Tevreden! Reden? Eden! Winst voor beide grote partijen in Westduitse Bondsrepubliek Algerijnse rebellenleiders naar Parijse gevangenis overgebracht Pineau en Brentano tekenden het Frans-Duitse Saar-akkoord 95ste jaargang Maandag 29 oktober 1956 Vierde blad no. 28972 De kleintjes verloren veel aanhang door ernstige interne moeilijkheden (Van onze correspondent in West-Duitsland) In drie grote en belangrijke Westduitse deelstaten zijn gisteren gemeenteraads verkiezingen gehouden en wel in Noordrijnland-Westfalen, Neder-Saksen (deze beide „Lander" grenzen aan ons land) en in Hessen. In deze drie bondslanden, die tezamen meer dan drie keer zo groot zijn als ons land, woont ongeveer de helft van de bevolking van West-Duitsland. De Socialisten hebben hier en daar opmerkelijke resultaten ten koste van Adenauers C.D.U. weten te verkrijgen: in Keulen, Hamrn en Dusseldorf verloren de Christen-Democraten hun meerderheid aan de aanhangers van Ollenhauer. In Frankfort (Hessen) kregen de Socialisten met vijftig van de tachtig zetels opnieuw een absolute meerderheid. Zij hadden hier voorheen 41 zetels. Doch ook de C.D.U. sprong vooruit en wel van 18 op 23 zetels. In Noordrijnland-Westfalen mochten 10.300.000 stemgerechtigden hun briefje in de kieslokalen invullen. Dat zijn ongeveer net zo veel mensen als in ons land wonen. In Neder-Saksen waren het 4.4 miljoen en in Hessen iets meer dan 3 miljoen. In Noordrijnland-Westfalen maakte 76.8 en in Hessen 77.9 van het kiesrecht gebruik. Het percentage in Neder-Saksen is nog niet bekend ge maakt. Men heeft eindcijfers van de verkiezingen op dit ogenblik nog niet defini tief kunnen vaststellen, maar het is toch duidelijk gebleken dat de kleinere par tijen, die in de laatste tijd zeer veel ernstige interne moeilijkheden hebben moeten doormaken, zoals de Vrije Democratische Partij, veel van hun vroegere aanhang hebben verloren. Daardoor komt het dat op tal van plaatsen zowel Adenauers C.D.U. als zijn grote tegenstandster, de Socialistische Partij, verge leken bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen van 1952 allebei vooruit zijn gegaan. Men kan uit de gemeenteraadsverkie zingen van thans zekere gevolgtrekkin gen voor de alg. Bondsdagverkiezingen van over tien maanden maken, ai mag Een andere factor, die thans eveneens I men daarbij natuurlijk niet uit het oog Gevolgtrekkingen mogelijk voor verkiezingen van 1957 een belangrijke rol heeft gespeeld, is, dat de Communisten ditmaal niet meer - naai- stemmen hebben kunnen mee dingen, omdat hun partij een paar maanden geleden werd verboden. Het is opvallend, dat de Socialisten in enkele grote steden aanzienlijk meer stemmen hebben gewonnen dan de CDU. In steden als Keulen en Dusseldorf zal vermoede lijk de CDU Oberburgemeister voor een socialistische burgervader plaats moeten maken. De toename van de Socialisten was hier wel eens meer dan 50% en in heel Noordrijnland-Westfalen schom melt deze toename tussen de 20 en de 30%. Volgens de voorlopig bekend ge maakte resultaten heeft de CDU in Noordrijnland-Westfalen 38% van de stemmen behaald tegen 35,6 bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen van 1952 en de socialistische partij 44,1% tegen 36,1 in 1952. In Hessen kregen de Socialisten 