Laatste Berichten Woningbouwrapport kom t maandag in Leidse raad Soekamo's oproep geschiedde voor duizenden jongeren DINSDAG 30 OKTOBER 1056 Het woningbouwrapport, dat indertijd door de Commissie ad-hoc is uitge bracht zal a.s. maandagmiddag in de Leidse raad worden behandeld. Op dit rapport is vandaag men zie elders in dit Blad een nota van B. en W. verschenen. Aan de behandeling van een en ander gaan de besprekingen van enkele door B. en W. ingediende voorstellen vooraf. Zo nodig zal de vergadering 's avonds worden voortgezet. Bedoelde uitkering ineens houdt ver band met de op 1 januari 1955 inge gane salarisverbetering van het Rijks personeel (de zgn. 2e denivellering). welke, in afwachting van een definitie ve regeling van die verbetering ingaan de 1 juli 1955. voor wat het le halfjaar 1955 betreft, uitgekeerd is in de vorm van een uitkering ineens. Ingevolge verzoek van Ged. Staten heeft de uit betaling van de uitkering bij voorschot aan de Secretaris en de Ontvanger reeds in mei 1955 plaats gevonden/ Tegen de definitieve regeling van de ze uitkering bestaat bij B. en W. geen enkel bezwaar. Onder de voorstellen, die vooraf be handeld zullen worden, is een voorstel om het reeds beschikbaar gestelde kre diet ad f. 79.000 ten behoeve van het aanbrengen van serres aan de paviljoens mannen E. en C. en vrouwen C. van En degeest. met een bedrag van f. 21.000 te verhogen. KNIPPERLICHTEN OP ENKELE KRUISPUNTEN Een bedrag van f. 4.500 wensen B. en W. beschikbaar te stellen ten behoeve van het aanbrengen van knipperlichten op de volgende kruispunten: a. kruispunt Haarlemmerstraat - Turfmarkt - Prin- sessekade: b. kruispunt Haarlemmer straat - Pelikaanstraat en c. kruispunt Herenstraat - Witte Singel - Koepoorts- brug - Zoeterwoudse Singel. Bij de tot nu toe gehouden controles op de naleving van de bepalingen van de Wegenverkeerswet en het Wegenver keersreglement is het de politie niet mo gelijk geweest de as- en wieldruk van voertuigen te meten, omdat daartoe de nodige apparatuur ontbreekt. In het bij zonder ter handhaving van de in het belang van de instandhouding en bruik baarheid van de weggenomen maatre gelen en tevens ter uitoefening van de nodige controle op de houders van rij bewijzen. is de beschikking over een wieldrukmeter onontbeerlijk. Op grond van deze overwegingen stellen B. en W. de raad voor tot aanschaffing van een dergelijke meter over te gaan (kosten f. 2.895). Aan de pachter van het handbagger- werk en bijkomende werkzaamheden in de gemeente. J. Kuyf. wensen B. en W. een bedrag van f3.531.43 in totaal uit te keren terzake van de door hem over de jaren 1952 tot en met 1955 verschul digde omzetbelasting. VERWARMINGSINSTALLATIE GEMEENTE-ARCHIEF Aangezien de ketel van de centrale verwarmingsinstallatie in het gebouw van het Gemeente-archief niet meer te repareren is .willen B. en W. deze door een nieuwe doen vervangen. De kosten hiervan zijn geraamd op f 8.700. Het verzoek van het bestuur der r.-k. school voor buitengewoon lager onder wijs aan de Colijnlaan 2. te Delft, om een bijdrage in de kosten van de huur van het schoolgebouw, wegens het be zoeken van die school, in 1955. door een Leidse leerling wensen B. en W. af te wijzen. In Leiden, aldus B. en W„ bestaat ruimschoots gelegenheid gelijk soortig onderwijs te volgen. Voorts is er een voorstel om aan de Bond van Speeltuinverenigingen voor Leiden en Omstreken voor de tijd van 1 januari 1954 tot 1 januari 1962 kos teloos in gebruik te geven de zeven permanente gemeentelijke speeltuinen, gelegen ten zuiden van de Haagweg. na bij de Seringenstraat, ten zuiden van de Van der Duynstraat, ten noorden van de Lage Rijndijk, aan de Kortenaer- straat. aan de Lage Morsweg en ten noordoosten van de Roomburgerlaan. de laatste speeltuin van 1 juli 1956 af, als mede de vijf tijdelijke speeltuinen, ge legen aan de Oosterkerkstraat, aan de Haarlemmerweg ter hoogte van de Mus- schenbroekstraat, aan de Maredijk, aan de Burggravenlaan tegenover de Van den Brandelerkade en aan de Nachte gaallaan. B. en W. kunnen akkoord gaan met liet ontwerpbesluit van Ged. Staten van Zuid-Holland tot toekenning van een uitkering ineens over het le halfjaar 1955 aan de Secretaris en Ontvanger van de gemeente Leiden. HERDENKING KERKHERVORMING. Het feit van de kerkhervorming zal morgenavond zowel in de Pieterskerk als in de Lutherse kerk worden her dacht. In de Pieterskerk zal ds. J. van der Wiel en in de Evang. Lutherse Ge meente ds H. J. A. Haan voorgaan. BRIDGE Leidse Bridgeclub DDS In de eerste 3 ronden van het 2e deel der parencompetitie waren de uitsla gen: Groep zwart: 1. mevr v. Zijpvan Noort 60.2. Parmentierv. d. Voort 59.58. 