De Sperwers begonnen in hun clubhuis met het winterwerk De verandering in rechtspositie van de gehuwde vrouw VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 Twee „koninklijke" bruiloften in Frankrijk Graaf van Parijs bekleedt met discretie een netelige positie Scherp inzicht in vele politieke zaken (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk heeft officieel natuurlijk géén koningshuis meer, maar het acht zich niettemin toch gelukkig wel een koninklijke of tenminste prinselijke of nog beter grafelijke familie te bezitten. Aan het hoofd van dat „Maison de France", het Huis van Frankrijk, staat de graaf van Parijs, die tot voor enige jaren de officiële pretendent was van de Franse troon. Na de bevrijding heeft president Auriol een einde gemaakt aan de verbanning, waartoe de Franse kroonpretendenten veroordeeld waren en toen kon de familie van de graaf van Parijs zich vestigen in een kasteel in Louveciennes, een twintig kilometer van Parijs. Hij deed afstand van zijn aanspraken en de graaf verbond zich bovendien generlei directe politieke actie te zullen voeren. in geen land buiten Frankrijk in de ge- illustreerde en andere bladen zoveel aandacht besteed zij het dan ook niet altijd van de gezondste soort aan de weinige koningshuizen die in Europa zijn overgebleven. De komende bruiloften in het gezin van de graaf van Parijs beloven zeker sooiety-gebeurtenissen te worden waarop de Fransen zich al bij voorbaat verheu gen en waarvan de glans hen het ge mis aan een „echt" eigen koningshuis weer even zal doen vergetentenzij het heimwee er juist door zou worden versterkt. Troonpretendent is zeker geen reactionair Aan die belofte heeft de graaf van Parijs zich natuurlijk altijd gehouden, maar er bestond van regeringszijde blijk baar geen bezwaar tegen, dat hij maan delijks aan een kring van politieke figu ren en andere belangstellenden een klein blaadje toezond, waarin hij zijn visie op actuele problemen van binnen- en bui tenlandse aard pleegt te geven. Die be schouwingen getuigen trouwens van een bijzonder grote kennis van zaken, van een uitgesproken liberale geest en van een scherp politiek inzicht. In de Franse pers worden de menin gen van de graaf van Parijs dan ook geregeld en vaak met warme instem ming, geciteerd. Zij'n inzichten blijken over het algemeen nauw verwant te zijn met de denkbeelden van een Pierre Mendès-iFrance. Een bekrompen reactio nair zou men de voormalige kroonpre tendent dan ook zeker niet kunnen noe men. De ultra-rechtse „royalistische" kringen, die zich vroeger rond de „Ac tion Frangaise" hadden gegroepeerd en die ook nu weer een weekblad uitgeven, moeten dan ook helemaal niets hebben van de graaf van Parijs, die zijn sympa thieën eerder in het zogeheten linkse centrum, by de Radicalen en de Sooia- listën, vindt! Geen kandidaat voor enige functie Intussen bekleedt de graaf van Parijs zeker wel een delicate positie. Zijn over eenkomst met de Vierde Republiek ver biedt hem zich voor enige openbare functie kandidaat te stellen, terwijl hij door afkomst, opvoeding en persoonlijke ambities toch een meer dan normale be langstelling gevoelt voor de publieke zaak en hy door het failliet van de Franse democratie ontegenzeglijk in hoge mate wordt beroerd. En daarom heeft de discrete intelligente en doel matige wijze, waarop hy zyn belangstel ling voor de politieke aangelegenheden tot uiting brengt, het respect voor zijn persoon nog eens waarneembaar doen groeien. Een respect, dat zich ook uit strekt tot zijn familie, die bij het Franse publiek tegenwoordig een opvallende en hartelijke genegenheid geniet. Grote familie Het is een zeer talrijke familie: de graaf die nog maar een stukje in de vijftig is, heeft