GOMOELKA ONDANKS DRUK VAN MOSKOU PARTIJSECRETARIS WEERBERICHT Maarschalk Rokossofski niet herkozen in het politieke bureau Dreigementen over en weer Gevaar van economische debacle Ontploffing richt grote ravage in Rotterdamse kledingzaak aan FRANKRIJK TORPEDEERT DE EUROPESE EENHEIDSMARKT Weer vijf doden door het verkeer 95ste jaargang MAANDAG 22 OKTOBER 1956 No. 28966 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— \U VUUK L. UIL/II IN H1N W1V1D 1 IN^I per kwartaalf2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Pools vrijlieidsstreven aan winnende hand Kroesjtsjef was door liet dolle heen Als het bliksembezoek van de vier Kremlin-leiders aan de Poolse hoofdstad Warschau inderdaad ten doel heeft gehad te verhinderen, dat de kortgeleden in ere herstelde Gomoelka weer een vooraanstaande plaats in de leiding van de Poolse communistische partij zou innemen en dat maarschalk Rokossofski daaruit verwij derd zou worden, dan is die opzet van Kroesjtsjef en de zijnen ten enenmale mislukt. Gomoelka is namelijk tot eerste secretaris van de communistische partij in Polen benoemd en Rokossofski, de in Polen geboren maar thans Russische opperbevelhebber van het Poolse leger, is niet in het „politieke bureau" herkozen. Volgens Reu ter werd zaterdagavond in Poolse kringen in Warschau Naar uit Poolse bron verluidt, zouden de Russische leiders vrijdag j.l. niet eens de kans gekregen hebben de aan de gang zijnde vergadering van het centrale comité van de Poolse partij bij te wonen. De vergadering werd geschorst en benoemde een delegatie om met de Russen te sprekenVolgens onbevestigde geruchten zouden de aan Gomoelka getrouwe Poolse troepen Warschau en het radio-station van de stad bezet hebben. De Warschause correspondent van het Parijse blad „Le Monde" meldt het minder geruststellende nieuws, dat Russische troepen en achthonderd tanks uit andere delen van Polen op weg zouden zijn naar Warschau. De toestand noemde hij uiterst verward en gespannnen.. In economische kringen in Londen zijn berichten ontvangen, dat Polen zich aan de rand van de economische ineenstorting zou bevinden. De Poolse leiders zouden tot de slotsom zijn gekomen, dat buitenlandse hulp nodig is om de toestand te redden en dat deze hulp alleen maar van het Westen kan komen. De commu nistische partij zou haar greep op de bevolking hebben verloren. deed op het Poolse landbouwkundige en industriële beleid. Onomwonden gaf hij van zijn sympathie blijk met de arbei ders, die in juni van dit jaar in Poznan in opstand kwamen. Gomoelka, zei dat de betogingen in Poznan niet door bui tenlandse agenten waren uitgelokt. De werkelijke oorzaak van „Poznan" was het gegoochel van de Poolse regering met statistieken met de bedoeling aan te tonen, dat de lonen van de arbeiders in de afgelopen zes jaar met ruim een kwart waren gestegen. Over de landbouw zei Gomoelka, dat de individueel geleide boerderijen over het algemeen betere resultaten opleverden dan de collectieve en dat de toestand op het gebied van de huisvesting „ontstellend" was. Slechts tweevijfde van de volgens plan te bou wen 900.000 kamers waren werkelijkheid geworden. Intussen heeft de „Prawda" in Sov jet-Rusland scherpe kritiek ge oefend op de Poolse pers. een aanval, waarvan westelijke waarnemers in Moskou aannemen, dat deze alleen kan zijn geschied op last van het hoogste niveau, waarschijnlijk van Kroesjtsjef zelf en andere leiders. De verschillen tussen de Russische en Poolse leiders zouden zo belangrijk zijn, dat eerstge- noemden het nodig vonden ze in 3e Russische pers tot uitdrukking te doen komen. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft zaterdag bij monde van zijn perssecretaris verklaard, dat „alle vrienden van 't Poolse volk sympatiseren met zijn traditioneel verlangen naar vrijheid en onafhankelijkheid". Er waren talloze berichten uit Polen ontvangen, die duidden op onrust en gisting. