Lezers schrijven Nan Merriman wekte ten tweeden male ongekende geestdrift Het kappersbedrijf en de hoogconjunctuur Tuinbouw en plantkunde reikt diploma's uit 95ste jaargang Donderdag 18 oktober 1956 Tweede blad no. 28963 Meeslepend Toonkunstconcert Stem en voordrachtskunst met weergaloos vele facetten! Roem kon onmogelijk onbekend blijven (Ingez. Med.-Adv.) „Wat zingt U het liefst? Opera of lied?", vroegen wij Nan Merriman, de fameuze Amerikaanse mezzo-sopraan tijdens de pauze van het Toonkunst concert. Wat denkt U? Allebei even graag! Het ene voedt immers het andere?" Zo is het: vandaar Nan Merrimans enorme en onvergelijkelijke veelzijdigheid! Telkens en telkens verplaatst zij zich in een totaal andere wereld. De toe hoorder moet voor al deze gebieden openstaan en bij machte zijn de impres sies daarvan te ondergaan. Dan geniet hij ten volle, van deze bloedwarme stem, zonder zich te bekommeren om de vraag, of zij wel steeds naar de geijkte principes der zangkunst behandeld wordt. Weergaloos vele facetten heeft deze stem, zóveel mogelijkheden, nuanceringen en kleuren, welke bewust en willens en wetens worden ingeschakeld, als welhaast géén andere zangeres bij machte is, toe te passen. Daartoe is een uitzonderlijk technisch kunnen noodzakelijk, of dacht U, dat het zo eenvoudig is, om op één avond een serie oude Italianen te plaatsen naast Franse liederen van Chausson en Debussy en Spaanse liederen van de Falla, onmiddellijk daarop een groep Negro Spirituals, waarin het negertim bre, tot zelfs het kelige en gevoileerde toe, kentekenend gerealiseerd wordt? Er gaan bij dit zingen van Nan Mer riman, die zich dus geenszins aan de geijkte normen, welke op de „klassieke" lessen onderwezen wordenji oudt .vocale tèrgezichten open, waarvan men een voudig nooit gedroomd heeft! Wij zijn ervan overtuigd, dat Nan Merriman evenzo goed het „Lied von der Erde" kan zingen als een lied, dat zelfs in de richting van het „café- chantant" hoe vréselijk voor de „se- rieuzen!" kan zingen. Daartoe dragen ook bij de ieder maal by ieder lied be horende markante, al evenzeer bewust toegepaste mimiek en de expressieve ge baren, want Nan Merriman openbaart zich tevens als een volmaakte actrice, die precies weet, wat ze doet. Daarbij bezit zy de natuurlijke vry- heid om dit te kunnen doen: hoe wei nigen zijn er, die dit „durven" en er de persoonlijkheid voor bezitten? Nan Merriman, die wij na de vorige laai dat zij voor Toonkunst optrad, reeds als een „zangwonder van de eerste orde" schetsten het heeft nauwehjks zin alwéér in superlatieven van briljant tot subliem toe te vervallen! over tuigde ons ditmaal, zo mogelijk, nóg meer van haar geweldige vermogens en eminente voordrachtskunst. Een gloedvolle warmte en waar het móet een vlijmende scherpte brengt zij op! Pergolesi, Scarlatti en Caccini verheft j tot ware juwelen van het Italiaanse bei-canto, al zij hier voorzeker nog niet op het toppunt van haar kracht en liet ook de dictie enkele wensen. Dan is Mozart aan de beurt: het weinig gezongen „E amore e un ladroncello" (Dorabella in „Cosi fan tutti") typeert haar absolute voorbeschikking voor de opera, de wee moed van Chaussons „Le temps des lilas" resoneert tot diep in het hart, de aria van Lia uit „L'enfant prodigue" van de jonge Debussy dringt in de ziel. Een kolossale vocale rijkdom bloeit open in de liederen van Rachmaninoff, muzikaal weliswaar ineens een frap pante terugval, waaraan men echter nauwelijks denkt, omdat de formidabele stem en de prachtige teksten met haar intense liefde^bewogenheden dat wel doen vergeten