Liberia heeft een ontoegankelijke kust van 550 kilometer lengte \aar schatting anderhalf miljoen inwoners Amerikaans toestel maakte noodlanding in volle zee B. en W. Delft krijgen ongelijk Zes Hilversumse knaapjes gingen op stap met gestolen bestelauto Atoom in dienst van de mensheid 95ste jaargang Woensdag 17 oktober 1956 Derde blad no. 2S962 Spoorwegen zijn er onbekend (ui) Hoe ziet dat land van President dr. W. Tubman, die momenteel in ons land vertoeft, er nu eigenlijk uit? Langs de 550 kilometer lange kustlijn van Liberia bespoelen de golven der Atlantische Oceaan dit tropische land, dat met een oppervlakte van 110.000 vierkante kilometer ongeveer drie en een half maal zo groot is als ons lage landje aan de Noordzee. De smalle lage kuststrook, doorsneden door lagunes, getijkreken en moerassen wordt hier en daar door de welving van een kaap onder- H broken. Binnenwaarts stijgt het land vrij snel naar een aantal plateaus. Frans Gumée vindt nu reeds een goe- Talrijk zijn de beekjes en riviertjes, die uitmonden in enkele grote'" v"""" rivieren. Al deze rivieren stromen over barre rotsen en via vele watervallen naar de zee. Zij zijn dan ook slechts weinige kilometers bevaarbaar. De kust is zeer ontoegankelijk door zandbanken en drempels in de ondiepe kustwateren. Luchtfoto van de vrijhaven van Monrovia, de hoofdstad van Liberia Hoofdstad Monrovia: 35.000 zielen De bovengrond bestaat evenals in de buurlanden, uit gelateriseerd ma teriaal. dat bij droog weer de auto mobilist in wolken fijne rode stof hult. in de natte tijd de wegen in een glijbaan verandert. De gronden zijn over het algemeen niet erg vrucht baar en de zware regenval heeft de grond bovendien sterk uitgeloogd. Tussen de kust en het laaggebergte is het land bedekt met dichte tropi sche wouden. In het uiterste noorden ziet men ech ter een overgang naar het savanne- landschap. Langs de randen der regen wouden zijn de heuvels en dalen bedekt met palmen. Het klimaat is tropisch en staat speciaal in de zuidelijke helft van het land onder invloed van de z.w. moes son, die hier een hoge vochtigheids graad brengt. Daar zijn ook de tem peratuursverschillen vrij gering. De ge middelde jaartemperatuur voor het gehele land is ongeveer 27 graden C. In de kuststreek variëren de gemiddel de maximum maandtemperaturen tus sen 35 gr. en 27 gr. VIER METER REGEN PER JAAR.... Langs de kust is de regenval het grootst, nl. ongeveer 4 meter per jaar, een hoeveelheid, die in geheel Afrika slechts wordt overtroffen door Brits Kameroen In het binnenland is de regenval veer geringer en in de maan den december en januari zelfs bijna nihil. De hogere, noordelijke streken zijn over het algemeen droger en gezonder dan de kuststrook, al waait er in de periode van november tot februari nu en dan de „Harmattaneen woestijn wind uit de Sahara, die irriterend werkt door de meegevoerde fijne stofdeeltjes. BEVOLKING. Het juiste inwonertal van Liberia is niet bekend, doch schattingen concen treren zich om het getal van 1.5 mil joen, van wie de „Americo Liberians" een groep van ongeveer 12.000 vormen. Van de totale niet-Liberiaanse bevol king van ongeveer 7000 personen komen omstreeks 4000 uit de buurlanden. De overige 3000 bestaan uit Libanese en Sy rische handelaren, Amerikanen, Fran sen, Nederlanders. Engelsen, Duitsers en enige andere nationaliteiten. Ongeveer 85 pet. van de bevolking leeft nog volgens de oude stamgebrui- ken. Hoewel het Engels de officiële voer taal is. is dit nog weinig verbreid en de 28 inheemse talen worden nog door een zeer groot aantal inwoners gebruikt. Het analfabetisme is nog groot. VLEES IS SCHAARS. De inheemse bevolking leeft voorna melijk van de landbouw. Rijst en palm olie vormen een belangrijk deel van het dieet. Verder verbouwt men cassave, mais, suikerriet. Vlees is schaars, zodat ieder stuk wild. dat door de dorpsjager geschoten wordt, welkom is. Op de gronden, die aan een stam be horen, bebouwt iedere familie zijn