„Amerika's president rijdt als het ware op een tijger Ook in zich het tweede deel toont hij weer een taai vechter Afdeling Leiden winterwerk van VVD zet goed in Noren oefenen zich in guerilla VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 Memoires van Harry S. Truman (Van een bijzondere medewerker) Harry S. Truman 'eerst een niet op de voorgrond tredend senator, toen vice- president tegen-wil-en-dank, daarna door Roosevelts plotselinge dood onverwacht en onvoorbereid president van de Verenigde Staten van Noord-Amerika heeft onlangs op Democratische conventie te Chicago zjjn politieke zwanezang gezongen. De impulsieve Truman, in de loop der jaren een vertegenwoordiger der oude garde geworden (alhoewel men deze vitale, levendige man allerminst zjjn 72 jaren geeft!) verdedigde toen tot veler verbazing en tegen de algemene stroming in, de kandidatuur van de miljonair Averell Harriman. Het werd een grandioze misgreep. Met een overweldigende meerderheid werd Adlai Stevenson uitverkoren de Democratische banier hoog te houden en hij doet dit thans op zulk een agressieve wijze, dat zyn tegenpartij in de persoon van Eisenhower wel gedwongen werd een beperkte tournee enige uitbreiding te geven! Opmerkelijk document De beweegredenen van Truman voor deze. vooral Westeuropeanen moeilijk te begrijpen stap, behoeven niet nog eens aangehaald te worden. Slechts zij nog opgemerkt, dat de oude doorbijter, de ambteloos burger Harry S. Truman, zei te menen, dat de meer internationaal georiënteerde en op aanzienlijke buiten landse ervaring bogende Harriman beter op zijn plaats zou zijn in het Witte Huis dan de van buitenlandse ervaring ge speende Stevenson, die hij bovendien nog van „defaitisme" beschuldigde. Tekenend voor het karakter van Truman een vasthoudend vechters baas als het moet is echter, dat hij onlangs op een verkiezingsbijeenkomst in zijn woonplaats. Kansas City. Steven son ..de kundigheid en de ervaring" voor de functie van president toedichte. Truman en Stevenson Te merkwaardiger was ook Trumans keuze in Chicago, daar hij in 1952 op de presidentiële valreep staande Stevensons kandidatuur dicteerde. In het op een na laatste hoofdstuk van het tweede deel van zijn Memoires* vertelt Truman, waarom hij in 1952 ver reweg aan Stevenson de voorkeur gaf en waarom hij Harriman. die toen tevens dong naar het kandidaatschap, minder geschikt achtte. Een bewijs niet alleen, dat Truman met sterke sympathieën en antipathieën werkt, maar ook dat hij, eenmaal in een bepaalde positie ge drongen. resoluut met „het verleden" weet te breken. Kwamen deze karaktertrekken van Truman, die in 1945 als „leek" de pre sidentiële zetel beklom, vrij duidelijk tot uiting in het eerste deel van zijn Memoires, waar wij in het begin van deze zomer reeds uitvoerig over schre ven (19 mei), het tweede deel ontleent zijn betrekkelijke belangrijkheid o.m. STADSNIEUWS Spaans predikant komt naar Leiden Ds. Mario Cignoni Penella uit Bar celona, die momenteel een kort bezoek aan ons land brengt, komt a.s. donder dagavond naar Leiden om in het kerk gebouw van de Chr. Geref. Kerk aan de Steenschuur het een en ander te vertellen van het Protestantisme in Spanje. Ds. Cignoni Penella, die reeds 19 jaar evangelist is en sinds het einde van de Spaanse Burgeroorlog leider van een protestantse gemeente aldaar, was aan vankelijk bankbediende in Barcelona om daarna een theologische opleiding te Ge- nève te volgen. De heer C. Neeser. hervormd evan gelist in dienst van de Spaanse Evan gelische Zending, waaraan prof. dr. G. Wisse thans ere-voorzitter is, zal de le zing van ds. Cignoni Penella vertalen. De avond staat onder leiding van ds. C. v. d. Weele, chr. geref. predikant alhier. Inbraak aan Lage