SPRINGBOK Rembrandt's „Nachtwacht" genoot 'n grote presidentiële belangstelling H. v. d. Stoel nam afscheid van chr. jonge boeren en boerinnen HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN Agenda Met een enkel woord WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 Staatsiebesoek van president van Liberia Vandaag besoeken aan Rotterdam en Den Haag Koningin Juliana, president Tubman met zijn echtgenote en hun gevolg, hebben gisternamiddag een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amster dam, waar de hoge gasten ontvangen werden door de minister van O., K. en Wen de burgemeester van de hoofdstad. Bezocht werden de Vlaamse primi tieven, waarvoor de Liberiaanse gasten in het bijzonder belangstelling hadden, de Italiaanse zaal en de Oudhollandse meesters, waarna ter afsluiting der rondgang de Nachtwacht" werd bezichtigd. Koningin Juliana vestigde speciaal de aandacht van mevrouw Tubman op een specifiek Hollands schil derij, een wintergezicht van Van der Meer. President Tubman vertoefde geruime tijd bij de .Nachtwacht"waar hij zich door de hoofddirecteur van het Rijksmuseum uitvoerig over de verschillende bijzonderheden van Rem brandt's meesterwerk liet inlichten. Rijtoer door de Residentie Bij de journalisten, die de rondgang volgden, bevonden zich ook twee I-ibe- naanse studenten, mej. Williette Martin, die röntgenologie studeert in Utrecht en mejuffrouw Florence Gadegbeku, die chemie in Leiden studeert. Zij werken aan een klankbeeld, dat de Wereldom roep van het bezoek van de president maakt en dat bestemd is voor de om roep in Liberia. Toen burgemeester d'Ailly het tweetal opmerkte, stelde hii de dames aan Koningin Juliana voo.. die zeer belangstellend informeerde naar hun studie en hen daarbij veel succes toewenste. Ook de president druKte de hand van zijn beide landgenoten, die al vier jaar in ons land studeren, en zegde hun toe. dat hij hen na het offi ciële deel van het staatsbezoek voor een. persoonlijk interview zal ontvan gen. De president vertelde, toen het gezel schap de thee gebruikte, aan de Hoofd directeur van het Rijksmuseum, jhr. D. C. Roëll. dat men in Liberia bezig is ecu eigen museum in,te richten en een collectie van voornamelijk moderne kunst bijeen te brengen. Dit museum zal volgend jaar worden geopend. Omstreeks zes uur was het hoge ge zelschap weer in het paleis op de Dam terug, waar de dag werd besloten met een diner in de Troonzaal. Naar Rotterdam vrolijke wijsjes te spelen tot het gezel schap aankwam. Bij aankomst werd het volkslied van Liberia ten gehore ge- (Ingez. Med.-Adv.) Graag geschonken.. met smaak gedronken bracht. Ook hier boden peuters bloe men aan. Diverse autoriteiten werden voorgesteld, waarna men de trappen be klom naar de Raadzaal. Hier richtte de heer Van den Oever zich tot ae Li beriaanse gasten en bood de president het geschenk van de gemeente: een zil veren mand met bloemen aan. Vervol gens kon hij de raadsleden aan de president voorstellen. Nadat ctr. Tub man en zijn echtgenote het gastenboek hadden getekend werd er in de raad zaal nog een glaasje champagne ge dronken. Dit bezoek aan Den Haag zou om circa vijf uur tot het verleden beho ren. H. M. de Koningin en Prins Bernhard zouden dan hun gasten naar Kasteel Oud-Wassenaar begeleidden, om zelf naar Huis ten Bosch door te rijden. Om acht uur zou het hoge gezelschap elkaar weer ontmoeten in de delegatie van Liberia aan de Wil- helminalaan 2 te Wassenaar, waar een gala-diner zou worden gegeven ter ere van de Koningin en de Prins. 