Ongunstig verloop Nederlandse betalingsbalans vraagt bezinning melk meer mans Prins Bernhard voor zijn reis naar Amerika vertrokken Beperking van de binnenlandse bestedingen is noodzakelijk Gevangenisdirecteur zag er een van zijn klantjes vandoor gaan \\\\Sj 95ste jaargang Zaterdag 20 oktober 1956 Derde blad no. 28965 (Ingez. Med.-Adv.) ÉÉr alatW Een druk bezet programma voor de boeg „Deze reis naar Amerika is al büna een jaar geleden vastgesteld", zei Prins Bernhard gisteravond op Schiphol, vlak voor zijn vertrek per KLM-ljjnvliegtuig naar New York. De Prins is nog niet genezen van de ontsteking: aan zijn been, die hij in Tanganjika heeft opgelopen, zodat hij bij het lopen van een stok gebruik maakte. Verdere verhoging particulier verbruik in huidge omstandigheden onverantwoord (Van onze financiële medewerker) De jongste nota van de minister van (Financiën ad int., dr. Drees, heeft bevestigd wat reeds enige tijd werd verwacht, n.l. dat de lopende rekening van de Nederlandse betalingsbalans over het eerste halfjaar van 1956 met een tekort moest worden afgesloten. Het bedraagt f. 168 miljoen, terwijl in dezelfde periode van 1955 nog een overschot van f. 84 miljoen kon worden verkregen. Ook de kapitaalrekening heeft een tekort opgeleverd, voornamelijk als gevolg van kredietverlening op korte termijn aan het buitenland en ook hier is het resultaat slechter dan het vorig jaar, toen een veel groter bedrag effecten aan het buitenland werd verkocht. Hetgeen op zich zelf beschouwd, nu niet bepaald een gelukkig verschijnsel was, omdat wij daardoor ons bezit aan aandelen Koninklijke weer voor een groter deel zijn kwijt geraakt. In totaal bedraagt het tekort op de betalingsbalans voor het eerste halfjaar van 1956 f. 425 miljoen, met welk bedrag de Nederlandse deviezenreserves zijn verminderd. De minister trekt uit dit verloop een paar conclusies, welke voor de beoorde ling van de tegenwoordige positie van de Nederlandse economie van betekenis zijn, temeer, omdat hier een minister aan het woord is, die ook in de komen de vier jaar weer met de leiding van het Kabinet zal zijn belast. De eerste conclusie is deze dat de ongunstige ontwikkeling van de beta lingsbalans moet worden toe geschreven aan het feit, dat de stijging van de particuliere consumptie en die van de investeringen in vaste activa de stijging van de binnenlandse produktie heeft overtroffen. En de tweede opmerking, welke van belang is. is deze, dat. gezien het zoveel lagere absolute niveau van de investeringen, de invloed van de toe neming van deze categorie van beste dingen uiteraard geringer is dan die van een relatief gelijke groei van het verbruik. De cijfers van de totale bestedingen in het eerste halfjaar van 1956 zijn nog niet bekend, maar met die van 1955 kan men zich toch wel een beeld vormen van de verhouding tussen de bestedin gen voor particulier verbruik en die voor de investeringen. Bij een nationaal in komen op basis van marktprijzen, groot f. 26 miljard, heeft het particulier ver bruik in 1955 f. 16.8 miljard bedragen, zijnde ca. 65 van het nationaal inko men. terwijl de netto-investeringen in vaste activa een bedrag van f. 3.4 mil jard uitmaakten, zijnde 13 van het nationaal inkomen. Dit bedrag was nog kleiner dan de overheidsbestedingen, welke f. 4.7 miljard, ofwel 18% van het nationaal inkomen bedroegen. Particu liere bestedingen en overheidsbestedin gen maakten dus samen 83% van het nationaal inkomen uit en als met het oog op de betalingsbalans de totale be stedingen moeten