47.1 tegen 38.5 in 1952 en de CDU 21.2 tegen 17.8 in 1952. Bondspresident Heuss kan niet naar de stembus gaan, omdat hij niet in zijn woonplaats Bonn was, maar het weekeinde in München doorbracht. Voor de eerste maal zag men thans soldaten, vrijwilligers, in hun uniformen naar de stembussen tijgen. Zij hadden speciaal verlof gekregen hun kiesrecht uit te oefenen. Aanwijzing voor verkiezing van het volgend jaar Nu kan men enigszins geringschattend zeggen, dat gemeenteraadsverkiezingen niet zo buitengewoon belangrijk zijn, omdat zij hoofdzakelijk een locale bete kenis hebben. Wij moeten ze in dit spe ciale geval voornamelijk in het licht van de algemene verkiezingen bekijken, die het volgend jaar, vermoedelijk zoals •steeds in september, heel de Westduitse Eondsrepubliek in rep er. roer zullen brengen. Deze zijn immers nu al van grote invloed op het binnenlandse poli tieke leven. In heel West-Duitsland heeft men zich in de laatste tijd voort durend met het vraagstuk beziggehou den. of Adenauer en zijn partij de CDU, in 1957 weer zulk een schitterende over- I winning zullen behalen als in 1953 het geval is geweest. Niemand kan natuur lijk nu al op deze moeilijke vraag een j antwoord geven, hoewel men algemeen, ook zelfs in de CDU aanneemt, dat deze I party bij de volgende Bondsdag-verkie zingen zeker niet zulk een enorme aan hang zal blijken te hebben als toen. Indonesische reserves nemen toe Volgens de weekstaat van ce Bank Indonesia zyn vorige week de goud- en deviezenreserves met 0.81% toegenomen, waardoor het dekkingspercentage is ge stegen tot 22.92.—. Eisenhower goed gezond Acht artsen hebben zondag verklaard, dat de gezondheid van president Eisen hower uitstekend is. Er zijn geen teke nen waar te nemen van gebreken als- gevolg van zijn hartaanval in 1955 en zijn operatie van dit jaar. verliezen, dat velen intussen nog van op vatting kunnen veranderen en dat het bovendien zeer vaak voorkomt, dat kie zers tendele ook al om persoonlijke re denen anders voor een gemeentebestuur dan voor een algemene volksvertegen woordiging stemmen. Op de gemeente raadsverkiezingen van thans in de drie genoemde bondslanden, die tezamen een geografische eenheid vormen, volgen op 11 november, dus over veertien dagen, die in de deelstaten Baden-Wurtemberg en Rynland-Paltz, waar gezamenlijk circa tien miljoen mensen wonen. ZWEMMEN. Twee wereldrecords voor Breen De 20-Jarlge zwemmer George Breen, lid van de Amerikaanse Olympische zwemploeg voor Melbourne, heeft tij dens trainingswedstrijden in het 55 yards bad van New Haven, Connecticut, twee wereldrecords verbeterd. Op de 800 meter vrije slag werd voor hem de uitstekende tjjd van 9 min. 15,7 sec. afgedrukt. Dit is precies 15 sec. onder het officiële record, dat sedert 7 juli 1954 op naam van zijn landgenoot Ford Konno staat met 9 min. 30,7 sec. Breen had op 14 oktober j.l., deze af stand reeds gezwommen in 19 min. 18.4 sec., doch deze tijd kon toen niet als een wereldrecord worden erkend, omdat de prestatie in een 25 yards bad werd geleverd. Over de 880 yards vrije slag had Breen 9 min. 19,2 sec. nodig. Hier mede verbeterde hij het bestaande we reldrecord op deze afstand, dat sedert 17 januari j.l. met 9 min. 34,3 sec, in het bezit is van de Australiër Murray Rose, met 15,1 sec. Uitreiking prijs der Nederlandse Letteren HOGE ONDERSCHEIDINGEN VOOR MINISTERS CAES EN COLLARD. De uitreiking van de pry's der Neder landse Letteren in de Ridderzaal aan Herman Teirlinck, waarover wjj zater dag berichtten, geschiedde door de Ne derlandse minister van O., K. en W., mr. Cals, die een uitvoerige rede hield. Zij werd besloten met een lunch in hotel „Central". H. M. Koningin Juliana had een telegram van gelukwens gezon den. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van het Nederlands-Belgisch Cul tureel akkoord is de minister van O., K. en W. mr. L. M. J. Th. Cals, benoemd tot Grootkruis in de Kroonorde van België en de minister van Openbaar On derwijs van België, de heer L. Collard, benoemd tot Grootkruis in de Oorde van Oranje Nassau. Leidse gymnasiaste?' weerden ziel* dapper (Ingez. Med.-Adv.) Iedere gymnasiast lid van U.S.A. In de aula van het gymnasium werd zaterdag de jaarlijkse propaganda- avond van de Leidse Gymnasiastenbond ..Una Sumus Animo" gehouden, waar voor grote belangstelling bestond. Nadat het bondslied was gezongen, heette de praeses. Mare Spijker, allen welkom, w.c. de besturen van zusterver enigingen. Voorts bracht hij dank aan de rector, dr. W. Wiersma voor de me dewerking. Hoewel het naar de mening van spreker buiten alle twijfel was. dat iedere gymnasiast lid van ..USA" moet zijn en propaganda dus eigenlijk over bodig was. gaf hij voor de ouders van de eerste-klassërs nog een opsomming van de onderafdelingen en commissies, waar mede de vereniging haar doelstellingen tw. algemene ontwikkeling en vriend schapsbanden voor haar leden tracht te bereiken. De toneelgroep van de juniores gaf deze avond een opvoering van Molières blijspel „Les Précieuses ridicules". Voor zeker geen gemakkelijk stuk, want de weergave van de conversatie in de stijl der „précieuses" vraagt op zichzelf reeds een goede beheersing. Dit geestige to neelspel. waarmede Molière de in zijn tijd in zwang zijnde mode om taal en smaak op gemaakte wijze te verfijnen, aan de kaak stelde, had bij de juniores een alleszins geslaagde vertolking. In de pauze, was er gelegenheid in de hal een rondgang langs de stands en de bar te maken. Bijzondere aandacht trok ken de aldaar aangeplakte affiches voor deze avond. Vooral dat van De Liagre Böhl voor ..Het Spook van Cambrooke Castle" dwong ieders bewondering af. Dit als ..mysterieus geval" aangekon digde spel. door de ouderejaars toneel groep na de pauze opgevoerd, werd vlot gegeven. De rol van de hoofdpersoon, de schrijver, was bij Duco van Weerlee in zeer goede handen. De regisseurs, A. Kosto en G. H. A. Juynboll ontvingen uit handen van de voorzitter een boekwerk. Een gezellig bal besloot deze avond. Onrast in diverse Arabische landen Twee en dertig Fransen in een hinderlaag gedood In de Jordaanse sector van Jeru zalem heeft een menigte Jordaniërs zondag het Franse consulaat in brand gestoken. Jordaniërs hebben ook de Fran se ambassade in Amman in brand pogen te steken. Deze incidenten waren een reactie op de arrestatie door de Fran sen van vijf Algerijnse rebellenleiders. Per 1 januari wordt het een deel van de Westduitse Bondsrepubliek De Franse en Westduitse ministers van Buitenlandse