ft hè-hè Vlees hoort erbij Rumoer rond „Rock and Roll" Ontploffing in een kledingzaak te Rotterdam dank zij verdrijft de pijn Bevrijdt U Agenda Met een enkel woord MAAJJDAG 22 OKTOBER 1956 In Apeldoorn en Leeuwarden: Jeugd in actiede politie getart; met gloeiende sigarettenpeuken gewerkt Hoewel de film „Rock around the clock" in Apeldoorn niet wordt ver toond, zijn er om deze film dit weekend toch ernstige relletjes geweest in Apeldoorn. Het feit namelijk, dat de burgemeester mr. A. L. des Tombe, de vertoning van deze film in Apeldoorn heeft verboden, heeft een aantal jon gelui aanleiding gegeven tot het organiseren van een protestbetoging, die uit eindelijk is ontaard in een tarten en uitdagen van de politie. De burgemeester van Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen, heeft besloten om in het belang van de openbare orde de verdere vertoning van de film „Rock around the clock" te verbieden. Gewapend met een bord „Wij willen Rock and roll" trokken zij eerst zater dagavond door het centrum van de stad. De bedoeling was voor het huis van de burgemeester een protestdemon stratie te houden, docih later keerden de jongelui, die reeds op weg waren, terug naar het centrum. Twee van hen werden door de politie in de kraag ge grepen en naar het bureau overge bracht. Achter hen trok een steeds aan groeiende groep jongelui mee naar het politiebureau, dat met stenen en bier flessen bekogeld werd. Vele verkeers borden moesten het ontgelden. Toen de rel bij het politiebureau te grote vor men deigde aan te nemen, gebruikte de politie gummistokken om de jongelui uiteen te drijven. Daarbij werden nog drie jeugdige demonstranten, o.w. een meisje, in de kraag gegrepen en naar het bureau gebracht. Tot laat in de avond bleef het in de binnenstad rumoe rig. Er werden daarbij beledigende woorden gericht aan het adres van de burgemeester en de politie. Gisteravond was het in Apeldoorn nog veel erger. Een optocht van met grote borden gewapende demon stranten moest met behulp van po litiehonden en de gummistok uiteen geslagen worden. Bij de burgemeester sneuvelde een ruit en later op de avond werden van het politiebureau ook diverse ruiten ingegooid. Verschei dene politieagenten raakten gewond en een groot aantal raddraaiers werd opgepikt. De gehele avond bleef het zeer onrustig in de stad. Rumoerige jongelui trachtten met gloeiende si garettenpeuken de vachten van de politiehonden in brand te steken, terwijl passerende automobilisten met stenen en klinkers werden bekogeld, zodat extra politietroenen in de stad moesten bljjven surveilleren. Disconto met '/i verhoogd De Nederlandsohe Bank maakt be kend, dat zij met ingang van 22 oktober 1956 het disconto met V2cc verhoogd heeft. Hiertoe is overgegaan op grond van de tendentie tot voortgezette ex pansie van de kredietverlening door het bankwezen, gepaard gaande met een minder gunstige ontwikkeling van de betalingsbalans. Kredietverlening afremmen Onze financiële medewerker tekent hierbij aan: Uit de jongste nota van de regering over de betalingsbalans was reeds dui delijk, dat zfj niet zonder bezorgdheid de teruggang van de deviezen-reserve bij de N°d. Bank heeft gadegeslagen, welke teruggang in het eerste half jaar van '56 grotendeels het gevolg was van een sterk toegenomen goederen-import en wat de kapitaalrekening van de be talingsbalans betreft van aan het bui tenland verleende kredieten. De oud en deviezenvoorraad van de Ned. Bank is daardoor in het eerste half jaar met 357 miljoen gedaald, die bij de parti culiere banken met 68 miljoen. In to taal is de goud- en deviezenvoorraad dus met 425 miljoen teruggegaan. De nieuwe disconto-verhoging moet dus in de eerste plaats