POLEN REMT NIEUWE KOERS ONDER DRUK VAN KREMLIN WEERBERICHT Vier Russische leiders eisten gewapenderhand handhaving van het huidige partijbestuur Troepen rondom de hoofdstad Fa. D. KRET Zn. Groningen verleent eredoctoraat aan mevrouw M. S. Bonman LOON- EN PRIJSSTOP IN BELGIE AFGEKONDIGD 93ste faargang ZATERDAG 20 OKTOBER 1956 No. 2896. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 4. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte SingeJ 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Warschau bukt voor Russisch ultimatum In de Poolse hoofdstad Warschau ontstond gisteren een grote opwinding door de onverwachte komst van een viertal Kremlin-leiders, namelijk: de eerste secretaris van de Sovjetrussische communistische partij Kroesj- tsjef, vice-premier en voormalig minister van Buiten landse Zaken Molotof en de vice-premiers Kaganowitsj en Mikojan. Terstond na hun aankomst begaven zij zich naar de vergadering van de Poolse communistische partij, waarvan het centrale comité de „Poolse Tito", Gomoellca en drie andere uitgestotenen weer in zijn Volgens Poolse zegslieden, aldus het gezaghebbende Newyorkse blad, stelde Kroesjtsjef, die na zgn aankomst vergezeld werd door vele hoge officieren van het Russische leger in Polen, het ultimatum, dat het politieke bureau van de Poolse communistische party in zjjn oude vorm ongewijzigd gehandhaafd diende te worden. Om alle „misverstanden" te voorkomen, werd er door de Rus sische leiders bijgezegd, dat maarschalk Rokossofski de vroegere officier van net Sovjetrussische leger, die in 1949 minister van Defensie in Polen werd en tevens opperbevelhebber van de Poolse strijdkrachten troepen bjj Warschau had opgesteld. a Zoals bekend, is vooral Molotof en Kaganowitsj al eens gezegd, dat zij te genstanders zjjn van een te snelle „liberalisatie" van de Oosteuropese landen. Dat niettemin ook Kroesjtsjef en Mikojan die juist aanhangers zouden zijn van de nieuwe „Titoïstische" koers achter het ijzeren gordijn eveneens van de partij waren, laat wel uitkomen, dat de hoogste Kremlin-leiders ten aanzien van Polen dezelfde lijn trekken. Vanochtend zijn de vier Sovjetrussische leiders per vliegtuig naar Moskou teruggekeerd, zodat aangenomen kan worden, dat de Polen in de Russische eisen hebben toegestemd. Poolse Boerenpartij eist medezeggenschap Stefan Ignar, de vice-voorzitter van de Poolse „Verenigde Boerenpartij", heeft donderdag op een voltallige be- gelederen had opgenomen. Dit was de Russen blijkbaar niet naar de zin. Om strategische redenen wenst Moskou geen lossere banden met Polen. Volgens de correspondent van de New York Times, Sidney Gruson, zou Kroesjtsjef door de legering van Russische troepen rondom Warschau kracht hebben bijgezet aan de eisen van hemzelf en de andere Russische leiders, dat de Kremlin-gezinde elementen in de leiding van Polen gehandhaafd moeten worden. Studenten en jonge arbeiders op de bres voor nieuwe stroming Intussen zijn dezer dagen op verschei dene massabijeenkomsten van jonge mensen en arbeiders in Polen resoluties aangenomen, waarin gevraagd wordt om meer democratie en meer wijzigingen in het land, aldus meldt Radio-Warschau. Op 18 oktober werd te Nowa Huta, by Krakau, een grote bijeenkomst belegd door de arbeidersjeugd van de staalfa briek „Lenin" en tezelfdertijd werd in Krakau een conferentie gehouden door studenten. Deze twee vergaderingen wisselden delegaties uit en namen gezamenlijk een resolutie aan, waarin o.m. werd ver klaard, dat „er in de gemeenschap en de partij een strijd gaande is tussen oud en nieuw". „Wij zijn getuige van de botsing tussen een stroming die alle aspecten van het leven volledig wil de mocratiseren en een stroming