In Leidse lichtweek winkels vermoedelijk tot lialf tien open Raad van Warmond had niet veel moeite met de agenda Commissie zal synode rapporteren Veilig-Verkeersdag inzake oproep Nieuw Guinea 95ste jaargang Woensdag 17 oktober 1956 Tweede blad no. 28962 N.R.K.M. opent seizoen Met een gisteravond in café-restau rant „ïn den Vergulden Turk" gehou den bijeenkomst heeft ook de afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Midden standsbond het seizoen geopend. Er bestond voor deze eerste bijeenkomst waarin ook het afscheid plaats vond van de geestelijk adviseur, pastoor F. A. M. Bernefeld en een welkom werd toe geroepen aan zijn opvolger, pater J. Nieuwenhuysen O.F.M., goede belang stelling. Na een inleidend woord van de voor zitter. de heer J. C. J. Lambermont. hield de heer K. A. J. M. Samson een causerie over ..Patroon, zoon-zaak". Spreker legde hierin het accent op de goede verhouding in het gezin. Een open verstandhouding tussen de twee generaties in een middenstandszaak is een eerste vereiste voor een goede op lossing van eventuele problemen. De zaak kan een band vormen tussen de familieleden in een harmonisch opge bouwd gezin. De praktijk leert, dat zich in goede gezinnen zelden of nooit opvolgings problemen voordoen. Op deze funda mentele stelling bouwend sprak de heer Lustrumconcert Alma Materkoor Muzikaal belangrijke avond Het vierde lustrum van het r.-k. Alma Materkoor, dat woensdag a.s. in de Stadszaal herdacht zal worden, brengt een programma, samengesteld uit oeuvre van drie grootmeesters der muziek, n.l. Bruckner, Verdi en Han del met werken, die in onze stad wei nig of nog niet eerder zijn uitgevoerd. Begonnen wordt met het „Tota Puehra es Maria" van Anton Bruckner een prachtig, klein koorwerkje voor tenor, koor en orgel. Daarna het onvolprezen „Te Deum" van Giuseppe Verdi, reeds vroeger door het Alma Materkoor, doch toen met orgelbegeleiding gezongen. Thans echter komt deze onvergelijke lijke lofzang met orkestbegeleiding tot uitvoering. Met dit feestelijk Te Deum wil het jubilerende koor zijn dank betui gen aan God voor al het goede en schone, wat zij in de afgelopen jaren ten gehore mocht brengen. Na de pauze volgt het Handel-orato- rium „Das Alexanderfest", of „Die Macht der Tonkunst" in de bewerking van Mozart, dat nimmer in onze stad gezongen werd. Dit oratorium is geschre ven voor sopraan, tenor en bassolo, koor, orgel en orkest. Medewerkenden aan dit concert zijn mevrouw Heieen Verkley (sopraan). Leo Ketelaars (bas) en de in Duitsland zeer geziene tenor Naan Föld, van wie een grote roep uitgaat. De begeleiding wordt verzorgd door het Rott. Kamerorkest, het geheel staat onder leiding van diri gent Willem Mizee. Dit belooft dus stellig een muzikaal waardevolle jubileumavond van het ge renommeerde Alma Materkoor te worden Bazar Chr. Kleuterschool Morsweg VOOR VERNIEUWING INTERIEUR. Hoewel de thans negentien jaar be staande chr. kleuterschool aan de Mors weg nog wel geen ouderdomsverschijnse- len vertoont, verdient het aanbeveling, dat het interieur van de lokalen wordt gemoderniseerd en wordt aangepast aan de hedendaagse opvattingen van het kleuteronderwijs, waarbij ook de om geving, waarin dit onderwijs wordt ge geven, een belangrijk woordje mee spreekt. Teneinde hiertoe een mogelijkheid te openen wordt vandaag in deze schooi een bazar gehouden. Wekenlang heeft een dameskring alle krachten niet in het minst van die der ouders der kleu ters gebundeld om op deze bazar maar goed voor de dag te komen. Welnu het resultaat