WYBERT HIEL BLOEMEN Met K en O naar de steden Damascus, Athene en Rome t>emmeni£ Koninklijke onderscheidingen bij firma Eggink Voorschoten KOU? AKKERTJE 95ste jaargang Woensdag 24 oktober 1956 Tweede blad no. 28965 Damascus, Athene en Rome. Over deze drie oude steden, die van zeer groot belang zyn geweest voor de Wes terse beschaving, sprak gisteravond voor de leden van K. en O. de heer P. N. Windmeter. Deze begon zijn causerie met het aan de hand van kleurenfoto's vertellen van zijn belevenissen in de Syrische stad Damascus, waar men echter niet graag ziet, dat buitenlanders, vooral in de schilderachtige wijken, voortdurend staan te fotograferen. Desalniettemin heeft de heer Windmeijer nog heel wat op de gevoelige plaat weten vast te leg gen. De acht arrestaties had hij er gTaag voor over! Duidelijk bleek wel, dat Damascus een typisch Oosterse stad is ondanks de moderne buitenwijken, die in de afgelopen na-oorlogse jaren door de Arabieren zijn gebouwd. Bovendien komen er hoe langer hoe meer moderne industrieën. De ligging van Damascus, het oude religieuze centrum en de oude handels stad. die reeds in de 18e eeuw voor Christus in de hieroglieven van Anak wordt genoemd, is vrij gunstig. Enerzijds wordt deze plaats beschermd door de steppen, anderzijds door de bergen. De minaretten van de oude moskeeën beheersen evenals de indrukwekkende bogen uit het Romeinse tijdperk, het stadsbeeld. Kenmerkend zijn ook de overdekte winkelpleinen. Een zeer fraai bouwwerk is o.m. het Paleis van Jus titie. Nadat de heer Windmeijer nog het een en ander had verteld van de uit de hand gedreven koperen voorwerpen en het prachtige brocaat uit Damascus werden de tempels van Jupiter en Bac chus te Baaibeek in beeld gebracht. Baaibeek werd reeds in de tweede eeuw na Ohristus gebouwd, aldus de heer Windmeijer. Via de toeristenplaats Bei roet (Libanon) ging de tocht naar By- blos. In de Griekse hoofdstad Athene trokken vooral de Acropolis en het Pan theon, monumenten der Griekse be schaving, de aandacht van de heer Windmeijer. Overigens is Athene een mengeling van gebouwen. Naast neo- Lezers schrijven.... Naar aanleiding van de Romeinse brief in uw blad van vrijdag 19 dezer wens ik het volgende op te merken. Uw correspondent schijnt het nuttig te vinden, dat de D.P.'s uit de kampen in Italië op Nederlandse schepen wor den gemonsterd en uiteindelijk Neder lands staatsburger worden. Ik meen enige tijd geleden in uw blad gelezen te hebben, dat de regering 28 miljoen gulden uitgetrokken heeft om de emigratie van onze beste Nederlandse staatsburgers te bevorderen! Onder hen zullen zich ongetwijfeld ook wel goede zeerobben bevinden. Waarom niet die 28 miljoen gulden ge spaard, de goede Nederlandse staats burgers (werkkrachten) hier houden, althans niet hun emigratie bevorderen en de Dalmatiërs en Joegoslaven enz. naar andere werelddelen laten trekken? N. te S. (Moeten Nederlandse zeelieden, die menen elders onder materieel-gunstiger omstandigheden aan het werk te kun nen gaan, daarin belemmerd en moge lijk zelfs verhinderd worden? De inzen der vergeet, dat ook bij emigratie en immigratie „vraag en aanbod" een be langrijke ro-1 spelen. Red. L.D.). JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordraohten voor afgestudeerde juristen van de Ne derlandse Universiteiten, die mede toe gankelijk zijn voor notarissen, kandi