die de huidige stand van zaken wil handha ven". „Het tempo van de democratisering is op dit ogenblik niet zonder betekenis", aldus deze resolutie, waaraan werd toe gevoegd: „Wij zien in beheer door de arbeiders zelf een van de wegen om onze economische toestand te genezen". Radio-Warschau maakte ook melding van een recente vergadering van een fabrieksafdeling van de Poolse commu nistische party in Wroclaw (Breslau), waarop een resolutie werd aangenomen, luidend: „Wij menen dat de neiging om te democratiseren overeenkomt met de wens van het grootste deel der Poolse bevolking". Herziening van de kieswet? Een subcommissie van de „Sjem" (de Poolse Tweede Kamerheeft volgens Radio-Warschau aanbevolen bij de ver kiezingen absoluut geheime stemming verplicht te stellen. Volgens de huidige kieswet mag de kiezer in het geheim zijn stem uitbrengen, als hij dat wenst. Andere voorstellen van de subcommis sie, die de volgende week door de „Sjem" besproken zullen worden, omvatten: in een kiesdistrict moeten meer kandida ten gesteld worden dan er zetels voor dit district beschikbaar zijn; op de stembureaus moeten verslaggevers en „vertrouwensmannen:" van organisa ties, die kandidaten gesteld hebben, te genwoordig kunnen zijn. (Ingez. .Med.-Adv LOODGIETERS BEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Vry veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met enkele opklarin gen, maar aanvankelijk wat lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 10.15 uur). 21 OKTOBER. Zon op: 7.17 uur: onder: 17.35 uur. Maan op: 18 20 uur; onder: 9,23 uurr Hoogwater te Katwijk te 3.58 en 16.17 uur Springtij. (22/10 te 4.34 en 16.51 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. stuursvergadering verklaard, dat de Boerenpartij „een haar toekomend deel" in de regering van Polen moet hebben, aldus meldt Radio-Warschau. „In het verleden was het de gewoonte over de rol van onze partij te zwijgen", zo zei Ignar. „Wij erkennen de leidende rol van de Poolse Verenigde Arbeiders partij, die de leidster van het volk was bij de afschaffing van het kapitalisti sche stelsel en die nog de leiding heeft bij de opbouw van ons socialistische stelsel, doch „dit betekent niet, dat de Poolse Verenigde Arbeiderspartij zonder haar politieke bondgenoten over alles in Polen beslist". „Er moet nauwere sa menwerking komen", aldus Ignar „Er moet rekening worden gehouden met andere politieke partijen, en waar het kwesties van landbouw en het platte land betreft, moet de mening van de Verenigde Boerenpartij in aanmerking genomen worden". Voorts eiste Ignar verbetering van de volksraden op het platteland en af schaffing van politieke lessen" in dor pen. Ook vroeg hij afschaffing van wat hij noemde „de preventieve censuur" Voor haar voortreffelijke verdediging der Nederlandse gevangenen Koningin naar Sicilië H. M. de Koningin is vanmorgen van het vliegveld Soesterberg vertrok ken om een korte vakantie te gaan doorbrengen op Sicilië. De lange duur van de Kabinetsformatie heeft het H. M. niet mogelijk gemaakt eerder in de zomer een vakantie te ondernemen. De Koningin zal op haar reis, die een strikt privé karakter draagt, vergezeld worden door twee vriendinnen uit haar studententijd, mevr. 