worden verminderd, zal een beperking van de investeringen dus een veel minder effect hebben, dan die op het particuliere verbruik en de overheidsbestedingen. Hier wordt dus feitelijk door de mi nister-president toegegeven wat des tijds ook dezerzijds méér dan eens is betoogd, dat nien met de maatrege len tot beperking van de investeringen aan de verkeerde kant is begonnen en het gewenste doel niet zou berei ken. Maar niet alleen wordt hiermee 't gewenste doel namelijk 't even wicht van de betalingsbalans niet bereikt, in breder verband gezien en op langere termijn moet een gefor ceerde beperking van de investeringen tot een vermindering van de produktie en een stijging van de kostprijs lei den, welke op hun beurt de export mogelijkheden aantasten en derhalve de betalingsbalans weer ongunstig zullen beïnvloeden. Minister Zijlstra heeft daarom reeds geruime tijd op het doen van z.g. diepte-investeringen aangedrongen en voor vele bedrijven ligt hier de enige mogelijkheid om de rentabiliteit te kun nen handhaven. In de jongste publikatie van het Centraal Planbureau, waarin voor de jaren 1950/1970 een prognose wordt gemaakt, komt men tot de con clusie. dat er in dat tijdsverloop voor rond f. 95 miljard zal moeten worden geïnvesteerd, zijnde ca. f. 5 miljard per jaar en hierin zal de Nederlandse in dustrie uiteraard het grootste aandeel moeten hebben. Daarnaast zullen er ook grote kapitalen beschikbaar moeten zijn voor de overheidsinvesteringen, welke in de komende jaren aanmerkelijk gro ter z 'len zijn dan tot dusver het geval was. In de Staatsbegroting voor 1957 worden de investeringen van het Rijk alleen op nagenoeg f. 7 miljard geraamd tegen rond f. 4 miljard voor 1956. omdat voor 1957 ook een bedrag van f. 2 mil jard voor het Delta-plan en f. 655 mil joen voor de landbouwwerken in Ooste lijk Flevoland is uitgetrokken. Met deze cijfers voor ogen ls het dus geen wonder dat de minister-president in zijn beschouwing over de betalings balans tot de conclusie komt dat voor lopig het accrès van de binnenlandse bestedingen zal moeten achterblijven bij dat van de nationale produktie. Over de wenselijkheid van een beper king van de particuliere bestedingen is dan ook. zoals bekend, door de regering aan de S.E.R. een advies gevraagd. Hoewel, op zich zelf beschouwd, de besparingen in ons land gedurende de laatste jaren en vermoedelijk ook thans nog, niet onbevredigend zijn. schijnt ook uit de ontwikkeling van de kapitaal markt te moeten worden afgeleid, dat 2e in het huidig stadium van de indus triële ontwikkeling toch niet groot ge noeg zijn om de noodzakelijke investe ringen te kunnen financieren. De recente verhogingen van lonen en salarissen hebben het particulier ver bruik uiteraard gestimuleerd. De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, mr. F. A. H. de Graaf, constateerde onlangs dat de lonen van de industriële arbeiders, incl. vakantietoeslag, maar zonder werktoe- slagen, van 1 januari 1954 tot 1 oktober 1956 met 27% zijn gestegen, of, als men met de stijging van de prijsindex reke ning houdt, met 20%. terwijl de arbeids- produktiviteit in die periode slechts in vertraagd tempo is vooruitgegaan. Maar de stijging van het porticuliere verbruik was in genoemde periode gelijk aan de stijging van de lonen, zodat volgens mr. De Graaf een nader onderzoek zal aan tonen. dat de ontwikkeling van de lonen in 1955 en 1956 een zekere voor sprong heeft genomen op wat econo misch verantwoord is. Dit verschijnsel houdt een ernstige bedreiging in