STADSNIEUWS ^ames2%zt^.l Feestavond „Ouderzorg- de Ridder .v-vVi-j-l Sarco-globine Republiek Indonesia vraagt een ton van Nederlandse Stichting li l'lrflTI RADIO TELEVISIE CLindje verkouden? Officiële publikatie F~ Ons Grunnegerlaand ALGEMAINE VERGOADEREN Het seizoen voor de Leidse Groningers Js gisteravond, zoals gebruikelijk, be gonnen met de algemene vergadering. Deze was betrekkelijk goed bezocht. De voorzitter, de heer H. A. Vriend, sprak een hartelijk welkomstwoord. Hij wees er op, hoe de vereniging nog altijd in een bloeiende en groeiende toestand verkeert, maar er is nog plaats genoeg voor meerdere leden. Voorts deed hij uitkomen, hoe de ver eniging, naast een gezelligheidsdoel- merk, ook een uitgesproken cultureel karakter wil dragen tot behoud van de Groninger taal voor de Groningers „in den vreemde". Na goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, bracht de secre taris, de heer P. Broesder. het jaarver slag uit, dat in majeur' kon worden gehouden. Onder dankzegging werd dit verslag aanvaard. De penningmeester, de heer F. Muller, bracht zijn financieel rapport uit. De rekening sloot met een batig saldo van f. 125.66. Op voorstel van de kascommis- sie, die alles in orde had bevonden, werd hij met dankbetuiging gedechargeerd. Als leden der nieuwe kascommissie werden gekozen mevr. Bakema en de heren de Munk en Wyrdeman. Als leden van het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heren Broes der en H. Smit. De eerste stelde zich herkiesbaar, doch niet als secretaris, de tweede trok zich terug. De heer Broes der werd herkozen als bestuurslid, ter wijl in zijn plaats als secretaris werd ge kozen de heer Enzerink. Voorts werd het bestuur uitgebreid met een vrou welijk lid. Gekozen werd na twee stem mingen mevr. Oosterhof. De voorzitter bracht de heer Broesder warme hulde voor hetgeen hij als secretaris in het belang der vereniging had gedaan. Na een korte rondvraag, sloot de voor zitter, nadat staande het „Grunnens Laid" was gezongen, de vergadering. Op het programma voor het ingetreden seizoen prijken twee toneelvoorstellin gen, een te verzorgen door de zusteraf- deling uit Delft, één door de eigen to neelclub. Verder de onmisbare Neijoars- vizide en vermoedelijk nog een optreden van het eigen cabaret. Naar een Gro nings spreker wordt nog uitgezien. Dr. W. P. Jorissen 60 jaar doctor Morgen is het zestig jaar geleden, dat dr. W. P. Jorissen, oud-lector in de anorganische chemie aan de Leid se Universiteit aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam cum laude promoveerde tot doctor in de schei kunde op een proefschrift getiteld: ..Langzame oxydatie van en zuur stofactivering door trialthylphosphien, propionaldehyd en benzaldthyd". Dr. Jorissen, die 11 november 1869 te Amsterdam geboren is, werd in 1908 be noemd tot lector, welk ambt hij be kleedde tot hij op 65-jarige leeftijd werd gepensioneerd. Bij zijn 25-jarig lecto raat aan de Leidse Universiteit werd hem de onderscheiding verleend van officier in de orde van Oranje-Nassau en eind 1939 werd hij voor zijn weten schappelijk werk beloond met de onder scheiding van ridder van de Nederland- sche Leeuw. Dr. Jorissen verrichtte vele onderzoe kingen op zuiver chemisch fysiek- chemisch en chemisch-technisc'h gebied. Van zijn hand verschenen verschillende boeken en een groot aantal verhande lingen. Hij staat bij allen, die hem kenden als zeer werkzaam bekend en. is van vele commissies en verenigingen bestuurslid geweest. Zo was hij mede-oprichter en vice- voorzitter van de Ned. Chemische Ver- eeniging en hoofdredacteur van het door deze vereniging uitgegeven „Chemisch Jaarboekje" en „Chemisch Weekblad". Ook was hij. secretaris van de gezond heidscommissie te Den Helder en bui tengewoon lid van de Octrooiraad. Unesco-filmavond I.F.L. GEEN AFDELING IN LEIDEN? In „De Doelen" werd gisteren een UNESCO-filmavond gehouden. De International Friendship League had deze voornamelijk georganiseerd om tot de heroprichting van een afdeling in Leiden te komen. De vooruitzich ten zijn echter niet al te best: nau welijks tien belangstellenden waren op deze avond bijeen gekomen! De bondsvoorzitter, de heer P. v. d. Hout uit Baarn. betreurde deze uiterst geringe opkomst ten zeerste en wekte de aanwezigen op zoveel mogelijk pro paganda voor de bond te blijven voeren. Vervolgens hield hij een inleiding over het doel van de UNESCO, welke organi satie op 4 november a.s. tien jaar zal bestaan. De UNESCO tracht overal wederzijds begrip voor eikaars problemen te kwe ken en houdt zich in het bijzonder bezig met opvoeding, onderwijs wetenschap en cultuur. Het accent viel deze avond op opvoeding en onderwijs. Twee ge luidsfilms brachten het werk van de UNESCO in de minder ontwikkelde gebieden suggestief in beeld. „Deense kinderen bouwen een school in Grieken land" was een rolprent over de actie, welke in 1950 door schoolkinderen in Denemarken werd ondernomen ten behoeve van de bouw van een school in een Grieks dorp. De hoofdfilm „De wereld wacht" was algemener en ging over het werk van het eerste regionale UNESCO-Centrum voor basisonderwijs, alsmede de bijstand op het gebied van landbouwtechniek en gezondheidsleer in de onderontwikkelde gebieden. Deze film was opgenomen in Thailand en Mexico. Zij tot slot nog vermeld, dat de op brengst van de zegelverkoop aan de UNESCO overgemaakt zal worden in het bijzonder ten bate van het Bombay- project. Jubileum K. Wassenaar De heer K. Wassenaar is vandaag veertig jaar als wolscheider in dienst van de N.V. van Cranenburgh Heringa. Vanmorgen werd de jubilaris in de directiekamer ontvangen, waar hij aller eerst werd toegesproken door de direc teur, de heer J. W. Heringa, die hem een enveloppe met inhoud overhandig de als blijk van waardering voor de trouwe diensten, welke de heer Wasse naar het bedrijf heeft bewezen. De heer H. Vogelenzang voerde namens de per soneelsvereniging het woord. Ook hij bood een enveloppe met inhoud aan. Na een genoeglijk onderonsje vertrok de jubilaris, die vergezeld was van zijh vrouw door de personeelsvereniging in de bloemetjes gezet weer naar zijn woning aan de Ringkade 14. waar het feest in de huiselijke kring werd voort gezet. Geneeskundige verzorging in vroeger dagen Voor de vereniging Oud-Leiden hield dr. J. G. W. Bik te Gouda gisteravond in de Lakenhal een lezing over de ge neeskundige verzorging in vroeger da gen. Dr. Bik belichtte eerst de maat schappelijke achtergronden, waartegen de geneeskundige ontwikkeling zich heeft afgespeeld. De middeleeuwse ziekenzorg werd ge stimuleerd door drie belangrijke facto ren, de opkomst van de steden, de rei zen van de pelgrims en de kruistochten. In de vroege middeleeuwen waren er gasthuizen om voorbijtrekkende reizi gers een of twee nachten onderdak te verschaffen. Hiermee kwam men het ge bod van Christus na. Door inmenging van leken kregen deze huizen meer het karakter van hospitalen. De beoefening van de geneeskunde was vroeger toevertrouwd aan medicijns, chirurgijns en apothekers. De medicijn had gestudeerd, de chirurg niet. Lang zamerhand gingen de chirurgen zich in gilden verbinden. Men zag „de uitda ging van de natuur aan de mensheid" steeds duidelijker voor ogen. Van groot belang is het geweest, dat. de chirurgen steeds een grote belangstelling voor hun patiënten hebben getoond. De zegenin gen hiervan ondervinden wij ook nu nog, aldus dr. Bik. ZILVEREN POSAGENTSCHAP Dinsdag is het 25 jaar geleden, dat een postagentschap werd ondergebracht in het sigarenmagazijn van de heer H. A. Wiekhart, thans gevestigd aan de Morsweg 108. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. De scheepswerf „De Rijn" van de firma W. F. Maas en Zo nen met opstallen aan de Nieuwe Rijn t/o het Utrechtse Jaagpad met werfin- ventaris resp. in bodf79.000 en f. 26.900; koper: L. Zitman te Leiden qq voor f. 127.900. Ten overstaan van notaris J. A. Dil te Zoeterwoude. Huis met afz. boven woning Hoge Rijndijk 160/160a in bod: f. 8.900: koper: H. Otto te Sassenheim, q.q. voor f. 8.900: huis met afz. boven woning Hoge Rijndijk 162/162a in bod f. 9.000; koper: J. C. G. Alkemade te Voorschoten voor f. 9.000: huis met afz. bovenwoning Hoge Rijndijk 164 '164a in bod f. 10.200; koper W. van Egmond te Leiden voor f. 10.200. (Ingez. Med.-Adv.) „Die lustige Witwe" In de goed bezette Schouwburg vond gisteravond een herhaling plaats van de (beroemde operette „Die Lustige Witwe" van Frans Lehar, door de „Hoofdstad-Operette". waaraan wij reeds een bespreking wijdden. Er werd vlot gezongen en geacteerd met een welhaast ideaal liefdespaar in het cen trum der verwachtingen, namelijk de charmante Mizzi van der Lans, als de rijke „jonge" weduwe en Jan Hen derson als graaf Danilo. welke laatste niet alleen trof door zijn licht aanspre kende tenorstem, maar ook door zijn losse en natuurlijk aandoende houding. Vanzelfsprekend zorgde ook nu het hu moristische duo Otto Aurich en Fritz Steiner voor de nodige lachsalvo's. S*nds jaren roepen zij met hun dwaze invallen verblijdende ontspanning op! Een gezellige avond, waarvan men naar hartelust heeft kunnen genieten! Leidse Politieke Jongeren Contactraad De voorzitter van de Leidse Politieke Jongeren Contact Raad, de heer J. A. M. van Zonneveld, verwelkomde gister avond in het Stadhuis op de openings avond van het winterseizoen de Leidse hoogleraar prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, die voor de Contact Raad een inleiding hield over de staatsrech telijke betekenis van de kabinetsfor matie. Prof. Rijpperda Wierdsma beoefende een „brede basis-politiek", want niet al leen gaf hij een zeer heldere uiteenzet ting van de procedure, zoals deze thans gevolgd wordt, doch tevens gaf hij een overzicht van de ontwikkeling sinds 1848, toen de volksvertegenwoordiging grote (Ingez. Med.-Adv.> In de *lryd N» om Uw gezondheid... y is Sarco-globine een machtig wa- pen. Wat Uw lichaam tekort komt, vindt U in ruime mate in dit kracht- tonicum. Snel bloedvormend en zenuwsterkend. UITKERINGEN VOOR NIET- PENSIOENGERECHTIGDE NABESTAANDEN VAN VERZETSLIEDEN EN MILITAIREN In het staatsblad van gisteren is op genomen een Kon. besluit van 5 oktober 1.1., waarin regelen worden gesteld tot toekenning van geldelijke uitkeringen aan nabestaanden van overleden deel nemers aan het verzet, die, als gevolg van het feit, dat het huwelijk van de deelnemer aan het verzet werd gesloten na het tot uiting komen van zijn door het verzet veroorzaakte verwonding, verminking, ziekte of gebrek, aan de wet buitengewoon pensioen 19401945 geen recht op pensioen kunnen ontlenen. Tevens is opgenomen een Kon. besluit van dezelfde datum, waarin regelen worden gesteld tot toekenning van gel delijke uitkeringen aan nabestaanden van overleden gewezen militairen van zee- en landmacht, die als gevolg van het feit, dat het huwelijk v'an de mili tair werd gesloten, nadat hij uit de militaire