V Russische oorlogsvloot uit Poolse wateren vertrokken NIVEA B' 9DD S.E.R. adviseert melkproduktie gedeeltelijk te garanderen Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 IN OGELVLUCHT Zorgen voor Nippon EGIN juli van dit jaar bedroeg het aantal inwoners van Japan negen tig miljoen. Een dreigend getal, dat in 1990 naar deskundige schatting tot 108 miljoen zal zijn gestegen! Nu bere kende men voor de oorlog reeds, dat Nippon nooit meer dan het thans be reikte aantal mensen zou kunnen voe den, waarbij vanzelfsprekend werd uit gegaan van de toen bekende mogelijk heden. Maar ook al zijn die toegenomen, een feit is. dat het land onder de huidige omstandigheden een catastrofe slechts ontgaat door de hulp van Amerika. Zou die ontbreken, dan zou Japan, zonder de invoer van rijst uit Formosa, zonder de steenkool en het ijzererts van Mand- sjoerije en zonder China als afzetgebied, de gevolgen van de overbevolking reeds lang in de vorm van algemeen paupe risme gevoeld hebben. DE Japanners staan bekend als taaie onderhandelaars en de Russen hebben dat in de voorbije jaren nog weer eens duidelijk ondervonden. Tokio weigerde kort en goed de oorlogs toestand met Moskou te beëindigen op voorwaarden, die het niet wenste te aanvaarden. Maar natuurlijk waren de Russen terdege op de hoogte van de in spanning, die het de Japanse regering kost negentig miljoen mensen van voed sel te voorzien. En steeds veelvuldiger werden Japanse vissersschepen door Russische oorlogsbodems wegens „vissen in verboden water" opgebracht. Op die manier oefende de Sovjet-Unie sterke druk op Japanners, voor wie vis een van de eerste levensbehoeften is. Tokio moest tenslotte buigen en dezer dagen heeft premier Hatojama in Moskou een verdrag getekend, waarbij de oorlogs toestand werd beëindigd. TOT een vredespact is het niet geko men. Hatojama bewandelde de weg, die de Westduitse Bondskanselier Adenauer is gegaan: een voorlopige overeenkomst met uitwisseling van am bassadeurs onder beding, dat bij onder tekening van een definitief vredesver drag later, op een nader overeen te komen tijdstip de hangende territo riale kwesties geregeld zullen worden. Voorshands heeft Japan als succes ge boekt dat de krijgsgevangenen, die nog in de Sovjet-Unie vertoeven, naar huis zullen keren, dat een uiterst belangrijke visserijovereenkomst werd gesloten, dat Moskou de Japanse aanvrage voor lid maatschap van de Verenigde Naties zal ondersteunen, althans niet tegenwerken en dat de eilanden groepen Habomai en Tsjikotan weer in zijn bezit zullen komen. HATOJAMA heeft met de beëindiging van de oorlogstoestand het doel bereikt, dat hij twee jaar geleden de kiezers voor ogen hield en waarmee hij zegevierend uit de verkiezingsstrijd kwam. Toch is het resultaat van „Mos kou" niet om erover te „roepen". In feite waren de Japanse en Sovjetrus- sische ambassadeurs tn Londen een jaar geleden precies even ver. Maar de tijd drong, de steeds groeiende bevolking vraagt voedsel en Japan moest derhalve zij het met tegenzin, berusten in de Rus sische eis van uitwisseling van ambas sadeurs. Men begrijpt het voordeel, dat hierin voor de Sovjet-Unie is gelegen: zij kan zich nu krachtiger doen gelden. De communistische activiteit in Japan zal er niet minder op worden! HET is Moskou in de eerste plaats te doen om een wig te drijven tussen Amerikanen en Japanners. Laatst genoemden staan militair, politiek en economisch onder sterke invloed van Washington. Ofschoon de voordelen hiervan in Nippon worden erkend, is het nationaal bewustzijn van de Japan ners te groot om tegen de schaduwzijde ervan niet in verzet te komen. Men her innert zich, dat Japanse boeren dezer dagen daadwerkelijk in actie kwamen, toen landmeters hun grond betraden voor opmetingen in verband met de uit breiding van een Amerikaanse lucht basis. Voorlopig hebben die boeren het pleit gewonnen. Ook het feit. dat jonge Japanse meisjes al te intieme betrekkin gen aan knopen met Amerikaanse mili tairen heeft veel kwaad bloed gezet. En nog