SIC TRANSIT GLORIA.... Succesvolle proefvaart van eerste logger met 11 Kort-straalbuisroer Westduitsers dwepen niet meer met de militaire dienstplicht 5ste jaargang Vrijdag 19 oktober 1956 Vijfde blad no. 28964 De kortere diensttijd heeft niet alleen schaduwzijden, maar zeker ook voordelen Tinnen en loden soldaatjes zal men thans tevergeefs zoeken in de Duitse speelgoedwinkels en het feit. dat dit eens bij onze oosterburen zo geliefde speel goed thans volkomen ontbreekt, is wel kenmerkend voor de afkeer, die thans getoond wordt tegenover alles wat naar „das Militar" zweemt. De laatste weken hebben zich herhaaldelijk incidenten voorgedaan, waaruit blijkt hoe onpopulair de herbewapening en de militaire dienstplicht in Duitsland zijn. Zo werden kortgeleden nog vier soldaten van het vrijwilligerskader door een aantal jongelieden zo ernstig mishandeld, dat zij bewusteloos naar het zieken huis moesten worden overgebracht. In München werd een anti-militaristische demonstratie door de bevolking toegejuicht, terwijl in een kleine gemeente de aankondiging van de dienstplicht met een rouwrand aan het stadhuis werd aan geplakt. De slagzin „ohne mich" (zonder mij), die reeds enkele jaren geleden werd gehoord, toen er voor het eerst sprake was van Duitse deelneming aan de verdediging van het Westen, doet thans weer opgeld. De minister deed een beroep op de Australische regering een diepgaande studie van de kwestie te maken en haar standpunt ten aanzien van de Indone sische aanspraak op West-Irian te her zien. RESOLUTIE VAN HET PARLEMENT randstof besparing van f 20.000 per jaar Van een onzer verslaggevers) lis straks de Maria Theresia" K.W. 99, een motortreillogger gebouwd jr de N.V. Scheepsbouwwerf „De Hoop" v.h. gebr. Boot te Leiden, voor tning van de Katwijkse rederij N.V. firma v.h. N. Haasnoot ter vis- ngst gaat. zal dit de eerste treiler zijn, uitgerust met een zgn. Kort- nalbuisroer. Een vinding, ivaardoor met een 420 P.K. Stork motor de- Ide capaciteit en snelheid ontivikkeld kan worden als met een motor ii 550 P.K. Dat dit een enorme besparing aan brandstof voor de reder tkent is begrijpelijk. let de K.W. 99 betekent dit reeds een besparing per gaar van circa $000 Schipper Jan Dijkhuizen en stuurman Willem v. d. Plas zijn dan niet weinig trots op hun schip, dat met de meest moderne snufjes op gebied is uitgerust. van de modernste peil- en meetinstru menten, alsmede van de 140 p.k. Krom hout voor de winch en een 40 p.k. motor teropwekking van elektriciteit. De heer Boot vertelde, dat nog zes van dit type schepen gebouwd moeten worden, waarbij de resultaten van het experi ment met het straalbuisroer even af gewacht worden, maar indien gewenst kan het onmiddelijk worden aange- en nieuwe aanwinst oor Katwijkse vloot rots als een pauw lag de K.W. 99 •rmorgen in de Koningin Wilhel- a haven te Vlaardingen olie te ifceren. toen de eerste gasten voor de tfvaart zich omstreeks half tien iden. Onder hen bevonden zich tal vooraanstaande personen uit spvaartkringen, zoals de heer A. v. tadt, oud inspecteur van de scheep- tinspectie en thans belast met de hele controle op de vernieuwing van vissersvloot. De heer P. Boogaard, van de afdeling Vaartuigen en iemeester Duiker met zijn echtge- die voor de eerste maal een dèr- ke proefvaart tezamen maakten, gemeester Duiker heeft alleen reeds rdere proefvaarten meegemaakt. ontwerper van het schip, de heer Borgart uit Driehuis-Westerveld en echtgenote, familieleden, vrienden kennissen van de reder, van de bou- van het schip, alsmede van de he ining zorgde er voor, dat toen om irt voor elf uur schipper Dijkhuizen waarschuwingssignaal gaf en het :p achteruit de haven uitvoer, zo'n tig personen aan boord waren. Weer bar slecht it weer had moeilijk veel slechter nen zijn. Het regende namelijk vrij de gehele dag. terwijl er bovendien flinke wind stond, die velen nu niet laid rustig maakte