Politie in tweede Maagdenburg tracht een Poznan" te voorkomen WEERBERICHT grote fabrieken afgezet hoge levensstandaard en arbeidsnormen wekken onrust Weer vele verkeersslachtoffers Paraguay beschuldigt Russische ambassade van mensensmokkelarij Voormalige mijnenveger was met wapens op weg naar Algerije 95ste Jaargang VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 No. 28964 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: 4. W. Henny Hoofdredacteur: 4. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f Ij— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 V Vier Lage De Oostduitse politie heeft in Maagdenburg tenminste vier grote fabrieken afgezet om een „tweede Poznan" te voorkomen, aldus verneemt het Anti-com munistische comité van vrije juristen. Ook in andere Oostduitse steden heerst arbeidsonrust, als gevolg van de lage levensstandaard en de gestegen arbeids normen, die niet gepaard gaan met hogere lonen. In Karlmarxstadt (het vroe gere Chemnitz) en Erfurt hebben zich stakingen voorgedaan. De autoriteiten schijnen de toestand evenwel meester te zijn. Om die reden durfde de Oostduitse radio gisteravond bekendmaken, dat de berichten over onrust en stakingen „leugens" zijn. Enkele dagen geleden Is echter In het officiële Oostduitse vakverenigingsblad „Tribüne" voor het eerst melding gemaakt van meningsverschil tussen arbeiders en directies. Het blad noemde de eisen van de arbeiders gerechtvaardigd en ver weet plaatselijke vakbondsfunctionarissen en vertrouwensmannen, dat zij de grote belangen van de arbeiders niet voldoende behartigen. In vier grote fabrieken, al dus de „Tribüne", zijn verkeerde maatregelen van economische ambtenaren niet tijdig door de vakverenigingen verhinderd. Dit had tot „gerechtvaardige ontevre denheid onder groepen arbeiders" geleid. de relletjes van 28 juni te Poznan, heeft donderdag op een zitting van het ge rechtshof de Poolse pers beschuldigd de processen te Poznan op een eenzijdi ge wijze te hebben verslagen. Hij ver weet de bladen dat zij slechts fragmen ten van de pleidooien van de verdedigers en enkele getuigenverklaringen hadden gepubliceerd en dat zij de beklaagden hadden beschreven als „straatschen ders en bandieten" voordat de recht bank uitspraak had gedaan. Volgens hem hadden de verdedigers verklaard, dat „deze manier van onder druk zetten door de pers niet toegestaan mag wor den". De mensen op dé publieke tribune lachten toen deze verdediger zich richt te tot de overvolle perstribune en zei „de pers heeft tot nu toe een bochel ge had en zij is niet in staat recht over eind te gaan staan". Hier en daar wordt teugel gevierd De gewezen Hongaarse premier Nagy, die enkele dagen geleden weer tot de communistische partij is toegelaten, is opnieuw aangesteld als hoogleraar in de landbouwwetenschap en staathuis houdkunde aan de Karl Marx-universi- teit in Boedapest, aldus een bericht van Radio-Boedapest. Zoltan Tildy, de voormalige Hongaarse president, die na zijn aftreden in juli 1948 onder politietoezicht heeft gestaan, heeft donderdag gesproken op een bij eenkomst van de Petöfi-club in Boeda pest. zo meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. Tildv verklaarde, dat hij de rest van zijn leven wil wijden aan het maken van propaganda voor landbouwcoöperaties. Niemand mocht echter gedwongen wor den tegen zijn zin tot een coöperatie toe te treden, zo voegde hij hieraan toe. Radio-Boedapest meldt, dat de ge meenteraad van Stalingrad, het nieuwe grote Hongaarse industriecentrum, be sloten heeft de naam van de stad te wijzigen. Men wacht nu op een besluit van de regering over de nieuwe naam. Kritiek op Poolse pers Een verdediger van de acht beklaag den, die terechtstaan voor deelname aan Vragen