Golden Fiction Indonesië beschuldigt Nederland van ondergrondse activiteiten Men trachtte het land naar de ondergang te voeren Dezelfde toonladder voor iedereen Nederlandse studenten willen nood in Hongarije lenigen 95ste jaargang Dinsdag 30 oktober 1956 Derde blad no. 28973 Van officiële züde te Djakarta is gisteren de beschuldiging uitgesproken, dat Nederlanders hebben getracht Indonesië door ondergrondse activiteiten naar de ondergang te voeren. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Soewito Koe- Koemawidagdo, verklaarde, dat „de Nederlanders thans proberen de interna tionale wereld zand in de ogen te strooien door de indruk te vestigen, dat zij niet schuldig zijn geweest aan ondergrondse activiteiten tegen de wettige Indonesische regering! Bij zei dit in een commentaar op de jongste verklaring van Nederlandse regeringsleiders, dat er in Indonesië rechteloosheid heerst. Hij verklaarde, dat door de kracht van de onafhankelijkheidsstrijd van het Indonesische volk en de morele steun van de wereld, Nederland werd gedwongen Indonesië onafhan kelijkheid te verlenen. „De Nederlanders waren in het geheel niet gelukkig met het verloop der gebeurtenissen en zij hebben langs verscheidene omwegen getracht hun gezag te handhaven of tenminste een belangrijke rol in het Indonesische politieke leven te blijven spelen'*. partij". De heer Bouman deelde Maengkom voorts mede dat hij, indien nodig, steun zou zoeken bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag. Twee wegen Hij deed de beschuldiging, dat de Nederlanders twee wegen hadden be wandeld om dit te bereiken: 1. langs diplomatieke kanalen en 2. door onder grondse activiteiten. „In hoeverre de Nederlanders hebben getracht Indonesië naar de ondergang te voeren door on dergrondse handelingen is duidelijk door het bestaan van de illegale activiteiten van de opstandige beweging der Repu bliek Zuid-Molukken. de opstandige beweging van Andi Abdoel Aziz op Celebes in 1950, de APRA van Wester ling, die in januari 1950 een aanval op Bandoeng deed. en andere ondergrondse handelingen, waarin hooggeplaatste Ne derlandse officieren, zoals generaal Engles. betrokken zijn geweest". De woordvoerder voegde hieraan toe, dat ook Nederlandse elementen hebben deelgenomen in subversieve organisaties als de ..Nederlands-Indische guerilla- organisatie", de „Daroel Islam" en andere bewegingen, waarbij waargeno men is. dat Nederlanders de leiding hadden bij overvallen door benden van de ..Daroel Islam". „Thans zijn deze ondergrondse activi teiten hard op weg om in een misluk king te eindigen", zeide hij. De woordvoerder zei voorts, dat „het betrokken zijn van Nederlandse onder danen bij subversieve activiteiten werd bewezen door de processen tegen wijlen Jungschlager, Schmidt en anderen". De woordvoerder zei verder, dat Ne derland zich nu voor de vraag ziet gesteld, „hoe bij al deze duidelijke feiten zich de handen in onschuld te wassen". De Nederlanders hebben een rookgordijn opgetrokken door aan de wereld mede te delen, dat er rechte loosheid in Indonesië heerst en dat beid processen schijnprocessen zijn geweest, gebaseerd op gefingeerde be schuldigingen". In een tweede verklaring aan de pers zei de woordvoerder, dat Nederland over het hoofd scheen te zien „dat Indonesië in de afgelopen vijf jaren vele pogingen heeft gedaan wederzijds begrip tussen beide landen tot stand te brengen en de hoofdoorzaak, die de huidige spanningen i tot gevolg heeft gehad, uit de weg te 1 ruimen. Deze hoofdoorzaak is de status van West-Irian, zo zeide hij: „Als gewacht moet worden op aanwijzigingen, dat er goede voornemens bestaan een einde te maken aan de gespannen ver houdingen, dan