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft zondagavond in een vraaggesprek voor de televisie over de toestand in Polen verklaard dat de Kremlin-leiders voor een „ernstig dilemma" staan. Zy trach ten een libéralere politiek in te voeren dan die onder Stalin. Dit wekt krachten die niet tegengehouden kunnen worden, aldus Dulles Gevraagd of de Amerikaanse regering de ontwikkeling van wat nu „nationaal gezegd, dat Kroesjtsjef gedreigd zou hebben Russische troepen naar Polen te zenden als Rokossofski uit het politieke bureau verwijderd zou worden. De Polen lieten zich evenwel niet intimideren: Gomoelka stelde de Rus sen kortweg een ultimatum. Er zou opstand komen als de Russen de eis van een zekere mate van onafhanke lijkheid niet zouden inwilligen. Gomoelka kreeg o.m. steun van de communistische leider Ochab, die dreigde, dat alle contact met de Sovjet-Unie verbroken zou worden als het Russische voornemen om een divisie naar Warschau te sturen, niet werd opgegeven, aldus de „New York Times". Communisme" wordt genoemd, toe juicht antwoordde Dulles: „het belang rijkste in onze ogen is het verbrokkelen van de zuilen structuur van het Sovjet- russische rijk". Het binnenrukken van Sovjetrussische troepen in Polen be schouwt Dulles niet als agressie: hij wees erop dat Polen deel uitmaakt van het Verdrag van Warschau en dat de Sov jet-Unie daaraan het recht ontleent troepen in Polen te houden". De Warschause correspondent van „Le Monde" had nog van ooggetuigen ver nomen, dat Kroesjtsjef zijn zelfbeheer sing volkomen verloor toen hij vrijdag in de Poolse hoofdstad aankwam. Nau welijks uit het vliegtuig riep hij de Pool se leiders toe: „Wij hebben ons bloed gestort om dit land te bevrijden en nu willen jullie het aan de Amerikanen ge ven. Maar dat zal niet gebeuren". De andere Russische leiders waren even op gewonden. Kroesjtsjef, aldus de corres pondent van „Le Monde", beschuldigde de Poolse leiders van een samenzwering met de Zionisten en de Amerikanen om Polen uit het oostelijk blok te krijgen.. De Polen bleven volmaakt kalm. Go moelka en Ochab wezen de beschuldi gingen van de hand en zeiden, dat Po len van plan was in het Sovjetrussische kamp te blijven. In de grote steden zijn volgens de correspondent wapens uitge deeld aan arbeiders en studenten. Incidenten De „New York Times" berichtte za terdag dat. volgens zijn correspondent in Warschau, Poolse grenstroepen „een poging van een Sovjetrussisch regiment om Stettin vanuit Oost-Duitsland bin nen té trekken met kanonvuur hebben verhinderd. Deze poging zou in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn onderno men. Er zouden tijdens de schermutse lingen slachtoffers zijn gevallen. Het blad deelt, mede ,dat de Russische sol daten eerst verlof vroegen Polen binnen te trekken en toen dit werd geweigerd met geweld trachtten de grens te over schrijden. „De Poolse troepen openden het vuur." aldus het blad, „waarna de Russen zich terugtrokken." De correspondent van het blad be richt. dat dit incident by Stettin het „ernstigste" was van de drie waarbij het Sovjetrussische leger in Polen in de af gelopen dagen betrokken is geweest. De andere incidenten zouden hebben plaatsgevonden tussen regeringsgetrouwe Poolse troepen en een „grote concentra tie" van Russische troepen in het ge bied van Sochabeztycz ongeveer 96 km ten westen van Warchau en in West- Polen, waar in de nacht van donderdag op vrijdag een deel van de Russische strijdkrachten in grote haast van het gebied om Poznan naar Warschau trok. De correspondent deelt mede, dat zijn inlichtingen van Poolse communistische leiders afkomstig zijn. Duidelijke taal. In Warschau stromen uit alle delen van het land resoluties binnen, waarin aan de „democratisering" van Polen steun wordt toegezegd en de terugkeer van Gomoelka aan de top van de Poolse regering wordt toegejuicht. Gomoelka zelf heeft zaterdag een rede gehouden, waarin hij een vernietigende aanval Gewonde nachtwaker ontkomen Feest in Warschau Tussen Nauwelijks was het bericht betref fende de verwijdering van Rokossofski uit het politburo" der communistische party door de radio bekend geworden, of een ware feest-orgie brak in de Poolse