dienst was ontslagen, aan de onderscheidene militaire pensioenwet ten geen recht op pensioen kunnen ontlenen. Deze besluiten treden in werking met ingang van 21 oktober. VRAAGT UW APOTHEKER OF DROGIST Voor kmd»r»n tpecio'e invloed, bij de totstandkoming van een kabinet kreeg. Het historisch overzicht was geba seerd op drie jaartallen die van grote invloed zijn geweest op de ontwikkeling. In 1863 voerde de volksvertegenwoordi ging een strijd om de ministeriële ver antwoording aan het parlement; deze strijd werd door haar gewonnen en de figuur van een minister, die slechts aan de Kroon verantwoording verschuldigd is, verdween. Toen in 1887 het aantal partijen be duidend toenam, was de mogelijkheid van een absolute meerderheid in de Kamers van één partij praktisch uit gesloten, waarom de gedachte aan sa menwerking coalitie ontstond. Toen in 1917 de districtsverkiezingen vervangen werden door landelijke ver kiezingen met evenredige vertegen woordiging, kozen de partijen hun mo gelijke coalitie-partner(s) eerst tijdens een overleg, dat n& de verkiezing gehou den werd. Deze laatste toestand heerst nog steeds. Toen tijdens de discussie het begrip ..informateur" ter tafel kwam. gaf prof. I Rijpperda Wierdsma als zyn mening te kennen, dat de kans voor de informa teur om starre standpunten soepeler te I maken, groter kan zijn, hoewel hij tij dens de jongste crisis geen onderscheid I had kunnen ontdekken tussen informa teur en formateur. Civiel proces voor Amsterdams Hof „De republiek Indonesia is naar mijn mening in dit proces niet geheel te goeder trouw", zo merkte als raadsman van de Stichting Zorg voor Gerepa- j trieerden te Den Haag, mr. J. Kist, op in een civiel proces, dat gister- J ochtend voor het Gerechtshof te Am- sterdam gediend heeft. „Zij erkent de schulden aan Nederland niet, maar eist wei uitbetaling van een z.g. vor dering, die volgens de republiek ge ïnd had moeten worden door de vroe gere regering van het voormalige Ne- derlands-Indië". De strijd ging; om ruim f. 100.000, die kort na de laatste wereldoorlog door de Nederlands-Indische regering aan de K.LjM. wei-den betaald voor het ver voer van enkele tiéntallen „enquiry of ficiers", Nederlandse dames, die naar Indië gingen om daar mede te werken aan de repatriëring van Nederlanders. Namens de Republiek Indonesia ver telde mr. J. Liohte het Hof, dat de de stichting „Nederland helpt Indië" (later veranderd in de Stichting Zorg voor Gerepatrieerden) in 1945 contact had gezocht met het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen om deze uit zending der dames ter hand te nemen. Er was ook een contract opgemaakt, maar mr. Lichte erkende, dat het mi nisterie toen al had gezegd, dat de repatriëring overheidszorg was. „Er gingen in die tijd echter talloze Nederlanders naar de Oost toe", ver telde hü; „ook personeel van de Shell en van scheepvaartmaatschappijen. Dat kon toen toen alleen maar offi- I cieel. Men gaf die lieden een mili taire rang en dan mochten ze de reis I maken. Later hebben de maatschap- I pijen alle kosten aan de Nederlands- Indische regering terugbetaald, alleen de Stichting is voor de enquiry offi ciers in gebreke gebleven". „Dit is tooh te gek", meende daaren tegen mr. Kist. „Er is inderdaad een contract, maar uit alles blijkt, dat de Indische regering destijds deze kwestie als een overheidszaak heeft beschouwd. Ze heeft de Stichting de kosten immers nimmer in rekening gebracht en de hele post later op de eigen begroting gezet". Hij memoreerde hoe in eerste aanleg de Rechtbank in Den Haag de Republiek in 1952, toen het proces begon, de vorde ring had ontzegd, hoe