Nederlands officieel vissersteliuis in Dieppe in gebruik genomen Acteur Mari van Warmelo te Woubrugge hartelijk gehuldigd geestdrift en omstandigheden bouivden oecumenisch centrum Vele Hollanders bij 2-daagse plechtigheid MAANDAG 22 OKTOBER 1956 Feest voor Fransen, Hollanders en Engelsen Subsidievoorstellen aan Provinciale Staten Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben aan Provinciale Staten voorgesteld subsidies voor restauratie werkzaamheden te verlenen tot een maximum van de volgende bedragen: De Lodewijkskerk te Leiden f. 27.000; het Waaggebouw met boterhal te Leiden f.22.575; het pand Rapenburg 6 van de stichting „Het Leids Universiteits fonds" f. 12.365,20; de toren van de gemeente Voorschoten f.43.410: de toren van de Hervormde Kerk te Sassenheim f. 20.462; de toren van het voormalige „Huis te Nieuwkoop" te Nieuwkoop f. 13,436; de Hervormde Kerk te Rijn- saterwoude met toren f. 53.959.50 Vierde en laatste Britse atoomproef in Australië In de woestijn van Zuid-Australië bij Maralinga is zondag voor de vierde en laatste maal in de huidige serie proeven een Brits atoomwapen tot ontploffing gebracht. Het wapen, waarvan de explosieve kracht gelijk was aan die van ruim 20.000 ton dynamiet, werd in de nachi op de top van een stalen toren tot ont ploffing gebracht. Naar verluidt was de proef de belangrijkste van de huidige reeks. In een verklaring werd gezegd, dat men met de proef „zuiver wetenschap pelijke bedoelingen" had. Er waren geen persvertegenwoordigers op het terrein toegelaten. Drukke receptie t.g.v. 90ste verjaardag Het heeft de bekende oud-acteur Mari van Warmelo op zijn 90ste verjaar dag niet aan belangstelling ontbroken. Nadat meer dan 200 vrienden uit de toneelwereld de jubilaris vrijdag in de foyer van de Stadsschouwburg te Am sterdam hulde hadden gebracht, is de heer van Warmelo zaterdagmiddag in hotel „Het Oude Raedthuys" tc Woubrugge tijdens een op initiatief van bur gemeester J. van Wageningen gehouden receptie op hartelijke wijze gehuldigd. (Van een onzer redacteuren) Dieppe, het toneel van de generale repetitie van de geallieerden voor D-day, Is de sporen van die tragische negentiende augustus 1942 nog niet kwijt. De won den zijn littekens geworden, en de toekomst zal moeten leren of die littekens verdwijnen of blijven getuigen van de onbarmhartige slagen van de oorlog. Toch waren die slagen nodig om de bevrijding van Europa en ook Dieppe mo gelijk te maken. En merkwaardig genoeg heeft het oorlogsgeweld van eerlang ook een feestelijk afgelopen weekeinde tot gevolg gehad. Een nieuw gebouw in de Rue de la Barre was het centrum van dit gebeuren: de officiële in gebruikstel- ling van een oecumenisch centrum dat Dieppe in velerlei opzicht ten nutte zal komen, doch (en daar gaat het hier in de eerste plaats om) tevens de Neder landse en Engelse vissers, die deelnemen aan de Kanaalvisserij, tot rustig tref punt en christelijk cultureel centrum zal dienen. Reeds vorig seizoen van de Kanaalvisserij hebben de Nederlandse vissers ge bruik van het gebouw kunnen maken, maar het was toen nog niet voltooid en de inwijding en officiële ingebruikneming konden eerst nu geschieden. En dan nog maar wanneer we de „Franse slag" voor lief nemen, want ook zaterdag werd er nog gewerkt en zelfs na de zondag is het werk niet voltooid. Heden verzacht wonden van het verleden De Rue de la Barre, een nauwe flauw- gebogen winkelstraat dicht achter de gehavende boulevard