Danna de pauze de climaxen: de •Siete canciones populares" van de Falla; daarin ontplooit zich een Spaan se wereld van felle hartstocht, van raf finement, overgave en onzegbaar lief lijke tederheid, waaraan de nuchtere Hollander tot nu toe nauwelijks geloven kon, maar waar hij door Nan Merriman middenin geplaatst wordt. Een alles overtreffende climax tot be sluit; de vyf Negro-Spirituals in het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond JAARVERGADERING VAN TURNKRING LEIDEN De Turnkring Leiden van het Kon. Ned. Gymn. Verbond kwam in jaarver gadering bijeen onder leiding van de voorzitter, de heer A. Metz. De voorzitter betreurde dat de wedstrijd Frankrijk Holland ter elfder ure niet door kon l De rekening 1955/56 werd vastge steld met een batig slot van f 323,93. De reserve bedraagt op het ogenblik f 967. De begroting 1956/57 werd vastgesteld fluitende in inkomsten en uitgaven met 1 700. Daarna werd een uitvoerig tech nisch verslag uitgebracht, dat de ge beurtenissen gedurende het afgelopen jaar binnen de kring nog weer eens in herinnering bracht. Gememoreerd wer den de feestelijkheden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van Hercules te Katwijk aan Zee. De voorzitter bracht hulde aan de prachtige organisatie, die voor een niet gering deel te danken is aan de heer van Rijn. De successen van Brunhilde in Dordrecht, Amsterdam, Amersfoort en Nijmegen werden nog fven besproken. De voorzitter was blij «n dergelijke vereniging onder de bij de kring aangesloten verenigingen te heb ben. Medegedeeld werd dat de jaarlijkse kringuitvoering weer in ere hersteld zal worden. Het werkplan werd daarna vastgesteld. Het plan zal nog nader besproken wor den met de leiders der verschillende ver enigingen. Bij voldoende deelname zal er weer een voorturncursus gehouden worden. De heren J. v. d. Mast, N. de 'Ecluse en J. W. de Ren werden als be stuurslid herkozen. Tot de leden van de Pers- en propagandacommissie werden benoemd mej. van Rossum en de heren H J. Labordus en J. Pommer. De verga dering sprak zich uit tegen de voorge stelde verhoging van de Bondscontribu- t'e. Tot afgevaardigden naar de op 20 oktober te houden Bondsvergadering werden benoemd mevr. Dieben. mej. T. Steffelaar en de heer J. van Rijn. SIERDUIVENTEELT EEN PRACHTIGE SPORT. Gisteren hield de Leidse Pluimvee- (u Konijnensportvereniging L.P.K.V. in "Oud-Hortuszicht" een speciale avond [oor een tak van sport, die de laatste 'aren in Leiden en Omstreken op de whtergrond is geraakt, n.l. de sier- duivensport. Na een kort inleidend woord van de ^arzitter, de heer C. van Rooden, hield arrangement van Lawrence Brown, sprekend van religieuze inkeer, troost en berusting, gehouden in dat typische idioom, zowel vocaal als geestelijk. Slechts een flauwe imitatie, wanneer negers zelf deze niet zingen. Maar by deze zuid-Amerikaanse zangeres vinden zij de zuiverst denkbare weerspiegeling. Men moet haar zélf horen, am te be seffen, wat zó iets inhoudt. Hier was een artieste aan het woord, aan géén beperkingen gebonden. Zij schonk de „totale" mens: ontroering, innigheid, vreugde. Met als totaal onverwachte verras sing de toegiften, „trouvailles" op zich zelf en ook daarmee doorbrekend het keurslyf der traditie: de „Gavotte" uit Thamas' „Mignon", pétillant, geestig en charmant en een ten top gevoerde schalksheid in het volksliedje „Ach, du lieber Augustin", in sublimatie van waarachtig begrip voor humor. Slechts een Nan Merriman kon zo iets wagen, zonder haar reputatie op het spel te zetten! En bovendien; welke zangeres doet haar zó iets