liefst elf kinderen, welke nog eens extra in het nieuws is geko men, doordat binnenkort een zoon en een dochter zullen gaan trouwen. De oudste dochter, prinses Helene, zal be gin volgend jaar in het huwelijk treden met de Belgische graaf van Limburg Stirum en gelijktijdig zal „kroonprins" Henri zijn lot verbinden aan de Duitse gravin Marie-Therese van Wiirtemberg. Zonder dat ze de republikeinse staats vormen overboord zouden willen wer pen, betreuren vele Fransen het in hun hart, zo menen we, toch wel dat ze het vandaag zonder een eigen koningshof moeten stellen en vermoedelijk wordt er Mededeling van dr. Drees Dr. Drees heeft meegedeeld, dat bij de Kabinetsformatie de kwesties om Soestdijk geen rol hebben ge speeld. Proefvaart KW 99 Volgende week donderdag zal de mo- tortreillogger Maria Theresia KW 99 vanuit de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen de proefvaart aanvangen. Het vertrek is bepaald op halfelf des morgens. De Maria Theresia is gebouwd op de Scheepsbouw- en Reparatiewerf .De Hoop", voorheen gebroeders Boot te Lei den voor rekening van de Katwijkse rederij v.h. firma N. Haasnoot, aldaar. ATLETIEK Nina meldt zicli hij de rechtbank De Russische atlete Nina Ponoma- reva, die zich verborgen had gehouden nadat zij zes weken geleden ervan be schuldigd was, in een Londens mode magazijn vyf dameshoeden te hebben ontvreemd, heeft zich bij het gerecht gemeld. Zij werd in een kleine wacht kamer binnen gelaten omdat de rech ter met een andere zaak bezig was. Sit-down-staking van scholieren in Singapore Ongeveer vijfduizend opstandige scho lieren, die reeds sedert woensdag een ,sit-down"-staking houden in twee Chi nese scholen te Singapore, hebben van daag geweigerd gehoor te geven aan een overheidsbevel om de gebouwen te ver laten. De leerlingen zeiden, dat ze in de scholen zouden blijven totdat er een ..redelijke oplossing" bereikt zou zijn in hun meningsverschil met de regering aangaande het van school sturen van 145 andere leerlingen en twee leraren wegens revolutionaire activiteit. Énkele leerlingen en vele leraren hebben het aanbod van de overheid aan vaard. om naar andere scholen te gaan totdat de orde is hersteld. Het- meren deel der leerlingen bereidt zich echter voor op een langdurig .jbeleg". Donderdagnacht is een hoeveelheid van ongeveer veertig ton rijst in elk der beide scholen opgeslagen. Sommige scho lieren zongen hedenochtend communis tische liederen. Grenzen van Hongkong met Rqod-China gesloten Het bestuur van de Britse Kroon kolonie Hongkong heeft in verband met de onlusten, die zich daar hebben voor gedaan tussen nationalistische en com munistische Chinezen, de grenzen met Communistisch-China gesloten. In de wijk Kowloon. waar de ongeregeldheden het ernstigst waren, is een uitgaansver bod afgekondigd. Ongeveer tachtig men sen zijn in staat van beschuldiging ge steld en bevinden zich in voorlopige hechtenis. Zij zullen dinsdag moeten terechtstaan. In vernieuwde omgeving vinden zij er zowel ontspanning als gezelligheid! In het geheel gemoderniseerde clubhuis van „De Sperwers" aan de Lange- straat 6769 (wij schreven er reeds uitvoerig over) heerste gisteravond een bijzonder feestelijke stemming. Onder grote belangstelling zowel van de zyde van de jeugd als die van de ouderen werd aldaar een aanvang genomen met het winterwerk. Onder leiding van de directeur van het clubhuis, de heer P. Stutterheim, werd in een der lokalen door enkele meisjes en jongens gemusi ceerd, gezongen en voorgedragen. En met welk een enthousiasme! De jongelui wilden de gasten ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot was aanwe zig beslist niet teleurstellen en deden dus extra hun best. STADSNIEUWS VERON KWAM