mag gezien worden. Een grote verscheidenheid artikelen, zowel fraaie als nuttige, is hier bijeengebracht. Bo vendien zijn er ook vele attracties. In tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden de heer J. P. Mul der sr. vertegenwoordigde het bestuur van de Hervormde Schoolvereniging heeft het hoofd der school, mej. H. A. Hulsbergen, de bazar hedenochtend ge opend. Zij drukte er haar blijdschap over uit, dat de ouders met zoveel ent housiasme met het schoolleven, en dus ook met deze bazar, medeleven. Hartelijk dankte zij ook de dameskring die aan de voorbereiding van een en ander zo veel arbeid ten koste heeft gelegd. Voorts wees zy op de noodzaak van modernisering van het interieur der lo kalen, waarvan de kosten op circa f.2000 per lokaal zyn begroot. Mej. Hulsbergen, die hierbij het particulier initiatief niet wenste uit te schakelen de bazar is er om dit te bewijzen sprak de hoop uit, dat ook het gemeen tebestuur een gedeelte van de restaura tie voor zijn rekening wenst te nemen. Met het uitspreken van de wens, dat de opbrengst van deze bazar de school een stapje dichter mocht brengen bij het voor ogen gestelde doel, verklaarde zfj de tot hedenavond tien uur geopende bazar voor geopend. Voorstelling Den Quichotte voor Filmstudiekring De Filmstudiekring van K. en O. had gisteravond een goede greep gedaan met een voorstelling in het Casino-theater van het voortreffelijke werk van regis seur Pabst „Don Quichotte". Dit on derwerp uit de wereld literatuur is tien tallen malen verfilmd, zoals de inleider, de Amsterdamse filmcriticus H. Wielek. vertelde. Het werk van Pabst dateert uit het begin van jaren '30, maar boeit nog altijd door de prachtige fotografie en de monumentale opzet. De regisseur is erin geslaagd méér te geven dan een lach wekkende ridder-van-de-droeve-figuur, die de oppervlakkige omstanders in hoongelach doet uitbarsten. Dwars door alle malle daden van de Don voelt men tragische ontroering. Don Quichotte rijst uit dit imposante filmwerk omhoog als de door idealen bezeten edelman, aan wie de werkelijkheid volkomen voorbij gaat. Zijn rol werd op briljante wijze vertolkt door de vermaarae zanger Cha- hapine, die meermalen gelegenheid kreeg volkomen te pas zijn prach tige stem te laten horen. Sancho Panza was een in zijn weifelen tussen ideaal en barre realiteit meeslepende figuur. Tal van bijrollen kwamen uitstekend tot hun recht. De dood van de Don was een even sober als indrukwekkend slot van een film, die deze hervertoning na zo vele Jaren volkomen waard was. Samson o.m. over het loon aan de in de zaak werkzame kinderen, over de juridische vormgeving van het bedrijf en over de samenwerking tussen vader en zoon. Wat dit laatste betreft: spre ker gaf duidelijk als zijn mening te kennen, dat de middenstander er van uit moet gaan. dat de ouders er zijn voor de kinderen en niet omgekeerd. De zoon in de zaak moet een eerlijke kans krijgen allengs zelfstandigheid te verwerven. AFSCHEID EN WELKOM Na deze causerie nam de N.R.K.M. afscheid van pastoor Bernefeld, die 19 jaar lang geestelijk-adviseur is geweest. De voorzitter dankte de scheidende adviseur voor diens verdiensten voor de afdeling. Hij verklaarde, dat de moderator in de loop der jaren ken nelijk was ingegroeid in- en meege groeid mèt de N.R.K.M. Vervolgens heette spreker de nieuwe geestelijk-adviseur, pater Nieuwenhuy sen. hartelijk welkom in de kring van de N.R.K.M Aan het slot van de bijeenkomst deel de de heer Lambermont mede, dat indien B. en W. toestemming geven