m Oxford m Tweemaal volle zaal te Alphen voor modeshow van Winninghoff Landbouwinkomen ging achteruit Leidsevaartweg te Voorhout is voor alle verkeer opgngesteld Sterk gedaalde werkloosheid als kenmerk aanhoudende expansie Zeg me in welke auto ge rijdt en ik zal zeggen wie ge zijt 95ste jaargang Vrijdag 12 oktober 1956 Vijfde blad no. 28958 Veel nieuws maakte dames enthousiast De door het modehuis Winninghoff gistermiddag en -avond in het Nutsge- bouw georganiseerde modeshow heeft stellig niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Immers voor beide shows was geen enkele plaats in de zaal meer onbezet. Met een stijgend enthousiasme heb ben de dames de door de beroepsmanne quins Teddy, Peggy, Rosita en Merian getoonde japonnen, mantels, blouses, avondtoiletten en wat het oog van de dames al zomeer bekoren kan, aan schouwd. Tevoren heeft de heer C. J. Winning hoff de dames een hartelijk welkom toe geroepen, waarbij hij zijn voldoening uit sprak over de grote belangstelling voor deze shows, waaraan nog medewerking is verleend door kapsalon Snel, J. Kou- wer, tassen. De Groot van Egmond, hoe den, Woninginrichting Couvee en ban ketbakker Dijkstra voor het thé-complet. Als explicatrice trad op mevr. C. v. d. Heijdt, uit Rotterdam, die de dames op tal van bijzonderheden van de getoonde kledingstukken wees. De heer Littooy sprak nog een kort inleidend woord, waarna hij op verras sende wijze de mannequins uit de op het toneel geformeerde etalage „toverde'. Het zou ons stellig te ver voeren alle getoonde japonnen en mantels te bespre ken, wel is het ons duidelijk geworden, dat het Modehuis Winninghoff op het gebied van dameskleding met deze eerste show het hart van vele dames veroverd heeft. Opvallend veel mantels en japon nen werden getoond in de nieuwe Ita liaanse dessins, terwijl ook de japonnen in de zg. schaduwruiten het uitstekend deden; ook de kleur nachtblauw bleek een verrassing. Opvallend was voorts, dat in tegenstelling met vorig jaar vele modellen met knopen versierd waren. Dat ook de dames in de grotere maten niet behoeven te wanhopen toonde man nequin Rosita met haar maat 44, ter wijl Merian uiterst sportieve overgooiers ALPHEN Ds. P. J. Mackaay sprak over zending In de consistoriekamer van de Her vormde Kerk aan de Julianastraat sprak ds. P. J. Mackaay te Oegstgeest, secretaris van de Raad voor Uitwen dige Zending, voor een aandachtig ge hoor over de „Wonderlijke verblij dende verschijnselen op de zendings- velden". De heer J. Zonneveld heette de tal rijke aanwezigen welkom, waarna hij een kort inleidend woord sprak. Ver volgens kreeg ds. Mackaay het woord, waarbij hij begon met er op te wijzen, dat men in ons land vaak een verkeerde indruk heeft over de toestanden in In- donsië. Aan de hand van een grote landkaart van dat land maakte hij dui delijk over welke afstanden de zendings- velden verspreid liggen en over de bevol kingsaantallen en godsdiensten. Er is, zo ging ds. Mackaay voort, in Indonesië volkomen vrijheid van gods dienst, alleen al op Java worden jaar lijks meer dan 2000 Islamieten gedoopt. De hogeschool in Djakarta, waar de predikanten worden opgeleid, werkt waar nodig met zendingsbeurzen, er wordt hier aan de 70 studenten door do centen uit verschillende kerken gedo ceerd. Spreker wees er op, dat de k<y- ken in Indonesië gescheiden zijn naar plaats en niet naar geloofsovertuiging. Ook de commissie voor lectuurversprei- ding doet prima werk. Ook de zendingsarbeid op Timor, Ma kassar en Bali werden uitvoerig door ds. Mackaay besproken, terwijl hij er tot slot aan herinnerde, dat op 28 oktober van dit jaar de Evangelische Christe lijke Kerk van Nieuw-Guinea zelfstan dig zal worden. NOORDWI1K Diefstal opgehelderd Enige tijd geleden miste een Rijns- burgse tuinder op de bij hem in gebruik zijnde landerijen aan de Hogeweg een rugpulverisator. Hoewel de man zich reeds verzoend had met de gedachte, dat hy de spuit voorgoed kwijt was, liep het heel anders. Dezer dagen namelijk arresteerde de Rijkspolitie te Leidschendam een