altijd zijn brede kringen in Japan verstoord over het incident bij Bikini in 1954, toen Japanse vissers het slachtof fer werden van Amerikaanse atoom- proeven. ER zijn nog andere factoren, die de verhouding tussen Amerikanen en Japanners vertroebelen: de mili taire actie van de Zevende vloot bij Formosa (nadelig voor Nippons handel en industrie), de val van Dien Bien Phoe (dit in verband met Japans toekomstige politiek) en de conferentie van Ban doeng in april 1955 (invloed op de open bare mening). De huidige relatie tussen Tokio en Washington wordt in brede kringen als min of meer kunstmatig ge zien en als een rechtstreeks gevolg van de afloop van de tweede wereldoorlog. Japans natuurlijke uitweg voor de moeilijkheid van zyn overbevolking ligt op het vasteland, derhalve in Rood- China. Maar hier spreekt de politiek een hartig woordje mee, niet alleen naar het inzicht van Washington, maar zeker ook naar de mening van leidende krin gen in Japan. De bevolkingsdruk is evenwel een factor, waarmee van dag tot dag rekening moet worden gehouden Blijvende vriendschap met Sovjet-Unie Openbare aanklager beveelt herziening van aanklachten in proces te Posnan De Russische oorlogsschepen zijn vertrokken uit de Poolse wateren en de Russische troepen hebben zich teruggetrokken uit de gevechtsstelling in Polen. Dit is het resultaat van een reeks telefoongesprekken tussen Moskou en War schau. De nieuw© Poolse leider Wladyslaw Gomoelka had dit geëist in een persoonlijk gesprek met Nikita Kroesjtjef, als voorwaarde voor een bezoek, dat hij vrijdag a.s. met Ochab en Cyranklewicz aan de Russische hoofdstad aal brengen. De Sovjet leiders hebben zich gehaast deze eis in te willigen. Al vaart de Poolse communistische partij in 'n nieuwe richting, de koers blijft nog steeds op het Oosten gericht. Gomoelka heeft er bij zijn landgenoten op aange drongen „influisteringen, die bedoeld zijn om onze vriendschap met de Sovjet- Unie te verzwakken, krachtig af te wijzen". Hij wees er echter verder op, dat de betrekkingen met de socialisti sche landen in het algemeen en met Rusland in het bijzonder gebaseerd moeten zijn op ..wederzijds vertrouwen, gelijkgerechtigheid en op wederkerige hulp. Binnen het raam van dergelijke relaties moet elk land volledig soeve reiniteit en onafhankelijkheid bezitten en de rechten van elk volk moeten wederkerig worden eerbiedigd". Radio- Warschau heeft bovendien sterke af keuring uitgesproken over de „anti- Sovjet-demonstraties", die werden ge houden in het vroegere Breslau. Deze betogingen begonnen zeer onschuldig maar anti-Russische elementen begon nen allengs leuzen te roepen als „Roko- sovsky naar Siberië!" Verscheidene ruiten van het gebouw der Poolsrussi- sche vriendschapsvereniging sneuvelden. Ook in andere plaatsen in Polen zijn demonstraties voorgevallen tegen de klaarblijkelijke Russische dreiging met interventie, welke zich onder meer uitte door grote bewegingen onder de Russi sche troepen in Duitsland in de richting van de Poolse grens. Maar deze betogin gen bleven binnen de perken en er was van werkelijke onlusten geen sprake. Radio-Warschau veroordeelde „Derge lijke demagogische en nationalistische uitbarstingen, schadelijk voor de bewe ging van de werkersklasse en gunstig voor de belangen van vijandelijke ele menten." Weer een mutatie In de Poolse regering heeft inmiddels weer een mutatie plaats gehad. De om zijn Stalinistische denkbeelden bekend staande onder-minister van Landsver dediging Witaszweski is vervangen door generaal Marian Spychalski. De Russi sche „zetbaas" Rokosovsky, die tevens opperbevelhebber is van de strijdkrach ten, heeft deze generaal benoemd tot hoofd van de politieke Raad van het GOMOELKA leger, een functie, welke tot nu toe werd vervuld door Witaszweski. Een ander teken van de nieuwe wind, die in Polen waait, is het bericht, dat de Poolse openbare aanklager een herzie ning van alle aanklachten heeft bevo len. die voor het Hof waren uitgebracht tegen degenen, die verantwoordelijk zijn voor