EDEN EN LLOYD BRACHTEN EEN BLIKSEMBEZOEK AAN PARI JS •WEERBERICHT Toch internationaal convooi (met Israëlisch schip) als proef door het Sueskanaal? Pineau sprak met Russische collega Laat Rakosi maar wegblijven, schrijft een Hongaars blad Vier doden van wie drie levend verbrand in Quatrebras (Fr.) 95ste jaargang WOENSDAG 17 OKTOBER 1956 No. 28962 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per Kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel i. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nieuwe fase in de Suez-tragedie (Van onze Parijse correspondent) Het heeft er alle schijn van, dat gisteren in Parijs een nieuwe fase in de Suez-tragedie is ingeluid. Terwijl de Kamer haar debatten over deze kwestie voerde, werd namelijk onverwacht bekend, dat de Britse premier Sir Anthony Eden en zijn minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd op verzoek van hun Franse ambt genoten naar Parijs waren overgestoken, waar tot diep in de nacht over het kanaal-probleem werd overlegd. Hedenochtend keerden de Britse staatslieden terug naar Londen en uit een kort communiqué kan blijken, dat de Franse en de Engelse ministers zich vooral heb ben bezig gehouden met de oprichting van de gebrui kers-vereniging van het Suezkanaal, waaraan na de uit spraak van de Veiligheidsraad in Parijs nu nog meer gewicht wordt gehecht. Daarbij zou tevens een vroeger idee zijn opgerakeld, want opnieuw moet er nu sprake zijn van een internationaal convooi, waarin ook een Israëlisch schip zou worden opgenomen en dat bestemd is om de bedoelingen van Nasser op de proef te stellen. Indien de Egyptische dictator de doortocht van een of meer boten zou weigeren, zou de kwestie van militaire maatregelen door Parijs en Londen opnieuw aan de orde kunnen worden gesteld. Minister Pineau heeft gisteren ook nog met zijn Sovjetrussische collega Sjepilof gesproken, die als toerist in Parijs zou zijn, en in Franse diplomatieke kringen wordt beweerd, dat de Rus met de Frans-Engelse plannen ten opzichte van Nasser akkoord zou willen gaan. Optimistisch lijkt die verwachting op het eerste gezicht wèl. Naast het Suez-probleem is tijdens het Frans-Britse beraad ook de explosieve situatie in andere delen van het Midden-Oosten op het tapijt gebracht en op nieuw is daarbij de noodzaak gebleken, dat de houding tegenover Israël en Jor danië eindelijk met elkaar in overeenstemming moet worden gebracht. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren tegelijkertijd haar werkelijke parlementaire seizoen geopend met een serie debatten, die achtereenvolgens aan de Suez-kwestie, Algerije, het Saarland en de sociale; en economische politiek worden gewijd en die volgende week wel met een nieuwe vertrouwenskwestie besloten beloven te worden. Geen levensgevaar voor Frans bewind Die eerste zitting van de Franse Ka mer vond intussen plaats onder nogal verwarde politieke verhoudingen, nadat de Radicale partij in het jongste week einde op haar congres te L.von een nieu we aderlating had moeten ondergaan ten gevolge van de uittocht van een tweede lichting rechtse elementen, die zich met de leiding van Pierre Mendès- France niet langer kon verenigen. Daarmee is het Franse Parlement vandaag dus drie groepen rijk (van PMF en Herriot, van Edgar Faure en nu van Morice) die zich in naam alle maal op het liberalisme beroepen. Ver wacht kan worden, dat Mendès-France zich met zijn ..Jacobijnen" nu nog fel ler tegen verschillende aspecten van de regeringspolitiek, vooral ten aanzien van Algerije, zal gaan richten, zonder dat hij vermoedelijk het Kabinet-Mollet in di rect gevaar wil brengen. Intussen