'n Moscalel Zoete, rode Kaapse wijn, waarvan Uw gasten evenveel zullen genieten als Uzelf. Geïmporteerd door OUD-Haarlem Tijdens de gisteravond in het Nutsgebouw gehouden ringvergadering van de Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen Bond en de Chr. Jonge Boeren en Tuin ders Bond in de Rijnstreek heeft de ringvoorzitter, de heer H. v. d. Stoel, in verband met emigratieplannen naar Californië. op hartelijke wijze afscheid ge nomen. Tevens is het de avond te voren in hotel Toor gekozen nieuwe ringbe- stuur aan de vele aanwezigen voorgesteld en nam de heer C. J. Verduyn de voorzittershamer uit handen van de heer v. d. Stoel over. Vandaag kregen Rotterdam en Den Haag de presidentiële belangstelling. Reeds in de vroege morgenuren oestond er meer dan gewone belangstelling van de burgerij voor de trappen van het Maasstedelijk stadhuis. De eerste on dubbelzinnige tekenen, dat het bezoek van de president van Liberia en mevr. Tubman aanstaande was. Maar de be langstelling ging ongetwijfeld in niet mindere mate uit naar H. M. de Ko ningin en HK.H. prinses Beatrix, die de hoge gasten vergezelden. Omstreeks elf uur gleden de koninklijke wagens de j |jj grens van Rotterdam over om weinig later te stoppen voor de trappen van het stadhuis, waar om. de burgemeester i van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz ter be groeting aanwezig waren. Ook hier na tuurlijk bloemen voor de hoge gasten, aangeboden door lieftallige meiskes. Na de begroeting volgde de inspectie van de erewacht, welke gevormd werd door een detachement van het Korps Mari niers onder commando van de majoor der Mariniers G. P. Giesberts. In de Burgerzaal van het Stadhuis sprak burgemeester van Walsum enkele woor den van welkom, er werd koffie geser veerd, maar nauwelijks een half uurtje later vertrokken de auto's weer naar het gebouw van de Kon. Roei- en Zeil vereniging „De Maas", waar nog meer gasten werden voorgesteld. Onder hen bevonden zich de generaal-majoor der mariniers H. O. Romswinckel. de com mandant Maritieme Middelen Rotter dam, kapitein ter zee H. M. L. F. E. van Oostrom Soede en de garnizoenscom mandant, luiteaiant-kolonel A. H. Schreuders. Van dit gebouw uit werd met de „Prinsesseplaat" een vaartocht door de haven gemaakt, die eindigde aan de Ponton Maashaven. Vandaar per auto door de Maastunnel naar het Beursgebouw, waar de Marinierskapel voor een vrolijk wijsje zorgdroeg, terwijl ook hier twee meisjes bloemen aanbo den. Het dochtertje van de president met haar vriendin en nog een veertigtal andere kinderen stonden eveneens op het bordes. Na het voorstellen van een aantal autoriteiten, welke in de lounge verzameld waren, begaven de hoge gas ten zich naar de grote zaal van de Kamer van Koophandel voor het noen maal, dat werd aangeboden door het Afrika-Instituut. Baanbrekend werk De ring Rijnstreek heeft baanbrekend werk willen doen door voor de eerste maal in het overkoepelend orgaan van de Chr. Jonge Boeren thans ook de jon ge boerinnen op te nemen. Zoals de heer Joh. de Jong. de voorzitter van de landelijke bond zich uitdrukte, hoopt het bestuur van harte, dat dit spoedig navolging zal vinden in de provincies omdat hierdoor de ringen inderdaad een alles overkoepelend lichaam gaan wor den. Het nieuwe ringbestuur ziet er thans als volgt uit: C. J. Verduyn voor zitter (Alphen). H. D. v. d. Stoel secre taris (Leiderdorp), commissieleden mej. K. Griethuizen (Nieuwveen). mej. L. Stigter (Zwammerdam). mej. N. de Bruin (Alphen) en de heren A. Hoogen- boom (Bodegraven). J. Goedhart (Kou dekerk) en W. Rodenburg (Nieuwkoop). (Ingez. IMcd.