moeten de Nederlan ders er mee voor de dag komen". Geen „schijnprocessen" Intussen heeft de Indonesische pers i veel ruimte gewijd aan de beschuldigin- I gen van mevrouw Bouman. dat voor aanstaande Indonesiërs zelf overtuigd zijn van de onschuld van beklaagden en dat de Officier van Justitie Soenarjo. haar man had aangeboden de zaken te j laten vallen voor de prijs van 300.000 1 roepiahs aan steekpenningen. Soenarjo verklaarde, dat de beschul- diging van mevrouw Bouman „een volledige verdraaiing van de feiten" is Hij zeide de doodstraf voor Jungschla ger te hebben geëist, omdat hij van I diens schuld overtuigd was. De Procureur-Generaal, Soeprapto, die l ook genoemd is in de verklaring van j mevrouw Bouman. zeide: „Waarom zou ik op zulke leugens ingaan?" Maengkom. die als rechter optrad in het -proces-Jungschlager, sprak met na druk de Nederlandse beschuldigingen j tegen, dat de processen tegen Neder- i landse onderdanen „schijnprocessen" zijn geweest. Hij zeide, dat de Nederlandse diplo matieke missie in Indonesië heeft toe gegeven. dat de processen „legaal" waren en wees er op. dat enige Nederlandse functionarissen op iedere zitting van deze processen aanwezig zijn geweest. De actie van mr. Bouman Rechter Maengkom deelde mede, dat op 10 januari 1955 de toenmalige ver dediger van Jungschlager, Herman Bouman. een gesprek met hem, Maengkom, heeft gehad. Mr. Bouman heeft hem bij die gelegenheid onbe wimpeld gewaarschuwd, dat hij, Bou man. de zaak onder de aandacht zou brengen van de gehele wereld. Hij uitte de beschuldiging, dat Jungschla ger werd berecht „op gefingeerde be schuldigingen door de communistische Deze woorden van Bouman, aldus Maengkom, maakten het duidelijk, dat de Nederlanders doende waren te pogen, van het geding tegen Jungschlager een politieke zaak te maken. Hij had tegen mr. Bouman gezegd dat, indien de heer Bouman stappen in die richting zou ondernemen, hij slechts zou bereiken, dat enige honderden Engelse en Ameri kaanse advocaten en tien miljoen Nederlanders hem daarbij zouden steu nen, doch dat een dergelijke actie schadelijk zou zijn voor beklaagde, aan gezien 80 miljoen Indonesiërs zich zou den verenigen in een gezamenlijke poging om het resultaat ervan te*niet te doen. Hij had mr. Bouman ook gewaar schuwd. dat deze actie gerechtelijke behandeling van de zaken tegen de gearresteerde Nederlanders in gevaar zou brengen en hij had de heer Bouman aangeraden van de zaak-Jungschlager geen „politieke zaak" te maken. Maeng kom zeide verder, dat hij als rechter zijn uiterste best zou doen, bij de voort zetting van het proces een zo recht vaardig mogelijke houding aan te nemen. Maengkom uitte voorts de beschuldi ging dat door de artikelen, die mr. Bouman na zijn terugkeer in Neder land heeft geschreven, de verdere berechting van Jungschlager inder daad heeft gestagneerd. Tengevolge van deze artikelen, aldus Maengkom, had hjj de behandeling van de zaak tegen Jungschlager vier weken uit gesteld, totdat dc door de actie van de heer Bouman opgewekte beroering was verdwenen. Het plotselinge vertrek, of ontsnap ping. van mr. Bouman. aldus Maengkom verder, had verdere stagnatie veroor zaakt in de afwikkeling der berechting aangezien er toen geen verdediger voor beklaagde beschikbaar was. Nadat de zaak. op verzoek van mr. Bouman was uitgesteld, hadden de Nederlanders een verder uitstel verzocht, om tijd te heb ben, een nieuwe verdediger aan te zoe ken. Maengkom. die de Nederlandse pogingen om buitenlandse juristen te engageren in herinnering bracht zeide verder, dat pas nadat hij medegedeeld had, dat hij een Indonesische verdediger zou aanwijzen, mevrouw Bouman heeft medegedeeld bereid te zijn. beklaagde