worden gezien als een poging om de kredietverlening aan het buitenland, welke als gevolg van de aldaar geldende hogere rente tarieven voor de banken vooral in 1955 voordelig was, af te remmen. Komt er kapitaal uit het buitenland terug, dan kan dat hier tot enige ontspan ning op de geldmarkt leiden, maar tevens betekent deze nieuwe disconto- verhoging, dat ook de voorwaarden van de kredietgeving in het binnen land worden verzwaard, hetgeen op de nieuwe investeringen van invloed kan zijn. Zoals wij zaterdagochtend schreven moet echter niet Inperking van investe ringen. maar van consumptieve beste dingen op het eerste plan staan en deze wordt door een disconto-verho ging niet verkregen. Met spanning wordt daarom afgewacht, wat de rege ringsverklaring morgen op dit punt zal brengen. Prins Bernhard in Washington Zaterdagmiddag is Prins Bernhard op het militaire vliegveld bij Washing ton gearriveerd. De Prins werd verwel komd door de Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. J. H. van Roijen, de economische attaché A. B.Speekenbrink, de militaire attaché generaal-majoor W. T. Carp, de luchtvaartattaché kolonel H. A. Oostindien, en de tweede secre taris dr. J. Dolleman, expert voor het westelijk halfrond. In gezelschap van de ambassadeur reed de Prins naar de ambassade, waar hij het diner gebruikte. Gisteren is Prins Bernhard door admi raal Jerauld Wright, bevelhebber van de Atlantische vloot in de „Alibi-club" een lunch aangeboden. Gisteravond vertrok Prins Bernhard per vliegtuig van Washington naar het hoofdkwartier van admiraal Wright in Norfolk, waar hjj de nacht doorbracht. Vandaag is hjj naar Jacksonville ver trokken. waar hij aan boord zal gaan van de „Forrestal". Anti-Britse uitslag van de verkiezingen in Jordanië De kandidaten, die bekend staan om hun sterke oppositie tegen het bond genootschap met Engeland, zullen ver moedelijk meer dan de helft van de 40 zetels in het nieuwe Jordaanse parle ment bezetten. Gisteren zijn verkiezin gen gehouden. Toen 31 van de 40 zetels bekend waren, hadden de anti-Westerse kandidaten 19 zetels verworven en daar zullen er vermoedelijk nog drie bijko men. De Nationale Socialistische Partij, die voor opheffing van het bondgenoot schap met Engeland en een federatie met Syrië is, heeft de meeste winst ge maakt. Zij zal waarschijnlijk de op een na grootste fractie in het nieuwe parle ment gaan vormen. Vrijdag- en zaterdagavond, na de laatste voorstellingen in de Cinema bioscoop te Leeuwarden, is het tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Een zeker deel van de jeugd moles teerde de politie, sleepte rijwielrekken de rijweg op, vernielde ruiten en be schadigde auto's. De Amerikaanse film „Rock around the clock" is geen directe oorzaak van de relletjes, maar wordt door een aan tal jongeren als een welkome aanleiding aangegrepen. Generaal Hasselman terug De chef van de Generale Staf ge neraal B. R. P. F. Hasselman, die ln Washington de vergadering van het militaire comité van de Navolanden heeft bijgewoond, dat daar de drie laatste dagen van de vorige week werd gehouden, is vanmorgen met het KLM-ljjntoeetel uit New York op Schiphol teruggekeerd. De generaal zeide bij zijn aankomst dat hy over het resultaat van de uiteraard geheime besprekingen van het comité zeer tevreden is. Het comité is het hoogste militaire lichaam van de Navo, gevormd door de chefs van de generale staven. Het komt meestal te Parijs bijeen. Hoofdredacteur voor het gerecht Mochtar Loebis, de hoofdredacteur van het te Djakarta verschijnende on afhankelijke blad .Indonesia Raya" zal binnenkort voor het gerecht worden ge daagd om zich te verantwoorden over een verslag, dat op 14 augustus J.l. in