door wat hij een misverstand noemde, het Haagse Hof in hoger beroep de vordering echter toe wees en hoe in cassatie de Hoge Raad een vormfout ontdekte en de zaak naar een ander Hof ('het Amsterdamse) voor een nieuwe behandeling verwees. „Dit alles gebeurde nog voor Indo nesië de schulden had opgezegd", voerde hy nog aan. „Bovendien zegt de Republiek: deze vordering is pas een begin, want voor de enquiry offi ciers zijn nog veel en veel meer kosten gemaakt. Er is haar salaris uitbetaald en de terugreis is ook door de Neder lands-Indische regering betaald. De Stichting staat thans met de rug te- den de muur". Het Hof zal op 29 november a.s. uitspraak doen. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN: Bevallen: Deutz EbelingVan Heek, d., Enschede; A. ZielemanKohier, z., Nieuw Zeeland; BeeuwkesWitt, z., Den Haag; SchwarzRichter, d., Am sterdam; Schmekzer—Mutsaers, z.. Den Haag; SuizerOBelzinger, z., Amster dam; E. W. JansenTer Horst. Am sterdam; Deisman—Perk, d., Hilver sum. Getrouwd: S. R. van Zuiden en G. Fox, San Francisco; J. A. Snyder en E. Jungerius. Waalre; mr. J. A. van Too- renburg en T. Barbehen, Den Haag; L. H. Th. C. Walraven en C. R. R, Man- ders, Den Haag; W. J. S. Reuchlin Van Luttervelt. en dr. ir. A. F. van der Scheer. Rotterdam. Overleden: C. A. Groenveld m. 67 Rotterdam; W. F. Zetteler, m., Rot terdam; C. J. E. baronesse van Heecke- ren van Brandsenburg. vr. 80 j., Dalf- sen; J. H. van den Bold. m„ 74 j., Am sterdam; C. D. Zur Mühlen, m. 82 j., Aerdenhout. LEIDERDORP Jaarvergadering „Arjos" De jaarvergadering van de „Arjos" werd gisteravond gehouden in één der lokalen achter de Geref. Kerk. Hierbij waren ook de helpers bij de laatst ge houden verkiezingscampagne aanwezig. In een kort openingswoord heette de voorzitter, de heer v. d. Stoel, alle aan wezigen hartelijk welkom, speciaal de afgevaardigden van de kiesvereniging „Vrijheid en Recht" en bracht vooral de jeugd dank voor hun hulp bij de ver kiezingscampagne. Na de jaarverslagen, volgde de bestuursverkiezing. Mej. v. d. Zwan. en de heren L. Meyer, J. Meer burg werden herkozen. Daar de heer v. d. Stoel aftrad als voorzitter en zich niet herkiesbaar kon stellen, was de veriezing van een nieuw bestuurslid noodzakelijk. Dit werd de heer J. Mlnnee. De heer L. Meyer werd voorzitter. Met hersengymnastiek en gezelschap- spel werd deze jaarvergadering gesloten. Ds. H. SWEEPE BEROEPEN Ds. H. Sweepe, gereformeerd predikant alhier, ontving beroep van de Geref. Kerk te Scheveningen. (Ingez. Med.-Adv.) voor hen die meer eisen Dao rug. keel en borstje Inwrijven met ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 (Ingez. Meded.-Adv.) Deze pagina ls gedeeltelijk gecorrigeerd MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 oktober. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: Appelen 444, druiven 104118. peren 4 70, andijvie 916. augurken 3665. pronk- bonen 3094, snijbonen 110156, stam- bonen 115—170. stokbonen 135157, kroten 1580, kroten, gekookt 2035, Chinese kool 911, rode kool 1320. gele kool 1718, gToene kool 1720. witte kool 10. postelein 1648, prei 617. spinazie 1970. stoofsla 1013. spruiten A 26 58. idem B 1542. tomaten A 32—74, ld B 67—79, idem C 3863. Idem CC 22—34. leem bonken 50. uien 515. waspeen 22 29, witlof 57125. Per 100 stuks: Bloem kool A 80—56, Idem B 18—37. Idem C 10 20. knolselderie 69. komkommers A 35. sla A 713. idem B 38. Per 100 bos: Bospeen 1230, peterselie 25. selderie 2—10. Dam herdacht te hebben, het komende winterprogramma. „Nut en Vermaak" begint met een toneeluitvoering op 17 en 18 november. Begin december wordt het S.t-Nicolaasfeest