3. KasteleynBrouwer jr. 58 33. 4 5. heer en mevr. Kuilman 51.67. 4 5. v. d. MeerMeijier 51.67, 6. ds. v. Ingen SchenauRijnbende 50.41, 7. heer en mevr. Krul 48.75, 8. VerboogBrouwer 47.92, 9. mevr. BeekerBaggen 45. 10. heer en mevr. Lautenbach 44.58, 11. heer en mevr. de la Court 42.09, 12. ds. Visserv. d. Meer 40. Groep groen: 1. Ds. VerstraatenNa gel 58.68%, 2. ds. VerboogBrouwer 54.52. 3. v. LeeuwenEyndhoven 53.13, 4. heer en mevr. v. Heusden 52.78. 5. ds. GuldemondAalbersberg 52.43, 6. ds. Leenhoutsden Holder 52.08. 7. v. Berge HenegouwenRijnbende 51.04. 8. ds. v. Berge HenegouwenLandzaat 50.69. 9. ds. Seisvan Alphen 48.61. 10/11. heer en mevr. Lancel 48.27. 10/11. ds. v Rooyenv. d. Valk 48.27, 12. mevr. Ree kersD. Reekers 43.75. 13. Plouvier— Langemeyer 43.41, 14. heer en mevr. Eichhorn 42.36. De eerste ronde van de viertallencom petitie gaf de volgende resultaten: Groep Ateam Baggen wint van team v Berge Henegouwen met 9 mp., team Kuilman wint van team Verboog met 5 mp. .team mevr. Visser gelijk tegen team Lautenbach (3 mp. voor mevr. V.) Groep B: team Parmentier wint van team Krul met 23 mp., team mevr. den Holder wint van team mevr. Verstraa ten met 14 mp., team mevr. Reekers- wint van team Lancel met 7 mp. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Ruben André, zn van E. Guérin en Y. E. G-uérln; Ronald, zn van K. Slingerland en T. J. Zwanenburg; Isaac, zn van J. Boek kooi en S. M. Mieloo: Gerrltje Janneke. dr van J. Boender en A. C. Ouwersloot; Dieuwertje. dr van S. Weeda en N. Sip; Elisabeth Wllhelmina Jacoba, dr van A. W. Gijbeis en H. V. van Deventer: Leo, zn van L. C. W. Batenburg en C. I. Alphenaar: Dirk Arle. zn van L. de Jong en N. van Dijk; Jacobus Henri Maria, zn van H. Brouwer en M. P. van der Meer; Cornelia Paulina Maria, dr van H. Brouwer en M. J. van der Meer; Albertus Gerrit. 7.n van D. Noort en J. Heemskerk: Leonardo, zn v. L. de Vogel en H. A. Zee. GETROUWD: C. v. d. Wateren en P. J. Linschooten; A. C. de Haas en G. P. de Haas. BENOEMINGEN EN OVERPLAATSINGEN Voorts moot in deze zitting ook een aantal benoemingen worden afgedaan. Zo is er een voorstel om de heer J. H. de Jong te benoemen tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand, uitsluitend belast met het sluiten van huwelijken. Voor de benoeming van regentes (vacature wijlen mevr. G. van Ëck -Draayer) van het College van Vrouwenkraanimoeders alhier is de volgende voordracht inge diend: 1. mevrouw M. M. van Eek—van Oordt, 2. mevrouw M. Herfst—Nieuwen huis. Ter voorziening in de vacature in de Zuidercommissie tot wering van school verzuim. ontstaan tengevolge van het bedanken als lid door de heer A. Hol- linga. en in de vacature in de Noórder- commissie tot wering van schoolverzuim ontstaan door het overlijden van de heer A. Baan. bieden B. en W. de volgende aanbevelingen van twee benoembaren aan: a. voor de Zuidercommissie: 1. de heer A. Reyngoud; 2. de heer H. J. van Hatturii; b. voor de Noordercommissie: L de heer J W. Leurdijk; 2. de heer I. van Apeldoorn. Verder is er een voorstel om de vol gende leerkrachten bij het openbaar onderwijs over te plaatsen: a. de heer H G. Derogee. als onderwijzer over te plaatsen van de openbare lagere school aan de Langebrug naar de openbare lagere school aan de Da Costastraat; b. de heer W. Caro, als onderwijzer over te plaatsen van de openbare lagere school aan de Langebrug (B> naar de openbare lagere school aan de Lange brug en c. mej. S. M. Lut