zijn krant heeft gestaan, en dat de kop droeg: „Minister van Buitenlandse Zaken Roesland Abdoelgani, betrokken in een corruptieschandaal van 1.500.000 roe- piahs". Vervolg van pag. 1 Inmiddels waren brandweer en politie gealarmeerd, die met veel materiaal door de, op deze zondagmorgen uitgestorven binnenstad naar de Keizerstraat raasden. Nachtwaker Schmidt werd bewusteloos aangetroffen, maar weldra kwam de oude man bij. Hij werd naar het Coolsingelziekenhuis vervoerd, waar zijn wonden zijn behandeld. Daar de heer Schmidt door de schrik danig van streek was, heeft men het raadzaam geacht hem ter observatie in het ziekenhuis op te nemen. Het vermoeden bestond, dat de nachtwaker zaterdagavond nadat hij thee had gezet, het kraantje van het gaskomfoor open had laten staan. Volgens zijn verklaring echter heeft hij het dicht gedaan. Het is heel goed mogelijk, dat hij inplaats van dit dicht te draaien het tweede kraantje per ongeluk heeft geopend. Maar het kan ook zijn, dat er een lek in de gasleiding zat. (Ingez. Med.-Adv.) Dank zij 'ASPRO' kon ik weer gauw met de was verder gaan. Ik had ineens zo'n hoofdpijn, dat ik even moest gaan zitten. Vlug nam ik 2 'ASPRO' tabletten in. Na een paar minuten was de hoofd- Poolse leger achter de regering O C1 Hoe het ook zij, het is bijna onbegrij pelijk. dat de heer Schmidt in de kan tine. waar zich een enorme hoeveelheid gas moet hebben opgehoopt, geen ver dachte lucht heeft waargenomen, toen hij zondagmorgen een lucifer aanstreek om het gasstel aan te steken. Ook de hond van de nachtwaker is er levend afgekomen. De politie heeft, zich over het dier ontfermd. De brandweerlieden konden hun activiteiten beperken tot het instellen van een onderzoek. Vernielingen Op de parterre zijn over de gehele lengte van het pand. dat begane grond, tussenverdieping en een étage bevat, vernielingen aangericht. Deuren, aan de andere kant van het gebouw, dan waar de kantine zich bevindt, waren uit hun sluitpennen geworpen en ontzet. In het plafond zijn talrijke gaten geslagen. Van het kantoor van de personeelschef op de tussenverdieping was niets meer over. De telefoon was met zulk een kracht tegen de muur geworpen dat er een gat in de vorm van een hoorn in zat. Politiemannen, brandweerlieden en technici van het gemeentelijk energie bedrijf zochten hun weg door het ge teisterde pand over bergen glas en grote brokken kalk. De bedrijfsleider van de firma heeTt telefonisch contact gezocht met de heer H. A. Both die zich te Zurich bevond. De heer Both zou on middellijk per vliegtuig terugkeren. Wanneer hij de schade in ogenschouw zou hebben genomen, zou worden beslist of de zaak vanmiddag na het treffen van noodmaatregelen, zou worden ge opend voor het publiek. Personeel heeft de gehele zondag gewerkt om zoveel mogelijk sporen van de ontploffing uit te wissen. Er moet echter een bouwkun dige aan te pas komen voordat met het algehele herstel kan worden begonnen. Het eerste werk zal zijn de étalages die rondom het pand zijn aangebracht, van nieuwe ruiten te voorzien. Het Poolse Ministerie van Defensie heeft in zijn blad „Zolnier Wolnosci" bekendgemaakt, dat de besluiten van het centrale comité van de Poolse commu nistische partij in alle eenheden van het leger ,,met voldoening zijn begroet". Deze besluiten hadden verzet ontmoet bjj hen, „die bij de ontwikkeling ten achter zijn gebleven en die de oude bu reaucratische methoden van regeren willen handhaven". In de strjjd tegen deze krachten was er evenwel een een heid gesmeed tussen de partijleiders en de „brede massa's van partijleden, niet tot de partü behorende arbeiders en boeren en het leger. Er waren wankel moedige mensen, die niet in de arbei dende klasse