daat-notarissen, bestuursambtenaren, ambtenaren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 31 oktober a.s. des avond van 19.45 uur tot 21.30 uur in het Academie gebouw te Leiden, prof. mr. G. E. Lan- gemeyer over: Natuurrecht en praktijk. STADGENOOT WERD „WIJNRIDDER". Tijdens een plechtigheid ter gelegen heid van de wijnjaarbeurs in Mont- pellier in Zuid-Frankrijk is onze stad genoot. de heer A. P. A. Hosman ge- installeerd als ridder in de „Ordre des Chevaliers du Cep". Met zestien andere Nederlanders en 14 buitenlanders kreeg hij het ere-teken van het ridderschap van dé wijnstok omgehangen. De Neder landers waren gekleed in een rode toga met baret en een sjerp in de Neder landse en Franse kleuren. De plechtig heid had plaats in de kapel van de eeuwenoude abdij van Valmagne. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Matbhijs Gerardus, zn van M. v. Polanen en H. Galjaard; Catharlna, dr van L. Adrlaansche en L. C. Schenkel: Arthur Ruben Edrwin, zn van L. J. A. Straathof en C. A. P. van Elswijk; Arle Jaan Gerrit, zn van G. Buys en J. A. Vos: Maria Helena, dr van T. C. van Seggelen en G. A. Hille- naar; Marcelle Maria, dr van A. Kuiters en A. M. Hoogen/boom; Arte, zn van H. van Duljn en J. E. Wassenaar; Leonardus Petrus Damiamis, zn van L. A. M. de Groot en M. A. Duindam; Hendrikus Johannes Maria, zn van B. de Bruin en M. Heebvelt; Allda Petronella, dr van K. Slere en P. M. Carels; Pieter, zn van W. Bonarius en S. C. A. de Graaf; Karei, zn van K. H. Gerritsen en J. Rijlaarsdam; Paulus, zn van J. C. van. der Meij en L. T. van der Neut; Cornelia Theodora Maria, dr van J. C. Hogentooom en C. A. M. Wassenaar; Cornelia Maria, dr van J. H. Ruijten'beek en B. J. van den Berg; Ina Adriana, dr van S. ter Louw en A. M. den Ouden; Alida, dr van G. van Duijn en W. Messemaker; Theo, zn van J. Maagdelijn en A. M. van Duijn. GETROUWD: J. J. J. Vriens en T. van Berge Hene gouwen; W. Moseman en M. Oldenhuizing: J. Kramp en J. Heus; H. C. Heneen en G. v. d. Jagt; P. Walter en H. C. de Boer. OVERLEDEN: A C. Plemp, weduwe van Sijthoff, 89 Jr; E. P. M. van Ginderen, vrouw. 76 jr; H. Koster, man, 78 jr; LJ. Schouten, man, 79 Jr; A. M. v. Woudenberg, huisvr. ven v. Werkhoven. 56 Jr; A. Castel, man. 65 Ir; F. van Maanen. man. 70 Jr; J. van der Velden, man, 66 jr; J. Pardon, dochter, 1 dag; M. Verver, weduwe van Rietkerk, 71 jr; J. Neuteboom, man. 70 Jr; W. C. E. de Bruyn, weduwe van Engel, 85 Jaar. Officiële publikatie STADSGEHOORZAAL Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 25 oktober 1956 af de gelegen heid bestaat de zalen van de Stadsgehoor zaal te huren voor het tijdvak tot en met 31 december 1957. klassieke bouwstijl vindt men in Athene nog steeds de oudheid. De boulevards zijn er breed en de gezelligheid laat weinig te wensen over. Het Olympisch Stadion is geheel uit wit marmer opge trokken. Rome is een stad van tegenstellingen. Oud en nieuw kan men er aantreffen. De mensen gaan in deze wereldstad mo dieus gekleed en het verkeer baant zich een weg naar het oude centrum, het Ro meinse Forum. Dwars door eeuwenoude zuilen worden moderne wegen aange legd. Kortom een merkwaardige stad! Na de pauze werd een film over de drie bovengenoemde steden vertoond. Ook hier hebben de vele aanwezigen de foyer van de Stadsgehoorzaal was tot vrywel de laatste plaats bezet volop kunnen genieten. (Ingez. Med.