BIJEEN. Gisteravond hield de Veron een bij eenkomst in Rehoboth. De voorzitter, de heer Van Weerlee, opende de vergade ring met een kort woord. De heer J. Lathouwers behandelde deze avond de thyratrons, ignitrons en senditrons. Thyratrons zijn eigenlijk ge wone gasgevulde buizen, waarin een rooster en enkele electroden in zitten. Het is geen versterkerbuis aldus spre ker, maar vergelijkbaar met een gas- gevulde gelykrichterbuis. Thyratrons worden tegenwoordig ook veel gebruikt in theaters, bioscopen, enz. voor het re gelen van de verlichting i.p.v. de regel bare weerstanden. Een prettige eigen schap is ook dat de thyratrons als re lais dienst kunnen doen voor industriële doeleinden, b.v. voor stroboscopische fo tografie, waarmee belichtingstijden van 1/10 micro seconden bereikt kunnen worden. Principiële verschillen tussen de thyratrons, ignitrons en senditrons bestaan er niet. Met ignitrons kan men grotere vermogens schakelen. Ze wor den gebruikt in de industriële elektro nica, bijv. voor lasapparaten. Tot slot besprak spreker nog enkele schema's voor een apparaatje waai-mee voor stroboscopische fotografie de be lichtingstijden regelbaar zijn van 1/100 sec. tot 3 k 4 seconden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Carel Johannes, zn van F. W. Elfert en C. J. Verbiest; Silvester Henderica Petro- nella Maria, dr van P. J. Lankhulzen en H C. B. v. d. Brink; Alida, dr van L. Kik kert en G. A. Smolders; Louise Gerarda Maria. dT van N. M. v. d. Werf en C. E. v Paridon; Johannes, zn van J. Mader en M C. H. Koreman; Robert, zn van I. Leemans en J. C. Kalkhoven; Arina Elisa beth, dr van A. van Hove en J. v. d. Meij; Ohristianus Johannes Hubertus Maria, dr van C. J. v. Meurs en P. A. v. Velzen; Maria Johanna, dr van J. M. G. Kaster- mans en E. den Hollander. GETROUWD: K. Sohuil en G. J. Griffioen; L. Feltsma en C. A. Beyer; H. J. Diokhoff en J. M. de Boer; W. R. Withaar en J. Kluivers; P. van Soest en J. J. Ouwerkerk; J. van Delft en M. J. straver. OVERLEDEN: L. J. Zonneveld, man. 65 Jaar. Mevr. Kakebeeke sprak voor Ned. Ver. Vrouwenbelangen Gisteravond sprak mevr. mr. M. A. Kakebeekev. d. Put voor de afdeling Leiden van de Ned. Ver. voor Vrouwen- belangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap over de verandering in de rechtspositie van de gehuwde vrouw betreffende haar handelingsbe kwaamheid. Zij gaf een overzicht van de positie van de vrouw in het manus- huwelijk en het manusloze huwelijk in het Romeinse recht cn vertelde over de gewoonten in die tijd omtrent het mee gebrachte vermogen, de „dos". In de Germaanse tijd werd de vrouw ge kocht of geroofd zonder enig recht. De man betaalde daar bij koop aan de vader van de vrouw of aan de familie, maar later veranderde dat en werd er betaald aan de man en nog later aan de vrouw door de vader van de vrouw. Zodoende vinden we de bruidsschat te rug. Privé-vermogen van de man. privé- vermogen van de vrouw en de bruids schat ging men onderscheiden als drie verschillende dingen. De kerk eiste la ter. dat man en vrouw beiden het hu welijk wilden, waarmee de koop ver dween. De code civil beknotte reeds de macht van de man en nam in begin sel de handelingsbekwaamheid aan van de vrouw. Volgens het B.W. is voor bijna alle rechtshandelingen machti ging van de man nodig. Uitvloeisels van de maritale macht waren: gehoor zaamheid aan de man, woonplaats vol gen, beheersrecht over de privégoederen van de vrouw en beheer en beschikking over de goederen indien het huwelijk in gemeenschap van goederen was gesloten. In de 18e eeuw werd nog vrij algemeen een tuchtigingsrecht van de man aan genomen. In de nieuwe wet is de gehoorzaam heid van de vrouw aan de man ver vallen. De man blijft hoofd van de