in het vooruit- van een ontmoeting met de zee tis bij Hoek van Holland en de kans rbij de met angst en beven tegemoet tne zeeziekte t^gen te houden, eer verstandig van de heren, die deze oefvaart organiseerden, maakte men nmaal buitengaats gekomen, slechts n grote boog op zee om daarna weer het rustiger water van de Water- (f de terugreis naar Vlaardingen te «maarden. Dat dit voor enkelen Kds te veel was, bleek al spoedig, iiuwelijks had de K.W. 99 zijn neus de hoek van de zuiderpier gesto- in of de eerste slachtoffers meldden ch. har in dat kleine uurtje buiten- konden toch de nodige proeven !men worden en zo kon terug men op de Waterweg het schip iet volste vertrouwen aan de rederij ien overgedragen. Het was de heei Boot jr. uit Leiden, die er zijn iJgJe over uitsprak, dat hij dit schip tnt overdragen. Hierbij nam hij te- de gelegenheid te baat alle aan- ei een hartelijk welkom tc te ?en. speciaal tot de echtgenote van reder. mevr. Haasnoot, dié het schip dopen. heer Boot constateerde voorts, dat il zowel voor de rederij als voor Beepsbouwwerf een zeer belangrijke k was, daar dit het eerste schip is «I uitgerust Is met een z.g. Kort- haalbuisroer, een enorme stap op 'Beepvaartgebied en de visserij in het bonder. „Gaarne aanvaard" is heer N. Haasnoot zei vervolgens, Mj gaarne dit fraaie schip bij de •van de rederij voegde en wees er Jat 1 ier beslist niet van moeten barden gesproken mag worden, dat het een vreugde is voor de N de K.W. 99 straks aan de Neder- ■5e Visserijvloot te kunnen toevoe- Beide heren brachten dank aan de Bjke leveranciers, de heer N. Haas- mste schipper Jan Dijkhuizen een succesvolle vaart, een goede ^t onder Gods Zegen toe. 'ijdens de heenreis bood de heer D. van Wageningen, een vriend van fam. Haasnoot, een rederij vlag "n. welke door de heer Haasnoot als tmbooi van vriendschap in de ver ding „De Banaan" onder dankzeg- ''n? werd aanvaard en die later in jtowezigheid van allen door de heer v. d. Kwaak, administratiefbe- «flfsleider bij de werf, na de over tocht van het schip in de top van de ïast werd gehesen. Modernste snufjes K.W. 99 is behalve van een Kort- tolbuisroer, bovendien nog voorzien Burgemeester Duiker neemt op de Nieuwe Waterweg het roer even over van stuurman r. d. Plas. Mevr. Duiker kijkt lachend toe of haar man de juiste koers wel weet te houden. Kon ik dit schip maar Katwijks haven binnen loodsen", zal de eerste burger van Katwijk wellicht gedacht hebben bracht. Bij deze zes zullen er zijn met een 660 p.k. motor en een opladings vermogen tot 1000 p.k. Ook zullen hier bij de winchmotoren belangrijk ver sterkt worden, wat weer de mogelijkheid tot sneller vissen groter maakt. Het binnenhalen van een net met. een snel heid van 85 meter per minuut wordt dan mogelijk. De technische ontwikke ling bij de modernisering van onze vloot is wel zeer stormachtig, aldus vertelde ons de heer Boot. waarvan de toepas sing van het straalbuisroer nu weer het beste bewijs ls. De „Maria Theresia" heeft een lengte van totaal 40 meter, een breedte van 7.60 meter en een holte van 3.80 Het Indonesische Parlement is bezig een resolutie op te stellen over de Indonesische aanspraken op Nederlands. Nieuw-Guinea, die aan alle Parlemen ten over de hele wereld zal worden toegezonden. Deze resolutie zal op de plenaire bij eenkomst van het Parlement van 23 oktober a.s. worden besproken De heer Ch. O. van der Plas naar Griekenland De lieer Ch. O. van der Plas. die als deskundige van de Technical Assistance Administration van de V.N. werkzaam isin Gambia, heeft zijn werkzaamhe den aldaar onderbroken en is uitgeno digd om gedurende drie maanden de regering van Griekenland adviezen te geven op het gebied van maatschappe lijk welzijn en ontwikkeling. De heer Van der Plas is eind septem ber van Gambia naar Griekenland vertrokken. meter. Er kunnen 2680 kisten vis ge plaatst worden en het schip meet 