Unieke Neveda Modeshow van Breimodellen Hulp voor Hongarije stroomt reeds in velerlei vorm toe Met een enkel woord Judaskus van politie-officier: sein voor afschuwelijk bloedbad De Veiligheidsraad plaatste de Hongaarse kwestie op de agenda Kabinet vaart op lioop en zegen Agenda MAANDAG 29 OKTOBER 1956 Oproep aan ons volk om giften voor medicamentenzendingen De eerste van de twee Nederlandse regeringsdakota's, die met bloedplasma en medicamenten van het Nederlandse Roode Kruis ten behoeve van de gewonden in Hongarije naar Wenen vloog, is gis teren weer In ons land teruggekeerd. In Wenen heeft het toestel een hoeveelheid bloedplasma ter waarde ongeveer van f. 100.000 overgedragen aan de vertegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis te Wenen, de heer Joubert die voor doorzending naar Hongarije zal zorgen. Bij de aankomst van het vliegtuig te Wenen was ook de Nederland se gezant aldaar, mr. E. Star Busman, aanwezig. Een tweede Dakota met penicilline, morfine en andere medicamenten zal nog naar Oostenrijk vertrek ken. (Ingez. Med.-Adv.) Behalve het Nederlandsche Roode Kruis, hebben ook in andere landen Rode-kruisorganisaties hulpacties op touw gezet. Het Noorse comité voor vluchtelingen zond een bedrag van 10.000 Oostenrijk se schillingen, alsmede een hoeveelheid medicamenten, naar Oostenrijk ten behoeve van vluchtelingen uit Honga rije.. Ook uit Zwitserland. Zweden, de V.S. en andere landen zijn dergelijke berichten binnengekomen. Het Nationaal Comité ter bestrijding van het concentratiekampensysteem en de Nederlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd hebben voor een bedrag van f. 10.000 aan baby- en kindervoeding en geneesmiddelen voor Hongarije aangekocht. Met het transport van deze eerste zending zal spoed worden gemaakt. Het comité roept het Neder landse volk, in het bijzonder de Ne derlandse vrouwen en moeders op, door giften verdere levensmiddelen en medicamentenzendingen voor de weerlozen en noodlijdende kinderen in Hongarije mogelijk te maken. Giften hiervoor kunnen worden ge stort op giro 16432 van de Hollandse Bankunie N.V. te 's-Gravenhage met toevoeging „Voor Nationaal Comité, penningmeester Van Staal, Heem stede". Vijf Hongaarse verenigingen in Ne derland. n.l. de Hungaria Club. de eer ste Haagse Hongaarse damesclub. de Hongaarse Jeugdvereniging in Neder land. de Sociëteit Nederland-Hongarije en de vereniging van katholieke Hon gaarse studenten hebben een verklaring uitgegeven waarin o.m. het volgende wordt gezegd: ..De Hongaren in Nederland leven van ganser harte mee met hen. die in Hon garije strijden voor de meest elemen taire voorwaarden van een ware men selijke vrijheid en nationale onafhan kelijkheid". ..Wij weten, dat vele duizenden hun leven hebben gegeven in de strijd, die gevoerd wordt tegen de machten, die de persoonlijkheid volkomen ondergeschikt maken aan een totalitair systeem, dat ten enen male in strijd is met de wen- BINNENLAND Zaterdagavond is in het toeleidings- kanaal van de stuiw in de Maas bij Belfeld de 57-jarige echtgenote van de Belgisohe schipper Beetemans uit Boom verdronken. De vrouw is overboord geslagen bij het vastmaken van het schip de Martha", waarop zij en haar man voeren. Zaterdag is door mevr. S. J. Plesman- Van Eijk het nieuwe Plesmanpaviljoen olficieel geopend, dat door het N.O.I.B. (Nederlands Opleidings Instituut voor het Buitenland) op Nijenrode in gebruik wordt genomen. Mevrouw Plesman verrichtte de opening door de onthulling van een in het paviljoen geplaatste plaquette van haar overleden man, dr. A. Plesman. die in 1946 een van de drie oprichters van het N.O.I.B. was. Het Plesmanpaviljoen biedt woon gelegenheid aan 120 van de 326 studenten, die aan het Instituut een tweejarige oplei ding volgen. Tijdens