geloofden en die vreesden, dat de leidende rol van de party door de stryd voor democratisering zou worden verzwakt. Dit is echter niet zo, de partij is er sterker dan ooit uit tevoorschyn gekomen", aldus het blad van het Poolse Ministerie van Defensie. Mr. Lips verdediger van Schmidt De Nederlandse advocaat, mr. H. Lips zal optreden als verdediger van Schmidt. Mr. Lips heeft naar ge meld een advocatenpraktijk in Ban doeng en had reeds voor de oorlog een praktyk in Indonesië. Mr. Lips treft voorbereidingen om de zaak-Schmidt op zijn laatst binnen 14 dagen voor het Hof te brengen. (Ingez. Med.-Adv i NEEM MORGEN HEERLIJK GEHAKT het is voordelig en smaakt bij elke groente Hoe 't ook zij Publikati* vin da vereniide slagers in Leiden en omstreken Kerkelijk Leven NED. HERY. KERK. Bedankt voor Apeldoorn (vac. dr. F. de GraaffTh. E. v. d. Brug te Apeldoorn. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Workum J. van Tuinen te Schettens. (Ingez. Med.-Adv.) van reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten f 0.95, f 2.40, f 8.88 BINNENLAND Voor belangstellenden liggen aan ons bureau de passagierslijsten ter inzage van het m.s. ..Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. dat op 31 oktober a.s. ln Rotterdam wordt verwacht en van het m.s. ..Mataram", dat omstreeks 27 okt. hoopt te arriveren. Prinses Beatrix heeft zaterdagavond in klein gezelsohap de voorstelling in het nieuwe De la Martheater te Amsterdam bijgewoond van een Frans cabaret-pro gramma. De Groninger politie heeft een 20-Janige Groningse jongeman aangehou den wegens Inbraak ln twee protestantse kerken en diefstal van gelden uit collecte bussen Hij brak in via W C.-raampjes. Het geld gebruikte hij om te „gokken". Een deel kon worden achterhaald omdat hij het had verborgen. De gistermiddag gesloten expositie van Rembrandts tekeningen in het Rijks museum te Amsterdam, die 8 augustus werd geopend, heeft 75.000 bezoekers ge trokken. De daarvoor gehouden tentoon stelling van schilderijen van Rembrandt werd door ruim 330.000 personen bezocht. Totaal zagen dus 405.000 landgenoten en buitenlanders de unieke expositie van Rembrandts oeuvre ln de hoofdstad. De Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft te Parijs een tentoon stelling van contemporaine grafische kunst ln Nederland geopend. Vele Franse en Nederlandse persoonlijkheden waren erbij tegenwoordig. Zaterdagmorgen is van Schiphol naar Willemstad teruggekeerd de Antilliaanse minister van Justitie, mr. S. W. van der Meer. die gedurende enige weken in Ne derland heeft vertoefd. De Nederlandse Vereniging van Vrouwen met een Academische Opleiding te Groningen, heeft aan mevrouw Bouman het buitengewone lidmaatschap der ver eniging aangeboden. De aanbieding van óiit buitengewone lidmaatschap der ver eniging, die 2600 leden en drie buiten gewone leden telt, zal geschieden op 26 Januari 1957. Mevrouw Bouman zal dit buitengewone lidmaatschap aanvaarden. Zaterdagmiddag zijn de president van Liberia en mevrouw Tubman met hun gevolg ln het „Delta Hotel" te Vlaardingen ontvangen door de directie van de Nietiwe Afrikaanse Handelsvennootschap, die een dochteronderneming bezit in Liberia, n.l. de Oostafri'kaanse Compagnie. Gistermid dag brachten de president van Liberia en zijn echtgenote een informeel bezoek aan Maassfh-üs. staan van Keesing's Historisch Archl zaterdag in het Carlton-hotel te Amster dam een door de jubilaris georganiseerd symposlom gehouden over de sociale aspecten van de automatisering. De voor zitter. de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, sprak een openingswoord. De 15 bewoners en bewoonsters van wie de oudste 95 jaar is van het tehuis voor bejaarde