aan minister over proces Schmidt Het Tweede Kamer-lid, mr. K. T. M. van Rijckevorsel heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de Volgende vragen gestel'd: „Is het juist, dat de woordvoerder van het Nederlandse Hoge Commissariaat te Djakarta, na afloop van het strafproces in eerste aanleg tegen onze landgenoot Schmidt, heeft verklaard, dat naar zijn mening het proces „op legale wijze" was verlopen? „Zo ja, acht de minister de mening van deze woordvoerder dan niet volstrekt in strijd met het door de Nederlandse regering ter zake van de procesvoering uitgegeven witboek „Administration of Justice in Indonesia?" Welke maatrege len zal de minister nemen om de onjuiste indruk, die de mededelingen van de woordvoerder ook in het buitenland heb ben gemaakt en nog zullen maken, weg te nemen, te meer daar het Engelse woord „legal" een andere betekenis heeft dan het door de woordvoerder gebezigde woord „legaal?" „Is de minister voornemens te bevor deren, dat ter zake van de onrecht matige procesvoering tegen Schmidt en het kennelijk misbruik van het Indone sische justitiële apparaat voor andere doeleinden dan te komen tot strafvon nissen, die in werkelijkheid rechtspraak zijn, een vordering tegen de republiek Indonesië bij het Internationaal Ge rechtshof aanhangig wordt gemaakt?" ONTSNAPTE NEDERLANDER IN BREMEN GEVAT. De 32-jarige Nederlander Willem van der Vaart uit Amsterdam die in Bre men een gevangenisstraf van 21 maan den ondergaat, wegens diefstal met braak, is gisteren bij dichte mist ont vlucht van een weide bij de gevangenis, waar hij te werk gesteld was als melker. Nauwelijks was de ontsnapping gesig naleerd of er werd groot alarm geslagen. Van der Vaart werd enige tyd later op het stationsemplacement van de haven gevat. Teveel „van bovenaf" Leiders van de Italiaanse com munistische partij hebben donderdag te Rome verklaard, dat zij him greep op de partij willen verslappen. In een politie ke verklaring, bestemd voor het partij congres dat in december zal worden ge houden. zeggen zij dat de Italiaanse communistische partij te lang „van bo ven af" bestuurd is en dat dit geleid heeft tot „het ontbreken van democra tisch leven op alle niveaus hetgeen een zwak politiek optreden tengevolge heeft gehad". Men neemt aan dat deze verklaring is geschreven door partij-secretaris Tög- liatti en zijn voornaamste medewerkers, diè allen hun functies al meer dan tien jaar bekleden. In de verklaring wordt voorts gezegd, dat „democratie binnen de partij wen selijk betekent, dat alle leden deelnemen aan het opstellen en het verwerkelijken van de partijpolitiek. Discipline, een der voornaamste kenmerken van een com munistische organisatie, moet voort vloeien uit het volledig, bewust aan vaarden van de door de partij uitge stippelde politieke richtlijn en uit de oprechte instemming van alle leden met de beslissingen van de meerderheid". De verklaring, die. een aantal uitge werkte hervormingen van de partij-bu reaucratie bevat, vermeldt echter, dat de leiders van de partij van plan zijn hun systeem om slechts een kandidaten lijst voor functies in de partij in te die nen, te handhaven. „Blijft steeds hameren op de onvrijheid van Oost-Europa" In een rapport aan de Europese As semblee te Straatsburg heeft het Ne derlandse Tweede-Kamerlid F. J. Goed hart de Westelijke landen opgeroepen de vrijheid en onafhankelijkheid van de Oosteuropese landen als voorwaarde te blijven stellen voor een overeenkomst met de Sovjet-Unie. De toenemende contacten tussen Oost en West houden volgens hem het gevaar in. dat de bevol king van Oost-Europa de indruk zou krijgen, dat het Westen zijn verhouding tegenover het Sovjetrussische blok van een strijd voor vrijheid in een vreed zaam naast