de algemene ledenvergadering van de vereniging ..Hendrick de Keyser" zijn tot leden van het algemeen bestuur benoemd de heren J. M. Haga (dagelijks bestuur), mr. H. Millaard (dagelijks be stuur), H. M. Boelen Jr., W. B. Buma. mr. P. O. P. M. Cremers, mr. Chr. P. v. Eeghen. mr. G. C. D. baron van Hardenbroek. mr. F. Kranenburg. J. P. Kruseman. D. F. W. Langelaan, Jhr. Ir. P. F. O. R. Slckinghe, Jhr. Six v. Hlllegom en H. B. E. Warnaars. Een wachtmeester van de Rijkspolitie te water heeft op de Zeedijk te Amsterdam bij de achtervolging van een 20-Jarlge Amsterdammer gebruik gemaakt van zijn dienstpistool. De Jongeman was onlangs uit de Jeugdgevangenis te Zutfen ontsnapt en werd verdacht van diefstal. Na het schot bleef hij onmiddellijk staan. De kogel vernielde de ruit van een op de zeedijk geparkeerde auto. Te Musselkanaal is het 4-jarig doch tertje Fennechien van de schipper H. Meems in het kanaal ter plaatse te water geraakt en verdronken. Het kindje werd in de loop van de ochtend vermist. Men ls daarna gaan dreggen en tegen vyf uur werd het ontzielde lichaampje opgehaald ter hoogte van de aardappelmeelfabriek. In het tweede kwartaal van 1956 zijn 16 bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten organisaties met 5297 leden vooruit gegaan. Acht organisaties liepen tezamen met 296 leden terug en een orga nisatie handhaafde haar vorig ledencijfer. De netto vooruitgang in ledental van het C N.V. kan dus op 5001 worden vastge steld. Daarmede steeg het gezamenlijke ledental van de bij het CNV aangesloten organisaties tot 212.024. BIJ de Coöperatieve Aardappelmeel fabriek „Musselkanaal en Omstreken" te Ter Apel'kanaal ls een bedrijfsongeval ge beurd, waarbij de 38-Jarlge G. Wlerlng om het leven is gekomen. Tijdens het lossen van een aardappelschip zakte een grijper door een mechanische storing onverwachts naar omlaag. De heer Wlering raakte er onder. Hij liep hierbij zware inwendige kneuzingen op en overleed vrjjwel direct. Het slachtoffer was gehuwd. Zaterdag is de stucadoor H. Leunge. die met paard en wagen de onbewaakte overweg aan de Molenstraat te Bellen wilde passeren, aangereden door een trein, die naar Groningen reed. Het toeval wilde, dat het paard juist de rails was gepas seerd. zodat, hoewel de wagen werd gegre pen en totaal vernietigd, paard en be stuurder er zonder letsel afkwamen. In E9sen. In België aan de Neder landse grens, ls de 13-jarlge Theo Hense uit Agtmaal (in Nederland) om het leven gekomen, nadat hij door een bromfietser was aangereden. De Jongen, die op de fiets reed. kwam zo ongelukkig te vallen, dat hij een sohedelbasls fractuur opliep, waaraan hy spoedig ls overleden. Het Spaanse stoomschip „Iberica". dat vrijdag bij de Ingang van de Rotter damse Waterweg aan de grond ls gelopen, ls gistermorgen vlot gekomen met behulp van de sleepboten „Maas", „Argus" en „Atlas". De Amerikaanse Sohout-by-nacht Paul Dudley, commandant van het Ame rikaanse smaldeel, dat van heden af tot 1 november een bezoek brengt aan Rotter dam. is gistermiddag aan boord van een t-weemotorig toestel „Grummanoentenal" op het marinevliegveld Valkenburg aan gekomen. sen van het Hongaarse volk en met de rechten van de mens. zoals deze zijn neergelegd in het Handvest van de V.N." ..Wij, in Nederland levende Hongaren, bidden voor allen, die daarginds het bewijs leveren, dat vrijheid en natio nale onafhankelijkheid nimmer kunnen worden vernietigd". „Wij verzoeken alle in Nederland levende Hongaren een bijdrage te stor ten op gironummer 8000 van de Amster- damsche Bank. hoofdkantoor te Amster dam met vermelding ..Hulp Hongarije 1956". Deze bijdragen zullen door ons worden beheerd". „Wij zijn voornemens de op boven staande bankrekening binnenkomende bijdragen t.z.t. aan het op te richten landelijk comité ten bate van het nood lijdende Hongaarse volk af te dragen met het verzoek deze bedragen op de meest doeltreffende wijze aan te wen den voor de leniging van de nood van het zwaar getroffen Hongaarse volk". lu Sia£°Zl!