vluchtelingen „Huize Voorhout" zijn zaterdag ln het aangren zende paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag op bezoek geweest bij Prinses Wilhelmlna, die later op haar beurt in ..Huize Voorhout" een tegenbezoek af legde en zich van de gang van zaken en van de bevindingen der bewoners op de hoogte heeft gesteld. BUITENLAND Keizer Ha lie Selassie van Ethiopië is zondag, in gezelschap van zijn op een na oudste zoon en verscheidene ministers, per vliegtuig uit Addlis Abeba naar Massoea vertrokken. Daar zal hij zich aan boord begeven van de .Oranje" van de maat schappij Nederland, die hem naar Bombay zal brengen voor een bezoek aan India. De loco-burgemeester en de gemeente secretaris van Naarden zijn zondag samen met onderwijzers uit ons land. België en andere landen getuige geweest van de onthulling van een standbeeld voor de 17de eeuwse Boheemse pionier op onder wijsgebied Jan Amos Komensky (Come- nius), in z(]n Tsjechische geboorteplaats Brod Uhersky. Het ls thans driehonderd Jaar geleden, dat Comenius zijn werken publiceerde. De meeste verschenen in ons land. waarheen hij wegens de vervolging van Protestanten in zijn geboorteland was gevlucht. Een medisch onderzoek van de Afrikaan William Bisset in een kliniek te Port Elizabeth heeft zaterdag toevallig aan het licht gebracht, dat de 167-jarige Columbiaan Javier Perelra in Bisset bijna een leeftijdgenoot bezit. Hoewel Bisset zelf meende „slechts" 109 Jaar oud te zijn, bleek zijn werkelijke leeftijd op omstreeks 160 te kunnen worden gesteld. Zijn gees telijke en lichamelijke gezondheid ls nog uitstekend Admiraal graaf Mountbatten, chef van de Britse marinestaf, ls benoemd tot oppervlootvoogd. de hoogste rang bij de Britse Marine, die ook zijn vader (wijlen de markies van Milford Haven) eens heeft bekleed. Drie Cypriotische meisjes zijn om gekomen en 22 andere Cyprioten zijn gewond doordat de autobus, waarin zij zaten, zaterdag in een ravijn is gestort. De 25 inzittenden waren op weg van het dorp Kyperounda naar hun werk te Episoopi, het Britse militaire kamp in aanbouw bij Limassol. In Parijs ls officieel bekendgemaakt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen, Pineau en Von Bren- tano, het Frans-Duitse akkoord over de Saar a.s. zaterdag in Luxemburg zullen tekenen. Te Buffalo is zaterdag in de ouder dom van 62 Jaar overleden de stichter van de Bell-vllegtuigfabrieken, D. Bell. Deze fabrieken hebben de snelste en het hoogst vliegende toestellen ter wereld vervaardigd. Vijfhonderd Russische toeristen heb ben zaterdag Vaticaanstad bezocht. De Zuidlkoreaanse marine heeft dezer dagen een Chinees vissersvaartuig opge bracht, aldus heeft Radio-Peking zaterdag gemeld. De commu n i s tl sch -Ch i nes e zender noemde het opbrengen een daad van zee roverij Griekse Cyprioten door onbekenden dood geschoten. In de afgelopen veertien dagen zijn twaalf Cyprioten gedood. In tegenstelling tot eerdere berichten is zaterdagochtend te Charleroi vernomen, dat er nog altijd vuurhaarden zijn in de rampmijn te Marcinelle. De bestrijding van de branden zal worden hervat, zodra de liftkooien weer werken. Een militaire Junta heeft zondag middag de macht ln de Middenamerlkaan- se staat Hondures overgenomen. De 71- jarlge president Lozano ls afgetreden. Er sohynen zich geen gewelddaden te hebben voorgedaan. Premier Tsjou En-lai van China heeft de uitnodiging tot een bezoek aan Nepal aanvaard. De datum is nog niet vast gesteld. De premier van Nepal is Juist van een bezoek aan China in zijn land terug gekeerd. De commissie voor culturele zaken in het Poolse parlement wil aan de minis terraad een voorstel doen tot afschaffing van de stoorzenders. Een specialist voor