inwo ner van die gemeente terzake een rij wieldiefstal. In de loop van het onder zoek bleek bovendien, dat de verdachte aan zijn tegenwoordige patroon te Leid schendam een rugpulverisator had ver kocht onder het voorwendsel ,dat hij loonspuiter was geweest en nu de spuit van de hand deed, omdat er in die branche niets meer te verdienen viel. Al gauw stelde de politie vast, dat de pulverisator te Noordwijk was ont vreemd. Het gereedschap is aan de rechtmatige eigenaar teruggegeven. De dader is voor de Officier van Justi tie geleid. BODEGRAVEN Rede Kruis oefening De plaatselijke afd. van het Rode Kruis zal morgen naast de afd. uit Alphen a.d. Rijn, Leiden, de Rijn streek, Schoonhoven en Overschie, aan een te Gouda te houden oefening deelnemen. Bijna 350 Rode Kruis-helpsters en -helpers zullen hier in gewestelijk kring- verband bedrijfsongevallen gaan bestrij den. Een ramp, welke zich uitstrekt over een vijftal bedrijven, zal op groot scheepse wijze worden aangepakt, waar bij wordt verondersteld, dat in zieken huizen geen gewonden kunnen worden opgenomen, zodat de Medische Mobiele Eenheid uit Den Haag een compleet tentenkamp zal opslaan, bestaande uit 18 tenten, op het industrieterrein. De bedrijven waar de rampen hebben plaats gevonden zijn: Verheul. Nagtegaal, Van Straaten. Mokveld en de Glasonderne ming Gouda. De Goudse Rode Kruis- colonne zal de eerste hulp moeten ver lenen en wordt later, na te zijn opge roepen, bijgestaan door andere afdelin gen. Diverse onvoorziene moeilijkheden zullen moeten worden opgelost, brug gen zullen uitvallen en via een kabel baan zullen slachtoffers over de Knip moeten worden gebracht. Als patiënten zullen jongens en meisjes functioneren, die daartoe zullen worden geschminkt. Verder wordt er medegewerkt door de Vero, die via walkie-talkies zorgdraagt voor verbindingen tussen de rampplaat sen, het opvangcentrum op het indus trieterrein en de centrale post in de Keizerstraat. toonde in vele kleurencombinaties. Dat ook het fluweel weer meer in de mode komt bleek de dames maar overduidelijk uit de vele modellen die getoond werden in fraaie kleuren, die warm en flatteus aandoen. KINDERKLEDING De kinderkleding werd getoond door de kleine Jaequelientje Rogers en door Tan ja Winninghoff; beiden trachtten tot groot vermaak van de dames de manieren van haar grotere „collega's" na te bootsen. De show eindigde met een keurig bruidspaar, waarbij de heer Littooy als bruidegom fungeerde en mannequin Teddy als het lieftallige bruidje. De heer Winninghoff sprak tot slot woorden van dank aan allen, waarbij het aan de nodige bloemen voor de da mes niet ontbrak. Alleen een olievlek. Bij het onderzoek naar het vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat met 59 militairen aan boord tussen En geland en de Azoren wordt vermist, zijn op 300 tot 350 mijl ten noordwesten van Kaap Finisterre een olievlek en een voorwerp in zee waargenomen. Het on derzoek wordt voortgezet. Steeds meer stakingen in Oostenrijkse bedrijven (Van onze Weense correspondent) Meer dan 6000 arbeiders in de staal fabrieken van Donawitz (Stiermarken) zijn in staking gegaan om loonsverhoging te verkrijgen. Dit betekent niet alleen een groot financieel verlies voor Oosten- reik, omdat een aanzienlijk gedeelte van de staalproduktie wordt geëxporteerd. Bovendien dreigt deze actie het alge mene loon. en prijspeil in gevaar te brengen, waarmee de jongste bakkers staking een begin had gemaakt. Boven dien hebben meer dan 3000 ambtenaren in openbare dienst gisteren een protest optocht in Wenen gehouden en met sta king gedreigd. Zij eisen, dat. hun sala rissen voor honderd procent aan het gestegen levenspeil zullen worden aan gepast. De kanselier had deze aanpas sing wel beloofd, maar deze kortgeleden weer uitgesteld tot juli 1957. Ook elders in Oostenrijk wordt er steeds meer ge staakt. (Ingez. Med.-Adv.) De nieuwe moderne matras van IKIPREEN-O. het speciale schuimplastlc met dragende veerkracht! Comfortabel, hygiënisch, doelmatig! 