Laatste Berichten Pineau als sprookjesverteller succesvoller dan als minister Rumoer om liet Vader-Dreeslied DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 Mevrouw Bouman onderscheiden Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw H.M. de Koningin heeft mevrouw Bonman bü K.b. van 27 september 1956 benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hare Majesteit heeft vanmiddag in het palcis Soestdijk de heer en mevr. Bouman ontvangen en daarbij de versierselen van deze onderscheiding overhandigd. In Chr. Geref. Kerken nog geen nieuwe bijbelvertaling De Generale Synode der Chr. Geref. Kerken heeft zich gisteravond bezig ge houden met de vraag, of in deze kerken de nieuwe bijbelvertaling, tot stand ge komen op last van het Nederlands Bij belgenootschap, dient te worden ge bruikt. Aan de discussie lag ten grond slag een instructie van de particuliere synode van het Westen. Hierin werd de Generale Synode verzocht uit te spre ken, dat het op zichzelf gewenst is alles in het werk te stellen om te komen tot een zo zuiver mogelijke vertaling van de bijbel en dat de aanvaarding van zo'n vertaling door de kerken geheel verant woord moet zijn, omdat door onjuiste of minder juiste vertalingen gemakke lijk verkeerde opvattingen ingang vin den. De nieuwe vertaling van het Ne derlands Bijbelgenootschap, hoeveel daarin ook valt te waarderen, is in dit opzicht nog niet geheel bevredigend, al dus de instructie, zodat aanvaarding door de kerken in dit stadium prema tuur moet worden geacht. Vooralsnog dient dan ook de statenvertaling voor het officieel gebruik der kerken gehand, haafd te worden totdat na revisie de definitieve vertaling van het Bijbelge nootschap tot stand zal zijn gekomen en de kerken zich daarover hebben uit gesproken. Na uitgebreide discussie besloot de synode deputaten te benoemen, die de klachten en bezwaren inzake de nieuwe vertaling zullen verzamelen en op de volgende synode zullen rapporteren over de bruikbaarheid ervan. BIJ BOTSING GEDOOD Op de Rijksweg Amersfoort—Apel doorn in de kom van het dorp Voort huizen is vanochtend een 40-jarige handelsreiziger uit Amsterdam met zijn personenauto in botsing gekomen met een slippende militaire vrachtwagen. De man is zwaar gewond naar het St. Elizabethziekenhuis te Amersfoort over gebracht, waar hij is overleden. STADSNIEUWS Lift in eigen (gestolen) auto EEN JAAR GEVANGENISSTRAF GEËIST Een gevangenisstraf van een Jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk heeft vanochtend de Officier van Justi tie bij de Haarlemse Rechtbank geëist tegen een 30-jarige machinist uit Haar lem, verdacht van diefstal van benzine. Een 40-jarige verkoopsleider uit Lei den was in de nacht van 13 op 14 augus tus tot de onaangename ontdekking ge komen dat zijn op de Raaks te Haarlem geparkeerde auto verdwenen was. Na aangifte te hebben gedaan wilde hij lif tend naar zijn woonplaats terugkeren. De eerste automobilist, die op de Wagen weg te Haarlem op zijn verzoek stopte en een lift toestond, bleek te zijn de bedoelde machinist, zittend achter het stuur van de „verdwenen" auto. De Leidenaar haalde het sleuteltje uit het contact waarop de bestuurder de vlucht nam. Met hulp van een agent van politie, doch eerst nadat deze een waarschuwingsschot had gelost, kon hij worden aangehouden. De rechtbank zal op 1 november uit spraak doen. AVONDGEBED PIETERSKERK Met ingang van morgen wordt weer iedere vrijdagavond van 7.157.45 uur in het Koor der Pieterskerk het Avond gebed gehouden, waarin hoogleraren of de Herv. Studentenpredikant voorgaan. De heer J. Stotjjn zal ook dit jaar weer zijn medewerking verlenen. Dit Avond gebed is toegankelijk voor ieder, die zich hiertoe aangetrokken voelt. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doet. ex. Exp. Na tuurkunde de heer C. G. Sluyter 'Rot terdam) Doet ex. Ned. Recht de heer J. M. van Batenburg (Delft); Doet. ex. In dologie (Econ.) de heer T. Iskandar (Leiden). UNESCO FILMAVOND INTERNATIONAL FRIENDSHIP LEAGUE De afdeling Leiden van de Internatio nal Friendship League organiseert mor gen een bijeenkomst in „De Doelen", waar een aantal geluidsfilms over het UNESCO-werk in de onderontwikkelde gebieden wordt vertoond. „Deense kin deren bouwen een school in Griekenland' geeft een beeld vande actie welke in 1950 in Denemarken door schoolkinderen werd ondernomen ten bate van de bouw van een school in Agnadero 'Griekenland); de film ..Scholen in de Woestijn" toont de ontwikkeling van de hulp op onderwijsterrein in Palestina; de hoofdfilm „De Wereld wacht" behan delt het werk van het eerste regionale UNESCO-Centrum voor basisonderwijs, zomede de bijstand op het gebied van landbouwtechniek en gezondheidsleer in de onderontwikkelde gebieden. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Thermal conductivities of some non- superconducting alloys at low tempera tures", de heer M. S. R. Chari, geboren te Guntur (India) en thans wonende te Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jacobus Johannes, zn van J. G. Azier en M. C. de Ridder; Johannes Cornells, zn van J C. J. Abrahamse en M. Bogaards; Maria Loul9a Huibertiha. dr van J. H. Klingens en M. L. H. Stoop; Yvonne Marjan, dr van C. M. Paes en J. W. Wassenaar; Robby, zn van J. de Ruiter en N. Tupanwael; Maria Anna, dr van W. J. Warmerdam en W. M. v. Noordenburg; Bouwe, zn van A. Nygh en G. Kuyt. GETROUWD: C. T. van der Linden en J. Laven; A. P. Sep en M. C. Zirtezee; D. Jongewaard en S. Zandman. OVERLEDEN: W. A. Laverman, man, 77 Jaar. Nationale betoging voor Schmidt (Van onze Haagse redactie) Het protest-comité Jungschlager Den Haag heeft in overleg met het Nationaal Contact Comité besloten op een nader bekend te maken zaterdag in november een openbare nationale betoging in Den Haag te organiseren ter verkrijging van recht in de zaak Schmidt c. s.. De juiste datum zal zo spoedig moge lijk bekend gemaakt worden, opdat het Nederlandse volk zich op het deelnemen aan deze betoging kan voorbereiden. Nobelprijs voor twee Amerikanen en een Duitser De professoren van het Caroline In stituut te Stockholm hebben besloten dit jaar de Nobelprijs voor fysiologie of medicijnen toe te kenen aan prof. André Cournand te New York, dr. Werner Forsmann te Bad Kreuznach en prof. Dickinson W. Richards jr. te New York voor hun ontdekkingen betreffen de het hart en de bloedsomloop. Prof. Cournand heeft door toepassing van nieuwe methoden hartoperaties mo gelijk gemaakt, die voordien niet uit te voeren waren. Van 1945 af zijn zijn methoden steeds op grotere schaal toe gepast. Prof. Richards heeft, voortbouwende op de vondsten van prof. Cournand, tal rijke chirurgische ingrepen toegepast. Dr. Forssmann is de pionier van de cardiologie. Poging tot doodslag Te Den Haag is een brouwerij-chauf feur. die houders van kleine café's ter roriseerde om bier van „zijn" brouwerij te gaan tappen; hij zal ook vervolgd worden wegens poging tot doodslag. Bij een jacht van de