden geduld". Voorts beloofde hij. dat de regering zal vragen om onmiddellijke terugtrekking van de Russische troenen uit Hongarije en ontbinding van het Verdrag van Warschau. De Hongaarse regering heeft gisteren de daad bij het woord gevoegd en in een nota de Sovjet-Unie gevraagd om aan wijzing van een delegatie voor onder handelingen op regeringsniveau over te rugtrekking van de Sovjetrussische troe pen uit Hongarije. Zij verzocht tevens om spoedige vaststelling van plaats en uur voor deze onderhandelingen. Maar het radiostation van de opstandelingen te Miskolsz staat in openlijke oppositie tegenover de regering van Nagy en Til- dy. Het waarschuwt voor de te gemakke lijk gegeven beloften van de premier. Bovendien waarschuwde het de rege ring. dat de Russische troepen, die Boe dapest verlaten hebben, zullen terugke ren na een schijn-aftocht in de richting van de grens. De radio der opstandelin gen heeft gisteren ook gemeld, dat een delegatie is gezonden, die Nagy eisen zal stellen. Als de regering deze niet zou aanvaarden zou de algemene staking worden hervat en zou het nationaal co mité de regering niet erkennen. In bovengenoemde rede van Nagy op het parlementsplein verklaarde de pre mier ook, dat de kardinaal Mindszenty indertijd ten onrechte was veroordeeld en derhalve nu weer in al zijn rechten en waardigheden is hersteld. In katholieke kringen ziet men de kar dinaal als de man. die leiding zou kun nen geven. Wij hebben gisteren een kort onderhoud met de kerkvorst gehad. Hij maakt een gezonde en energieke in druk. maar van postuur is hij klein. Zijn gelaat is echter indrukwekkend, zeer le vendig en vol van een innerlijke kracht, die uit zijn ogen spreekt. De kardinaal kon natuurlijk nog niets concreets me dedelen. daar hij sinds zijn gevangen- name op Kerstmis 1948 van de buiten wereld was afgesloten en dus de huidi ge situatie niet voldoende kent. Het is begrijpelijk dat hij zal trach ten om de christelijke beginselen ook op politiek gebied door te zetten, maar men verwacht over het algemeen niet dat hij een actieve rol in de politiek zal gaan spelen en zeker niet dat hij persoonlijk als minister-president zal optreden. Zijn eerste zorg gaat uit naar de priesters. Het religieuze leven dat zo lang werd onderdrukt, moet weer nieuw voedsel krijgen, zo verklaarde de kardinaal. Men beschouwt hem als de grote na tionale figuur en als de morele kracht van het verzet. Hij zal het volk op zijn morele plichten wijzen, het aansporen om weer spoedig aan het werk te gaan en het nieuwe vaderland op te bouwen. Doch daarover zullen wij morgen meer horen op een persconferentie, die de kardinaal dan zal geven. Onbegrijpelijk Ook Nagy heeft een vraaggesprek toe gestaan en daarin o.a. meegedeeld, dat de leden van de geheime staatspolitie <AVH) collectief zullen worden gestraft. Zijn oorspronkelijk plan tijdens de re volutie nog. om een soort communistisch volksfront-regering te vormen en wel op brede basis, heeft hij moeten prijsgeven onder de druk van de nu opkomende nieuwe partijen. Maar toch probeert hij de communisten op Titoïstische manier te steunen. Nagy schijnt een voorlopig kabinet nu te Willen vormen met zeven porte feuilles, waarvan vier voor de commu nisten (wat een brutaliteit is!), twee voor twee boerenpartijen bij elkaar en een voor de Socialisten. Vooral dit laat ste is onaanvaardbaar, omdat deze par tij in 1945 nog meer dan de helft van de zetels in het parlement bezat. In de andere politieke kringen wil men de communisten hoogstens twee portefeuil les geven, namelijk voor Nagy en voor Kadar, dan drie portefeuilles voor de zo genaamde historische of vroegere par tijen bij elkaar en daarnaast eisen de verzetstrijders onder leiding van Jozef Dodas, twee portefeuilles voor zich op. Het is te verwachten, dat er katholieke voorstanders zijn van een nieuwe chris telijke-sociale partij, die eventueel met de boerenbond kan samenwerken. Aan dit plan zal kardinaal Mindszenty zijn steun niet onttrekken. (Ingez. Med.-Adv.) Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de Jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep In de huldporien. VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 Hendrik de Vries-prijs voor Jan Boer B. en W. van Groningen hebben de Hendrik de Vries-prijs voor het jaar 1956 toegekend aan de heer Jan Boer te Groningen, die verdienstelijk dicht en prozawerk in de Groningse streek taal het licht heeft doen zien. Deze prijs, ter grootte van f.500. is in 194i6 door de raad van de gemeente Gronin gen ingesteld teneinde om de twee jaren aan een daarvoor in aanmerking komende vertegenwoordiger van het Groningse kunstleven op letterkundig gebied te worden toegekend. De uitreiking van de prijs zal ge schieden ten stadhuize te Groningen op dinsdag 18 december. Algerijnen demonstreren in Djakarta VRIJLATING LEIDERS GEËIST Een konvooi vrachtwagens die enige honderden demonstranten vervoerden, die het vrijlaten eisten van de door de Fransen gearresteerde Algerijnse lei ders. reed heden naar de woning van de Franse ambassadeur in Djakarta, Jean Brionval. Zjj vonden de deuren echter gesloten. Speciale politietroepen, gewapend met brenguns stonden met telkens 2 me ter tussenruimte rond het huis en maakte het de demonstranten onmo gelijk het erf te betreden. Soortgelijke maatregelen waren geno men voor de Franse ambassade, die van daag wegens het feest van Allerheiligen gesloten was. (Ingez. Med.-Adv.) Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. De vrachtauto's droegen opschriften, waarin de Franse actie werd veroordeeld. Een delegatie werd ontvangen door vice-premier Roem, die zei, dat de eis van de demonstranten in overeenstem ming was met de pogingen van de Aziati- sche-Afrikaanse groep in de VIT.. De delegatie w;rd ook ontvangen door de minister van buitenlandse zaken, Roeslan Abdoelgani, die beloofde hun eis door te geven aan de AA-groep in de V.N. Abdoelgani zeide tegen de demon stranten: „De Indonesische regering deelt uw gevoelens". (Ingez. Med.-Adv.) Nederlandse hulp voer Hongarije Op girorekening 777 van het Ned. Roode Kruis, geopend voor de hulpver lening aan de getroffenen in Hongarije, is gisteren als eindcijfer van de eerste stortingen een bedrag van f. 36.978 ge boekt. Daarnaast werden het hoofdbe stuur door verscheidene bedrijven toe zeggingen voor bijdragen gedaan. BINNENLAND Op de laatste dag van het eerste Europese congres voor Luchtvaartgenees- koinde te Scheivenlngen waren de deel nemers het er over eens. dat het niet het laatste moet zijn. Daarom werd besloten een dergelijk congres de eerste drie jaar ieder Jaar te houden, het volgend Jaar ln Stookholm. het Jaar daarop ln Brussel Verder werd overeengekomen, dat elk land een burger- en een militaire luchtvaart- geneeskundige zal aanwijzen, die contact met elkaar zullen onderhouden en een nieuw congres zullen voorbereiden. Ook op deze laatste dag werden er inleidingen over uiteenlopende onderwerpen gehouden. - Op 8 november zal voor het eerst ln Nederland aandacht worden geschonken aan de zogenaamde „Werelddag van de Stedebouw'. die ln vele andere landen reeds eerder werd gevierd. Op een aantal middelbare scholen ln ons land zullen stedebouwkundige ontwerpers en onder zoekers die dag lezingen houden. Het initiatief hiertoe werd genomen door het Nederlands Instituut voor Volkshuisves ting en Stedebouw en de Bond van Ne derlandse Stedebouwkundigen. Kapitein C Bouman, gezagvoerder van het s.s. „Nieuw Amsterdam" ls tot commodore van de Holland-Amerlka Lljn- vloot benoemd. Gistermiddag is bij de werf Jan Smit Czn N V. te Alblasserdam, het m.s. .Kloosterdyk" te water gelaten, ln aan bouw voor de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam. De doopplechtigheid werd ver richt door mevrouw A. E. van Beunlngen- Charlouls Als gevolg van de gebeurtenissen rond het Suez-kanaal moet rekening wor den gehouden met vertraging in de over komst van zee- en luchtpostzendingen be stemd voor Egypte, Eritrea, Ethiopië, Israël, Jordanië. Somaliland en de Soedan Voorts moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van vertraging van zeepost- en pakketpostzendlngen bestemd voor die landen waarheen het vervoer onder normale omstandigheden" geschiedt vla het Suez-kanaal (Ned. Nieuw Guinea, Indonesië, Australië, Nieuw-Zeeland enz.). De Nederlandse Federatie van Instel lingen voor de Ongehuwde Moeder en haar kind. de F.I.O.M., houdt haar algemene vergadering op woensdag 14 november in „Esplanade" te Utrecht. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend om de termijn van verval van sommige bezettingsregelingen te ver lengen tot 15 februari 1958. Vanmorgen ls te Hoek van Holland een uitslaande brand uitgebroken ln een frultloods bij de aanlegsteiger van schepen voor het troepenvervoer van en naar het Engelse „transit-camp". De loods, die staat aan de zg. „Harwichkade", is ongeveer 100 meter lang en bestaat voor het grootste gedeelte uit hout. Het vuur was na omstreeks anderhalf uur be dwongen. Gisteravond ls de 55-jarige heer K. Lub uit Enkhuizen bij het oversteken van de provinciale weg. nabij de Raadhuis straat ln Grootebroek, door een passerende auto aangereden. Het slachtoffer was op slag dood, Maandag a.s. zal in het Staargebouw te Maastrloht de dr. Landstelner-plaquette worden uitgereikt aan 55 personen, die reeds 15 maal bloed hebben gegeven. 23-3 personen, die vijf maal bloed gaven, ont vangen de dr. Landstelner-penning. De uitreiking gesdhledt door dr. F. Houben. Commissaris van de Koningin ln de pro vincie Limburg. De 52-Jarige religieuze wijkverpleeg ster. zuster Theresul'la, in de wereld mej. Van Esch. van het mgr. Savelbergklooster te Heerlen, ls gisteren op de Heerenweg te Heerlerheide door onverklaarbare oorzaak met haar bromfiets tegen een lichtmast gereden. De zuster liep zware verwon dingen aan het hoofd op en overleed ter plaatse. Gistermorgen heeft brigade-generaal W. Kist het commando over het wapen der Kon. Marechaussee tijdens een officiële pleohtlgheid op het exercitieterrein van het depot de Koning Willem III kazerne te Apeldoorn, overgedragen aan kolonel L. de Zeeuw. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de dlvlsle-oommandanten. de commandant van het depot A. N. Trippelaar. de garnizoenscommandant, de luitenant-kolonel K. G. A. van Zeist en de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe. Een beeld van de strijd in de Sinai-woestijn. Een vooruitgescho ven eenheid van de Israëliërs heeft ergens in de woestijn halt gehouden om de gegevens te bestuderen, welke door een verkenningsvlieg tuigje werden verzameld over de te verwachten Egyptische tegenstand. Aanval van Stevenson op rampzalige politiekvan regering-Ei sen howcr De Zweed Dag Hammarskjöld. de algemene secretaris van de Ver. Naties, heeft gisteren in de Veiligheidsraad gezegd, dat hjj zijn functie niet kan bekleden als niet alle leden hun beloften tot naleving van het Handvest houden. Kennelijk doelend op het Brits-Franse veto van dinsdag zei hü, dat de secretaris-generaal er op moet kunnen vertrouwen, dat de organen die belast zijn met de verdediging van het Handvest, ook in staat zijn deze taak te volbrengen. De Amerikaan Cabot Lodge, die onmiddellijk na Hammarskjöld sprak, liet zich lovend uit over karakter en bekwaamheid van de secretaris-generaal. Frankrijk cn de Sovjet-Unie sloten zich bij die mening aan. In de zitting van de Veiligheidsraad van gisteren is besloten de nieuwe ontwik keling in het Midden-Oosten aan de Algemene Vergadering voor te leggen. Deze zitting begint vanavond om 11 uur Ned. tijd. Adlai Stevenson, de Democratische kandidaat voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen, heeft gisteravond in Pittsburgh verklaard, dat de wereld zich weer aan de rand van de oorlog bevindt, als gevolg van de ramp zalige politiek" van de regering van president Eisenhower ten opzichte van het Midden-Oosten. Hij zei, dat de weifelende politiek van Eisenhower het vertrouwen van Egypte niet had kun nen winnen en het vertrouwen van Israël had doen verliezen. Stevenson had eerder in een verkie zingstoespraak de Amerikanen ge vraagd niet te snel een oordeel te vel len over ,,wat Israël heeft gedaan of wat de Britten