Voor 8800 woningen - in tien jaar te bouwen - heeft Leiden geen grond Leiden wenst met omliggende gemeenten naar oplossing voor een streekplante zoeken Voor houw van 14 scholen is urgentie-verklaring aangevraagd 95ste jaargang Dinsdag 30 oktober 1956 Tweede blad no. 28973 VRAAG- EN ANTWOORDENSPEL In één jaar kwamen 324 woningen gereed en zijn er 990 in aanbouw Het „vraag- en antwoordspel dat ieder jaar, met de behandeling van de gemeente-begroting in het zicht, wordt gevoerd tussen de Leidse raad en het College van B. en W., snijdt ook ditmaal weer een aantal belangrijke onderwerpen aan. Het is een preludium van wat Leiden bij de behandeling van de begroting te wachten staat. De „spel regels" immers luiden, dat straks uitsluitend onderwerpen aangesneden mogen worden, welke in het thans verschenen sectieverslag en de daarop gevolgde Memorie van Antwoord aan de orde werden gesteld. Het zijn er zeer vele! Bijna 500 vragen werden het College v. B. en W. voorgelegd, dat is ongeveer honderd meer dan vorig jaar. Ook dit jaar vraagt de afdeling Openbare Werken, w.o. de woningbouw, weer de meeste aandacht. Dan volgen onderwijs, verkeer, sociale zaken en financiën. Spoorbaan nabij „De Vink" moet omhoog Het ligt voor de hand, dat de belang, stelling van vele raadsleden uitgaat naar de ruimtelijke ontwikkeling van Leiden en het daarmede nauw samenhangende streekplan voor het gebied rondom de Sleutelstad. In antwoord hierop delen B. en W. mede, dat door de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland momenteel studies worden verricht ten behoeve van de toekomstige ontwikke ling van de Leidse agglomeratie, waar toe behoren de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Voorschoten. Zoeterwoude, Leiderdorp en Warmond. In gezamen lijk overleg tussen de provinciale plano logische dienst en deze gemeenten wordt thans een structuurplan voorbereid voor het gebied van Leiden en omgeving. Het College schenkt grote aandacht aan deze planologische vraagstukken. Op korte termijn geen streekplan De huidige ontwikkeling van het streekplan in Nederland is van dien aard, dat een streekplan voor Leiden en omgeving niet op korte termijn is te verwachten. In afwachting van de nieuwe wetgeving op dit punt (ont werp wet op de ruimtelijke ordening) wordt een gezamenlijk overleg, dat leidt tot een voor alle gemeenten aan vaardbare oplossing, het meest wen selijk geacht. Verkeersring om oude binnenstad urgent De oplossing van de verkeersvraag- stukken in de binnenstad hangt nauw samen met de totstandkoming van een ring van hoofdverkeerswegen om de oude binnenstad. Een dergelijke ring zal de straten in de binnenstad gedeel telijk kunnen ontlasten. Om tot een ge wenste spreiding van het verkeer te komen is een ring om de oude binnen stad. tezamen met de noord-zuid-ver binding route Lammenschansweg-Hooi- gracht-Marnixstraat, urgent te noemen. De genoemde route komt voor op het wegenschema, dat momenteel nader in studie is. Een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden tot verwezenlij king en de daaraan verbonden conse quenties. Demping Langegrocht Met het plan tot demping van de Langegracht heeft de Dienst van Gemeentewerken inmiddels een begin gemaakt. Deze gedempte gracht zal straks een onderdeel vormen van een oost-west verbinding, waarvan de westelijke aan sluiting gemaakt zal worden na het verplaatsen van de veemarkt. De ooste lijke aansluiting zal zoveel mogelijk tegelijk met de westelijke aansluiting gema kt worden. De hiervoor nodige panden zijn nog geen eigendom van de gemeente. De noord-zuid-verbinding kruist de Langegracht. Voor de tot standkoming van deze verbinding moe ten evenwel