de „misdaden tijdens de opstand te Poznan begaan". Tegelijkertijd deed hy een voorstel „om degenen, die niet van moord of plundering worden be schuldigd, vrij te laten." Het Poolse parlement is gisteren bij eengekomen voor een zitting van zeven dagen. Tijdens deze- zitting zal o.m. een regeling worden opgesteld voor betaling van schadevergoeding aan onschuldigen. die hebben geleden onder het oude „Stalinistische" regiem. Verwacht wordt voorts, dat Gomoelka vandaag op een openluchtbijeenkomst in het centrum van Warschau het woord zal voeren. Waarnemers noemden de sfeer in de hoofdstad gisteravond „zenuwachtig". Op straat waren talrijke groepen men sen in felle debatten gewikkeld. Niet allemaal. (Ingez. Med.-Adv.) Eerste reis „Statendam" De eerste reis van het nieuwe 23.000 ton metende s.s. „Statendam", in aan bouw op de werf van Wilton-Fejjen- oord, is vastgesteld op 6 februari 1957. Die reis gaat van Rotterdam naar New York. Aankomst te New York vrijdag 15 februari. Van New York uit zal het schip enige cruises ondernemen naar de Midden- amerikaanse wateren. Daarna zal het schip op 16 april van New York ver trekken en op 24 april in Rotterdam arriveren, om vervolgens te gaan varen in de regelmatige transatlantische dienst van de HollandAmerika Lijn. Twee doden te De Bilt SLACHTOFFERS VAN VERKEERSONGEVAL (Speciale berichtgeving) Twee berijders van een motorrijwiel de bestuurder, de 30-jarige loodgieter F. A. Heyman uit Vianen, en de duo passagier, de 18-jarige E. Toom, leer ling-loodgieter uit Utrecht, zijn giste ren omgekomen bij een ongeluk, dat ge beurde op de Biltsestraatweg ter hoogte van Steinenburg te De Bilt. Zij waren voor hun bedrijf, de firma Kersbergen te Utrecht, op weg naar een karwei te Zeist. Bij een botsing met een N.B.M.- bus wei-den beide motor berijders gedood. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziekte kiemen worden gedood. VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Niet alle Polen interesseren zich sterk voor deze politieke ommezwaai. Uit het lijntoestel van de K.L.M., dat gister avond uit Warschau op Schiphol aan kwam, stapte een huisvrouw, kennelijk uit 'n intellectueel milieu. Zij bezwoer de journalisten haar naam te verzwij gen. toen zij openhartige kritiek uitte op het Poolse regiem. „Sinds drie maan den wordt in Polen plotseling aan ieder een. die wil vertrekken, vergunning gegeven. Ook aan hen. die niet meer willen terugkeren Zij was nimmer communiste geweest en had weinig goede woorden voor de communistische erfenis. „Er heerst een onstellende armoe, men kan er haast geen kleren kopen. Zelfs voor ons Is het moeilijk, laat staan voor de arme Polen. De economisehe situatie in ons land is verschrikkelijk. In vele Poolse gezinnen werken zowel man als vrouw uit noodzaak en hard ook. Vaak wisselen zij elkaar af en werken zes a zeven uur. terwijl een ander op het gezin past. Maar er waait nu een nieuwe wind. Iedereen mag kritiek uiten. Er wordt zelfs openlijk gekankerd. Mijn liefste wens? Dat Polen nog eens helemaal vrij zal zijn." „Is daar nu een begin mee gemaakt", vroegen de verslaggevers. De vrouw trok haar schouders op. I „Voor mij betekent dit geen echte vrij heid en het lijkt mij onwaarschijnlijk, dat Polen binnen afzienbare tijd het communisme zal afzweren Slechts één van de passagiers wilde zijn naam genoemd zien. de heer Ian Lewicki uit Lodz. Hij dicteerde lang-- zaam en duidelijk, wat de journalisten moesten opschrijven. Hij vertelde, dat er nu een eerste stap gezet was op de weg naar democratie en meer van der gelijke veel geuite opmerkingen. Na afloop van het vraaggesprek stak hij de vinger op en zei „Als U mijn woorden verdraaid, dan weet U de consequenties zeker wel? Dan zal ik mij onmiddellijk in verbinding stellen met de interna tionale federatie van journalisten". Toen een verslaggever vroeg, wat de man deed voor de kost. antwoordde hij: „Ik ben gewoon arbeider. In Polen be staan geen fabrikanten. De fabrieken zijn van de arbeiders en wij zijn alle maal