Halve spoorbomen bij De Voorschoten 9 november in Vink te gebruik Europese kernenergie vergt grote inspanning en samenwerking Zal beveiliging voldoende op rijwielpad blijl keil te zijn v de meest begeerde Grote achterstand moet zeer snel worden ingelopen Afscheid da. M. H. v. Everdingen van Leidse hervormde gemeente 95ste jaargang Maandag 29 oktober 1956 Tweede blad no. 28972 Op 9 november a.s. zullen de werkzaamheden aan de spoorwegovergang bjj „De Vink" voltooid zijn en zal de automatische beveiliging met de zgn. halve spoorbomen in werking treden. Reeds lang heeft men in Voorschoten deze ver andering van spoorwegbeveiliging aan zien komen; men heeft er tegen gepro testeerd, maar het werk begon en werd voltooid. De Nederlandse Spoorwegen achten deze beveiliging voldoende de weggebruikers zjjn niet zo overtuigd van de doelmatigheid. Hoe zal de situatie zijn, wanneer de met de hand-bediende bomen zijn ver dwenen en welk gevaar zal de situatie opleveren? Voor het snelverkeer zijn afdoende maatregelen getroffen; de rij baan is ter plaatse verdeeld in twee rij banen, die van elkaar gescheiden zijn door een soort vluchtheuvel. Op de punt van deze vluchtheuvels staat een duide lijke peil, die het verkeer naar de rech- terweghelft verwijst. De rechter helft wordt bestreken door de halve bomen, die straks automatisch gesloten en ge opend uzllen worden. Voor auto's en mo toren is er dus geen gevaar, als men tenminste niet probeert nog even onder de bomen door te glippen, want er is geen overwegwachter meer, die de bo men nog even open laat om iemand door te laten. De bomen sluiten onverbid delijk. Alleen knipperlicht Geheel anders wordt de situatie voor de wielrijders. Het rijwielpad voor beide richtingen ligt gezien vanuit de richting Leiden - aan de linkerzijde van de weg. Bij de spoorwegovergang zijn echter geen bomen en de wielrij ders en bromfietsers kunnen dus on gehinderd de spoorrails passeren. Een vuurtoren in de nacht JEUGDSAMENKOMST IN ZUIDERKERK. Zaterdagavond vond een jeugdsamen- komst plaats in de Zuiderkerk. geor ganiseerd door de „J(ong) Neder land) V (oor) C (hristus)afdeling Leiden in samenwerking met de Ver. voor Interkerkelijke Jeugd-Evangeli- satie, I.J.E. te Rotterdam-Centrum. Medewerkenden waren: Evangelist J. Klein-Haneveld, Jenny v. d. Merwe, so praan; Toos Lit en Ank v. d. Waal, solozang met gitaar; I.JJ.E. koor van R'dam-C., Aad van Egmond, declama tie; Peter Jansen, trompet; Frans v. d. Heyden, orgel; Leo v. d. Veer, dirigent. In haar openingswoord liet mej. T. Lit duidelijk uitkomen, hoe groot de teleurstelling voor velen was, dat er maar weinig mensen aan de uitnodi ging gehoor hadden gegeven. Als je Jezus kent, zei mej. T. Lit, dan is het een behoefte, om Zijn getuige te zijn. Dit is niet zo met de jeugd van Leiden. Wij moeten voor hen bid den, en hen bewust maken in Christus. Wfj moeten echter doorgaan om als jeugd te strijden voor God. Hierna sprak evangelist J. KleinHa- neveld uit Bodegraven over; „Eenvuur toren in de nacht". Wij hebben van avond de vuurtoren zien schijnen in de duistere nacht. En op die vuurtoren staat geschreven: Liciht geven, tevens redden. De vuurtoren wijst ons de weg tussen de klippen en de rotsen. De wereld heeft ook het licht nodig, want het is op vele plaatsen nog donker, plaatsen waar er voor vrijheid en vrede gevochten wordt. Wij vertrouwen allen op de Vuurto ren. want we weten dat het Jezus Chris tus is. Soms wil men wel eigenhandig gaan varen met zijn bootje op de grote wereldzee, maar we zijn niet in staat om het vol te houden, want we missen immers