RUSSISCHE TROEPEN IN HONGARIJE IN ACTIE TEGEN MASSA-DEMONSTRATIES WEERBERICHT Uitgaansverbod tot twee uur Studenten en arbeiders hielden gisteren betoging in Boedapest Schmidt jr. betuigt mevrouw Bouman zijn dank en eerbied 95ste jaargang WOENSDAG 24 OKTOBER ,9S6 No. 28968 Directeur: J W Hennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no 67055 Hooldredacteur: J. Brouwer peI swartaal; r2.35 per maand; ro.55 per weet Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21607 Imre Nagy in leidende functie hersteld Ook in Hongarije is een omwenteling gaande; gisteren is het in de straten van Boedapest tot botsingen gekomen tussen de politie en betogende studenten en arbeiders. De radio meldde, dat talrijke burgers, militairen en functionarissen van de staatsveiligheidspolitie zijn gedood. De „Stalinistische" groep in de Hongaarse regering heeft daarop aan de Sovjetrussische troepen gevraagd de orde te herstellen, zulks op grond van het Verdrag van Warschau (de tegenhanger van het Westelijke NAVO-pact). Het Hongaarse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een uit gaansverbod afgekondigd, dat dagelijks tot twee uur (14.00 uur) van kracht is. Het ziet er overigens nog niet naar uit, dat de „Stalinisten" het van de „Titoïsten zullen winnen, want hedenochtend meldde het Franse persbureau AFP uit Wenen, dat de kortgeleden in ere herstelde leider Imre Nagy, die voor de opstandige studenten en arbeiders het symbool is van de nieuwe koers, gekozen is tot lid van het politieke bureau van de Hongaarse Arbeiderspartij en van het centrale comité. Intussen zijn de telefoon- en telexverbindingen met de Westerse wereld afgesneden, omdat in Boedapest „de lijnen niet in orde waren" Toen het gisteren in Boedapest tot een hevige vechtpartij kwam tussen de duizenden demonstranten, die de straten en pleinen vulden, en de politie poogden eerstgenoemden een geweldig beeld van Stalin omver te trekken onder het uitroepen van de eis, dat de Russische troepen Hongarije moeten verlaten. Volgens een schatting van de politie omvatte de menigte op het hoogtepunt van de demonstratie ongeveer honderdduizend personen. Sommige demonstranten hadden kabels bij zich om het „symbool van de tyrannie" omver te halen en anderen waren gewapend met acetyleenbranders om het acht nieter hoge bronzen beeld aan stukken te branden. Aanvankelük gebruikte de politie alleen traangas, maar toen het optreden van de menigte feller werd, opende de gewa pende macht het vuur, waarbij vele slachtoffers vielen. Reuter meldde hedenochtend uit Wenen, dat Nagy een regeringsbesluit heeft getekend (hieruit blijkt, dat hy inderdaad de functie van premier bekleed) vol gens hetwelk in geheel Hongarije krijgsraden worden gevormd, die de volgende misdaden moeten berechten: pogingen om de volksdemocratie omver te werpen, oproer en opruiing daartoe, vijandige betogingen, moord, brandstichting, het bezit van wapens en aanvallen op officiële personen. In het besluit doet de regering een beroep op de bevolking „kalm te blijven, en bloedige activiteit van contra-revolutionaire benden af te keuren en de Russische en Hongaarse troepen die de orde herstellen, te steunen". Hieruit kan afgeleid worden, dat Nagy blijkbaar geen kans ziet openlijk partij te kiezen tegen Sovjetrussische en „Stalinistische" onderdrukkingspo gingen van het verzet der bevolking en voorlopig meehuilt met de wolven, waar mee hij in het bos is. de Hongaarse revolutie van 1948. Tal rijke arbeiders en ambtenaren deden aan de betoging mee. Peter Veres, een in Boedapest bekende schrijver, las aan de voet van het standbeeld van generaal Bern een ma nifest voor dat als volgt begon: „Wij hebben een keerpunt in onze geschiede nis bereikt. Het gehele Hongaarse volk moet zich aaneensluiten. De leiders van partij en regering zijn er niet in ge slaagd een goed program samen te stel len. Wij stellen hen verantwoordelijk, die koppig gepoogd hebben het op ter reur berustende bewind van Stalin en Rakosi te herstellen, in plaats van een socialistische democratie tot ontwikke ling te brengen". Nationalistische liederen weerklonken opnieuw De demonstratie van gisteren was ge organiseerd door de Petöfi-club, een kring van nationalistisch-gezinde com munistische intellectuelen. Een verbod van het ministerie van Binnenlandse Zaken om de betoging te houden, dat om één uur