en mej. W. F. de Haan, als onderwijzeres over te plaatsen van de openbare Montessori lagere school aan de Rijnsburgersingel naar de openbare opleidingsschool aan de Burggravenlaan. De overige voorstellen, welke deze middag aan de orde worden gesteld zijn: te verklaren, dat de uitbreiding van het leerplan van de Vakschool voor Meisjes voor Leiden en Omstreken aan het Rapenburg met de opleiding tot inrich tingsassistente nodig wordt geoordeeld; a. een bedrag van f. 5.700 beschikbaar te stellen voor het herstellen van de bij de woning Endegeesterstraatweg no 25 onder de gemeente Oegstgeest staande loods c.a.b. de met J. van Vliet te Oegstgeest op 18 juni 1954 gesloten pachtovereenkomst, betreffende de per celen teelland met woning en loods, ge legen aan en nabij de Endegeester straatweg. in die zin te wijzigen." dat de pachtsom met f. 300 per jaar zal wor den verhoogd met ingang van de datum, waarop de onder a. bedoelde herstelling zal zijn tot stand gekomen, behoudens goedkeuring van de Grondkamer voor Zuid-Holland; toekenning van voor schotten aan de besturen van de bij zondere scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. op de aanvullende vergoeding, be doeld in artikel 101, lid 4. der Lager- onderwijswet 1920. Verbreding Oude Rijn De Oude Rijn in de gemeente Leiden, van de uitmonding van de Nieuwe Rijn tot nabij de Spanjaardsbrug voldoet niet aan de daaraan als belangrijke vaarweg te stellen eisen, aldus schrij ven Ged. Staten in een pre-advies aan de Prov. Staten. Met name is de breedte daarvan te gering om een veilige vaart mogelijk te maken. De breedte bedraagt plaatselijk slechts 16 m, terwijl ingevol ge het bepaalde in artikel 8 van het Vaarwegenreglement Zuid-Holland hier schepen mogen varen met een breedte van 8.50 m Over een groot gedeelte van de Oude Rijn kunnen twee schepen met de toegestane breedte elkaar dan ook niet passeren. Voorts zijn langs de Oude Rijn enkele bedrijven gevestigd, ten behoeve waarvan met schepen aange legd wordt. Wil de Oude Rijn als vaar weg aan zijn doel beantwoorden, dan is verbreding ervan dringend noodzakelijk. Om aan redelijke eisen te voldoen, moet de vaarweg verbreed worden tot rond 35 m. Daartoe zullen eigendommen aangekocht moeten worden en zullen, na het vergraven daarvan, de nodige tech nische voorzieningen getroffen moeten Stichting Rembrandtherdenking krijgt f 500 subsidie iDe stichting Rembrandtherdenking 1956 heeft zich met een adres tot het College van Ged Staten gewend met het verzoek te willen bijdragen in de kosten van de door haar te organiseren evenementen, waarvan wel het voor naamste is de oprichting van een groots nationaal monument te Leiden voor de schilder Rembrandt van Rijn. De stich ting zou van de zijde der provinciale be sturen gaarne een bijdrage ontvangen op basis van cent per inwoner. Voor de provincie Zuid-Holland zou zulks een subsidie betekenen van pl.m f6.000 Gelet op het feit, dat hier niet kan worden gesproken van een specifiek door de overheid en nog minder van een in het bijzonder door de provincie te behartigen belang, dienen naar onze aanvankelijke mening de kosten van deze evenementen in de eerste plaats gedragen te worden door particulieren, aldus het pre-advies van Ged. Staten aan Prov. Staten. Derhalve komt het Ged. Staten niet verantwoord voor Prov. Staten voor dit doel tot een bijdrage van een grootte als gevraagd te adviseren. Niettemin schijnt het Ged. Staten wel toe dat enige bij drage tot een aanzienlijk geringer be drag als blijk van sympathie met het door de stichting nagestreefde doel. op haar plaats zou zijn. In het algemeen blijkt de door de andere provincies be schikbaar gestelde bijdrage een bedrag van f 250 te belopen. De adviescommissie voor culturele aangelegenheden heeft zich afgevraagd of een bijdrage van f 1 500 voor dit doel niet meer passend zou zijn. Ged. Staten stellen echter voor f 500 beschikbaar te stellen, onder voorbe houd dat de uitkering zal geschieden als er zekerheid is dat het monument tot stand zal komen. Pleerde juweliersieerling