heeft de regering (en Pineau, de minister van Buitenlandse Zaken in het bijzonder), gisteren al van verschil lende kanten harde noten te kraken ge kregen over de inderdaad niet lineaal- rechte lijn. die zij met betrekking tot de Suez-tragedie gevolgd hebben. De on- barmhartigste woorden kwamen uit de rechtse hoek. Bij monde van de vroege re conservatieve minister-president Paul Reynaud kreeg Pineau zo o.m. te horen, dat hij zich onvoldoende had ge ïnformeerd over de ware bedoelingen van Amerika en over de praktische mo gelijkheden van Engeland, waardoor Frankrijk eens te meer voor de wereld in zijn onmacht te kijk wordt gezet. Een ander rechts Kamerlid. Legendre, trok nog wat vinniger van leer en nodigde Pineau uit in het vervolg maar liever aan het schrijven van zijn kinderboeken te houden, want daarvan was het sue- Krentenwegge voor Prinses Gracia Prinses Gracia van Monaco zal na de a.s. blijde gebeurtenis een Nederlandse krentenwegge ontvangen. Zij heeft er in toegestemd dat de Ne derlandse kampioen in de klasse kren tenbrood van de op 24 en 25 oktober a.s. in „Odeon" te Zwolle te houden bak kersvakwedstrijden haar dat krenten brood volgens Nederlands folkloristisch gebruik aanbiedt. De wedstrijden zijn uitgeschreven door de Zwolse vereniging van cursisten en oud-cursisten van de bakkersvakschool te Zwolle. Toenemende regenkansen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking gevolgd door re gen. Tijdelijk afnemende, later weer tot matig óf krachtig en langs de kust mo gelijk tot hard toenemende wind tussen west en zuid. Lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 OKTOBER Zon op: 7.12 uur: onder: 17.42 uur. Maan p: 16.51 uur; onder: 5.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.16- en 14.34 uur. Dit nummer bestaat ait 10 pagina's. ces aanzienlijk groter, zo moest de mi nister vernemen, dan van zijn onderne mingen op diplomatiek terrein „Laatste woord over Suez is nog niet gevallen" Het wederwoord van Pineau was niet bijzonder overtuigend. De minister gaf toe, dat hij zich zelf ook niet helemaal bevredigd voelde. Maar. zo verklaarde hij, men moest toch evenmin vergeten, dat Egypte ook een veer had moeten la ten. Bovendien was 't laatste woord over het Suezkanaal nog lang niet gezegd, volgens hem. De Kamer toonde zich uiterst gereser veerd en politieke kringen waren gister avond geneigd het plotselinge bezoek van Eden en Lloyd vooral wel in het parlementaire licht van eventuele nieu we Frans-Engelse initiatieven in het Suezkanaal te beschouwen. Het lijkt er inderdaad wel op, dat Eden en Lloyd zich naar Parijs hebben gespoed om de gecompromitteerde positie, van Pineau in de Nationale Vergadering te helpen versterken. In dat opzicht zou men deze reis ook wel geslaagd mogen noemen, want elk onmiddellijk levensgevaar voor de Franse regering - zo daar al ooit sprake van is geweest - schijnt nu wel weer te zijn afgewend. Weer twee vellen bankjes van 20.— zoek Sinds maandagmiddag twaalf uur worden bij de grafische inrichting Joh. Enschede en zonen N.V. te Haar lem vermist twee vellen bankbiljet ten, elk van 24 stuks van f. 20. paarse kleur en voorzien van de beel tenis van Boerhaave. Zij zjjn van de series 1 t.m. 6 an, ao, ap en aa en hebben de nummers 060998 en 060999. Degenen die een of meer bankbiljet ten bij aanbieding herkennen, wordt verzocht onmiddellijk aan de politie ter plaatse aanwijzingen te geven, die kun nen leiden tot opsporing en aanhouding van de dader(s) en het vermiste. Aan hem of haar zal een beloning van f. 2000 worden uitgekeerd. Het (de) ingeleverde biljet(ten) zal (zullen) worden