elkander bestaan heeft ge wijzigd. Verzekeringen van voortgezette toe wijding aan de zaak van de vrijheid der Minister Luns 2 november naar New York De Minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal vrijdag 2 no vember a.s. naar New York vertrekken als leider van de Nederlandse delegatie naar de elfde algemene vergadering der Verenigde Naties welke op 12 november as. wordt geopend. Verwacht wordt, dat minister Luns voor de duur van het al gemene debat ongeveer drie weken in New York zal blijven. Gelukwens voor mevrouw Bouman MET HAAR ONDERSCHEIDING Het Nationaal Comité Jungschlager heeft mevrouw Bouman telegrafisch met haar benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw al in een deel van .onze vorige oplage gepubli ceerd gelukgewenst. Heet Nationaal Comité vertegenwoordigt alle plaatse lijke Jungschlager-comité's in Neder land. „gevangen" naties moeten volgens de heer Goedhart meer gezag krijgen, door ze met politieke acties gepaard te laten gaan. De tijd voor zulke acties acht hij rijp, nu in Polen en andere landen ge bleken is. dat de Sovjet-Unie voor ern stige politieke en economische moeilijk heden staat. Deze zouden tenslotte tot een duidelijke politieke terugtocht der Sovjet-Unie kunnen leiden, zo meent hij Daarom pleit de heer Goedhart voor een krachtige houding der Westelijke landen, van wie hij verlangt, dat zij bij elke gelegenheid in de Ver. Naties de Sovjet-Unie van agressie, kolonialisme en schending van internationale verdra gen zullen blijven betichten. Commissaris van politie te Gouda gedood Gisteravond is de commissaris van politie van Gouda, de heer C. Hess, bij e~n verkeersongeval om het leven gekomen. De heer Hess was per rijwiel op weg naar het St. Josephpaviijoen aan de Graaf Florisweg te Gouda waar zijn echtgenote verblijft. Hij wilde voor het paviljoen de weg oversteken en werd daarbij gegrepen door een personenauto en viel aan de linker zijde van de weg neer. Een geneesheer van het ziekenhuis was onmiddellijk aanwezig, maar even nadat de heer Hess het St. Josephpaviijoen was binnengedragen overleed hij. Bij de Vlakerbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland gebeurde gistermid dag een ongeval, dat de heer J. Cosijn uit Middelburg het leven heeft gekost. Hij stond aan de kant van de weg naast zijn geparkeerde wagen, toen een be stelauto naderde. Deze moest remmen voor een tegenligger, slipte en raakte de heer Cosijn, die tegen zijn auto werd gedrukt. In de loop van de middag over leed het slachtoffer in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen. Een persoon werd gedool, twee ernstig gewond en een vierde licht gewond, toen gistermiddag een auto op de Rijksweg LeeuwardenHarlingen tussen Mars- sum en Dronrijp slipte en tegen een boom reed. Het slachtoffer was de heer E. A. M. Claushuis uit Den Haag. Verder zaten nog in de wagen zijn echtgenote, zijn broer en diens echtgenote, die met min of meer ernstige verwondingen vrijkwamen. In Zwolle is het 5-jarig meisje J van de Stouwe gistermiddag, toen zij plot seling de Meppelerstraatweg in Zwolle overstak door een personenauto gegre pen. Het kind was op slag dood. Gistermorgen moest een bestuurder van een auto op de Rijksweg ten zuiden van Wolvega, nabij de brug over de Linde, voor een tegenligger remmen, waarbij hij tegen de lading van een met een paard bespannen bodewagen opreed. Een der inzittenden van de auto, de heer G. Krol uit Amsterdam werd ge troffen door spoorbielzen, die in de wagen drongen. Hij moet vrijwel op slag dood geweest zijn. De bestuurder, de heer A. Scholten uit Heemstede werd naar een ziekenhuis vervoerd. De auto was zwaar beschadigd. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 20 OKTOBER Zon op: 7.15 uur: onder: 17.38 uur. Maan op: 17.44 uur: onderi 8.