15 jaar garantie. Ga beter en gezonder slapen op KI-TWAS 122.50 Binnen waarde van galden 60% gedaald'i Sterk gestegen kostprijs; streven naar prijsverlaging voor exportpositie geboden Gistermiddag is te Utrecht het twee daagse landhuishoudkundig congres be gonnen. De voorzitter mr. A. G. A. Ridder van Rappard uit. Heemstede sprak een wel komstwoord. De heren ir. R. van Hees. van de Rijksuniversiteit te Groningen, en P. B. de Boer, landbouwer te Stiens, hielden inleidingen over het landbouwbeleid met betrekking tot het verloop van kostprij zen en opbrengsten in de landbouw. Er waren in ons land in 1955 nog meer dan 100.000 landbouwbedrijven van ten hoogste 10 hectare. Hier liggen de kwantitatieve verhou dingen. d.w.z. de verhouding waarin ar beid. kapitaal en grond worden samen gevoegd om de landbouwproduktie tot stand te brengen het meest ongunstig. Van de kostenfactoren vertoont het loon de sterkste stijging. Voor de ge zinsbedrijven heeft dit tot gevolg, dat het gezinsinkomen niet zozeer is ge daald als wel dat er een wijziging is opgetreden in de verhoudingen van winst en aanspraak op loon. Op de grote bedrijven die overwegend met vreemde arbeidskrachten werken is de winst en daardoor het inkomen van de landbouwers gedaald. De rela tieve inkomenspositie in de landbouw is dus achteruitgegaan, aldus ir. Van Hees. Bij bespreking van de vraag op welke wijze deze situatie kan worden verbe terd. behandelde ir. Van Hees verschei dene maatregelen op lange termijn, zo als verruiming van de afzet, verande ringen van de kwantitatieve verhoudin gen en cultuurtechnische werken. Hij was van mening, dat hierdoor de pro- duktieomstandigheden verbeteren, waar door de kostprijzen dalen en het inko men kan toenemen. Van de maatregelen op korte termijn noemde hij. de beïn vloeding van de prijsvorming, door het toepassen van heffingen en toeslagen. Voor hulp bij misoogsten door ongun stige weersomstandigheden, gaf ir. v. Hees in overweging een rampenfonds te stichten. Dit fonds zou z.i. in de vorm van een verzekering kunnen worden ingesteld en overheid en be drijfsleven zouden hieraan kunnen bijdragen. Over de situatie in de landbouw zei de heer De Boer, dat er een toenemend verschil blijkt te ontstaan tussen de na tionale kostprijzen enerzijds en het prijs peil op de exportmarkten anderzijds. In tegenstelling met de crisis der dertiger jaren is volgens hem de tegenwoordige wanverhouding niet zozeer ontstaan door een scherpe prijsdaling op de ex portmarkten. maar door een sterk geste gen kostprijs. De stijging van het agrarische kost- prysniveau is z.i. ontstaan doordat als gevolg van de sterke stijging van het in dustriële loonpeil het agrarisch loon meer is opgetrokken dan overeenkomt met de gestegen arbeidsproduktiviteit. De ontstane prijsstijgingen hebben er z.i. toe geleid, dat de gewenste over eenstemming tussen de binnenlandse waarde en de toegenomen hardheid van de gulden op de internationale markt verloren is gegaan. In vergelij king met 1940 is volgens spreker de binnenwaarde van de gulden zelfs met minstens 60 verminderd. Terwijl de agrarische exportpositie eist. dat het agrarisch gebouwenkapitaal ingrijpend wordt gerestaureerd, verhinderen de sterk gestegen en nog verder stijgende bouwkosten het, deze restauratie krachtig door tc zetten, aldus de heer De Boer. Hij zei. dat de exportmarkten veelal overschottenmarkten zijn geworden, waarnaar elk land, ongeacht de na tionale kostprijs, de overschotten die het kwijt wil, afvoert, waardoor deze markt geenszins een afspiegeling vormt van de werkelijke kostprijzen in diverse pro- duktiegebieden. Toch achtte spreker het met hét oog op mogelijke conjunctuur dalingen gewenst met onze nationale economie deze markt zo goed mogelijk te volgen. Het nastreven daarvan achtte hij voor de landbouw alleen mogelijk, wanneer meer aandacht wordt besteed aan een juiste verhouding tussen de zgn. binnen- en buitenwaarde van de gulden. Deze juiste verhouding eist op zijn beurt, dat een stijgende arbeidsproduk tiviteit zoveel mogelijk wordt omgezet in dalende