-Adv.) Naar Den Haag Tegen drie uur zetten de auto's met hun hoge passagiers geruisloos koers richting Den Haag. voorlopig Huis ten Bosch, waar men slechts eer. half uurtje bleef en toen instapte voor een rijtoer door de binnenstad, welke ein digde aan de Jawastraat. waar de hoge gasten in de Raadzaal door de waarne mend burgemeester C. H P. W. van den Oever, werden verwelkomd. Er bestond grote belangstelling langs de versierde straten van de Residentie, toen de stoet er doorheen trok. In het voorste rijtuig zaten de president van Liberia. H. M. de Koningin en HK.H. Prinses Bea trix. In het daarachter volgende ko ninklijke rijtuig waren gezeten mevr. Tubman en prins Bernhard. Deze twee koninklijke rijtuigen werden gevolgd door vier andere met hoge autoritei ten. De rijtoer duurde een half uur, waarbij de hoge gasten hartelijk wer den toegejuicht langs de route. Tegenover het Raadhuis stond ae politieharmonie „Onderling Kunstgenot" Luchtfotografie bleek in Italië een succes De operatie, „fotografie", waarbij Italiaanse vliegtuigen verscheidene de len van Italië vanuit de lucht fotogra feerden, is dinsdag geëindigd, De Ita liaanse minister van Defensie verklaar de dat de resultaten van de operatie goed zijn. Zij bewijzen, zo voegde hij hier aan toe, dat het voorstel van president Eisenhower voor luchtverkenning een op lossing kan zijn voor het vraagstuk hoe controle kan worden uitgeoefend op be perking van de ontwapening. PERSOONLIJKHEIDSVORMING De avond stond voor de laatste maal onder leiding van de scheidende voor zitter de heer H. v. d. Stoel die na de gebruikelijke opening de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep in het bijzon der de bondsvoorzitter de heer Joh. de Jong uit Alphen. Deze sprak hierna over een wel zeer belangrijk onderwerp, vooral voor de op groeiende boerenjeugd, n.l. „De persoon lijkheidsvorming van de jonge boeren en boerinnen". Spreker ging in de eerste plaats na wat hieraan in het gezin wel gedaan wordt en kwam daarbij tot de conclu sie. dat dit wel beschamend weinig is. Mede hierdoor komt het. aldus spreker, dat wij in de landbouw een permanent te kort hebben aan personen, die leiding kunnen maar vooral durven geven. Het is de taak van de ouders er voor te zor gen dat hun kinderen zich ook als jonge boer of boerin zich waardig kunnen pre senteren in de wereld. Helaas wordt er veel te weinig aandacht besteed aan de algemene vorming van deze jongelui, zij lopen maar al te vaak en te lang aan de leiband van hun ouders, die hen elk verantwoordelijkheidsbesef willen ont nemen. De-eigen opvatting van de jonge mensen wordt maar al te vaak in de kiem gesmoord. Het ware te wensen, dat men in elk boerengezin vooral begreep, dat hun kind reeds in het gezin gevormd moet worden ook voor wat betreft het culturele leven. De school voor de jonge landbouwbe volking zag spreker liever als een op voedingsinstituut. Hier komen de jonge mannen met al hun moeilijkheden naar toe. Kennis en ontwikkelingspeil moeten samen gaan. Tenslotte zette spreker uiteen wat de boerenorganisatie aan de persoonlijk heidsvorming kan en moet doen. Hier bij wees hij op het contact, dat er thans Nieuwe partij in Frankrijk In Frankrijk is dinsdag een nieuwe politieke partij opgericht, waardoor het aantal partijen of groeperingen, die ver tegenwoordigd zijn in de Nationale Ver gadering, van 12 op 13 is gebracht. De nieuwe partij, die „de radicaal-socialis tische partij" heet. is opgericht als ge volg van de splitsing in de 55-jaar oude radicale partij op het congres van vo rige week in Lyon. De voornaamste lei der van de nieuwe partij is André Mo- rice. de vroegere Franse minister van Handel. Morice verklaarde dat 15 van de 60 radicale leden van het Franse parlement reeds tot de nieuwe partij zijn toegetre den Onder dezen bevinden zich twee vroegere premiers t.w. Henri Queuille en André Marie. Morice verwachtte dat nog meer afgevaardigden zijn zijde zullen kiezen. De naam van de nieuwe partij kan verwarring geven, omdat de oude partij o.l.v. Mendès-Franee de officiële naam draagt van „Republikeinse, radicale en radicaal-socialistische partij". bestaat met een achttal andere landen evenals op de uitwisseling van