Jezus als Stuurman. Hij kent de klippen en de rotsen, want Hij heeft zelf schipbreuk op Golgotha geleden. Hij heeft het leven doorvoelt, en wil bovendien je vriend zijn, om met je door het leven te gaan. Hij begrijpt de jeugd ook, en is om je bestwil en heil een Vuurtoren, en geeft je licht In je hart. Laat Hem als loods aan boord komen, en laat je brengen naar het land van het licht. Het naderen van een trein wordt aan gegeven door een rood knipperlicht. Brandt dit licht dan betekent dit dus: verboden door te rijden, want er nadert een trein. De Nederlandse Spoorwegen achten dit een voldoende beveiliging, maar wij vrezen dat dit in de praktijk niet voldoende zal blijken te z\jn. Uiter- De huidige toestand bij De Vink. Hei rijwielpad ligt geheel links. Duidelijk ziet men dat de weg voor het snelverkeer in twee banen is gesplitst. aard rust de volle verantwoordelijkheid by de gebruikers van het rijwielpad, wanneer er een ongeluk gebeurt, daar zij gewaarschuwd zijn. Kinderen Het meest bevreesd zijn nog de ouders van kinderen, die regelmatig de overweg moeten passeren. Kinde ren letten zo slecht op hoe vaak veroorzaakt een spelend kind niet een ongeluk? en hoeveel zullen er zijn, die er op letten of het rode knipper licht brandt? De ouders mogen het hun kinderen wel goed inprenten, dat het daar zeer gevaarlijk is! Laten wtf er het beste van hopen Lezing in Rijksmuseum voor Volkenkunde PROF. DE ALMEIDA SPRAK OVER DE BOSJESMANNEN VAN ANGOLA. In samenwerking met het Afrika In stituut en het Nederlands Genootschap voor Anthropologic is in het Rijksmu seum voor Volkenkunde een voordracht gehouden door professor dr. António de Almeida, directeur van het studie centrum voor volkenkunde te Lissabon, over de Bosjesmannen van Angola. Nadat de directeur van het museum de spreker had welkom geheten, werd diens voordracht ingeleid door de heer Ph. A. Emanuel, wetenschappelijk me dewerker aan het Afrika Instituut te Leiden. De spreker begon hierop zijn lezing met een overzicht te geven van de oudste berichten over de Bosjesman nen in de Westerse literatuur en van de stand van kennis omtrent deze kleine en zeer besloten bevolkings groep, om vervolgens een levendig beeld te geven van hun leven, waarbij zowel de gebeurtenissen van het dagelijks leven als jacht en huishoudelijke ar beid werden geschetst, als hun speciale gebeurtenissen als dansfeesten e.d. Na zijn inleiding werd een prachtige kleurenfilm vertoond, welke de heer De Almeida heeft vervaardigd van het leven der Bosjesmannen van Angola, daartoe in staat gesteld door de finan ciële steun van Cdt. Sarmento Rodri- gues, oud-minister van Overzeese Rijks delen van Portugal, waardoor het ge sproken woord op bijzonder levendige wijze werd verduidelijkt ACCORDEONVERENIGING „CON BRIO". Zaterdag gaf de Accordeonvereniging „Con Brio" in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal wederom een avond voor haar leden en donateurs. Na een inleidende toespraak van de voorzitter opende het accordeonorkest met enkele zeer mooie nummers, w.o. Balalaika Souvenir en de Vogelkoop man. Het is op merken, dat er met geestdrift wordt gestudeerd; bij iedere uitvoering blijkt de voordracht van de muziek en het samenspel der leden be- ter en sterker te zijn geworden. Laat men op deze wijze blijven voortgaan! Het optreden van de leerlingen van de heer Lancel is steeds weer een aardig intermezzo. Vooral de kleintjes trekken de volle aandacht en bijval. In het bij zonder de 9-jarige piano-leerlinge Riekje Vermeer, die op zeer fraaie wijze het Menuet van Diabelli speelde. Ook de tenor Jan van Eyck ontbrak niet, die o.a. het bekende „Du bist die Welt für mich" zong. S. Vermeer le verde een mooie bijdrage door een uit stekende vertolking van „Orpheus in der Unterwelt" Verder is nog te noe men „The Aloha Hawaiians" met be kende Hawaii- en Cowboy-songs, ter wijl de dansmuziek verzorgd werd door de .Rhythme Club". De leden en donateurs, evenals de heer Lancel, kunnen terugzien op een zeer gevarieerde en geslaagde avond. (Ingez. Med.