voor de kinderen gehouden, waarvoor ieder medewerking werd gevraagd. „Nut en Vermaak" ver zorgt voorts ook het programma op de vastenavond. In het voorjaar wordt een kaartavond georganiseerd. De nieuwe geestelijke adviseur, kape laan Loos was bereid gevonden om de maandelijkse conference's te houden. Met algemene stemmen werd een voor stel van de afdeling toneel aangenomen om f 300.beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een bandopname apparaat. Daar de spreker van deze avond verstek liet gaan, vertelde kape laan Loos het een en ander over de priesterarbeid in Frankrijk. WASSENAAR Opbrengst. De collecte en verkoop aan de stands op diverse plaatsen ln de ?emeente op Dierendag hebben bruto 2600 opgebracht. Oogstdlensteji. Zondagmorgen zullen ln de Dorpskerk, de Klevietkerk en het Delerhuis oogstdiensten worden gehouden. Van de vruchten en bloemen, welke zater dagmiddag of vóór de diensten worden ge bracht, zal aan zieken en eenzamen een groet van de Kerk worden gezonden. Burgemeester en wethouders hebben het Molenplein gesloten verklaard voor het verkeer komende van de Molenweg, de Korenlaan, de Windlustweg en respec tievelijk de Grave9traat. Dit betekent, dat voor dit plein een eenrichtingverkeer is v oorgesöhreven, VERGADERING K.V.P. In de fower van het Verenigingsge bouw werd de jaarvergadering gehouden van de Katholieke Volkspartij Wasse naar-centrum-noord. Wegens verhinde ring van de vooryzitter werd de bijeen komst geleid door de vice-voorzitter, de heer B. P. de Kousemaeker, die een te- hugblik wierp op de verkiezingsuitsla gen en daarop aansloot met een be schouwing over de Kabinetsformatie. Zoals gebruikelijk na een verkiezing trad het gehele bestuur van de Afde ling af. Herkozen werden dr. J. J. M. Veraart (als voorzitter) mevr. M. L. A. Dijckhoffvan Rijn. de heren B. P. de Kousemaeker. A. J. M. van der Klaauw, J. Lausberg en Th. Teunisse, terwijl in drie vacatures werd voorzien door de benoeming, van de heren mr. A. J. Th. Hofman, mr. T. Brouwer en C. Straver. ALs afgevaardigden naar de kring en statenikring werden gekozen de heren C. E. van den Berg, A. J. M. van der Klaauw en W. M. A. Lammers. De minimumcontributie werd ver hoogd met f. 0.050 pér jaar. Besloten werd tot het houden van een vergade ring met de gemeenteraadsleden van de fractie in november, over de gemeente begroting. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN OEGSTGEEST VROUWENGROEP V.V.D. GEBOREN. Manon, dr. van N. Bougeois en F. Hoe- demaker; Dirk Willem Cornells, zn. van H. Roest en W. Alphenaar; Victor Ewout Hulbert, an. van A. Dekker en J. Hom burg. ONDERTROUWD. B. de Groot en G. Janssen; A. L. Dee- Eenaars en E. H. Zwanenburg; E. J. van lijk en M. J. Kanbier; B. N. Wassing en E. G. van Kempen; C. Bonnet en C. van den Berg; J. J. Wulms en M. T. van den Eshof; C. L. Ruwaard en J. BelJ; J. de Ruiter en C. Chaudxon; J. J. S. van de Zand en F .Honders; J. B. Slimmers en B. E. Noest; G. B. Hofenk en J. P. A. Rie- beek; J. GijzenU en K. Burger; A. B. van Buuren en M. E. Jacobs; M. J. van Zijl en A. G. D. R. Stol. GETROUWD. H. Rozemond en C. Ravestein. OVERLEDEN. J. de Roode. man. 82 J.; W. de Meij. man, 65 J.; W. Kuijt .man. 40 J.; M. J. Rodenburg hulsvr. v. Bakker. 