°<;h Okl >.Q 2 n L«de„ 2.30 """oh,. "onds HOUD DE AVOND VRIJ Drama in Magyarovar Alles leek in ordetoen machinepistolen negentig ongewapenden neermaaiden Ooggetuige van moord huilde nog van woede In het kleine Hongaarse stadje Magyarovar. ongeveer twintig kilometer van de Oostenrijkse grens, is de opstand een drama geweest. Ooggetuigen van dit drama kwamen gisteren in Nickelsdorf aan om het te vertellen, huilend van woede en met bevende stem. Het voltrok zich vrijdag Mannen, vrouwen en kin deren van Magyarovar waren in optocht naar de plaatselijke kazerne gegaan, de nationale driekleur meedragend. Zij eisten verwijdering van het communis- Herinnering aan „koude oorlog Felle Russische protestenmaar Boedapest meldt instemming van regering Na gr De Veiligheidsraad heeft gisteren, ondanks een fel protest van de Sovjet- Unie, besloten „de toestand in Hongarije" op de agenda te plaatsen. De rede, waarmede de Russische afgevaardigde tijdens de spoedvergadering zijn afwij zend standpunt uiteenzette, herinnerde door toon en scherpte aan de ergste tijd van de koude oorlog. Hoewel de Hongaarse afgevaardigde tevoren de Verenigde Naties „onbevoegd" had verklaard om de opstand te behandelen, die „een interne kwestie" werd genoemd, meldde radio-Boedapest na de zitting, dat de Hongaarse regering het besluit van de Verenigde Naties om de Hon gaarse kwestie te bespreken, zou toejuichen. Deze spoedvergadering van gisteren werd gehouden op voorstel van Groot- Brittafinië', Frankrijk en de Verenigde Staten. Kort nadat hun verzoek bij Ham- merskjöld was binnengekomen, ontving de secretaris-generaal een nota van de Hongaarse vertegenwoordiger bij de V.N., dr. Peter Kos, waarin verklaard werd dat deze behandeling „een ernstige schending van de soevereiniteit van de Hongaarse volksrepubliek" zou beteke nen. Ondanks dit protest en de verklaring van de Sovjetrussische afgevaardigde Sobolef, dat „de omstandigheden zoveel spoed niet rechtvaardigden", kwam de raad gisteren bijeen. Ook dr. Kos nam aan de beraadslagingen deel. Met negen stemmen tegen één (Sovjet-Unie) bü één onthouding (Joego-Slavië) verwierp de raad een verzoek van Rusland om het debat drie of vier dagen uit te stellen, op dat, zoals Sobolef zeide, alle leden volledige inlichtingen over de kwestie konden inwinnen. De Zuidslavlsche afgevaardigde zeide, dat hy niet voor inmenging in Hon gaarse aangelegenheden is, maar wel tegen het gebruik van vreemde troepen. De Rus deed een felle aanval op het Westen. Hij beschuldigde Amerika van het aanzetten van „misdadige fascisti sche elementen om het wettige demo cratische regiem" in Hongarije omver te werpen. Hij achtte de raad niet bevoegd zich over deze „binnenlandse aangele genheid" uit te spreken. Sobolef pleitte krachtig voor het regiem van Honga rije. Hij stelde, dat dit door het vredes verdrag van 1947 gerechtigd is ..fascis tische activiteiten, die ten doel hebben de regering te ondermijnen" te bestrij den. „De tranen, die Dixon, Lodge en Corbut-Gentille (de vertegenwoordigers van Amerika. Engeland en Frankrijk) hebben gestort, zijn maa\' krokodillen tranen", aldus Sobolef. De Hongaarse afgevaardigde ver klaarde nog geen instructies van zyn regering te hebben ontvangen. Daar na werd het debat verdaagd. De voor zitter. de Fransman Cornut-Gentille, zal de datum voor de hervatting van de besprekingen in overleg met de an dere leden nader vaststellen. tische symbool van de kazerne. Een vrouw liep voorop. Het optreden der soldaten wekte vertrouwen. Een officier van de veiligheidspolitie