hoofdstad en door het gehele land los Rokossofski. de held van het Rode leger maar ook het symbool van de Russische heerschappij, was verwijderd. De radio bracht het bericht om 23 uur 's avonds en binnen een half uur waren er speciale edities der kranten op straat. Bij dui zenden stroomden de mensen, die de ganse avond aan hun radiotoestellen ge kluisterd hadden gezeten, naar buiten, rukten de krantenverkopers de exempla ren uit de vingers. De straten waren vol opgewonden gepraat en feestelijke geluiden. De mensen groepten samen onder de straatlantaarns, verslonden het nieuws, en stormden dan weg om snel een vriend te waarschuwen. En opeens verschenen er extra auto bussen. die de menigte in dichte drom men naar het midden van de stad brachten. En daar. voor het geweldige, torenhose. „paleis der cultuur" «"door de Sovjet-Unie aan Polen na de oorlog ge schonken) barstte een uitgelaten beto ging der menigte los, die kennelijk ver heugd was over de „omwenteling". een bergen glas en P.T.T. monteur kalk de hl us te brand (Speciale berichtgeving) Dat de 74-jarige nachtwaker H. L. Schmidt uit de Bellevoysstraat te Rot terdam gistermorgen levend uit het pand van de firma H. Both aan de Kei zerstraat te Rotterdam is gekomen mag een groot wonder heten! Een hevige ontploffing heeft terwijl de man zicli in de keuken annex kantine de haard van de ontploffing bevond, een groot gedeelte van het interieur en 30 grote etalage-ruiten vernield. De heer Schmidt, die brand- en snijwonden had opgelopen, is naar het Coolsingelziekenhuis overgebracht, waar hij ter obser vatie is opgenomen. Er is grote schade aangericht aan zowel het pand zelf als aan dameskle ding, stoffen en nouveaute's en perzische tapijten, welke goederen in de etalages of in de verkoopruimte waren geëxposeerd. De totale schade bedraagt zeker vele tienduizenden guldens. Dank zy het kordate optreden van een monteur van de PTT, die van het hoofdpostkantoor op weg was naar huis, is de brand, die ns; de ontploffing ontstond,' in de kiem gesmoord. De nachtwaker Schmidt, die reeds meer dan 30 jaren in dienst is van de Uirma Both had z«terdagavond om streeks acht uur thee gezet in de keuken annex kantine, die op een tussen-etage aan de achterzijde van het pand is ge legen. Daarna is de oude man terugge gaan naar de verkoopruimte op de par- Zuidwestelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met veel bewolking, in het zuiden van het land vannacht hier en daar mist. Matige tot vry krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 23 OKTOBER. Zon op: 7.21 uur; onder: 17.31 uur. Maan op: 20.00 uur; onder: 11.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.11 en 17.29 u. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Indertijd heeft de beeldhouwer L. H. Sondaar een bronzen borstbeeld gemaakt van de acteur Eduard Verkade, dat thans een plaats heeft gevonden in de Amsterdamse Stads schouwburg. Zaterdagmiddag heeft Parijs wilde zelfs na aanloopperiode van vier jaar slag om de arm houden (Van onze Parijse correspondent; Hoewel niemand hem ook maar het geringste verwijt zou mogen maken, moet niettemin wel worden erkend, dat minister Luns het afgelopen weekeinde in Parijs geen gelukkig debuut heeft gemaakt als opvolger van zyn ambtsgenoot mr. Beyen in diens functie van pleitbezorger, zo geen vaandeldrager, van de Europese eenheid. Zaterdagmorgen werd op de Quai d' Orsay in Parijs namelyk de tweedaagse conferentie tussen de zes ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van Klein-Europa gehouden met de bedoeling de Europese eenheids- markt en de Europese atoomgemeenschap weer eens een stapje dichterbij te brengen. Nadat de ministers van Frankrijk, West-Duitsland. Italië en de Bene lux de eerste dag met de Euratom aardig schenen te zijn opgeschoten, stokte het beraad gisteren weer volkomen toen de Europese eenheidsmarkt het troe telkind van ex-minister Beyen werd behandeld. Dubbele teleurstelling omdat huidig Frans bewind Europees.gezind is Op Frankrijk na waren alle landen het er tenslotte over