na? Het auditorium, de ganse avond reeds gevangen in haar ban, betoonde zich uitbundig. Haar ganse wezen is er op ingesteld het auditorium meeslepend te boeien en tóch, ondanks de gedetail leerde opzet daartoe blijft er een spon tane eenvoud, die zo uitermate sympa thiek aandoet. Een merkwaardige een heid van tegendelen! DE WERELD IS GROTER DAN EUROPA. Onder het motto: de wereid is groter dan Europa, zal op 10 en 11 november in het kasteel „Oud-Poelgeest* een con ferentie worden gehouden. Behalve een referaat van dr. C. P. Gunning over „Hoe bereiden wij mede de weg voor tot een wereldrechtsorde", vermeldt het programma o.a. een oecumenische huisdienst oJ.v. mr. A. W. Kist en een inleiding van de heer H. J. Nannen over het thema der conferetie. f' Jean Antoinetti heeft zich in de sterk uiteenlopende en veeleisende opgaven een begaafd accompagnateur betoond. Hij vervulde de bijzonder moeilyke taak om deze expansieve en temperament volle zangeres op te vangen, met groot aanpassingsvermogen. Prachtige bloemen en een ongekend geestdriftig applaus van een ditmaal gelukkig volle Stadszaal. KafisMgffiwBBBaPIWErai NAN MERRIMAN Nan Merrimans roem kón immers met geen mogelijkheid onbekend blij ven? „Toonkunst" had voor dit eerste concert opnieuw een grote en onver getelijke greep gedaan! H. Geachte Redactie. Met belangstelling hebben wy de laat ste tyd kennis genomen van de berich ten welk ook in uw blad verschenen be treffende de balans van de loononder handelingen van het laatste half jaar. Hoewel het mogelijk is dat wij niet de enige zijn. nemen wij toch de vrij de heer J. v. d. Voorn, keurmeester van sierduiven te Amsterdam, een enthou siast betoog over de sierduiventeelt, een prachtige sport, welke nog te weinig liefhebbers trekt. Spreker wees op het grote onderscheid, dat er bestaat tus sen de post- en sierduif en achtte het een verblijdend teken, dat op vele ten toonstellingen steeds meer de sierdui ven op de voorgrond treden Na 1900 kwamen deze vogels op alle tentoonstellingen uit; een keus uit 232 verschillende soorten is nu geen zeld zaamheid meer Vervolgens stond spreker stil by het fokken de ra^senfok en de huisvesting van de vogels.. Zeer leerzaam was ook de bespreking van de ingezonden vogels. heid om U en uw lezerskring eens te wyzen op het kappersbedryf als zijnde een bedryfstak waarin voor de werk- nemers(sters) tot heden nog op geen enkele manier na 19 maart j.l. een ver betering tot stand is gekomen. Over een loonsverhoging van 3% kon nog steeds geen besluit genomen worden, laat staan een verhoging van 6%. Verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden is niet te verkrygen. Betreffende de uit kering ineens van 3% over 1955 kwam er van de vakraad voor het kappersbe dryf 4 werkgevers- en 3 werknemers organisaties) enkel een zeer vaag advies waarin men de werkgevers totaal vryaf gaf betreffende die uitkering met als gevolg dat slechts zeer weinigen deze uitkering ontvingen. Dat advies was het enige „positieve" wat bereikt kon wor den. De laatste loonsverbetering in ons bedryf is tot stand gekomen in oktober 1954. Om een beeld van de situatie te scheppen, vermelden wij dat toen b.v. in het herenkappersvak het loon voor een eerste bediende dat is dus een volwaardige kraóht gebracht werd op f.51. Terstond verklaarden de werkge vers in hun vakbladen dat het niet by die stand kon blyven. Het kappersvak Waf deed Leiden op 17 oktober MEER AANRIJDINGEN DAN NORMAAL Hoewel zich gisteren in Leiden Veilig-verkeersdag 1956 geen ern stige verkeersongevallen voordeden, is de politie deze