-Adv.) 'ïccz*cc<rm Voordrachten in Oud Poelgeest Door extra zuiverheid King Size In het conferentie-oord Oud Poelgeest werd afgelopen weekeinde een bijeenkomst gehouden tijdens welke verschillende aspecten van de atoomenergie en de samenwerking van de Europese landen op dit ge bied werden belicht. Aan deze conferentie, die als basis zowel de oecu menische gedachte als de Europese gedachte had, nam een vijftigtal belangstellenden uit ons land en Duitsland deel. Het wezen der kernenergie Zaterdagmiddag sprak mej. dr. ir. J. H. M. Manders, lid van de Octrooiraad. over het wezen van de kernenergie. Zij schetste de fundamentele beginselen van de atoombouw en de op theoretische verwachtingen gegronde proeven om de bindingsenergie van de atoomkern vrij te maken. Op het eerste gezicht lijkt het bij beschouwing van de krachten die de atoomkern bijeen houden, alsof slechts kernfusie tot vrijmaking van energie zou leiian, doch bij diepere be schouwing blijkt ook kernsplitsing grote krachten als overtollig vrij te kunnen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Wilhelmlna, dr van J. Rijnstourger en W. Lassehuijt; Josephus Johannes Willem, zn van C. Hannaart en E. M. van Went; Cornelia Maria Wilhelmlna. dT van C. Hannaart en E. M. van Went; Gerrlt, zn van J. Wltteveen en J. J. van Eilgen; Anton, zn van A. Lanoel en G. H. C. Kanbier: Bartholomeus, zn van J. H. Boom en M. C. Leljendekker; Willem, zn van D. Schaap en J. Oliemans; Dirk Jan, zn van J Binnendijk en C. Carree; Rob, zn van P. Smit en P. Bruinenberg. OVERLEDEN: M. P. Kempen, dochter, 3 jaar. Koningin Juliana brengt haarSicilië, waar zij vele wandelingen vakantie door in Taormina op maakt. geven mits daarbij de kernen van zware atomen worden gebruikt, zoals bv. ura nium. Toch is het splitsingsproces in wezen veel minder efficent dan het fu sieproces van lichte atoomkernen. Dat laatste heeft bovendien het voordeel dat geen gevaarlijke radioactieve straling vrykomt voor zover het betreft het fusieproces zelve. De moeilijkheid is echter, dat de fusie van lichte atoomkernen slechts plaats kan vinden onder uitzonder lijke omstandigheden en bovendien nog niet een regelbaar proces is. Voor oorlogsdoeleinden mag de fusie reeds een toepassing gevonden hebben, by vreedzame toepassing is dit nog niet het geval. Het is echter geenszins onmogelijk, dat ook op dit gebied vor deringen worden gemaakt die beheer sing van het proces mogelijk maken. De verschillende processen van de energiewinning uit kernreacties werden vervolgens door films geïllustreerd. Velerlei toepassing In de avonduren sprak dr. P. Schier - beek, chef-directie kernenergie van het Ministerie van Economische Zaken over de toepassingsmogelijkheden van de kernenergie. Dr. Schierbeek gaf in de aanvang van zijn betoog nog eens een overzicht van het dreigende gebrek aan de traditio nele energiebronnen, op grond waarvan een spoedige ontwikkeling van de ener giewinning uit kernprocessen van het grootste belang wordt voor de gehele wereld. Deze ontwikkeling vergt grote inspanning op wetenschappelijk, tech nisch en economisch gebied. Spreker noemde het verheugend, dat