Morsweg RUIM 120 GULDEN VERMIST Terwijl de bewoners rustig lagen te slapen, is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in een per ceel aan de Lage Morsweg. De dader heeft zich toegang tot de woning verschaft door het opschuiven van een raam aan de straatkant. Uit een dressoir in de achterkamer werd een bankbiljet van f. 100. enkele zilveren guldens en enige papieren meegenomen. Voorts werd er uit een lade een porte- monnaie met twintig gulden vermist. Vermoedelijk werd in dezelfde nacht ook een poging tot inbraak gedaan in een woning aan de Hoge Morsweg. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht de heren J. Kist (Amster dam) en C. E. Th. Dinaux (Leiden). GIFT VOOR EXPEDITIE NAAR NIEUW-GUINEA De Stichting expeditie Nederlands Nif»uw-Guinea heeft bericht ontvangen dat een particulier, die onbekend wenst te blijven, ten behoeve van de a.s. expe ditie 'naar het Sterrengebergte een be drag van f. 5000 beschikbaar heeft ge steld. COÖPERATIE „VOORUIT" De ledenraad van de Coöp. „Vooruit" kwam in het gebouw van de Coöpera tie aan de Korevaarstraat bijeen. In deze vergadering bracht de be drijfsleider. de heer J. Riezenkamp. een uitvoerig verslag uit van de activiteiten in de verschillende afdelingen over de afgelopen maanden van 1956. Hij deed mededeling inzake de plan nen tot uitbreiding van het aantal krui deniersfilialen. o m de vestiging van een zei fbedieningswinkel Over de broodbakkerij en de afdeling brandstoffen werden aan de hand van cijfermateriaal eveneens mededelingen gedaan. De vergadering nam met instemming kennis van de aangekondigde plannen, waarover een geanimeerde discussie werd gevoerd. In een bestaande vacature tverd de heer H J. M Harms te Voorschoten benoemd tot lid van de Raad van Com missarissen. Zeventien miljard De kosten van het plan-Marshall zo herinnert Truman in zijn memoires waren begroot op 17 miljard dollar een zeer aanzienlijk bedrag dus, maar vergeleken met de kosten van de tweede wereld oorlog (voor de Amerikaanse belas tingbetaler) een klein bedrag, slechts 5 procent hiervan!! Gedu rende de looptijd van het plan- Marshall zou dit bedrag van 17 mil jard dollar zelfs neerkomen op niet meer dan 3 procent van het totaal nationaal inkomen. En 13 miljard bleek achteraf reeds voldoende te zijn aan de kwestie van de presidentsverkie zingen van 1952, en speciaal nu Truman in Chicago die opmerkelijke uitspraak over Stevenson heeft gedaan, de man, aan wie hij zoals hij schrijft in, 1952 „met een gerust hart de verant woordelijkheden van het leiderschap der partij over zou dragen". En verder: „hij was (in zijn verkiezingscampagne) bijzonder doeltreffend in het omschrij ven van de buitenlandse politiekHij appeleerde niet aan de zwakte, maar aan de sterkte van het volk." En deze man zou nu „defaitist" zijn geworden? Toegegeven moet echter worden, dat Truman in zijn memoires ook kritische woorden uit met betrekking tot de door Stevenson gevolgde politiek bij zijn ver kiezingscampagne. en deze vrij prin- Dertig procent voor dienst afgekeurd Wat Truman in zijn memoires schrijft over de gezondheidstoe stand van een belangrijk deel van Amerika's jongere generatie is rondweg schokkend. Op 1 april 1945 waren bijna vijf miljoen dienst plichtigen in de leeftijd van 18 tot 37 gekeurd, terwijl dertig procent was afgewezen op grond van een slechte gezondheidstoestand. Bo vendien moest ongeveer anderhalf miljoen man uit het leger en de marine ontslagen worden wegens fysieke of geestelijke onbekwaam heid, exclusief opgelopen verwon dingen. Ruim een derde van de vrouwen, die zich meldden voor het Women's Army Corps, werd verder afgewe zen wegens fysieke of mentale redenen cipiële kritiek zal deze zomer in Chicago wel haar