ook dit jaar de winkels in de lichtweek (van 28 november tot 4 december) tot half tien geopend zullen zijn. Daily Express: „Uitspraak Schmidt beschamend" De „Daily Express" heeft vandaag het vonnis tegen Schmidt een „schandelijke zaak" genoemd, die beschamend is voor Indonesië. ..De zaak is ook beschamend voor de V.N., die dat land overhaast on afhankelijk hebben gemaakt. Het is een waarschuwing voor allen, die te vlug macht willen geven aan in ontwikkeling achtergebleven volkeren", aldus het blad Prins Bernhard op Soesterberg (Speciale berichtgeving) Vanmiddag om tien minuten over twaalf is Prins Bernhard met een Neptune-vliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst teruggekeerd op Soesterberg. Alle toegangen tot het vliegveld hadden een versterkte wacht gekregen, zodat het vliegveld herme tisch was afgesloten. De Prins verliet het vliegveld door een uitgang aan de achterzijde. De Prins heeft zich terstond naar Den Haag begeven om deel te nemen aan de rijtoer die voor vanmiddag met de pre sident van Liberia op het programma staat. Benden in West-Java actief Zeven personen zijn gedood en 4 gewond, toen een vrachtauto van de onderneming „Pasir Malang" door een gewapende bende tussen Soeka- radja en Karangsinggal, in de buurt van Bandoeng, in de afgelopen nacht werd aangevallen. Voorts is de dessa Mandalara nabij Tjoeandjoer vannacht door een gewa pende bende, bestaande uit 200 man aangevallen, waarbij drie soldaten en drie dessabewoners werden gedood, en een kazerne in brand werd gestoken. Verondersteld wordt, dat de terroris ten aanhangers van de „Daroel Islam" zijn. Staking in olie-industrie veroordeeld De staking van 15.000 olie-arbeiders als protest tegen de bindende beslissing van de centrale commissie ter beslech ting van arbeidsgeschillen, wordt heden door twee Islamitische bladen veroor deeld als ..onwettelijk en een typisch communistische staking". De twee Isla- mietische bladen dringen er bij de regering op aan krachtige maatregelen te nemén tegen de ..Perburn". de com munistische georiënteerde vakbond van arbeiders in de olie-industrie, die de staking uitriep. De raad der gemeente Warmond kwam gisteravond onder voorzitter schap van de burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne in voltallige vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een goedkeuring van de begrotingswijziging betreffende het vervangen van de ijzeren bebake- ningspaaltjes door betonnen aan de Oranje Nassaulaan. Op de agenda stond een voorstel tot wijziging van het subsidievoorwaarden- besluit Kruisverenigingen. Hierbij werd besloten dat de zuigelingen die in an dere gemeenten consultatiebureaus be zoeken ook onder de eigen gemeente lijke regeling zullen vallen. Voorts werd aangenomen een besluit tot het verstrekken van voorschotten ten behoeve van de in deze gemeente gevestigde kleuterscholen naar aanlei ding van de Kleuteronderwijswet. Het voorstel om de te betalen ver goeding van het pand Sweilandstraat 41 te stellen op f. 700 per jaar werd aan genomen. Dit pand fungeert momenteel als dienstwoning. De heer J. van Vliet zag de toelichting op dit besluit gaarne gewijzigd, aangezien de huidige redactie de f. 700 te bindend maakt. Tot wijzi ging van deze redactie werd besloten. Aangenomen werd vervolgens een voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein in het plan Leevliet aan de heer C. A. van Schagen. HOGERE RANG Aangezien de voorman van gemeente werken. gezien zijn beduidend grotere verantwoordelijkheid in salaris te