Deen benoemd tot administrateur van gebruikersbond Suezkanaal Met een enkel woord Agenda TELEFUNKEN ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 DE verbitterdste vijanden worden dik wijls door een verrassende ontwik wikkeling der gebeurtenissen bij elkaar gebracht. Men ziet het op het ogenblik in Jordanië, de oostelijke buur man van Israël. Weinige dagen geleden leek het erop, dat dit land, zich bedreigd gevoelende na de represaille-aanvallen van de Israëli's, Iraakse troepen op zijn grondgebied zou toelaten. Het is zover niet gekomen, tot verdriet van Enge land en Irak, tot vreugde echter van Israël en Egypte. Men weet het: presi dent Nasser zou niets liever zien dan het verdwijnen van de Israëlische staat en de Israëli's zien in Nasser een ge vaarlijke dictator, die hen naar het le ven staat. En tóchditmaal waren Joden en Egyptenaren het er volkomen over eens. dat er een precaire toestand zou ontstaan, indien Iraakse troepen Jordaanse grond zouden betreden! Wel een bewijs, dat het niet verstandig is van onveranderlijke politieke schema's uit te gaan. De omstandigheden kun nen zich immers zó ontwikkelen, dat er al is het maar tijdelijk, van het schema niets meer overblijft. DAT Israël bezwaar maakte behoeft geen nadere uitleg. Maar hoe zat het met Egypte? In Cairo zag men de volgende dreiging. Irak is onder de Arabische staten een land, dat, dank zij de leiding van Noeri es Said, de vooruit strevende premier, het belang van sa menwerking met het Westen duidelijk inziet. Het is dan ook aangesloten bij het Verdrag van Bagdad, de MOVO, de Middenoostelijke Verdragsorganisatie, (waartoe ook Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan behoren), die de schakel vormt tussen de NAVO in het Westen en de ZOAVO in het zuidoosten van Azië. Legering van Iraakse troepen in Jorda nië zou dit land gemakkelijk binnen het bereik van „Bagdad" hebben gebracht, „Bagdad" in tweeërlei zin: als zetel van een bondgenootschap met het Westen èn als hoofdstad van een staat (Irak), die zich nog altijd met kracht verzet tegen een Egyptisch overwicht binnen het raam van de Arabische Liga. OVERIGENS kwam het verzet niet alleen van buiten, maar wel dege lijk ook van binnen. Men herin nert zich namelijk zonder twijfel, dat het er reeds in december van het vorig jaar op leek, dat Jordanië zich bij de MOVO zou aansluiten. Maar de Egypti sche propaganda, de omkoperij van Arabische zijde en de communistische agitators, die de Palestijnse vluchtelin gen tot geweld opzweepten, deze drie factoren - zoals Joseph Alsop ze on langs in de New Yórk Herald Tribune in het kort aanduidde - verhinderden dit plan. Het ontwerp werd in de prul- Iemand gestopt, waarna de bevelhebber van het Jordaanse leger (het Arabisch Legioen), de Brit Sir John Glubb op allesbehalve elegante wijze en zeker niet in overeenstemming met de belangrijke en langdurige diensten, die hij het land had bewezen, door Koning Hoessein de laan werd uitgestuurd. Daarmee kreeg de macht van Engeland in het Midden- Oosten een zeer gevoelige klap. ZOU Jordanië nu hebben toegestemd in legering van Iraakse troepen, dan zouden de Britten door een achterdeur dit woestijnland weer zijn binnengekomen. En nu moge de rege ring in Amman, d.w.z. Koning Hoessein en zijn tegenwoordige legerchef gene raal Ali Aboe Noewar, zojuist een Sov- jetrussisch aanbod tot levering van wa pens hebben afgeslagen, maar met de Britten is zij evëneens voorzichtig, ook al heeft Hoessein geruime tijd in Har row gestudeerdNiettemin trekt het de aandacht, dat