jonge mensen naar die landen en het houden van wedstrijden. In verband hiermede vestigde hij er de aandacht op. dat twee leden van de CJBTB hebben deelgeno men aan de wedstrijden om het wereld kampioenschap ploegen. De landbouw gaat onbetwist een moei lijke tijd tegemoet en juist daarom zal er veel nazorg ook aan de landbouwen de jeugd besteed moeten worden, aldus besloot spreker zijn met aandacht be luisterde toespraak. Vervolgens stelde de heer H. v. d. Stoel het nieuwe bestuur voor en nam hij zelf met een terugblik op het werk van de ring afscheid, waarbij de voor zittershamer werd overgedragen aan zijn opvolger de heer C. J. Verduyn. Deze sprak woorden van waardering tot de scheidende voorzitter, waarbij hij hem een boek aanbood van ds. Hofmees ter getiteld ..Een woord voor de dag". Ook de bondsvoorzitter, de heer De Jong. sprak nog enkele hartelijke woor den tot de heer v. d. Stoel, die voor deze hulde dank zegde. Hij sprak de wens en de hoop uit. dat met Gods zegen het werk van de ring ook in de toekomst vruchtdragend mag zijn. Na dit officiële gedeelte werd door de toneelvereniging „Ons Genoegen" uit Leiderdorp opgevoerd een komisch spel in drie bedrijven „Drie is te veel" van Joh. Blaazer sr. en jr. De avond werd gesloten door de heer Joh. de Jong. Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Klaas waal toez.) G. J. van der Heide te Reeu- wijk; te Opheusden A J. Wijnmalen te Maartensdijk: te Wijk bij Heusden P. Bouw te Ridderkerk. Geref. Kerken Beroepen te Mole naarsgraaf-Brandwijk T. S. van Leeuwen, kand te Scheveningen; te Driebergen H. Post te Heerenveen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Bun schoten B. Bijleveld te Noordeloos. Kerkelijke bejaardenzorg De generale synode der Ned. Herv. Kerk is op Woudschoten te Zeist bij een geweest onder voorzitterschap van de praeses. ds. G. de Ru. Aan prof. dr. Th. C. Vriezen werd op dracht gegeven in plaats van wijlen prof. Edelkoort. in overleg met de Utrechtse kerkelijke hoogleraren, onder wijs te geven aan de hervormde studen ten in enige vakken, die aan de kerke lijke hoogletraren zijn opgedragen. De synode stelde een sectie voor geestelijke lijke hoogleraren zijn opgedragen. De Christelijke Bond van Doofstommen stelde er prijs op het werk van de her vormde doofstommen een meer kerkelijk karakter te geven. De synode stelde voorts op verzoek van de'raad voor de herderlijke zorg een sectie bejaardenzorg in. Tot leden wer den benoemd: ds. R. Kaptein te 's-Gra- venhage, dr. C. Blankenstijn te 's-Gra- venhage secretaris, mevr. M. Fukkink- Welter 's-Gravenhage. mej. I. J. H. Struik Daim te Amsterdam, ds. J. F. Ossewaarde te Lochem, ds. J. C. Brok ken te Rhoon. Naar aanleiding van dit agendapunt ontwikkelde zich een discussie over de plaats van de kerkelijke bejaardenzorg. Van de kant van de algemene diaconale raad werd ervoor gepleit, deze sectie nauw met. deze raad. die zelf ook een sectie bejaardenzorg heeft, te laten sa menwerken. Van de zijde van de raad voor de her derlijke zorg werd opgemerkt, dat deze nieuwe sectie het pastorale element een bijzonder accent moet geven. Een nau we samenwerking tussen de commissie en die van de algemene diaconale raad is uiteraard volstrekt nodig. De betrok ken raden zullen de suggestie uit de sy node. om een raad voor de bejaarden zorg in te stellen, bestuderen. DE POLITIEKE VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE KERK Op „De Horst" te Driebergen zal 24 en 25 november een conferentie worden gehouden van „Kerk en Wereld" over „De politieke verantwoordelijkheid van de kerk". De conferentie staat onder lei ding van prof. dr. A. J. Rasker. theolo gisch hoogleraar te Leiden en dr. J. M. van Veen van Driebergen. Als referenten Vacatures Lager Onderwijs Per 16 september bestaan bij het La ger Onderwijs in Nederland 410 vaca tures bij het onderwijzend personeel, blijkt uit een brief, die de minister van O. K. en W. aan de Tweede Kamer heeft gericht. Hiervan zijn er bij het gewoon Lager Onderwijs, het Voortgezet Lager Onder wijs en het Buitengewoon Lager Onder wijs, 95 voor wat betreft het verplicht personeel. 