uitdrukking hebben gevonden, waaraan nog toegevoegd kan worden, dat de zeer intelligente Steven son juist, deze harde kritiek zeer ter harte heeft genomen, gezien de huidige aanpak van zijn verkiezingscampagne. Fragmentarische opzet Vormt hierom het tweede deel van zijn gedenkschriften waarvan in te genstelling met het eerste deel. de Amerikaanse en Britse edities thans volkomen gelijkluidend zijn een min of meer opmerkelijk document uit het oogpunt van Amerikaanse geschied schrijving over de (bijkans gebruike lijke) machinaties bij presidentsverkie zingen, het moet gezegd worden dat dit tweede en laatste deel aanzienlijk min der bezieling toont dan het eerste, ter wijl bovendien de fragmentarische opzet duidelijk doet uitkomen hoeveel „ghost writers" (betaalde medewerkers) eigen lijk verantwoordelijk zijn voor de diver se hoofdstukken. Verder valt het op, dat. in dit tweede deel van zijn gedenkschriften verge leken met het eerste deel door Truman minder opmerkelijke dingen gezegd worden en minder zaken uit de doeken worden gedaan dan in het eerste. Wat hij beschrijft en waar hij aan herinnert zijn grotendeels reeds beken de zaken, destijds uitvoerig door de couranten besproken en gemeld of be schreven in andere, eerder verschenen memoires en soortgelijke uitgaven. Memoires by Harry S. Truman; in Nederlandse vertaling bij Elsevier. Amsterdam, deel I en II. Prof. mr. C. H. F. Polak: parlementaire controle heeft weinig invloed meer Het Leidse afdelingsleven van de V.V.D.. dat gisteravond na het zomer reces weer op gang kwam, is direct reeds goed ingezet. De belangstelling voor deze nieuwe aanpak van het winterwerk was bijzonder groot. In de ruime bovenzaal van „Het Gulden Vlies" bleef geen plaats onbezet. De voorzitter, prof. dr. C. J. F. Böttcher, die hierover zijn grote vreug de uitsprak, had een speciaal woord van gelukwens voor mevr. P. H. Smits- Witvliet, die onlangs is benoemd tot lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Voorts vroeg spreker aandacht voor de vergadering van de Centrale Leiden, die op 3 november te Gouda wordt gehou den en voor de provinciale vrouwendag van de V.V.D.. welke op 6 november in Den Haag plaats vindt. Prof. mr. C. H. F. Polak, één van de 25 Leidse juridische hoogleraren, die onlangs een openbrief publiceerden in zake de trage gang van zaken bij de laatste Kabinetsformatie, sprak deze avond over een Kabinetsformatie in het algemeen, waarbij hij uiteraard terlpops ook aandacht schonk „aan de trieste gebeurtenissen bij de vorming van het thans optredende Kabinet". In een boeiend, vaak ook geestig be toog behandelde prof. Polak, die slechts als belangstellend staatsburger zijn visie op een en ander wenste te geven, de vele facetten, die tegenwoordig bij een Kabinetsformatie in het geding zijn. Na enkele maanden van veelal vruchte loze pogingen, hebben wij thans een Kabinet, waarvan de samenstelling veel gelijkenis vertoont van het voorgaande. Hieraan ging o.m. een onbegrijpelijk geharrewar om de bezetting van de zetels vooraf. Volgens spreker zijn er vele omstandigheden, welke een vlotte formatie in de weg staan. Allereerst is daar het feit. dat niet één der partijen over een meerderheid in het parlement beschikt, bovendien is de heftige ver- kiezinsstrijd. die met name tussen de P. d. A. en de K.VP. indertijd gevoerd is. niet vreemd aan de moeilijkheden, die zich rondom de Kabinetsformatie hebben voorgedaan. Ondanks deze strijd trekt men althans naar het uiterlijk te beoordelen nu weer gezamenlijk op. Uitvoerig wees prof. Polak er vervol gens op. dat de macht van de ministers thans veel groter is dan in het verle den en dat de invloed van het parlement op de staatszaken is verzwakt. Hierdoor laat het zich