Engeland enige Hun- ter-straaljagers naar Jordanië heeft ge zonden op grond van het nog altijd be staande defensiepact. Ook hier gaat het leven blijkbaar boven de leer HIERBOVEN werden Koning Hoes sein en generaal Noewar als de eigenlijke heersers over de dwerg staat Jordanië genoemd. Beiden zijn nog jong: de Koning is 21 jaar oud en de generaal 36. Van die twee zou laatstge noemde. zo zeggen welingelichte waarne mers. uit hoofde van zijn positie in fei te het laatste woord spreken. In elk ge val is hij een even energiek als ambi tieus man. Zijn voorganger als hoofd van het Arabische Legioen. John Glubb. een uitstekend mensenkenner, vond hem gevaarlijk en zond hem naar Parijs als militair attaché. Maar juist daar leerde de toen nog studerende Koning Hoes sein hem kennen en waarderen en hij nam hem, ondanks protesten van Glubb pasja, als zijn naaste adviseur mee te rug naar Jordanië. Thans zit Glubb zich in Engeland te verbijten over de gang van zaken in het kleine koninkrijk en troont Noewar als de machtigste man in Amman. NU is er in Jordanië behalve een re gering ook nog zo iets als een par lement, dat uit veertig leden be staat. Maar dat is al verscheidene maanden geleden ontbonden. Juist mor gen. zondag, worden er nieuwe verkie zingen gehouden. Dat lag althans in het voornemen, maar Engeland heeft Ko ning Hoessein dezer dagen geadviseerd die verkiezingen uit te stellen, omdat de tijden te onrustig zijn. Op het ogenblik waarop dit wordt ge schreven is nog niet bekend of de ver kiezingen al of niet zullen doorgaan. Hoe dit zij. werkelijke invloed op de gang van zaken zal dit parlement toch niet kunnen hebben. Zelfs het kabinet heeft dat niet, want de ministers vor men een marionetten-bewind, dat geheel onderworpen is aan de wil van vorst en generaal. En vooral wat de buitenlandse politiek betreft zijn die beiden het vol komen met elkaar eens: Israël moet verdwijnen en Jordanië moet een zelf standige schakel blijven tussen Egypte ener- en Irak anderzijds. „Zelfstandig", jawel, maar intussen gaat de Egypti sche radio dagelijks voort met haar pro paganda en tracht Saoedi-Arabië zijn invloed te vergroten door stromen gouds. Amman heeft totnutoe telkens het even wicht weten te bewaren, maar de grote vraag is hoelang dat nog zal duren Strauss over de A-bommen Lewis Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomener. gie, heeft gisteren te kennen gegeven, dat de proeven met waterstofbommen voortgezet moeten worden, niet slechts om nieuwe wapens te vinden, maar ook om gegevens te verzamelen over de wijze waarop de burgers tegen een vijande lijke aanval beschermd kunnen worden. „In schrille tegenstelling tot onze po litiek en handelwijze", aldus Strauss, „verstrekken de communisten dergelijke gegevens over hun proeven niet". Hij zei ook dat de proeven van enkele maanden geleden op Eniwetok „nadruk hebben gelegd op de ontwikkeling van verdedigingswapens, waaronder kernla dingen voor projectielen, bestemd om vijandelijke aanvallen te land. ter zee of in de lucht te onderscheppen". Strauss haalde een recent wetenschap pelijk verslag aan. waarin wordt gezegd dat de biologische schade van proeven met atoomkracht in vredestijd, waar onder proeven met wapens tot nu toe, „in de grond van de zaak te verwaar lozen valt". Amerika is liet niet met Londen en Parijs eens over functioneren van organisatie De Deen Eyvind Bartels, thans consul-generaal in New York, is benoemd tot administrateur van de gebruikersvereniging voor het Suezkanaal. Over de zetel van de vereniginge is nog