voor de gewenste ont wikkeling van de Nederlandse econo mie. temeer omdat bij de invoering van de Algemene Ouderdomsvoorzie ning en de i" uitzicht gestelde huur verhoging van 25% een looncompen- satie is toegezegd, waarover de bedrij ven zich nu reeds het hoofd breken. Want terwijl tot voor kort loonsver hogingen en incidentele kostenstijgin gen van andere aard door de toene ming van de omzetten en de produk- tiviteit konden worden opgegeven, is uit de publikaties van enkele onder nemingen reeds gebleken dat zulks thans in de meeste gevallen niet meer mogelijk is. Philips heeft in de eerste drie kwar talen van 1956 bij een grotere omzet haar winsten zien dalen, de A.KU. zag in het derde kwartaal zowel de omzet als de bedrijfswinst teruggaan. Deze laatste bedroeg n.l. 12.02% tegen 12.92% in het tweede en 16.17 in het eerste kwartaal van dit jaar. Terwijl de Neder landse industrie aan de ene kant over tuigd is dat verdere diepte-investeringen nodig zijn om de rentabiliteit van de bedrijven te verhogen, worden zij in dit streven teruggehouden door de vrees dat het effect van bedoelde investerin gen door nieuwe loons- en salarisver hogingen al worden teniet gedaan, temeer nu de nieuwe kapitalen tegen een hoge rente moeten worden verkre gen. De conclusie, waartoe de minister president in zijn beschouwing over de betalingsbalans komt, namelijk dat de binnenlandse bestedingen zullen moe ten worden beperkt, zal dus in de eerste plaats moeten leiden tot een vermindering van het particulier ver bruik, wat in feite wil zeggen dat een verdere verhoging van lonen en salarissen, welke immers tot een ver hoogd particulier verbruik leidt, onder de huidige omstandigheden niet ver antwoord is. De drie vakcentrales heb ben destijds verklaard bereid te zijn van hun leden een offer te vragen voor de invoering van de Ouderdoms voorziening, indien de stijging van het nationaal inkomen onvoldoende ruim te zou laten voor een volledige com pensatie. Dr. Drees heeft met zijn beschouwing over de betalingsbalans de wenselijkheid daarvan wel duide lijk in het licht gesteld. Er werd hem gevraagd of hij nog plannen had om na zijn reis naar Ame rika de Olympische Spelen in Australië te bezoeken. „Daar kan geen sprake van zijn", antwoordde de Prins, en lichtelijk teleurgesteld voegde hij er aan toe: „Het spijt me zeer. ik had de spelen graag willen bywonen. Ik heb er drie uitnodi gingen voor ontvangen en ook Prins Philip, die er wel heengaat, heeft mij destijds in Stockholm al voorgesteld dat wij ze samen zouden bijwonen. Maar het is volstrekt onmogelijk, ik heb er geen tijd voor." Ook op diverse vragen, hem gesteld over zijn recente verblijf in Afrika, gaf de Prins uitvoerig antwoord. „Avonturen? Ik heb er weinig avontu ren beleefd. In hoofdzaak heb ik mijn tijd besteed aan zwerftochten achter het wild aan. om het te filmen. Ik heb soms wel 50 kilometer per dag gelopen en heb er slechts weinig gejaagd. Ja, het is waar, ik heb een olifant geschoten en een gazelle. Ik beschouw zo'n verblijf in het verre Afrika als een echte vakantie! moeilijkheden van de K.L.M. met mi nister Dulles te gaan spreken, aange zien dit op regeringsniveau ligt". Om kwart over negen vertrok de Prins met zijn secretaris dr. T. A. de Graaff in het lijnvliegtuig van de K.L.M. naar New York. Hem werd op het platvorm uitgeleide gedaan door de directeur van het Afrika Instituut, de heer Aukes, door kapitein-luite nant ter zee P. J. S. de Jong, adjudant van Hare Majesteit, alsmede door zijn eigen