arbeiders Wim Sonneveld filmacteur EEN ROL IN „SILK STOCKINGS" De Nederlandse cabaretier Wim Son neveld heeft een contract met de Metro Goldwyn Mayer voor een rol in een musical film „Silk Stockings", waarin ook Fred Astaire zal meespelen. De film wordt geproduceerd door Ar thur Freed, die „American in Parijs" vervaardigde. Met de opnamen zal 25 oktober in Hollywood worden begonnen. Mevr. Bouman spreekt zondag te Amsterdam Het bestuur van het Jungschlager* fonds deelt het volgende mede: mevrouw M. Bouman zal het woord voeren op de openbare vergadering, georganiseerd door het Jungschlager-fonds, welke zondagavond. 28 oktober, in het Concert gebouw te Amsterdam zal worden ge houden ten behoeve van de Nederlander H. C. Schmidt. (Speciale berichtgeving) De Sociaal Economische Raad heeft begin oktober aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning een rapport uitgebracht inzake de prijsvorming van melk. Hierin wordt Voor het beste artikel over Nederland Prins Bernhard noemde winnaars van „Willem de Zwijger" prijzen tijdens galadiner in Washington Tijdens een gala-diner in het Sheraton Carlton Hotel te Washington, in tegenwoordigheid van Prins Bernhard der Nederlanden, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles, de opperste rechter Earl Warren, en vele kopstukken uit de Amerikaanse diplomatieke en journalistieke wereld, heeft het Willem de Zwijger Fonds voor de vijfde keer Amerikaanse Journalisten bekroond, wier werk heeft bijgedragen tot het scheppen van beter begrip tussen Nederland en Amerika. De gouden medaille van het fonds, benevens een geldsbedrag van 1500 dollar, werd door een jury, bestaande uit drie prominente Amerikaanse journalisten, toegekend aan Don Cook, hoofd van het Londense bureau van de New York Herald Tribune. Het bekroonde artikel, „Holland again fights back the sea", het verhaal van hoe Nederland op even heroïsche als efficiente wjjze en hoofd zakelijk door zelf de handen uit de mouwen te steken, de gevolgen van de overstromingsramp van 1953 te boven is gekomen, was verschenen in het be kende Amerikaanse zondagsblad „This week", waarvan de gemiddelde oplage 11.7 miljoen exemplaren bedraagt. Het Willem de Zwijger Fonds, dat is opgericht en gefinancierd door Neder landse particulieren, en waarvan Albert Balink, directeur-hoofdredacteur van het Nederlands-Amerikaanse maandblad „The Knickerbocker", voorzitter is. heeft voorts 't vooraanstaande blad te Wash ington. de „Washington Post" onder scheiden wegens „het uitmuntend kali ber van de buitenlandse corresponden tie". Een nieuw, en in Amerika steeds zo gewaardeerd menselijk element werd dit jaar geïntroduceerd door het beschik baar stellen van een studiebeurs. Deze eerste studiebeurs is toegekend aan een 12-jarige Amerikaanse jongen uit Thetford. in de staat Vermont. Burton Heath jr. Afgezien van de schoolbe kwaamheid van de winner speelde in dit geval de overweging een rol. dat diens vader. Burton Heath, vooraanstaand Amerikaans journalist in dienst van het pers-syndicaat Newspaper Enterprise Association, tot de slachtoffers behoorde, die in 1949 bij het ongeluk te Bombay zijn omgekomen. Mevrouw Burton Heath was aanwezig toen Prins Bernhard haar zoon de cheque voor de studiebeurs overhan digde. Rede van de prins Het diner werd voorgezeten door Frank Holeman, president van de National Press club te Washington. De Nederlandse ambassadeur te Washing- (Ingez. Med.