ook verklaren, dat het „touwtrekken" om de ministerszetels zo is toegenomen. Over tal van kwesties, die op internationaal niveau liggen heeft het parlement vrijwel geen zeg gingschap meer. Nederland kan daar over niet meer zelfstandig beslissen. In vele belangrijke kwesties, ligt de werke lijke macht niet bij het parlement, doch bij niet Nederlandse gezagsdragers. Volgens spreker neemt ook op natio naal terrein de invloed van het parle ment af. Er zijn thans vele commissies, organen en lichamen, die ele zaken reeds bij voorbaat regelen. Als b.v. de S.E.R. een stelsel voor de ouderdoms voorziening ontwerpt, kunnen daaraan veelal de ministers weinig veranderen. En volgens spreker het parlement in het geheel niet. al zal het er ongetwij feld veel over zeggen. In theorie, aldus prof. Polak, is elke minister verantwoording schuldig aan het parlement, doch in de praktijk heeft de parlementaire controle wei nig invloed meer. In vele gevallen Is het zwaartepunt van het beleid ver legd naar de ministers en hun advi seurs. Voorts heeft ook het advies, dat de ministers vragen aan experts en des kundigen en dan veelal wordt opgevolgd, de invloed van het parlement verzwakt. Al deze omstandigheden liggen ten grondslag aan de stroijd, die spreker met verheffend acht. om de ministerzetels. Toch is dit geen excuus voor de lang durige Kabinetsformatie, temeer daar men het in beginsel al eens was over het te voeren program. Tenslotte wees prof. Polak er op. aat door de huidige gang van zaken de ministriële verantwoordelijkheid en de openbaarheid in het gedrang komen. Spr. verwachtte van het V.V.D.. aie tegen wil en dank in de oppositie is ge komen. al haar invloed zal aanwenden om onze staatsvorm zo goed mogelijk te doen functioneren. Na een korte pauze volgde een aan gename gedachtenwlsseling. LEIDERDORP Chinezen op Midden-Java VROUWENBOND VERGADERDE EN RICHTTE ZANGKOORTJE OP Gisteravond vergaderde de Ned. Ohr. Vrouwenbond in de Kleine Zaal van het Gebouw. De vergaderig stond onder leiding van mevr. Mechelse. Mej. J. van Vliet, met verlof hier te lande, hield een vlotte en boeiende causerie over haar werk onder de Chi nezen op Midden-Java. Haar stand plaats is Semarang, maar haar werk zaamheden strekken zich ook uit tot de omgeving daarvan. Mej. Van Vliet vertelde eerst iets over de algemene situatie, hoe de Chinezen in die streken gekomen zijn. hoe zy met het Christendom in aanraking kwamen, maar ook van de tegenstand als gevolg van de bij hen zo sterke voorouderver- ering. Veel heilzaam werk werd verricht door John Soem, een Chinees van ge boorte, die in Amerika gestudeerd had, doch als eenvoudig man onder zijn ras genoten werkte. Wat het werk van mej. van Vliet betreft, dit bestaat onder meer in het brengen van huisbezoek, ziekenbezoek, catechisaties en bijbelk ringen. Haar ideaal is, waaraan zij ook metterdaad werkt, om in Semarang een internaat te vestigen. Dat zij haar werk nog mag doen is gelegen in de omstan digheid, dat er door de Chinese en Ja vaanse kerken om gevraagd wordt. Over enkele weken hoopt mej. van Vliet haar werk op Midden-Java weer te gaan her vatten. De bestuursverkiezing, welke eveneens op de agenda stond is tot de volgende vergadering uitgesteld. Wat de agenda niet vermelde doch wat wèl heeft plaats gehad is de oprichting van een zang koortje. De volgende maand hoopt de Vrouwenbond het 20-jarig bestaan te vieren. VOORSCHOTEN D.E.S. D.E.S. I heeft haar eerste wedstrijd in de LD.D.B. verloren van S.D.V. te Sassenheim met 146. De uitslagen van de damwedstrijd luiden: W. Krom (Sassenheim)—v. d. Meij (Voorschoten) 20 (regl.); De Jong— Oostergo 1-1; CouveeJ. v. Bemmelen 11; DemmenieB. van Bemmelen 1J.P. Krom (res.)