eigen percelen, waarvan hij het gebruiksrecht heeft. Doordat dit gebruiksrecht binnen de stam erfelijk is, zijn de landgebrui- kers in de praktijk eigenaar van hun akkers. Een gedeelte van de oogst moet worden afgedragen aan het stamhoofd, in wiens persoon de eenheid van de stam is verpersoonlijkt. In deze inheemse gemeenschappen is het christendom slechts in geringe mate doorgedrongen. Des te meer invloed heeft het Mohammedanisme, vooral in het noorden en noordwesten van het land. Overigens regeren hier nog de goden, halfgoden en geesten door de tovenaars en medicijnmannen. Het Christendom, dat vele voorposten in het binnenland heeft in de vorm van zen- dings- en missiescholen en -hospita len. is vast gevestigd aan de kust. De Liberians zijn voornamelijk gouverne mentsambtenaren; onder hen vindt men ook plantagebezitters. MONROVIA: 35.000 INWONERS. Grote steden vindt men in Liberia niet. De hoofdstad Monrovia telt onge veer 35.000 inwoners. Vele van de Li berians wonen hier. In het overige deel van het land is geen enkele stad met meer dan 5000 inwoners. Monrovia is gebouwd op Cape Mesu- rado, ongeveer 80 m. boven zeeniveau. Het Stratenplan verdeelt de stad in een groot aantal rechthoekige blokken. Langzamerhand verrijzen er moderne gebouwen. Indrukwekkend is de ambts woning van de president, de Executive Mansion. LAND- EN WATERWEGEN. Land- en waterwegen zijn schaars in Liberia. De rivieren zijn buiten het smalle kustgebied onbevaarbaar. De 2500 motorvaartuigen in Liberia kunnen zich op 1150 km. wegen voortbewegen. Som mige zijn tijdens het regenseizoen on berijdbaar. De rivieren en beekjes wor den overbrugd door ponten of houten bruggen. Met financiële hulp van de Verenig de Staten en een lening van de Export- Import Bank van 5.000.000 doll., wordt de wegenbouw nu krachtig aangepakt. Er is reeds een grote wég aangelegd van Monrovia naar N'zerekoré in Frans Guinée. Tussen de vrijhaven van Monrovia en derenverkeer plaats van 40.000 ton per jaar, welke hoeveelheid nog steeds blijft stijgen. Behalve een ertsspoorlijn van Bomi Hills naar de haven van Monrovia, die 64 km. lang is, kent Liberia spoorwegen. NEDERLANDERS ALS LOODS De verbindingen ter zee ondergingen een grote verbetering, toen in 1948 de moderne vrijhaven van Monrovia werd aangelegd. Schepen met 8,5 meter diep gang kunnen hier nu meren langs de kaden, die met een lengte van 600 meter ligplaats bieden aan 9 vrachtschepen. Een aparte laadinstallatie is gertiaakt voor het laden van ijzererts. In 1955 deden 1067 schepen de haven van Mon rovia aan. De totale goederenbeweging in dat jaar was 2 miljoen ton tegen 1,3 miljoen ton in 1954. In de haven werken enige Nederlan ders onder andere als loods. Vele vlag gen verschijnen in Monrovia, waaronder die van de Holland-West-Afrika Lijn. De andere havens zijn van veel min- Ned. Genootschap Landbouwschap Koninklijk BENOEMING VIER ERELEDEN Het Nederlands Genootschap voor Landbouwwetenschap, dat gisteren te Wageningen zijn 70-jarig bestaan vierde, mag voortaan het predikaat Koninklijk voeren. De burgemeester van Wageningen, mr. M. de Niet Gzn, deed mededeling van het desbetreffen de K.b. Vier ereleden werden benoemd: dr. ir. S. Smeding te Zwolle kreeg deze onder scheiding wegens zijn verdiensten ten aanzien van de Zuiderzeewerken, dr. F. P. Mesu te Bilthoven wegens zijn cul tuurtechnische bijdragen aan de land bouwwetenschap, mr. dr. E. C. J. Mohr wordt door zijn benoeming tot erelid gehuldigd voor het zeer belangrijke werk dat hij voor de oorlog in Indonesië heeft verricht en dat er naar de mening van het genootschap toe heeft geleid dat de voorlichting voor de tropische landbouw aldaar een voorbeeld voor de wereld genoemd kon worden. Ir. W. C. van Heusden tenslotte heeft het onder zeer moeilijke omstandigheden gepres teerd het landbouwkundig onderzoek in Indonesië intact te houden. Ir. Van Heusden is op het ogenblik onderweg van Indonesië naar Nederland. Herman Teirlinck krijgt