adjudanten, luitenant-ter zee eerste klasse W. van Rossem, en re serve luitenant kolonel C. C. Geert- sema. Naar bekend zal de Prins in Amerika 1 elf dagen lang een druk programma af werken. Eerst zal hij op uitnodiging van admiraal Wright, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de At lantische Oceaan en van de Amerikaanse Atlantische vloot een bezoek van drie dagen brengen aan de Marinebasis De Prins vertelde verder iets over de Norfolk Aan boord van het modernste uitgestrekte landerijen. Met een bull- j vliegdekschip ..Forestall" vlootoefeningen dozer en ander gereedschap probeert bijwonen. Dinsdagavond hoopt hij in men de terreinen wat meer begaanbaar Washington voor de tweede maal aan- te maken. Gebouwen staan er in het geheel niet. De Prins en zijn drie vrien den hebben er dan ook hetzij onder de blote hemel dan wel enkele nachten in een tent geslapen. In Tanganjika liggen volgens de Prins ook voor Nederland mogelijkheden open. Er zijn al Neder landse ondernemingen, zowel industriële als handelsondernemingen en grote farms. Onze landgenoten hebben er een bijzonder goede naam. ..Het gaat weer wat beter met mijn been", zei de Prins, wezig te zijn bij de uitreiking van de Willem de Zwijgerprijs aan de Ameri kaanse journalist, die in 1955 het beste artikel over de Amerikaans-Nederlandse verhoudingen heeft geschreven. Het bericht, dat minister Foster Dulles bij deze plechtigheid eveneens aanwezig zal zijn, was Prins Bernhard officieel nog i niet bekend. Daarna hoopt hij een bezoek te bren gen aan een fabriek van de AKU in Asheville en zal in New Orleans een „en het is heus niet gekomen doordat rede uitspreken voor de Vereniging tot er een olifant op getrapt heeft". Hij bevestigde, dat hij in Afrika tijdens zijn vakantie zijn baard had laten groeien, die hij had behouden tot zijn terugkeer te Soestdijk. Toen kwam het gesprek op de ko mende Amerikaanse reis. Uit het bericht, dat minister Dulles bij de uitreiking van de Willem de Zwijgerprijs aanwezig zal zijn, mag men volgens de Prins niet af leiden dat de Prins met minister Dulles besprekingen zal voeren. „Vermoedelijk zullen wij elkaar vriendelijk begroeten", legde Prins Bernhard uit. „maar daar zal het wel bij blijven. Mijn programma is nl. al precies uitgestippeld." „Maar wanneer de gelegenheid zich voor zou doen. bent u dan niet van plan met de minister bijvoorbeeld te spreken over de betrekkingen tussen Amerika en Nederland, of over de moeilijkheden, die de KLM in Amerika ondervindt?" „Uiteraard probeer ik waar ik ter wereld ook kom, altyd indien dat mo gelijk is, de Nederlandse belangen te behartigen, maar eerlijk gezegd ge loof ik niet, dat ik op het ogenblik de aangewezen persoon ben om over de bestudering van internationale vraag stukken. Tot slot staat op het program ma een bezoek van de Prins aan de Ne derlandse Kamer van Koophandel in New York. Op 2 november a.s. wordt hij in Nederland terugverwacht. Auto stoncl al een uur klaar De zeeman gedroeg zich zo behoorlijk, dat hij de vuilnisbakken buiten mocht zetten (Speciale berichtgeving) Gistermorgen omstreeks half negen is een gevangene, die werkzaamheden voor de poort van de Rotterdamse gevangenis aan de Noordsingel verrichtte, ontsnapt. De ontvluchte, de 21-jarige zeeman Adriaan Lagerwaard uit Zoeter- meer heeft hulp van buiten gekregen, want hij stapte in een auto, die met draaiende motor voor hem gereed stond. L. was gedetineerd in verband met een diefstal met geweldpleging, voor welk feit hij tot enkele jaren gevangenis straf