278 bruto ton. Zoals reeds vernield is het schip uitgerust met een 420 p.k. Stork motor alsmede een 140 p.k. motor voor de winch en een 40 p.k. motor voor de opwekking van elektriciteit. De meest moderne peilararaten maken het varen zonder kaarten vrij wel mogelijk. De verblijven zowel voor de schipper met zijn st mrman als voor de overige leden van de beman ning zijn prima verzorgd en laten inderdaad niets te wensen over. Het is een schip, dat zoals burgemees ter Duiker zich uitdrukte, eerder doet denken aan een modern pleziervaar tuig dan aan een schip, dat ter vis vangst zal worden uitgezonden. Met zulke schepen uitgerust kan onze Nederlandse Visserijvloot beslist een goede toekomst tegemoet gaan. Bou wers en rederij kunnen dan ook met recht trots zijii op deze nieuwe aan winst voor onze vloot. Weerstand onder bevolking psychologisch verklaarbaar Politieke waarnemers zijn van oor deel, dat het niet zo gemakkelijk zal zijn een dienstplichtleger van 500.000 man op de been te brengen als de Duit se Bondsregering zich dit wel voorstelt. De vaststelling van de diensttijd op twaalf in plaats van achttien maanden heeft in deze afwijzende houding tegen over het militaire leven weinig verande ring gebracht en zelfs het vrouwelijke deel der Duitse bevolking, dat vroeger zo met de uniform dweepte, wordt thans ongaarne gezien met een vrijwilliger van het nieuwe Duitse leger! In kringen van de regering acht men dit alles psychologisch zeer verklaar baar en men geeft er zich rekenschap van, dat het nog jaren kan duren voor dat het Duitse leger aan populariteit zal hebben gewonnen. Intussen trekt men zich in Bonn wei nig aan van de indruk, die de vaststel ling van de dienstplicht in Duitsland op twaalf maanden in de Europese hoofd steden heeft gemaakt, hoewel Duitse bij de NAVO gedetacheerde militairen van „verraad" door de regering gesproken zouden hebben. Dr. Jager, lid van de Christelijk-De- mocratische Unie en voorzitter van het Duitse verdedigingscomité, verklaarde tegenover een aantal journalisten, die dezer dagen dc hoofdstad van de Duitse Bondsrepubliek bezochten, dat de Duitse regering ervan overtuigd is haar ver plichtingen tegenover de NAVO te kun nen nakomen, ook indien zij de duur van de militaire dienstplicht op een jaar stelt. Een voordeel van deze kortere diensttijd is ook, zo merkte hij op. dat veel sneller reservedivisies beschikbaar zullen zijn. De Duitse regering is verder van oordcel, aldus verklaarde hij verder, dat ook bij deze kortere diensttijd bin nen drie jaar een strijdmacht van 500.000 man op de been kan worden ge bracht, die aan doeltreffendheid niet be hoeft onder te doen voor die van ande re NAVO-landen. Foto Will Eiselin, Rijswijk 52 HET gaat er in dit vibrerende leven niet alleen om iets te „beleven", maar ook om hetgeen „beleefd" wordt, vast te houden, zodat het U niet meer ontnomen kan worden. Hoevelen hebben niet „dit" en ..dat meegemaakt en er in later jaren nog slechts een flauwe herinnering aan? Het tegenwoordige leven ver gaat zó snel. dat de ene her innering de andere verdringt en dat er zelfs hele perioden, totaal uit Uw denken verdwenen zijn. Dat is niet bij iedereen het geval, het hangt natuurlijk ook af van uw ..vermogen tot her innering". bij de één sterker ontwikkeld dan bij de ander, maar in het algemeen toch wel zodanig, dat een dagboek of een foto-album geen overbodige attributen zijn, om Uw ver moeide hersens zo af en toe wat op te frissen. |-U moet U vooral niet den ken, dat ik hiermee recla me wil maken voor mijn fotograaf op de hoek. want reclame maken doe ik in deze rubriek voor niemand. Maar toch geloof ik. dat een foto- toestelletje. een plakboek en wat witte lijm het leven kun nen veraangenamen, omdat Uw herinneringen er door worden vastgelegd en U. zo tegen de 100 gekomen, kunnen doen uitroepen: „Hé. ja. dat heb ik in m'n jonge jaren óók nog eens meegemaakt". U