geen beslissing genomen. Bartels gaf vrijdag ln New York tegenover journalisten als zijn mening te kennen, dat internationaal coöperatief bestuur van het Suezkanaal een ideale oplossing van het Suezvraag- stuk zou zqn. Een dergelijke oplossing zou wellicht de opheffing van de gebrui kersorganisatie met zich mee brengen, zo zei hij. Bartels verklaarde, dat hij optimistisch gestemd is ten aanzien van de kansen op een regeling van het Suezgeschil. De gebruikersvereniging zal volgende week volledig in werking treden. Bartels wordt spoedig ln Londen verwacht om met zijn werk te beginnen. Hfj Is in 1942 in de Deense buitenlandse dienst getreden, was permanent vertegenwoordiger van zijn land bij de OEES in Parijs en sinds 1953 permanent afgevaardigde bij de KSG, de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Willem Ruys op terugreis niet meer om de Kaap In goedingelicht Amerikaanse kringen wordt vernomen, dat de bijeenkomst van de bestuursraad van de organisatie van gebruikers van het Suezkanaal weinig concrete resultaten heeft opgeleverd, omdat meningsverschil tussen de Ver. Staten enerzijds en Engeland en Frank rijk anderzijds bestaat over de rol en het doel van de organisatie. De Ver. Staten zouden de tolgelden voor Amerikaanse schepen, die door het Suezkanaal varen, alleen aan de organi satie willen betalen, als zij doelmatig functioneert en ook Engeland en Frank rijk de tolgelden in de kas van de ver eniging storten. Voorts zijn de Amerikanen volgens deze zegslieden van mening, dat de ge bruikersorganisatie moet optreden als vertegenwoordiger van de aangesloten landen bij de Egyptische kanaalautori- telten, om de vaart door het kanaal te vergemakkelijken en betaling van de tolgelden aan Egypte te verzekeren. (Ingez. Med.-Adv.) In Uw huisapotheek horen Witte Kruis-poeders tegen de pijntjes van elke dag. Witte Kruispoeders in huis houden de dokter uit huis! Ook m labielen cachet-vorm WITTE KRUIS Hierdoor zou functionering van het ka naal gescheiden kunnen worden van de politieke vraagstukken. Frankrijk en Engeland zien echter in de organisatie een middel voor onderhandelingen met Egypte over de toekomst van het Suez kanaal. Woensdag zijn 42 schepen door het Suezkanaal gevaren, donderdag waren het er slechts 27. het kleinste aantal sinds de nationalisatie. Gisteren voeren vijfentwintig schepen van de Middel landse Zee naar de Rode Zee en veer tien in omgekeerde richting. Het Britse schip „Canton" wordt za terdag in Port Said verwacht. Dit is het tweede schip van de ..Peninsular and Oriental", dat door het kanaal gaat sinds de maatschappij heeft besloten haar schepen niet meer om Kaap de Goede Hoop te laten varen. De Willem Ruys van de Roterdamse Lloyd zal naar verwachting 22 oktober door het kanaal varen. Het schip is op de terug reis uit Indonesië op de heenreis was het om de Kaap gegaan. Regeringsambtenaren en vertegen woordigers van oliemaatschappijen heb ben vrijdag in Washington besprekin gen gevoerd over het voorstel van pre sident Eisenhower tot het bouwen van supertankschepen, met behulp waarvan zo nodig het vervoer van olie door het Suezkanaal overbodig gemaakt kan wor den. Na de oorlog half miljoen huizen Op 22 november zal de 500.000ste wo ning die na de oorlog in Nederland is gebouwd, te Groningen officieel worden geopend door de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte. Het is een woning aan de Rembrandt van Rhijnsraat, behorend tot een modern complex montagewonin gen voor de woningbouwvereniging „Gruno". De woning zal als model-woning