ISRAËLISCH LEGER RUKT OP NAAR HET SUEZKANAAL HONGAREN WANTROUWEN RUSSISCHE BELOFTEN DE Op drie plaatsen werd vanochtend gevochten Britten in actie WEERBERICHT Eerst wapens inleveren en dan vertrek! Cordon om Boedapest Soekarno wenst ontbinding van de politieke partijen 95ste jaargang DINSDAG 30 OKTOBER 1956 No. 28973 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Twee Israëlische legergroepen overschreden gistermiddag de Egyptische grens op het schier eiland van de Sinai en begonnen een aanval. Op drie plaatsen Koentilla, Timit en Nachal werd hedenochtend vroeg gevochten tussen Israë liërs en „de voorhoede der Egyptische strijd krachten", zoals een woordvoerder in Cairo mede deelde. De Israëlische radio meldde, dat reeds Egyptische stellingen op twintig km. afstand van het Suezkanaal waren aangevallen. Intussen trekt de Israëlische strijdmacht, waaronder pantserwa gens en gemechaniseerde troepen over een front van dertig km. in de richting van het kanaal. Zij bevinden zich op een afstand van 120 km. van hun uitgangspunt. Een der voornaamste doelen, Ras el Naoueb, liqt tien km ten noorden van de Golf van Akaba. De bezetting van deze sterkte vrijwaart, volgens militaire deskundigen in Tel Aviv, Israëls zuidelijkste post Eilath voor bezet ting door Egypte. Israël heeft te kennen gegeven, dat zijn aanval, „die het midden houdt tussen een vergeldingsaanval en een oorlog" (dat hangt van de Egyptische reactie af), het antwoord is op Egyptische aanvallen op verbindingen te land en ter zee. Egyptische commando's waren weer be- cionnen met terreurdaden, als gevolg waarvan de "^elopen week 24 Israëliërs in het Negebgebied of n~y-- Veiligheidsraad in spoed zitting hijeen Onze Londense correspondent telefoneerde ons hedenochtend, dat het in Londen niet uitgesloten werd geacht, dat Engeland de Suezkanaalzone opnieuw zal be zetten. indien blijkt, dat de Israëlische aanval een invasie op grote schaal be tekent. Deze mogelijkheid werd gisteravond in een spoedvergadering van een aantal ministers in Downing Street onder ogen gezien. Hedenochtend zou het voltallige Britse Kabinet over de crisis in het Midden-Oosten beraadslagen. Het belangrijkste motief voor een herbezetting zou zijn, dat Engeland, hoewel neu traal, als een buffer zou fungeren om de gevechten te stoppen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft Enge land en Frankrijk vandaag voorgesteld „onmiddellijk stappen" te ondernemen om de Israëlische aanval voor de Veiligheidsraad te brengen. De Raad zou he denochtend om 11 uur pl. tijd vergaderen. De Amerikaanse delegatie was van plan een resolutie in te dienen, waarin men Israël verzoekt zijn troepen uit Egypte terug te trekken. De Amerikaanse resolutie voorziet in strenge sancties ingeval Israël weigert, aldus AFP. President Eisenhower deelde in een spoedzitting van zijn voornaamste adviseurs mede, dat de V.S. hun belofte zullen nakomen „om het slachtoffer van een agressie in het Midden-Oosten te helpen". Onze correspondent in Washington telegrafeerde ons hedenochtend: De Amerikaanse regering bevindt zich een week voor de verkiezingen in een uitermate moeilijk parket, want als Is raël de militaire actie doorzet, zou Ei senhower er niet langer op kunnen bo gen de vrede in de wereld gehandhaafd te hebben. Bovendien zouden de republikeinen vrijwel alle Joden in Amerika tegen zich krijgen, indien de huidige regering Is raël van agressie beschuldigde en tegen maatregelen beraamde. Het merendeel der vijf miljoen Ame rikaanse Joden is weliswaar democra tisch, doch de Republikeinen kunnen niettemin in de staat New York moeilijk de steun ontberen van de Joden, die re publikeins zijn georiënteerd. Anderzijds dient evenwel te worden opgemerkt, dat vele Amerikanen het liefst generaal Ei senhower president zouden zien, indien Amerika betrokken dreigde te geraken in een nieuwe oorlog. Het zou beslist onjuist zijn