wei nig verschilt met de andere gemeente werklieden. was een voorstel ingediend de rang van deze voorman te wijzigen teneinde tot een ruimere salariëring over te kunnen gaan. Ook dit voorstel werd aangenomen. Tijdens de rondvraag vroeg de heer A. Scheepers of er voor de gemeente lijke woonruimte adviescommissie richt lijnen bestaan. De voorzitter antwoord de, dat de gemeenteraad incompetent is woonruimtezaken te behartigen en er derhalve geen gemeentelijke richt lijnen gegeven kunnen worden. Naast hun wettelijke taak is de woonruimte commissie op verzoek van B. en W. slechts met een adviserende taak belast: B. en W. verdelen uiteindelijk de woon ruimten. VERLICHTING POSTDAM De heer Th. Weyers sprak zijn tevre denheid uit over het feit, dat de ge meente nu zo prima verlicht is: hij ziet echter nog een grote donkere plek n.l. de Postdam. De verlichting aan de Postdam zal waarschijnlijk wel verbeterd worden, aldus de voorzitter; als de dam onder handen genomen wordt. Betreffende het ingezonden stuk in een van de dagbladen van een der be woners van de Postdam, merkt de voor zitter nog op dat betrokkene beter eerst bij de gemeente moeite had kunnen doen in plaats van direct de pers in de arm te nemen. Vervolgens vraagt de heer J- van Vliet nogeens de aandacht voor de weer sterk uitgegroeide begroeiing langs de Padox- laan. welke het uitzicht op de spoorlijn en het kruispunt voor het verkeer zeer belemmert. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in haar op „Woudschoten" gehouden vergadering een commissie benoemd, die zal moeten rapporteren over de ingekomen stukken naar aan leiding van de „Oproep tot bezinning inzake Nieuw-Guinea". Deze commissie bestaat uit ds. G. de Ru, voorzitter, ds. J. Vink. secretaris, ouderling C. Kley- wegt, ouderling W. J. Royaards, ds. A. A. Koolhaas en ds. C. M. Luteyn. Uit de raad voor de zending zullen als ad viseurs worden toegevoegd mr. S. C. graaf Van Randwijck en dr. C. L. van Doorn. Ook dr. M. Boon, gedeputeerd bij de overheid, zal als adviseur optreden. De commissie zal rapporteren over wat in de classicale vergaderingen is gezegd en in de kerkelijke pers is ge schreven. Ook met de individuele reac ties zal rekening worden gehouden. De synode heeft de commissie verzocht een gesprek te hebben met het comité van bezwaarden. DE PREDIKANTSTRAKTEMENTEN De synode besloot voorts, de maandag goedgekeurde verhoging van de minma der predikantstraktementen zodanig te doen geschieden, dat de nieuwe minima op 1 januari 1959 volledig zijn gereali seerd. Het hiertoe strekkende voorstel van de raad voor de predikantstrakte menten werd met 37 tegen 12 stemmen aangenomen. Als gevolg hiervan zullen de verhogingen gedeeltelijk ingaan op 1 januari 1958 en geheel op 1 januari 1959. Bij de mededeling van dit besluit zal bij kerkeraden en kerkvoogdijen er uitdrukkelijk op worden aangedrongen, direct vrijwillig de volle verhoging in te voeren. Daarbij zal tevens worden aan gedrongen op uitkering van vakantie toeslagen. In de commissie voor het beroepings- werk werden benoemd ds. D. J. Vossers te Leiden, de heer C. Kleywegt te Nij megen, en ds. J. B. van Hof te Rotter- dam-Delfshaven. Tot secretaris dezer commissie werd benoemd dr. R. Kaptein Deze commissie heeft tot opdracht te bemiddelen tussen de predikanten die van standplaats wensen te veranderen en de gemeenten. Aan dr. J. C. C. Rupp is ontslag ver leend als secretaris van de raad voor de zaken van kerk en samenleving. Dit ontslag werd gevraagd opdat dr. Rupp zich als