Zaken, Christian Pi neau en Heinrich von Brentano, hebben zaterdag in Luxemburg het Frans- jWestduitse akkoord getekend, waarbij Saarland weer in de Bondsrepubliek Iwordt opgenomen. Tevens ondertekenden Pineau, von Brentano en hun Luxem burgse ambtgenoot Bech een verdrag inzake het bevaarbaar maken van de Moezel voor schepen tot 1.500 ton, waardoor de Franse industrie in Lotharingen ;een goedkopere verbinding met de Roer krygt. Volgens het Saarakkoord zal Saarland, dat in 1945 van Duitsland werd af- Ifescheiden, met ingang van 1 januari 1957 weer een staatkundig deel uitmaken ian West-Duitsland. Gedurende een overgangsperiode, die ten hoogste tot 31 jdecember 1959 mag duren, moet Saarland echter op het gebied van muntsoort, douanerechten, belastingen en buitenlandse handel aangepast blyven aan de (desbetreffende Franse bepalingen. Na deze overgangsperiode wordt Saarland dan ook economisch en financieel een deel van de Bondsrepubliek. Volgens de eerste berichten zyn zes tien mensen gewond door schoten van de politie op de betogers in Jeruzalem. In Amman zijn tenminste zeventien ge wonden gevallen. In Syrië heeft de regering zondag in Aleppo de noodtoe stand afgekondigd nadat een menigte een Franse school én andere instellingen in brand had gestoken. Volgens een of ficieel communiqué is een dode de be- treuren en zijn 25 tot 30 mensen ge- i wond bij botsingen met de politie. De vijf Algerijnse leiders zijn intussen i naar Parys overgebracht, waar zy in de „Santé"-gevangenis zyn opgesloten. Zij zullen voor een militaire rechtbank in Parys terechtstaan. Een grote groep opstandelingen heeft zondag een aantal Franse militairen op ongeveer vyftig kilometer ten zuidoosten van Algiers in een hinderlaag doen, lopen, waarbij aan Franse kant 32 do den vielen. Vliegtuigen openden de aan val op de zestig rebellen, van wie er bij de overval vijftien het leven lieten. Bij botsingen tussen Tunesiërs en Franse soldaten in verschillende delen van Tunesië zijn zaterdag acht Tune siërs en zes Fransen gedood. Veertig Tu nesiërs werden gewond, terwijl het aan tal gewonde Fransen twintig bedraagt. Een delegatie van de fabrieken in Warschau (Polen) heeft een reso lutie aan de 8ste zitting van het centraal comité van de Poolse Ver enigde Arbeiderspartij communis tische partij) aangeboden, waarin zij haar instemming betuigt met de veranderingen in de Poolse poli tieke situatie. Namens het comité nam de Poolse eerste minister, Josef Cyrankiewicz (links), de reso lutie in ontvangst, waarvan de foto een beeld geeft. HOCKEY Leiden leed zware nederlaag in Delft In de uitwedstrijd tegen de koplopers Delftse Studenten heeft Leiden moe ten ervaren dat er nog wel iets meer routine verworven zal moeten worden alvorens het zich een volwaardige overgangsklasser kan noemen. Leiden had in deze wedstrijd niets in te bren- gen en moest lijdelijk toezien hoe het uiteindelijk met 7-0 de wedstrijd ver loor. Hopelijk is deze nederlaag een stimulans om de training wat serieu zer ter hand te nemen en met wat meer élan te gaan hockeyen. Heren 2 deed het gelukkig beter. Het wist met 3—1 de uitwedstrijd tegen Ring Pass 2 te winnen, dank zij goals van Van Wijk, Salomonson en Kalff. Een omzetting in de voorhoede van Dames 1 scheen aan de