-Adv.) VOOR Teraardebestelling mevr. A. C. SijthoffPlemp Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag op de Ned. Herv. begraaf plaats te Warmond het stoffelijk over schot te rusten gelegd van mevrouw A. C. SijthoffPlemp, in leven gedurende een groot aantal jaren commissaresse van de N.V. Leidsch Dagblad en een bekende en beminde persoonlijkheid in onze stad, waar velen zich in haar be langstellende vriendschap mochten ver heugen. Een groot aantal kransen en bloem stukken in prachtige herfsttinten ge tuigde van de hoogachting, welke men haar in brede kring toedroeg. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door de directeur van ons Blad, de heer J. W. Henny, die in be wogen woorden de plaats schetste, welke mevrouw Sijthoff steeds in onze be- dxijfsgemeenschap heeft ingenomen en die haar uit naam van allen, die daarin werkzaam zijn, dankte voor haar be langstellend medeleven. Naast haar voortreffelijke karaktereigenschappen noemde spr. haar helder zakelijk in zicht, dat het diepste respect afdwong. De oudste kleinzoon van de overle dene, de heer A. D. de Koster gewaagde met innige dankbaarheid van de centrale plaats, welke zijn Grootmoeder altijd in de familiekring heeft vervuld en die zich door haar persoonlijke eigenschap pen tot een omvangrijkee vrienden- en kennissenkring heeft uitgebreid. Namens de familie sprak hij tenslotte woorden van dank voor al het in deze dagen ondervonden medeleven en de grote belangstelling op deze plaats. Cefa opent filmseizoen „JEUGD IN DE BRANDING" De Cefa, die deze winter ook weer re gelmatig voorstellingen in het Casino theater zal geven, opende gisteravond in de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg het filmseizoen. Het ligt in de be doeling om behalve in het Hogewoerd- theater ook enkele voorstellingen in de Zuiderkerk te geven. Voor deze eerste avond, waarvoor reeds direct grote belangstelling be stond, had men beslag weten te leggen op „Jeugd in de branding", een Duitse film, waarin Lrise Ullrich, velen nog bekend als de dokteres in „Die Nacht- wache", ditmaal als Helma Krauss de hoofdrol vervult. De film hoewel lang niet tot in elk detail uitgewerkt, con fronteert ons met de vraag of onze jeugd, die op de drempel der volwas senheid staat zy voert ons het milieu van het middelbaar onderwijs binnen hard en cynisch is en alleen op levens genieting is ingesteld. Kent zy geen werkelijke idealen meer? Helma Krauss doet haar intrede als lerares op het St. Veith-gymnasium en krijgt daar direct al met tal van con flicten te maken. Haar voorganger, dr. Otto, is na een woordenwisseling met een der leerlingen, Martin Bruck, plot seling overleden. Moet deze leerling van school worden gestuurd? Wat zit er achter diens vreemde optreden? Waar om is het in de eindexamenklas een los geslagen troep? Het zijn allemaal vragen waarvoor Helma zich gesteld ziet. Dr. Rottach, leraar oude talen, geeft In een docentenvergadering als oplos sing: hard en onverbiddelijk aanpakken. Helma daarentegen wil eerst maar eens zien. wat deze jongens en meisjes en in het bijzonder Martin Bruck beweegt. Geestig en tegelijk strikt rechtvaardig en flink weet zij al spoedig de jeugd van haar klas te peilen envoor zich ?n te nemen. Ondanks wantrouwen in haar beleid, ook in de kring der ouders, ver volgt zij onverstoord haar weg. Dan komt er een kentering in haar klas en volgt de overwinning van Helma Krauss: zij heeft de jeugd voor zich gewonnen en schept daarmede een sfeer van vertrou wen en