's Jacob Valkant en mejuffrouw M. Michelin. De reis wordt met de regeringsdakota gemaakt. F rans—Egyptische betrekkingen zeer verscherpt Naar wij vernemen heeft de senaat van de Rijksuniversiteit te Groningen in zijn vergadering van gistermiddag besloten aan mevrouw M. S. Bouman v. d. Berg, het eredoctoraat in de rechten te verlenen, wegens de voortreffe lijke wijze waarop zij hoewel zelf geen juriste de verdediging van de it Indonesië gevangen genomen Nederlanders Jungschlager en Schmidt heeft gevoerd, en de bijzondere moed, die zij daarbij aan de dag heeft gelegd. Als promotor van mevrouw Bouman zal optreden prof. mr. B. V. A. Röling hoogleraar in het Strafrecht en het Strafprocesrecht. De dag van de promotie zal nog nader worden vastgesteld. (Van onze correspondent te Parijs) De Egyptische ambassadeur in Parijs is gisteren op de Quai d'Orsay, het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, ontboden om nadere inlichtin gen en uitleg te verstrekken over het smokkelschin „Athos". dat twee dagen geleden langs de Algerijnse kust werd aangehouden. De Fransen hebben toen een voorraad oorlogstuig in beslag ge nomen. waarmede drie a vierduizend re bellen volledig bewapend hadden kun nen worden en een voorlonig onderzoek moet al aan hef licht hebben gebracht, dat dit materiaal in Alexandrië door Egyptische soldaten was geladen. De Griekse kapitein van het schip zou een volledige bekentenis hebben afge legd. Hij zou onder dwang van de Egyp tische autoriteiten' die natuurlijk alles hebben ontkend!"» het commando van de „Athos" een voormalig Engels schip, dat nu aan Egvnte toebehoort op zich hebben genomen De bemanning moest echtei onwetend blijven van de werkelijke bestemming van de duizen den geweren en stuks munitie, die offi cieel in Marokko zouden worden gelost. In werkelijkheid had de lading echter in kleine pakken aan de Algerijnse re bellen moeten worden afgeleverd. De „Athos" is de rijkste buit, die de Fran sen sedert het begin van de Algerijnse opstand in handen is gevallen en de zwarte waarde van het wapentuig wordt in miljarden francs berekend. Doch ook om andere dan alleen maar materiële redenen hecht men in Parijs bijzonder grote betekenis aan deze af- -fcrtre. Men zou nu het onomstotelijk be wijs hebben gevonden van het feit, waarover in Parijs natuurlijk nooit ge twijfeld werd. dat Egypte de Algerijnse opstandelingen niet alleen langs morele weg, maar ook met wapenen blijft steu nen. Frankriik beschouwt die steun als een directe inmenging in een binnen landse aangelegenheid en hoogstwaar schijnlijk zal deze kwestie dan ook bij de Veiligheidsraad aanhangig worden gemaakt! Naar het verband, dat Parijs vervol gens tussen deze klacht en de Suez- kwestie hoopt te zullen kunnen leggen, behoeft men zo lijkt ons wel niet zo heel lang te zoeken. Droeve klacht De Franse communistische schrijver Tristan Tzara, die op uitnodiging van Hongaarse collega's een dag of tien in dat land heeft doorgebracht, heeft er zich bij het Hongaars persbureau te Pa rijs over beklaagd, dat hij geen kans heeft gekreeen om in zijn eigen partij- pers van gijn bevindingen in Hongarije mededeling te doen. Hij zei het zeer te betreuren, genoodzaakt te zijn de bur gerlijke pers te lezen om van de hui dige politieke ontwikkeling in Hongarije en andere socialistische landen op de hoogte te blijven, aldus meldt „Le Monde". Soldaat schoot jongen dood Gisteravond omstreeks half zeven is in Arnhem op de Klarendalse weg een tragisch ongeval gebeurd. Een dienst plichtige soldaat, die bij de Menno van Coehoorn-kazerne op wacht stond, werd door jongens gegooid met stenen en geplaagd met stokken. De soldaat raakte daarbij overstuur en wilde de jongens verwijderen. Hy ontlaadde zijn geweer en bedreigde er daarna de jongens mee. Hierbij haalde hij de trekker over. Tot zijn grote schrik bleek toch nog een kogel in het geweer te zijn achtergebleven. Hij trof de achtjarige Michael Vermeer do delijk. De verslagenheid in Klarendal, de Arnhemse stadswijk, waar de jongen woonde, was zeer groot toen de droeve tijding bekend werd. Prinses Helena-Aslrid, de dochter van de Graaf en de Gravin van Parijs, brengt op