—Zitman 2—0; DreefOudshoom I—<1; Bekebrede In één (lag vier doelen op een weg Op één weg vier doden bH drie ver keersongevallenHet was de Ryksweg van Breda naar Tilburg, die deze zeer droeve eer te beurt viel. Eerst, slipte een personenauto met ze ven inzittenden en reed in volle vaart tegen een boom. De gevolgen waren vre selijk. Twee jongetjes kwamen om het leven. Het negenjarig zoontje van de bestuurder, de heer J. Holtmans uit Am sterdam en het 6-jarig jongetje P. van der Meer. die met zijn moeder en een vierjarig zusje eveneens in de auto za ten De heer Holtmans en zijn echtge note werden levensgevaarlijk gewond. Het vierjarig kindje brak een arm. Me vrouw Van der Meer en haar jongste kind kwamen met de schrik vrij. Op dezelfde weg werd 's avonds de 65- jarige B. Kuysters uit Dorst bij het oversteken van de weg door een passe rende auto gegrepen en op slag gedood. Nog was het" met genoeg. In de nacht gebeurde er opnieuw - ditmaal in de buurt van de vliegbasis Gilzerijen een verkeersongeluk met dodelijke afloop. De weg was door regen en gevallen bla deren glad geworden, hetgeen de chauf feur van een bestelauto noodlottig werd. De wagen begon te slingeren, de beide inzittenden werden uit de wagen geslin gerd en tegen het wegdek gesmakt. Het kostte het leven aan de heer Van Gorp. Zijn mede-inzittende werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis gebracht. De cabine van de bestelauto is van het chassis gescheurd en later op een afstand van ongeveer 240 meter terug gevonden. Ook werd de kap van de laadruimte afgerukt. De lading lag overal over de weg verspreid. Het ver keer lag gedurende drie kwartier vol komen stil. Tot herstel van de eenheid De Indonesische legerstafchef, ge- neraal-majoor Nasoetion. en de com mandanten van de zeven territoria zullen in de „nabije toekomst" bijeen komen om te pogen de verbroken een heid in het leger te herstellen. Een gelijksoortige bijeenkomst is ver leden jaar op 16 februari in Djokja karta gehouden, waarbij alle officieren beloofden de eenheid te bewaren. Volgens officiële zegslieden zal op de bijeenkomst vooral worden gesproken over de speciale commissie van onder zoek, die was ingesteld om officieren te verhoren, die verdacht worden van politieke activiteiten en corruptie. Voorts zal worden beraadslaagd over de mddelen om opstandige bewegingen, zoaals de Daroel Islam, te bestrijden. De Vreng en Zevenboom gezakt voor het examen Noch Wim de Vreng noch de 19- jarige Nederlandse emigrant in Australië Gerrit Zevenboom is in ge slaagd beneden de tijd te blijven, welke het Nederlands Olympisch Co mité als eis gesteld had voor hun deel name aan de Olympische Spelen te Melbourne. In aanwezigheid van de Ned. Olym pische attaché, de heer J. E. Smiley, die rapport zal moeten uitbrengen aan het N.O.C., zijn beide zwemmers in het Olympische zwembad gestart voor hun examen. Zevenboom zwom de 1500 me ter in een tijd van 19 min. en 9 sec. Het N.O.C. had 19 min. aals uiterste limiet gesteld. Wim de Vreng. die werkend aan boord zijn overtocht naar Australië zelf had verdiend, en reeds deze week ge zegd had, dat hij niet in voldoende vorm stak om e door het N.O.C.-tijd van 57,5 sec. over de 100 meter te halen, kreeg gelijk. Met 60,3 sec. bleef hij er ruim boven. Mevr. Timmermans, die de beide Nederlanders traint, gaf na afloop van het examen echter als haar me ning te kennen, dat het N.O.C. wel licht nog de hand over het hart zou strijken voor Zevenboom, wanneer deze bij de proefwedstrijden van het Australische Olympische team, waar aan hij volgende week zal mogen deel- nemen, een betere tjjd kan maken.. Rapport pubiikaties maandag in ministerraad (Van onze Haagse redactie) Reeds in de ministerraad van maan dag a.s. zal het rapport worden be