vergoed. <llillllllllllllllllllllllllllllll!l!IIIIIIHIIII!lilllilllll De spelers, die optreden in de film ..Love in the afternoon" waarvoor de opnamen thans in Parijs worden gemaakt, hielden een cocktailparty, waarbij verschillende bekende ar tiesten van het witte doek hun opwacming maakten. Mel Ferrer (links) en zijn echtgenote Audrey Hepburn in gezelschap van Maurice Chevalier. Fernandel en Gary Cooper. Enige weken geleden waren ook reeds vellen met bankbiljetten uit het bedrijf te Haarlem verdwenen. Zes miljoen minder deviezen Volgens de verkorte balans van de Ned. Bank is in de deviezenpositie geen wijziging van betekenis gekomen. Ter wijl goud onveranderd bleef is de netto deviezenreserve met f. 6 miljoen vermin derd, zodat goud en deviezen tezamen nu belopen f. 4202 miljoen. Tijdens het bezoek van de Libe riaanse President en zijn gevolg aan het Rijksmuseum te Amster dam. waarbij ook Koningin Juliana aanwezig was, onderhield de Ko ningin zich met twee Liberiaanse meisjes, die in ons land studeren. Het waren mejuffrouw Florence Gadegdeku. die in Leiden voor medisch analiste studeert (links) en mej. Williete Martin, studente te Utrecht in de röntgenologie. Mao Tse-toeng zou de Polen aangemoedigd hebben in hun pogingen onafhankelijk te worden van de Kremlin-heersers De Hongaarse ex-dictator Matyas Rakosi, die deze zomer plaats moest ma ken voor de „Titoïst" Gerö, vertoeft op het ogenblik niet in zijn land, aldus schrijft het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepszava" „Het zou onjuist en een vernedering voor onze arbeiders zyn als wij niet open lijk meedeelden, dat Rakosi buiten het land is en dat noch de partij, noch de natie dat anders wenst", aldus het Hongaarse blad. Hjj was gedwongen ontslag; te nemen, niet om gezondheidsredenen, maar „wegens medeplichtigheid aan de misdaden, waarvoor Mihaly Farkas en enkele officieren van de staatsveiligheids dienst nu worden berecht. Rakosi's 50-jarig werk in de arbeidersbeweging en 16-jarig verblijf in de gevangenis mogen geen reden zijn om fouten en schand daden te verhelen", aldus „Nepszava". Dramatische gebeurtenis Vrachtauto botste met grote snelheid tegen autodie in brand vloog, op (Speciale berichtgeving) Op de Rijksweg LeeuwardenGroningen op ongeveer 100 meter afstam van het kruispunt Quatrebras is gisteravond om kwart voor acht een vei schrikkelijk en tragisch auto-ongeluk gebeurd, dat aan vier personen het lt ven heeft gekost. De slachtoffers zyn: W. Brouwer, 23 jaar; J. Tabak. 18 jaar J. Bosma. 16 jaar; N. V. Boersma, 16 jaar, allen uit Hardegarijp. De eerst* drie, werkzaam bij een textielfabriek te Hardegarijp, zijn nog in de auto over leden. Boersma, een boerenzoon, werd met een schedelbasisfractuur, inwendige kneuzingen en een zeer ernstige graad van verbranding overgebracht naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden, waar hij in de loop van de nacht overleed. der de oplegger weg te trekken en twee der inzittenden o.w. de bestuur der, die nog tekenen van leven ver toonde er uit te halen. Op dat mo ment ontplofte de benzinetank en werd de personenauto en de vracht wagen oversproeid met benzine. Een meters hoge steekvlam zette beide voertuigen in brand en omstanders en politie konden niets anders doen dan met emmers water en schuimblussers de nog levenden nat te houden Het vuur bleek echter te hevig en drie van de inzittenden verbrandden voor de ogen van de toeschouwers. Een vierde inzittende kon. overdekt met zware brandwonden, uit de auto wor den gehaald, nadat zijn lichaam met snijbranders was losgebrand. Zekering doorgebrand Een 63-jarige chauffeur uit Oude Pe- kela van een met