directeur van „Kerk en Wereld" zal kunnen wijden aan het vormingswerk voor het bedrijfsleven van de vakbewe gingen. Zij machtigde het moderamen tot waarnemend secretaris van de raad voor de zaken van kerk en samenleving in de vacature Rupp te benoemen mr. dr. S. Rozemond te Leiden. De synode besloot tenslotte, dr. E. Emmen af te vaardigen tot een bezoek aan de Nederduits Hervormde Kerk en aan de Nederduits of Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika. Hem werd opge dragen ook contact te zoeken met de Engels sprekende en de Bantoe spre kende kerken. De synode zal opnieuw bijeenkomen op 17 en 18 december. Deze man hebben we hier niet nodig. Het is de heer Henri Des- sens. directeur van een Frans weer kundig instituut, die zegt kunst matig regen te kunnen opwekken, en dit gestaafd heeft met demon straties in de Congo. Zolang hij niet in ons land zijn liefhebberij komt botvieren, mag hij wat ons betreft rustig zijn gang gaan. Graag zelfs, want wat elders valt. komt hier niet meer terecht. OEGSTGEES1 Bouw bejaardencentrum kan beginnen Nadat onlangs het ber ?ht van Ged. Staten binnenkwam inzake de goedkeu ring van het raadsbesluit, waarbij ge meentelijke garantie werd verleend t.a.v. de geldlening, welke gesloten werd dooi- de Stichting, die het bejaarden centrum „Hofwijck" gaat bouwen, zijn door het Stichtingsbestuur met voort varendheid alle maatregelen genomen om spoedig tot de bouw over te gaan. Besloten werd het werk op te dragen aan het aannemersbedrijf Gebr. den Ouden te Alphen a. d. Rijn. Deze dagen zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt, zodat verwacht kan worden dat spoedig de eerste paal de grond ingaat. Daarmee vangt dan een bouwwerk aan dat omvatten zal een pensiontehuis van drie verdiepingen en 46 afzonderlijke bejaardenwoningen. Hoewel gerekend zal moeten worden met. een bouwtijd van circa twee jaar, zal toch worden getracht een aantal af zonderlijke woningen eerder gereed te hebben. Verwacht mag worden dat het ge meentebestuur de terreinen nabij het bejaardencentrum volgens de plannen tjjdig in plantsoenen zal hebben her schapen. Op deze wijze zal een fraai ge heel ontstaan dat een belangrijke aan winst zal worden voor onze gemeente. RAADSVERGADERING De e.v. vergadering van de gemeente raad is vastgesteld op 7 november a.s. terwijl het in de bedoeling ligt een mid dag- en avondvergadering te houden in verband met de openbare behandeling van de begroting 1956. VOORSCHOTEN G. H. van Leeuwen 40 jaar bij „Begeer" Hartelijke huldiging Gistermorgen was de aula van de N.V. Zilverfabriek „Voorschoten" te Voorschoten gevuld met leden van de directie en delegaties van het perso neel om in een gezellig samenzijn de heer G. H. van Leeuwen, thans pro curatiehouder der N.V. te huldigen in verband met zijn 40-jarig dienst-ju- bileum. Het officiële gedeelte der feestviering werd ingeluid door een toespraak van mr. S. A. C. Begeer, directeur der N.V. Zilverfabriek „Voorschoten". Spreker schilderde de jubilaris als een onvermoeid werker van de oude stempel voor wie de zaak een deel van zichzelf uitmaakte. Talloze avonduren werden door hem in de afgelopen decennia met vreugde geofferd aan het belang van het bedrijf of van de sociale verenigingen van het personeel. De heer Begeer roemde voorts de collegiale samenwerking die er mede dank zij de innemende persoonlijkheid van de heer Van Leeuwen tussen hem en zijn vele jongere stafgenoten be stond. Bijzondere dank tenslotte kwam de jubilaris toe voor zijn bijdrage aan de opbouw