nog veel panden worden verworven. Verbinding met Katwijk en Noordwijk Verbetering van de verkeersverbindin gen van Leiden met Katwijk en Noordwijk, zo delen B. en W. mede, is bij het provinicaal bestuur in over weging. De huidige verbinding vla Oegstgeest en Rijnsburg naar Katwijk is niet op een bevredigende manier te verbete ren, ook niet wanneer de trambaan zal zijn verwijderd. Momenteel is bij de Provinciale Waterstaat een tracé in studie, waardoor de verbinding LeidenKatwijk aanmerkelijk zal kunnen worden verbeterd. De verbinding met Noordwijk zal worden verbeterd door aanleg van pro vinciale weg 4. Deze weg zal een schakel gaan vor men tussen rijksweg 4, ter hoogte van het Groene Kerkje te Oegstgeest. met ide omlegging van provinciale weg 1 om 'Noordwijkerhout. Het tracé van provin ciale weg 4 is reeds vastgesteld en zal in" het kader van de verbeteringen van provinciale weg 1 van de Noordhollandse grens af worden uitgevoerd. In de verre toekomst zal een meer rechtstreekse verbinding tussen Sta tionsplein en provinciale weg 4 kunnen ontstaan. en met de Rijnstreek Bij de rijkswaterstaat bestaan mo menteel geen concrete plannen voor een [nieuwe verkeersweg LeidenBodegraven ter vervanging van de rijksweg langs de Oude Rijn. In het voorontwerp-structuurplan voor de Leidse agglomeratie is, als nieuwe verbinding LeidenBodegraven, de doortrekking van rijksweg 4b van de laansluiting van deze weg aan rijksweg 4a af in de richting Alphen aan den |Rijn voorgesteld. Langs de spoorlijn Lei- jden—Alphen aan den Rijn is een nieuwe Verkeersverbinding in de richting Zoe- Iterwoude geprojecteerd. Met vele leden achten ook B. en W. het gewenst, dat de spoorbaan Leiden Den Haag nabij de Grote Vink wordt omhoog gebracht, waardoor hel verkeer op deze voor Leiden belang rijke toegangsweg minder belemme ringen zal ondervinden. Het past geheel in de plannen voor de toekomstige ontwikkeling van de bebou wing van de Leidse agglomeratie, dat deze weg een ongelijkvloerse kruising met de spoorbaan verkrijgt. Viaduct Lammenschansweg Evenals vorig jaar vragen ook thans weer enkele leden hoe of het staat met het viaduct in de spoorbaan Leiden Woerden ter hoogte van de Lam menschansweg. B. en W. delen in antwoord hierop mede, dat inmiddels met de directie van de Ned. Spoorwegen een nader overleg heeft plaats gevonden. Een gewijzigde redactie van enkele bepa lingen, waaromtrent overeenstemming is verkregen, zal nog door de directie der Nederlandsche Spoorwegen en het College moeten worden bekrachtigd. Zodra de overeenkomst tot stand is gekomen, zal met de werkzaamheden een aanvang kunnen worden gemaakt. Verkeerstelling met loterij had succes De op donderdag 24 mei 1956 gehou den verkeerstelling (het zgn. herkomst en bestemmingsonderzoek) is thans be werkt. De resultaten geven een duidelijk in zicht in de verkeersrelaties met het conglomeraat Leiden—Oegstgeest en de verkeersstromen door Leiden. T.z.t. wor den deze gegevens in een rapport ver werkt. Betreffende de aan deze verkeerstel ling verbonden loterij kan worden ge steld. dat deze loterij het beoogde succes heeft gehad. Van het totaal aantal op de drukke posten uitgereikte kaarten ad 8047 zijn 5035 kaarten met bruikbare gegevens binnengekomen (62.5^). Zeventig prijzen, tot een totale waar de van f. 1.000, zijn aan de winnaars uitgereikt. De Woningbouw Het spreekt vanzelf, dat ook de volks huisvesting in dit sectie-verslag en de M. van A. een belangrijke plaats in neemt. Op de vraag naar de stand van de woningbouw delen B. en W. mede, (Ingez. Med.