verwachtingen te zullen voldoen. Leiden startte althans de wedstrijd tegen HBS met fraai open aanvalsspel, dat een belofte inhield. De achterhoede was echter minder op dreef, waardoor het eerste goal voor HBS was. Kort daarop wist mej. Knaap gelijk te maken uit een goede voorzet van mej. Battel jee. Na dc rust begon HBS zeer fel en viel Leiden tot paniekhockey te rug. Na zich hiervan enigszins hersteld te hebben, kwam Leiden nog eenmaal goed door de verdediging van HBS heen (2—1). HBS gaf zich echter nog geens zins gewonnen. Met een hoog schot kwam de gelijkmaker tot stand en toen daarna HBS een strafbully tegen Leiden toegewezen kreeg en benutte, was deze wedstrijd die zo hoopvol begon, toch nog voor Leiden verloren gegaan. TE WERVE—ZUIDWIJCK Na ongeveer 5 minuten spelen was het al te zien. dat Zuidwijck wat van plan was, maar toch was het Te Werve. dat de score opende. Nadat er door de Leid se achterhoede een fout was gemaakt, mocht Te Werve een straf corner nemen, welke met een mooi hard en strak schot werd benut. Daarna volgden er een paar mooie aanvallen van Zuidwijck. maar helaas slaagden onze stadgenoten er nog niet in om tot een doelpunt te ko men. De rust ging dan ook in met een 10 achterstand. Na de rust kwam Zuidwijck sterk opzetten. Er werd mooi combinatiespel vertoond, maar het duur de toch nog zeker 20 minuten voordat de gelijkmaker werd gemaakt, alhoewel constant op de helft van Te Werve ge speeld werd. Deze treffer kwam van de stick van v. Ekeris. Na de gelijkmaker werden er van bei de zijden goede aanvallen ondernomen, maar geen van beide partijen zag kans de keepers te passeren, die deze middag goed op dreef waren. Hockey-uitslagen Heren, le klasse: SOHCOlympics 15; AmsterdamHHYC 10; Hilver sum—BMHC 2—2; Be Fair—Laren 4—0. Overgangsklasse A: H1DM'Aeolus 1-0; HGC—Victoria 1—1; BMHC 2—Alliance 0—2. 2e klasse C: Te WerveZuidwijck 1-1; HGC 3—Kieviten 2 4—2; BMHC 5—Hu- dito 21; Ring Pass 2'Leiden 2 13. Dames, le klasse: AmsterdamHilver sum 21; Be FairKieviten 20; BD HC—RBC 2—1; 't Gooi—TOGO 1—1. 2e klasse B: Leiden—HBS 2—3; TOGO 2—Te Werve 0—2. Mevr. J. Rovaards-Sandberg onderscheiden Ter gelegenheid van haar 80ste ver jaardag is aan de toneelspeelster mevr. Jacqueline RoyaardsSandberg zater dag de zilveren medaille van de stad Amsterdam toegekend. Mevrouw Roy aards ontving de onderscheiding uit handen van de wethouder voor de Kunstzaken mr. A. de Roos tijdens een receptie in haar woning aan de Prinsen gracht te Amsterdam. Rondom de veemarkt Yleesprijzen nog onveranderd Voor Frankrijk: kolen en de Moezel-kanalisatie De Frans-Westduitse regelingen op !t gebied van douanerechten en handel ibben ten doel, dat de handel tussen ankrijk en Saarland op een hoog peil Vordt gehandhaafd. Frankrijk heeft het recht om in de ko mende 25 jaar in het Saarlandse kolen bekken aan de Warndt in totaal 66 mil joen ton steenkool te delven uit schach ten. die zich onder Frans gebied uit strekken. Voorts krijgt Frankrijk recht op 24 miljoen ton steenkool, die elders in het Warndt-bekken wordt gedolven, terwijl het zich bovendien verplicht, 33'procent van de overigens in Saarland te delven steenkool te kopen. Tenslotte bevat het akkoord een bepa ling, dat de bewoners van Saarland geen