55 voor het boventallig per soneel, 111 wegens ziekte, militaire dienst enz. Voor het verplicht personeel en 10 wegens dezelfde redenen voor het boventallig personeel. Deze cijfers zijn voor het uitgebreid Lager Onderwijs respectievelijk 38, 60, 35 en 6. zullen optreden de heren ds. M. A. Krop, studenten-predikant te Groningen met het onderwerp: „De Herv. Kerk in de huidige (partij) politieke situatie" en dr. E. Emmen, secr.-generaal van de ge nerale synode der Ned. Herv. Kerk, on derwerp: „Het politieke spreken van de kerk". DS. L. W. ERDMAN OVERLEDEN In de ouderdom van 78 jaar is te 's-Gravenhage overleden ds. L. W. Erd- man, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Erdman werd in 1878 te Den Haag geboren en studeerde aan de Leid- se Universiteit theologie. In 1902 werd hij kandidaat in Zeeland en op 7 februari 1904 werd hij te Spij- kenisse in het predikambt bevestigd. Hij heeft gepredikt te Brielle en IJmuiden van 1917 tot aan zijn emeritaat op 1 mei 1943. Daarna was hij nog werkzaam als hulpprediker te Lochem en te Haarlem. De begrafenis zal geschieden donder dagmiddag te 2.45 uur op de begraaf plaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gra venhage. (Ingez. Med.-Adv.) WOENSDAG. Gerecht 10: Kon. Ned. Mij. voor Tuin bouw- en Plantkunde. Causerie de hr. J. Vermande over besdragende heesters. 8 uur nam. Morsweg 114. Opening bazar ohr. kleu terschool, 11 uur voorm. Stadszaal: Mij. Nan Merriman, voor Toonkunst. Soliste uur nam. Schouwburg: K. en O, Haagse Comedle: .Sybrech Willemsdochter", 7.30 uur nam. Stadhuisplein: Excursie Instituut voor Arbeidersontwikkeling. 9 uur voorm. Oud-Hortuszicht: Leldse Pluimvee- en Konijnensportver. Lezing over sierdulven. uur nam. Oegstgeest. Patronaatsgebouw: To neeluitvoering „De Lekenspelers". 8 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: V.V.D. Spr. prof. mr. C. H. F. Polak, 8 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest o.l.v. W. Otterloo. Soliste Adrlenne de Smet, 8 uur namiddag. Sterrewacht: K. en O., lezing prof. dr. C. v. d. Hulst, 8 uur nam. I BINNENLAND Gistermiddag is ln de Velsense tun nelbouwput een dodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 55-jarige Beverwijker arbeider W. Doustra het slachtoffer werd. Arbeiders waren bezig met het afbranden van de pijpleiding, die gebruikt is voor de brern- bemaling van de bouwput en hadden daartoe een stalen driepoot boven het werkobject geplaatst. Op het moment dat de pijp bijna afgebrand was. is de stelling omgevallen, waarbij Doustra zo ernstig gewond werd. dat hij vriiwel on middellijk overleed Een delegatie uit de Amerikaanse staat Virginia, bestaande uit meer dan 100 vooraanstaande inwoners van deze Staat, zal van 18 tot 21 oktober onder leiding van gouverneur en mevrouw Thomas B. Stanley een kort bezoek aan Nederland brengen. De 60-jarige vertegenwoordiger W. F Zetteler uit de Frans Halslaan te Hil versum is bij een verkeersongeluk bij Berghausen in de buurt van Halle (West- falen) om het leven gekomen Hij reed met grote snelheid tegen een boom langs de weg, waarbij zijn wagen geheel werd vernield. Levensgevaarlijk gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis over gebracht waar hij 's avonds overleed. De heer Zetteler was gehuwd. Het m.s. Ridderkerk van de Holland- Af rika Lijn waarop donderdag J.l. in de Antwerpse haven brand in twee ruimen heeft gewoed, is gisteren aan de Suma- trakadê te Amsterdam