-Adv.) Uw koekepan een slagveld Gloeiend vet in Uw koekepan. U bereidt daarin de heerlijkste gerechten. Maarheel wat vita minen sneuvelen op dit slagveld. Zorg, dat U geen vitaminen te kort komt. Neem elke dag één dragée Actifral-10! Profiteer van de VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING 150 dragees f 3.75 N V PHILIPSROXANE PHARM.-CHEM. IND. ..DUPHAR" dat van 1 oktober 1955 tot 1 oktober 1956 in totaal 324 woningen zijn ge reed gekomen, terwijl op 1 oktober j.l. 790 woningen in uitvoering waren. Bo vendien was op die datum door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting de vereiste toestem ming verleend voor de bouw van 215 woningen. Hierin zyn begrepen 200 woningen, welke deel uitmaken van plannen, waar mee ten aanzien van het grondwerk reeds een aanvang is gemaakt. Met de bouwplannen voor de resterende 15 wo ningen is het nog niet zo ver. Bij een wat ruimere interpretatie van het be grip „in uitvoering" kan het hierbe- doelde aantal op 990 worden gesteld. B. en W. verwachten, dat in 1957 circa 700 woningen gereed zullen ko men. Leiden komt bouwgrond tekort Leiden komt bouwgrond te kort! Dit is de conclusie als B. en W. hun rapport opmaken over de woningbe hoefte van de komende tien jaar. Het aantal woningen, dat in de eerstko mende tien jaren moet worden ge bouwd. bedraagt volgens de gegevens, waarover het College beschikt, circa 8800, t.w. natuurlijke aanwas 4680, in te lopen woningtekort 3020; vervan ging door sanering 1100, in totaal dus 8800. Dit aantal is volgens de mening van B. en W. niet binnen de huidige ge meentegrenzen tc verwezenlijken. Systeembouw is duurder Voorts wijzen B. en W. er op, dat recente ervaringen met één der in uit voering zijnde woningwetplannen heb ben bewezen, dat systeembouw belang rijk duurder is dan traditionele bouw, hetgeen hogere huren tot gevolg heeft. Bij het huidige systeem van het be steden van de bouwcapaciteit binnen het regionale bouwdistrict van 14 ge meenten wordt getracht door continu- bouw de woningproduktie te verhogen. Niet bouwen in naburige gemeenten Inzake het bepalen van de plaatse lijke bouwcapaciteit, die thans de grond slag vormt voor het aantal in uitvoe ring te verkrijgen woningen, vindt re gelmatig overleg plaats met de ge meentebesturen van Hillegom, Katwijk, Leiderdorp, Lisse, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Sas- Terwijl in de straten van Boeda pest nog wordt gevochten, werd te New York een demonstratie gehou den door Amerikaanse Hongaren voor het gebouw van de Ver, Naties. Op de foto ziet men enige Hon gaarse Amerikanen, die de commu- nistisch-H ongaar se vlag in stukken scheuren, terwijl anderen de geval lenen voor de Hongaarse vrijheids strijd herdenken. In gunstigste geval komen 5 scholen gereed Bij de onderwijsparagraaf van de Leidse gemeente-begroting speelt uiter aard de bouw van scholen en gymnastieklokalen wederom een grote rol. Uit het antwoord, dat B. en W. op de gestelde vragen geven, blijkt een weinig opti mistisch geluid. Zo zijn vo:r 1957 urgentie verklaringen gevraagd, c. q. opnieuw gevraagd, voor de bouw van veer tien scholen, t.w. Openbaar lager onder wijs. 8-klassige school voor g.l.o. in het Morskwartier. 8-klassige school voor g.l.o. in het Rijnsburgerwegkwartier. 8- klassige school voor u.l.o. in Leiden- noord. Bijzonder lager onderwijs. 8-klassige school voor g.l.o. (r.-k.) in het Haag- wegkwartier. School voor g.l.o. in Rijns burgerwegkwartier t.b.v. de Rudolf Stei- nerschool. School voor u.l.o. (r.-k.) in omgeving van het centrum. Openbaar kleuteronderwijs. Kleuter school met 4 lokalen en een speellokaal tiLeiden-zuid-west. Kleuterschool met 3 lokalen en een speellokaal in de Roo- denburgerpolder. Kleuterschool met 6 lokalen en 2 speellokalen in Leiden- noord. Kleuterschool met 3 lokalen en een speellokaal in het- centrum (ver vanging school Elisabethshof Bijzonder kleuteronderwijs. R.