Haagse politie op hem, reed hij in woeste vaart op 17 augustus over een trottoir, waarbij een inspecteur van politie ternauwernood' aan de dood ontkwam. Anne Crawford overleden Op de leeftijd van 35 jaar is woensdag in Londen overleden de Britse actrice Anne Crawford. Begin oktober was zij in een verpleeginrichting opgenomen wegens bloedarmoede. Tijdens een voor stelling van „Het Spinneweb" (een „thriller" van Agatha Christie) in het Londense Savoy-theater was ze ziek geworden. Anne Crawford was een fel voorstandster van zelfbestuur voor Schotland, het geboorteland van haar ouders. Ze genoot bekendheid door film, televisie en toneel. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 18 oktober. Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: Appelen 724, druiven 112, pronkbonen 6288, snijbonen 72150, stambonen 90 161, stokbonen 8313ö, kroten 617, idem gekookt 3035, boerenkool 13, Chinese kool 1016, rode kool 1523. gele kool 1418, groene kool 1723, postelein 41 58, prei 1215, spinazie 566, spruiten A 2356. spruiten B 1539. komkommers 8—25, tomaten A 49—68. Idem B 47—65. idem C 3144. Idem CC 2022. uien Piöklers 13.60, Idem drielingen 19.80, Idem middelfijn 18.70—18.90. Idem middelgrof 18.6018.80, idem grof 17.90, waspeen 23 32, witlof 43110. Per 100 stuks: Bloem kool A 32—52, Idem B 1529. Idem C 8 17, knolselderie 1—13, komkommers A 29 30, Idem B 11—21, Idem C 8—16. sla A 5 17, sla B 37. Per 100 bos: Bospeen 12 23. peterselie 27, radijs 13, selderie 5 16. uien 2—15. GOUDA. 18 oktober. Kaasmarkt. Aan gevoerd 153 partijen. Eerste kwaliteit 2.33 —2.38. tweede kwaliteit 2.27—2.32, extra kwaliteit 2.392.63. Handel kalm. KATWIJK AAN DEN RIJN. 17 oktober. Groenteveiling. Bloemkool A 3460. Idem B 20—30, Idem C 14—18, bospeen 18—31. waspeen A 2631, Idem B 2026, rode kool 1121, gele kool 1719, groene kool 777, uien 417, selderie 6.807.40, knolselderie 7—10, kroten A 3.10—3.30, ld. B 1.702.10, andijvie 1420, prinsessen- bonen 103122, sla 57, spruiten 4143, tomaten A 4646. ld. B 58—60. ld. C 20 —38. RIJNSBURG. 17 oktober. Groentevei ling. Aardappelen 710. andijvie 1619, uien 1418. groene kool 1821. waspeen A 1526. B 1520. kroten 1016. prei 1820 per kilo, selderie 79, peterselie 68, bospeen 2234. radijs 78 per bos, bloemkool A 32—39, B 20—30, C 10—15 per stuk, sla 310 per u-op. RIJNSBURG. 17 oktober. Bloemenvei ling Flora. Dahlia's: Glorie van Heem stede 200240. Passepartout 160200. Purity 180210 per 100. Am. Anjers: Sim rood 14—16, Elisabeth 15—18, Apollo 18 FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Van Eeghen—De Brauw, z„ Singapore; De Loos—Dietz, d„ Luxem burg; BoissevainTijssen, d„ Den Haag; MeijerBik. d.. Zwartsluis. Getrouwd: F. Joubert en S. Bodil Loeber, Caracas. Overleden: A. H. Knöps—van der Linde, vr„ 77 jaar, Amsterdam; D. J. A. Binnendijk. m„ 83 jaar, Den Haag; J. Fluit, m.. Huis ter Heide; J. Feenstra, m„ 79 jaar. Hilversum; dr. P. F. X. Thier. m„ 51 jaar. Utrecht; M. D. QuakkelaarGiijam, vr.. 89 jaar, St. Annaland. TELEGRAM PROTEST-COMITÉ JUNGSCHLAGER Het protestcomité Jungschlager heeft het volgende telegram aan de minister van Buitenlandse Zaken gezonden: „Met verbazing kennis gex.omen van de verklaring van onze vertegenwoordi ging te Djakarta over procesvoering te gen Schmidt, terecht door mevrouw Bouman bekritiseerd, dringt Haagsch protestcomité Jungschlager bij Uwe Excellentie aan ontheffing van verant woordelijke functionarissen van hun posten. Dergelijke blunders