het ogenblik enige dagen vakantie door op het kasteel van Hutdenberg. als gaste van de ouders van haar verloofde. Graaf Evrard van Limburg Stirum. De foto toont de verloofden in het park van het kasteel. Mevrouw Rojk (Hongarije) weigert schadeloosstelling Het Hongaarse ministerie van Justitie heeft de weduwe van Laszelo R>ajk een schadeloosstelling van 200 000 forint (on geveer 65.000 gulden) aangeboden, doch mevrouw Rajk heeft geweigerd deze som voor zichzelf te aanvaarden en het geld ten geschenke gegeven aan de volksscholen aldus heeft Radio-Boeda- pest bekendgemaakt. Gemengde gevoelenszotvel in arbeiders- als in financiële kringen in Brussel (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische premier Van Acker heeft gisteravond anti-inflatie-maatregelen bekend gemaakt. Tien procent van de netto-winst van de vennootschappen zal op een speciale rekening bij de Nationale Bank worden geblokkeerd. Deze heffing slaat op de winsten, die 38.000 gulden overtreffen. Op vlees en kolen komen er opnieuw maximum-prijzen. Overigens zal geen enkele prijsver hoging worden toegestaan. In feite zijn de Belgische pryzen, met uitzondering van de prijzen voorde geïmporteerde produkten, dus vastgesteld. Om de markt van de huisbrand te normaliseren, worden tegen het eind van het jaar globaal nog 1.6 miljoen ton Amerikaanse kolen ingevoerd. Reeds is een aantal Ameri kaanse kolenschepen te Antwerpen gearriveerd, aldus zei Van Acker geruststel lend. Enkele Belgisch industrieën, o.a. de staalindustrie, zullen de 15 gulden per ton duurdere Amerikaanse kolen kopen, waardoor grotere tonnages goedkopere Belgische kolen ter beschikking van de Belgische verbruiker komen. Invoer van dure kolen uit de Verenigde Staten Naar de premier nog verklaarde, zal de regering zich formeel verzetten tegen loonsverhogingen in de vorm van spe ciale premies Om de arbeidsmarkt te normaliseren zal een groot aantal bui tenlandse arbeiders worden aangewor ven. Op een aantal courante verbruiks- goederen wordt de omzetbelasting ver laagd. terwijl ook de belasting op vlees en vleeswaren zal worden gereduceerd. Hierdoor kan de koopkracht van de ar beiders worden gestabiliseerd Deze prijs verlagingen geven echter geen aanlei ding tot een verhoging van sommige be lastingen. zoals werd gevreesd. Dé be dragen. welke de schatkist aldus zal moeten derven, worden door besparingen op de gewone begroting gefinancierd. De maatregelen zijn in het algemeen op wat men „gemengde gevoelens" noemt onthaald. Reeds gisteravond ver klaarde de voorzitter van de Brusselse afdeling van de socialistische vakbon den. die normaal de liberaal-socialisti sche regering moeten steunen, dat de arbeiders nooit een blokkering van de lonen zullen accepteren. De arbeider zal, aldus deze socialistische voorman, recht hebben op een deel van de winst van de hoogconjunctuur. Het is echter zo. dat de heffing van 10 1 op de winst van de vennootschappen niet aan de arbeiders uitgekeerd, maar bij de Na tionale Bank zal worden geblokkeerd als een appeltje voor de dorst, een reserve voor de financiering van openbare wer ken en de bestrijding van de werkloos heid. op het moment dat de conjunc tuur zal verslappen. In financiële kringen is de indruk evenmin gunstig. Men verwachtte maandag een daling van de beurskoer sen. Men verwijt de regerine voorname lijk dat maximum prijzen in België niet zullen kunnen worden gecontro leerd. omdat er geen controle-ambtena ren zijn. Met het lijntoestel van de K.L.M. is Z.K.H. Prins Bernhard gister avond naar de Verenigde Staten vertrokken. We zien de Prins hier op het platform van de luchthaven op weg naar de machine.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1