Jungschlager bij te staan. Een ander uitstel in de behandeling was. volgens Maengkom. veroorzaakt, doordat de lijst van getuigen a décharge, die uit Nederland zouden komen, eerst in december 1955 gereed was. In af wachting van hun komst was de verdere behandeling gedurende twee maanden opgeschort. Het is duidelijk. Maengkom stelde voorts dat de Neder landse beschuldiging, dat het proces slechts een schijnproces is geweest, op niets steunt. Volgens hem is gedurende de behandeling duidelijk geworden, dat er ondergrondse activiteiten zijn ge weest, „Ondergrondse activiteiten van de Ned. Indische guerilla organisatie zijn in West-Java ter kennis van de autoriteiten gebracht sedert 1950. In 1952 heeft de Nederlander Baden aan de politie melding gemaakt van het bestaan van een ondergrondse bewe ging", aldus rechter Maengkom. De ge tuigen in de zaken, waarin deze onder grondse activiteiten werden behandeld, waren leden van die organisatie zelf. en niet Indonesiërs, behorend tot. de leger - politie of tot de militaire politie. Maengkom bracht in herinnering dat in zaken, waarin hij te Soekaboemi en Tjiandjoer als president van de recht bank was opgetreden, bekentenissen zijn afgelegd door de opstandelingen, vol gens welke sommige overvallen op gou- vernements-ondernemingen door Neder landers waren geleid. Maengkom zeide verder, dat onderzoe kingen ter plaatse in de zaak-Juiigschla. ger op de ondernemingen Dramaga en Serpong hebben aangetoond, dat de getuigen die in deze zaken waren ge hoord. niet hebben gelogen. Maengkom zeide ervan overtuigd te zijn, dat onder grondse activiteiten, waarbij Nederlan ders betrokken zijn geweest, duidelijk zijn aangetoond in de verschillende zaken, die hij in West-Java had berecht. Maengkom eindigde met uiteen te zet ten, dat de Indonesische rechters er naar streven, de rechtsbedeling in Indonesië op een hoog peil te houden. „Wij, die een vooroorlogse opleiding hebben gehad, zullen er naar streven, het peil van de rechtsbedeling, zoals het voor de oorlog was nog te verbe teren. (Ingez. Med.-Adv.) Woest en wild-opzwependCarmen. Toch, Bizet in al zijn stralende verscheidenheid werkte maar met een zeer simpel thema: het Do, Re, Mi. Zijn vaardig genie deed onverganke lijke variaties ontstaan. Ook de samensteller van Golden Fiction is gebonden aan één gegeven: 's werelds tabakken. Het beste daaruit wordt gekozen, maar het zijn talent en vaardigheid, die het resultaat bepalenDie Golden Fiction maken tot een sublieme compositie. Tot een meesterlijke sigaret. E£N GULDEN GENIETING VOOR 80 CENT VERGADERING EERSTE KAMER De Eerste Kamer zal dinsdag 6 no vember om half twee 's middags bijeen komen. In deze vergadering zal verslag worden uitgebracht over de geloofsbrie ven van voorzitter en leden en zal de tijd van aftreden der leden door loting bepalen. Wederom bloedplasma Raar Hongarije Zondag hebben, zoals gemeld, twee Dakota's van de Kon. Luchtmacht een hoeveelheid bloedplasma voor ongeveer duizend personen naar Wenen gebracht, ten behoeve van slachtoffers van de ge beurtenissen in Hongarije. Morgenoch tend, om half negen, zal wederom een hoeveelheid bloedplasma door een Da kota van de Kon. Luchtmacht van Val kenburg naar Wenen worden gebracht. Twee doden te Heeze Een ernstig verkeersongeval op de Rijksweg EindhovenWeert onder de gemeene Heeze heeft gisteravond twee doden en twee zwaargewonden geëist. Omstreeks 10 uur reed een personen auto in de richting Weert in volle vaart op een geparkeerde 40-tons trekker met oplegger, die wegens oliegebrek niet verder kon. Van de inzittenden uit de personenauto, allen uit Eindhoven afkomstig, werden twee op slag gedood en twee anderen zwaar