schaden rechtsstrijd voor Schmidt in internatio naal verband". „De beremoeder met de groene voetjes" Minister van Buitenlandse Zaken zond zijn ambtgenoten zijn laatste kinderboek toe (Van onze correspondent te Parijs.) Christian Pineau is niet alleen Frankrijks huidige - en niet zo heel fortuinlijke - minister van Buitenlandse Zaken, hij beweegt zich boven dien in zijn vrije tijd geregeld op het gebied van de kinder jlileraluur en men kan zelfs zeggen, dat hij daar successen heeft geoogst, die weinig bestreden worden. Gezien de oplagecijfers, wordt de minister als sprookjesverteller door de jeugd best gewaardeerd, ai kan hij qua populariteit natuurlijk niet tippen aan zijn grote voorzaat fules Verne. die met klassieke werken ais „Twintig mijlen onder zee" alleen al vijf procent van de totale verkoop aan kinderboeken voor zijn rekening blijkt te nemen. Jonge lezers krijgen kijk op grote-mensenwereld Het stokt het „Henriëtte Roland Holst"- koor nu in de keel De laatste pu/blikatie van de minister sprookjesverteller heet ,1,'Ourse aux ■patons verts" (De beremoeder met de groene voetjes) en Pineau brengt daarin <zijn jonge lezers, langs de weg van de symboliek, vast wat op de hoogte van toestanden en gebruiken in de grote- mensenmaatschappij, die ze later ook eens zullen moeten betreden. Er komen 'arme en rijke beertjes in voor. die toch allemaal hun moeilijkhedien in het leven krijgen op te lossen, en de strekking van hun avonturen wordt door de mi nister aangeduid op een wijze, die elk kind gemakkelijk begrijpen kan. Dat de ouders van die kinderen de houding en de politiek van de excel lente sprookjesschrijver ook steeds op de voet zouden kunnen volgen, mogen we helaas niet zeggen, want heel dui delijk is die lijn bepaald niet altijd geweest. Pineau heeft bij de Verenigde Naties nu juist een echec geleden waardoor al zijn vorige mislukkingen in verband met de Suezkwesti nog in de schaduw worden gesteld, en het parlement zal over het beleid en de talrijke oningeloste beloften van de minister nu nog wel eens een hartig woordje willen wisselen. Intussen weet men in Parijs ook nog te vertellen, dat Pineau zijn .Beertje met de groene voetjes', voorzien van een persoonlijke opdracht, naar al zijn col lega-ministers van de Ver. Naties heeft —19. Sim wit 19—20. Ornlthogalum 18— 20. Chrysanten geplozen: Witte Joy 14 16. W. Diamont 10—11. Blanche 8—9, Dav Dream 710, Horwood 7—9 Mlllers- dale 6—9. Snow Pink 16—19 alles per stuk. Chrysanten tros: Horwood 6078. Chatsworth 50—68. Shirley 40—70. Peter Pan 60—80. Beryl 6585. Wendy 4060. Mosquito 30—3*8 Bright Eye 32—41. Bunty 3844. Migoll 50—65. Filmster 50 -70. Minerva 65—85, Babs 5068 Snow- oal 40—58, Bouquet 40—52. Day Dream 50—64. Fresia geel 7084. wit 3444. gemengde 3038, Fysalls 5075. Enkele asters 2036 alles per bos. RIJNSBURG. 17 oktober. Bloemen- lusit: Horwood 5565, Normandle 5060, Eng. Bruin 55—65. Wendy 50—60. Mosquito 2832, Bunty 3540. Minerva 7080, Shirley Llem 4248. Serenade 4050, Bright Eye 3540. Chatsworth 4560, Filmster 65—80. Silvia 60—70. Samaria 40 48. Groot Chrysanten: D Dream 911. Millersdale 6—9. Corons 7—9. W. Diamond 11. Horwood 7—9. Mlgoli 8—10 Silvia a11. Gemengde 910. Dahlia Pompon 130—160. Gerry Hoek 180—210. Purity 160180. Glorie van Heemstede 190220. Vlglstetia 4050. Enkel Asters 120180, Elta 1418. Climax 24—32. Grietjes 16— 22. Bulten Fresia 2530. Zinnia's 160 180. Goudsbloemen 1416. OEGSTGEES i Ontspanning in Endegeest Gisteravond