en Fransen doen. Laten wij, als volk, beginnen de werkelijk heden van de wereld waarin wij leven, te begrijpen". Leiders van zestien Joodse organi saties in de Ver. Staten hebben de regering verzocht haar politiek ten aanzien van het Midden-Oosten te her- Dreigende toon van India en Indonesië De interventie is een tijdelijke maat regel. aldus verklaarde de Britse afge vaardigde Sir Pierson Dixon. Zij zal worden gestaakt zodra het gevaar voor de vrede geweken is. De Israëlische troe pen moeten zo spoedig mogelijk worden teruggetrokken. De bezetting van plaat sen op Egyptisch gebied door Israël is niet goed te praten. De Britse afgevaar digde verwees tenslotte naar hoofdstuk zeven van het Handvest, dat militaire sancties tegen een aanvaller mogelijk maakt. De Russische afgevaardigde Sobolef verzocht de Raad „de agressie van Frankrijk en Engeland" te veroordelen. Hij drong er bij deze landen op aan hun troepen direct uit Egypte terug te ne men. „Zij handelen als kolonialisten die gewend zijn hun wil aan de volken van het Oosten op te leggen", zei hij. De 47-Jarige Jaohtopziener D van Dijk. die te Beesd met zijn rijwiel de rijksweg Den Bosch-Utrecht wilde over steken, ls gistermiddag door een uit Den Bosch naderende personenauto gegrepen en op slag gedood. De heer Van Dijk was een bekende figuur in de ondergrondse beweging in de Betuwe tijdens de oor logsjaren. Het s.s „Blommersdijtk" van de Holland-Amerlka-Lijn dat 6855 brt meet. en in 1922 is gebouwd, ls aan een rederij ln Italië verkocht. Het schip zal begin van het volgend jaar worden opgeleverd. BUITENLAND Te Jokohama en Koemano zijn dins dagavond achttien personen om het leven gekomen wier huizen door grondverschui vingen tengevolge van hevige regens In gestort waren. Volgens de Jongste officiële gegevens zijn ln de tweede wereldoorlog 6,5 miljoen Duitsers om het leven gekomen, hetzij bij gevechten, bij luchtbombardementen of op de vlucht uit Oosteuropese en andere gebieden. De „American Overseas Petroleum United" (Aimoseas), een onderdeel van de Caltex-groep van maatschappijen, zal bin nenkort in Turkije met olieboringen be ginnen. Tweeduizend ton bouwmateriaal zal daarvoor van Houston (Texas) ver- scheeps worden naar het gebied rond Gaziantep, waar de Amoseas een oliecon cessie heeft van 1451 vlerkante mijlen. De Belgische regering heeft besloten de minister van Buitenlandse Zaken. Spaak, te verzoeken naar Brussel terug te keren in verband met de toestand ln het Midden-Oosten, aldus een woordvoerder van de regering. Minister Spaak maakt op het ogenblik een reis door de Sovjet-Unie. DONDERDAG Gerecht 10: Bazar handwerkclub Ver. Vrijz. Herv.. 10—12.30. 2.305.30 en 710 u. Chr. school, Hoge Morsweg: Bazar t.b.v. kerkorgel Maranathakerk 25 en 710 uur namiddag. VRIJDAG Chr. sohool, Hoge Morsweg: Bazar t.b.v. kerkorgel Maranathakerk, 25 en 710 uur namiddag. Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedago- glek. Spr. J. A. Schreuder over de over gang van L.O. naar M.O. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-oursus Rand stad Holland, 8 uur nam. Gerecht 10: Bazar handwerkclub Ver. Vryz. Herv., 2.305.30 en 710 u. nam. Levendaal 1: Aandeelhoudersvergadering N.V. Sanders' Zeepfabriek. 8 uur nam. Stadszaal: Brelshow Nevada, 2.305 en 810.30 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur namiddag. ZATERDAG. Het Gulden Vlies: Prop.avond district Leiden van de Arjos. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Ver. van Gere- patrieerden. Opvoering van „Tien wijze dwazen". 8 uur nam. SchouwburgDe Schouwspelers. „Boefje" 8 uur namiddag. Halte Posthof H.T.M.: Excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 8.55 uur v.m. MAANDAG Stadhuis: Gemeenteraad (bespreking woningbouwrapport), 2 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. van Oud leerlingen Ambachtssohool. Lezing over de fabricage van linoleum, 8 uur nam. Oegstgeest. (Huize Bijdorp) Concert Pauline Pilaar en Cath. Gris Ritsema, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Triangel cabaret, 8 uur nam. WOENSDAG. SchouwburgR'dams Kindertoneel „Panda"-voorstellingen te li en 4 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wlm Ibo's Trian gelcabaret. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Friese avond. Opvoering „Als men bloemen laat pra ten". 7 3/4 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenle de Vries. Werkd. 9 uur voorm.6 uur nam.; dlnsd. 9 uur voorm.7 uur nam. BIOSCOPEN: Lldo. „De zoon van Sindbad", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Loxor. „Die drel von der Tankstelle". alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Ave Maria", 14 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Spionage rondom Trlëst, 14 jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „De man zonder noodlot", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „De witte non". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdag 3 november te 8 uur waar genomen door: Apotheek Boekwijt. Bree- straat 74. telefoon 20552: Apotheek Haven Haven 18, telefoon 20085. Apotheek Oegst geest, Wilhelmlnapark 8. telef. 26274. BH geen gehoor t>U Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Franse bitterheid Het Parijse avondblad „Paris-Presse" vroeg zich gisteren naar aanleiding van het standpunt, dat de V. S. dinsdag in de Veiligheidsraad hebben ingenomen, af of het Noordatlantische verdrag nog zin heeft. „Het State Department (Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken) heeft opnieuw de zijde van het Arabi sche nationalisme tegen ons gekozen. Wenst de Amerikaanse regering werke lijk. dat wij uit Noord-Afrika worden verdreven, zoals zij destijds wensten, dat de Britten uit Egypte werden ver dreven?", aldus „Paris-Presse". De Franse minister van Onderwijs, Billières, zou op een besloten vergade ring van de parlementsfractie der radi cale partij hebben verklaard, dat Frank rijk zich wellicht beter uit de Ver. Na ties kan terugtrekken. Premier Nehroe heeft in een brief aan Hammarskjöld gevraagd om krachtige maatregelen van de V.N. om te verhin deren. dat de wereld in een oorlog wordt gestort. De Brits-Franse aanval op Egypte is niet alleen een belediging van de Veiligheidsraad en schending van het Handvest der Ver. Naties, maar houdt tevens de mogelijkheid van de ernstig ste gevolgen in de gehele wereld in. Nehroe zond verder dringende per soonlijke boodschappen over de toestand in het Midden-Oosten aan president Eisenhower en de minister van Buiten landse Zaken, Dulles, alsmede aan Sir Anthony Eden en Guy Mollet, de Britse en de Franse premier, en aan president Nasser van Egypte. Hij zou op allen een beroep hebben gedaan al het mogelijke te doen tot stop zetting van de vijandelijkheden en liet tot stand brengen van een regeling door ond erh andelingen. Nehroe heeft te Haidcrabad verklaard, dat onafhankelijke landen in Azië en Afrika, die zichzelf respecteren de „dui delijke en openlijke agressie" van de Britten en Fransen tegen Egypte niet zullen dulden. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken. Roeslan Abdoelgani, heeft heden gezegd, dat „de Indonesische regering niet zal aarzelen krachtige stappen te nemen tegen de Brits-Franse aanval op Egypte". De minister ver klaarde dit, toen hij demonstranten toe sprak, die vrijlating eisten van de Al gerijnse leiders, die onlangs door de Fransen zijn gearresteerd. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) t bó •a •sS •a c 1 s CN Stookholm geh. bew. nnw 5 5 0 Oslo regen lino 1 0 0.1 Kopenhagen geh. bew. wzw 8 4 0 Aberdeen geh. bew. wnw 6 4 0 Dublin half bew. naio 6 7 0 Londen zwaar bew. no 4 4 0 Amsterdam onbewolkt ono 5 0 0 Brussel onbewolkt no 5 -3 0 Parijs zwaar bew. nno 6 1 0 Bordeaux onbewolkt windstil 0 0 Grenoble zwaar bew. windstil 1 0 Nice regen n 8 9 12 Berlijn nevel zzo 2 -4 0 Frankfort onbewolkt no 5 -3 0 München nevel O 4 -1 2 Zürich zwaar bew. ono 8 2 0 Genève geh. bew. n 7 3 0 Locarno geh. bew. windstil 5 0 Wenen nevel windstil -4 0 Innsbruck mist windstil -3 0 Rome zwaar bew. z 11 18 1 Mallorca zwaar bew. nnw 3 9 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2