wor den ingericht. De minister zal voor de opening een rede houden op de verga dering van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw- kunde die op die dag te Groningen wordt gehouden. Mari van Warmelo op 90ste verjaardag te A'dam gehuldigd De negentig jaar geworden oud acteur Marl van Warmelo uit Wou> brugge i9 op een hem gistermiddag in Amsterdam's Stadsschouwburg door het gemeentebestuur aangeboden re ceptie op buitengewoon hartelijke wijze door de toneelwereld gehuldigd. Spon taan zette grote schare receptiebezoe kers „lang zal hjj leven" in, toen de jarige met zjjn vrouw de grote foyer betrad. De directeur van de Stadsschouwburg, de heer Joh. M. Bendien, bood namens het college van B. en W. als eerste zijn gelukwensen aan, gevolgd door de heer Karei Rijken, die dit deed als represen tant van de minister van O., K. en W. Hy deelde mede, dat het mede dankzij het pensioenfonds voor Nederlandse to nelisten, mogelijk was geworden een lievelingswens van de jarige in vervul ling te doen gaan. Namens de oud-col lega's gewaagde Emma Morel van de bewondering voor de toneelprestaties van de jarige. „Je was niet vergeten en daarom hierbij een dunne enveloppe met een dikke inhoud", aldus de actrice. De voorzitter der Nederlandse Ver eniging van Toneelkunstenaars, Ferd. Sterneberg, bood met de gelukwensen een kistje sigaren aan. Voorts spraken nog de voorzitter der Vereniging van Schouwburgdirecteuren in Nederland.de heer H. Deinum, de oud-actrices Mien Erfman-Sasbach en Rika Hopper: „Je hebt een denderende verjaardag". Jan Lemaire sr. sloot de rij der sprekers met een felicitatie namens het Rotterdams Toneel. Er waren talrijke felicitatie-telegram- men van acteurs, actrices, vrienden en bewonderraars. Ook een van de Neder- lndse vegeariërsbond; de jarige is n.l. vegetariër. Diep geroerd dankte de heer Van Warmelo voor de hem gebrachte hulde. „Het is de schoonste dag van mjjn leven, die diepe Indruk op mij heeft gemaakt". (Ingez. Med.-Adv.) BINNENLAND De Nederlandsohe Boschbouw Ver- eenigang heeft gisteravond te Den Burg op Texel haar algemene vergadering gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. G. Houtzagers. Ir. W. E. Meyerink werd ge kozen tot lid van het bestuur, wegens periodiek aftreden van ir. P. H. M. Tromp, 's Middags werd onder leiding van ir. I. D. Sepers, houtvester te Alkmaar, een ex cursie gemaakt door de Texelse bossen, die jaarlijks 1500 tot 2000 kubieke meter hout leveren. Besloten werd de voorjaarsverga dering te houden in de Noordoostpolder. Gisternacht is ln het Algemeen Bur ger Gasthuis te Bergen op Zoom overleden de 29-jarige F. Raats. die op 10 oktober bulten bewustzijn in zijn woonwagen werd aangetroffen. Zijn vrouw bleek toen reeds te zijn overleden. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat he-t echtpaar aan kolendamp vergiftiging is overleden. Bij het aantref fen van de slachtoffers was er geen kolendamp te bespeuren. Vandaar dat de politie eerst voor een raadsel stond. Ge bleken is, dat het echtpaar pas een nieuwe kachel had aangeschaft en men neemt aan. dat de kachel al zo lang uit was. dat de damp al vervlogen was. Voor het eerst sinds laren heeft een landgenoot deze week te Parijs de eerste prijs gewonnen ln het internationaal da- meskapconcours om de „Trophee des nations", welke jaarlijks in het ..Palais de Mutualite" wordt gehouden door de „Club Artistique" ln samenwerking met het „Syndicat de la haute coiffure". Het is onzè landskampioen de heer J. v. d. Knoop, te Amsterdam gelukt, deze prijs op zijn