kwam naar buiten. De vrouw ging op hem toe en praatte met hem. De anderen zagen, hoe zij elkaar daarna kusten. De vrouw beduidde haar mede-demonstranten na derbij te komen Uit de kazerne kwamen daarop ongeveer twintig leden van de veiligheidspolitie en op het ogenblik dat de verbroedering zou beginnen, trok de officier een handgranaat uit zijn gordel en wierp die tussen de demonstranten. Tegelijkertijd gaf hij bevel te vuren. Uit twintig machinepistolen werden de betogers beschoten. Toen enkele minu ten later het kazerneterrein was schoon geveegd. lagen er vijftig doden en meer dan tweehonderd gewonden! Later stier ven nog veertig mensen aan hun ver wondingen. Dat was de balans van de opstand in Magyarovar: 90 doden, bijna tweehonderd gewonden. Het kleine hospitaal kon de stroom gewonden niet aan. Er waren niet vol doende verbandmiddelen, niet voldoende medicamenten. Hongaarse artsen reden naar de grens om in Wenen medische uitrusting te halen. Dat was 's nachts. De volgende ochtend was de opstand in Magyarover een voldongen feit: de officier van de veiligheidspolitie en een van zijn mensen werden in het openbaar opgehangen. Mr. Struycken van Antillen vertrokken Mr. A. A. M. Struycken. tot dusver gouverneur van de Ned. Antillen, is za terdagmiddag per vliegtuig van Curasao vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door de minister, de voorzitter van de Staten, de voorzitter van de Raad van Advies, de gezaghebber van Curacao, militaire autoriteiten en talloze belang stellenden uit alle kringen. Voor het vertrek inspecteerde mr. Struycken een erecompagnie van de ma riniers. Mr. Struycken begeeft zich naar Sici lië. waar hij als minister zal worden be ëdigd. Op 2 november zal de minister vermoedelijk in Den Haag aankomen. Botsing autobus-houttrein EEN DODE EN TWEE GEWONDEN. Vanmorgen omstreeks half zes zyn op de spoorwegovergang in de Nykerk- se weg bjj Barneveld een kleine auto bus en een houttrein met elkaar in botsing gekomen. Eén der inzittenden van de bus, de 51-jarige G. Catoen, kwam hierby om het leven. Twee an dere inzittenden en de bestuurder, de heer M. Morren uit Barneveld werden licht gewond. De bus reeds de overweg op toen het knipperlicht op groen stond. Een trein, geladen met hout, reed echter achter uit de overweg op, hoewel instructie was gegeven, vóór de overweg te stoppen, aangezien bij achteruit rijden het knip perlicht pas verspringt als de achterste wagon op de overweg staat. Gewoonlyk wordt in zulk een geval iemand op de overgang geplaatst om te waarschuwen, maar nu was niemand aanwezig. Er stond wel een lid van het personeel op de achterste wagon, die het ongeluk echter niet meer kon voorkomen. Het busje werd geheel vernield. Dr. Bruins Slot: Partijen verkeren in vertrouwenscrisis Te Utrecht is gelyk gemeld zaterdag het A.R. Party Convent ge houden onder voorzitterschap van dr. W. P. Berghuis. Na diens openingsrede heeft de voorzitter van de A.R. Tweede Kamer fractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, het politieke beleid van de A.R. fracties besproken. Als gevolg van de ontwikkeling van de laatste jaren is men thans in Nederland in een politieke crisis gestort, zo zei dr. Bruins Slot, die deze crisis in wezen een vertrou wenscrisis in de samenwerking tussen de verschillende politieke partyen in Nederland noemde. Er kan momenteel geen kabinet worden dan moet er. volgens dr. Bruins Slot. gevormd, dat de steun van één of meerrust zijn in de politieke structuur van partijen heeft. Dr. Bruins Slot noemde ons volk.. Daarvan is. volgens hem. niets het onmogelijk een bewust gewilde par- gebleken. De politieke verhoudingen lementaire samenwerking tussen de zijn in beweging gebracht. partij en tot stand te brengen, die sterk genoeg is om daarop