gewond. Voor wat. hoort waf'. Van deze gedachte was de commissie van de Sociëteit ..Minerva' vervuld, toen zij gisteravond in deze sociëteit als gestvrouwe optrad. Gasten waren ditmaal de commandant van de brandweer, de heerS. W. Hagedoorn en het brandweerpersoneel .dat in dc vroege zondagochtend van 21 oktober het gebouw, waarop drie verdiepingen, brand was uitgebro ken. voor een totale vernietiging wist te bewaren. Tijdens een ge noeglijk borreluur sprak het bestuur zijn dank uit voor het voortreffelijke en snelle optreden van de brand weer. die daarbij getoond heeft vol komen voor haar taak berekend te ziin. Men zocht het deze avond in een zeer originele vorm: de brand weer. zo redeneerde de Sociëteits commissie. moet men op een ..fikkie" onthalen want anders is zij niet in haar element. Welnu, het fikkie was er en daarmede ook de feestdronk en een sfeer van grote hartelijkheid. Ditmaal kon brand weercommandant Hagedoorn. links gezeten naast de praeses van Socië teit ..Minerva", de heer A. E. du Perron, er hartelijk om lachen. Rechts kijkt brandmeester J. v. d. Broek door een rookgordijn er grinnekend op toe. (Foto L.D./Van Vliet.) Bezinning op waarde geestelijke vrijheid De Nederlandse Studenten Raad, het overkoepelend orgaan van de Nederland se erkende mannelijke studenten vereni gingen heeft ir^, een gisteren te Leiden gehouden Spo vergadering over een mogelijke reactie op de gebeurtenissen in Hongarije een korte verklaring opge steld waarvan de inhoud op het volgende neerkomt: De Nederlandse Studenten Raad is diep onder de indruk van de ernst der gebeurtenissen in Hongarije. Het geble ken verlangen naar vrijheid, o.a. geuit in streven naar vrije meningsvorming en -uiting aan de Universiteiten, heeft de Raad doen besluiten om steun te ver lenen ter leniging van de nood in Hon garije. De raad wekt alle Nederlandse studen ten op zich in te zetten voor een actie tot bestrijding van de nood, voortgeko men uit deze vrijheidsstrijd. Deze „blik semactie" van vijf dagen neemt donder dag a.s. een aanvang en zal o.a. omvatten een algemene inzameling van gelden. Deze actie gaat uit van de verwachting dat iedere Nederlandse student de waar de inziet van de strijd om de geestelijke vrijheid. Amerikaans smaldeel bezoekt Rotterdam IN TOTAAL 4000 MAN. Terwijl 21 saluutschoten over 't water dreunden, de kustbatterij van Hoek v. Holland deze welkomstgroet beant woordde en 1250 officieren en man schappen op dek stonden aangetre den, voer het Amerikaanse vliegdek- schip „Antietam" gisteren de pieren van Hoek van Holland binnen op weg naar de Waalhaven te Rotterdam. Deze Amerikaanse oorlogsbodem maakt deel uit van dc zg. „Hunter Killer group 2", een smaldeel, waartoe ook behoren zes torpedobootjagers en twee onderzeeboten. Het is speciaal uitgerust voor de bestrijding van on derzeeboten. In totaal zijn aan boord van de Ame rikaanse oorlogsbodem 33 vliegtuigen, waarvan zeven hefsohroefvliegtuigen i waaronder zes S-58'st. Het schip is als eerste vliegdekschip ingericht met een vliegdek, dat een hoek van ongeveer 10 graden maakt met de lengteas van het schip, hetgeen de deskundigen een verbetering achten ten opzichte van de tot dusver in gebruik zijnde vliegdekken op dergelijke schepen. De commandant van het smaldeel, schout-bij-nacht Paul L. Dudley, zei, dat met dit dek meer vliegtuigen dan anders gebruikt kunnen worden en zelfs andere types, zoals straalvliegtuigen. Het smaldeel, een kleine 4000 man in totaal omvattend, hoopt tegen Kerst mis weer in Amerika terug te zjjn. Er zullen echter nog bezoeken worden ge bracht aan Hamburg. Lissabon, Malta, een Spaanse en een Italiaanse haven. Voor de opvarenden zijn uitstapjes