buitenlandse collega's te ver overen. Op 10 en 11 november viert de Neder- heeft gisteren, zoals aangekondigd, de staan met een jubileumbijeenkomst in het „Oolgaardtbuis" te Arnhem. Door onbekende oorzaak is de 17- jarige J. A. van der Roest uit Rotterdam donderdagavond in de vluöhthaven te Bruinisse van de sleepboot „Mathilda" overboord gevallen en verdronken. Generaal Grümther, opperbevelhebber dant van de NAVO-marinestrijdkrachten ln Centraal-Europa, Naar men weet, zal de Nederlandse Schout bij nacht H. Bos, vlag officier personeel bij het ministerie van Marine, officieel benoemd tot Comman dant van de NAVO-strljdkraohten in Cen traal-Europa. Naar men weet. zal de be- benoeming op 1 december a.s. lgaan. De ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening hebben de Tweede Kamer hun Memorie van Ant woord doen toekomen over het ontwerp van wet tot regeling van het door ver werking tot nuttige produkten onschade lijk maken van ondeugdelijk materiaal van dierlijke herkomst (destructlewet) - Op 1 september J.l. is in werking getreden de wet van 8 maart 1956. welke voor belanghebbende ex-beroeps-mllitairen van de Landmacht de mogelijkheid opent, te verzoeken, dat het hun vanwege de Duitse bezetter indertijd wegens de demo bilisatie verleende ontslag vervangen wordt door een ontslag verleend door de Minister van Oorlog. Bij K.B. is gerekend van 16 september 1956 benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der Weg- en Waterbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven ln de Algemene Waterbouwkunde: lr. L. van Bendegom. thans hoofdingenieur bij de Rijkswater staat. Van 5 november tot 5 december a.s. zal te New Delhi de negende algemene conferentie der U.N.E.S.C.O. gehouden worden. Bij K.B. is benoemd tot voorzitter der Nederlandse delegatie naar deze con ferentie mr. H. J. Reininik, directeur- ;eneraal voor de Kunsten en de bulten- andse culturele betrekkingen van het ministerie van O. K. en W. BUITENLAND Bij Garwhal in de Himalaja zijn vrijdag 23 mensen om het leven gekomen door een lawine. In dit gebied is de laatste tijd drie meter sneeuw gevallen. Zeven mensen zijn in Herrln ln de Amerikaanse staat Illinois om het leven gekomen toen gas. dat uit een tankauto bij een vulstation voor gascilinders was ge lekt. in brand vloog en een hele buurt verschroeide. Het gas had zich door een lek in een leiding als een mist over de buurt verspreid en vloog op een bepaald ogenblik in brand, vermoedelijk door open vuur in een der huizen. Het vulstation. vijf hulzen en vijf auto's werden verwoest. Ook de haren en kleren van mensen, die zich op het ogenblik van de ontbranding ln de buurt bevonden, vlogen in brand Vier van hen overleden vrijwel onmid dellijk. drie anderen bezweken later. Vrijdag heeft zich ln een munitie fabriek bij Gjövlk. 155 km ten noorden van Oslo. een ontploffing voorgedaan, die aan vijf personen, onder wie twee vrouwen, het leven heeft gekost. Veertien arbeiders moesten in een ziekenhuis worden opge nomen, van vier van hen is de toestand zeer ernstig. Op de weg van Hamburg naar Kiel zijn vrijdagavond nabij Neumünster vier mensen om het leven gekomen en twee ernstig gewond bij een botsing van twee auto's, die in volle vaart recht op elkaar inreden. De Deense premier. Hansen, heeft vrijdag ln het parlement verklaard, dat de defensie-uitgaven in het huidige finan ciële Jaar met ongeveer 25 miljoen gulden zijn verminderd. De commissie voor de fensiezaken zal de mogelijkheid van een beperking van de dienstplicht van zestien tot twaalf