-k. kleuterschool met 3 lokalen en een speel lokaal in Leiden-zuid-west. R.-k. kleu terschool met 3 lokalen en een speello kaal in de Roodenburgerpolder. R.-k. school met 4 lokalen en een speellokaal in Leiden-noord. Gereformeerde kleu terschool met. 3 lokalen en een speello kaal in Leiden-zuid-west. De beslissing van deze verzoeken wordt aan het einde van het jaar of in het begin van het volgende jaar verwacht. SLECHTS 5 SCHOLEN Er moet op gerekend worden, dat alleen de scholen, met de bouw waar van in 1956 kan worden begonnen, in 1957 gereed zullen komen. Dat zullen in het gunstigste geval alleen kunnen zijn de openbare scholen aan de Su- matrastraat, de Oppenheimstraat en de Du Rieustraat, en de r.-k. scholen aan de Timorstraat en aan de Oppen heimstraat. In enkele gevallen, waarin urgentie verklaring is verkregen, kan de bouw nog niet tot stand komen, omdat ver schillende vraagstukken, die daarmede verband houden, nog niet tot een op lossing konden worden gebracht. Dit be treft de r.-k.-meisjesschool voor b.l.o., de r.-k.-jongensschool voor b.l.o., de r.- k. lagere scholen aan de Oppenheim straat en in zuid-west, de geref. scholen voor g.l.o. en u.l.o in zuid-west de openbare lagere scholen aan de Suma- trastraat, de Oppenheimstraat en de Du Rieustraat. GEEN ENKEL GYMNASTIEK LOKAAL Voor 1956 zyn urgentieverklaringen gevraagd voor de bouw van de volgende gymnastieklokalen: 1. een sporthal met gymnastieklokaal en instructiebad in Leiden-zuidwest; 2. een gymnastieklo kaal bij de openbare lagere school aan de Du Rieustraat: 3. een gymnastiek lokaal in de Roodenburgerpolder: 4. een gymnastieklokaal in de omgeving van de Timorstraat of de Sumatrastraat; 5. een centraal gymnastieklokaal in Lei- den-zuid-oost; 6. een gymnastieklokaal bij de openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan: 7. een gymnas tieklokaal bij de te stichten gereformeer de school voor u.l.o. of bij de te stich ten geref. school voor g.l.o. in Leiden- zuid-west; 8. een tweede gymnastieklo kaal in het zuid-oostelijk stadsdeel en 9. een gymnastieklokaal in het Rijns burgerwegkwartier. Voor geen van deze lokalen werd voor 1956 een urgentieverklaring ver kregen. In verband daarmede had het geen zin voor 1957 ook nog voor andere gymnastieklokalen urgentie aan te vragen. NOG GEEN SPORTHAL IN ZUID-WEST Gelet op de moeilijkheden, die over wonnen moeten worden om de bouw tot stand te brengen van b.v. het zeer urgente gymnastieklokaal aan de Damlaan, voor welk lokaal reeds in 1955 een urgentie verklaring werd verkregen, is niet te verwachten, dat spoedig een voorstel kan worden tegemoet gezien voor de bouw van een z.g. sporthal in zuid-west. NOG GEEN ABSOLUUT TEKORT AAN ONDERWIJZERS (ESSEN) Een absoluut tekort aan onderwijzers (essen) heeft onze stad gelukkig niet gekend; steeds kon in alle vacatures worden voorzien, zij het in veel geval len door aanstelling van tijdelijke krach ten. In vergelijking met het jaar 1955 hebben in 1956 bij het g.l.o. meer jonge leerkrachten naar een plaats in Leiden gesolliciteerd. Het aantrekken van erva ren krachten is echter zowel bij het g.l.o. als bij het u.l.o., nog zeer moeilijk. NOG GEEN SUBSIDIEREGELING GODSDIENSTONDERWIJS T.a.v. een eventuele subsidieregeling voor het godsdienstonderwijs op de openbare scholen, wijzen B. en W. er op, dat Ged. Staten van Zuid-Holland hun goedkeuring hebben onthouden aan een subsidieregeling, die de gemeente Rot terdam voor het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen heeft vast gesteld. B. en W. achten het gewenst zich