aanhankelijkheid. Hoewel de film geen oplossing geeft voor alle jeugdproblemen en het in dit geval wat vreemd aandoet, dat onder het docentenkorps niet één leraar met uitzondering van rector dr. Thomas, de zijde van Helma kiest, allen begrijpen de jeugd niet en worden afgetekend „als te regeren met de knoet" zet de film ons aan het denken en ook dit kan als een grote verdienste worden aangere kend. Helaas hadden geluiden beeld in deze soms aan spanning mank gaande film, te leiden aan de omstandigheden de outillage van een bioscoop verdient de (Ingez. Med.-Adv.) SCHOOLARTI KELEN Haarlemmerstraat 169 Broederschap van Oud-padvinders KRING RIJNLAND VORMT HECHTE GEMEENSCHAP. De kring Rijnland van de Broeder schap van Oud-padvinders, die van de gedachte uitgaat: „Eens padvinder, al- tyd padvinder", is in drie jaar tijd tot een hechte gemeenschap uitgegroeid. De vergaderingen van deze kring zijn druk bezocht en kenmerken zich door een grote mate van gezelligheid. Zo ook de kringbijeenkomst, welke gisteravond in de recreatiezaal van Ergon Electric werd gehouden. Na een inleidend woord van de voor zitter. de heer H. van Deijl. hield de heer J. Donkers een causerie over „Folklore". Spreker nam de aanwezigen in gedachten mee naar de oude Ger manen. om bij hen de ooi-sprong van vele folkloristische gewoonten te ontdek ken. Voorts trok de heer Donkers een parallel tussen de wereldlijke en ker kelijke folklore, welke door verboden van overheid en kerken op de achtergrond is gedrongen, doch in sommige streken van ons land nog wordt gehandhaafd. De heer Chr. Eggink sr. compli menteert de met de Koninklijke onderscheidingen gesierde jubila rissen. Van links naar rechts bur gemeester C. van der Hoeven, de heer Chr. Eggink sr. en de jubilaris sen, - (Foto li.D./Van Vliet.) Bedrijf bestaar 75 jaar Ruim 75 jaar geleden stichtte de heer Chr. Eggink in Voorschoten een bloe- menkwekerijbedrijf. dat nadien is uit gegroeid tot een firma die ondanks de bescheiden omvang van het bedrijf een wereldnaam verworven heeft. De eigenlijke jubileumdatum is reeds enige tijd verstreken, maar gisteravond vierde het bedrijf dit feest toch nog met een zeer genoeglijke bijeenkomst in Allemansgeest. (Ingez. Med.-Adv.) Een opkomende U voelt U weer "stralend na een Mevr. Ediv. Stirling sprak in Leiden In Engels toneel wordt thans toenemeude religieuze tendens gevonden Het Genootschap Nederland—Enge land, dat te Leiden Engelsen en sym- pathiserenden met de Engelse cultuur bijeen brengt, hield gisteren een boei ende avond in „De Doelen", waar als spreekster optrad mevr. Edw. Stirling, die al meer voor het Genootschap ge sproken heeft en jarenlang, tezamen met haar echtgenoot, leidster is_ ge weest van een groep Engelse tonelisten die tournees door Europa maakte. voorkeur waaronder zij gegeven werd. Dr. H. J. Westerink, die een kort in leidend woord sprak, wekte daarin op om als donateur toe te treden tot de Chr. Filmactie. Velen gaven hier gevolg aan. I)it gezelschap is ruim een half jaar geleden te Leiden geweest en heeft daar een zeer geslaagde opvoering van „The had Sameritan" (De slechte Samaritaan) gegeven. Mevr. Stirling besprak het Engelse toneel van na de oorlog en constateer de een toenemende religieuze tendens in de stukken. Als voorbeeld las zij en kele stukken voor uit recente Engelse werken, waaronder zij uitvoerig de wer ken van Graham Greene besprak, die op het toneel