werden patiënten en per soneel van Endegeest verrast met een concert in de Recreatiezaal door het „Koksschoolkoor" dat onder leiding stond van de heer H. Rijnbeek. Aan de vleugel had plaats genomen Martien Opdam. Voor de pauze werden liederen ten ge hore gebracht o.m. van Schubert. Mozart, Grieg en Verdi. Na de pauze volgde een meer populair gedeelte nl. het Zigeunerkoor, (Verdi) en het Jacherchor door v. Weber, als mede twee volksliedjes. Na een piano intermezzo werd het concert, waarvoor grote waardering bestond, besloten met Domine salvam fac door Giesen en het Wilhelmus. Een bijzonder ontspanningsprogramma wordt woensdagmiddag 24 oktober aan geboden door de K.R.O. Dan zullen op treden „De boertjes van Buten" met Gaitjan Krutmoes en Lubbert van Gor- tel. Verder wordt medewerking ver leend door Henk Dorel en Bart v. d. Melle, de Lairisons en het duo Ferry en Ferry. Het geheel staat onder leiding van Alex van Waaienburg. TONEELVERENIGING „DE LEKENSPELERS" De toneelvereniging „De Lekenspelers" gaf gisteravond in een uitstekend bezet patronaatsgebouw de eerste uitvoering van dit seizoen. De keus was gevallen op een blijspel in drie bedrijven door H. Frieling, getiteld „Vrije Vogels". De heer E. A de Wekker opende met een wel komstwoord. Met dit blyspel hebben de Lekenspe lers een goede greep gedaan, althans gelet op de uitbundige reacties uit de zaal. De regie was in handen van de heer J. E. Bonker. Na afloop werd er gedanst onder leiding van de heer Dick Jansen met muzikale medewerking van de dansband „The Rythm Club". De Lekenspelers kunnen op een geslaagde avond terugzien. VEILIG VERKEERSDAG Ook in Oegs^geest is de Veilig Ver- keersdag niet zonder ongelukken verlo pen. Nabij de Leidse Buurt vond gister middag een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen en een personenauto. Een dame uit Katwijk, rijdende in de richting Rijnsburg. kwam te slippen en haar wagen sloeg tegen de zijkant van de vrachtwagen. De schade aan de per sonenauto was aanzienlijk. Deze aanrij ding veroorzaakte evenwel geen persoon letsel. BURGERLIJKE STAND Geboren: Angelina J., dr van W. Vletter en J.. Tettelaar; Willem, zn van P. Glas bergen en J. M. Nieuwenlhuijs. Ondertrouwd: H. G. Poser. 39 jr en P. M. J. Blind. 30 jaar. Getrouwd: S. Kukler en M. Bakels; C. J. de Wolff en P. Ravensbergen. Overleden: A. M. Veldhuljzen v. Zanten, 84 Jaar. VOORSCHOTEN Jaarvergadering herv. mannenvereniging Gisteravond herdacht de herv. man nenvereniging op gereformeerde grond slag „Onderzoekt de Schriften" in de kleine zaal van het gebouw voor Chr. Belangen haar 2-jarig bestaan. De voor zitter, de heer E. van Asselt, merkte in zijn openingswoord op, dat met dank baarheid teruggezien kan worden op het afgelopen verenigingsjaar, maar het blijft nodig de Schrift te onderzoeken en de belijdenis te beleven. De secretaris, de heer C. de Jong, noemde het bezoek aan de vergaderin gen goed. Met de Centrale Kerkeraad der Herv. Gem. waren besprekingen ge voerd en een van de resultaten was, de toezegging, dat er in dit jaar twee pre dikanten van de Geref. Bond in de dorpskerk mochten optreden. Afgevaardigden uit Scheveningen, Kat wijk en Leiden van zusterverenigineen brachten felicitaties over aan de jubi lerende vereniging. Ds. P. J. F Lamens uit Kamerik hield een uitvoerig referaat over: „Het krij gen van woorden en teksten" Dit neemt, aldus spr., een grote plaats in in het leven van de christen. Het wordt gegeven als een richtlijn