echtvereniging doch dit heeft geen juri dische consequenties meer. behoudens, bij gebrek aan overeenstemming, in en kele gevallen de doorslaggevende stem van de man. De plicht tot samenwo ning is gebleven. Tegenwoordig bestaat echter de mogelijkheid tot eigen woon plaats en eigén domicilie. Bij inkomen van beide echtgenoten draagt ieder naar evenredigheid bij in de huishoudelijke kosten. De man is verplicht de vrouw van voldoende middelen te voorzien, eveneens in geval hij de samenleving verbreekt. De gemeenschap is aanspra kelijk voor de schulden van beiden. De rechtbank kan op bepaalde gronden ont heffing voor een van beiden verlenen. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN Bevallen: Tenhaeff-Van Zorge, z., Twello; Borgesius-Gallas, d„ Den Haag; Duyvis-Van Haaften. z. en d.. Koog aan de Zaan; Hilling-Wilderom, d, Amster dam; Stadermann-Hilton, z.. Huizen; De Boer-Eisma. d., Stiens. Getrouwd: F. W. Dönszelmann en L. Simonis, Hoogvliet; M. R. Carpentier Alting en B. Jongeneel, Blaricum; J. R. Portocarrero en mevr. H. F. W. Estop- pev, Den Haag. Overleden: A. K. van Bolhuis. m„ Den Haag; Th. C. Geudeker. m., 75 jr.. Den Haag; A. M. Vroeg. m.. 92 jr., Montreux, C. de Gelder, m„ 89 jr. Rotterdam; J. van de Ruit, m., 55 jr., Rotterdam. Het kopen op afbetaling gebeurt in sa menwerking voor verantwoording van beide echtgenoten. Ook kan niet een van de echtgenoten meer een gezamen lijke woning vervreemden of gebruik beëindigen. Bij borgstelling is een mach tiging nodig van de andere echtgenoot. Aan de bescherming van derden zijn enige bepalingen gewijd. In de nieuwe wet kan ieder der echtgenoten ontbin ding van de gemeenschap vragen, in dien daartoe gronden zijn. De huwe lijkse voorwaarden kan men maken en wijzigen na het huwelijk, mits dit hu welijk tenminste drie jaar geduurd heeft, echter met toestemming van de arrondissementsrechtbank. Met dank baarheid noemde mevr. Kakebeeke prof. mr. J. C. van Oven aan wie wij de snelle invoering van de nieuwe wet te danken hebben. In het bestuur van de afdeling werden twee nieuwe leden ge kozen, nl. mej. M. Noordman en mej. A. J. van Nienes. LEIDERDORP DS. SWEEPE OP TWEETAL Ds. H. Sweepe geref. predikant, alhier, staat op het tweetal naar Scheveningen. OEGSTGEES1 SPORT- EN SPELAVOND IN ENDEGEEST In de recreatiezaal van Endegeest werd gisteren een sport- en spelavond gehouden, welke onder leiding stond van de sportinstructeur, de heer Haver- koorn. Na een inleiding door de heer L. Spiering werd begonnen met een de monstratie door enkele jonge dames, die op muziek van een Spaanse wals een z.g. slingerdans opvoerden. De volleybal demons ttatie werd een groot succes door het enthousiaste medeleven van de goed bezette zaal. Voorts werd een badmin- ton-demonstratie gegeven, terwijl na de pauze oefeningen in gallop-pas werden gegeven, alsmede oefeningen voor krachtpatsers". Een knots-zwaai-oefe- ning besloot deze goed geslaagde sport en spelavond. De wijze waarop de sport beoefening door de patiënten van Endegeest ter hand wordt genomen verdient na hetgeen te zien was gege ven. grote waardering. VOORSCHOTEN Winterseizoen 't Nut Het bestuur vam Het Nut heeft zijn winterprogramma samengesteld. De stij ging van het ledental in het vorige sei zoen is aanleiding om te trachten nog meer en nog betere avonden te geven De eerste avond wordt reeds a.s. dins- ig gehouden en wel in het Greenway- theater, waar de heer J. Verhagen uit Den Haag een lezing met lichtbeelden houdt over „Winter op de Noord-Atlan tische Oceaan". De volgende Nutsavonden zijn gepro jecteerd op de hieronder vermelde data: dinsdag 13 november Greenway-theater, filmprogramma verzorgd door de P.T.. Dinsdag 11 december, Nieuwe Vereni