grootscheepse diefstallen ONTKENNENDE VERDACHTE VEROORDEELD TOT 2 MAANDEN (Van onze Haagse redactie) Een ongeveer 30-jarige ex-juweliers leerling uit Leiden stond vanmorgen voor de Haagse politierechter terecht, omdat hij er van wordt verdacht dat hij in 1954 en 1955 talrijke diefstallen heeft gepleegd ten nadele van zijn toen malige werkgever, een juwelier uit de Spuistraat te Den Haag. Gedurende ongeveer een half jaar zou verdachte regelmatig van zijn werkgever dia mantjes. briljanten, edelstenen, gouden sieraden e.d. hebben ontvreemd Toen hij in februari 1955 werd gearresteerd, bad hij talrijke edelstenen in zijn zak. Hij legde onmiddellijk een uitvoerige bekentenis tegenover de politie af. met talrijke controleerbare details. Toen het voor-onderzoek in de zaak al was afge lopen. kwam hij op deze bekentenis plotseling terug. Vanmorgen verklaarde hij ter terechtzitting door de politie onder druk te zijn gezet. Hij had alleen maar bekend om niet in voorarrest ge houden te worden, zo zei hij. Ook nadat de Politierechter hem op de volledigheid van zijn aanvankelijke bekentenis gewezen had. bleef verdachte zijn onschuld volhouden. Ter zitting bleek nog dat verdachte later in 1955 gewerkt had bij een Utrechtse juwelier. Hier verdween een gouden armband. Een paragnost wees de verdachte aan als de dief. waarop de verdachte ook deze diefstal (later ..vond" hij het klei nood in de winkel terug) bekende. Zijn bekentenis werd op een wire recorder vastgelegd Verdachte verklaarde thans dat ook deze bekentenis onjuist is ge weest. Deze diefstal was overigens niet ten laste gelegd. De Officier van Justitie moest vanmorgen zes punten van de uit twaalf punten bestaande dagvaarding wegens gebrek aan wettig bewijs laten vallen, aangezien de juwelier, als ge tuige. niet met volledige zekerheid kon verklaren dat de betreffende juwelen, die geen bijzondere kenmerken bezaten, ook inderdaad uit zijn winkel afkomstig waren. Terzake van de punten, die'de Officier wel bewezen achtte, eiste hij een ge vangenisstraf van twee maanden, waar van een maand voorwaardelijk. De ver dediger. mr. K. Heimig, achtte het wet tig en overtuigend bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. De politierechter, mr. Woltring. veroordeelde verdachte tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden. worden, o.a. bestaande uit het aanbren gen van oeververdedigingen. De kosten van een en ander kunnen nog niet nauwkeurig worden opgegeven. Om de gedachten te bepalen, zou gere kend kunnen worden, dat met het aan kopen van de benodigde gronden een bedrag van rond f. 100.000 gemoeid zal zijn en dat het treffen van de nodige voorzieningen, uitgaande van het huidi ge prijspeil, een uitgave van rond f. 300.000 zal vergen. Ged. Staten stellen voor voorlopig een bedrag van f. 240 000 op de begroting te plaatsen, in afwachting van het defini tieve besluit tot verbreding over te gaan. Utrechtse student gooide rookbom (Speciale berichtgeving) Dezer dagen moesten 17 studenten naar het ziekenhuis worden gebracht, nadat een Utrechtse student in de socië teit Hermes aan de Eendrachtsweg te Rotterdam een rookbommet je van eigen fabrikaat had geworpen. Zeven studen ten konden direct na controle naar huis gaan, maar tien werden in de boezem barakken opgenomen om hen gedurende vier dagen te observeren. Zij hadden nogal veel last van de kwalijke dampen die zij hadden binnengekregen. Van de zijde van de GG en GD verzekerde men ons vanmorgen, dat er geen studenten van genoemde groep van 17 meer in het ziekenhuis liggen. De bom werd gegooid ondanks het ver bod vuurwerk e.d. te gebruiken bij de traditionele bestorming van de sociëteit Hermes aan de Eendrachtsweg. Een 16-jarige Utrechtse student in de medi cijnen negeerde dit verbod echter vol komen door de rookbom te werpen. Verscheidene studenten kregen het zo benauwd, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht Aanvan kelijk werd beweerd dat er fosgeengas in de bom zat. Dit is echter ten stellig ste ontkend. Was dat het geval geweest, dan zouden de gevolgen veel