de maatregelen der Ame rikaanse regering alleen te verklaren uit een oogpunt van de komende verkiezin gen. maar gezien deze verkiezingen moet de actie van Israël de Amerikaanse re gering wel bijzonder weinig welkom zijn. Israël heeft er waarschijnlijk op gespe culeerd, dat Amerika moeilijk in de week voor de verkiezingen tot interventie kon overgaan tegen de Joodse staat. Maandagavond heeft Amerika nog maals een energieke poging ondernomen Israël beducht te maken voor Ameri kaanse interventie. Kennelijk had men toen in Washing ton nog enige hoop Israël alsnog te kun nen doen afzien van een al te flagrante, grootscheepse agressie. Deze hoop was echter klein. Onmiddellijk na zijn terugkeer van een verkiezingstournee, vergaderde de president anderhalf uur met de minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles, de minister van Defensie Wilson, het hoofd van de stafchefs, admiraal Radford en andere topfiguren. Halverwege deze ver- Pineau en Hollet in Britse hoofdstad De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, is vanochtend per vlieg tuig naar Londen vertrokken voor over leg met de Britse leiders over de crisis in het Midden-Oosten. Volgens welingelichte kringen te Pa rijs zal ook premier Mollet zich vandaag naar de Britse hoofdstad begeven. Pi neau had voor zijn vertrek een gesprek met Mollet. waarbij ook de minister van Defensie, Bourgès-Manoury. aanwezig was Tengevolge van dit gesprek werd de bijeenkomst van het kabinet, dat door president Coty tegen half tien in spe ciale zitting was bijeengeroepen, ver traagd. Nog kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met nu en dan enige regen of natte sneeuw. Noordoos telijke wind. overwegend matig, maar aan de kust aanvankelijk af en toe krachtig. Koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 31 OKTOBER Zon op: 7.35 uur; onder: 17.16 uur. Maan op: 4.52 uur; onder: 15.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.02 en 13.28 u. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's gadering verscheen de gehele groep in het portiek van het Witte Huis teneinde zich daar met bijzonder ernstige gezich ten te doen fotograferen. Deze fotoscène maakte het wel zeer duidelijk, dat men alles deed teneinde Israël te intimideren. Intussen mene men niet dat Amerika slechts dreigend doet zonder het te menen. Economische blokkade? Allereerst zal men de zaak heden in de Veiligheidsraad brengen, maar Eisen hower liet ook in het communiqué door schemeren dat de mogelijkheid bestaat, dat het congres zal worden bijeengeroe pen. Dit zou betekenen, dat de president het Congres om een volmacht zou vra gen om eventueeel in te grijpen. In 1950 hebben Engeland, Frankrijk en Amerika zich verplicht steun te verle nen aan een slachtoffer van eventuele agressie in het Midden-Oosten. Steun voor het slachtoffer behoeft overigens nog geen gewapende interventie te bete kenen, een economische blokkade be hoort zeker ook tot de mogelijkheden en zou voor Israël zeer ernstig kunnen zijn, daar deze staat aan de landzijde reeds omringd is door Arabieren. Egyptisch luchtdoelgeschut heeft van daag op een hoog boven Port Said vlie gend toestel gevuurd. Het vliegtuig vloog weg naar het oosten na ogenschijnlijk de haven verkend te hebben Talrijke Egyptische toeschouwers juichten toen de granaten van het geschut rondom het beschoten vliegtuig ontploften. Een inwoner van Boedapest koelt i zijn woede op het grote Stalin-1 standbeeld, dat door de demon stranten tijdens de gevechten ver nield werd, door met een zakzaagje de snor af te zagen. Een aantal stadgenoten ziet geïnteresseerd toe. (A.N.P.-telefoto.) Hedenmiddag om halfeen meldde Reuter: De generale staf van het Israëlische leger bewaart diep stilzwijgen aangaan de de vorderingen van de Israëlische kolonnes op Egyptisch gebied. In legerkringen weigerde men geruch ten tegen te spreken of te bevestigen, volgens welke de Israëlische troepen al bij het Suezkanaal waren aangekomen. 