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.24 en 15.41 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Veel illegale propaganda onder slaven in kolonies De minister van Binnenlandse Zaken van Paraguay, Edgard Insfran, heeft, in ccn uiteenzetting over de raadsel achtige verdwijning van 83 Paraguay- aanse burgers, de Russische consul in Butnos Aires (Brazilië) ervan beschul digd deel te hebben genomen aan het complot, dat deze mensen uit Para guay, dat zelf geen diplomatieke be trekkingen met Rusland onderhoudt, heeft gebracht. Hij beweerde de bewij zen in handen te hebben, dat het ver trek van deze personen naar Rusland het resultaat is van activiteiten door geheime agenten en van propaganda, geleid door deze Russische ambassade. De vertrokken mensen konden alleen reizen, aldus de minister, omdat zij óf valse reisdoelen opgaven óf in het bezit waren van door de Russische ambassade uitgegeven paspoorten tegen alle begin selen van het internationale recht in. Het betrof meestal personen van Sla vische afkomst, die zich op de landbouw kolonies in hét zuidoosten van Paraguay hadden gevestigd. In dit gebied wordt door geheime agenten veel illegale pro paganda gemaakt. De minister noemde ook enkele gevallen met naam, zoals van een 11-jarig jongetje, dat tegen de wens van zijn vader naar Rusland was ge bracht. Omdat de vader zich hiertegen verzette had het consulaat van Para guay te Buenos Aires geweigerd de jon gen een paspoort te verstrekken. Prompt kreeg hy er een van de Russische am bassade. Het kind werd vergezeld van zyn moeder, die echter geen wettelijke redhten op het kind kon doen gelden... Een soortgelyk geval met een 16-jarig meisje. Ook zy werd door een Russisch schip meegenomen, maar wist in Genua te ontsnappen en reisde terug naar Buenos Aires. Minister Insfran verklaarde voorts, dat er een „Commissie voor de terug keer naar het vaderland" bestaat, die propagandalectuur uitgeeft in de hoofdzakelijk uit slaven bestaande landbouwkolonies aan de bovenloop van de Parana-rivier. Hij zeide, dat er inmiddels stappen zyn ondernomen om een einde aan deze praktijken te maken. Gistermiddag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard de heer en mevrouw Bouman in het Paleis Soestdijk ontvangen. De Koningin verleende tijdens deze ontvangst het Ridderschap in de Nederlandse Leeuw aan de verdedigster van Jungschlager en Schmidt. De heer en mevrouw Bouman in gezelschap wan het Koninklijk Paar. Straaljagers uit Canada naar Israël De Israëlische regering heeft met de „Canadair" te Montreal een contract getekend voor de aankoop van 24 Sabre- straaljagers ter waarde van ruim 25 miljoen gulden, zo meldt het Canadese persbureau. De Canadese premier, St. Laurent, heeft verklaard, dat dit be sluit „grotendeels beïnvloed" is door het feit, dat Egypte „veel" straaljagers uit de Sovjet-Unie en,", belangrijker nog, een aanzienlek aantal moderene straal- bommenwerpers, die Israël niet bezit, heeft ontvangen. Koningin Elizabeth van Engeland heeft woensdag de eerste volledige met atoomenergie gedreven elek trische centrale ter wereld voor economisch gebruik geopend in Calder Hall. De Koningin en de autoriteiten onder het buiten opge richte baldakijn waar de in gebruik neming werd verricht, met op de achtergrond een deel van de mach tige installaties van de atoom- centrale Mooie vangst van de Franse Marine In de hut van de kapitein hingen foto's van president Nasser en Stalin Voor de Algerynse kust hebben de Fransen woensdag een jacht aangehouden, dat zeventig ton wapens vervoerde, bestemd voor de opstandelingen in Algerye. Met deze voorraad had men vier tot vyfduizend rebellen kunnen bewapenen. De