sproken dat de Rijksrechercheur, be last met het onderzoek naar de pubiikaties in het Engelse zondagsblad met betrekking tot het Koninklijk Huis, aan de minister-president zal uitbrengen. Nagegaan zal worden in hoeverre HM. de Koningin zal kunnen worden geadviseerd, wijzigingen in de hofhou ding aan te brengen. De regeling van de eigen hofhouding der Koningin en die der leden van het Koninklijk ge slacht behoort aan Hare Majesteit. De wenselijkheid is gebleken, de bemoeiin gen tot het bereiken van een doelmati ger coördinatie van de verschillende diensten van het Koninklijk Huis. waar van nog maandag j.l. in een officieel communiqué melding werd gemaakt, te bespoedigen. Vandaag hebben diengaande bespre kingen plaats gehad te Soestdijk; waaraan ook door H.M. de Koningin en de Prins werd deelgenomen. Weggen 11; Snel—Gtauthamer 20; Pauw ires.)De Bruyn 11. D.E.S. II verloor van Samen Sterk met 12—8. De uitslagen van de onderlinge bor- denwedstryden zijn: Eerste klasse: StormB. van Bem melen 02; J. van BemmelenOoster go 20; WeggenZitman 1.1; Staut- hamerJ. v. d. Vlekkert 2-0; De Bruijn Oudshoom 1'1; J. v. d. Veldenv. d. Meij 0—4!: J. v. d VeldenDe Bruijn 1—1. Tweede klasse: BuskensTurenhout 02; H. v d. VlekkertOosterom 20; KnolDe Ruijter 20; Hanamevr. Vermeulen 2-0; WesterbeekKnol 2-0; Van EgmondHana 20; Van Delft H. v. d. Vlekkert 11: De Ruijter v. d. Munt 02; Th. v. d. HulstBus kens 0—2 RAADSVERGADERINGEN De eerstvolgende gemeenteraadsver- gadering wordt gehouden op vrijdag 26 oktober. De gemeentebegroting wordt behan deld op 19 en 21 november. De eerste avond worden de algemene beschouwin gen gehouden: de 2e avond is, als vorig jaar. bestemd voor het antwoord van B. en W. en de behandeling van de be- groitng. Deze pagina Is gedeeltelijk gecorrigeerd Vechten tot de laatste man'" Acht vrijwilligers in gymnastiekbroek trotseerden vier weken regen en koude (Van onze correspondent in Oslo) .Vechten tot de laatste man" Dit parool krijgt thans Iedere tot de dienst ge roepen Noor. alsmede elk lid van de Burgerwacht in zijn dienstboekje geplakt. De 100.000 man sterke burgerwacht wordt bovendien op een eventuele gue rilla voorbereid. Er zijn bovendien nog andere gebeurtenissen, die er op wijzen dat de Noren zich door de muziek uit het oosten niet bepaald in slaap laten wie gen. Uit een gesprek dat wij met een N oors officier mochten hebben, bleek dui delijk. dat men in Oslo vooral twee lessen heeft geleerd. De eerste les kreeg men in 1940. Sindsdien weet men dat waakza amheid een eerste vereiste is. De tweede werd in Korea gegeven. Toen bleek dui deljjk .dat schijnbaar hopeloze situaties niet altijd geheel hopeloos zijn en dat nimmer de moed mag worden verloren. door oefening, door zich te wennen aan de situatie, kon men veel meer uit houden. Het kwik lag steeds om en na bjj het nulpunt, afgezien dan tijdens het middaguur. Deze jonge mannen konden leunende tegen een boom sla pen. Het best vonden zjj het om op de rug te liggen en de armen gekruist over de borst te houden. Aan deze prak tische studie werd ook deelgenomen door een Amerikaanse fysioloog. Voor zover bekend hebben de acht proefkonijnen geen schade opgelopen. Er wordt niet eens een verkoudheid gemeld. Dit „harden" van militairen is voor Nederlanders misschien wel erg vreemd, maar ook het Zweedse leger doet aan dergelijke experimenten. Zo komt het dikwijls voor, dat een troep zonder voedsel voor een opdracht van 3-4 dagen de bossen wordt ingestuurd. De soldaten moeten zich dan kunnen redden. Slechts in geval van nood mag de reserve worden aangebroken. Der gelijke oefeningen kunnen zelfs in de winter plaats hebben. Les geleerd uit twee ervaringen Met de in Korea opgedane ondervin dingen wordt nu de