9 Slot op pag. 2 Toestand in Hongarije ondoorzichtig (Van onze Weense correspondent) De situatie in Hongarije is nog uiterst ondoorzichtig. Hoewel gisteren in tal van berichten gesproken werd van een terugtocht van de Rus sische troepen uit de Hongaarse hoofdstad, maakte Radio-Boedapest, na eerst geklaagd te hebben dat zich nog steeds Russische tanks in de hoofdstad ophielden, later bekend, dat de Russen niet zouden weg trekken vóór alle opstandelingen hun wapens hadden afgegeven aan de nieuwe militie, die de zo gehate geheime politie gaat vervangen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, stelde maandag avond dezelfde eis. Hij liet bovendien doorschemeren, dat de Russen niet van plan zijn het land geheel te verlaten. Daarop riepen de zen ders van de opstandelingen de bevolking van de hoofdstad op, niet voor Nagy te capituleren, maar de wapens te behouden. In een ziekenhuis te Boedapast verplegen opstandelingen Russische gewonden, die tot onderdelen behoren, welke enige dagen geleden nog in Roemenië waren gestationeerd. Terreur van nieuwe veiligheidspolitie Volgens woordvoerders van de opstandelingen is het de bedoeling van de Russen te wachten tot de opstandelingen gebrek aan munitie krijgen. Deze ver schieten hun munitie nu in gevechten met de communistische veiligheidspoli tie. De Hongaarse regering heeft maandag bekendgemaakt, dat het korps vei ligheidspolitie is ontbonden ingevolge de wensen der opstandelingen. Doch vol gens de woordvoerders dezer opstandelingen hebben de leden van dit korps öf andere uniformen öf burgerkleding aangetrokken en oefenen zij in de binnen stad van Boedapest, waar hier en daar nog groepen opstandelingen zitten, ter reur uit door op willekeurige personen te schieten. De Russische troepen hebben een breed, hermetisch gesloten cordon om de stad gelegd en bepalen zich ertoe ervoor te zorgen, dat geen wapens en mu nitie de stad binnenkomen. Alleen personen en autos met medicamenten en dergelijke worden door hen doorgelaten. „Weltpresse" meldde gisteren onder een kop met letters van vijf centimeter dat de Russen sinds maandagochtend „met hun wapens, doden en gewonden in eindeloze colonnes Boedapest verla ten". De berichten zyn dus wel erg tegenstrijdig. De algemene staking duurt nog steeds voort. De hongersnood in Boedapest schijnt een grote omvang aangenomen te hebben. Volgens ooggetuigen is tij dens de verdeling van een wagonlading aardappelen onder de hongerige, wach tende menigte een verbitterde vecht partij ontstaan. Volgens geruchten bevindt zich sedert kort de plaatsvervangende Russische minister-president Mikojan in Boeda pest. Aangezien men het in Wenen voor mogelijk houdt, dat vele communisten, onder wie leden van de geheime politie, naar Oostenrijk zullen proberen uit te Hongerige menigten vechten om voedsel Een geheime zender in het noordoos ten van Hongarije verzocht maandag middag dringend om hulp „aangezien verscheidene pantserdivisies en gemoto riseerde eenheden van het Russisch», derde leger de Russisch-Hongaarse grens overschreden hebben en nu snel naar het binnenland optrekken". Uit ver scheidene berichten valt op te maken, dat de gevechten in Boedapest nog wor den voortgezet De Russen bestooktei met tanks en zware artillerie een dooi de opstandelingen bezette kazerne. In middels stromen onophoudelijk verster kingen van de opstandelingen de hoofd stad binnen. Het Weense socialistische dagblad wijken, zijn pantser- en infanterie-een- heden van het Oostenrijkse leger, ruim 3,5 duizend man, naar de Oostenrjjks- Ilongaarse grens gedirigeerd, waar nu ononderbroken gepatrouilleerd wordt. Een 60-tal vluchtelingen is inmiddels al gearriveerd, in voorlopige hechtenis genomen en door de politie verhoord. Anderzijds zijn verscheidene in Duits land en Oostenrijk levende Hongaren naar hun land