radio-aangelegenheden verklaarde, dat er in Polen jaarlijks 83 miljoen zloty (meer dan 20 miljoen dollar volgens de officiële koers) worden uitgegeven om buitenlandse zenders te storen. Volgens zijn mening dienen deze bedragen gébruikt te worden voor investeringen op het gebied van het omroepwezen. Amerikaanse oudheidkundigen heb ben in Turkije op de plaats, waar eens de oude stad Gordium lag, de hoofdstad van Phrygië, een speelgoeddoos gevonden van een koningskind, dat 2600 jaar geleden moet hebben geleefd, ongeveer in de tijd van de legendarische koning Midas. Het doosje bevatte uit hout gesneden dier figuren van ongeveer handgrootte. In de nacht van zaterdag op zondag is te New York uit het huls van de Amerikaanse filmregisseur Garson Kanin en zijn vrouw, de actrice Ruth Gordon, voor 48 000 dollar aan juwelen gestolen. Bij buurvrouw Katharine Hepburn was ook het huis doorzocht, maar zij mist niets. Auguste Lecoeur, vroeger een van le drie leiders aan de top van de Franse com munistische partij, heeft in Noord-Frank rijk een partij van afgescheiden commu nisten gesticht. Ze draagt de naam „De mocratische en Nationale Communistische Beweging" Lecoeur is enige tijd geleden wegens afwijkend gedrag uit de Franse communistische partij gestoten, nadat hij kritiek had uitgeoefend op zijn collegae, die volgens hem een te star beleid voerden. President Rajendra Prasad van India is voor een bezoek van drie dagen te Kathmandoe, de hoofdstad van Nepal, aangekomen. Het ls het eerste bezoek van een Indiaas staatshoofd aan het buiten land. Het presidium van de Bulgaarse nationale vergadering heeft bij decreet besloten, dat de stad Stalin haar oude naam Varna terugkrijgt. Raddo-Boedapest meldt, dat de Hon gaarse regering alle reisbeperkingen, die aan buitenlandse diplomaten in het land waren opgelegd, heeft opgeheven. Zij waren tot dusver onderworpen aan de zelfde voorschriften als de Hongaarse burgers. Vliegtuigen van Amerikaanse bases op de Phillppijnen hebben zondag op 500 mijl ten noordoosten van het eiland Luzon tien opvarenden ontdekt van het Philippijnse vrachtschip „Lepus". 2294 ton. dat de dag tevoren ln een wervelstorm terecht was gekomen. De vliegtuigen wier pen reddingsvlotten en levensmiddelen uit. die door de schipbreukelingen konden worden bereikt. Van het vrachtschip en de overige 27 opvarenden heeft men geen spoor kunnen ontdekken. De stoffelijke resten van twee Hon gaarse kolonels zyn zaterdag te Boedapest opnieuw ter aarde besteld. Belde mannen Sn „slachtoffers van de met willekeur tgeoefende heerschappij der persoons verheerlijking. die enige jaren geleden in Hongarije bestond". De begrafenis ge schiedde met militaire eer. MAANDAG Rehoboth: Chr. Hlst. Unie. Spr. de heer H. W. Tilanus, 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling ,De Kalktuin", 8 u. n.m. DINSDAG De Doelen: Genootschap Nederland - Engeland. Lezing mrs. Edw. Stirling. 8 uur nam. Uiterstegracht 1 b: Broederschap van oud-padvinders. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterd. Toneel „De Kalktuin", 8 u. n.m. Café Aniba (Herenstraat)Leldse Tui niers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Lezing P. N. Wlndmeyer over Damascus, Athene en Rome, 8 uur nam. Zuiderkerk: Chr. Filmactie Vert, van „Jeugd in de branding". 8 uur nam. Leiderdorp. Dorpshuis. A.R. kiesver. Spr. de heer P. C. Monster Onderw. „Uit slag verkiezingen en kabinetsformatie". 8 uur nam. WOENSDAG. St. Antonlus Clubhuls: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Marionettentheater Don Vermelre. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus der toepassing van kunststoffen. 