over de regeling van deze aange legenheid in de gemeente Leiden nader te beraden, nadat de Kroon een beslis sing zal hebben genomen over de Rot terdamse regeling. SCHOOLRADIO De ervaringen met de schoolradio we ken in het afgelopen jaar niet veel af van die in het vorige jaar. Hoewel deze ervaringen niet onverdeeld gunstig zijn, doet toch een direct contact, dat met vertegenwoordigers van de schoolradio is gelegd, voor het komende jaar gun stiger resultaten verwachten. NOG GEEN OPLOSSING VOOR „KENNIS IS MACHT" Plannen worden voorbereid voor de stichting van openbare u.l.o.-scholen in de Roodenburgerpolder en in Leiden- noord, met de bedoeling, dat alsdan het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat kan worden ontruimd. Met het bestuur van het genoot schap „Kennis is Macht'' is diverse malen overleg gepleegd over een an dere behuizing voor zijn handels avondschool. Een bevredigende oplos sing van deze kwestie kon nog niet worden gevonden. NIEUW GEBOUW VOOR M.S.G. Voorts delen B. en W. mede dat de Dienst van Gemeentewerken zoekt voor een nieuw gebouw t.b.v. het Kon. Genootschap „Matthesis Scientiarum Genetrix". Met de Raad acht het Col lege het gewenst, dat het oude gebouw aan de Pieterskerkgracht wordt ont ruimd. Met de Stichting tot Steun aan het Textielonderwijs te Leiden zijn bespre kingen gaande over de stichting van een textieldagschool. Omtrent deze aange legenheid is eveneens overleg gepleegd met het ministerie van O. K. en W. senheim, Valkenburg. Voorhout en Zoe terwoude. Het bouwen in naburige gemeenten zou in feite, aldus B. en W., beteke nen het afstaan van bouwcapaciteit aan die gemeenten. Hiervoor bestaat geen aanleiding, zolang het bouwrijp- maken van gronden krachtig voort gang vindt. Nadat B. en W. er op gewezen heb ben. dat zij het werken in teamverband door architecten en aannemers toejui chen in deze geest wordt reeds ge werkt delen zij de raad mede. dat zich reeds 80 personen hebben opgege ven als spaarder bij de N. V. Bouwkas voor Nederlandse Gemeenten. De eerste plannen van deze N. V. t.w. de bouw van woningen aan de Van Duyvendakstraat in de Roodenburgerpolder, verkeren in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Geen coöperatief bouwbedrijf Vooralsnog zien B. en W. geen aan- aanleiding de stichting van een Coöpe ratief Bouwbedrijf te bevorderen. Naar het zich laat aanzien zullen de bouwterreinen, welke voor de ver wezenlijking van de bouwplannen voor de komende drie jaren nodig zijn, tijdig gereed zijn. Huisvesting van studenten De huisvesting van de studenten baart volgens het College, nog steeds zorgen. Door middel van de pers heeft het Col lege in overleg met het bestuur van de stichting Pro Civitate Academica Lug- duno Batava indertijd een beroep ge daan op de burgerzin van dat deel der bevolking, dat in staat is de helpende hand te bieden ter leniging van het ge brek aan huisvesting. Het resultaat was uiterst gering; slechts een enkele aan bieding werd ontvangen. Voor de bouw van een studentenflat hebben B. en W. een terrein, gelegen aan de Haagweg, gereserveerd. De commissie tot de bouw van een studentenhuis heeft een schetsplan voor het flatgebouw doen ontwerpen. Zij heeft dit in een verga dering. welke einde september j.l. is ge houden. met haar architect besproken. De commissie onderneemt thans stappen om financiële medewerking van het Rijk te verkrijgen. P'at Kanaalweg eind 1957 gereed Op grond van het door de aannemer opgestelde werkplan kan worden aan genomen. dat de flat aan de Kanaalweg in november 1957 gereed zal zyn voor bewoning. Aan de woningen,welke onbewoonbaar zijn verklaard momenteel thans 127 kleven zodanige gebreken, dat