voor ons ziele- leven. Met nadruk waarschuwde spr. voor het gevaar van zelfbedrog. Er zijn tegenwoordig ook zgn. „nieuwe lopnbaringen". Spr ontkende deze om- lat de canon van de H Schrift afge goten is. Uitvoerig ging spr. in op de betekenis van het Woord als genade middel. Dat Woord moet gepredikt worden. gezonden, en door kwade tongen wordt beweerd dat hij daarmee in de diploma tieke wereld de eerste stap heeft ge daan. die allerwege kan worden toege juicht. Zijn ambtgenoten weten nu ten minste zo merken zijn bitse Franse tegenstanders op wat m aan hem hebben, want sprookjs moeten nu een maal nooit volgens de letter worden ge nomen Wij voor ons betreuren de hatelijk heid van dit soort dpmerkingen. Een minister, die zich op de juiste toon tot de kinderen weet te richten, zou een wjjs en groot man kunnen zijn. Helaas moeten echter ook wij, zoals gezegd, erkennen in de persoon van Christian Pineau de kinderverteller geslaagder dan de minister te vinden. Het „Vader-Drees-lied" van Kees Manders is het „Henriette Roland Holst koor" in de keel blijven steken. Enige tijd geleden werd aangekondigd dat dit lied. gezongen door dat koor van ouden van dagen, op de plaat zou worden vastgelegd. Die plaat zou aan de minister-president worden aange boden. Aan het einde van de vorige week zijn er echter moeilijkheden ge rezen. Kees Manders heeft daarvan gisteren op een in Amsterdam gehouden pers conferentie verslag gedaan. Naar hij vertelde bedong de vorige week het hoofd van de culturele afdeling van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Amsterdam, de heer W. Kweksilber, o.w. het „Henriette Roland Holstkoor" ressorteert, dat noch bij de opname noch op het label van de grammofoonplaat waarop het Vader-Dreeslied opgenomen zou worden de naam van het koor zou worden genoemd of afgedrukt. Ook de naam van de dirigent en de Dienst van Sociale Zaken mocht niet worden ge noemd. Maandag j.l. stelde de heer Kweksilber. aldus Kees Manders, dat de tekst van het Drees-lied zozeer indruist tegen het doel van het sociaal cultureel werk, dat zij als het ware het tegendeel vormt van wat de deelnemers en de leiding van het koor nastreven. Op een maandag gehouden repetitie was een ambtenaar van Sociale Zaken aanwezig, die. aldus de heer Manders, de leden 'van het koor dreigde met roye ment, indien ze eventueel buiten het verband van het koor zouden meedoen aan de opname van het Vader-Drees lied. Kees Manders heeft toen de directie van Sociale Zaken opgebeld, en naar zijn zeggen te horen gekregen dat deze geen bezwaar had tegen deelname van indi viduele leden. Ook heeft Kees Manders dr. Drees opgebeld. Deze zou hebben gezegd dat hij het I idee van de heer Manders aardig vond, ae minister-president had er echter wel i bezwaar tegen dat.de plaat aan hem per soonlijk werd aangeboden. Kees Manders heeft nu besloten een geheel nieuw koor van ouden van dagen te formeren. Daarmee zal hjj in de toekomst opnamen gaan maken van het Vader-Drees-lied. Hjj ver klaarde bezwaar te hebben tegen de „door Sociale Zaken in de afgelopen dagen gevolgde procedure". Voorna melijk verwijt hij deze dienst toezeg gingen te hebben gedaan die ter elfder ure weer zyn ingetrokken. VOORZITTER UNESCO-COMMISSIE Bij K.b. is. gerekend van 1 oktober, op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan prof. dr. H. R. Kruyt als voorzitter en als lid van de commissie voor internationale sa menwerking op het gebied van Onder wijs. Wetenschap en Cultuur (Nationale Unesco commissie Nederland) onder dankzegging voor de door hem als zo danig bewezen diensten en is benoemd als voorzitter van deze commissie de heer F. Bender. thans lid van de com missie. NOORDWIJK V.V. Noordwijk viert feest Het ruime Lido-theater was geheel ge vuld met enthousiaste aanhangers van de voetbal- en atletiekver. „Noordwijk", die daar de jaarlijkse propaganda-avond van de populaire club wilden bijwonen. Spontaan begroette men de voorzitter, J. van Nes. Deze heette 'llen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de aanwezigen bij het cabaret-gezelschap „De Witte Kraaien" een gezellige avond zouden hebben. Spreker schetste het voetballen als een gezonde sport en sprak vervolgens enkele propagandistische woorden. De avond werd verder verzorgd door „De Witte Kraaien" met een vrolijk programma van zang, muziek, confe rences en andere cabaretnummers. Zij kregen de zaal al gauw in een uitbundige stemming, zodat „Noordwijk" op een zeer geslaagde feestelijke propaganda- avond kan terugzien. Ruiteravond met „Puur Plezier" De Landelijke Rijvereniging „De Boek- horstrulters" hield in de zaal van de heer v. d. Gest een gezellige avond. De ruiters gaven een ruiterdemonstra- tie met hun stokpaardjes. De hoofdschotel van de feestavond was de revue „Puur Plezier", die werd gebracht door Frans Vrolijk met zijn gezalschap van radio-sterren, waartoe behoorden Cora Ville, de 3 Jacksons met hun accordeons, Fransky, een Belgische muzikale clown-jongleur en het duo Heelsbergen. Joop Reynols zorgde voor de piano-begeleiding. Burgemeester v. d. Weijden sprak een kort slotwoord. BEURSOVERZICHT Goed prijshoudend AMSTERDAM, 18 oktober Met een omzet van nauwelijks f. 1.2 miljoen nominaal voor de aandelen van gisteren wordt wel duidelijk geïllus treerd hoe weinig er tegenwoordig op de Amsterdamse effectenbeurs te doen is. Ook vandaag was de activiteit weer uitermate gering, maar de stemming viel betrekkelijk mee. Bij opening lagen de Internationale soorten eerder iets lager, maar gaandeweg trokken de koersen licht aan tot iets boven het niveau van gisteren. Kon. Olie vormde echter een uitzondering en sloot 3 pun ten lager op 8131/4. Ook op de Scheepvaartsector was de ondertoon niet ongunstng. hetgeen in verband werd gebracht met de gunstige vooruitzichten op de vrachtenmarkt. Tot opvallende koersstijgingen leidde dit echter niet. De drie voornaamste fondsen van de cultuurmarkt noteerden pas tegen slot en bleken toen vrijwel onveranderd te zijn. In aandelen Hoo- genbosch werd vandaag geen notering gemaakt in verband met de aangekon digde emissie. Morgen begint de claim- handel. Staatsfondsen tenslotte stil en opnieuw aan de lage kant. hetgeen men toeschreef aan de aanhoudende emissies van provincie en gemeenten. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 18 oktober Londen 10.63%10.63%; New York 3,82% 3,83; Montreal 3.93% 3.93%; Parijs 1.0812% 1.0822'.'; Brussel 7.6034—'7.61 y«; Frank furt 90.79'.