door Radio-Boedapest was bekendgemaakt, werd om half drie - een half uur voor het begin van de be toging - ingetrokken. De stoet werd ge-' opend door studenten met kokardes in de nationale kleuren en talrijke Hon gaarse vlaggen. Er werd geen enkele rode vlag meegevoerd. Onder het zingen van nationalistische liederen, w.o. het volkslied dat sinds vele jaren verboden is, begaven de demonstranten zich naar het monument voor generaal Joseph Bern, een uit Polen afkomstige held uit Naasting olievelden Noord-Sumatra Het Indonesische kabinet heeft gis teravond in zijn kabinetszitting be sloten de huidige status van de olie velden in Noord-Sumatra te handha ven en deze niet terug te geven aan de BPM, die de olievelden voor de tweede wereldoorlog exploiteerde. De olievelden in Noord-Sumatra wor den thans door de arbeiders zelf bewerkt, onder supervisie van de regering. Het kabinet besliste ook, dat de mijn- bouwmaatschappijen (met uitzondering van de oliemaatschappijen), die nog niet met de exploitatie van hun concessie- gronden zijn begonnen, het bevel zullen krijgen binnen een jaar aan de regering hun ontwerp-investering voor te leggen. Deze maatschappijen zullen hun con cessierechten verliezen, indien zij niet. onmiddellijk overgaan tot exploitatie van de gronden. In afwachting van de afkondiging van een speciale mijnwet, besloot het kabinet, dat de status van de maat schappijen een naamloze vennootschap moet zijn, onderworpen aan de Indone sische wetten en met hoofdzetels in In donesië. Minder zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Minder zacht weer met wisselende be wolking en plaatselijke enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 OKTOBER. Zon op: 7.24 uur; onder: 17.27 uur. Maan op: 22.19 uur; onder: 13.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.34 en 18.55 u. Zestien eisen Op gestencilde pamfletten werden de volgende eisen gesteld: terugtrekking der Russische troepen, volkomen vrijheid van woord en ge- Een deel van de wapens, die gevonden werden in het schip Athosen bestemd waren voor de Algerijnse opstandelingen, wordt in de haven van Oran aan land ge bracht onder scherpe Franse mili taire bewaking. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's schrift, verwijdering van het Stalin-mo- nument, nieuwe uniformen voor het le ger in de plaats van de tegenwoordige van Russische snit, wijziging der rege ring, herstel van Nagy in zijn oude functies, bijeenroeping van een buiten gewoon partij-congres, een openbaar proces tegen de voormalige minister van Defensie Farkas, de terugkeer van Ra kosi, doch niet in de regering doch om terecht te staan, nieuwe algemene ver kiezingen, waarbij alle partijen van het „patriottische volksfront" mogen deelne men, nadere bestudering van de Rus- sisch-Hongaarse betrekkingen, herzie ning van het economische plan voor Hongarije, herziening van de arbeids- normen, herziening van de verplichte landbouwleveringen, herziening van alle politieke processen, vrijlating van poli tieke gevangenen, met inbegrip van hen die nog in de Sovjet-Unie gevangen zit ten. Verzet onder de jeugd Het centrale comité van de commu nistische jeugdbond in Hongarij, dat dinsdagmiddag in plenaire zitting bij eenkwam. heeft besloten de bijeenkomst te verdagen en mee te doen aan de sym pathiebetoging voor de Poolse legatie, die, later op de dag zou worden gehou den. zo meldt Radio-Boedapest. Het co mité staat volkomen achter de verande ring in Polen en heeft een gelukwens aan de Poolse jeugdorganisatie ge stuurd. Szapad Ifjusag, het orgaan van de Hongaarse communistische jeugdorgani satie. onthult, dat ook studentendemon straties gehouden zijn te Szeged. Mikolc, Debrecen, Sopron, Eger en Goedoelloe. Tot dusverre hadden de kranten alleen gerept over studenten-demonstraties te Szeged en Boedapest. Het overleg met Tito De delegatie van de Hongaarse com munistische partij, die de afgelopen week in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado besprekingen met Joegoslavi sche communistische leiders heeft ge voerd, keerde in Boedapest terug. De delegatie stond onder leiding van de eerste secretaris van de Hongaarse com munistische partij, Geroe. Premier He- gedüs maakte er ook deel van uit. Geroe verklaarde bij aankomst, dat de onderhandelingen zeer geslaagd zijn om dat over elk besproken onderwerp over eenstemming