burgerwacht en ook het leger voor sabotage- en guerilla- werk opgeleid Ruim 100.000 man zullen een speciale training ondergaan en zich oefenen in aanvallen vanuit schuilplaatsen. .Dat hebben wij eigenlijk altijd al gedaan, dat is niets nieuws zei men ons. „O, nee?" gaven wij, continentaal den kend terug. Een leger denkt wel in de eerste plaats aan de strijd vóór de linies van de vijand, en niet aan een gevecht achter deze linie. De Noorse officier dacht echter niet in Jinies" Hy zag de mogelijkheid, dat de Vijand enkele be langrijke plaatsen bezet en misschien de radiostations verovert. Er zullen dan echter nog genoeg „witte plekken" zijn, van waar de strijd kan worden voortge zet En het gaat er nu om dat het mo reel van de daar gestationeerde troepen niet wordt gebroken Daarom dus het nu gegeven parool „vechten tot de laatste man" Wie strategisch denkt, mag trouwens niet vergeten dat. Noorwegen even groot is als Groot Brittannië, maar slechts 3,5 miljoen inwoners telt. Veel hangt vian het moreel af. maar even belangrijk ayn de lichamelijke con ditie en de wetenschap: ..hoeveel kan ons lichaam eigenlijk, uithouden". Om dit na te gaan hebben zojuist aclit vrijwilligers (studenten en mili tairen) vier weken lang in noord-Noor wegen regen en koude getrotseerd. Zij waren slechts gekleed in een gymnas- tiekbroekje en een dun hemd. Iedere nacht werd buiten geslapen. Hooi of dekens kwamen er niet bij te pas. Ook geen tent. Eén van de studenten merk te al gauw. dat het geen zin heeft het lichaam door beweging warm te hou den. Dat helpt maar tijdelijk. Maar Aanbieding geschenken N.D.V.N. Donderdag 25 oktober a.s. zal de com mandant van het Regiment van Heutz namens het voormalige Nederlandse de tachement V.N. te Oirschot een ge schenk aanbieden aan de Amerikaans militaire attaché als vertegenwoordiger van het „38th United. States Infantery Regiment". Dit geschenk is een blijk van waardering voor het 38e regiment, waarbij het Nederlandse bataljon was ingedeeld tijdens de oorlog in Korea 1951—1954. Het geschenk is een officierssabel der Kon. Landmacht, in cassette, versierd met de emblemen van het Regiment van Heutz. het „38th United States Infan- trv Regiment" en het Nederlandse de tachement V.N., en met een schild, waarin een opdracht is gegraveerd. MEISJE DOOR GAS GESTIKT. De 17-jarige Catharina Polhoud te Harderwijk is gisteren door gasverstik- king om het leven gekomen. Haar 13- jarige broer, die bewusteloos op zijn bed werd aangetroffen, heeft men door het toedienen van zuurstof in het leven kunnen houden. Het ongeluk is te wij ten aan het feit, dat in de keuken de gaskraan niet geheel gesloten was. De ouders, die met open raam sliepen, heb ben geen hinder ondervonden. KONINGIN BEZOEKT TENTOONSTELLING „START". (Speciale berichtgeving) Vanmorgen heeft H. M. de Koningin een voorbezoek gebracht aan het Cen traal Museum te Utrecht, waar zij de tentoonstelling „Start" bezichigde. Deze expositie heeft tot doe! jonge kunste naars in de gelegenheid te stellen hun werk aan het publiek te tonen. De ontvangst droeg een strikt intiem karakter. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen; LabouchereLagerwey, zn, Haarlem; Den BakkerMulders, zn, Rotterdam; H. G. VerkerkDe Jongh, zn, Kenya; Van Oosterwijk Bruyn— Roorda, dr, Naar den. Getrouwd: A. A. Bosschaert en B. M. A. de Bruyne, Voorburg; J. Varke- visser en P. M. Sterling, Rangoon; ïr. M. H. van Mens en mr. T. Winkel, Delft; P. Baardse en L. van Remundt, Baren- drecht; J. Ek en H. Spoel, Vlaardingen; mr. G. Hubée en mr. S. Boonzaayer, IJsselmonde; ir. L. P. Stephan en C. W. Lehnkering, Londen. Overleden: L. C. HoekeCroes, vr 83 jr, Den Haag; M. M. G. Woensdregt, m 68 jr. Amsterdam; Th. A. A. Janssens