57 J.; A. T. J. van der Beek. man, 63 J. GESLOTENVERKLARING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Oosterkerkstraat, voorzover gelegen tus sen de Oranjegracht en de Zijlsingel, met ingang van 22 oktober 1956 voor de duur der aldaar plaatsvindende bestratings- werkzaamheden. zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee ln belde richtingen. In het Dorpshuis te Leiderdorp werd gisteren een feestavond gehouden van de Personeelsvereniging van „OuderzorgDe Ridder", niet het speciale doel vier jubilarissen te huldigen. De voorzitter van de Personeelsvereniging, de heer Diseraad sprak een welkomstwoord en wees er met nadruk op dat deze avond aangeboden is door de directie en dat de Personeelsvereniging slechts de orga nisatie had. De directeur, de heer Sweers, wees er daarna op dat de jubilariss(n reeds in intieme kring zijn gehuldigd, maar het is goed dit ook te doen temidden van het gehele personeel. Het ls een verheugend feit dat er nog mensen zijn die lang bij een bedrijf blijven. De directeur richtte zich eerst tot de oudste jubilaris de heer J. Bavelaar, die in augustus 1906 in dienst trad bij de Steenfabriek Ouderzorg. Waar er zovele makkelijk van jasje verwisselen, is zo'n 50-jarig jubiluem heden ten dage wel zeldzaam. De heer Bavelaar begon als vormer, en werkte later en ook nu nog als sorteerder en de klanten zijn altijd tevreden over zijn gesorteerde stenen. De tweede jubilaris, de heer W. van Es ls sedert 1931 werkzaam bij de firma eerst als kleisteker en nu als voorman kleidelver. De beide andere jubilarissen, de heren A. Rietveld en J. de Lange, beide schoor steenbouwers hebben ook hun eerste 25 jaar bij de firma achter de rug. De heer Rietveld bouwt, door het ge hele land vrijwel steeds nieuwe schoorstenen, terwijl de heer De Lange De jubilarissen met hun directeur, v.l.n.r.: de heren A. Rietveld, J. Bavelaar, directeur Sweers. XV. van Es en J. de Lange. (Foto L.D./Van Vliet.) nog al eens een oude of zeer oude schoorsteen repareert. Elk der jubilarissen kreeg een hartelijk applaus De heer Sweers kon nog mededelen, dat met ingang van 1 januari voor de baksteenindustrie een pensioenfonds is gesticht. Ook de oudere komen voor deze back-service in aanmerking. Het feestelijk gedeelte der avond werd goed verzorgd door het gezelschap Arie Westgeest uit Noordwijk. Donderdag bracht een dertigtal leden van de Vrouwengroep van de V.V.D. af deling Oegstgeest. een bezoek aan het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden. Na een kort inleidend woord van me vrouw Smits-Witvliet vertelde mejuf frouw M. Leeuwis, arts, iets over het ont staan en de doelstellingen van het In stituut, Het Instituut is in ruim 25 jaar uit gegroeid van een kleine instelling met enkele personeelsleden tot een groot wetenschappelijk instituut dat op vele terreinen werkzaam is. Na een kopje koffie in de gezellige moderne kantine werd de permanente tentoonstelling be zichtigd, die een beeld geeft van de werkterreinen van het Instituut. Enkele medewerksters van de afdeling Gezondheidszorg van het Instituut ga ven aan de hand van de tentoongestelde foto's, grafieken en ander materiaal, een duidelijk overzichr van de verschil lende onderzoeken die zijn verricht. Er was zoveel te zien en te horen, dat de tijd te kort leek. Ieder ging naar huis met het gevoel, een leerzame ochtend te hebben gehad. WARMOND Vergadering K.A.B. In hotel „de Stad Rome" hield de K AB. de eerste vergadering in het win terseizoen. De voorzitter, de heer S. P. van Rijn, besprak in zijn openingswoord ia het overlijden van de heer J. van Tijdens een feestje in de Mar- betif-bioscoop in Parijs heeft de Franse komiek Jean Richard samen met Minou Drouet, het Franse wonderkind, waarvan de gedichten zo'n opschudding hebben veroor zaakt. het elf maanden oude olifantje „Niok" gedoopt. Niok werd door Pierre Bertolio gevangen in Cambodja en treedt in diverse films op met de beroemdste Franse sterren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7