ernstiger zijn geweest. Volgens onze zegsman van de G.G. en G D ondervinden de studenten geen i enkel nadelig gevolg van het inademen van de dampen. Vanzelfsprekend wordt de houding van de Utrechtse student ten zeerste gelaakt. Men ziet het te Rotterdam als een Utrechtse aangelegenheid deze jon geman. die zo onverantwoordelijk heeft gehandeld, ter verantwoording te roe pen. De Rotterdamse politie was van het voorval niet op de hoogte, daar zij er geheel buiten is gelaten. Amerikaans smaldeel verlaat Rotterdam Naar wij vernemen worden op het ogenblik maatregelen genomen, opdat het Amerikaanse smaldeel, dat gisteren voor een bezoek tot en met donderdag a.s. in de haven van Rotterdam aan kwam. nog vandaag Rotterdam kan ver laten. Dit naar aanleiding van de re cente internationale ontwikkelingen. Enige schepen zouden reeds onderweg zijn naar Hoek van Holland. Alle rege lingen. die getroffen zijn voor recepties e.d kunnen daardoor niet doorgaan. Het smaldeel, de zgn. ..Hunter killer group 2" bestaande uit het vliegdek- schip ..Antietam". zes torpedoboot ja gers en twee onderzeeboten, is. zoals be kend. speciaal samengesteld voor de op sporing en bestrijding van onderzeebo ten. Na ons land stonden nog bezoeken aan Duitsland. Portugal. Spanje. Malta en Italië op het programma Egypte's luchtmacht in actie in tie Negeb De Egyptische luchtmacht is dins dag tegen de Israëlische troepen op het schiereiland Sinai en in de Negeb- woestijn in Israël opgetreden. Een Is raëlisch konvooi werd met mitrailleur- vuur beschoten. Een Israëlische Piper- cub werd neergeschoten, Dit is door een Israëlische militaire woordvoerder mee gedeeld. Abramof. de Russische ambassadeur in Israël, heeft vanmorgen stappen gedaan bij het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken. Hij zou te kennen hebben gegeven dat de Sovjet-Unie be reid is. Egypte materieel tc steunen. Naar nader wordt gemeld, heeft gene raal Burns <van de V.N.) geen antwoord gekregen op zijn beroep aan Israël om het vuren te staken. Er zijn versterkingen voor de Egyp- tenaren aangekomen, zowel in de woestijn van Siniai als in het gebied van Gaza. waar op het ogenblik niet wordt gevochten. De Jordaanse en Syrische strijd krachten hebben posities langs de Oost grens van Israël ingenomen. In een communiqué van het Egyp tische leger wordt verklaard, dat twee Israëlische vliegtuigen zün neergescho ten en twaalf pantserwagens zijn ver nietigd door de Egyptische luchtmacht. In Tel Aviv is officieel bekend ge maakt, dat Israëlische troepen Koes- seima, in de woestijn van Sinai, hebben eroverd. Droom bierlt weinig kans op werkelijkheid President Soekarno heeft zjjn beroep men zie pag. 1 tot de Indone sische partijleiders om tot elkaar te komen en alle politieke partijen te begra ven" afgelegd. In een beroep tot duizenden jongeren voor zün paleis „Merdeka", waarin hij het pleidooi van de jongeren van 1929 in herinnering bracht om één na tie, één taal en één land te erkennen. Soekarno zei: „Vanavond droom ik van het samenkomen van alle politieke partijen, die besluiten alle partijen te be graven". Hij voegde hieraan toe, dat hij niet wist, of deze droom werkelijk heid zou worden. De stroom van reacties van bijna alle partijen en kranten geeft echter de indruk, dat de kansen, dat deze droom werkelijkheid zal worden, gering zijn. Het nationalistische blad „Merdeka" en het gematigde Islamitische blad „Abadi" zeggen, dat zij de opmerking van de president betreuren. „Wat is het alternatief?", zo vraagt „Abadi" zich af. „Wil Soekarno een Indonesische dic tator worden?" Invloedrijke waarnemers herinnerden aan hetgeen leden van het gezelschap van president Soekarno op zijn reis door df communistische landen, hebben ge zegd, n.l. dat „de president gedurende zijn bezoeken aan de Sovjet-Unie, de Chinese Volksrepubliek en Joego-Sla- vië in extase was". Een lid van het gezelschap, Adine- goro, hoofd-redacteur- directeur van het Indonesische persagentschap, Pia, zei: „Ik heb de indruk, dat Soekarno ervan overtuigd is, dat de westerse kapitalistische