prijs Ned. Letteren De minister van Openbaar Onderwijs te Brussel en de minister van O. K. en W. te 's-Gravenhage hebben, na ken nisneming van het advies van de ju ry voor de toekenning van de prijs der Nederlandse letteren, besloten deze prijs voor 1956 toe te kennen aan de auteur Herman Teirlinck te Brussel. De uitreiking van de prijs zal, gelijk gemeld, op zaterdag 27 oktober in de Ridderzaal te 's-Gravenhage door H. M. Koningin Juliana worden verricht in te genwoordigheid van autoriteiten en ge nodigden. De jury voor de toekenning van de prijs was als volgt samengesteld: Mau rice Gilliams. lid en voorzitter: Jan En gelman. Karei Jonckheere. prof. dr. P. Minderaa. Achille Mussche en prof. dr. G. Stuiveling, leden. dr. R. de Meyer te Brussel en H. J. Michael te 's-Graven hage. Hoge onderscheiding voor Japanse ambassadeur H.M. de Koningin heeft de ambassa deur van Japan, de heer S. Okamoto, in afscheidsgehoor ontvangen. De schei dende ambassadeur is door H.M. be noemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. (Ingez. Med.-Adv.) De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan*) J» smaak, in geur» in kwaliteit De pure (lange!) Virginia tabak rolt gemakkelijk. X U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag I Hachelijk avontuur op Stille Oceaan Rustige beslissingen van (le gezagvoerder voorkivanien 'ii ramp: alle passagiers gered Uiterste rust en weloverwogen beslissingen van kapitein Richard Ogg hebben gisteren in de vroege morgenuren een ramp voorkomen, toen hij zich als gezagvoerder van een defecte „SMratocruiser" van de Pan American Air ways genoodzaakt zag zijn toestel op de Stille Oceaan een noodlanding te laten maken. Alle 32 inzittenden konden nu worden gered en aan boord worden ge nomen van een weerschip, waarboven hij zijn toestel doelbewust meer dan drie uur had laten rondcirkelen. Onder de passagiers bevond zich één Neder- der belang. De schepen kunnen daar lander, de heer H. Braat uit Rotterdam, niet meren, maar moeten op de rede Clipper zonk in 20 minuten gelost en geladen worden. Enige hier van zijn Robertsport, Marshall, Grand Bassa. Greenville, Cape Palmas, Eigen keus bij inwoning Richtlijnen niet in acht genomen (Van onze Haagse redactie) Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben uitspraak gedaan in de zaak van een Delftse mevrouw die in verzet was gekomen tegen een beschikking van B. en W. van Delft, die een ge deelte van haar woning vorderden ten behoeve van een echtpaar. B. en W. hadden een brief van de me vrouw in handen, waarin zij verklaarde, dat B. en W. oyer de tweede etage van haar huis konden beschikken, zodra haar zoon, die bij haar inwoonde, een eigen huis zou hebben gevonden. Alleen op deze verklaring wilde de huisvesting van Delft een vergunning voor haar zoon afgeven, om bij zijn moeder te mo gen wonen. Ged. Staten, bij wie de mevrouw in verzet was gekomen tegen de beschikking van B. en W. van Delft, om het echt paar in de woning van de mevrouw te plaatsen, hebben haar in het gelijk ge steld. Zij mag dus zelf bepalen, aan wie zij haar tweede etage ter beschikking stelt. In de motivering van hun beslissing wijzen Gedeputeerden er op. dat by vor dering van woonruimte de terzake door de minister van Binnenlandse Zaken krachtens artikel 7 der wet te geven richtlijnen'of voorschriften in acht moe ten worden genomen en dat volgens die richtlijnen bij +oewijzing van woon ruimte zoveel mogelijk rekening dient te worden gehouden met de voorkeur van de eigenaar met betrekking tot de per sonen, aan wie het gebruik van woon ruimte ter beschikking zal worden ge steld. B. en W. van Delft hebben deze richtlijnen in dit geval niet in acht ge nomen. Hieraan doet naar het oordeel van Ged. Staten niet af de omstandig heid, dat de opposante en haar zoon een verklaring hebben getekend, dat de tweede etage na de ontruiming ervan ter beschikking zal komen van het huis- H. C. BRINKERS OVERLEDEN Te Wassenaar is gisteravond