een kabinet te funderen. De uitslag van de verkiezingen heeft de politieke crisis in Nederland tot het toppunt gevoerd. De P. v. d. A. heeft volgens hem blyk gegeven van een ge brek aan zelfbeperking en zich met volle teugen overgegeven aan de be strijding van de A.R. politiek. Wil er een samerking op brede basis bestaan, Wy moeten ons realiseren, aldus spreker, dat datgene wat ons ver deeld houdt, zwaarder gaat wegen dan dat wat wy in een gezamenlijk regeringsbeleid zouden kunnen pre senteren. De lange duur van de ka binetscrisis is, volgens hem, niet te wijten aan bepaalde partyen of per sonen. Het is het noodwendige gevolg van de vertrouwenscrisis, waarin de partyen verkeren. De politieke crisis is door de forma tie van het huidige kabinet niet opge lost, zo meent dr. Bruins Slot, die ver volgens een overzicht gaf van wat er bij de formatie is gebeurd en uitvoerig de stadia in deze formatiepogingen be sprak. Tegenover het huidige kabinetsbe leid staat de A.R. partij vry, zo zeide dr. Bruins Slot vervolgens. Hy meent dat dit kabinet zich op een parle mentaire basis beroepen kan en slechts op hoop en zegen vaart. De A.R. Party, aldus spreker, heeft meegewerkt aan de formatie van dit ka binet, omdat men meende dat de zaak niet langer vertraagd mocht worden. Ten aanzien van de regeringsverkla ring zei dr. Bruins Slot, dat men hier uit niet kan afleiden wat de regering nu precies gaat doen. Het is een was lijst zonder volgorde, aldus spreker, die dit het gevolg noemde van geen degelijke overeenstemming tussen de groeperingen. De A.R. ministers hebben het uiter mate moeilijk. Zij moeten het beleid van het kabinet beïnvloeden op eigen risico zonder zich te kunnen beroepen op een program of op voorafgaand overleg, zo besloot dr. Bruins Slot. Na uitvoerige discussie sprak de ere voorzitter van het Centraal Comité van de A.A. Partij, dr. Schouten, een slot woord, waain hij de afgevaardigden op riep vooral de plaatselijke activiteit te stimuleren. De Geref. Vrouwenbond zal 15 mei 1957 ln Berg en Bos te Apeldoorn, waar een enorm meetingsterrein in aanleg ls. de Jaarlijkse toogdag houden. Verwacht woixit, dat er 600Q dames naar Apeldoorn zullen komen. Op de Waleburgerweg te Rotterdam deed zich een verkeersongeval voor, dat het leven heeft gekost van de 18-Jarige adspirant-opzicfoter C. ln 't Veld uit Bergschenhoek. Hij ls met zijn fiets van achteren aangereden door een personen auto. Zaterdagavond is tydens afwezigheid der bewoners door kortsluiting brand ont staan ln een salonwagen van de kermis exploitant te Kulpe bij Hengelo (O.(.waar door de wagen geheel werd verwoest. Een belangrijk bedrag aan geld ging verloren. De wagen met Inboedel, welke een vrij grote waarde vertegenwoordigde, was slechts laag verzekerd. „De psychologie van de tijdschrift- lezer" ls het onderwerp geweest van een zaterdag in het Carlton-hotel te Amster dam gehouden symposion, georganiseerd door de sectie tijdschriftjournalisten van ae Federatie van Nederlandse Journalisten. De K.N.A.C. houdt vrijdag 9 november a s. in het Kurhaus te Scheveningen zijn 14e wegverkeersdag. De openingsrede wordt gehouden door de "minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera. BUITENLAND Prinses Margaret is vrijdag per vlieg tuig in Londen teruggekeerd van haar bezoek aan Oost-Afrika. Zy werd begroet door haar zuster, Koningin Elizabeth, haar moeder en regeringsfunctionarissen. Sir Winston Ghairohill heeft de 5000 mark van de Karei de Grote-prijs, die hem vorig jaar te Aken was uitgereikt uit erkentelijkheid voor zijn streven ter be vordering van de Europese eenheid, ge schonken aah een fonds voor hulp aan kinderen ln Aken. In ambtelijke kringen in Washington is zaterdag vernomen, dat Egypte de toe gezegde economische hulp \an de