van het protestante Enge land als katholiek schrijver een zeer grote plaats inneemt. Mevr. Stirling zocht dit aanvaarden van religieuze stukken in de na-oor- logse onkerkelijkheid, die in Engeland valt waar te nemen, waardoor de mens die religieus-voelend gebleven is. on bewust een compensatie zoekt voor het gemis aan godsdienstbeleving; tevens betekent dit genre een vlucht voor het materialisme, dat de wereld momen teel beheerst. Na de pauze besprak mevr. Stirling het lichtere genre van de na-oorlogse creaties en ook hier bleek, dat de toneel schrijvers behoefte gevoelen problemen op het toneel uit te werken, een behoef te. die het publiek kennelijk ook gevoelt, althans aanvaart. Een interessante discussie over de problematiek van deze tijd. die. volgens mevr. Stirling, voortkomt uit de grotere vrijheid, welke men zich aangemeten heeft, volgde op de inleiding, waarna prof. dr. A. A. Prins, die mevr. Stirling verwelkomd had. met hartelijke woor den de spreekster dankte voor haar boeiend en deskundig betoog. Aan de lezing was een agenda voor afgegaan, tijdens welke mevr. M. C. Bik het penningmeesterschap van mevr. Verschuur overnam, die door ziekte deze functie moest neerleggen. Het bestuur werd voorts aangevuld met ir. P. G. de Gruyter. mevr. R. VerschuurIJssel de Schepper en mej. E. Kloosterhuis. als vertegenwoordigster van het studenten dispuut „The Lion and the Unicom", terwijl mevr. J. E. Wissenburgh-Raven- steyn als secretaresse herkozen werd. Kappers uit Engeland. Frankrijk en België kwamen in Londen bijeen om hun krachten te meten op het gebied van dameskapsels. Dit kapsel, dat onder de naam „herfsf gelanceerd werd door een Belgisch kappershuis. verwierf de hoogste onderscheiding. LEIDSE TUINIERS- EN BLOEMISTENVERENIGING „DOOR EENDRACHT VERBONDEN". De Leidse Tuiniers- en Bloemisten- vereniging „Door Eendracht Verbon den" hield gisteravond een ledenverga dering in Café Aniba. In zyn openings woord maakte de voorzitter, de heer J. H. Smit, melding van het 70-jarig be staan. dat in 1959 feestelijk gevierd zal worden. Er werd een feestcommissie be noemd, waarin zitting namen de heren Dool, Ernst en Piket. De uitslagen van de tuinwedstryd 1956 werden bekend gemaakt; de prijsuitreiking zal in de volgende ledenvergadering plaats heb ben. Een voorstel tot verhoging van de contributie in verband met het komen de jubileum, werd met algemene stem men aangenomen. Nadat de heer J. v. d. Berg de vragen uit de vragenbus had beantwoord, hield de voorzitter een causerie over de cultuur van de te kwe ken narcissen. Deze narcissen werden uitgereikt voor de kweekwedstryd, welke in het voorjaar van 1957 gehou den wordt. Een van de hoogtepunten daarbij was het verlenen van Koninklijke onder scheidingen aan drie personeelsleden, die meer dan veertig jaar hun krachten aan het bedrijf gegeven hebben. In de loop van de avond werd door de heer J. M. Krösschel, die de directie toesprak en van de waardering getuigde van het personeel voor de uitnemende geest van samenwerking die door de leiding van het bedrijf werd geïnspi reerd, een fraaie klok aangeboden als jubileumgeschenk. Deze klok is bestemd voor het directiekantoor. Een tweede klok werd voor het bijkantoor aange boden. Kort nadat burgemeester C. J. van der Hoeven was gearriveerd nam deze het woord om zyn bewondering voor het bedrijf onder woorden te brengen. Voor schoten. aldus spreker, is dankbaar een