maanden bestuderen. Hansen uitte echter de waarschuwing, dat de militaire leiders van de Noordatlantisohe Verdragsorganisatie nog steeds een dienst tijd van tenminste achttien maanden noodzakelijk achtten. Aan de grens van Soedan en Oeganda zijn zes mensen gedood door muiters van het Soedanese leger, aldus een woord voerder van de regering van Oeganda. De muiters zouden vee hebben gestolen en vervolgens naar Oeganda zijn gevlucht. Een woordvoerder van een Ameri kaanse farmaceutische fabriek heeft be kend gemaakt, dat Noorse walvlsjagers harpoenen gebruiken welke een middel bevatten, oxytetracycline genaamd, dat het ontbindingsproces van geschoten walvis sen meer dan 36 uur vertraagt. Daardoor wordt het werk van de walvisvaarders ver gemakkelijkt. Tien Cubaanse jongemannen, die donderdag het Britse eiland Sal Cay bij de Cubaanse kust voor hun land in bezit hadden genomen, zijn vrijdag door politie mannen. die per vliegtuig waren aange voerd, verwijderd en met ham schip naar Cuba teruggezonden. Het onafhankelijke Birmaanse blad Het Volk" meldt, dat de Chinese troepen, die in het begin van augustus de staat Kasjin zijn binnengerukt, hun opmars naar het zuiden voortzetten. Deze een heden. naar schatting ongeveer 3000 man, zouden thans op tien dagmarsen ten noordoosten van Putao staan. Volgens het blad schijnen de Chinezen niet van plan te zijn Blrmaans grondgebied te verlaten. Zij hebben twee vaste steunpunten inge richt, die omringd zijn door loopgraven en blokhuizen. Een Cyprlsohe vrouw is vrijdag in het dorp Troullll, dertien kilometer van Lar- naca doodgeschoten toen zij geen gehoor gaf aan een bevel van leden van de veiligheidsstrijdffcrachten, aldus is vrijdag officieel te Nicosia bekend gemaakt. De vrouw was doof. De „Hong Kong Standard" maakt melding van bewegingen van comtnunis- tisch-Chinese troepen langs de grens van de Britse kroonkolonie Hongkong. Sedert het begin van de week zijn de Chinese troepen ln het grensgebied, die gewoonlijk de sterkte van een regiment hebben, op gevoerd tot 35.000 man. aldus het blad Het vraagt zich af, of de troepenbewegin gen verband houden met de onlusten van de vorige weck. die volgens de commu nistische autoriteiten door nationalistische agenten veroorzaakt waren. (Ingez. Med.-Adv.) ,Ik trouwde een man zonder benen schrijft Thelma Bader, vrouw van de invalide oorlogsheld Douglas Bader, in Libelle van 27 oktober. In 4 achtereen volgende nummers leest u haar relaas van dit zeer ge lukkige huwelijk. Het wordt overvloedig geïllustreerd met foto's uit de film „DE HEMELBESTORMER" èn foto's van deze moedige pilotenvrouw zelf. LIBELLE Nassauplein 7 ln dit nummer start ook 'n nieuw vervolgverhaal: Het mysterieuze ge schenk. Adembenemende spanning rond een verdwenen kind, met op de achtergrond de wrijving tussen Oost en West. En in datzelfde num mer: „Dijken maken is mannen werk'maar langs de dijk komen strandjes, het idee van 'n vrouw: ir Elze v. d. Ban, stedebouwkundige van onze Zuiderzeewerken. De reeks „Zo wonen zij" wordt voortgezet met een bezoek aan een Goudse „pijpela", waarin hevig wordt ge ëxperimenteerd. Haarlem Eindelijk verdrag Japan Sovjet-Unie In Mouskou is gisteren een verdrag tussen de Sovjet-Unie en Japan gete kend, waarbij de staat van oorlog wordt beëindigd en diplomatieke betrekkingen aangeknoopt. De Sovjet-Unie belooft de eilanden Habomai en Sjikotan, die tot de Koerillen behoren, na de totstand koming van een vredesverdrag aan Ja pan terug te geven. Zij zijn in 1945 door de Russen veroverd. De betrekkingen