werd bereikt. Hij noemde de onderhandelingen een mijlpaal op de weg van de ontwikkeling der betrekkin gen tussen Hongarije en Joegoslavië. Doodstraf voor Griekse Cyprioot gewijzigd De Britse gouverneur op Cyprus. Sir John Harding, heeft dinsdagmiddag de doodstraf voor een Griekse Cyprioot. Nicos Xenophontos. in levenslange ge vangenisstraf veranderd. Xenophontos was in april gearresteerd, toen hij een Cyprioot aanviel en verwondde. Deze laatste is echter genezen en beweert, dat hij niet om politieke redenen was aan gevallen. Dit is de eerste maal. dat de doodstraf voor een Griekse Cyprioot is veranderd. Een Britse soldaat is dinsdag om het leven gekomen en vijf gewond bij het ontploffen van een bom in een dorp ten oosten van Nicosia. Worden 13 buitenlandse schepen geconfiskeerd Indira Djanja, directeur-generaal van de afdeling zeeverbindingen van het In donesische ministerie van verbindingen, heeft medegedeeld, dat aan 13 buiten landse schepen is verboden Indonesische havens binnen te varen, daar zij de In donesische zeewetten hadden geschon den. De schepen zijn geregistreerd in Singapore, Hongkong en het Verenigd Koninkrijk. De minister van Verbindingen heeft de scheepsagenten in Indonesië gewaar schuwd, niet met deze schepen samen te werken. De minister zei, dat de mo gelijkheid bestaat, dat deze buitenlandse schepen door de Indonesische regering geconfiskeerd zouden worden. ;Uw voorgevoelens werden bewaarheid (Speciale berichtgeving) Door de zoon van de in Indonesi sche gevangenschap zuchtende heer Schmidt is een „Open brief" gezonden aan mevrouw Bouman, waarin hij o.a. schrijft, dat een openlijke betuiging van zijn gevoelens voor haar moed en grootheid nu wel op zijn plaats is. Toen uw echtgenoot aldus de brief de verdediging op zich nam, moeten reeds bange voorgevoelens in u opge komen zijn. Toen hij als een terrier zich in deze zaak beet. dwars tegen alle op positie van eigen Nederlanders, zonder pardon de Indonesische autoriteiten at taqueerde, moet u op zijn minst intuitief aangevoeld hebben, welke gevaren er gingen komen. Daarna kwam de dag, dat uw man moest vluchten, nadat enige figuren zijn leven bedreigden omdat zij zeer wel wisten, dat het uitsluitend (ik herhaal: uitsluitend) aan zijn felle ac ties te danken was, dat de publieke opinies in Nederland en de rest van de wereld wakker werden geschud. Uw voorgevoelens werden dus in alle volheid bewaarheid. En toch ging u niet mee met hem! Toch bleef u achter! En ondanks dit dreigende voorbeeld ging u door, bouwend op de door hem ge legde fundaties. Door dit alleen al hebt u zich ge plaatst ver boven wat redelijkerwijs van een mens verlangd mag worden. Maar dit was 'nog niet de top van uw moed. Als vrouw alleen, haar man ver en onbereikbaar hebt u ontelbare malen de spitsroeden van het schuim van het volk moeten lopen. Als vrouw hebt u geaccepteerd, dat het gepeupel op u spuwde en u met straatvuil en stenen bekogelde. Het is vanwege deze punten, dat ik openlijk mijn eerbied wil betuigen. Hier passen geen oppervlakkige hulde betuigingen. Hier past slechts een met ontzag vervuld, diep gemeend „dank" zo besluit Schmidt zijn op 5 oktober gedateerde, uit Sydney afkomstige brief. Pineau naar Londen voor overleg over Suezkwestie De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau, vertrok gisteravond naar Londen voor een onderhoud met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Hij zou vermoedelijk maar kort blijven. Het onderwerp van de besprekingen is waar schijnlijk in hoofdzaak de Suezkwestie, waarover de secretaris-generaal van de Ver. Naties Hammarskjöld een nieuwe boodschap heeft gezonden. Selwyn Lloyd heeft het Lagerhuis medegedeeld, dat het wachten thans is op etn voorstel van Egypte, dat als grondslag voor on derhandelingen kan dienen. Op een vraag van oppositieleider Gaitskell ant woordde de minister, dat naar zijn me ning internationaal beheer de beste ma nier is om ae nodige garanties te krij gen. „Maar we hebben nooit gezegd, dat het de enige manier is". Nagy ontvangt opstandigen Bereid tof amnestie De nieuwe Hongaarse eerste minister, Imre Nagy, zegde de Hongaren heden ochtend in een radiorede toe, dat dege nen, die zich voor 14.00 uur (plaatselijke tijd) zouden overgeven niet door een krijgsraad gestraft zouden worden. Nagy deed een beroep op de arbeiders zich rustig te houden