8 uur nam. Juridisch Studiecentrum Gravesteen. Viro. Herdenking Dag der Ver. Naties. Sprekers mr. dr. E. P. Verkerk en prof. dr. C. C. Berg. 8 uur nam. Aula Gymnasium: Dag der Ver. Naties. Herdenking voor de Jeugd. Spr. mr. A. W. Kist. 8 uur nam. Stadszaal: Lustrumconcert R.-K. Alma Mater-Koor. 8 uur nam. De kleine Burcht: Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Gerecht 10: Spirltisch Genootschap. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 8 uur nam. DONDERDAG. Ds. Mario Cignonl Spaans protestan- Chr. Geref. Kerk: Penella spreekt over tisme. 8 uur nam. Den Burcht: Jeugdleid(st)ersavond Commissie Jeugdwerk Herv. Gemeente. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Concert Rotterdams Fhiih. Orkest, 8 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 01: Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer, 8 uur nam. In den Vergulden Tuik: Buitengewone ledenvergadering Genootschap „Kennis is Macht", 8.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering Leidse Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. 11 uur nam. Sterrewaoht: K. en O.-lezing prof. dr. H. C. v. d. Hulst, 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: A.R. Spr. de heer C. v. d. Heuvel over verkiezingsuitslag. 8 uur namiddag. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing prof. dr. Antonio de Almeida, 8 uur nam. Sohouwburg: K. en O. Wlm Ibo's Triangel Cabaret. 8 uur nam. ZATERDAG Stadszaal (grote zaal)Jaarfeest Ver. van Malthesianen, 8.15 uur nam. Halte Posthof: Paddestoelenexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver., 1.55 uur namiddag. Kasteel Oud-PoelgeestConferentie „Euratom". Sprekers mej. dr. ir. J. H. M. Manders, mr. P. Schierbeek en de heer J. Boekstal, 2.30 uur nam. (Conferentie wordt zondag voortgezet.) Zuiderkerk: Jeugdmeeting „Jong Neder land voor Christus". Spreker ds. P. W. Spruyt. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenie de Vries. Werkd. 9 uur voorm.6 uur nam.; dinsd. 9 uur voorm.7 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex „Een vrouw achter de tralies" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De avonturen van Quentin Durward" (14 Jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Chantage" (18 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zand.; 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; donderd.: „De politie volgt het spoor". Lldo „Tralies van bamboe" (18 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Ongetemd" (14 Jr.) Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 27 oktober 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9. telefoon 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48. tel. 21060; Apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8. telefoon 26274. BH geen g< specialist, bel op dokterstelefoon 22222. GER. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Drogeham H. van Ommen, kand. te Baarn. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Rotterdam-West E. Venema Bedankt voor Deventer M. Holtrop te Leeuwarden. Kerk op Nieuw-Guinea thans zelfstandig Donderdag is te Hollandia de eerste algemene synode van de Evangelische Christelijke Kerk geopend, in aanwe zigheid van afgevaardigden van geheel Nieuw-Guinea. Het grootste aantal leden bestaat uit Papoea's. Voorts zijn enkele Ambonese en Nederlandse predi kanten lid. Op 28 oktober zal een openbare ver gadering worden gehouden, waarbij de zelfstandigheid officieel bekend gemaakt zal worden. Bij de opening van de synode heeft de gouverneur een boodschap gezonden, waarin hij o.m. zegt. dat de stichting van een eigen christelijke kerk een be langrijke stap voorwaarts is, ook in de maatschappelijke ontwikkeling van Nieuw-Guinea. „Het mag bijzonder zin vol