gingsgebouw toneelvoorstelling door „Utile Dulci" uit Schiedam. Tevens herdenking van het 45-jarig bestaan van „U. D.". Gespeeld wordt „En de vogels zwijgen" Dinsdag 15 januari. Green way-theater: kleurendia's van de heer A. Th. van der Lecq. Dinsdag 12 febr., De zoon van de graaf van Parijs, de 24-jarige prins Henri van Frank rijk. heeft zich verloofd met de 22-jarige hertogin Marie-Therèse van Wiirtemberg (rechts); de 22-jarige prinses Helene van Frank rijk (links) zal in het huwelijk treden mei de Belgische graaf Evrard van Limburg Stirum. Verenigingsgebouw: piano-recital door de bekende pianiste Janine van Mever. Dinsdag 12 maart, Greenway-theater: filmavond. Dinsdag 9 april, Greenway- theater: causerie met kleurendia's door dr. H. Henkes „20.000 km. met de Volkswagen door Amerika". Dinsdag 7 mei, Greenway-theater: N.V. Ned. Aard- oliemaatschappij, causerie met films en een expositie over de aardolie-industrie in Nederland. Bovendien zal weer een kindermatinee gegeven worden en zullen, by wijze van proef, een of meer excursies georga niseerd worden. Ouderavond kleuterschool In het gebouwtje van de neutrale kleuterschool aan de Prins Bernhard- laan werd een ouderavond gegeven, die door een bevredigend aantal ouders werd bijgewoond. Nadat eerst reeds het werk der kinderen bezichtigd was en de ouders gelegenheid hadden gehad met de leidsters te spreken, hield mevr. M. H. de RaasSchmohl een praatje over het nut en het doel van de kleuterschool, waarbij zy de ouders wees op diverse ervaringen met kinderen, die pas op school komen. De voorzitter vam het schoolbestuur, de heer J. H. Krooshof, gaf een uitvoe rige uiteenzeting ever de stand van za ken met betrekking tot de bouwplannen. Aan de hand van tekeningen en een maquette verduidelijkte spreker de plan nen, die met grote instemming werden begroet. Spreker kon bovendien mede delen, dat juist deze week de plannen door de welstandscommissie waren goed gekeurd. Na deze ouderavond werd een korte algemene ledenvergadering gehouden om te voldoen aan de reglementen van de vereniging. Er waren dit jaar geen bijzondere problemen, waardoor de ver gadering slechts kort duurde. De be langstelling ervoor was echter groot. De avond had een zeer geanimeerd verloop. ONGELUKKEN Op de Leidseweg ter hoogte van de woning van dokter Thies is gisteren een motorrijder onder een auto gekomen. De motorrijder, die naar dokter Thies onderweg was, stak, zonder uit te kijken en zonder voorrang te verlenen, de Leid seweg over. Hy brak zijn hand en kreeg een hoofdwonde. Zyn motor werd zwaar beschadigd. De Rijkspolitie werd gisteren gealar meerd, dat er een motor in een sloot bij de Haagweg lag. Op onderzoek uit getrokken agenten vonden de motor en zij hebben daarna enige tijd gedregd om te zien of een eventueel slachtoffer ge vonden kon worden. Toen het dreggen tevergeefs bleek werd de motor mee naar het bureau genomen en vandaar uit werd een onderzoek ingesteld. De motor bleek afkomstig uit Lisse. Deze was enige tijd geleden door een paar jongelui aangekocht, die er nu genoeg van hadden enhet motorrijwiel maar in het water gereden hadden! Dank en waardering Voor het echter zover was nam de presidente, mevr. D. Boogerd-Marius, het woord om allen hartelijk welkom te heten. Zij dankte al degenen, die aan de restauratie van het gebouw hun mede werking hebben verleend en dat zijn er heel wat! terwijl zij zich zeer verrast toonde over de bereikte resulta ten. Met enige nadruk wees mevr. Boo- gerd er op, dat eer opvoedende en sti mulerende invloed van een dergelijke omgeving moet uitgaan. Vervolgens was de heer Stutterheim aan de beurt om het een en ander over het clubwerk, dat met veel liefde en toewijding wordt ver richt, te