was veroordeeld. moest hij enkele keren in de week vuil nisbakken op het trottoir aan de Noordsingel zetten. Gistermorgen was hij met nog een gevangene daarmee bezig, toen hij plot seling enkele stappen in de richting van een auto deed. welke beige en zwart was gespoten. Voordat de bewaker er op ver dacht was. zat L. in de wagen, waarvan de motor was blijven draaien. De man achter het stuur gaf vol gas en als een pijl uit de boog schoot de auto weg. De bewaker had het nakijken, maar geluk- Hij heeft schromelijk misbruik ge maakt van het vertrouwen, dat men hem, mede in verband met zijn goed gedrag, had geschonken. Omdat L. zich bijzonder goed gedroeg in de gevangenis en men hem zo goed mogelijk wilde voorbereiden op zijn terugkeer in de maatschappij, genoot hij faciliteiten. Zo mocht hij, tuinderszoon uit Zoetermeer, in de tuin werken. Zoveel vertrouwen had men in hem. dat hij zelfs werk zaamheden voor de poort, uiteraard onder bewaking, mocht verrichten. Zo kig kon hij het kenteken, SX - 75 - 72, noteren. Er was nog Iemand die het nummer wist en wel de directeur van de ge vangenis. Hij stond juist voor het raam van zijn woning die naast de gevangenis is gelegen te kijken wat voor weer het was, toen hij plotseling de gevangene, die een kaki-kleurige overall droeg, op de auto zag afgaan. De directeur spoedde zich onmiddellijk naar buiten, maar de vogel was reeds gevlogen. Direct trad de telex in wer king om aan de politiebureaus in het gehele land mededeling van de ont snapping te doen. In het signalement is opgenomen, dat het hier een lange, blonde jongeman betreft. Hij had bij zijn ontsnapping een overall met de letters R.E.. hetgeen ..Rijkseigendom" betekent, aan. Reeds zal hij de overall en de hoge. zwarte schoe nen hebben verwisseld, althans die mo gelijkheid wordt zeer groot geacht. Voorzover kon worden nagegaan, moet worden aangenomen, dat de auto reeds een klein uur van tevoren voor de ge vangenis heeft gestaan. Uit het onder zoek is gebleken dat de wagen uit Heerlen afkomstig is. Dit houdt in dat een vriend van L„ die in die plaats woont een hand in de ontsnap ping moet hebben gehad, wat de voorbereiding betreft, net is echter de vraag, of hij ook in de auto zat. Deze vriend was een mede-gevangene van L., die woensdag j.l. was vrijgelaten. Dankzij zijn goede gedrag had L. kans in _het komende voorjaar vervroegd in vrijheid te worden gesteld. Daarvan zal nu wel niets komen, zodat hij nog een lange straftijd te goed heeft. H.M. de Koningin heeft gister ochtend in gezelschap van mevrouw H. P. J. baronesse van Till-Tutein Nolthenius een bezoek gebracht aan het Centraal Museum te Utrecht waar een aantal jonge kunstenaars exposeert. H.M. de Koningin werd rondgeleid door de heer J. L. Mulderdie tevens kritisch commen taar op de ingezonden werken leverde. Na afloop van de rondlei ding had H.M. de Koningin contact met een aantal van de deelnemende jonge kunstenaars, waarvan deze foto een beeld geeft. Receptie in „Oud-Wassenaar" TER ERE VAN PRESIDENT VAN LIBERIA. Ter ere van de president van Libe ria en mevrouw William V. F. Tub man, die gisteren het staatsbezoek be ëindigden, maar die nog tot zondag 28 oktober in ons land blijven, hielden de gezant van Liberia en mevrouw S. Edward Peal gisteravond in Kasteel „Oud Wassenaar'1 een receptie. Tijdens de ontvangst verschenen de president van Liberia en mevrouw Tubman, als mede de echtgenote van de vice-pre sident van Liberia, mevrouw W. R. Tol bert, te midden van de honderden gasten. Van de vele