worden beschouwd, dat van al het nieuwe, dat hier binnenkwam en dat om een eigen vorm en leven worstelt, het juist de kerk is. die voorgaat en de vorm het eerste vindt. Het zelfstandig worden van de kerk is een aangelegenheid, die door de overheid met grote belangstel ling en sympathie wordt gadegeslagen. Haar doel is het zelfstandig worden met kracht te bevorderen. Ik kan verzekeren dat de Nederlandse regering gedragen door de overtuiging van de grote meer derheid van het Nederlandse volk. alles doet, dat. hiertoe kan bijdragen. Zij zal niet dulden, dat anderen haar in de uitvoering van die taak belemmeren door ongerechtvaardigde aanspraken op dit grondgebied van het rijksdeel. Ne derland zal zijn bestuur over dit gebied •handhaven tot de tüd en wijle, dat het gehele maatschappelijke leven zulk een vorm heeft gevonden, dat de eigen keuze en de beslissing van het volk van Nieuw-Guinea over zijn staatkundig lot op verantwoorde wijze mogelijk is ge worden", aldus gouverneur Van Baal OUDE BIJBELSCHE GESCHRIFTEN. Onze landgenoot prof. dr. G. Quispel van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft donderdagavond aan het Kopti- sche Mnseum te Cairo een aantal oude handschriften overgedragen, die de He breeuwse tekst van Genesis en een deel van het boek Numeri bevatten. Moerad Kamel. hoogleraar in de Semi tische talen aan de universiteit van Cairo, verklaarde dat de boeken mo gelijk „tot de oudste bestaande ge schriften van het Oude Testament zul len biyken te behoren, afgezien van de Dode-zee rollen". Hij schat dat de ge schriften van voor de tiende eeuw da teren en mogelijk tot de achtste eeuw na Christus teruggaan. Professor Quispel maakt deel uit van een internationale groep geleerden, die door de Egyptische regering naar Cairo zijn uitgenodigd om deze vroeg-chris- telijke geschriften te bestuderen. Hy zei het Hebreeuwse handschrift van een kenner der Oosterse talen te hebben ge kregen, die het in 1949 van een anti quair te Akhnim (Opper-Egypte) had gekocht, Ds. M. DE GOEDE. Ds M. de Goede, predikant bU de Ge ref. Kerk van Amsterdam, heeft zijn ambt neergelegd en is ook afgetreden als voorzitter van het Ned. Werklieden verbond Patrimonium. ONRECHTVAARDIGE BEHANDELING SPAANSE PROTESTANTEN In de Europese assemblee in Straats burg heeft het Nederlandse Tweede Kamerlid mr. J. J. R. Schmal de aan dacht gevraagd voor de positie van de protestanten in Spanje. Hij verklaarde, dat de protestantse gemeenschap in Spanje aan terreur is blootgesteld en hij noemde als voor beeld de sluiting door de politie van de protestantse theologische faculteit in Madrid, die nog steeds niet heropend is. De toestand in Spanje had volgens mr. Schmal overal in Europa ernstige ongerustheid opgewekt. Hij richtte een oproep tot de afgevaardigden om van hun regeringen te verlangen dat zy tegen de onrechtvaardige behandeling van Spaanse protestanten zouden pro testeren en zouden pogen een einde aan deze abormale toestand te maken. Mr. Schmal richtte zijn oproep tot allen, die weten' dat het geloof in het evangelie steeds een vryheidsbron is ge weest. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) ig J; OM SN Stockholm geh bew. w 6 12 Oslo zwaar bew. zzw 4 16 Kopenhagen geh. bew. wzw 8 15 Aberdeen zwaar bew. zzw 11 16 zwaar bew. wzw 6 15 geh bew. zzw 4 14 mist windstil 15 mist windstil 16 mist nno 1 17 nevel windstil 15 zwaar bew. wnw 4 20 geh bew. Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Malloroa mist mist nevel nevel mist mist mist nevel half bew. windstil 17 windstil 17 windstil 16 windstil 17 windstil 15 windstil 20 windstil 17 windstil 22 22 licht bew. nno 2 23 23

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2