afgemeerd. Omdat er nog steeds broei in de uit sisal en wol bestaande lading was, posteerde de brand weer een motorspuit op de kade om di rect te kunnen ingrijpen als zich bij het openen der luiken van de ruimen vuur of rookontwikkeling zou voordoen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J Zijlstra, zal op de algemene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandse werkgevers op 25 oktober te Arnhem een redevoering uitspreken. Gistermorgen is een 69-jarige auto mobilist uit Hilversum op de Rijksweg AmersfoortApeldoorn bij Voorthuizen om het leven gekomen toen hij met zijn wagen tegen een boom reed. Men ver moedt dat de man achter het stuur on wel is geworden en daardoor in botsing is gekomen met de boom. BUITENLAND Koning Paul van Griekenland heeft besloten het koninklijk paleis te Athene bij wijze van bezuiniging te sluiten; ook het paleispersoneel zal worden vermin derd. - In Portsmouth (Ohio. VS.) hebben vijfhonderd stakende employé's van een telefoonmaatschappij de telefooncentrale bestormd en hun nog werkende collega's met stenen en bierflessen bekogeld Dui zenden abonnees zijn afgesneden. De sta king duurt thans al drie maanden. De Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright heeft dinsdag aan de pers zijn plan voor een meer dan 1.600 meter hoog gebouw in Chicago getoond. Het ge bouw zal de vorm krijgen van een degen met het gevest in de grond. Het zal 528 verdiepingen tellen, bekroond door een toren van 150 meter hoog Er zullen 130.000 mensen in kunnen werken. Voorts komt er parkeerruimte voor 20.000 auto's. De bouw zal 100 miljoen dollar vergen. De Amerikaanse Marine heeft dins dag bekendgemaakt dat de Amerikaanse vloten ln de Middellandse Zee en in het Verre Oosten de beschikking hebben ge kregen over het nieuwste geheime wapen, het geleide projectiel ..Sidewinder", dat door vliegtuigen kan worden gelanceerd voor de bestrijding van supersonische toe stellen. De openbare aanklager van het Per zische leger heeft dinsdag meegedeeld, dat vier leiders van de verboden commu nistische Toedeh-partij door een recht bank van het leger ter dood zijn veroor deeld. Acht anderen waren tot gevange nisstraffen, variërend van twintig maan den tot vijftien Jaar. veroordeeld. Op 4 februari 1949 is een mislukte moord aanslag op de Sjah gepleegd. Hierna werd de Toedeh-partij ontbonden en een aan tal van haar leiders gearresteerd. Drie figuren uit de Londense onder wereld. die destijds deel genomen hebben aan de aanval op straat op Jack Corner (de vroegere koning van de Londense on derwereld) hebben dinsdag voor een Lon dense rechtbank gevangenisstraffen tegen zich horen eisen van vier en vijf Jaar. Zeven leden van de Italiaanse communistische partij die in Joego slavië zijn veroordeeld wegens Ko- minform-activlteit. zijn uit gevan genschap ontslagen, zo is dinsdag uit gewoonlijk betrouwbare bron vernomen. De zeven Italianen zijn in 1951 en 1952 te Rijeka (Fiume) tot dwangarbeid van zeven tot veertien jaar veroordeeld. De Amerikaanse atoomgeleerde Ralph Rapp heeft dinsdag verklaard, dat de Ver. Staten in 1958 zullen beschikken over een voorraad atoomwapens met een to tale ontploffingskracht die ..gelijk staat met 10 ton TNT voor iedere man, vrouw of kind op dc aarde". Een zware ontploffing heeft dins dagochtend de plattelandsschool te Gree nup in de Amerikaanse staat Kentucky volledig verwoest, enige minuten nadat de onderwijzeres, die de deur niet kon open krijgen omdat het slot haperde, de 42 leerlingen naar huis gestuurd had. Na de ontploffing is bij de school een stuk lont gevonden en achteraf is gebleken dat bij een mijn in de buurt van Greenup een halve kist dynamiet gestolen was. Wie de aanslag op de school gepleegd heeft is nog niet bekend. Bij een défilé te Parijs