moeilijkheden in de weg mogen worden gelegd wegens hun vroegere houding ten aanzien van het Saarvraagstuk. Wat de kanalisatie van de Moezel be- treft, wil men de rivier van Koblenz, I waar zy in de Rijn uitmondt, tot Thionville in Frankrijk, dertig km ten I noorden van Metz, bevaarbaar maken. Amerikaanse uranium voor Internationaal Atoombureau President Eisenhower heeft thans 5.000 kg. uranium-235 toegezegd aan het nieuwe Internationale Atoombureau dat zich gaat bezig houden met het gebruik van atoomkracht voor vredesdoeleinden. I President Eisenhower zegt in een ver klaring, die op de atoomconferentie voor vredelievend gebruik (in New York) I werd voorgelezen, dat het Internationale 1 Atoombureau de mogelijkheid biedt tot een vreedzame mternationale samen werking. „Wij hopen dat het gezonde verstand het eens zal winnen van de geneigdheid van de r. ens tot zelfver nietiging. Dan kunnen de zwaarden tot ploegscharen worden omgesmeed. De atoomkracht kan dan inplaats van een verschrikking een gehoorzame dienaar in een welvarende en vreedzame wereld worden." Na de voorlezing van deze verklaring werd het aanvaarde atoomstatuut ter ondertekening gedeponeerd. Zeventig landen hebben het getekend. De onder- i scheidene landen moeten het nog be- 1 krachtigen. Dalende tendens tVan onze deskundige medewerker) De stemming blijft op de gebruiksvee- afdelingen in het algemeen vrij kalm, maar van een duidelijke prijsdaling kun nen we toch moeilijk spreken. De aan voeren zijn niet overtollig, doch wat er in hoofdzaak wordt gezocht, n.l. een prima kalf- of melkkoe met goede af stammingsbewijzen en mooi van soort, dat wordt in alle verhouding zeer schaars aangeboden. Voor export maakt men bij de veehouders en fokkers wekelijks plm. 600 tot 700 runderen los en daar wor den goede prijzen voor betaald. Meestal tussen f1000 en f. 1350 per stuk. Voor extra stamboekvee wordt nog wel meer betaald. Overigens lagen onze noterin gen voor de b/:nenlandse vraag tussen f. 750 en f. 1100 per stuk voor het vol wassen vee. De jaarmarkten zijn deze week ook aangevangen met een niet overtollige aanvoer. Woensdag te Woer den noteerden we 729 stuks. Deze jaar markt is In belangrijkheid achteruit gaande; toch was er woensdag aardig handel. Vooral de geschikte koeien voor de mesterij met nog flink wat melk wa ren vlot te plaatsen tegen prijzen tussen f. 700 en f. 800 per stuk. Magere oudere koeien brachten van f. 600 tot f. 700 op. Geschikte koeien om tot de stier toe te laten f800 tot ongeveer f. 900 per stuk. Het meeste vee werd echter voor de mesterij bestemd. Men venvacht voor de a.s. winter goede prijzen voor het slachtvee. De aanvoeren waren deze week in totaal even korter dan de week tevoren. Beste kwaliteit was evenals voor het gebruiks- vee in verhouding schaars en hield ste vig prijs. Voor beslist fijne vleesbeesten werd tot f. 3.40 per kg. geslacht gewicht I betaald. De A-kwaliteit gemiddeld f.3— I f. 3.20; B-kwaliteit f. 2.80—f. 2.95 en C- kwaliteit f. 2.6(*—f. 2.75 per kg. We zien dus dat er heel weinig speling is in de prijzen, al wordt er over lagere prijzen wel gepraat! De vleesexport is wat moei lijker geworden, maar het uitvoercyfer dat wekelijks plm. 300 ton rundvlees be draagt, gaf toch nog geen bepaalde