—90.83%; Zürich 86.90%— 86.95%; Zürich (vr. fres) 89,31% 89,36%Stockholm 73.43 —73.48 Kopenhagen 54.94—54.99; Oslo 53.15%— 53,20%; Milaan 60,62%—60,67%. R11NSBURG MUTATIE RIJKSPOLITIE Met ingang van 16 oktober is de wachtmeester der rijkspolitie le klasse T. W. Rietveld overgeplaatst naar de Kaag. De heer Rietveld zal hier met het postcommando worden belast. SASSENHEIM Motor in de sloot, berijders er over heen Een motorrijder met een zijspanpas- sagier reden met vrij grote snelheid op de Menneweg vanaf de Eendenkooi. Doordat de scherpe bocht bij de Hy- gia-fabriek te snel werd genomen reed de motor in volle vaart in de langs de weg lopende moddersloot. Beide berij ders vervolgden echter nog een paar meter hun weg en kwamen óp het ach ter de sloot liggende weiland terecht. Hulpvaardige handen trokken de zwaar besmeurde motor uit de bagger en de berijders bestegen het vuile voertuig weer dat wonder boven wonder, licht beschadigd, zijn tocht voortzette. GECOMPLICEERDE AANRIJDING Een Citroën vanuit de richting Leiden, stopte langs de wegas op de Hoofdstraat om het erf van garage Bakker op te rij den. Een achteropkomende automobi list reed tegen de stilstaande Citroën aan en bleef verder stilstaan. Tegelijkertijd stond aan de linkerkant van de weg een bestelwagen geparkeerd ter hoogte van de Citroën. Een 1de auto eveneens ko mende uit de richting Leiden wilde de Citroën links passeren, met het gevolg da' zowel de bestelwagen als de Citroën werden geramd. De vier auto's liepen min of meer ernstige schade op. AUTO AANGETROFFEN Zondagmorgen is in alle vroegte een auto aangetroffen in de sloot langs de Warmonderweg. Bij nader onderzoek is gebleken, dat deze auto zaterdagavond gestolen is met als vermoedelijke opzet „joy-riding". De schuldige bleek echter op een betonnen paal te zijn gestrand, waardoor de wagen zwaar beschadigd in de slootkant bleef liggen. Beurs van Amsterdam Donderdag 18 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl88% Ned. '51 3% 94 B 94 Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned '56 3% 92 92 Ned. '48 3% 88 88 Ned. '54 3% 89% 89% Ned. '55 3% 89% 88% Ned. '55 n 3 90% 90% Ned. '47 3% (3) 92% L 91 Ned. "37 3 87% 87% Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert. 3 92% 92% Ned. 62-64 3 92A 92% Indië A3 91A 91% Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 49 48% Nat. Handelsbank 113% 112 Ned. Handelsmij. 187 I8.i% A.K.U237 237% Philips 282% 282% Unilever405% 407% Wilton Feyenoord 342 345 Biliton 2de r232% 232% Kon. Olie (f.50.—) 411 Kon Olie 816% 813% Amst Rubber 74 74 Holl Amer lijn 194% 195 Kon N Stoomboot 178 177% Ned Scheepv Unie 167 167 HVA 96% 96% Java Cult56 56% Deli Mij en (Ver.) 105% 105% Senemtoah67% 67% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam -37 I-III 3% 93% Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 100A Premieleningen 99% 100 A'dam '56 I 2% 96% 96*» A'dam '56 II 2% 103% 103 Eindhoven '54 2% 99% 99% 95 Enschede '54 2% 95% Den Haag '52 12%.. 107 105% idem n 2% 105% 105 R'dam '52 I 2% 109% 109% 108% 108% Utrecht '52 2% 111% 112% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 234% 231 Rott. Bank 209 198 Twentsche Bank 206 204% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr. 210% 212 Kon. Ned. Grofsm. 114 113 Rott. Droogdok Mij. 618 L 613 Tteleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 88 86 Internatio103 103 Diversen Albert Heyn289% 287% Ned. Mij. Walv.vrt. 71% 71B Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 22 22 Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp. 79% 78% 78*1 78% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VJC. 17/10 HolL Constructie 413 Ing. bur. v. Bouwnijv ..ni 123 Int. Kunststoff. Ind 63 63 Kon. Ned Edelmet 70 Pref. w.a. Idem 70% 70 Textiel Gebr v Wijk 80y* 79 Leldsche Wolspinn 335L Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 469 470 Ver. Touwfabrieken 169 169 Wernlnk'S Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5