m 52 jr, Rotterdam; G. R. von Diepen- broek, m 88 jr, Amsterdam; R. Polak, m 86 jr, Lausanne; A. W. D. M. von der MöhlenBunker, vr, Aerdenhout; J. Broer, m 84 jr, Utrecht. BEURSOVERZICHT Apathie duurt voort Amsterdam, 19 oktober. Het blijkt koekoek eenzang op de Am sterdamse Effectenbeurs; uiterst kleine fluctuaties en vrywel geen handel. De laatste dag van deze beursweek bracht hierin geen verandering. Gezien het koersverloop in Wallstreet was de stem ming vanmiddag echter niet onbevredi gend. Bij de internationale fondsen stelde alleen Philips lloht teleur. Het lampenbedrijtf noteerde circa 1 punt la ger, dit in tegenstelling tot de andere internationals die 1 2 punten wisten te avanceren. Op de scheepvaartafdeling was de on dertoon wederom niet ongunstig en be scheiden verbeteringen hadden de over hand. Dit geldt met name voor Stoom vaartmaatschappij ..Nederland', die ruim 1 punt steeg. Koninklijke Rotterd. Lloyd bleef echter iets aether. Cultures in feite onveranderd. Vandaag begint de claim- handel in Hoogenbosch schoenen. De theoretische waarde van de claim was f 157.50. Als adviesprijs werd vanmiddag opgegeven f 140hetgeen een koersver lies voor de aandelen betekent van 70 Aandelen Smit's ransformatoren werden slechts een kleinigheid lager vernomen, ondanks de minder gunstige gang van zaken en het lagere divdend. Guldens beleggingen stil en in doorsnee op peil. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 19 oktober. Londen 10.63¥4—10.63%; New York 3.823'4—3.83; Montreal 3.93A3.93A; Parijs 1.0810 1.0820; Brussel 7,60%—7,61%; Frank furt 90,78'290,8314; Zürich 86.89''2— 86,94%; Zürich (vr. fres) 89.31 >2— 89.36%; Stockholm 73.43%—73.48%, Kopenhagen 54.95—65.00; Oslo 53,14% 53,19%; Milaan 60,62%—60,67;. Beurs van Amsterdam Vrijdag 19 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obL 88% Ned. '51 3% 94 94 b Ned. '53 (3%) 92% 92A Ned. '56 3% 92 92 Ned. '48 3% 83 88% Ned. '54 3% 89% 89% Ned. '55 3% 887s 89% Ned. '55 II 3 90% 89% Ned. '47 3% (3) 91 91 Ned. "37 3 87% 87% Dollarlng '47 3 93% 94% Investeringscert. 3 92% 92% Ned. 62-64 3 92% 92A Indië A3 91% 91A Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 48% 49_ Nat. Handelsbank 112% 111% Ned Handelsmy. 18186 A K U 237% 237% Philips 282% 281% Unilever407% J0fi% Wilton Feyenoord 345 355 Bill ton 2de r 232% 232% Kon. Olie (f 50.—) ill Kon. Olie 813% 814% Amst. Rubber 74 74% Holl. Amer lyn 195 195 Kon N. Stoomboot177% 178% Ned Scheepv Unie 167 167% H.VA96% 96% Java Cult56% Deli Mij .en (Ver.) 105% 105% Senembah67% 67 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 92 Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam -37 I-in 3% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 100 A 99% Premieleningen 100 104 A'dam '56 I 2% 96% 97% A'dam '56 n 2% 103 102% Eindhoven '54 2% 99% 99 Enschede '54 2% 95 Den Haag '52 I 2% 105% 106% 105 104% R'dam '52 12% 109% 110 idem n 2% 108% 107% Utrecht '52 2% 112% 112% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 231 Rott. Bank 198 Twentsche Bank 204% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr 212 Kon. Ned. Grofsm. 113 Rott. Droogdok Mij. 613 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. My. 86 Internatio103 Diversen Albert Heyn287% Ned My Walv.vrt. 71B Spoorwegen Deli Spoorweg My. 22 Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp. 7811 78% 234 200 207 215% 113% 615 86 102 22% 79% 78 Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bur v. Bouwnyv Int Kunststof! Ind Kon Ned Edelmet Pref wa. idem Textiel Gebr v wyk Leidsche Wolsplnn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Betonm. V.K. 18/10 413 123 63 62 70 70 79 78L 335L 470 169 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5