en via de Rue de la Grande uitlopend op het havengebied van Dieppe, kreeg in de oorlogsjaren slechts één voltreffer te incasseren. Wel iets bijzonders als men zich herinnert hoe verbitterd er hier op die ene dag gestreden is en hoe zwaar alle kust plaatsen met havens langs de Europese kust het steeds te verduren hadden. Nu mogen we voor een gewelddaad nooit dankbaar zijn. En voor deze ene voltreffer wel allerminst, want die ver nielde het daar staande Anglicaanse kerkje. Maar iets anders moet ons wel van het hart. We mogen dankbaar zijn. dat de bestiering van het noodlot het leed van die voltreffer verzachtte door er gisteren een direct daaruit voort vloeiende feestdag voor terug te geven. Want het kan niet anders dan een feest genoemd worden, dat de Neder landse haringvissers. Katwijkers, Scheveningers, Vlaardingers en an deren. tezamen met hun Engelse broe ders op de plaats van die voltreffer uit de oorlogsjaren nu een modem op gezet en ingericht gebouw vinden dat hun contactcentrum kan zijn op aller lei gebied in de tijd dat zij ver van huis in het Kanaal de baten van de restantenopruiming van het goud der zee verdienen voor hun gemeenschap, hun gezin, hun plaats, hun land. Het liep mee Het liep in vele opzichten mee. bij de tot standkoming van dit gebouw. De protestantse gemeente van Dieppe kreeg de kans dit gebouw in te richten dank zij allerlei regelingen die de rijksover heid verplichtten oorlogsschade te ver goeden. De Nederlanders, die na de oor log jarenlang in barakken een soort te huis vonden (voor de oorlog was er niets van dien aard) konden uiteraard niet zorgen dat er nu in Dieppe een ge bouw zou verrijzen dat in het hoogsei zoen van de Kanaalvisserij zo om en nabij de 1800 Nederlandse vissers een geestelijk, cultureel en recreatiecen trum zou geven. De Anglicaanse kerk ,had het volle pondkunnen verlangen 'van de Franse overheid en alles voor zich kunnen opeisen van de oorlogs schadevergoedingen. Maar dat deed de Anglicaanse kerk niet; die ging akkoord met besteding van deze gelden voor het tot stand komen van het in dit week einde officieel in gebruik genomen ge bouw. mits daarin een kleine kapel voor diensten van de Anglicaanse kerk werd ingericht. En ook bleek, dat de Neder landers hun barakken-behuizing moes ten verlaten. Resultaat: acties, pogin gen om van Nederlandse zijde geld bij een te krijgen, en uiteindelijk een slagen van die poging. Het rijk droeg bij met een som van vijf cijfers, de betrokken burgerlijke gemeenten droegen hun steentje bij. de rederij verenigingen en de kerken, en alle instanties die het be lang inzagen van een goed trefpunt voor de zover van hun vaderland en gezin nen geisoleerde vissers. Op eerste plaats: de oecumene Het is echter niet alleen het noodlot waaruit deze omstandigheden voort vloeiden, maar zeker ook de wil elkaar te vinden over grenzen van geloofsver- schcidenheid en nationaliteit heen, die tot deze oecumenische samenwer king heeft geleid. Men zou het, zoals tijdens de officiële ingebruikneming werd opgemerkt, een economische oecumene of oecumenische economie De volle zaal tijdens de openings plechtigheid van het Oecumenisch Centrum. De foto werd van het eveneens volledig bezette balkon van de grote zaal af genomen tijdens de toespraak van ds. Cabanis die zichtbaar is staande voor het podium. Op het podium geheel rechts ir. Lienesch. naast hem ds. Van Heerden. (Foto Leidsdh Dagblad.) kunnen noemen, doch welke