dag toch meer uitge rukt dan normaal. Wordt zy gemid deld zes- tot zevenmaal per dag voor een ongeval gewaarschuwd, gisteren werd haar assistentie tot negenkeer toe ingeroepen. Het eerste en tevens enige ongeval, waarbij zich lichamelijk letsel voordeed, vond gisterochtend om 8.30 uur plaats op de Rynsburgersingel. ter hoogte van de uitrit van het Schuttersveld. Een '56-jarige onderwyzeres. wonende aan de Warmonderweg, verleende hier geen voorrang aan een auto, welke het Schuttersveld passeerde. Op het mo ment. dat zy vanaf het Schuttersveld de ryweg opreed, werd zij door de auto gegrepen, ten gevolge waarvan één van haar benen op twee plaatsen werd ge broken. Ongeveer op hetzelfde moment vond op de Haarlemmerstraat een aanryding plaats tussen een vrachtauto en de tram. De schade was hier maar zeer gering 8.53 uur. Een 52-jarige wielrijdster uit Leiderdorp slipte in de tramrails op de Breestraat. Lichte ontvellingen aan handen en benen. 9.25 uur. Handwagen rijdt op de Lammenschans weg tegen lantaarnpaal op. Geringe schade. 9.45 uur. Een dergelijk ongeluk ge schiedt op de Hoge Rijndijk. Hier was het een auto. die schade aanrichtte. 12.30 uur. Vrachtauto grijpt op de Haarlemmerstraat een wielryder. Geen persoonlijk letsel; kleding van wielryder werd beschadigd. 14.00 uur. Aanrijding op de Witte Singel (hoek Herenstraat) tussen auto en wielrijdster. Slechts materiële schade. 15.15 uur. Aanrijding tussen vracht auto en personenauto op de Nieuwe Rijn ter hoogte van de Karnemelkbrug Beide voertuigen werden beschadigd. Tenslotte vond deze dag om 15.40 uur op het Kort Rapenburg de laatste aan rijding plaats. Een driewielige bakfiets reed hier op een stilstaande auto in. Lichte schade. VOETBAL L.P.S.V. VERLIEST VAN S.V.K.M.H. Het Leids Politie elftal heeft in Den Haag de eerste competitiewedstrijd voor de le klas van de N.P.S B. met 4—2 van SVKMH verloren. Het zag daar echter aanvankelijk niet naar uit. want bij de rust hadden de Leidenaren door twee goede doelpunten van Westbroek een 2—0 voorsprong. Nadat de stand 21 was geworden, was een verkeerde waarneming van de scheidsrechter de aanleiding tot de ge lijkmaker. Dit deprimeerde de LPSV'ers schynbaar en kort voor het einde wis ten de Hagenaars er nog twee doelpun ten aan toe te voegen. moest ook wat betreft de lonen op een redelyk peil komen. De daarna op ver zoek van de werknemersorganisaties op nieuw geopende loononderhandelingen zyn echter van bepaalde zijde zodanig gerekt en in een zodanige sfeer getrok ken dat eind mei de werknemersorga nisaties de knoop doorgehakt hebben en de al een keer tydelyk verlengde C.A.O. opgezegd hebben, waarna mende moeilykheden aan het coll. v. ryksbem. heeft voorgelegd. Min of meer onverwacht is na vele onderhandelingen in augustus j.l. tus sen de beide confessionele werkgevers organisaties en de werknemers een ont werp C.A.O. getekend, welk ontwerp nu ter goedkeuring is gegeven aan het coil, v. ryksbem. De grootste en de kleinste werkgeversorg., resp. de N.K.B. en de Nevok kunnen (willen) met dit ontwerp niet meegaan, daar zij de voorgestelde loonsverhoging voor de eerste bediende in het herenvak van f. 2 p. w. niet ver antwoord achten omdat er geen goed keuring verkregen kon worden om deze „loonsverhoging" in de tarieven te mo gen doorberekenen. Intussen waoht het personeel gelaten en beslist hier en daar ook wel geladen maar weer af tot welke beslissing het coll. v. ryksbem. nu eindelijk eens komt. U, geachte Redactie, hartelijk dan kend voor het opnemen van deze toe lichting op de toestand, verblijven wij namens