kosten voor levensonderhoud en niet in stijgende geldlonen, waarvan het koopkrachtverhogend effect na kor ter of langer tijd weer voor een belang rijk deel verloren gaat door prijsstijging. Naar zijn overtuiging dienen alle be drijfstakken zoveel mogelijk hetgeen enige tijd geleden nog met de tarwe werd toegepast na te volgen, n.l. prijs verlaging doordat door rassenverede- ling, verbeterde werkmethoden, enz. de produktiviteit van de arbeid stijgt. De heer De Boer hoopte dat de in dustrie zijn eigen exportpositie zal versterken door een juiste behartiging van de exportbelangen van de land bouw. Burgemeester Smolders knipte een lint door De Leidsevaartweg vanaf Rijks straatweg tot Noordwijkerhoekbrug is gisteren offcieel voor alle verkeer opengesteld. Was het is het belang van het verkeer dat voor korte tijd geleden een gedeelte reeds gebruikt kon wor den, nu is dan elke hindernis op deze verkeersweg van en naar de gemeente Voorhout uit de weg geruimd. Voor dit gewichtige moment was ter hoogte van de Bisschoppelijke Nijver heidsschool een lint gespannen, waarbij o.m. plaats namen burgemeester Smol ders en de beide wethouders Derksen en Borst.met de gemeentesecretaris, de heer J. W. v. d. Aardweg, het hoofd van Open bare Werken, de heer Fillipsen. de tech nisch adviseur, de heer v. d. Boogaard, de aannemer, de heer Versluis met zijn hoofduitvoerder, de heer Masselink. evenals de heren Brouwer en Rietveld van de Prov. Waterstaat van Zuid-Hol land. In korte bewoordingen sprak burge meester Smolders zijn vreugde uit over het tot stand komen van de verbreding en verbetering van deze weg. Hij sprak de hoop uit, dat deze nieuwe weg mee zal helpen in de welvaart van de bloem bollenstreek en die der gemeente Voor hout. Dank bracht spreker aan het Prov. bestuur, vooral voor de goede regeling van het financiële vraagstuk. Tijdens deze korte toespraak hoopte zloh van beide zijden het snelverkeer op en onder applaus knipte Voor- hout's burgemeester de laatste hinder paal weg in de vorm van een lint. Hierna begaf het gezelschap zich naar café „De Bonte Koe", waar ir. Brouwer Kinderen uit dorp bij Milaan hadden zenuwschok De 96 kinderen van de school in Ter- razzano bij Milaan, die woensdag door twee krankzinnigen zes uur lang in hun school werden vastgehouden onder be dreiging met de dood, zullen tot dinsdag a.s. met vakantie gaan. De kinderen zijn onderzocht door zenuwartsen, die ver klaarden dat ongeveer dertig kleinen leden onder de gevolgen van een ner veuze schok! Eén der daders, Arturo Sampato, be vond zich donderdag onder zware poli tiebewaking in de afdeling voor geestes zieken van een ziekenhuis in Milaan. Zijn broer en mededader Osvaldo ver klaarde tegenover de politie dat Arturo hem gedwongen had aan de overval deel to nemen, maar dat hij geen actieve rol had gespeeld. De Italiaanse afdeling van het Car- negiefonds heeft donderdag besloten 50.000 lire uit te keren aan de familie van Zennaro, de Milanese arbeider, die door de bandieten werd doodgeschoten bij een poging de kinderen te redden. het woord voerde. Spreker bracht hulde aan het gemeentebestuur van Voorhout, dat met kracht medegewerkt heeft deze weg tot stand te doen komen. Wij zijn er echter nog niet helemaal, aldus spre ker, want nu is de verbreding van de Noordwijkerhoekbrug aan de beurt en. vervolgens vandaar naar de badplaats Noordwijk. De besprekingen hieromtrent zijn reeds ver gevorderd. Ook de heer Rietveld sprak nog woor den van dank aan de heren van de tech- Twec luipaard-babies in de dierentuin te Kopenhagen poseren voor het eerst in hun leven voor de fotograaf: zij zijn pas één maand oud nische dienst en het gemeentebestuur van Voorhout. Dat deze weg nu pas officieel voor alle verkeer is opengesteld ligt in het feit, dat een gedeelte van de weg was ver zakt en derhalve opgehaald moest wor den. Dit euvel van onmiddellijk wegzak ken van een pas aangelegd weggedeelte komt overal voor en hier is volkomen op gerekgnd. Deze herbestrating is in principe opgenomen in de begrotings- som. Arbeidsreserve nog slechts ruim 18000 oogst kwam in volle gang. Voorts werd hier en daar een begin gemaakt met de bietencampagne. In enkele gebieden werden oogstcolonnes ingeschakeld. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders daalde van 1360 tot 1078, metaalarbei ders van 1841 tot 987, landarbeiders van 921 tot 364 en losse arbeiders van 1283 tot 921. In verband met het seizoen nam het werkloos hotelpersoneel toe van 324 tot 889 en het transportpersoneel van 665 tot 722. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel daalde van 76.252 tot 76.000. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 2981 tot 3313. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk per soneel liep enigszins terug. Parijse bladen vidien auto-kolommen met een fascinerend spelletje (Van onze Parijse correspondent We merkten het al eerder op: het is nu alles auto, wat dezer dagen de Salon de 1' Automobile door de Parijse klok wordt geslagen. De Franse kranten staan er dagelijks vol van en de mensen raken er niet over uitgepraat. Omdat er over de salon zelf nu niet zo heel erg veel nieuws te vertellen valt, hebben de kran tenredacties naar andere middelen moeten zoeken om hun auto-kolommen iedere dag toch vol te krygen en op die wegen worden nu wel aardige vond sten gedaan. De jongste stunt bestond hieruit, dat een paar journalisten hebben nagespeurd in welk soort auto's de onderscheiden leden van „tout Paris" (de hoogste kringen van Parijs) zich plegen voort te bewegen of tenminste pogingen aanwenden in die richting. Het publiek wordt door deze gewichtige informa ties bijzonder gefascineerd! Drie ambassadeurs rijden in Franse merken In de maand september daalde het aantal werkloze mannen van 17.845 tot 16.640, terwijl de bezetting van de aan vullende werken terugliep van 5883 tot 1562, zodat de totale geregistreerde ar beidsreserve van 23.728 met 5526 af nam tot 18.202. Het laagste septembercijfer tot dus ver bekend was dat van 1948, nl. 24.152. Het lage werkloohheidsniveau is ken merkend voor de aanhoudende expan sie, vooral in de industriële sector. Ook in de verslagmaand kwamen weer verscheidene uitbreidingen van bedrij ven tot stand. De belangrijkste oorzaak van het lage peil der werkloosheid was echter de op eenhoping van werkzaamheden in de landbouw door het voorafgaande slechte weer: de achterstand in de graanoogst moest worden ingehaald, de aardappel- Ingez. Med-Adv.> Voor zover het u eveneens mocht inte resseren onthullen wij hier dus in commissie dat de heer Yves Montan in een Chrysler rijdt, dat mevr. Michèle Morgan de leidsels hanteert van de vijf tien paarden harer Citroën, dat de poli ticus Pierre Mendès-France voor Parijs met een minuscuul RenaultJe-4-pk ge noegen neemt, maar over de grote wegen raast in een volwassen Cadillac, dat Jacques Heim, de couturier, het met niet minder dan een Rolls wil doen, dooh dat zijn collega Christian Dior een Simca niet beneden zijn (hoge) waar digheid acht en dat monsieur Gene- brier, de Parijse prefect van politie, bij zonder goed te spreken is over zijn DS-19. de voorlaatste telg van de Ci- troën-familie. In do wijk van Saint Germain wordt het echter nog altijd bijzonder geslaagd gevonden een auto als die naam hier gebruikt mag worden uit het pre-dilu- viaanse tijdperk te bezitten en Boris Vian (romancier, chansonnier, jazz- trompettist en groot man in deze con treien is dan ook zijn Brassier uit den jare 1910 trouw gebleven, ofschoon dat vehikel in de (aalsmalle) Rue Bonaparte onlangs een opstopping veroorzaakte van de record-tijd van vier hele uren omdat hij, na een acute inzinking, on mogelijk eerder weer op gang wa* te krijgen. .Eervolle vermelding' Een bijzondere en eervolle vermelding kregen in de lijst van beroemde auto mobilisten onder de rubriek C.D. die am bassadeurs. die hun Fi-anse gastheren de hoffelijkheid bewijzen in wagens van Franse bodem te rijden. Het blijken de dilomatieke vertegenwoordigers te zijn van België (Hotchkiss), van Denemar ken (Citroën) en van Columbia (Ford- Versailles). landen overigens die niet over een eigen nationale auto-industrie beschikken. Voor het merendeel van de overige ambassadeurs en gezanten maakt hun persoonlijk middel van ver voer deel uit van hun representatieve functies, waardoor het nationale aanzien moet worden gestut en zij bedienen zich dan ook van auto's die door het eigen land van herkomst werden voortge bracht. Zeg mij in welk merk u rijdt en ik zal u vertellen wie gij zijtDe berichten over Franse auto-aangelegenheden zijn overigens niet uitsluitend van meer op gewekte of opwekkende aard. Zo hebben wij elders weer gelezen, dat door Franse rechters dezer dagen voor het eerst ge vangenisstraffen werden uitgedeeld aan automobilisten, die in overtreding wa ren, ofschoon ze niet eens een ongeluk veroorzaakt hadden. Daarmee schijnt w Gefluisterd en afgeluisterd: „ZEG, HEEFT OUWEHAND EEN ERFENIS GEHAD?" ..Hoezo' ..Hij ziet er zo chic uit tegenwoordig. 'Goed voor een ton' zou |e zeggen als je m zo ziet lopen ..Nou, ik gUn het hem graag Maar het is niet zo. 't Is iets anders ..Wat dan'" ..Heel eenvoudig: hij heeft eindelijk het juiste costuum aan Mooie stof. schitterende pasvorm. En niet eens duur „Maatwerk?" ..Nee. geen maatwerk. Maar wel een bekènd merk Oxford!" Ook voor U! een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van het Franse automobilisme te wor den ingeluid, want tot dusver werden overtredingen zonder nadelige gevolgen, in het bijzonder in Parijs oogluikend door de vingers gezien, terwijl de hoogste straffen bij ongevallen zich bepaalden tot geldboeten, of op zijn ergst, tijde lijke of definitieve intrekking van het rijbewijs. Ook by het verkeer op de weg veran deren dus de zeden en in de toekomst zal een automobilist, die verantwoorde- lyk kan worden resteld voor een ongeluk (dat zich al of niet heeft voorgedaan) als een misdadiger kunnen worden be handeld en gestraft. In de maand augus tus moest in Frankrijk het recordcijfer van 750 doden, als slachtoffers van ver keersongevallen worden geregistreerd en de Franse justitie heeft daarom besloten In de toekomst korte metten te gaan maken. Een strengheid die men, gezien de lengte van de dodenlijsten, alleen maar onderschreven kan. Overgave van bendeleider Met 5200 volgelingen Het bendehoofd Ibnoe Hadjar, die de leider was van het „onderdrukte volksfront" op Borneo en tegen het leger op zuid-Borneo heeft gevochten, heeft zich vandaag met al zUn volge lingen, ten getale van 5.200 personen aan het leger overgegeven. Ten over staan van de militaire commandant van Borneo, luitenant-kolonel Hasan Basil, heeft Hadjar Hoeloesoen- gai, nabij Bandjarmasin, trouw be loofd aan de Indonesische regering. De overgave van Ibnoe Hadjar wordt beschouwd als een der grootste overwinningen die zonder bloedver gieten dit jaar door het Indonesische leger is bereikt. Ontevredenheid onder Hongaarse boeren De correspondent va<n het Joegoslavi sche partijblad „Borba" In Boedapest; die vaak „de best geïnformeerde man in de Hongaarse hoofdstad" wordt genoemd, bericht dat er onder de boeren in Hon garije een „ernstige ontevredenheid" heerst naar aanleiding van een nieuwe campagne van gedwongen collectivisatie aan het einde van het vorige en in het begin van dit jaar. Voorts meldt de correspondent, dat twee voormalige presidenten van Honga rije de voormalige leider van de partij van kleine grondeigenaren. Zoltan Tildy (1945—1947) en hert voormalige hoofd van de sociaal-democratische partij Arpad Szakasits (19471950) die onlangs in vrijheid zijn gesteld, binnenkort zullen worden opgenomen in de leiding van het Volksfront, waarvan de reorganisatie enige dagen geleden werd aangekondigd. Ook zijn de maatregelen tegen ver scheidene journalisten, onder wie mede werkers aan het partij-orgaan „Szabad Nep", die in december van het vorige Jaar op bevel van de toenmalige secre taris-generaal Rakosi uit de partij wer den gestoten, ongedaan gemaakt, aldus de correspondent van het Joegoslavische blad.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7