-Adv.) ton. dr. J. H. van Royen. introduceerde Prins Bernhard. De voorzitter van het Willem de Zwijger fonds. Albert Balink. maakte bekend, dat het fonds het eerste lustrum aangegrepen had om een stu diebeurs uit te loven een geste van Nederlandse particulieren die niet zou nalaten tot het hart van Amerikanen te spreken. Prins Bernhard wees er in een rede op, dat er in het Engels vele uitdruk kingen bestaan, waarin de Nederlan ders er niet zo erg gunstig afkwamen. Hij somde er zo enkele op. maar ver zocht niet ze niet meer te gebruiken. Het zou toch geen nut hebben, zo meende hy en bovendien wisten velen wel beter. De Prins zei bovendien één gezegde te kennen, waarin de Neder landers recht wordt gedaan: „God heeft hemel en aarde geschapen met uitzondering van Nederland, dat door de Nederlanders zelf is gemaakt!" En dat is waar, aldus de Prins, de Neder landers werken altijd aan hun land. Hij schetste de mijlpaal, welke kort geleden in de landaanwinning werd bereikt, de sluiting van de dijk rond Oost-Fevoland. Ook trok de Prins een vergelijk tussen Nederland en Ameri ka. Hij roemde de Amerikaanse pers „die aitijd tracht het goede te doen. Soms heb U misschien gedwaald. Er zijn ogenblikken geweest, dat U zich ten aanzien van ons vergist hebt. Maar U hebt altijd gezocht naar de uiteindelijke waarheid", aldus de Prins, die daarna de naam onthulde van de „gouden" winnaar n.l. Don Cook, die momenteel in Engeland verblijft en de prijs dus zelf niet in ontvangst kon nemen. Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid BINNENLAND Van 30 oktober tot en met 1 novem ber zal in het Kurhaus te Schevenlngen het eerste Europese congres worden ge houden voor luchtvaartgeneeskunde. waar aan ongeveer 150 afgevaardigden van de V.S., Canada, Joego-Slavië. Egypte, Indo nesië. Zweden. Spanje en alle West- europese landen zullen deelnemen. Te Beltrum, gemeente Eibergen, ls gistermiddag omstreeks kwart voor vier. ongeveer dertigduizend kg hooi verbrand nadat brand was ontstaan op de zolder van het achterhuls van de boerderij „Klein Falckenborg". Het achterhuis brandde rotendeels uit. De Eibergse brandweer ;on verdere uitbreiding voorkomen. De oorzaak van de brand is vermoedelijk, dat een door het dak geleide kachelpijp van asbest oververhit was geraakt. - In restaurant „Esplanade" te Utrecht hebben gisteren de Stichting Kunst en Bedrijf en de Nederlandse Kunststichting het 5-jarig bestaan gevierd ln aanwezig heid van tal van genodigden - De „Houtdagen 1956" van de Stich ting Houtvoorliehtlngslnstituut zullen op vrijdag 2 en zaterdag 3 november ln het Kurhaus te Schevenlngen gehouden worden. In het Bouwcentrum te Rotterdam zal op 29. 30 en 31 oktober a.s. een inter nationale conferentie worden gehouden inzake de opleidingsmethoden voor aan nemers en uitvoerders in de toepassing van de principes der wetenschappelijke be drijfsvoering ln de bouwnijverheid. In de vak- en standsraadsvergadering van het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen is met algemene stem men een nota aanvaard Inzake vergoeding van schade aan huurders van bedr"*~ ruimten Ingeval van onteigening van drijfspanden. De Ziekenfondsraad heelt goedkeu ring gehecht aan een tussen de Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde en de organisaties van Algemene Ziekenfondsen overeengekomen regeling betreffende de honorering van tandartsen voor tandheelkundige ohlrur glsohe behandelingen. De regeling treedt met ingang van 1 oktober j.l. ln werking Het najaarscongres van het Neder lands Instituut voor Efficiency, waaraan nog enige andere organisaties op het ter rein van deelnemen, 21 en donderdag Utrecht. Vannacht is nabij het dorp Winkel in de Groetpolder (N.H.) een kapitale land- bouwsohuor, toebehorende aan de heer A. Schenk, door brand verwoest, De brand weren van Hoogwoud en Winkel slaagden er na een paar uur in de vlammenzee te doven. Ze konden echter niet verhinderen, dat de schuur geheel uitbrandde en ook diverse landbouwwerktuigen en een trans portauto ln de vlammen opgingen. Over de oorzaak tast men ln het duister. De schade beloopt enige tienduizenden guldens. BUITENLAND Het bestuur van de „Witte Paters" in Algiers heeft dinsdag meegedeeld, dat de Ulgallloa tlCo UJJ 11Gb tel de produktlvlteltsbevorderlng worat gehouden op woensdag nderdag 22 november a.s. te De Suezkwestie kost de Britse schat kist op het ogenblik ongeveer tien miljoen gulden per week. Dit is dinsdag door de minister van Oorlog, John Hare, ln een sohriftelijk antwoord aan het Lagerhuis meegedeeld, Mevr. Ellen Stevenson, de vroegere echtgenote van Adlal