teruggekeerd, onder wie zestig leerlingen van het gymnasium in Insbruck om zich bij de opstandelingen aan te sluiten. In Wenen komt uit tientallen landen een stroom van medicamenen, levens middelen en kledingstukken aan, be stemd voor het Hongaarse volk. Een groots opgezette Oostenrijkse hulpactie neemt nog steeds groter vormen aan. De goederen worden in lange colonnes naar de grens gebracht, vaak zelfs een belangrijk eind het Hongaarse binnen land in. Niet meer „kameraad" Radio-Boedapest riep hedenochtend om. dat de Hongaarse ambassades in het buitenland opdracht hebben gekre gen de Hongaarse vlag met de Sovjet- russische ster te vervangen door de nieuwe met het embleem van de vrij heidsheld Kossuth. De gemeenteraad van Boedapest heeft gisteren bevel gegeven onmiddellijk alle standbeelden van Stalin op te ruimen. Ook de naar Stalin genoemde straat en brug in de hoofdstad zullen van naam veranderen en voortaan bekend staan als de „Straat van de Hongaarse jeugd" en Arpadbrug (Arpad was een nationale held uit de negende eeuw). De stad Boedapest krijgt haar oude wapen terug. Radio-Boedapest heeft voorts een dagorder van de ministers van Defensie en Binnenlandse Zaken uitgezonden, waarin wordt gezegd, dat de leden van de strijkrachten en de politie elkaar van maandag af niet meer met „elvtars" (kameraad) aanspreken, maar met „bajtars" (vriend in de nood). Maandag: zjjn in Zurich twee afgezan ten van de opstandelingen uit Boeda pest aangekomen. Zij waren op weg naar Londen, waar zij contact willen opnemen met het Britse ministerie van Buiten landse Zaken. De namen van de afge zanten zijn niet bekend en men weet ook niet welke groep opstandelingen zij vertegenwoordigen. De afgezanten hebben na aankomst in Ziirich besprekingen gevoerd met Zwit serse soriaal-demoeraten. Later op de dag hebben zjj hun reis naar Londen voortgezet, aldus deze bron. In hun ge sprek met Zwitserse socialisten lieten zjj zich ..optimistisch" uit over de kansen van de opstand. Volgens hen was voor namelijk gevochten tussen opstandelin gen en Hongaarse veiligheidspolitie. In sommige gevallen hadden de Russische troepen zich afzijdig gehouden en ge weigerd op de opstandelingen te schie ten, zo zouden zjj hebben verklaard. Komt er een greep naar de macht? Zijn verklaringen wekken grote beroering Nadat president Soekarno in een redevoering een beroep had ge- daan „om de politieke partyen te begraven" en hij een waarschuwing had laten horen, dat de huidige onenigheid onder de partijen een ge vaar voor het land oplevert, is er teDjakarta een grote beroering ont staan. Soekarno's verklaring verscheen gisteren in grote opmaak op de voorpagina's van vrijwel alle bladen in Indonesië. Een vooraanstaande politicus van de „Masjoemi" zeide, dat Soekarno's ver klaring de indruk wekt, dat de president in het geheel niet meer voelt voor het stelsel van het bestaan van ver schillende partijen als een der uitingen van de democratie. De leider van de Masjoemi, Ali Akpar zei, niet te begrij pen, dat Soekarno deze verklaring heeft kunnen afleggen als president van onze Republiek, waarin het parlementaire de mocratische systeem als leidend beginsel geldt. De voormalige revolutionaire leider Soetomo, van de Nationale Volkspartij, zeide niet te kunnen geloven, dat Soe karno de „bedrijfsleider en eigenaar" zou willen zijn van de Indonesische Re publiek. Soetomo is van mening, dat de president het met zijn verklaring niet ernstig meent. Soetomo wenst opheldering over de verklaring, van Soekarno. Hij drong er op aan, dat de president de belangrijk ste leiders van politieke partijen zal bij eenroepen. Ook zeide hij, dat er een op merkelijke overeenkomst is te bespeuren tussen wat Soekarno hier heeft gezegd enerzijds en aan de andere kant de wensen van een groepering in het leger, die de ontbinding wenst van alle par tijen en van het Parlement. Mangoesarkora, vice-voorzitter