van groepen uit de verschillende Franse provincies in klederdrachten trok ken deze steltlopende herders als steeds de grootste belangstelling. Een oude Ierse gewoonte zal worden afgeschaft: boosaardige grafschriften als een laatste wraakneming van de overle dene zullen niet meer worden toegelaten. Het was tot nu toe in Ierland niet onge woon. een grafschrift te lezen in deze zin: „Ik zou hier thans niet liggen, als ik mijn vrouw niet getrouwd had". De directies der Ierse begraafplaatsen heb ben een censuur ingesteld op dergelijke laatste boodschappen aan de levenden. Bij gevechten in het gebied van Santa Barbara (Honduras) tussen rege ringstroepen en een groep rebellen zijn volgens niet-officiële berichten twintig opstandelingen gedood. In het Oostduitse plaatsje Lauch- hammer-Sued heeft een 27-jarige moeder een vierling ter wereld gebracht Moeder en kinderen (drie meisjes en een jongen) maken het goed. Gerecht 10: K. en O.-cursus fotografie H. Renia, 8 uur nam. De Lakenhal: Ver. Oud-Leiden. Spr. dr. J. G. W. F. Bik over „De geneeskundige verzorging in vroeger dagen. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)Film avond Vola, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Huldigingsavond NZH VM-personeel. 7.30 uur nam. Schouwburg: lustige Witwe". Stadhuis: Politieke Jongeren Contact- raad. Spr. prof. mr. J. W. Rypperda Wierdsma over „De staatsrechtelijke be tekenis van de Kabinetsformatie", 7.45 uur namiddag. Het Gulden Vlies: Pro Juventute en Ver. voor Paedagogiek. Spr. prof. dr. D. Wiersma over zwakzinnigheid en woord blindheid, 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed m. m. v. J. Stotijn, 7.157.45 uur nam. Leiderdorp, DorpshuisFeestavond personeel Ouderzorgde Ridder. Huldi ging jubilarissen. 8 uur nam. ZATERDAG Casino-theater: K. en O.: „5000 vingers" 2.30 en 4.30 uur nam. Stadszaal (foyer)Feestavond „Onze Tuin", 8 uur nam. Halte PosthofPaddestoelenexcursie Kon. Ned. Natuurhist. Ver., 1.25 uur nam. ZONDAG. Oegstgeest Grunerlelaan 20): Mu ziekavond Ver. van Gerepatrieerden. 8 uur nam. DINSDAG De Doelen: Genootschap Nederland- Engeland. Lezing mrs. Edw. Stirling. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen: Tentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe. Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.: zond 25 uur nam Oegstgeest (Boonstraat 13): Ten toonstelling Daan en Lenie de Vries. Werkd. 9 uur voorm.6 uur nam.; dinsd. 9 uur voorm.7 uur nam. BIOSCOPEN Luxor. „De zesde Juni", 18 Jaar. Week dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo. „Jacht zonder genade", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Hongaarse Rhapsodle", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Verloren spel", 18 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Schrikbewind in Ocatllla", 14 Jr Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus „Razzia". De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 20 oktober 8 uur waar genomen door: Doeza apotheek, Doeza- straat 31. telefoon 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel. 20520; Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8. tel. 26274. Bil [Mails een gehoor bi) Uw hulsarts st, bel op dokterstelefoon 22222. of WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca a bó g A G ■o G S2 ËM 12 G Goj mist zzo 2 8 0 nevel O zo 3 8 0 half bew. z 7 12 0 regen z 12 14 6 motregen zzw 8 17 0.7 motregen zzw 9 17 0,1 mist z 3 15 0 zwaar bew. zzw 6 20 0 mist windstil 20 0.2 nevel windstil 19 0,3 half bew. nw 3 19 5 nevel zo 3 15 0 mist windstil 15 0 licht bew. zzo 2 12 0 mist wnw 2 mist nw 1 13 0.2 geheel bew. ozo 2 18 0 nevel w 1 14 0 mist windstil 16 0 nevel ono 4 21 0 geen opgave. zwaar bew. windstil 20. 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2