eens, dat, na een aanloopperiode van ongeveer vier jaar, die eenheidsmarkt wel rijp moet zijn voor verwezenlijking. Minister Pineau wenste echter met het oog op de hoge tolmuren die de Franse economie tegen het buitenland moeten beschermen zo veel slagen om de arm te houden, dat zijn land ook na die periode nog vrij zou blijven zich eventueel alsnog terug te kunnen trekken. In feite zou Frank rijk een soort vetorecht krijgen Op aan dringen van zijn collega heeft Pineau nog gistermiddag telefonisch contact opgenomen met premier Guv Mollet, die in Besanpon een monument moest ont hullen. Maar ook de minister-president achtte het niet geoorloofd Frankrijk hechter te binden, zolang het parlement zich over deze zaak nog niet duidelijk heeft uitgesproken. De zes ministers konden toen weer weinig anders doen dan de Europese eenheidsmarkt maar weer terug te sturen naar de commissie var, deskundigen en afscheid te nemen tot een volgende gelegenheid, waarvan de datum echter nog niet eens kon wor den vastgesteld. Een zoveelste terugslag dus op de moeizame weg naar de Europese een heid! Een terugslag die des te teleurstel lender is, omdat Frankrijk thans een kabinet bezit, dat, met Mollet aan het hoofd en Pineau aan Buitenlandse Zaken zeker lot de meest Europees-gezinde re geringen behoort, die ooit in Parys heb ben gezeteld!! Men kon zich dan ook gemakkelijk voorstellen waarom mi nister Luns gisteravond de Quai d' Orsay met zo'n lang gezicht verliet en de Ne derlandse journalisten weinig nieuws had te vertellen. Met zyn eerste stappen op terre, waar hij een harmonicabed had staan. In gezelschap van zijn hond heeft hij nog een ronde gemaakt, voordat hij zich tebed begaf. Zondagmorgen tegen half zeven wilde de nachtwaker weer thee gaan zetten. Hij begaf zich naar de kantine om dit plan uit te voeren. Hoe het mogelijk is dat hij de sterke gaslucht. die in de kantine heeft ge hangen. niet heeft geroken, is nog een raadsel. Hij stak een lucifer bij het komfoor aan. De gevolgen waren ontzettend. Er weerklonk een enorme klap en vrijwel op hetzelfde moment sprongen met een hevig gerinkel metershoge etalage ruiten. Er werden stukken binnenmuur weggeslagen, de kalk stortte uit tal rijke gaten in de plafonds op zowel de parterre, de tussenverdieping en op de eerste etage. Temidden van deze chaos lag de oude nachtwaker, die tegen de grond was geslagen. Ondanks de snij- en brandwonden, die hij had opgelopen wist hij via de deur van de expeditieruimte het gebouw te verla ten. Hij had nauwelijks enige stappen gedaan, of hy zakte in elkaar. De balletgroep van het Moskouse Bolsjoi-theater. welke op het ogen blik in Londen zoveel succes oogst, heeft een uitstapje gemaakt naar het historische Windsor Castle, waar de dames en heren zich bij zonder vermaakten met de stram paraderende schildwacht. Koningin Juliana in Catania (Sicilië) Koningin Juliana is gisteravond in Catania op Sicilië aangekomen. Zy werd op het vliegveld van Fontana Rossa door de autoriteiten van de stad ontvangen en reed daarop naar haar hotel in Taormina. Door etalage naar binnen De 32-jarige monteur van de PTT, de neer G. van der Grift, was op weg naar zijn huis aan de van der Takstraat, toen hij op de Blaak de hevige klap hoorde. Toen hij in de richting van het pand van Both keek, zag hij vuur. In allerijl rende hy er op af. Rond heel hei ge bouw was de straat bezaaid met glas en in de uitstalkasten lagen kostbare bontmantels en japonnen kris-kras door elkaar gesmeten. De heer Van der Grift bedacht zich geen moment. Hij ging door een vernielde etalage het gebouw bin nen. In het trappenhuis was inmiddels brand uitgebroken maar hij ging verder, naar de kantine op de tussen-etage, waar de gordijnen in brand waren ge raakt. De monteur sloot in deze ruimte, waar een zware gaslucht hing, de hoofd kraan van het gas, naast het tweepit6 komfoor af. Toen greep hij een melk koker vulde deze met water en smeet dit tegen de brandende gordijnen, waar na hy ze van de roe rukte. Het water plensde door het venster, waaruit de ruit was