Stevenson, kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft bekendgemaakt, dat zij heeft besloten, haar boek „The egghead and I" (Het ei-hoofd en lk) niet voor de verkiezingen te publiceren. Als reden voor dit besluit geeft zij op dat zij het boek niet op tijd heeft kunnen voltooien. De Democraten zullen haar er dankbaar voor zijn. want volgens geruchten zegt de schrijfster ln haar boek precies wat zij van Stevenson denkt en dat zou niet veel goeds zijn. Zij zelf ver klaarde, dat de aanduiding egghead" (ei-hoofd) niet op Stevenson slaat dooh op de binnenlandse toestand in Amerika. Premier Eden heeft ln het Lagerhuis bekendgemaakt, dat de regering in het begin van de nieuwe parlementszltting Een vader en een zoon uit hetzelfde gezin in Veobta (West-Duitsland) zijn maandagavond op geheel verschillende plaatsen ln Duitsland het slachtoffer ge worden van een verkeersongeval. Beiden kwamen zij om het leven, terwijl zij op weg waren naar de gemeenschappelijke woning. De 51-Jarige timmerman Josef Witte werd in de omgeving van zijn woon plaats Veohta door een vraohtauto aan gereden Zijn 25-jarige zoon Paul Witte WOENSDAG. St. Antonius Clubhuls: Ned. Ver. van Hulsvrouwen. Marionettentheater Don Vermelre. 8 uur nam. Rapenburg 61K. en O.-cursus der toepassing van kunststoffen. 8 uur nam. Juridisch Studiecentrum Gravesteen. Vlro. Herdenking Dag der Ver. Naties. Sprekers mr. dr. E. P. Verkerk en prof. dr, C. C. Berg. 8 uur nam. Aula Gymnasium: Dag der Ver. Naties. Herdenking voor de Jeugd. Spr. mr. W. Kist. 8 uur nam. De kleine Burcht: Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Gerecht 10: Spiritisch Genootschap. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 8 uur nam. Marekerk: Herv. Wijkgemeente Molen wijk. Ds. J. v. d. Wiel spreekt over „Waar zijt gij?" Medewerking o.a. Dubbelkwartet „Muslca". 8 uur nam. Den Buroht (kleine zaal)Voorliclv tingsavond over emigratie Gew. Arbeids bureau. 8 uur nam. DONDERDAG. Chr. Geref. Kerk: Ds. Mario Cignoni Penella spreekt over Spaans protestan tisme. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Concert Rotterdams Philh. Orkest, 8 uur nam. betoogd, na een uitvoerige uiteenzet ting gegeven te hebben van de ken merken van het huidige garantiesy steem voor melk, dat de ontwikkeling van de prjjzen van de melk- en zuivel- produkten in de laatste jaren zodanig is geweest, dat het garantiesysteem voor melk in werking moest treden. De omstandigheden zo zeggen de samenstellers van het rapport- in hun conclusies waaronder de prijsvorming van de melk- en zuivelprodukten plaats vindt, rechtvaardigt een garantiestelsel, dat het melkveehouderijbedrijf een mi nimum inkomen garandeert. Daarbij komt zo stelt men dat de produk- tiestructuur in de melkveehouderijsec tor hier te lande niet zodanig is. dat de produktie van melk onder optimale omstandigheden plaats vindt. Gezien het feit, dat in deze situatie slechts op lange termijn verbetering kan worden gebracht is ook uit deze hoofde een systeem van inkomensgarantie gewenst. Redelijk bestaan In verband met de plaats zo ver volgt men welke de sektor van de melkveehouderij in ons nationaal-eco- nomisch bestel inneemt, kunnen als doeleinden van het te voeren garantie- beleid worden gesteld: ten eerste het streven naar een zo groot mogelijke netto-opbrengst van de sektor van de melkveehouderij ln het nationale pro- dukt en ten tweede het bevorderen van een redelijk bestaan voor de individuele melkveehouder, waarbij het eerst ge noemde van primair belang geacht wordt. De Raad acht dit mogelijk dooreen systeem, waarbij de garantieprijs niet van toepassing is voor de totale per individuele melkveehouder af te leve ren hoeveelheid melk. maar voor een gedeelte hiervan, vast te stellen aan de hand van een gemiddelde pro duktie over een bepaald basisjaar. Ongeschikt instrument Enkele leden van de Raad zijn daar entegen van mening, dat de prijspolitiek een ongeschikt instrument is om te komen tot een verbetering van de pro- duküestructuur in de