Stadhouder Prins Maurits gaf zijn naam aan eiland vol contrasten De kerk van mijn dromen Ster en sleutel van Indische Oceaan 4e Jaargang no. 42 Zaterdag 20 oktober 1956 HUIVEREND, dan weer gloei end heet, met pijnsteken in mijn hoofd, lig ik in bed dit koortsig artikeltje te schryven. U heeft het al gera den: de griep heeft mij te pak ken. Ik hoop wanneer ik zater dag dit Woord van Bezinning lees, koortsvrij te zijn. Zover is het, nu ik dit schrijf, woensdag avond, niet. Belofte maakt schuld: de redacteur is beloofd dat hü donderdagmorgen dit stukje in zijn bezit zal hebben. Wel, hU zal het hebben. Koortsig of niet. WOORD VAN BEZINNING de zin voor historie tezamen met de goede smaak van de Angli caanse kerk; de nadruk gelegd op de recht vaardiging door het geloof en de behoedzame zorg van de Luther se kerk; de liefde voor de Bijbel en de nadruk gelegd op de Soeverei- Acht U dit alles een koorts droom van een griep-patiënt? Ik ben waarachtig benieuwd hoe ik dit artikeltje zaterdag avond zal lezen, als ik weer koortsvrij ben. Dan zullen wij weer de lange predikbeurten- lijst zien, waarin de sectarische geest van Leiden en omstreken rondwaart. Wat zou de gehele kerk on eindig verrijkt worden als al deze bijzondere kenmerken het gemeenschappelijk bezit waren van alle christelijke kerken. En toch! Credo (ik geloof) de ene, heilige, katholieke en apostolische kerk. V Eens (wanneer doet er niet toe) heeft een Dominus (naam doet er niet toe) op een confe rentie (plaats doet er niet toe) het volgende gezegd: (en dat doet het er wel toe) De kerk zoals zij zou moeten zijn de kerk van mijn dromen, de kerk der toekomst, waar naar ik vurig verlang, zal be zitten: de heldenmoed en standvastig heid van de Oosters-Orthodoxe kerk; de doeltreffende organisatie en geest van gehoorzaamheid der Rooms-Katholieke kerk; niteit Gods van de Presbyteri aanse kerk; de bezielende ijver en de warme liefde van de Methodisten-kerk; de onderwerpingsgeest van de Congregationalisten de eenvoud en vrijheidsliefde van de Baptisten; de Zendingsijver van ongeluk- kigen, van het Heilsleger; de geestelijke rust, het maat schappelijk meeleven, het in nerlijk leven der Quakers. De opvatting dat men zich niet „aansluit" bij de kerk van God, maar een lid van die kerk wordt door wedergeboorte. Credo: diat ben ik niet alleen, maar het is het ik van allen, die in Christus geloven. Hoe ver deeld die kerk ook is, zij is toch één. Christus is haar eenheid. HU kent de Zynen. En ach, een kindje van 7 jaar weet al wie de Goede Herder is. Het herkent Hem aan Zijn stem. Dat is geen koortsdroom. Het is geloof. Tot de volgende (en tevens laatste) keer, lezers! Ds. H. J. A. HAAN. evang. luth. predikant te Leiden. De groente- en fruitmarkt op Mauritius maakt niet bepaald een groots4 indruk, al dient vermelddat de uitgestalte waren niet zomaar op de grond liggen doch op jute-zakken zijn uitgespreid. lijkheden) nauwelijks hoger gemaakt worden dan zij thans is (ruim 500.000 ton per jaar). De bevolking neemt echter in snel tempo toe, zodat het nationale inko men per hoofd eerlang een tendenz tot daling moet gaan vertonen. Ver arming lijkt onvermijdelijk. Dit is het grote probleem, waarmede Mau ritius in de komende jaren te kam pen zal krijgen. Eén ding is er. waardoor Mauritius zich gunstig onderscheidt van vrijwel alle andere gebieden op aarde. Men kan daar nog echt „vrij" zijn, men kan er nog genieten van een zalig niets doen zonder aan alle praktische dingen te moeten denken, die het leven in Europa zo „bezet" doen zijn. Bo vendien zijn er (bij de huizen der rij ken, die doen denken aan Franse kas teeltjes) prachtige tuinen en (in de bevolkingscentra) mooie parken vol bloemen. Verse groente is er volop te koop. Daar zorgen de Fransen en de Indiërs voor. De „Franse keuken" is er uitstekend en Franse wijnen drinkt men „vanzelfsprekend". Oost en west ontmoetten en ontmoe ten elkaar op Mauritius. Tot dusver heeft die ontmoeting, ondanks vele contrasten, niet