rollen papier beladen 20-tons vrachtauto, eigendom van de firma W. van Achteren uit Oude Pekela, merkte om kwart voor acht dat de ze kering van zijn licht was doorgebrand. Hij stopte onmiddellijk om het euvel te herstellen. Toen hij in de spiegel keek zag de man dat een personenauto hem van achteren naderde. Hij sprong uit zijn wagen en rende naar voren om de bestuurder van de naderende auto te waarschuwen. Doch toen hy het ach terste gedeelte van de wagen had be reikt. was de personenauto er al met grote snelheid tegen op gebotst en er half onder geschoten. De chauffeur is vermoedelijk verblind door een tegen ligger. Benzinetank ontploft De chauffeur uit Oude Pekela trachtte samen met omstanders de wagen on- De gealarmeerde brandweer uit Ber- gum vond na aankomst de uitgebrande wagen en hoefde praktisch geen dienst meer te doen. Een gedeelte van de la ding papier die werd vervoerd van Wor- merveer naar Oude Pekela, ging ver loren. De chauffeur van de vrachtwagen die uiteeraard geheel overstuur was en later met een ernstige shock naar Har degarijp is vervoerd, waar zijn baas hem heeft opgehaald, verklaarde niet te hebben durven doorrijden naar een vol gende straatlantaarn, toen hij ontdekte dat zijn lichten onklaar waren geraakt. De totaal vernielde en uitgebrande per sonenauto werd naar een garage ge sleept, waar de zich nog in het wrak bevindende lichamen met snijbranders werden losgemaakt. De stoffelijke over schotten werden naar het Diaconessen- huis te Leeuwarden overgebracht. Geschroeide redder De 18-jarige kellner D. Nicolai uit Zwaag-Westeinde, die op het kruis punt stond te praten toen het ongeluk gebeurde, verklaarde dat twee perso nen na de botsing nog tekenen van leven vertoonde. Met anderen heeft hij getracht deze mannen uit de wagen te trekken. Na (1e ontploffing werden zijn haren en kleren geschroeid. „Ik moest me uit de voeten maken, het vuur was te hevig", vertelde Nicolai. „Wij moesten toezien hoe de beide mannen levend verbrandden" Op het terrein van de ramp waren aanwezig de luitenant-kolonel A. S. Fogtelo van de Rijkspolitie te Leeuwar den en de burgemeester van Tietjerk- steradeel, mr. W. M. Oppedijk van Veen. De verongelukte jongelui waren op weg naar een bijeenkomst van een jonge lingsvereniging te Noord-Bergum. Precies vijf jaar geleden is twee kilo meter van de plaats van het ongeluk een auto bij Hardegarijp tegen een boom ge reden. Ook bij dit ongeval kwamen in dertijd 4 mensen om het leven. Meisje door auto gedood Twee zusjes Dekker uit Schoonloo waren een dagje bij haar oom in Gieten geweest en gistermiddag om vier uur aanvaardden zij de terugreis. Op de Gasselterweg wilden zij nog wat peren kopen. De 11-jarige Jantje wilde de weg Gomoelka's ster rijzende Volgens het onafhankelijke Franse blad ..France Soir" heeft de Chinese com munistische leider Mao Tse-toeng de Poolse Communisten onlangs aange moedigd, te volharden in hun pogingen om politieke onafhankelijkheid van Moskou te verwerven". Het blad haalt een .uitstekende bron' aan. .France Soir' zegt, dat Mao zijn -mening had kenbaar gemaakt tijdens een lang gesprek dat hij te Peking voerde met de eerste secretaris van de Poolse communistische partij, Ochab. Wladysiaw Gomoelka. de 51-jarige voor malige secretaris-generaal der Poolse communistische partij, die in 1949 uit de partij werd gezet, waarna hy in 1951. op beschuldiging van spionage, gevangen werd genomen om in juli j.l. weer in ere hersteld te worden, heeft maandagavond j.l. deelgenomen aan een vergadering van het politieke bureau der Poolse com munistische partij. Daar dit politieke bureau in feite de instantie