en hun fabrieken te verdedigen. Zij die vochten zouden zich moeten overgeven pn de regering hun steun geven by haar pogingen om de orde in het laid te herstellen. Een delegatie van de „contra-revolu tionairen" is door Nagy ontvangen. De delegatie deelde Nagy mee tot overgave bereid te zijn als volledige amnestie zou worden verleend, aldus Radio Boedapest Naderhand meldde de radio, dat het voorstel door Nagy was aanvaard. Minister-president Drees tijdens het uitspreken van de regerings verklaring. Zittend van links naar rechts de ministers Samkalden Klompé en Luns. Lugubere vondst te Westerbroek (Speciale berichtgeving) Uit het Eemskanaal te Oosterhooge- brug is gistermorgen het lijk opgehaald van een 38-jarige café-houder-scheeps timmerman uit Westerbroek (Gr.), die sinds 12 oktober werd vermist. Enige pakhuisknechten die op de plek van de lugubere vondst aan het werk waren, zagen plotsèling iets in het water drij ven. Bij het ophalen van het stoffelijk overschot, bleek, dat de man met een touw dat om zijn hals was gebonden aan een betonnen paal vastzat. Een onderzoek wordt ingesteld. Verklaring over de „kwestie-Soestdijk" Fractieleiders verlangen maatregelen (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft vanmiddag prof. Oud (V.V.D.) mede namens de heren Bruins Slot (A.R.), Burger (P. v. d. A.) Romme (K.V.P.) en Tilanus (C.H.U.) de volgende verklaring afgelegd: De publikaties in de pers in binnen- en buitenland omtrent hetgeen men de kwestie Soestdijk is gaan noemen, hebben in ons land een ernstige verontrusting gewekt. Het betreft hier een aangelegenheid, waarbij de hoogste belangen van ons Koninkrijk zijn betrokken. Zij kan daarom niet gezien worden als een zaak, die alleen de draagster der Kroon persoonlijk raakt en waarvoor haar raadslieden geen verant woordelijkheid dragen. Wij vertrouwen, dat het kabinet zich die verantwoordelijkheid ten volle bewust is en dat, met name ten aanzien van de inrichting van het Huis der Koningin, de maatregelen zullen worden genomen, die in het belang van de ongereptheid der monarchie noodzakelijk blijken. Naschrift van de Redactie: Artikel 25 van de Grondwet luidt evenwel woordelijk: ,,De Koning richt zijn Huis naar eigen goedvinden in". Oostenrijk eert mr. G. J. v. Heuvert Goedhart A.s. vrijdag zal in Spittal an der Drau, in Oostenrijk, de „van Heuven Goed hart Siedlung" officieel in gebruik wor den genomen. Deze „Siedlung" is een groot huizenblok, dat voor vluchtelingen is gebouwd met een deel van het geld, dat twee jaar geleden bij de uurloon actie „een uur voor een toekomst" door het Nederlandse volk is bijeengebracht. De Oostenrijkse regering heeft deze „Siedlung" genoemd naar mr. G. J. van Heuven Goedhart om daarmee de nage dachtenis te erei van de Hoge Commis saris der V.N. voor vluchtelingen, die zeer veel neeft gedaan voor de vluchte lingen in Oostenrijk. De ingebruikne ming zal worden bijgewoond door de weduwe van de Hoge Commissaris, me vrouw E. van Heuven Goedhart-Hauan, en de voorzitter van de Nederlandse fe deratie voor vluchtelingenhulp, Staats raad M. A. Reinalda. Daags na deze plechtigheid zal in Linz, ten westen van Spittal. eveneens een aantal woningen voor vluchtelingen in gebruik worden genomen, die ook gebouwd zijn met geld uit Nederland. Ook daar zullen me vrouw van Heuven Goedhart en de heer Reinalda bij de plechtigheid aanwezig zijn. Verklaring over de persbreidel Eenstemmig heett het Indonesische Parlément vandaag de regering ge vraagd, met later dan 30 oktober een verklaring af te leggen omtrent de door het leger afgekondigde persbreidel. Illlllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllülllllllllllllllllllllllllllllll^ Opstandige Hongaren geven zich over Radio-Boedapest meldde heden ochtend, dat de eerste groepen „contra-revolutionairen" zich heo- ben overgegeven aan de Russische en Hongaarse troepen die hebben ingegrepen, In Wenen is van amb telijke zijde verklaard, dat het treinverkeer tusser Oostenrijk en Hongarije vanmorgen vroeg is stopgezet. Het telefoonverkeer tus sen Warschau en Boedapest werd te middernacht verbroken en zal naar verwacht vandaag niet hervat wor den. Het trein- en luchtverkeer tussen ce rwee hoofdsteden functio neert nog wel. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllitllllllllllilM LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1