tot hevige botsingen geleid. Daarom ook zijn zij, die het eiland en de bevolking goed kennen, tamelijk optimistisch wat de toekomst betreft. De Ster en de Sleutel van de Indische Oceaan (zoals Mauritius ge noemd word) zal een goede plaats in de zon weten te behouden, menen zij. (Nadruk verboden) Capitulatie van 1810 drukte stempel op ontwikkeling (Bijzondere medewerking) Een kort bezoek acm Port Louis, de hoofdstad van Mauritius, is reeds voldoende om te begrijpen,' hoe groot de tegenstellingen in de bevolking zijn. Wie langer op het eiland vertoeft, krijgt ze herhaalde lijk in den brede uitgemeten. Enige cijfers. De Chinezen zijn tweemaal, de gemengd-bloedigen vijfmaal en de Indiërs zestienmaal zo talrijk als de op het eiland wonende Europeanen. De Indiërs zijn tweemaal zo talrijk als alle andere bevolkingsgroepen samen. En zowel de Europeanen als de gemengd-bloedigen, de Chinezen en de Indiërs stellen hun groepsbelangen op de eerste plaats. Ieder denkt en oordeelt naar eigen, door afstamming en beschaving bepaalde normen. En slechts weinigen gevoelen zich allereerst Mauritianen. Hierbij komt nog, dat de Europeanen, dus de Engelsen en de Frans- Mauritianen in meerderheid behoren tot het welgestelde deel der bevolking, terwijl de meeste Chinezen en Indiërs tot de mingegoeden, ja, deels tot de armen behoren. Aan conflitstof en tegenstellingen is dus geen gebrek. MEN heeft Mauritius wel eens een „rassen-heksenketel" genoemd, doch tot dusver is die ketel niet overgekookt. Ja, eigenlijk is het, gelet op alle contrasten, merkwaardig rus tig op dat eiland. Misschien komt dit, omdat het klimaat zo voortreffelijk is en omdat de zon er vrijwel het gehele jaar schijnt. In ieder geval is het so ciale klimaat er nog steeds dragelijk. Dit bleek in 1942 duidelijk, toen de papierschaarste ook op Mauritius de pers belemmerde in haar taak. In dat jaar - vertelde de Mauri - tiaanse journalist Aunat Beejadhur - was het onmogelijk, dat de belangrijk ste drie bladen 'allemaal verschenen. De directies en redacties besloten toen tot samenwerking. Zo gebeurde het, dat de Fransen (met een conservatie ve krant), de Indiërs (met een socia listisch blad) en de overige bevolkings groepen (met een liberaal georiënteerd orgaan) een tijdlang één krant geza menlijk uitgaven. In de kop stonden de namen der drie bladen vermeld. En de redacties hadden het recht om elk op tevoren afgesproken dagen de eigen zienswijze in artikelen neer te leggen en propaganda te maken voor eigen ideologie en program. HISTORIE MAURITIUS, 1800 km2 groot, be slaat een oppervlakte als die van de helft der provincies Utrecht en Groningen samen. Het ei land is van vulkanische oorsprong. Omtrent de alleroudste geschiedenis is weinig bekend, al staat wel vast, dat de Phoeniciërs er zowat twintig eeu wen geleden geweest zijn. Zowat acht honderd jaren later begonnen Arabi sche zeevaarders het eiland aan te lo pen. Voorzover wij weten, troffen zij er geen daar wonende mensen aan. De Europeanen trokken Mauritius binnen de kring der bekende wereld omstreeks 1510. Het waren de Portugezen, die als pioniers optraden. Een Portugese kolo nie is het eiland nooit geworden, al kreeg het wel een Portugese naam, na melijk Cirne. In 1598 namen de Hollanders Cirne over van de Portugezen. Zij her doopten het en noemden het, naar prins Maurits. Mauritius. Wel deden onze voorvaderen pogingen om Mau ritius tot een vaste basis te maken, doch anders dan in Zuid-Afrika faalde die poging op Mauritius. Toen de Hollanders het eiland verlieten, was bet enige jaren een toevluchts oord voor zeerovers. In 1715 vestig den de Fransen er zich en noemden Mauritius Isle de France. Langer dan een eeuw bleef het el- land niet in Franse handen. In de ja ren. volgende op de revolutie van 1789, was Isle de France een schuilplaats voor zeerovers geworden, die de Britse handel op Azië schade berokkenden. Daarom namen de Engelsen het eiland in 1810 in bezit. De Fransen kregen aantrekkelijke