samenleving geen toe komst meer heeft, en dat de lijd is gekomen, deze door een socialistische maatschappij te vervangen. Hij zeide ook, dat Soekarno de constructie in de communistische landen beschouwd als de verwerkelijking van zijn eigen dromen. „Merdeka" vraagt zich af: „Wat wil Soekarno?: het Egyptische, het Sovjet systeem, of een Titoïstisch regiem?". Het blad, dat altijd dicht bij de president heeft gestaan, zegt, dat Soekarno zijn doel misschien zou kunnen bereiken, als hij zijn functie neerlegt en leider van de revolutionaire groeperingen wordt, die thans nog bestaan. Het Prov. bestuur van Zuid-Hol land stelt voor aan de Openbare Lees zaal en Bibliotheek Reuvens alhier een extra-boeksubsidie toe te kennen van f. 303.45 en aan de R.-K. Leeszaal alhier van f. 312.90, zulks ter aanvulling van de reeds uitgekeerde rijkssubsidies van resp. f. 867 en f.2894. resp. f. 867 en f894. WASSENAAR Ned. Chr. Blindenbond Het plaatselijk comité van de Ned. Chr. Blindenbond organiseerde gister avond in het Dorpscentrum een con tactavond met medewerking van een jeugdkoor onder leiding van de heer A. Akkerhuis, organist van de Geref. Kerk aan de Zijllaan. De avond werd geopend door ds. M. P. Feringa. waarna het meisjeskoor enige gezangen zong. Het woord was dan aan de heer R. van Wijk, de blinde propagandist van de bond. die er aan herinnerde, dat voorheen voor blinden niets anders overbleef dan te gaan bedelen. Nu wer ken blinden als volwaardige mensen in de maatschappij. Vier factoren hebben dit bewerkt: 1. het blindenschrift. dat het isolement voor de blinden verbrak en hen in staat stelde onderwijs te kunnen volgen; 2. blindenzorg, vereni gingen en stichtingen, welke zich het lot van de blinden aantrekken; 3. de ont wikkeling van de techniek, waardoor de blinden middels allerlei apparaten hun werk kunnen doen, 4. de sociale voor ziening. Hij vertelde verder van het werk van zijn bond en verzocht de aanwezigen er in eigen kring propaganda voor te maken. Vertoond werd de film „Terug naar het licht", welke een overzicht gaf van het werk in de blindeninrichtingen. Woensdagavond 31 oktober, Her vormingsdag. zal prof. dr. A. A. van Rüler. hoogleraar te Utrecht, nam. 8 uur in de Dorpskerk spreken over het onderwerp: Waarom zijn wij niet rooms-katholiek? Het is een herhaling op verzoek van een rede door prof. van Rüler enige jaren geleden in de Grote Kerk te Den Haag gehouden. Het kerk koor verleent medewerking. „Fisschereischutzboot" was in IJmuiden op bezoek TWEEDE FRITHJOF HOSPITAAL EN WERKSCHIP Het was voor de bemanning van de tweede Frithjof uit Cuxhaven. enigszins te vergelijken met het hospitaal-kerk schip .De Hoop eert vreemde gewaar wording maandagavond tegen zes uur de haven van IJmuiden binnen te lopen. Overal op de Noordzee golden storm- waarschuwingen met windkracht acht. maar in de haven van IJmuiden was het op dat moment bijna bladstil En toen de Frithjof gemeerd lag aan de kade bij de kalkzandsteenfabriek, wiegde het al leen maar even heen en weer als een ander vaartuig voorbijvarend wat golf slag veroorzaakte. Het was het eerste bezoek van dit schip aan IJmuiden se dert het half september in de vaart was gebracht. Het maakte zijn tweede reis en had er nu een 15 dagen opzitten De watervoorraad raakte op en daarom kwam men die in IJmuiden aanvullen. Het was tevens een mooie gelegenheid ter kennismaking en om oucle bekenden op te zoeken. Want kapitein Bertram Esper en dokter Bader kennen bijv. de gebr. Kloosterhuis van de ongevallen- dienst heel goed. De Duitsers spreken niet van een hos pitaal-kerkschip. maar van een „Fis schereischutzboot" Het is bij hen na melijk geen kerkschip. De medische ver zorging is er echter gced geregeld en wat zij in tegenstelling tot de De Hoop wel hebben zijn compleet inge richte werkplaatsen voor timmerlieden en bankwerkers. De Frithjof is een omgebouwde grote treiler. Van liet visruim is een hospitaal gemaakt, dat plaats biedt aan acht pa tiënten. terwijl er nog ruimte is om twee reservebedden te plaatsen. Daarnaast is een apart zaaltje voor