geldswaarde bedroeg ongeveer zes miljoen gulden. De wapens waren uit ver schillende landen afkomstig en gedeeltelik nieuw. Er zijn automatische geweren van het laatste type uit Italië bij en Britse geweren en brenguns. Het schip is in de Soedan geregistreerd. Van gezaghebbende Franse zijde acht men het thans bewezen, dat Egypte de opstand in Algerye steunt. De kapitein van de Athos, zoals het jacht heette, bleek van Britse afkomst te zïn. In zijn hut hingen foto's van Nasser en Stalin De bemanning van het schip, dat in de oorlog door de Canadezen als mijnen veger werd gebruikt, bestond in hoofdzaak uit Italianen. Overigens had de kapitein, hoewel uit Engeland geboortig, twee paspoorten: een Grieks en een Costaricaans Veertig opstandelingen gisteren gesneuveld Donderdag zijn in Algerije bij verschil lende gevechten veertig opstandelingen gesneuveld en zes gevangen genomen. Voorts werden 37 verdachte personen aangehouden en veel wapens en munitie buitgemaakt. By aanslagen van verzetslieden in het departement Constantine zyn donderdag vijf Mohammedanen om het leven ge komen. In Oran werden twee Fransen vermoord. Een bomaanslag op een Frans restaurant in Algiers mislukte, doordat een soldaat de tegenwoordigheid van geest bezat om de helse machine, voor zy ontploffen kon, op straat te gooien, doch een bomaanslag op de drukkerij van het blad „Alger Republicain" had aanzienlijke schade tot gevolg. Een militair gerechtshof te Constan tine heeft donderdag drie verzetslieden, die by het plegen van een moord be trapt waren ter dood veroordeeld. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De minister-resident in Algerye, Ro bert Lacoste, heeft gistermiddag in de Franse Kamer een 12-tal sprekers be antwoord en by die gelegenheid is van regeringszijde nogmaals naaf voren ge bracht, dat Frankrijk niet met de rebel len in onderhandeling wil treden, alvo rens verkiezingen kunnen worden gehou den en de pacificatie zal zyn voltooid. Lacoste toonde zich nogal optimistisch over de kansen van dat pacificatie-stre ven, al gaf hij dan ook toe. dat door de nieuwe taktiek van de rebellen, gericht op een algemene terreur in heel Alge rye. de grootste steden inbegrepen. Frankrijk voor zware milicaire proble men wordt geplaatst. De minister-resident noemde verschil lende cijfers, die zyn optimisme moes ten rechtvaardigen. Zo zyn bijna alle postkantoren in Algerye weer geopend, zo is de oogst -25 beter geweest dan vorig jaar en zo zouden voor het einde van deze maand 1400 gemeenten voor namelijk door de Algerynen zelf worden bestuurd: 600 Mohammedanen zijn nu op administratieve posten benoemd en de onteigeningsprocedures zijn nu zo ver gevorderd, verklaarde Lacoste. dat 300.000 ha onder de kleine boeren kun nen worden verdeeld. Over het toekom stig statuut heeft Lacoste alleen gezegd, dat Fransen en Mohammedanen gelijke rechten moeten hebben en dat de band FrankrijkAlgerye als onverbrekelyk dient te worden blyven beschouwd. Aannemer verkocht huis twee keer „NORMALE HANDEL" MEENDE HIJ. (Van onze Haagse redactie) Een 43-jarige Haagse aannemer is verdacht van oplichting aangehouden. Hij had een huis aan de Daendelsstraat, dat hy zelf pas had gekocht, twee keer verkocht en aan beide gegadigden een sleutel gegeven. De zaak kwam aap het licht toen de tweede koper, die reeds f 6850.— op de koopsom had aanbetaald, zich aan het betrokken huis vervoegde en van een bo- venbewoonster te horen kreeg, dat er al een „eigenaar" was geweest. De aannemer had het geld nog in zyn bezit. Het werd in beslag genomen. De eerste koper had slechts enkele repara tiekosten betaald. By het verhoor zei de aannemer dit als een „normale handel" te hebben beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1