is. die Polen bestuurt leidt hieruit af, dat Gomoelka's ster weer rijzende is. De Vrije Democratische partij heeft dinsdag in Bonn meegedeeld, dat de vroegere Oostduitse minister van Han del en bevoorrading, Karl Hamann, in 1952 gearresteerd na verantwoordelijk te zijn gesteld voor het voedseltekort in Oost-Duitsland. op haar verzoek uit de gevangenis ontslagen. Hamann was voor zijn arrestatie voorzitter van de Oost- I duitse Liberaal-Democratische partij waarmee de Westduitse Vrye Democra ten de vorige week besprekingen voerden over een gemeenschappelijke actie tot herstel van de Duitse eenheid. De vrouw van Hamann vluchtte in 1953 met vier van haar kinderen naar West-Berlijn. oversteken en wachtte tot een auto uit de richting Gasselte gepasseerd was. Daarna stak zij over zonder te kijken of er verkeer uit de andere richting kwam. Zij werd geschept door een auto uit de richting Gieten. De bestuurder hiervan, een vertegenwoordiger uit Gro ningen, remde zo krachtig, dat de auto een slag draaide en links van de weg in de sloot terecht kwam. Het meisje is onderweg naar het ziekenhuis overleden. Weduwe door bus gegrepen Op de Lichtenvoortseweg te Groenlo, in de bocht bij de gasfabriek, is van morgen tegen half aoht de 70-jarige we duwe Emaus by het oversteken van de weg door een bus aangereden met het gevolg, dat zij vrijwel onmiddellijk is overleden. Het ongeval geschiedde vlak voor haar woning. De vrouw stak plot seling de weg over op hetzelfde ogen blik dat de bus uit Doetinohem naderde. De bestuurder trachtte tevergeefs door krachtig remmen een aanrijding te ver mijden. Stalins lijk weldra naar Georgië? Het gebalsemde lijk van Stalin zou binnenkort uit het Mausuleum op het Rode Plein in Moskou naar Georgië worden overgebracht, zulks op verzoek van de zoon en dochter van de vroegere dictator. Dit deelde de directeur van een Amerikaanse radio-station te Charlotte in Noord-Carolina, Charles Crutchfield, gisteren mede. Hij had dit horen zeggen door een hoge Sovjetrussische functio naris op een reis, die hy kort geleden door de Sovjet-Unie gemaakt heeft. Vol gens Crutchfield is het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken van oordeel, dat het overbrengen van Stalins stoffelijk overschot binnen een half jaar zal geschieden. Crutchfield zei verder, dat bedoelde hoge functionaris, wiens naam hij overigens weigerde te noemen, deel uitmaakt van het presidium van de Opperste Sovjet. Tachtig rebellen in Algerije gedood Bij eer kort gevecht tegen Franse troepen ten zuiden van Tenes zijn dinsdag 33 Algerijnse opstandelingen gesneuveld. De Fransen maakten een hoeveelheid wapens en munitie buit. In het dal van de Soemam zijn dinsdag 25 rebellen gesneuveld. Aan Franse zijde vielen vijf gewonden. Een der opstan delingen gaf zich over. Bij een grote zuiveringsactie van 36 uur in het gebied ten westen van Algiers, waaraan 6.000 militairen en politiemannen deelnamen, zijn vier verzetslieden gearresteerd. Voorts zijn 50 verdachte personen aan gehouden en een aantal geweren en revolvers buitgemaakt. Franse troepen hebben voorts 25 op standelingen gedood en 22 gevangen genomen in een gevecht by Ouze'laguen ten noorden van Akbou in Noord- Algerië. Maandagavond zijn in Oost-Algerië zeven Mohammedanen door opstande lingen vermoord. Door verspreide aan slagen van opstandelingen in de depar tementen Algiers, Oran en Constantine zijn dinsdag elf mensen om het leven gekomen. Verscheidene boerderijen werden in brand gestoken. In het gebied van Constantine zijn drie treinen be schoten; een conducteur werd gewond.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1