vier patiënten, die geisoleerd moeten blijven. De dokter beschikt over een ruime apotheek met laboratorium en een grote spreekkamer met moderne hulpmiddelen. Men vindt er een röntgentoestel, er is een operatie tafel. waarvan met een eenvoudige handgreep een tandartsstoel te maken is en er is apparatuur voor bloedtransfu sie. In de overdekte gangboorden zijn werk plaatsen gemaakt. Aan de ene kant is de timmermanswerkplaats, aan de ande re kant de bankwerkerij en smederij. Onder de bak zijn slaapplaatsen. Van daar komt men via een trap in het hos pitaal. daarachter is onder de brug de officiersmess, dan die voor de overige bemanningsleden en helemaal achterin zijn weer slaapplaatsen. De kok heeft zijn kombuis op het achterschip. Kapitein Bertram Esper. dokter Ba der en de 20-koppige bemanning zijn best te spreken over het schip, dat zich op zee uitstekend houdt. Zij maken rei zen van 23 en 24 dagen. De tweede reis. waarvan nu 15 dagen om zijn. was tot nu toe bijzonder rustig geweest. De op varenden van de circa 200 Duitse log gers hebben het thans te druk met vis sen nu het haringseizoen op zijn hoog tepunt is. w^d lachend opgemerkt. Het bezoek aan IJmuiden. dat slechts tot dinsdagmorgen zou duren, werd zeer op prijs gesteld. Men komt hiermee in het land van de „De Hoop" en er is tus sen dit Nederlandse en het Duitse schip een zeer prettig contact. De heer J. C. van Balen overleden BEKENDE PERSOONLIJKHEID IN BLOEMKWEKERIJ Te Johannesburg is, thuiskomende van een bloemententoonstelling waarin hij jurylid was. plotseling overleden de heer C. van Balen e n gezaghebbende ken ner van de Zuidafrikaanse Flora, schep per o.a. van het natuurpark „The Wilds" te Johannesburg, alsmede van de mees te parken in die stad en te Pretoria. In bloementelende kringen van Nederland was de heer van Balen een gaarne ge ziene bezoeker. Niet zelden was hij dan ook uitgenodigd om op te treden als jurylid van dé Keukenhof en soortge lijke belangrijke uitingen op het gebied der sierteelt. WARMOND BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: N F. van der Ploeg. 27 Jr en A P. van Moorsel 24 jaar Getrouwd: G Nieuweboer. 29 Jr en M. J Geraedts. 17 Jr; B. F. Oskam. 25 Jr en A. J. Oomsen, 23 jr. Twee ministers doodgeschoten Volgens geruchten uit Boedapest zou zondagavond de Russische vice-premier Anastas Mikojan in de Hongaarse hoofdstad zijn aangekomen. Een inder haast belegde kabinetsvergadering /oji in een schietpartij zün geëindigd, waar bij twee ministers werden gedood. De corresnondent van het Joegoslavi sche blad „Borba" weet te rrtelden, dat de verzetsstrijders er maandagmiddag in ziin geslaagd de kantoren van het partijblad „Szabad Nep" weer te bezet ten. Een arts. die juist uit Boedapest in Oostenrijk is teruggekeerd, schatte het aantal doden in de Hongaarse hoofd stad op 15.000. Maandagmiddag bad hü gezien hoe pantserwagens een aanval deden op een ziekenhuis, waar 350 ge wonden w erden verpleegd. Nagv wil alleen Cv maar tijd winnen ..De regering heeft een gemene streek uiigehaald. Al haar halve beloften, die zij helemaal niet meende dienden al leen maar om tijd te winnen Want de tijd werkt tegen ons", aldus verklaarde een Hongaarse vluchteling gistfravrnd aan de Oostenrijkse grens in Nickels- dorf Vele vluchtelingen menen, dat als de opstand niet binnen twee etmalen wordt gewonnen, de vrijheidsstrijders definitief verloren zijn. Er dreigt gevaar voor een massale vlucht en die wil men bezweren, dus moet er nog zoveel moge lijk materiaal naar Boedapest en de an dere steden in Hongarije worden ver voerd om de verzetsstrijders het gevoel te geven, dat zij niet in de steek wor den gelaten. Vlug-vlug worden de goe deren aan de grens ingeladen en dan gaat. pr weer een doodvermoeide man achter het stuur zitten om de paketten te bestemder plaatse te brengen. In zijn oude autootje rijdt hij de natte, pik donkere nacht in Leden van de veiligheidspolitie zou den gisteren in een ziekenhuis in Boe dapest. waar hedenochtend nog gevoch ten werd. een aantal gewonde verzets strijders hebben neergeschoten. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Baronesse Speyart van Woerden-Zubli, z., Bandoeng; Sluis Boon. z., Bergen (N.H.). Getrouwd; mr. B. A. Fikkers en C. M. Witte. Groningen; N. Treurniet en L. L. R. Guillotaux. Amsterdam. Overleden J. C. van Balen, m. Zruid- Afrika; ir. Chr. Henssen. m. Eindhoven. BEURSOVERZICHT Internationals flauw Amsterdam, 30 oktober Uiteraard vormde de Israëlische aan val op Egypte vanmiddag het onder-werp van gesDrek ter beurze. De markt: gaf een rustig beeld te zien; van nervositeit is geen sprake. Het scherpst reageerden de "internationale fondsen, met name Kon. Olie en Unilever. Het oliefonds dat gisteravond reeds gevoelig lager- no teerde opende vanmiddag 20 punten lager op 785. Aanvankelijk bleef deze prijs gehandhaafd, doch na tweeën brokkelde de koers verder af tot 780, slot 781. Unilever verloor per saldo ca. 12 punten. Philips en Aku zagen zich ieder ongeveer 7 punten ontgaan; De handel had niet veel te betekenen- De Scheepvaartsector hield zich bij opening betrekkelijk goed. Toen echter omstreeks midden-beurstijd de interna tionale soorten een inzinking vertoon den, ging het ook hier de beneden waartse richting in. De verliezen bleven op deze afdeling edhter beperkt tot 3 a 4 punten. Van een speciale reactie voor Stoomvaart Mij Nederland en Rotterdamse Llovd. die beide regelma tig door het Suezkanaal varen was geen sprake. Het is te begrijpen, dat de cultuurafdeling bij deze marktconstel- latie ook een daling te zien gaf. De gisteren behaalde winsten gingen hier bij vrijwel geheel verloren. Guldensbe leggingen tenslotte stil en voor het over grote deel op peil. WISSELKOERSEN Amsterdam. 30 oktober Londen 10.62%—10.62%. New York 3.82%—3 82%, Montreal 3.95%—3.96. Parijs 10817%— 1 0827' Brussel 7.61%—7&1%. Frank furt 90 85—90 90. Zürich 86 90/—86.95/, Zurich (vr. francs) 89 231 i89.28'::. Stockholm 73 43'—73 48/. Kopenhagen 54 921.549714, Oslo 53.12%53.17%, Milaan 60.61/—60.66',$. Beurs van Amsterdam Dinsdag 30 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 3% 93% 93ft Grootboek obl94 Ned '51 3% 93% B Ned '53 (3%) 91% 91% Ned '56 3% 91% 91% Ned. '48 3/ 88 88 Ned. '54 3% 88 88 Ned. '55 3% 88 88 Ned '55 II 3 89/ 89ft Ned '47 3% (3) 90ft 90% Ned. "37 3 86/ 86% Dollarlng '47 3 93/ 93 L Investeringscert. 3 92% 92% Ned 62-64 3 91% 91fi Indië A 3 89 89% Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 46 47% Nat. Handelsbank 108 108 Ned Handelsmü. l~5 175 AK.U 232% 226 Philips 272/ 264% Unilever395% 382 Wilton Feyenoord 330 329 Bill ton 2de r 228 225 Kon Olie (f 50.—) 402 Kon Olie 804/ 780V4 Amst Rubber 7772% Holl Amer lijn 191/ 189% Kon N Stoomboot 175 174 Ned Scheepv Unie 168/ 165 HVA 96 92% Java Cult53% 55 Deli Mij en (Ver 105/ 103% Senembah 66% 65 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 92% Den Haag 1937 I 3 Lelden 1947 93% R'dam 37 I-Hl 3% 91% 91% (ndustr. Obligaties Philips Doiiaxifl," '51 89% Premieleningen A'dam '51 214 98*4 98-4 A'dam '56 I 214 96'j. 96si A'dam -56 IJ 214 101ai 10114 Eindhoven '54 214 981, 981a Enschede '54 214 94 ,v 94 Den Haag '52 I 214 107V, 107V» Idem II 2-4 HW'4 103'a R'dam '52 I Ui 109 108% Idem II 2% 107 107% Utrecht '52 214 109 109% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 220 219 Rott. Bank 191 190% Twentsche Bank 195 194 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 214 210 Kon. Ned. Grofsm. 113 112% Rott. Droogdok Mij. 596 Tieleman en Dros 11% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 84 Internatio99% 98% Diversen Albert Heyn286 L 284 Ned. Mij. Walv.vrt. 71 70% Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 22% 21% Amerik. fondsen Anaconda 76ft 75% Shell OU Comp 79 76% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 29/10 Holl Constructie 441 Ing Dur v Bouwnüv 123 Int Kunststof! Ind 60 60 Kon. Ned Edelmet 70 Pref wa Idem 70 68% Textiel Gebr v Wijk 76G 77 Leidsche Wolspinn 285 Ned Electrolftsm Sikkens Laktatir '53 i^9 469 Ver Touwfabrieken 165 - Wernlnk'S Betonm. 94ob

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11