van de afdeling Zilfa-pleet. Als waardering voor de vele jaren trouwe dienst bood de heer Begeer de verguld zilveren-ere-medaille der Ko ninklijke Edelmetaalbedrijven Van Kempen, Begeer en Vos aan, alsmede een moderne schrijftafel en een en veloppe met inhoud. KONINKLUKE ONDERSCHEIDING De burgemeester van Voorschoten, de heer C. J. van der Hoeven, die verge zeld van de gemeente-secretaris de hul diging bijwoonde, deelde in zijn toe spraak, waarin hij o.m. de verdiensten van de jubilaris bij de stichting van eni ge nieuwe scholen te Voorschoten me moreerde. mede, dat het H. M. de Ko ningin had behaagd de gouden ere-me- daille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau aan de heer Van Leeuwen te verlenen. Reeds gisteren publiceerden wjj een foto van het moment dat de burgemeester deze onderscheiding op speldde. Vele sprekers volgden. De heer Schna- bel bood namens het kantoorpersoneel der Zilfa een fraaie bureaustoel aan. Namens het fabriekspersoneel verras te de heer Bosuwa de jubilaris en diens vrouw met een kandelaar. De heer J. G. Senden sprak namens het kantoorper soneel der Hollandse Kettingfabriek en de Koninklijke Begeer, daarbij een mo derne schrijftafellamp aanbiedende. De heer I. Vos. directeur der winkelmaga zijnen had een zilveren asbak meege bracht als huldeblijk van de Haagse col lega's. Namens het Jubileumfonds en het pensioenfonds tenslotte boden de heren F. Kriek en J. Arentsen envelop pen met inhoud aan. Na het officiële gedeelte was men nog tot 1 uur in ongedwongen samenzijn bij een, waarbij ook de overige aanwezigen in de gelegenheid waren de jubilaris en zijn familie geluk te wensen. Jongerenavond over vrijmetselarij De heer J. Dominicus uit Alkmaar heeft gisterenavond in het „Eigen Huis" 'n groot en aandachtig gehoor gehad op de eerste jongerenavond in het seizoen. De lezing over Vrijmetselarij heeft onge twijfeld veel onbegrip en bakerpraatjes de wereld uit geholpen en tevens voor zo ver mogelijk, een inzicht gegeven over het werk en doel van de vrijmetse larij. Spreker wees op de opgang die de vrijmetselarij op het ogenblik maakt in ons land en liet zien aan de hand van het ritueel dat die vrijmetselarij vooral voor hen. die geen godsdienst hebben, veel kan betekenen. Hij wees ook op de fellere wijze van optreden in de zuidelij ke landen tegenover de meer gematigder loges in onze streken en vertelde over de invloed die de loge menigmaal heeft ge had in de gang van zaken in de laatste 2 eeuwen. Er zijn gruwelijke daden ge steld vooral in de zuidelijke landen, toch treft men onder vrijmetselaars vele hoog staande mensen. Wij kunnen dan ook, zei de heer Dominicus, de dwaling ver foeien en toch als Christenmensen de vrijmetselaar lief hebben. Een goede kennis van het geloof en een goede ont wikkeling zullen altijd de beste afweer- wapens zijn. Tot slot van de avond werd een interessante serie lichtbeelden ver toond. GESLAAGDE SEIZOENOPENING VAN HET NUT. Het Departement Voorschoten der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen opende gisteravond het 87ste vereni gingsjaar met een zeer geslaagde bijeen komst in het geheel gevulde Greenway- theater. Onder de titel „Winter op de Noord- Atlantische Oceaan" hield de heer J. Verhagen uit Den Haag een lezing met lichtbeelden over de zeesleepvaart. Op zeer boeiende en meeslepende wijze vertelde de heer Verhagen over het bergingswerk van diverse Neder landse zeeslepers. In het bijzonder voer de spreker de aanwezigen mee op een bergingstocht door storm en nood weer