op 64- jarige leeftijd overleden de heer H. C. Brinkers. directeur van Brinkers mar garine- en oliefabrieken te Zoetermeer Oudewater, president-commissaris van de Hollandse margarinefabriek en Van Wychen's oliefabrieken te Wychen. Hij was tevens geinteresseerd bij vele andere industrieën. vestingsbureau, daar immers deze ver klaring aan B. en W. niet het recht geeft, de voorkeur van de eigenaresse ten aanzien van de toekomstige bewoners buiten beschouwing te laten. Derhalve kan het bestreden besluit niet in stand blijven, wordt het daartegen aangete kende verzet gegrond verklaard en dient het bestreden besluit te worden vernie tigd. Het vliegtuig was op weg naar Hono- loeloe naar San Francisco, de laatste etappe van een vlucht rond de wereld, welke in New York was begonnen. Op ongeveer 1650 kilometer van de kust, zowat halverwege tussen Hawaii en San Francisco, raakte het toestel in moeilijkheden, toen een motor uitviel en de propeller van een andere motor niet meer normaal functioneerde. Ka pitein Ogg besloot in de buurt van het weerschip te blijven, maar eerst zijn toe stel zoveel benzine te laten gebruiken, dat het zo licht mogelijk werd. Hij kon de brandstof niet, zoals normaal ge bruikelijk is. door de speciale noodlei- dingen laten wegstromen, omdat anders gevaar zou zijn ontstaan, dat het vlieg tuig bij zijn noodlanding in een ben- zinevlek terecht kwam, hetgeen brand en wellicht de dood van vele inzitten den tot gevolg had kunnen hebben. Om streeks vier uur in de morgen draaide de clipper reeds boven het weerschip Het einde kwam in een sloot Zonder rijbewijs tochtje naar België (Speciale berichtgeving) Een dolle rit van zes jeugdige Hil versumse knapen in een gestolen be stelauto is abrupt geëindigd in een sloot bij het Brabantse dorpje Zun- dert. Maar het einde van hun dolzin nige plannen, die er de aanleiding van waren, kwam pas later op Belgisch grondgebied, waar de jongens in de armen van een rijkswacht liepen. In de nacht van zondag op maandag kreeg de politie te Hilversum melding dat drie minderjarige jongens niet thuis waren gekomen en tevens het bericht, dat een Volkswagen van het parkeer terrein bij de Kerkbrink was verdwenen. Tussen beide feiten werd direct verband •gelegd. Aangezien de bewuste knapen •bij pretrijden in andermans auto's al eerder betrokken waren geweest. Deze veronderstelling bleek toch niet geheel te kloppen. Om te beginnen wa ren niet drie. doch zes jongens er tus sen uit en met de vermissing van de Volkswagen, die nog altijd zoek is, had den zy niets uitstaande. Dat nam niet weg, dat zjj zich weer als „pretryders" hadden ontpopt. Het zestal: een jongen van 18, drie van 17, een van 15 en 1 van 14, had zich meester gemaakt van een in het Ach terom gestalde bestelauto en was daarmee, hoewel zonder rijbewijs en zonder voldoende kennis van chauffe ren, welgemoed in de richting van de grens gereden. Het plan was naar België te gaan. Weliswaar hadden de jonge avonturiers nagenoeg geen geld op zak, maar wel verheugden zij zich in het bezit van een banjo en zij hadden het naïeve denkbeeld met behulp van dit muziek instrument bij onze zuiderburen de kost te kunnen verdienen. De jongens zijn wonder boven wonder onderweg niet tegen een boom of een tegenligger ge botst, maar in Zundert, bijna op een steenworp afstand van de aanlokkelijke grens, sukkelden zy met de bestelauto in een sloot Dat liep zonder ongelukken af. zij het dat de wagen licht bescha digd werd. De knapen zetten de tocht te voet voort en slaaeden erin slechts één van hen beschikte over een pas poort ongemerkt op Belgisch grond gebied te belanden. Het duurde echter niet lang of zy werden door een Rijks wacht aangehouden, die de commandant van de Rijkspolitie in Zundert, waar de auto inmiddels in de sloot was aan getroffen, waarschuwde. Zodat deze het zestal, nadat het weer over de streep was gezet, kon opvangen. Toen de jongens naar Hilversum waren vergebracht de banjo had den zij bij