de groep Leiden van de christe lijke en de afd. Leiden van de katholieke bonden van kapperspersoneel. Hoogachtend, J. v. Tongeren L. B. Hakkaart. In het Federatiehuis vergaderde gis teravond de afdeling Leiden en Om streken van de Kon. Ned. My, voor Tuinbouw en Plantkunde. Mede in ver band met het feit. dat later op de avond de diploma's algemene tuinbouw- cursus en materialencursus zouden wor den uitgereikt, was de bijeenkomst zeer goed bezocht. De voorzitter, de heer J. Jonker, heette alle aanwezigen, in het byzonder de nieuwe leden, van harte welkom. Medegedeeld werd. dan 23 cur sisten zich voor het eerste leerjaar hebben opgegeven en voorts, dat er bin nenkort een cursus motorkennis gege ven zal worden. Zeer waarschijnlijk zal ook met een bloembindcursus begonnen worden. Naar de algemene vergade ring in Amsterdam, waar tevens een or- chideeëntentoonstelling gehouden zal worden, zullen één bestuurslid en één gewoon lid <de heer H. Veendorp» af gevaardigd worden. In het hoofdbestuur moeten twee nieuwe leden gekozen wor den. De vergadering ging akkoord met het bestuursvoorstel om de heer A. Sluis jr. uit Enkhuizen als vakman en de heer G. J Doornik uit Aalten als lief hebber kandidaat te stellen. Nadat de heer J. Vermande, hoofd opzichter by de Leidse Plantsoenen dienst. het een en ander over besdra- gende heesters voor kleine tuinen had verteld, werden de diploma's uitgereikt. Het diploma 3-jarige algemene tuin- bouwcursus behaalden: J. Q. de Winter uit Warmond (met vrucht) D. v. d. Hoek uit Voorschoten (met vrucht), A. Segaar uit Voorschoten (met veel vrucht), C. L. Mulder uit Leiden (m. v.), J. Tukker uit Sassenhem im. v.), M. J. Bon uit Noordwijkerhout (m. v.), A. C. de Hertog uit Leden (met zeer veel vrucht), P. F v. d. Poel uit Valken burg (m. z. v. v.), P. Staffeleu uit Lei den (m. v. v.), J. van Evert, uit Leiden (m. v. v.), J. Hoek uit Voorhout <m. v.), C. Cramer uit Leiden (m. v.), Chr. Komen uit Warmond (m. v) en het di ploma 2-jarige cursus: A. J. Bon uit Noordwijkerhout <m. v. v.), en W. Ka- paan uit Leiden (m. v). Het diploma materialenkennis behaal den: C. G. A. Mulder uit Leiden, P. F. v. d. Poel uit Valkenburg, Ch. C. Koo- men uit Warmond, J. de Winter uit Warmond, M. Bon uit Noordwykerhout, C. Cramer uit Leiden, J. van Evert uit Leiden, W. Blok uit Oegstgeést. D. v. d. Kraats uit Leiden. J. Koudys uit Lei den. J. H. Lekx uit Koudekerk a. d. Rijn, C M. B. de Fyter uit Warmond, C. v. Egmond uit Wassenaar, D. J. Tijsen uit Warmond, A. G. F. Borst uit Zoeterwoude, J Buis uit Hazerswoude, J. J. van Zeggelen uit Warmond en J. A. Th. Hoek uit Voorhout. RECHTZAKEN Conducteur N.Z.H.V.M. krijgt 1 jaar m.a. De Haarlemse Rechtbank heeft van morgen een vroegere 35-jarige chauf feur-conducteur van de N.Z.H.VM. we gens verduistering van een bedrag van bijna f. 9000 ten nadele van deze maat- schappy, veroordeeld tot een gevange nisstraf van een jaar met aftrek van het voorarrest. De eis luidde een Jaar en drie maan den. In aanwezigheid van de leiders j van de Italiaanse Christelijk-Demo-j cratische Partij, o.w. de huidige I Italiaanse President Antonio Segni. is op de openingsdag van het zevende nationale congres van de partij in de Italiaanse stad Trentoi een monument onthuld ter nage-\ dachtenis van wijlen premier Alcid. de Gasperi. die in deze stad werd geboren. Voor een 28 meter hoge obelisk staat een 4.20 meter hoog bronzen beeld van de overleden staatsman. De foto geeft een beeld van de plechtigheid bij het juist onthulde beeld.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3