Ver enigde Staten zal biyven ontvangen, maar ln tamelijk langzaam tempo. De belang rijke Amerikaanse leveranties aan Egypte zijn sedert augustus van dit Jaar ge zeefd'". zo deelden de ambtenaren mee. De Sovjetrussische regering heeft vrijdag de Britse, Franse en de Amerikaan se regering een nota over Duitsland ge zonden. waarin wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie een voorvechtster is voor her eniging van een democratisch Duitsland en dat al haar pogingen hierop zijn ge richt. aldus heeft Radio-Moskou zaterdag gemeld. De nota is een antwoord op die van de Westeiyjke Grote Drie van 10 okt. Deze foto laat zien. hoe een groep Hongaarse opstandelingen uit de landelijke omgeving van het stadje Magyarorvar met twee landbouw- ivagens, getrokken door een tractor, op weg is naar een nabijgelegen stad ter versterking van de opstan delingentroepen. Een Amerikaanse antropoloog zou tijdens onderzoekingen ln de Braziliaanse staat Minas Geralt ln grotten de sporen van een beschaving hebben gevonden, welke tot drieduizend Jaar oud zou zijn. Het Sovjetrussische persbureau Tass zegt, dat in de laatste tijd melding is gemaakt van talrijke gevallen van „vijan dige activiteit" door vreemde Inlichtingen diensten en ondermynende organisaties in Tsjecho-Slowakye. Grote aantallen ballons met provocerende lectuur zouden van Amerikaanse bases in West-Dultsland zijn opgelaten. Verder zouden spionnen en saboteurs naar Tsjeoho-Slowakije ge stuurd zyn. De uitzendingen van de BBC ln het Russisch, die de laatste tijd in de Sovjet- Unie ongestoord werden ontvangen, wor den nu weer gestoord, blijkbaar met het oog op het nieuwe over Hongarye. MAANDAG. RehobothVerkoopdag Rembrandtwyk, 210 uur namiddag. Schouwburg: K. en O. Wlm Ibo's Triangel Cabaret. 8 uur nam. Zuiderparkschool (Asserstraat): Bazar 811 uur nam. DINSDAG. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huls vrouwen. Demonstratie fa. Lucas Bols. 2.30 uur nam. Ryksmuseum van Oudbeden: Lezing dr. A. Klasens over de oorsprong der Egyp tische pyramide. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Haagse Oome die „Sybrech Willemsdochter". 7| u. nam. In den Vergulden TurkSociale Raad. Spr. J. Moora over de Indische Nederlan ders ln de Ned. Samenleving. 7 30 u. nam. Schouwburg: K. en O.: „Sybrech Wil lemsdochter", 7.30 uur n.m. Bazar Zulderparksohool (Asserstraat) 2.305 uur en 811 uur nam. Oegstgeest. Patronaatsgebouw: Buurtver. „Ons Genoegen" Toneelavond. 8 uur namiddag. Warmond: 't Trefpunt: Samenkomst Herv. Vrouwengroep „Stille Kracht". De heer J. Schippers spreekt over het onder werp „De Jeugd van nu". 8 uur nam. Geweldige brand te Brunsting Zeventien personen dakloos (Speciale berichtgeving) Een geweldige brand heeft gistermid dag in het dorpje Brunsting, nabü Beiien. twee boerderyen in de as ge legd. Van de inboedel van een der boerderyen kon niets worden gered. De Beiier brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, kon door de ontzaglijke hitte weinig uitrichten, 's Middags om kwart over vijf brak brand uit in de grote boerderij van de landbouwer T. C. Schippers te Brun sting. De heer Schippers en zijn vrouw waren afwezig. De tien kinderen van 1 tot 15 jaar oud waren alleen thuis. De oudsten waren daarenboven bezig in het land koeien te melken. De brand is ontstaan doordat een jongetje van 8 jaar in het kippenhok een petroleum lamp wilde aansteken. Hij liet daarbij een brandende lucifer op de grond vallen, waardoor het stro. dat daar lag, in brand geraakte. Het vuur sloeg on middellijk over op het in de nabijheid gelegen hooi. De kinderen maakten direct alarm b|j de buren, die het vuur met brand- blusapparaten probeerden te doven. Dit was eehter onbegonnen werk. In tien minuten stond de boerderij met grote schuren, welke