zullen worden ge grondvest op de beginselen van de Ver. Naties en op het principe, dat elk land het recht heeft op individuele of collec tieve zelfverdediging. De Sovjet-Unie zal Japans aanvrage om het lidmaatschap van de V.N. steu nen. De Japanse gevangenen die nog in de Sovjet-Unie zijn, zullen worden ge repatrieerd. Over de Japanners die in de Sovjet-Unie verdwenen zijn, zal de Sovjet-Unie blijven trachten ophelde ring te verkrijgen. De beide landen beloven zich direct noch indirect in eikaars binnenlandse aangelegenheden te mengen om redenen van economische, politieke en ideologi sche aard. De Sovjet-Unie zal van Japan geen herstelbetaling meer eisen. Vuur in mijn van Marcinelle eindelijk gedoofd De brand in de rampmijn „Bois du Cazier" te Marcinelle is eindelijk geheel uitgewoed. Meer dan twee maanden hebben sommige galerijen nog gebrand. Twee honderd vijf en dertig lijken van de 262 slachtoffers zijn tot nu toe boven gebracht, van wie 208 konden worden geïdentificeerd. Er moeten thans nog 27 lijken in de mijn zijn, waarvan der tien op verdieping 715 en de andere op verdieping 1035. In totaal heeft men thans 175 miljoen Belgische francs bijeengebracht voor de nagelaten betrekkingen van de slacht offers. Dit is de 52-jarige dr. Werner Forssmann uit Bad Kreuznach in West-Duitslandde chirurgurino- loog en cardioloog, aan wie de Nobelprijs voor. geneeskunde werd toegekend, die hij zal moeten delen met twee beroemde Amerikaanse professoren. André Cournand en Dickinson W. Richards. Twee kinderen verdronken Twee kinderen zijn verdronken toen vanmorgen om half zes door tot nu toe onbekende oorzaak het circa 130 ton metende schip „Nieuwe zorg", dat in het Wilhelminakanaal te Oosterhout voor de wal lag, is gezonken. Het schip, dat met zand geladen was, is eigendom van schipper A. van der List. De volwassenen konden tijdig van boord komen. Twee kinderen, res pectievelijk een en drie jaar oud, kon men niet meer redden. Duikers zijn thans nog bezig naar de lichamen van de kinderen te zoeken. Wederinvoering maximum snelheid? De voorzitter van de Nederlandse ver eniging bescherming voetgangers, de heer Admiraal heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een telegram gezonden, waarin hy met de minister de trieste resultaten van de Veilig Ver- keersdag, diep betreurt. Deze resultaten zijn helaas verklaarbaar, aangezien een beroep op het verantwoordelijkheidsge voel op de grote massa geen invloed h/eft, aldus de heer Admiraal. Er wordt opnieuw by de minister op aangedron gen, strenge, voor iedereen bevattelijke verkeersvoorschriften in te voeren, waaronder wederinvoering van de maxi mum snelheid van 40 kilometer per uur. (Ingez. Med.-Adv.) ZATERDAG Stadszaal (foyer)Feestavond „Onze Tuin". 8 uur nam. ZONDAG. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen, 11 uur voormiddag. Zomerzorg: Humanistisch Verbond. Spr. W. H. Lichtveld ove»- Rassendiscriminatie, 10.30 uur voormiddag. Oegstgeest Grunerielaan 20)Mu ziekavond Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. MAANDAG Rehobotth: Chr. Hlst. Unie. Spr. de heer H. W. Tllanus, 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterd. Toneel „De Kal'ktuin", 8 u. njn. DINSDAG De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Lezing mrs. Edw. Stirling. 8 uur nam. Uiterstegracht 1 b: Broederschap van oud-padvinders. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Rotterd. Toneel „De Kal'ktuin", 8 u. n.m. Café Aniba (Herenstraat)Leidse Tui niers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden", 8 uur nam. Zuiderkerk: Chr. Filmactie Vert, van „Jeugd ln de branding". 