slaat dan, als oud heertje of dametje, de bladen van Uw album om en het hele leven trekt aan U voorbij: vrolijke en droeve tijden, tijden, waarin U alles mee- of tegenliep, kortom, het hele lange en tóch zo korte leven, dat U als zand door de vingers is weggeglipt en dat U. al naar de aard der omstandig heden, nog eens mee zou willen maken ofprecies zo over doen. De meesten van ons zouden 'het totaal ènders aanpakken, dat weten we nu wel. Slechts heel weinigen hadden 't zó goed dat er geen wens meer over bleef en dat ze nu op hun ouwe dag in volle tevredenheid zitten te knikkebollen. Dit is natuurlijk het mooiste en je hoort dan ook de meeste 100-jarigen zeggen, dat ze 't bést naar hun zin hebben, voor al nu ze als extra-meevaller van Drees kunnen trekken. Maar ik ben er niet altijd zeker van. dat ze de waarheid en niets dan de waarheid spre ken, of vergis ik me? ieder geval: wanneer het leven zo zoetjes aan voorbij getrokken en er niet veel meer te beleven is, kunnen de foto-albums ik ken lieden, die er kasten mee vullen! een mens zijn leven opnieuw laten beleven. tN I le1 -L se Dit meisje denkt al druk aan „haar ouwe dag": haar foto's, worden zorgvuldig ingeplakt, ze rijen zich aanéén tot een „feest der herinnering": aan jonge liefde, aan huwelijk, aan kin deren enaan heerlijke vakanties! Misschien óók aan de dingen, die het leven versomberden, maar die er toch noodwendig een plaats in moeten krijgen, omdat ieders leven een wisse ling van licht en donker, van vreugde en verdriet is. Daaraan ontkomt niemand! Het foto-album legt dit alles vast: voor de mens die de in houd maakte, misschien voor de kinderen, héél misschien nog voor de kleinkinderen, zo goed als zeker niet meer voor de achterkleinkinderen. Dan is 't uit: voorgoed Maar tegen die tijd is óók dat mooie album wel verteerd Sic transit gloria FANTASIO. Mocht blijken, dat dit niet het geval is. dan kan altijd nog een verlenging van de dienstplicht worden overwogen, die dan misschien "beter wordt gerecht vaardigd dooi1 een gewijzigde psycholo gische instelling der Duitse bevolking tegenover het bewapeningsvraagstuk. Degenen, die kritiek uitoefenen op de beslissing der regering moeten niet uit het oog verliezen, dat Duitsland, in te genstelling tot de andere landen, waar men reeds over strijdkrachten beschik te. in betrekkelijk korte tijd zijn verde digingsmacht van nul tot twaalf divi sies moet opvoeren. Niet vergeten mag worden, dat Duitsland door de bezetten de overheid volkomen gedemilitariseerd was en de Duitsers zelfs geen jachtge weer mochten bezitten. Geen verlaging, maar juist verhoging Ook zuiver psychologisch was het daar om niet mogelijk de dienstplicht op 18 maanden vast te stellen. Het is echter niet juist te beweren, dat Duitsland zijn dienstplicht van 18 maanden tot 12 maanden verlaagt: de dienstplicht wordt van nul tot 12 maanden verhoogd. Op een desbetreffende vraag ant woordde dr. Jager nog. op 1 april van het volgende jaar, wanneer de eerste dienstplichtigen onder de wapens moe ten komen, geen ongeregeldheden te vrezen. In de grote stéden, zoals Ham burg en München zal. onder invloed van de Communisten, misschien enig verzet worden getoond, doch op het platteland zal men de dienstplicht, naar het zich laat aanzien, zonder meer accepteren, zo zei hij. Wel wordt verwacht, dat vele dienst plichtigen uit religieuze of andere over wegingen dienst zullen weigeren. Deze gevallen zullen ktuk voor stuk worden onderzocht aan de hand van de wet op de dienstweigering en in het algemeen zullen deze dienstweigeraars in staat ge steld worden gedurende een achttiental maanden administratieve diensten in het leger dan wel niet-militaire hulp diensten te verrichten. Dr. Jager achtte het verder waar schijnlijk. dat ook de Duitse strijdkrach ten door de Amerikanen met tactische atoomwapens zullen worden uitgerust. Hij waarschuwde er echter tegen