genodigden noemen wij de ministers Mansholt, Staf, Hofstra en Suurhoff, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, de voorzitter* van de Tweede Kamer mr. L. G. Kor- tenhorst, de hofmeester van de Koningin mr. G. C. D. baron van Hardenbroek, de chef van het militaire huis van de Koningin generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, alsmede het vrijwel vol tallige Corps Diplomatique. Na een uurtje temidden der gasten te hebben vertoefd namen de presi dent van Liberia en mevrouw Tubman afscheid. Nog geruime tijd bleven vele gasten in de salons bijeen waar een strijkje voor passende muziek zorgde. Schippersvrouw verdronken Gistermorgen is in de Oude IJssel te Doetinchem de 36-jarige schippersvrouw E. A. van Megen—-Van Megen uit Bemmel te water geraakt en verdron ken. Zij was bezig met wassen en viel door onbekende oorzaak in het water. Eerst geruime tijd later werd zij ver mist. Om halfzes gsteravond was zij nog niet gevonden, ondanks dreggen van politie en schippers. Mevr. Van Megen was gehuwd en had 2 kinderen. Ontvangsten te Soestdijk Gistermiddag heeft H.M. de Koningin te Soestdijk een deputatie van 12 per sonen ontvangen, vertegenwoordigende een groep van 120 leidende figuren uit de Staat Virgina. Zoals gemeld, maakt deze groep een reis met het oog op de viering in 1957 van het feit, aat 350 jaar geleden in Jamestown 'Virg.) de eerste kolonisten een nederzettihg vestigden. Om vier uur ontving Hare Majesteit een gezelschap van ruim 40 deelneem sters aan een studiereis door Neder land, bestaande uit Fröbelonderwijze ressen, jeugdleidsters en leidsters van kindertehuizen en speeltuinen, nood zakelijk in Duitsland en voorts uit Zwitserland. Duizend ideeën in één jaar! (Van onze Haagse redactie) In het laatste verslagjaar ontving de Centrale Ideeënbuscommissie van het Rijk ongeveer 1000 ideeën van ambtenaren. Een groot gedeelte van deze ideeën bleek bij nadere studie on bruikbaar, doch de beste acht ideeën waarvoor een bedrag van f. 1200 aan premies werd uitbetaald, leverde het Rjjk een besparing van f. 250.000 op. Aldus werd gistermiddag door de voorzitter van de Centrale Commissie, Jhr. mr. A. J M. van Nispen tot Pan- nerden op de jaarvergadering der com missie medegedeeld. De ervaring opgedaan sinds de oprich ting van de Rijksideeëncommissie, pre cies twee jaar geleden, wijst erop dat zy een blijvertje zal zijn. Alle departemen ten zijn thans bij deze organisatie aan gesloten en 75 000 ambtenaren worden geregeld bereikt. Van de ingezonden ideeën is slechts een deel bruikbaar maar de ideeën welke bruikbaar blijken maken het werk van de Commissie ruimschoots goed. De voorzitter van de Centrale Commissie concludeerde dan ook, dat de ideeënbus gedachte het Rijk materiële en psycho logische voordelen heeft gebracht. Het beleid van de Centrale Commissie zal in het komende verslagjaar zijn ge richt op de volgende punten: 1. vereen voudiging van de werkwijze: 2. een ver der doorgevoerde decentralisatie; 3. ver betering van de kwaliteit van de ideeën. Wat het laatste punt betreft waar schuwde de voorzitter voor een te kri tische beoordeling van ingezonden ideeën. Lslda vJt'tfe ixiCfimasxL- tayatsonoei kecaxj 6 yti ICKJttóVfflthoQÜruj. weak ytopa^ortda. eumdvoot swrduiven \\V^,, WAT DEED U... 17 OkfeoWc WO60VCC- al objo. VaVct^auxs - Uopaiïjk h&jt U. olim na 17 oktobac nooj haat bu) ]n.\A)ocsckctcn didan zexLaxcurvun Oc^stcpa&i kcw met bouw vari Wjaatdiü - cmtium bCQUirunx

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9