vertellen. GEEN SPIJT Het goed onder handen nemen van het clubhuis heeft heel wat zweet druppeltjes gekost, doch dank zij het doorzettingsvermogen niet alleen van de congierge, de heer C. J. Ravensber- gen, maar ook van Rinus Stafleu, Peter Aarts en Sjoerd Wolting behoort de restauratie nu weer tot het verle den. Deze jongens hebben naar zij ons vertelden geen spijt, dat zij zich gerui me tüd geleden bij „De Sperwers" heb ben aangesloten en maken evenals alle andere zoveel mogelijk propaganda voor het prachtige werk, dat in het clubhuis geleverd wordt. Nauwelijks zyn de meisjes en jongens met een werkstuk gereed gekomen of ze be ginnen alweer met een geheel ander idee aan iets anders. WASSENAAR POLITIE SCHIET- EN SPORTVERENIGING De Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging zal deelnemen aan de volleybalcompetitie van de Nevobo. in verband waarmee op vrijdagavonden druk wordt getraind in de gymnastiek zaal van de r.-k. jongensschool. De schietloods aan de Johan de Wittstraat is op enkele punten verbeterd, o.a. door verzwaring van de kogelvanger. Aan de Klip werd een nieuwe schietbaan aan gelegd. Het terrein om de banen zal worden verfraaid. De schietcommissie is opnieuw samengesteld en bestaat nu uit de heren Veldhuis, De Vreugd, Smee- man, Hoitink en Bouwsema. ORGELCONCERT Maandag 15 oktober wordt in de Zijl- laankerk een concert gegeven door de organist van die kerk Gerard Akkerhuis met medewerking van de fluitist Koos Verheul, aanvang 8 uur. Op het pro gramma staan voor orgel werken van Bach, Mendelssohn, Rheinberger, Franck en Grison, voor fluit van Bach, Handel en Loeillet. Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening is voor het tijdvak van 1 sep tember 1956 tot, 1 september 1957 weder om benoemd tot leraar in tijdelijke dienst aan de rijkstuinbouwschool te Naaldwijk onze plaatsgenoot H. A. Ver metten. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ronald J. M„ zn van P. W. van Veen en W. M. Wolters; Theodora G. B„ dr van L. J. Kouwenhoven en J. T. van Beek. Ondertrouwd: L. Groenia en H. J. Reijer- se; A. C. M. Groenewegen en A. van Sprons6en; J. C. M. Horsten en C. T. M. C. Franken. Getrouwd: P. Hammes en G. J. Olden burg; J. T. Oosterveer en M. C. Compeer; H. J. L. Donker en W. Malllette de Buy Wennlger; C. Jongeneel en H. E. Schutte; J. C. de Bode en J. Muilwijk; F. A. Houpen en H. J. A. Groeneveld; M. E. Vreede en E. M. Groeneveld. De belangstelling voor de muziekclub is groot. Er komen steeds meer jeugdige musici bij dan er afvallen en zo wil de heer Stutterheim het ook graag zien! Zijn streven immers is en blijft de kin deren te leren hoe zij hun vrije tijd het beste kunnen besteden en hen tevens iets mee te geven, waar zij in hun latere leven wat aan hebben. Kinderen van verschillende leeftijden lieten de aan wezigen horen hoe ver zijn reeds met de piano- en zanglessen gevorderd waren, terwijl tevens op bijzondere aardige wijze declamaties werden gehouden. Na de pauze was er gelegenheid om de diverse lokalen, waarin de jongeren naast ont spanning ook veel gezelligheid kunnen vinden, te bezichtigen. De kleine sper- wertjes toonden zich wat trots op hun verblijf en volkomen terecht! Van het komische filmpje, dat op deze eerste avond in het winterseizoen werd ge draaid, hebben zij in een woord genoten. Rest nog te vermelden, dat er voor de dames Boogerd en van Ravensbergen bloemen waren en voor de heer van Ravensbergen een attentie. BRAND „RIDDERKERK" GEBLUST De brand in de twee ruimen van het ni s. „Ridderkerk" dat in de haven van Antwerpen ligt, heeft men thans onder controle. Over het doorvaren van het schip naar Amsterdam zijn nog geen beslissingen genomen. Het Leidsch Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Als van ouds de BEURSOVERZICHT Staatsfondsen vast AMSTERDAM. 