van 's werelds grootste zeesleper, de .Zwarte Zee". Spreker besloot zijn met grote aan dacht gevolgde causerie met een verhaal over de grote prestaties van het Neder landse kustreddingswezen. De avond stond onder leiding van voor zitter dr. J. F. Sirks, die in zijn ope ningswoord mededeelde, dat de inge zette propaganda-actie de laatste weken 27 nieuwe leden had opgeleverd, zodat thans bijna de 200 werd bereikt. Voorafgaande aan de lezing vond in JHet Wapen van Voorschoten" de jaarlijkse algemene ledenvergadering plaats, waarbij alle huishoudelijke aan gelegenheden in vlot tempo werden af gewerkt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Josina B. M„ dr van P. J. Zonneveld en W. J. T. van Marwijk; Maria G. C.. dr van T. Barreveld en C. M. Pieters; Cornelia E. J„ dr van M. A. C. Cremer en C. M. van Hertom; Teunls. zn van L. Wattman en J. C. Wessel; Antho- nius C., zn van W. J. Oorschot en M. T. Brands; Patricia E.. dr van P. G. van der Swaluw en W. H. T. Lammere; Jacob P.. zn van J. P. Turlon en C. M. A. Ver meulen; Hendrik J.. zn van P. A. Douwes en M. Querreveld. Getrouwd: H. Steentoeek en H. Boer: J. S. Geven en J. van der Doe; M. C. Kool en C. E. Rakers. WAT GEBEURDE VERLEDEN JAAR? Voorzover de gegevens strekken zijn er op 17 oktober van het vorig jaar drie ernstige verkeersongelukken gebeurd, waarbij vijf mensen het leven hebben gelaten. Die ongelukken zijn gebeurd op de Rijksweg van Boxtel naar Eindhoven waar een slippende vrachtauto op een personenauto botste (twee doden); te Haaksbergen, waar twee mensen om kwamen, die met een personenauto op een onverlichte stilstaande vrachtauto reden en te Amsterdam, waar een bromfietser door een tankauto werd aangereden, waarbij de bromfie.tser het leven verloor. Bij het ongeluk te Haaks bergen werden bovendien twee mensen ernstig gewond. In totaal kostte het verkeer in oktober van het vorige jaar 125 mensen het leven. Dat komt dus neer op gemiddeld 4 doden per dag. In de voorafgaande jaren was dit cijfer weinig lager. Minister Algera voor Veilig Verkeer Voor de najaarscampagne van het Verbond voor Veilig Verkeer zal de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, morgen een radiotoe spraak houden. Deze toespraak wordt uitgezonden door de Avro om 8.15 en 20.05 uur. Jongen en meisje gedood In het Sint Franciscusgasthuis te Rotterdam is vanmiddag overleden de 5-jarige N. van IJzendoorn uit de Briel- selaan, die vanochtend met zijn auto ped van het trottoir was gevallen en te recht was gekomen tussen de voor- en achterwielen van een truck met opleg ger. die langzaam reed om te stoppen. Vanmiddag is. nadat ze uit school was gekomen, het 7-jarige dochtertje van de familie Geerts te Esbeek plotse ling de provinciale weg Hilvarenbeek- Lage Mierde overgestoken, door een juist passerende militaire jeep gegrepen en gedood. Opbrengst De in Voorschoten ge houden collecte Nationale Reclasserings- dag, verzorgd door de Federatie V.V.H., heeft f. 430,51 opgebracht. WASSENAAR SCOOTER IN BOTSING MET PERSONENAUTO Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Persijnlaan kwam de 37-jarige S. P. Harsono uit Amsterdam met de door hem bestuurde scooter in botsing met een personenauto en brak zyn rechter been. Hy werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Naar de toedracht van dit ongeluk waarbij de voorzijde van de scooter totaal werd ver. nield, is door de verkeerspolitie een on derzoek ingesteld. BEURSOVERZICHT Zeer stille markt Amsterdam, 17 oktober Het was vandaag stiller dan ooit