zich uitsluitend op atoomoorlogvoering voor te bereiden daar dan de kans groot zou zijn, dat tegenstanders bij een eventuele aanval slechts de conventionele wapens zouden gebruiken. Ervaring met het Oosten Majoor Hempel, hoofd van de afdeling „Innere führung" van het ministerie van Defensie, vertelde de Nederlandse journalisten nog, dat Duitsland als grensland voor bijzondere problemen staat en met het Oosten meer ervarin gen heeft dan de andere Europese lan den. Het Duitse leger zal daarom moe ten worden opgebouwd op de geestelijke ondergronden van de nieuwe democra tie, daar het alleen dan doeltreffend kan zijn. De dienstplichtigen zullen daarom niet alleen als soldaat worden opgeleid doch ook doordrongen moeten worden van hun verantwoordelijkheid als staatsburger. De afdeling „Innere führung" van het ministerie zal de Duitse soldaat duidelijk moeten maken dat hij een deel is van de op de grond wet gebaseerde uitvoerende macht en een bijzondere taak heeft. Anderzijds mag het politieke denken niet door de dienstplicht worden onder broken en moet hij leren ook eerbied te hebben voor de opvattingen van anders denkenden. Na 20 juli 1944 (de aanslag op Hitier) hebben onze gedachten over de grenzen der gehoorzaamheid een wij ziging ondergaan en wij zijn in het nieuwe Duitse leger thans van oordeel, dat de grenzen van deze gehoorzaam heid niet verder moeten gaan dan de grenzen van het geweten. Wanneer een soldaat dus meent dat de grenzen van het geweten zijn bereikt behoeft hij niet langer te gehoorzamen. Verspreide vliegvelden Een luitenant-kolonel van de afdeling strijdkrachten van het Duitse ministerie van Defensie verklaarde, dat voor de op bouw van het nieuwe Duitse leger 4 tot 5 jaar nodig is. De Duitse divisies (zes infanteriedivisies en zes tankdivisies) zullen zeer beweeglijk en slagvaardig kunnen optreden en daar zij geheel „self supporting" zijn zullen zij ook bij atoom aanvallen hun operaties kunnen uitvoe ren. Wat het systeem van vliegvelden betreft zal de voorkeur worden gegeven aan de zgn. „Staffelflugplatze". een groot aantal verspreide vliegvelden, die de keuze bij atoomaanvallen door de vijand zeer zullen bemoeilijken. Bij der gelijke aanvallen zal dan altijd, van een of meer gespaarde vliegvelden de ver- geldingsaanval kunnen worden uitge voerd. Wat de opleiding van de soldaat betreft zal er ook naar gestreefd wor den deze in de loop van zijn opleiding drie maal van wapens en gereedschap te doen wisselen. Dit zal niet alleen er toe bijdragen de kracht van het nieuwe leger te vergroten, doch zal tevens een belangrijke troef voor de dienstplichtig® betekenen bij zijn terugkeer in het bur gerleven. Tenslotte Verklaarde hij nog dat het onderzoek naar de anteceden ten van de vrijwilligers zeer streng is en ongeveer 30 procent wordt afgewezen. Gedwongen Staatslening? Is het niet nodig ter verkrijging van voldoende middelen voor de woning bouw en de Deltawerken een gedwongen lening uit te schrijven? Deze vraag wordt de minister van Financiën, de heer J. Hofstra, gesteld in het voorlopig Tweede Kamerverslag over de algeme-c financiële beschou wingen. Inschrijving hierop zou dan verplicht gesteld moeten worden voor diegenen, die bijzonder hoge winsten gemaakt hebben. Met „Maria Theresia*9 K.W. 99 op volle zee Soebidjo zegt: „Australië hoeft niet te vrezen" De Indonesische minister van Voor lichting. Soedibjo, "heeft verklaard, dat er voor Australië geen reden is om te vrezen, dat „Indonesië oost- Irian (Australisch Nieuw-Guinea) zal aanvallen. Hij zei een verklaring van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, dat Australië sterk de Nederlandse soevereiniteit over West-Irian steunt, te betreuren. „Niet alleen, omdat Australië een naaste buur van Indo nesië is. maar ook omdat Australië de sympathie van het Indonesische volk heeft".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7