8 uur nam. Leiderdorp. Dorpshuis. A.R. kiesver. Spr. de heer P. C. Monster Onderw. „Uit slag verkiezingen en kabinetsformatie". 8 uur nam. WOENSDAG. St. Antonius Clubhuis: Ned. Ver. van Huisvrouwen. Marionettentheater Don Vermelre. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus der toepassing van kunststoffen. 8 uur nam. Juridisch Studiecentrum Gravesteen. Vlro. Herdenking Dag der Ver. Naties. Sprekers mr. dr. E. P. Verkerk en prof. dr. C. C. Berg. 8 uur nam. Aula Gymnasium: Dag der Ver. Naties. Herdenking voor de jeugd. Spr. mr. A. W. Kist. 8 uur nam. Stadszaal: Lustrumconcert R.-K. Alma Mater-Koor. 8 uur nam. De kleine Burcht: Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Gereoht 10: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. DONDERDAG. Chr. Gevet. Kerk: Ds. Mario Cignonl Penella spreekt over Spaans protestan tisme. 8 uur nam. Rapenburg 01Stichting Psycho Syn these. Spr. B. v. d. Meer, 8 uur nam. In den Vergulden Turik: Buitengewone ledenvergadering Genootschap „Kennis is Macht", 8.30 uur nam. Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering Leidse Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. 11 uur nam. Sterrewacht: K. en O.-lezlng prof. dr. H. C. v. d. Hulst, 8 uur nam. Wijkgebouw Levendaal: A.R. Spr. de heer C. v. d. Heuvel over verkiezingsuitslag, 8 uur namiddag. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing prof. dr. Antondo de Almeida, 8 uur nam. stijl en perfectie sinds 1 903 TENTOONSTELLINGEN Oegstgeest (Boonstraat 13)Ten toonstelling Daan en Lenie de Vries. Werkd. 9 uur voorm.6 uur nam.; dinsd. 9 uur voorm.7 uur nam. DE BIOSCOPEN Rex „Een vrouw achter de tralies" (18 jr.) Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „De avonturen van Quentin Durward" (14 jr.) Werkd. 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Chantage" (18 jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.; 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; donderd.: „De politie volgt het spoor". Lldo „Tralies van bamboe" (18 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Ongetemd" (14 jr.) Werkd.: 2.30 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 20 oktober zijn des middags, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek Kok, Rapenburg 9. telefoon 24807; Apo theek Tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48. telefoon 21060; Apotheek Oegst geest, Wllhelmlnapark 8, telefoon 26274. Zondag 21 oktober zijn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen geopend Apotheek Tot Hulp der Menschheid en Apotheek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door Apotheek Kok, Apo theek Tot Hulp der Menschheid en Apo theek Oegstgeest. De zondagsdienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren den Haan. Hartman, Kort- mann Pleiter en Postel. Te Oegstgeest door dokter Held, tel. 24649. BIJ geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéve Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Malloroa onbewolkt half bew. regen mist motregen geh. bew. zwaar bew. nevel motregen mist licht bew. regen nevel licht bew. mist mist mist nevel mist nevel lioht bew. lloht bow. o. «sS wind m/s S'5 Eu c« w 3 12 0 ono 2 12 0 zw 5 13 2 wLndstil 13 12 zw 6 13 1 z 6 15 0.1 zw 4 17 0 zzw 3 15 0 wnw 1 20 0 windstil 21 0 nw 3 21 0 z 3 14 0 wzw 2 17 1 zzw 1 16 2 ono 2 18 0 windstil 20 0 o 1 18 0 windstil windstil 15 0.4 o 3 23 1 ono 3 22 0 windstil 26 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2