alle avonturen verspeeld en hun op het hoofdbureau van poli tie we.d gevraagd, van wie het initia tief tot de autodiefstal en de vlucht rond, maar eerst kwart over zeven zette Ogg zijn toestel op het water. Het weer schip had inmiddels een hoeveelheid schuim, waarschijnlijk afkomstig van zijn brandblusinstallatie, op de golven gelegd en zo een betrekkelijk rustige landingsbaan voor het vliegtuig gereed gemaakt. Toen de clipper het water oppervlak raakte, spoot een grote wolk water op. Bij de landing brak het tweeën, maar reeds bevonden zich vier reddingsvlotten in het water. Alles werd gedaan om de passagiers van het vlieg tuig te redden. Met succes, want allen konden aan boord van het weerschip ge bracht worden. Slechts vijf werden lichtgewond. Het laatste bericht van het weer schip naar de kustwacht, waarmede voortdurend contact was onderhou den. luidde: „Prachtig gedaan, als een stel kampioenen". In 21 minuten was het vliegtuig, dat in het water een kwart slag was omgedraaid, gezonken. De gezagvoerder van de clipper en de commandant van het weerschip kre gen voor hun rustige houding tydens deze benarde uren officiële lof toe gezwaaid. Saarlanders voorlopig van dienstplicht vrijgesteld (Van onze correspondent in We^t-Duitsland) De bevolking van het Saargebied heeft weliswaar de wens te kennen gegeven bij de Westduitse Bondsrepubliek te worden aangesloten, maar de jonge mannelijke bewoners van die streek voelen er niet veel voor alle consequen ties daarvan te aanvaarden en soldaat te worden. Dit heeft de leider van de Democratische partij in het, Saargebied, dr .Schneider, in Bonn verteld. Volgens hem is circa 70 pet. van de bewoners van het Saargebied tegen de algemene militaire dienstplicht. Het Saargebied wordt weliswaar reeds over enkele maanden, op 1 januari 1957, politiek bij West-Duitsland gevoegd, maar het zal nog drie jaar duren voordat de streek ook in economisch opzicht volkomen in de Bondsrepubliek zal zijn opgenomen. Men wil het er niet op laten aankomen nu al direct grote ontevredenheid te verwekken en men wil niet overijld te werk gaan. Men is van plan de weerbare mannen en jongelingen in het Saarge bied pas na 1 "januari 1960 onder de wapens te roepen. Voor het Saargebied wordt dus een zelfde uitzondering ge maakt als voor West-Berlijn, dat nog altijd onder de controle van de Geal lieerden staat. Ook de West-Berlijners hoeven voorlopig nog niet in het West duitse leger te dienen. naar België was uitgegaan, antwoord den zij: „Van ons allemaal". De benjamin van het groepje, 14 jaar oud, had genoeg van het avon tuur. Huilend riep hy uit, dat hU naar zyn moeder wilde.... Colder Hall in Engeland wijst wereld nieuwe weg Koningin Elizabeth II van Enge land heeft vandaag de grootste atoomcentrale ter wereld geopend n.l. die van Calder Hall, gelegen in het graafschap Cumberland. Het is de eerste door atoomkracht gedre ven elektrische centrale, die ook stroom beschikbaar stelt voor in dustriële en huishoudelijke doel einden. Drie jaar had men nodig om deze centrale in Calder Hall neer te zetten. Drie jaar, voorafgegaan door zeven jaar studie en experimenten. DE ATOOMCENTRALE VAN CALDER HALL In de komende tijd zal Engeland nog vier van dergelijke atoomcen trales bouwen en nog twaalf van een ander type. Deze zestien atoomcentrales zullen in 1965 een totale capaciteit van ten minste twee miljoen KW hebben. Ook Engeland ziet zich geplaatst voor een steeds toenemende vraag naar energie, die op den duur niet ge dekt kan worden uit aardolie en waterkracht. Met man en macht heeft men zich daarom geworpen op de bouw van deze atoomcen trales: miljoenen ponden sterling zijn er mee gemoeid. Maar deze Britse pogingen hebben succes: de Verenigde Staten hebben nog geen enkele door atoomkracht gedreven elektrische centrale. Rusland één. maar die beschikt slechts over een capaciteit van circa vijf procent van die van Calder Hall

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6