12 oktober Van New York is gisteren vrijwel geen stimulans uitgegaan en me het week end voor de boek was het begrijpelijk dat ook het Damrak vanmiddag een vrijwel onbewogen koersverloop te zien gaf. Bij de internationals was de stem ming enigszins verdeeld. Konolie opende ruim 7 punten lager op 816'/2 en verbeterde daarna slechts licht tot 818. Unilever noteerde bij opening 3 punten lager.. Hier deden echter geruchten over een interimdivi dend opgeld; waardoor de prijs van dit concern kon aantrekken tot 406 >/2 slot ca. 406. Philips noteerde 2 punten lager en Aku sloot onveranderd. De betere stemming voor de Staats fondsen blijft, nu het nieuwe Kabinet een feit is, aanhouden. Vooral de con versielening 1947 heeft een behoorlijk herstel te zien gegeven, vandaag kwam de notering van 90 3/4 op 913/16. Scheepvaarten stil en nagenoeg op peil Bij de cultures waren suikers en rub bers ongeveer in een doen met gisteren, doch tabakken een fractie lager. Aan delen Kon. Ver. Tapijt werden iets ho ger vernomen i.v.m. het hoger dividend voorstel. Hetzelfde geldt voor aandelen Wyers. Melding wordt gemaakt van een beter nettoresultaat over het per 30 september j.l. geëindigde boekjaar. WISSELKOERSEN Amsterdam, 2 oktober Londen 10.62%—10.63%, New York 3.82H—3.82{J, Mantreal 3.92%-3.93; Parijs 1.0815-10825; Brussel 7.61 y4—7.01%Frankfurt 90.82%—00.87%, Zürich 86.89—86 94. ZÜ- rich (vr. francs) 89.29%8924%, Stock holm 73.4973.54, Kopenhagen 54 97 55 02, Oslo 53.15%—53.20%, Milaan 60 66%—60.71%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 12 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 64 Grootboek obl88% Ned. '51 3% 94 94 B Ned. '53 (3%) 92% 92% Ned. '56 3% 92 92A Ned '48 3% 87% 88 Ned. '54 3% 88% 88 Ned. "55 3% 88% 88% Ned. '55 n 3 89% 89% Ned. '47 3% (3) 90% 91 Ned. 27 3 88 88 Dollarlng '47 3 95 iV 95y8 Investeringscert. 3 92% 92% Ned. 62-64 3 92,*« 92,V Indië A3 91% 91 ff Grootboek '46 3 88% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 48% 48% Nat. Handelsbank 114% l'13y4 Ned. Handelsmij. 187 187 A£.0248% 249% Philips 288% 286% Unilever405% 405% Wilton Feyenoord 327% 330 Blliton 2de r236 240 Kon. Olie (f 50.—408 Kon. Olie 823% 817% Amst. Rubber 75 75% HolL Amer lijn 197% 197% Kon. N. Stoomboot180% Ned. Scheepv Unie 170% 170% H VA99 98% Java Cult55 55 Deli My.en (Ver.) 107% 106% Senembah68% 68 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% Den Haag 1937 1 3.. Lelden 1947 93% R'dam 27 I-m 3% 94% 94A Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 100% 100% Premieleningen 105 A'dam '56 12% 96% 96% A'dam '56 U 2% 102% 102% Eindhoven '54 2% 98 98 Enschede '54 2% 95% 95% Den Haag '52 I 2% 107 107 107 R'dam 22 I 2% 108 107 idem n 2% 108 108 B Utrecht '52 2% 109% 109% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amst. Bank 236 234 RoCt. Bank 203 200% Twentsche Bank 206% 207 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sp fabr. 217 215 Kon. Ned. Grofsm. 115% Rott. Droogdok Mij. 615 621 Tieleman en Dros 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 85 87 Internatio100 101 Diversen Albert Heyn287% B Ned. Mij. Walv.vrt. 71% 72% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 22% 23 Amerik. fondsen Anaconda 81% 81% Shell Oil Comp.82% exd. 82% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 11/10 HolL Constructie 415 Lng. bur. v Bouwnyv; h Int. Kunststof! Ind. 58% 59 Kon. Ned Edeimet. 70 Pref. wa. Idem 70 y2 Textiel Gebr v Wyk 80B~ 80%GB Leldsche Wolspinn 335L Ned Electrolasm. Sikkens Lakfabr. '53 474 469 Ver. Touwfabrieken 169 169 Wernink^ Betonm. 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9