het niet verantwoord is deze in een betere staat te brepgen, teneinde de bewoning te doen voortduren. Caeciliabarak blijft voorlopig nog bestaan De ontruiming van de Caeciliabarak de z.g.n. kazernewoningen in de Sionsteeg Red. heeft de bijzondere aandacht van het College. Desondanks is het, in verband met de huidige si tuatie op het gebied van de huis vesting en gelet op de antecedenten van de meeste bewoners, zeer moeilijk te komen tot een snelle opheffing van dit „woonoord". Er zijn nog 7 wonin gen. alsmede de voormalige keuken, in totaal bewoond door 9 gezinnen. Tenslotte zeggen B. en W. in de volks huisvestingsparagraaf begrip te hebben voor de teleurstelling van enkele leden over het uitblijven van het toegezegde pre-advies betreffende de regeling van het toekennen van huurtoeslagen voor grote gezinnen. De vertraging in de af doening vindt haar oorzaak in de vrij i ingewikkelde aspecten van deze zaak. Men kan volgens de mening van B. en W„ deze aangelegenheid in de eerste plaats niet los zien van de constellatie, ontstaan door de huidige welvaartspe riode. Het inkomenpeil van de in aan merking komende gezinnen ligt thans zo hoog, dat de regeling eenvoudig niet kan worden toegepast. Daarnaast speelt het sociale element een rol. De vraag kan nl. gesteld worden, of er thans dit in tegenstelling tot de crisisjaren rond 1932 nog wel voldoende aanleiding is om juist deze vorm van tegemoetkoming aan grote gezinnen te handhaven. Het merenplau Hoewel wij op goede gronden aannemen, dat het Merenplan althans in zijn oorspronkelijke op zet van de baan is, maken B. en W. in hun Memorie van Antwoord de raad bekend, dat zij zich op 13 juli j.l. opnieuw tot Ged. Staten van Zuid-Holland hebben gewend. Na ruim drie maanden, aldus B. en W.. is op dit schrijven nog geen bericht ontvangen. Afwachten dus maar.. Krotwoningen Het onderzoek naar woningen, welke voor onbewoonbaarverklaring in aan merking komen, vindt stelselmatig plaats. Een voorstel tot het onbewoon baar verklaren van een 34-tal woningen kan de Gemeenteraad binnenkort ver wachten. Aan de onbewoonbaarverklaarde wo ningen, welke eigendom der gemeente zijn, worden voor zover ze niet zijn ont ruimd, of ontruiming niet binnen zeer korte tijd zal geschieden, de allernood zakelijkste onderhoudswerken verricht. RECREATIE- EN SPORTTERREINEN ZIJN ONVOLDOENDE. Bij de onderwijsparagraaf komen ook de recreatie- en sportterreinen in het geding. Hierover wordt o.m, gezegd dat er bij voltooide bebouwing binnen de huidige gemeentegrens van Leiden niet voldoende mogelijkheden voor permanente recreatie- en sportterrei nen beschikbaar zijn. Een globale berekening, uitgaande van een bevolking van circa 106.000 personen binnen het voltooide Leiden en een ze ker niet maximaal gestelde behoefte aan recreatie- en sportterreinen van circa 20 m2 per inwoner wijst op een totale behoefte van circa 212 ha. waarvan thans aanwezig of geprojecteerd is circa 101.7 ha. Met mogelijkheden van circa 19.9 ha voor recreatie- en sportterreinen binnen de grenzen kan dus een tekort binnen de huidige grenzen worden ge constateerd van 90,4 ha. Globaal mag worden aangenomen, dat in de eerst komende 10 jaren in een totale behoef te van circa 212 ha. dient te worden voorzien, hetgeen dus neerkomt op het aanleggen van 19.9 ha recreatie- en sportterreinen binnen de grens en 90.4 ha buiten de grens. GEEN ROEISPORT IN KIKKERPOLDER Op de vraag van enkele leden of het niet mogelijk is een accommodatie voor de roeisport aan te brengen in de Kik kerpolder aan de Haarlemmertrekvaart, antwoordden B. en W. dat deze vaart door de aanwezigheid van woonsche pen belemmeringen voor de roeisport oplevert. Het