te ruggang te zien. Het kalfsvlees is zeer duur. De aan voeren van vette kalveren waren weer kleiner en de beste deden tot f. 3.30 per kg. Overigens f. 2.25—f.3 per kg. levend gewicht. In hoofdzaak voor export- Nuchtere kalveren maakten een paar gulden per stuk minder dan de week te voren en ook het wolvee trok niet erg aan. Frankrijk betaalt moeilijk de prij zen dat het artikel hier op de markt kost. We noteerden dan ook enkele gul dens per stuk minder dan de week te voren; ondanks dat de aanvoeren min der groot waren. De varkensmarkt was verdeeld, maar in hoofdzaak zette de handel williger in met wat hogere prij zen f. 1.95f. 2 per kg. voor de courante soorten. Licht goed en zouters tussen f. 1.84 en f. 1.92; zeugen f. 1.65—f. 1.75 gemiddeld per kg. levend gewicht; lo pers en biggen flauwe handel en moeilijk prijshoudend. Eenzelfde stemming trof fen we op de paardemarkt. Alleen prima jonge paarden bleven vast in prijs. Tijdens wedstrijden van de Ame rikaanse Olympische atletiekploeg te Santa Ana in Californië heeft Leanon King het officieuze wereldrecord op de 100 meter geëvenaard door een tijd 10,1 sec. af te laten drukken. Zondag is in Amsterdam een bas- ketbalwedstrijd gespeeld tussen heren- ploegen van Nederland en Luxemburg. De Luxemburgers hadden bij de rust een 3016 voorsprong en wonnen met 58—11. Hongaren niet naar Melbourne? Volgens een bericht van Radio Boedapest bevindt de Hongaarse Olym pische ploeg zich geïsoleerd in twee steden in Hongarije. Het is niet waar schijnlijk dat de ploeg aan de Spelen te Melbourne zal kunnen deelnemen. PUSKAS GESNEUVELD. De berichten als zou Ferenc Puskas, majoor in het Hongaarse leger en aan voerder van het Hongaarse elftal, het leven hebben verloren bij de straatge vechten in Boedapest, zijn bevestigd door twee Hnogaarse insurgenten, die, zwaar gewond, in een hospitaal in Oos tenrijk zyn opgenomen. Zij zeiden, dat majoor Puskas met zyn eenheid de zyde van de opstandelingen had gekozen en gesneuveld was in het zelfde gevecht met Russische troepen, waarin zij hun verwondingen opliepen. CZERMAK VERMIST. De Hongaarse kogelslingeraar Joszef Czermak is na straatgevechten als ver mist opgegeven. Czermak stond als een van de favorieten genoteerd voor de Olympische Spelen te Melbourne. De jonge kogelslingeraar was een pupil van de oud-wereldrecordhouder Nemeth, een landgenoot van hem. De leerling overtrof de leermeester, want bij de Spelen te Helsinki behaalde Czermak niet alleen de gouden me daille, maar hij was tevens de eerste atleet, die de kogel meer dan 60 meter ver slingerde. Met die prestatie ver overde hij het wereldrecord, dat sedert 1948 op naam van Nemeth had gestaan. Een andere sportman, Nemedek.werd eveneens bij de straatgevechten gedood. Nemedek maakte in 1952 deel uit van de Hongaarse ploeg voor de moderne Pentathlon bij de Olympische Spelen. ATLETIEK. Consolini kan dat kunstje ook Ondanks de beslissing van de Inter nationale Atletiek Federatie, dat de nieuwe stijl voor het speerwerpen niet officieel gebruikt mag worden, gaan de uitvinders, de Spanjaarden, rustig ver der met hun training in de rotatie-stijl. Manuel Clavrro kwam daarbij tot 89,66 meter, terwijl Salcedo de speer 83,80 meter ver wierp. Uit Italië kwam echter