georganiseerd en aan boord van enkele schepen zullen kinderfeesten worden gegeven. TELEGRAM VAN ARTSEN AAN DE KONINGIN. Op het driedaagse congres van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst is het volgende te legram verzonden aan H.M. de Koningin: .De Nederlandse artsen, leden van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst, in jaarlijks congres te Nijmegen bijeen, betuigen Uwe Ma jesteit hierbij hun trouw en warme aan hankelijkheid". Leidse Civitas roept op tot steun Het Consilium van de Leidse Civitas waarin zitting hebben vertegenwoor digers van curatoren, academische se naat, wetenschappelijke staf, oud-alum ni. Leidse universiteitsfonds, studenten- gézelligheidsverenigingen, faculteitsver enigingen. confessionele verenigingen, de Christen 'studenten Raad, benevens de studentenpastores en de studentende caan, heeft in een gisteren gehouden vergadering naar aanleiding van de ge beurtenissen in Hongarije een resolutie aangenomen. Het Consilium, zich bewust van het feit, dat gedurende vele jaren de Neder landse universitaire gemeenschap zelf door totalitaire machten onderdrukt is geweest en dat in vele landen der we reld de academische vrijheid nog steeds wordt onderdrukt, en zeer getroffen door de ernst der gebeurtenissen in Hon garije, doet in deze resolutie een beroep op alle universitaire gemeenschappen zich rekenschap te geven van de achter gronden van deze gebeurtenissen, voor zover zij uitdrukking geven aan de strijd om geestelijke vrijheid, die eerste ver eiste is om volledige steun te verlenen aan de hulpacties, die thans worden ondernomen tot leniging van de nood. Kerkelijk Leven Ds. H. A. Enklaar overleden In de ouderdom van 72 jaar is te Nunspeet overleden ds. H. A. Enklaar, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk en voorganger van de afdeling Nunspeet van de Ned. Protestantenbond. Ds. Enklaar werd in 1884 te Deventer geboren. Hij studeerde theologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1909 werd hij kandidaat in Gelderland en 27 februari 1910 aanvaardde hij het pre dikambt te Hekelingen. Ds. Enklaar was achtereenvolgens predikant te Berk hout, Almelo. Oudkerk en Roodkerk en van 1929 tot aan zijn emeritaat op 15 April 1946 te Den Helder. Hij vestigde zich daarna te Laren, waar hij voor ganger was van de Ned. Protestanten bond en van de Remonstrantse Kring. Sedert 1954 was hij als voorganger van de Ned. Protestantenbond te Nun speet werkzaam. Ds. Enklaar heeft vooral bekendheid verkregen door de morgenwijding, die hij voor de AVRO verzorgde. Zijn stoffelijk overschot zal morgen om 2 uur ter aarde worden besteld op de Nieuwe Begraafplaats te Nunspeet. NED. HERV. KERK Beroepen te Zegveld Iz. Kok. kand. te Veenendaal. Beroepen door de generale synode tot predikanten voor buitengewone werk zaamheden J. Batelaan, voorheen Zen- dingsdlrector van de Geref. Zendlngsbond te Utrecht (als geest, verzorger gedeti neerden Strafgestlchten Den Haag) en A. Pijnacker Hordijk te Buurse (Gld.) (luoht- machtpredikant) Aangenomen naar Nljkerkerveen C. C. T. Postma te Den Bommel Bedankt voor Koudekerk a. d. Rijn, A. Oliemans te Noordlaren-Glimmen. Voor St.-Maartensdijk, J. C. Stelwagen te Hil- legersberg Voor Sneek H. A J. Smits te Akkerwoude. CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-west (als pred. onder de schippers) L. Klelsen te Utrecht, laatstelijk legerpredlkant. Te Bussum N. de Jong te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Tholen H. C. v. d Ent te Werkendam. GEREF. KERKEN (ond. art. 31 K.O.) Bedankt voor Oegstgeest-Valkenburg D Deddens te Wetsinge-Sauwérd. BAPTISTEN GEMEENTEN

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5