van de PNT. de partij van minister-president Ali Sastroa mid jojo was van mening.dat de partijen dienen te worden verbeterd, doch niet geliquideerd. Alleen de voorzitter van de commu nistische partij zou hebben gezegd dat hij zich met Soekarno's denkbeeld wel kon verenigen, mits het ten doel heeft, de partijen te rationaliseren Hij legde er de nadruk op, dat eenheid on der de partijen o.m. noodzakelijk is met het oog op de nasleep van de opzegging der RTC-overeenkomsten met Neder land. Blijft Hetfa Intussen heeft vice-president Moh. Hatta nogmaals zijn voornemen te kennen gegeven, zijn ambt neer te leggen onmiddellijk na het het tot stand komen van de grondwetgevende vergadering. In een toespraak tot een volksver gadering in Zuid-Borneo zeide Moh. Hatta: „Het ambt van Staatshoofd heeft in Indonesië slechts een tijde lijk karakter". Op een vraag of hij bereid is, zich te laten benoemen tot kandidaat voor Russische tanks schieten weer liet radiostation van de verzetsbewe ging te Miskole maakte vanochtend he kend. dat Sovjetrussischv. pantserstrijd- kraehten de afgelopen nacht kazernes en huizen in het negende en tiende dis trict van Boedapest hebben aangevallen, waar de, verzetsstrijders zich hebben verschanst. Het station voegde hieraan toe, dat het revolutionaire comité van studenten en arbeiders aan afgezanten van de re- gering-Nagy heeft meegedeeld, dat zij de wapens niet zullen neerleggen, voordat de Russen zich zullen hebben terugge trokken. het presidentschap, antwoordde Moh. Hatta slechts, dat hij voor de gemeen schap wenst te werken. Positie buitenlandse ondernemingen Bij een bespreking van actuele vraag stukken verklaarde Moh. Hatta, te kun nen instemmen met de „Indonesianisa- tie" van buitenlandse ondernemingen" op voorwaarde dat geen terugslag in het economische leven daarvan het gevolg zal zijn". Het volk moet wat dit betreft geen niet-verantwoorde handelingen plegen, zoals b.v. de wens uiten tot na tionalisering van de olie-ondernemin gen van de Koninklijke Shell-groep op een ogenblik, waarop er nog geen Indo nesische deskundigen te vinden zijn, om dat bedrijf op zich te nemen. 10% verhoging sociale uitkeringen O (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid op advies van de Stichting van de Arbeid, binnenkort bij de Tweede Ka mer enige wetsvoorstellen indienen met betrekking tot verhoging van uit keringen ingevolge de sociale verze keringswetten. De verhoging zal, naar men aanneemt. 10% gaan bedragcry Verder ligt het in de bedoeling om de trekkers van de „noodwet-Drees" een maand extra uit te keren, voordat op 1 januari deze regeling vervalt, waar voor dan in de plaats komt de alge mene ouderdomsverzekering. Het be treft voorts de ongevallenwet, de in validiteitswet, de kinderbijslagwet, de ziektewet en de werkloosheidswet. In zijn Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag zal de minister bin nen zeer afzienbare tijd nadere mece- delingen inzake deze wetsvoorstellen doen. Deze nieuwe regeling zou met ingang van 1 september j.l. van kracht worden. „De Hoop" terug van oktoberreis Gisteren is het hospitaalkerkschip „De Hoop van zijn vijfde reis van dit jaar naar de haringvisgronden in de haven van Hoek van Holland teruggekeerd Op zijn oktoberreis heeft de bemanning van het hospitaalkerkschip vele malen hulp aan vissers moeten bieden. ..Soms", zo vertelde kapitein W F. Rog van de „De Hoop", lag een grote vloot van vissersschepen om ons heen te wachten op doktershulp Dan leek dat stukje Noordzee wel de wachtkamer van een drukke dokterspraktijk". Op 6 november a s. zal het hospitaal kerkschip weer van Rotterdam, waar het een dokbeurt krijgt, voor zijn laatste reis van dit haringseizoen vertrekken. Via Oostende gaat De Hooq naar Dieppe, waar de Nederlandse loggervloot zich in de laatste weken van het jaar concen treert.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1