op de Amsterdamse effectenbeurs. Alle hoop is gevestigd op Amerika waar de activiteit wordt geremd door de nade rende presidentsverkiezingen. Men ver trouwt in ieder geval dat wanneer de uitslag daarvan bekend is er meer teke ning in Wallstreet zal ontstaan, hetgeen ook voor Amsterdam van belang is. Ook naar de politiek van de nieuwe Nederlandse minister van Financiën wordt belangstellend uitgekeken. Internationale fondsen waren een kleinigheid lager uitgezonderd Philips, die zich goed handhaafde. Aiku bewogen zich tussen 236 en 237. Scheepvaart was merendeels aangeboden, vooral voor de gebruikers van het Suezkanaal. Cultures waren veronachtzaamd inclusief Ver. Deli, ondanks optimistische mededelin gen over een mogelijk straffer optreden tegen onwettige occupaties. Nederlandse Staatsfondsen prijshoudend. Van het resultaat der inschrijving op de 4y4% lening gemeente Hengelo viel nog niets te zeggen. Tevens was de inschrijving op de uitgifte van 4%% converteerbare obligaties Boeke en Huidekoper, waar van de claims iets lager geadviseerd werden op f. 17 k f. 18. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 17 oktober Londen 10.63% -40.63%; New York 3,82%—3.83; Mon treal 3.93—3.93%; Parijs 1.0810—1.0820; Brussel 7.60%-7.61%; Frankfurt 90.77% —90.82%; Zürich 86.89Vé—86.94V2; Zü- rich (vr. francs) 89.31%80,36%Stock holm 73.4573,50; Kopenhagen 54.94 54,99; Oslo 53.16%—63.20%; Milaan 60,61%—60,66%. Beurs van Amsterdam Woensdag 17 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 94% 94% Grootboek obl. 88% Ned. '51 3% 94 B 94 B Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92iV 92 Ned. '48 3% 88% 88 Ned. '54 3% 89 B 89% Ned. '55 3% 89 B 89% Ned. '55 II 3 90% 90% Ned. '47 3% (3) 91% 92% L Ned. *37 3 88% 87% Dollarlng '47 3 94% 93% Investeringscert. 3 93 92 Ned. 62-64 3 92}& 92ft Indië A3 91% 91ft Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 49% 49 Nat. Handelsbank 113% 113% Ned. Handelsmy. 187 187 A.K.U238% 237 Philips 282% 282% Unilever407% 405% Wilton Feyenoord 349 342 Biliton 2de r. 238 232% Kon. Olie (f.50.—) 411 Kon. Olie 819% 816% Amst. Rubber 73 74 Holl. Amer. lijn 196 194% Kon. N. Stoomboot180% 178 Ned. Scheepv. Unie 168% 167 H.VA. 97 96% Java Cult55% 56 Deli Mij .en (Ver.) 105% 105% Senembah67 67% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1937 1 3.. Leider. 1947 93% R'dam -37 I-IH 3% 93% 93% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 100% Premieleningen A'dam *51 2% 98% 99% A'dam '56 12% 96% 96% A'dam '56 II 2% 103% 103% Eindhoven '54 2% 99 99% Enschede '54 2% 95% 96% Den Haag '52 I 2% 107 107 105% R'dam '52 12% 109% 109% idem n 2% 109% 108% Utrecht '52 2% 111 111% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 235 234% Rott. Bank 200% 209 Twentsche Bank 206 206 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp. fabr. 210% 210% Kon. Ned. Grofsm. 115 114 Rott. Droogdok Mij. 625 618 L Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 88 Internatio104 103 Diversen Albert Heyn289 289% Ned. Mij. Walv.vrt. 71% 71% Spoorwegen Deli Spoorweg My. 22% 22 Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Comp 79iè 79% 79% 78% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 16/10 Holl. Constructie 413 Ing. bur. v. Bouwnyv Int. Kunststoff. In<i 63 63 Kon. Ned. Edelmet. 70 Pref. wa. idem 70% Textiel Gebr v. Wyk 81% 80y* Leidsche Wolsptnn. 335L Ned. Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 469 Ver. Touwfabrieken 169 169 Wernink's Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3