naam men er ook aan geeft: de oecumene staat in alle opzichten voorop bij de juiste karakterisering van dit nieuwe centrum. Uit die samenloop van omstandighe den en uit die geestdrift voor de oecu menische gedachte is iets bijzonders ge groeid: een prachtig oecumenisch cen trum in de Rue de la Barre in Dieppe. Op de plaats waar het vroegere Angli caanse kerkje stond, prijkt nu een vier verdiepingen hóóg modem gebouw op. dat aan de wensèn van alle betrokken en belanghebbende instanties ten goede komt en waarschijnlijk nog lange tijd komen zal. De opening Over de inrichting van het gebouw en het gebruik dat de Nederlandse vissers er van zullen maken zullen wij morgen uitvoeriger schrijven. In het verslag van vandaag geven wij een overzicht van de gebeurtenis der opening zelve. De belangstelling voor de gebeurtenis sen van zaterdag en zondag van Neder landse zijde was typerend voor het he- lang, dat men in de vissersplaatsen toe kent aan dit oecumenische centrum in Dieppe, dat de Kanaalvissers in de we ken van hun afwezigheid van huis een mogelijkheid geeft in een gezonde sfeer hun vrije tijd te besteden. Uit Katwijk bijv. waren er burge meester H. Duiker, de gereformeerde predikant ds. F. Pijlman, de directeur van de Katwijkse Visserij school de heer C. Varkevisser, en de reder de heer N. Parlevliet, die weliswaar de rederijvereniging De Vuurbaak niet Burgemeester H. Duiker van Katwijk (links) en burgemeester J. Heusdens van Vlaardingcn mid den) voor het Oecumenisch Centrum tijdens een pauze in de plechtig heden van gisteren in gesprek met de bisschop van Londen, rev. B. C. Roberts (Foto LeicLech Dagblad.) officieel vertegenwoordigde, maar wel als zodanig dank te incasseren kreeg voor wat De Vuurbaak aan het cen trum had bijgedragen. Verder waren uit de andere vissers plaatsen ds. W. J. Schouten, hervormd, en dr. E. D. Kraan, geref. predikant te Vlaardingen. ds. H. J. van Heerden, hervormd predikant te Scheveningen, ds. M. C. Baart, hervormd predikant voor buitengewone werkzaamheden te Rouen (Frankrijk) in het bijzonder voor de koopvaardij, voorts de burgemeester van Vlaardingen de heer J. Heusdens. wethouder mr. J. van Aartsen van Den Haag. ir. G. J. Lienesch als directeur van de inspectie der visserijen die dc minister van Landbouw en Visserij en Voedselvoorziening vertegenwoordigde, de heer P. M. Martens namens het Mi nisterie van Sociale Zaken, en de heer H. van Berkhof die de Nederlandse am bassade te Parijs vertegenwoordigde. Kerkdiensten en gezelligheid Zaterdagmiddag kwamen de buiten landse gasten en de vertegenwoordigers van de Franse belanghebbende instan ties bijeen in het gebouw voor een ge meenschappelijke thee, die voorafging aan de plechtige inwijding van de An glicaanse kapel in het nieuwe gebouw. Deze inwijding geschiedde door bisschop B. C. Roberts van Londen. Voorts werd zaterdagavond in hotel L'Univers aan de Boulevard de Verdun een diner gehouden, dat gepresideerd werd door ds. Mare Boegner, president van de Federation Protestante de Fran ce. Zondagmorgen leidde rev. B. C. Ro berts de eerste gewone dienst in de An glicaanse kapel waarna in de nabijgele gen Eglise Réformé een protestantse dienst geleid werd door ds. P. Bourguet, president van de Conceil National de l'Eglise Réformé de France. Deze dienst stond reeds in het teken van de oecu menische gedachte, die bij de plechtig heden van dit weekeinde telkenmale op de voorgrond trad. Het oecumenisch centrum