alle met riet be dekt waren, van voren naar achteren in lichter laaie. Enkele minuten later vatte eveneens de pal ernaast gelegen boerdery van de familie Vos. die ook met riet gedekt was, vlam. Na enkele ogenblikken was ook deze boerderij een vuurzee. Toen de brandweer van Beiien met twee spuiten arriveerde, moest deze zich beperken tot het nat houden van de op ongeveer 30 meter afstand gelegen boerderijen. Deze boerderijen konden behouden blijven, al heeft de familie Meyer, wier boerderij eveneens met riet gedekt was, angstige ogenblikken be leefd. Van de inboedel van de heer Schip pers kon vrijwel niets worden gered. De inboedel van de familie Vos. voorzover die in het woonhuis stond, kon groten deels in veiligheid worden gebracht. Vermoedelijk is een zeug met 13 big gen en een aantal kippen van de heer Schippers verbrand. Door deze branden zijn 17 bewoners dakloos geworden. Voorlopig hebben zij bij buren een onderdak gevonden. Ver zekering dekt de schade. WOENSDAG. Rapenburg 61: Anthr oposop h 1 sche Ver. Spr. H. D. van Goudoever over de opstan ding in de muziek. 8 1/4 uur nam. Rijksmuseum voor VolkenikundeLezing dr. A. A. Gerbrands over de Hollanders ln Nigeria. 8 uur nam. Stadseaal (grote zaal)Revue ,,'t Biyft onder ons" t.b.v. Nazorg Kinderverlam ming, 8 uur nam. Oegstgeest. Irene: Gemeente avond Ned. Herv. Gem. Spr. mej. E.Oslkam, 8 uur namiddag. DONDERDAG Gerecht 10: Bazar handwertcclub Ver. Vrijz. Herv., 10—12.30, 2.30—5.30 en 7—10u. VRIJDAG Het Gulden Vlies: Ver. voor Paedago- giek. Spr. J. A. Schreuder over de over gang van L.O. naar M.O. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-oursus Rand stad Holland, 8 uur nam. Gerecht 10: Bazar handwerkclub Ver. Vrijz. Herv., 2.305.30 en 710 u. nam. Levendaal 1: Aandeelhoudersvergadering N.V. Sanders' Zeepfabriek. 8 uur nam. Stadszaal: Brelshow Nevada, 2.305 en 810.30 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed 7.157.45 uur namiddag. ZATERDAG. Lakenhal: Opening Bilderdyktentoon- stelling. 3 uur nam. ZONDAG. Den Burcht (grote zaal)Ver. van Gere- patrieerden. Opvoering van „Tien wijze dwazen". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenle de Vriee. Werkd. 9 uur voorm.6 uur nam.; dlnsd. 9 uur voorm.7 uur nam. BIOSCOPEN: Lldo. „De zoon van Slndbad", 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.16 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Die drei von der Tankstelle", alle leeft. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Ave Maria". 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.16, 4.30, 7 en 9.16 uur. Casino. „Spionage rondom Trlëst, 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rev. „De man zonder noodlot". 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donder dagcyclus „De witte non". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdag 3 november te 8 uur waar genomen door: Apotheek Boekwijt. B: ■>- straat 74. telefoon 20552; Apotheek Hav« a, Haven 18. telefoon 20085, Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. speel in geen gehoor by Uw huisarts ot clalist. bel c~ bel op dobterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) c. It f* V i25 a 5/UI l! EN Stockholm sneeuw o 9 3 0.5 Oslo sneeuw no 6 2 0 Kopenhagen regen O 14 6 20 Aberdeen regenbul nnw 9 12 5 Londen licht bew. nw 4 11 Amsterdam regenbui nw 10 10 3 Luxemburg motregen wzw 7 5 2 Parijs Bordeaux zwaar bew. nw 6 11 2 motregen zw 3 13 3 Grenoble geh. bew. nno 1 5 7 Nice licht bew. nw 3 16 0 Berlijn regen wnw 7 9 3 Frankfurt regen zw 7 7 2 München geh. bew. wzw 9 1 20 Zürich regen w 5 5 3 Genève regen windstil 8 0 Locarno licht bew. windstil 13 0 Wenen regen w 11 6 20 Rome mist windstil 13 8 AJaccio onbewolkt ono 3 13 2

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2