capitulatievoorwaarden. Alle Franse strijdkrachten mochten naar Frankrijk terugkeren. Franse burgers, die zulks wensten, mochten binnen twee jaar ongehinderd het ei land verlaten. Zij die bleven, kregen de garantie, dat zij hun taal, religie en gewoonten zouden behouden. En toen, na de Napoleontische oorlogen, Mauri tius definitief aan Engeland werd overgedragen, bleven de capitulatie voorwaarden van 1810 gehandhaafd. Die voorwaarden bepaalden sedert dien het sociale klimaat en de eco nomische verhoudingen op Mauritius omdat zij de Franse inslag, de Fran se geest, de Franse taal en een aan tal Franse geslachten tot op de hui dige dag een toonaangevende positie bezorgden. I -f- 4 - Een Mauritiaan met een bundel versgeplukte tabaksbladeren op de rug. Oost en West ontmoeten elkaar op Mauritius, op het eiland In de Indische Oceaan met zijn bewogen historie, ztfn bont-ge schakeerde bevolking en zyn voortreffelijk klimaat. Eens was Mauritius een deel van het Ryk der Oost-Indische Compagnie. Thans is het een politiek, economisch en sociaal probleem, welks oplossing veel tact en beleid vergt. PROBLEMEN MAURITIUS was in vroeger eeu wen bekend als „suiker-eiland". De suikercultuur geschiedde met behulp van slaven. Toen de sla vernij in de vorige eeuw werd afge schaft. zaten de planters met de han den in het haar. Immers, de bevrijde slaven bleven niet als vrije arbeiders werken. De meesten hunner namen de vlucht, omdat z:j niet geloofden in hun vrijheid en vreesden, opnieuw te zul len worden gedwongen om te werken. De planters vonden een oplossing door arbeidskrachten contract-arbeiders in India aan te werven. Deze proef lukte. De suikercultuur kwam de cri sis te boven. Het aantal Indiase arbei ders nam gestadig toe. Meer en meer brachten zij hun gezinnen mee. Thans - wii wezen er reeds op - zijn twee derden der 500.000 op Mauritius wo nende mensen van Indiase herkomst. Het beginsel der Franse Revolutie, dat iedereen gelijk is voor de wet, gold en geldt op Mauritius. De Frans-Mau- ritianen houden met hand en tand vast aan hun taal - Frans wordt meer gesproken op het eiland dan Engels - en cultuur. In de kringen der Indiërs wekt dit reacties, die neerkomen op de eis tot gelijke rechten voor de Indiase cultuur en religie. Het contrast is te scherper, omdat er op Mauritius nog een aantal rijke families woont, die af stammen van Franse aristocratische geslachten van vóór de Revolutie en aan wie veel van de gevolgen van die Revolutie voorbij is gegaan. Zij denken „prerevolutionair", vormen een (politiek) uiterst-rechtse groepering, die beducht is voor de toekenning van politieke zeggenschap aan de talrijke, deels behoeftige Indiërs. Ondanks die tegenstand is Mauri tius reeds een eind voortgeschreden op de weg naar zelfbestuur. In 1947 kwam er een begin van een volksvertegen woordiging, een Wetgevende Raad met deels gekozen, deels (door de gouver neur) benoemde of ambtshalve zitting hebbende leden. Thans staat een ver dere stap op het program, die Mauri tius eigen ministers en in 1958 tevens het algemeen kiesrecht zal brengen. Het zal heel moeilijk zijn om een systeem van vertegenwoordiging vast tè stellen, dat aan de belangen van alle bevolkingsgroepen recht doet we dervaren zonder al te grote weerstan den in een of meer van die groepen te wekken. Het is met dit probleem, dat de Britse autoriteiten thans op het po litieke vlak worstelen. ARMER WORDEN ONVERMIJDELIJK? MISSCHIEN is toch het economi sche probleem op Mauritius nog groter dan het politiek-sociale. Suiker is nog steeds het voornaamste produkt van het eiland, al zijn daar de laatste jaren vooral ook de aloë-ve- zel, tabak, maïs en grondnoten bij ge komen. Delfstoffen heeft Mauritius niet. Industrieën zouden er een slech te kans maken. De suikerproduktie kan (mede om redenen van afzetmoei- WÈËÊr Een kijkje in een plantage te Black River, het voornaamste produktiecentrum van de aloë-vezel.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 11