bedrijf met deze naam binnen zijn gren zen te hebben. Over de gehele wereld is de naam Eggink synoniem met lelietjes van dalen, en dit bewijst dan ook de waarde van het produkt dat hier tot stand komt. Hij hoopte dat de direc tie nog vele jaren onder Gods zegen in dezelfde geest van nu het bedrijf zou mogen leiden. Voorts sprak de burgemeester tot de drie „overjarige" jubilarissen, de heren C. Zwaan, T. v. d. Hoek en A. de Graaf, die respectievelijk 48, 43 en 42 jaar in dienst van de firma waren. Meer dan veertig jaar werkzaamheid voor een bepaalde firma getuigt van een bijzondere plichtsbetrachting en getrouwheid tegenover de werkgever, een eigenschap die tegenwoordig maar al te zelden voorkomt. Het verheugde spreker, dat deze plichtsgetrouwheid ook in hoge regionen erkenning vindt. Het heeft de Koningin namelijk be haagd, deze drie trouwe werkers te onderscheiden met de bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Van der Hoeven reikte de onderscheidingen uit. waarna de directie de jubilarissen hiermede com plimenteerde. De rest van de avond werd in een zeer genoeglijke feeststemming doorge bracht. waarbij de heren Chr. Eggink en C. Lou nog het woord voerden en de prettige samenwerking roemden. Een aardig muziekje en een verdien stelijk goochelaar verhoogden de stem ming. (Ingez. Med.-Adv.) Rokershoest M wordt voorkomen - en bestreden met n RECHTZAKEN Jeugdige inbrekers krijgen twee jaar WEGENS FORMIDABELE REEKS INBRAKEN. Overeenkomstig de eis heeft de Recht bank te Amsterdam twee nog vrij jeug dige Amsterdamse inbrekers veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest sedert juni. Het betreft een 27-jarige fotograaf en een 25-jarige handelaar in fototoe stellen, die in de afgelopen anderhalf jaar een formidabele reeks inbraken hebben gepleegd. Daaruit had de offi cier voor zijn dagvaarding slechts een kleine keuze gemaakt: diefstal van ca mera's uit gebouwen op het militaire vliegveld Valkenburg, diefstal van f. 1500 uit een fotozaak in Amsterdam, diefstal van herenkleding uit een magazijn in Hilversum, van een Mobylette in Sas sen heim, en van f.500 uit een woonhuis in Heemstede. De beide verdachten zyn vroeger in beroepsdienst bij de Koninklijke Marine geweest. Eén hunner was in die tijd door de Zeekrijgsraad terzake van dief stal veroordeeld. voor Vrijspraak kermisexploitant Een boete van f. 500 of 50 dagen re- quireerde de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter tegen een kermis exploitant uit Leiden, die terecht moest staan voor een zaak die zich in 1950 af speelde. Toen zou verdachte namelijk een auto hebben gekocht die van een diefstal in Duitsland afkomstig was en waarbij een Nederlands nationallteits- bewijs was gemaakt. In zijn requisitoir zei de officier van Justitie dat de auto op 9 februari 1950 door verdachte was gekocht, nadat de auto op 16 dec. 1949 in Duitsland was gestolen. Daar zit slechts een maand tussen en ondertussen moest het natio- naliteitsbewijs nog worden gemaakt, dat ontvreemd was bij de Landsdrukkerij. Verdachte zegt dat hij de auto heeft ge kocht en als ik hem geloof, aldus de offioier, moet hij hem wel van een dief hebben gekocht. Verdachte zegt dat hij zich niet meer herinnert van wie hij de auto heeft gekocht, maar het is geen zakje tabak en een dergelijke belang rijke aankoop moet men zich herinne ren. Het strafregister vermeldt allerlei delicten en volgens de staat