geslagen en viel gedeeltelijk op de nachtwaker, die op de straat lag. De heer Van der Grift vulde hierna, aldus vertelde hij ons. de melkkoker opnieuw om ook het vuur in het trappenhuis te blussen. Hij had zich geen tijd gegund een blik te werpen op de enorme chaos, die in het gebouw was aangericht. Dat deed hij eerst nadat de brand was be dwongen Slot op pag. 2 wethouder mr. A. de Roos in tegen woordigheid van de acteur en vele belangstellenden dit beeld onthuld. Op de foto zien ive tweemaal Eduard Verkade: in levenden lijve I en in brons. Joyrideriverd uit wrakstukken gehaald door de in de richting Amersfoort op d« Rijksweg rijdende auto uit Amsterdam. Het slachtoffer, dat sedert kort in Naar- den woonde overleed ter plaatse. D« bestuurder verklaarde later aan de poli tie, dat de dame zo plotseling voor zijn wagen was verschenen, dat hij niet wis| of zij van links of rechts kwam. De 23-jarige J. Verhoef uit Maastricht is 's nachts met een te Geleen gesto len bestelauto op de Rijksweg bij het vliegveld Zuid-Limburg verongelukt. Hy is met ernstige verwondingen en fracturen in een ziekenhuis te Maas tricht opgenomen. De man is gehuwd en vader van 2 kinderen. Verhoef, die zaterdagavond by zijn ouders te Geleen op bezoek was, heeft de bestelwagen van een terrein van een wegenbouwer weggenomen met de bedoeling naar huis te rijden. Hij vloog in volle vaart van de weg af en schoot over het fietspad, een greppel en de afrastering van een boomgaard tegen een stevige kerseboom. die tot op de stuurkolor.i in de wagen door drong. Met veel moeite is de man, di« volgens de politie niet kon rijden, uit de wrakstukken gehaald. Zaterdagmiddag is de 73-jarige wiel rijder F. van der Biessen te Nuland (N. Br.) op de Rijksweg door een auto aangereden. Hij werd ernstig gewond naar het Sint Carolusziekenhuis te 's Hertogenbosch overgebracht, waar hij kort daarop aan de verwondingen overleed. Gisterochtend omstreeks half acht werd de 59-jarige wielrijder H. Daamen uit 's Hertogenbosch op de Van der Weeghensingei te 's Hertogenbosch door een auto gegrepen. Hy overleed tijdens het vervoer naar het Groot Ziekengast- huis. In de St. Jorisstraat te 's Hertogen bosch reed gistermiddag een bestelauto, die onder toezicht door een dame zondei rijbewijs bestuurd werd. Ter hoogte van het Paleis van Justitie raakte zij de macht over het stuur kwijt en reed aan de overzijde tegen een gevel op. juist toen daar twee kinderen passeerden. Het driejarig meisje W. Jansen uit 's Hertogenbosch raakte zo danig tegen de muur bekneld, dat zij tijdens het ver voer naar het Groot Ziekengasthuis overleed Haar zusje, de 14-jarige Th. Jansen liep inwendige kneuzingen op. Zaterdagmorgen om ongeveer zes uur is de 30-jarige A. de Koning uit Zeven bergen ter hoógte van Kalishoek nabij Zevenbergen met zijn bromfiets tegen een 50-jarige voetganger opgereden Hierdoor kwam hij zelf te vallen. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het ziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij 's middags is overleden. De Koning was gehuwd en vader van een kind. Zaterdagmiddag stak de 72-jarige mevrouw C. M. Wielingde Jong plot seling het kruispunt Brediusweg—Rijks weg no. 1 te Bussum over zonder op het verkeer te letten. Zij werd aangereden het glibberige vlak van de Europese po litiek heeft hij al wel moeten ondervin den, dat voortvarendheid hier nog altijd niet bepaald als het leidende beginsel is aanvaard. Drie Israëlische soldaten omgekomen Egyptische mijnen lagen bij Joodse kolonie Drie Israëlische soldaten zjjn om het leven gekomen en 21 gewond, toen de militaire voertuigen, waarin zij zich be vonden. ten noordwesten van El Auja op door Egyptenaren gelegde mijnen re den, aldus een Israëlische woordvoerder. Hij voegde hieraan toe, dat de mijnen op geruime afstand van de grens op Is raëlisch gebied waren gelegd, en wel nabij de kolonie Kzioth. in het gebied van Matzana. een zuiden van de streek van Gaza. De toestand van zes der ge wonden is ernstig.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1