melkveehouderij- De garantieprijs voor melk dient zo danig te worden vastgesteld, dat aan de producenten op het goed geleide, so ciaal en economisch verantwoorde be drijf een minimuminkomen wordt ge garandeerd. Voor de bedrijven, welke onder min der gunstige omstandigheden produ ceren. dient de doelstelling van het bevorderen van een redelijk bestaan voor de producent te worden verwe zenlijkt door additionele voorzienin gen. Een mogelijkheid, wat dit laatste betreft, is het verlenen, indien de prijs ontwikkeling daartoe aanleiding geeft, van regionale bedrijfstoeslagen. De S.E.R, stelt zich in dit verband voor in zijn t-z.t. uit te brengen advies inzake het garantiebeleld voor de landbouw in het algemeen op dit punt nader in te gaan. fWmeetlng „Jong Neder land voor Christus Spreker ds P W Spruyt. 8 uur nam. Leiderdorp. Irene. Theresia". 8 uur nam. Oefa. „Maria Rapenburg these. Spr. B. 61Stichting v. d. Meer, 8 Zwitserse pater Hubert Bruchez dinsdag I werd door een auto overreden in Keulen, op de weg van Port-Gueydon naar Azazga I ruim 200 kilometer weg. Zij overleden vrij- ln Algerlë is doodgeschoten. wel op hetzelfde tijdstip. In den Vergulden Turk: Buitengewone ledenvergadering Genootsohap „Kennis ls Macht". 8.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering Leidse Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. 11 uur nam. Sterrewaoht: K. en O.-lezing prof. dr. H. C. v. d. Hulst. 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: A.R. Spr. de heer C. v. d. Heuvel over verkiezingsuitslag. 8 uur namiddag. Rijksmuseum voor Volkenkunde:' Lezing prof. dr. Antonio de Almeida, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Wim Ibo's Triangel Cabaret. 8 uur nam. Royal (Doezastraat)Seance A. Spreen (helderziende), 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal): Jaarfeest Ver. van Maltheslanen, 8.15 uur nam. Halte PosthofPaddestoelenexcurale Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 1.55 uur namiddag. Kasteel Oud-Poelgeest: Conferentie „Euratom". Sprekers mej. dr lr. J. H. M. Manders, mr. P. Sohlerbeek en de heer J Boekstal, 2.30 uur nam. (Conferentie wordt zondag voortgezet.) MAANDAG. Schouwburg: K. en o. Wim lbo* Triangel Cabaret. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. „Haagse Come- die „Sybrech Willemsdochter". 7$ u. nam. TENTOONSTELLINGEN °e &s, tg eest (Boonstraat 13): Ten- toonstellhig Daan en Lenle de Vries. Werkd. 9 uur voorin.6 uur nam.; dinsd. 9 uur voorm.7 uur nam. DE BIOSCOPEN Re* „Een vrouw achter de tralies" (18 iVn W/^<1- 2 3°- 715 en 9.15 uur Zond. 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De avonturen van QuentLn Durward" (14 jr.) Werkd. 2.30. 7 en 9 15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Ca« ,T~ -Chantage" (18 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.; 2.30 4.45 7 en 9.15 uur; donderd.: „De politie volgt het spoor". LI do „Tralies van bamboe" (18 Ir) Werkd.2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.3Ó, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Ongetemd" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30 4.45 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 27 oktober 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9. telefoon 24807; Apotheek Tot Hulp der Mensohheld. Hooigracht 48, tel. 21060: Apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, telefoon 26274, BU geei specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) i s h if Stockholm zwaar bew. wzw Oslo onbewolkt wzw Kopenhagen zwaar bew. wzw Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Malloroa 5 12 regen zzw 12 onbewolkt zw 4 16 geh. bew. zw 4 14 mist z 2 10 zwaar bew. windstil 20 mist windstil 21 mist windstil 19 4 3 0.1 0.1 0 0.7 0 onbewolkt wnw nevel zzw 4 motregen wzw 4 mist windstil 13 0 motregen w 2 10 0 motregen windstil 16 0 mist windstil 19 0 licht bew. wnw 2 18 0 mist windstil 18 0 nevel o 2 23 0 onbewolkt ono 4 22 0 zwaar bew. windstil 19 38 21 15

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2