dank zij de technische ontwikkelingen reeds is aangetoond, dat energiewinning uit kernreactis niet kostbaarder hoeft te zijn dan bv. elektriciteitswinning op de traditionele wijzen. Engeland, dat van de Europese landen het meest met tekorten aan energie bronnen te kampen had, heeft reeds be langrijke vorderingen gemaakt bij de vreedzame toepassing van kernenergie voor elektriciteitswinning. Amerika ligt daarbij ten achter ondanks de veel gro tore mogelijkheden van dit land, doch dit is een gevolg van het feit dat de noodzaak hier minder dringend was. Ook in Frankrijk heeft men niet onver dienstelijke vorderingen gemaakt, doch in de andere Europese landen staat de ontwikkeling van de kernenergie nog in de kinderschoenen. Dr. Schierbeek noemde enkele ter reinen waarop de kernenergie van groot belang is of kan worden, b.v. de elektriciteitswinning, de scheep vaart, in de toekomst wellicht de luchtvaart, later misschien het weg verkeer, de landbouw en voedingsmid delenindustrie, de materialencontrole, de geneeskunde, de chemische indu strie en bij beveiligingsprocessen. Reeds nu is het aantal toepassingen zeer groot, in de naaste toekomst zal dit aantal nog op onvoorstelbare wjjze uitgroeien. Spreker wees echter in het verloop van zijn voordracht op de grote moei lijkheden, die nog overwonnen zullen moeten worden. Europese samenwerking Nadat zondagmorgen een oecumeni- sche huisdienst was gehouden, waarin j mr. A. W. Kist sprak over „Europa in het brandpunt van het Evangelie", wer- j den de Euratom-besprekingen voortge- zet met een rede door de heer J. Boek- stal van het directoraat-generaal van de Buitenlandse Economische Betrek kingen van het Ministerie van Econ. Zaken. Zijn onderwerp was: „Euratom, nieuwe startbaan voor de Europese in tegratie"? Met sprekende cijfers toonde de heer Boekstal aan hoezeer Europa is achter gebleven niet alleen t.a.v. het aantal technici, dat op het gebied der atoom splitsing werkzaam is. doch tevens met betrekking tot de bedragen die aan de onderzoekingen en investeringen wer den besteed. Omdat er geen Europees land is, dat zulke bedragen beschikbaar kan stellen als Amerika is men hier dus wel aangewezen op samenwerking, doch daaraan liggen grote problemen ten grondslag. Bilaterale samenwer king, b.v. Nederland-Noorwegen, zal moeten plaats maken voor mutilate- raal samengaan. Gedacht is aan de kapitaalverschaffing voor grote pro jecten, een vrye markt voor d© beno digde grondstoffen, de oprichting van een universiteit voor de atoomweten schap, de controle op de voorraden, bescherming van de arbeiders en de bevolking tegen radio-actieve straling. Patenten en geheimhoudingen alsmede de monopolistische positie van de Ver. Staten, Engeland en Rusland spelen bij dit alles een rol van grote betekenis. Er zal toch spoed moeten worden betracht met de oplossing van al deze problemen, want juist op dit gebied heeft men een technische achterstand voordat men het weet. De vraag of Euratom een nieuwe startbaan zal zijn voor de Europese in tegratie is naar spr. mening in dit sta dium nog moeilijk te beantwoorden. Veel zal afhangen hoe de voornaamste problemen worden opgelost. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Vincent C., zn van R. Loth en Tr. Kooistra. Henriëtte A., dr van N. de Jong en P. Melnema. Ondertrouwd: P. M. Thijssen, 28 Jr en A. Blankensteln, 23 Jr. Alle honingen zullen U loven Werkte in tie wijkgemeente „Piiiël" en in liet Leidse Diaconessenhuis Da. M. H. van Everdingen, Ned. herv. predikante te Leiden, heeft gisteren in de Marekerk afscheid genomen van haar werk in Leiden, in verband met haar vertrek naar Hillegersberg (Rotterdam). Da. van Everdingen, die negen jaar in Leiden werkzaam is geweest, vond haar werk aanvankelijk in de wijkgemeente „Pniël" en later in het Diacones senhuis, waar zij belast was met de geestelijke verzorging van patiën ten en personeel. Da. Var Everdingen had tot tekst voor dit afscheid gekozen Psalm 138 4 ..Alle koningen der aarde zullen U. o Here, loven, wanneer zij de woorden van uw mond gehoord hebben". Deze psalm is een gesprek van iemand met God. aldus spr.. en wij wonen dit per soonlijk gesprek bij. De vraag is nu of wij het tot ons gesprek kunnen maken, want deze psalm is geen curiositeit in de geest van „Zo sprak een Jood met zijn God", het is een uiting van wat een mens zeggen wil tegen de Vader van Jezus Christus. VELE KONINKJES De koningen, die regeerden in de tijd dat de Psalm ontstond, kennen wij niet meer: het waren despoten, die streng en hard regeerden. Wij ken nen echter wel de mens, die zijn leven naar eigen inzicht regelt, die een koninkje is in de eigen kleine kring van het gezin. Het zijn de mensen die het erg getroffen hebben met zichzelf en die hun leven opbouwen zonder God. Dit soort koningen zullen de Heer loven. De dichter weet dit omdat hijzelf de woorden van Gods mond heeft gehoord. Hij kent zichzelf en heeft ondervonden hoe zijn eigen koninkrijkje is omgesto ten. Een woord van macht heeft een einde gemaakt aan de nacht van zon den. Zijn koningschap bleek niets an ders dan slavernij te zijn. Wie het woord van God hoort, ziet de armoede van het eigen rijkje. CONCREET De gemeente van Jezus Christus heeft deze Psalm overgenomen en de inhoud is concreet geworden, omdat het Woord vlees geworden is en onder ons heeft gewoond. Nu behoeven wij el kaar niet te gaan kneden en de koninkjes godsdienstig besef aan te praten. Wat wij mogen doen is te pro beren te zeggen, wat wij gehoord en gezien hebben. Zo ga ik mijn werk in Rotterdam be ginnen. aldus da. Van Everdingen. Het is gewoon wijkwerk en dat is misschien moeilijker dan het werk in het Diaco nessenhuis. Als de mens ziek is, beseft hij dat zijn koninklijke macht wankelt en dan is hij toegankelijker voor het woord Gods. De gezonde wijkbewoners zijn veel moeilijker bereikbaar. Deson danks is het ons aller taak te vertellen wat wij gehoord en gezien hebben. Het is een taak zonder einde, maar een taak. waarbij God helpt. En wie onder de indruk is van de heerlijkheid van Jezus Christus zal niet kunnen zwijgen. Tenslotte bracht da. Van Everdingen dank aan allen, met wie zij had samen gewerkt in de afgelopen negen jaar. MEER BEGRIP Na afloop van de dienst sprak de nestor van de Leidse predikanten, ds. J. de Wit de scheidende predikante toe. Hij wees er op dat da. Van Ever dingen niet tenvolle in het ambt stond, doch hij hoopte dat zij door haar werk meer begrip had gekweekt voor de plaats van de vrouw in de kerk. Hij dankte haar voor alle arbeid, die da. Van Everdingen had gedaan in de Leidse gemeente. Hierna namen vele kerkgangers met een handdruk persoon lijk afscheid van da. Van Everdingen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op prof. dr. N. J. Bakhuizen van den Brink, voorzitter van het Diacones senhuis, vele zusters uit het huis. de oud-directrice, zuster Louise van den Brink, de directrice, zuster J. Elema. Van de Leidse predikanten waren aan wezig ds. J. de Wit. ds. D. J. Vossers. ds. H. J. van Achterberg, ds. P. Kloek. ds. J. Groot en ds. P. L. Schoonheim. die in toga de dienst bijwoonden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3