het bericht, dat ook de Europese recordhouder dis cuswerpen Consolini. zijn krachten ge probeerd had op deze wyze van speer werpen. Bij hem vloog de speer meer dan 100 meter ver! Courses Mereveld De uitslagen van de gisteren gehouden, draverijen lulden: Barneveld/prijs: 1. Umber (dead heat) M. Smit) (1.29.6): 2. Type r - (dead heat) (H. Maring) (1.30.5): 3. Uit- Erebus loper. Tot.: w. f2.80. f35.30, pl. fl.70. f7.60. fl.70, gek. f4.10, f3,10, cov. f2.70, f 18.70. Culemborgprijs: 1. Vlekloos Hanover (A. S. Tesselaar) (1.32.-); 2. Violina Norton; 3. Violetta D. Tot.: w. f6.90, pl. fl.70, f2.20. f3.90. gek. f20.40, cov. f6.70. Prijs der 4-Jarige stayers: 1. Theo Mes- sldor (W. H. Geersen) (1.25.1): 2. Taran tella; 3. Typhon. Tot.: w. f 1.40, pl. f 1.30, f 1.80, gek. f2.40, cov. f2.80. Ede-prys: 1. Tabor Harvester D. (B. Dapper Jr.) (1.29.4); 2. Ugoldman K; 3. Urania. Tot w. f3.20. pl. f 1.60, f2, fl.70, gek. f5.70. cov. f7.70. Harderwijk-prijs (voor amateurrijders) 1. Sweetheart Julia B. (G. v. Brussel) (4.28.8); 2. Postduif je K.; 3. Rosamunde. Tot.: w. f5.20. pl. f 1.80, fl.70. f 1.40. gek. f 14. cov. f 6.40. Grote Beneluxprys: 1. d'Israel LB (W. H. Geersen) (1.22.7); 2.Our Volann: 3.Double Six M. Tot.: w. f 13.50. pl. fl.90. f 1.30, f 1.30, gek. f5.30, cov. f3.70. Kesterenprijs: 1. Queen Bonnie (S. J. v. Leeuwen) (1.24.4); 2. Rebecca; 3. Roland Spencer. Tot.: w. f8.20. pl. f3.10. f2.90, f5. gek. f25.70, cov. f6. Dldamprys: 1. Ria Olivier (A. S. Tesse laar) (1.26.2); 2. Rudi Trothan; 3. Quick Fire. Tot w. f5.80. pl. f3.20, f4.20, f2.40. f 10.20. HENGELSPORT Visclub 't Hof hield haar 3e prijzen- wedstrijd in de Ringvaart te Huigsloot. Uitslag: 1. W. Huis (gr. blei). 2. I. Mon- teba; 3. A. de Jong (gr. voorn); 4. B. Ouwerkerk; 5. J. Pret; 6. J. v. Went; 7. Th. Halvemaan; 8 A. v. Eigen; 9. J. v. Went sr.; 10. B. óuwerkerk jr. Bij de prijsuitreiking werd hartelijk afscheid genomen van het lid A. de Jong, die naar Australië emigreert. DUIVENSPORT Fondclub huldigde kampioenen Zaterdagavond heeft de Fondclub ..Leiden en Omstreken" in de Kleine Burcht een huldigingsavond voor de kampioenen 1956 georganiseerd. Te ongeveer 8 uur sprak voorzitter J. A. Otten een hartelijk welkomst woord en dankte in het bijzonder mevr. A. Pauw en de heer S. N. van Leeuwen voor het vele werk. in het afgelopen seizoen voor de Fondclub gedaan. Hij overhandigde beiden een aandenken. De muzikale show „Wij gaan het weer versieren" met medewerking van Cor da Graaf, conferencier, Rudi Galanti, occor- deon, Two in Harmonie, twee bovs en een gitaar, Cor Bieler. Ned. jongste kunstfluiter. Joop Schipper, xylofonist en het Mona Trio, mondaccordeons, hebben de stampvolle zaal op uitne mende "wijze vermaakt. Na de pauze kwamen de kampioenen voor het voetlicht en bij monde van de heer J. A. Otten. werden zij als het ware bedolven onder d« vele fraaie prij- I zen. Kampioen Generaal werd G. A. van Albada met voor de tweede maal zijn naam op de kampioensbeker, voorts de heren Hoek-de Vries. J. Rakhorst. J. v. d. Niet, Gebr. Passchier. Gebr. De Wit. Gebr. Kok. J. v. Dort. H. W Martens en F. Hofman. Extra prijzen verkregen nog de heren H van Vegten H, w. Martens en F. Hofman.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7