Na een gemeenschappelijke lunch van de officiële vertegenwoordigers in gezel schap van zeer vele leden van de pro testantse gemeenschap van Dieppe vond in de grote zaal van het nieuwe oecu menische centrum de inwijding plaats van dit centrum voor het gedeelte dat niet reeds zaterdag als Anglicaanse ka pel was ingewijd. Hierbij had ds. Mare Boegner de leiding. De grote zaal en het balkon waren geheel bezet, waaruit een grote belang stelling van de zijde der Dieppenaren bleek. De protestantse predikant in Dieppe ds. R. Bellant vertelde iets over de ge schiedenis van Dieppe, in het bijzonder in de oorlogsjaren, en de geest waarin dit nieuwe oecumenische centrum tot stand is gekomen. In die tot standko ming moet voortdurend Gods hand wor den gezien, die zegen heeft willen geven waar eerst oorlogsgeweld zo zwaar heeft toegeslagen. Dit gebouw is niet in de eerste plaats tot stand gekomen omdat het de nuttigste oplossing voor vele pro blemen leek. maar omdat de oecumeni sche geest de initiatiefnemers en uit voerders heeft bezield. Hij bracht ook dank aan alle medewerkers, in het bij zonder ook van Nederlandse zijde zoals de Nederlandse regering die financieel veel bijdroeg, en aan de architect en de anderen die vorm aan het gebouw ga ven. Rev. Roberts uitte (via een tolk) zijn bijzondere waardering voor hetgeen tot stand is gekomen. Vriendschap, dank en hulde Ir. Lienesch, sprekende namens de Nederlandse regering en de burge meesters der vissersplaatsen uitte zijn vreugde over wat tot stand is geko men naast de wens, dat de vriend schap tussen de bevolking van Dieppe en de Nederlandse vissers hierdoor nog mag worden versterkt. Namens het Dieppe-Comité, dat van Nederlandse zijde zo groot aandeel in de tot standkoming van het gebouw bijdroeg, sprak ds. H. J. van Heerden. die hulde aan protestant Dieppe bracht voor het bereikte resultaat. Hij dankte de bevolking voor de wijze, waarop zij telkenjare de over het al gemeen vreedzame invasie van de Nederlanders ondergaat. Dankbaar was spreker voor het vertrouwen ook in de Nederlandse vissers en kerken door de bevolking van Dieppe gesteld, zoals blijkt uit de moed om dit cen trum op zodanige wijze te ontwerpen en in te richten. Namens de kerken bood spreker een enveloppe met f. 5000 aan voor de verdere inrichting. Voorts werd gesproken door ds. Ch. Cabanis, voorganger van de Eglise Wallone te Leiden, die namens zijn geloofsgenoten in Leiden en Breda eveneens een enveloppe met een geldsbedrag aanbood, na herinnerd te hebben aan de sterke kerkelijke ban den die door de eeuwen heen tussen Nederland en Frankrijk hebben be staan. Ook een vertegenwoordiger van de Scandinavische vissersgemeenschap die hier enkele weken gastvrijheid genie ten zal werd nog gesproken, waarna tenslotte ds. Boegner nog, het woord voerde. Op dit laatste komen wij mor gen terug. De plechtigheden werden besloten met de opveering van een lekenspel door de toneelgroep van de Eglise Réformé te Dieppe en een gemeenschappelijke thee. Op deze receptie waren o m. aanwe zig de burgemeester van Woubrugge, de heer van Wageningen, de burgemeester van Nieuwer Amsteï, de heer Rijnders, de actrice mevr. M van Kerckhoven Kling, de predikanten G Hengeveld, ran Woubrugge, K. Dronkert. van Lei den en G. Cadée, van Oudshoorn, de beide wethouders der gemeente B Heenk en J. Bank. dokter L. E. Loth en dokter J. Nooter, gemeentesecretaris H. Hoogenboom en vele anderen Namens de leden van