scheppen van een gelegenheid voor de vrije beoefening van basketball komt het College in principe wel gewenst voor. De aanleg van een z.g. jeugddorp, met jeugdhonken, kanovijver, speelvelden etc.. heeft het College in studie geno men. In het verlengde van de 5 Mei-laan is een rolschaatsenbaan geprojecteerd. In de uitbreidingsplannen zijn terrei nen gereserveerd voor gemeenschaps huizen. De verwezenlijking van een der gelijk gebouw in de wijk zuid-west. is thans in studie. Ook van rooms-katho- lieke zijde is het initiatiei genomen tot het stichten van een wijkcentrum. De ontruiming van het voormalig Isr. Weeshuis aan de Roodenburgerstraat het gebouw is bestemd voor de G.G. en G.D. zal eerst mogelijk zijn. nadat de openbare lagere school aan de Oppen heimstraat en de openbare kleuterschool aldaar en die aan de Du Rieustraat in gebruik kunnen worden eenomen. Dit zal onvoorziene omstandigheden voorbe houden, omstreeks eind 1957 het geval kunnen zijn. Wordt Gem. H.B.S. lyc fceum? Plannen voor bouw school V.H.M.O. In de M. van A. delen B. en W. mede, dat overwogen wordt om de Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan om te zetten in een lyceum. De te verwachten toeneming van het aantal leerlingen, die voortvloeit zowel uit de z.g. geboorteplek als uit de uit breiding van de stad. is voor het College aanleiding de wenselijkheid te overwe gen van de stichting van een vierde school voor v.h.m.o. in het westen van de stad, zulks mede ter ontlasting van de Gemeentelijke HBS aan de Burggra venlaan. NIEUWE MEISJES H.B.S. Een programma wordt opgesteld van de e»en, waaraan een nieuwe Meisjes H.B.S. moet voldoen. Kazernes uit de binnenstad MOGELIJKHEDEN VOOR NIEUW BOUW ECHTER NIET AANWEZIG B. en W. zijn van mening, dat het voor de stedebouwkundige ontwikkeling van de binnenstad van belang is. dat de kazernes daaruit verdwijnen, zodat deze gronden voor city-doeleinden kunnen worden gebruikt. Wil men echter tot vervanging van deze gebouwen overgaan, dan zullen terreinen elders ter beschik king moeten worden gesteld om nieuwe kazernes te bouwen. Daar kazernes zeer veel grond in beslag nemen, welke naar verhouding weinig intensief wordt ge bruikt, is binnen de huidige Leidse ge meentegrenzen geen mogelijkheid voor nieuwbouw aanwezig. Geen koude voeten meer Het aanbrengen van een voetverwar ming bij de verkeersinstallatie van de De Gijselaarsbank wordt thans door B. en W. overwogen. Demping van Levendaal gerechtvaardigd Op de vraag van verschillende leden wanneer de demping van het laatste stukje Levendaal tegemoet kan worden gezien, antwoordden B. en W., dat het plan voor demping en de daarmede ver band houdende werken, zoals verbreding van het weggedeelte aan het Steen- schuur en verlaging van de Groenebrug, nog niet gereed is. Wanneer het schets plan gereed is. moeten zij opnieuw over leg plegen met de minister van O., K. en W., aangezien deze zich in het recente verleden steeds tegen demping van het gedeelte Levendaal heeft verzet. Omdat demping van het gracht gedeelte door klemmende eisen van verkeer en hygiëne gerechtvaardigd is, vertrouwen zy, dat de minister thans in de demping zal berusten. VISWEDSTRIJD D.V.S. Gisteren hield de visvereniging D.V.S. een wedstrijd in de Ringvaart nabij Burgerveen. Het weer was gunstig en de vangst viel mee. In totaal werd 9680 gram vis gevangen. De persoonlijke uit slag: 1. L. J. Vernet 1090 2. J. Bouman 1010; 3. J. v. Loon 880; 4. W. Schuch- hard 793; 5. W. Koreman 787 gr.; 6. H. Zuurmond 782; 7. W. v. Berkel 732. 490 gr. 8. H W. Schuchhaïd sr. 704; 9. L. Schuchhard 582 gr.; 10. J. Veldhuizen 490 gr.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3