van inlich tingen houdt verdachte zich ook met grensvervoer bezig. Mr. P. de Clerq, de raadsman, ver telde dat verdachte veel in auto's han delt, dus dat het geen wonder is dat hij zich na zo veel jaar niet meer herin nert van wie hij die auto heeft gekocht. Bovendien is het feit verjaard. Na dit laatste krachtige argument sprak de rechfev '-«"-dacht* vrtf. De brand "n de St. Servaastoren Mr G. Huurman uit Maastricht heeft voor de Hoge Raad zyn pleidooi in de Mej. Tendeloo in Tweede Kamer herdacht (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter dr. L. G. Kortenhorst (KVP) gistermid dag in warme bewoordingen het vorige week overleden Kamerlid mej. Nancy Sophie Corry Tendeloo (PvdA) her dacht, culminerend in de uitspraak dat zij haar krachten in dienst van hoge idealen heeft verteerd. Namens de re gering zei minister-president dr. Drees dat mej. Tendeloo een grote en vrucht dragende activiteit heeft ontplooid voor de verbetering van de positie van de vrouw. De vruchten van haar werk zul len blijven voortbestaan. Voordracht Algemene Rekenkamer Ter vervulling van een vacature in de Algemene Rekenkamer heeft de Tweede Kamer als no. 1 op de voordracht aan de Koningin geplaatst: de heer L. Göt- zen, accountant, oud-minister en oud staatssecretaris. wonende te 's-Graven- hage. Hij verkreeg 47 van de 85 uitge brachte stemmen, terwijl op de heer W. N. Blaey te Den Haag 27 stemmen wer den uitgebracht en 11 op de heer A. Sis- singh te Overveen. Als no. 2 is op de voordracht geplaatst de heer W. N. de Blaey, hoofd-accoun- tant bij de Rijksaccouritantsdienst. Hij verkreeg 43 van de 84 uitgebrachte stemmen. De heer A. Sissingh verkreeg 31 stemmen en de heer F. N. Glavi- mans te Rotterdam 10 stemmen. Als no. 3 kwam op de voordracht de heer A. L. A. Coppens. afdelingschef bij het Departement van Marine. Hij ver kreeg 44 van de 81 uitgebrachte stem men. De heer Sissingh kreeg 31 stem men en de heer Glavimans 5. zaak tegen een loodgieter uit Maas tricht, die op 30 mei door het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch tot twee weken heohtenis werd veroordeeld omdat hij door het onvoorzichtig omgaan met een soldeerbout brand zou hebben veroor zaak in de St. Servaastoren in Maas tricht. Uit de bewijsmiddelen is volgens mr. Huurman niet af te leiden dat zijn cliënt schuld heeft. Immers, indien vol gens de waardering van deskundige, ge grond op de wetenschap die hij hierom trent heeft „bij dergelijk lang en on merkbaar smeulen, de brand ook zou zijn uitgebroken indien brandweer en blusmiddelen aanwezig waren geweest", dan kan nimmer schuld bij de tot ver tinnen opdracht krijgende werknemer aanwezig zyn. In dat geval mag name lijk nimmer opdracht tot vertinnen op een toren worden gegeven, omdat steeds brand kan uitbreken. De Procureur-Generaal zal 6 novem ber conclusie nemen. INBRAAK IN KRAAMKLINIEK De Haagse Rechtbank heeft een 26- jarige bankwerker uit Rijswijk veroor deeld tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek omdat hij in de nacht van 30 op 31 juli j.L had ingebroken in een kraamkliniek te Scheveningen. De Rechtbank beval dat. de man onmiddel lijk gevangen werd genomen. Hij had uit de kliniek een geldkistje met f. 3100 weggenomen en in de inrichting de situatie vooraf goed kunnen bekijken, omdat zijn vrouw er was opgenomen voor de geboorte van het tweede kind

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3