de sociëteit voor ouden van dagen bood de eveneens 90-jarige heer P. M. Happel een fruit mand aan. Burgemeester J. C. van Wa geningen memoreerde hierna in zijn toespraak de huldiging, die de avond tevoren in Amsterdam had plaats ge vonden en waar de talrijke collega's de 90-jarige. nog immer vitale acteur, ge roemd hebben op een wijze waarop men werkelijk jaloers kan zijn. Ondanks alle drukte daar in Amster dam bleek er toch nog iets vergeten te zijn, aldus burgemeester van Wagenin gen. Hierna las Woubrugge's eerste bur ger een telegram voor van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals. waarbij de ja rige een eregeld van f500.— werd toe- Namens de burgerij bood spreker ver volgens een enveloppe met inhoud aan. Namens de familie sprak de heer Boer. een neef van de jarige, woorden van dank, waarbij hij terug greep op de huldiging in Amsterdam. Hierbij is wel duidelijk gebleken dat de heer van War melo wel een bijzonder mens moet zijn. Nog steeds heeft hij een kritisch oor deel over alles wat er in de wereld en rondom hem gebeurt. Het is wel iets bij zonders, dat deze telg uit een geslacht van handelaren een andere weg verkoos. Hij werd een idealist, de navolger van zijn oom, de bekende Frederik van Eeden, met wie hij nog heeft samenge werkt. Ook bly'kt uit zijn consequent WARMOND TAFELTENNIS „Steeds Vooruit" Het eerste he renteam won de finale van de beker wedstrijden NTTB tegen de Haagse ver- etniging DOS met 6—3 en kwam daar door in het bezit van de beker. De uitslagen van de competitiewed strijden waren: Dames: Steeds Vooruit 1Treffers 2 37, Slagvaardig 2Steeds Vooruit 2 37. Heren: Steeds Vooruit 2TOV 3 55, Steeds Vooruit 4Slag vaardig 1 19. De eveneens 90-jarige heer P. M. Happel overhandigt de heer Van Warmelo een fraaie fruitmand, ge schonken door de leden van de bejaarden sociëteit van Woubrugge vegetarisme dat hij zijn idealen steeds hoog weet te houden. Juist om deze reden werd hij een geziene persoon in de gemeente. Tenslotte sprak ds. G. Cadée, hervormd predikant te Oudshoorn, namens de Protestantenbond aldaar hartelijke ge lukwensen tot de 90-jarige, waarna nog velen van de gelegenheid gebruik maak ten met een persoonlijke handdruk de heer en mevrouw van Warmelo geluk te wensen. Ontsnapte gevangene aangehouden NA WILDE ACHTERVOLGING Te Amersfoort is vannacht na een wilde achtervolging aangehouden een 21-jarige zeeman uit Zoetermeer, die vrijdag j.I. uit de gevangenis te Rot terdam is ontsnapt. De man genoot veel bewegingsvrijheid. Hij mocht vrijdag zelfs de vuilnisemmer buiten zetten. Beslist niet toevallig ston den ook zijn vrienden daar, die hem meenamen. In Amersfoort kwam van nacht een einde aan het avontuur, toen een auto op onverantwoordelijke wijze de verkeerspolitie inhaalde. Er ontstond een wilde achtervolging waarbij nog een taxi werd geramd. Tenslotte kwam de auto in een sloot terecht. Er kropen drie mannen uit die zich van de waarschuwingsschoten niet anatrokken en in de duisternis ontkwamen. Later werd op de Heiligenbergerweg in Amersfoort de modderige en natte zeeman aangehouden. Hij was een van de inzittenden. Zijn vrienden zijn nog voortvluchtig. De auto was geleend in Hoogeveen bij een woonwagenbewoner. De zwemster Cockie Gastelaars en de wielrenner Jan Buis in liet j Olympische uniform", zoals dat door onze vertegenwoordigers tijdens de Spelen te Melbourne zal worden gedragen

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7