bijzondere verkoop Lezers schrijven Leidse zwerfdieren worden Wassenaar ondergebracht in Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Exclusieve hoiitsliow Van Egmond lambswool vesten Antwoord aan prof. Jansma 95ste jaargang Vrijdag 12 oktober 1956 Tweede blad no. 28958 Plannen voor een streekasiei voor dieren Zoals bekend hebben de raadsleden, mej. A. J. van Nienes en de heer E. Meester, zich onlangs tot het college van B. en W. gewend met de vraag hoe of het staat met de verzorging van zwerf dieren en de stichting van een nieuw dierenasiel. B. en W. delen thans mede, dat sinds de opheffing van het dierenasiel te Lei derdorp de door de Leidse politie op gehaalde zwerfdieren worden onderge bracht in het te Wassenaar staande dierenasiel van de Vereniging Nationale Dierenzorg te 's-Gravenhage. B. EN W NEMEN THANS GEEN MAATREGELEN Verder wijzen ze er op, dat het be stuur van de „Stichting Nieuw Leids Dierenasyl" indertijd de medewerking van de gemeente verzocht voor de op richting en instandhouding van een dierenasiel te Leiden. O.a. heeft de Stichting verzocht de rente en aflossing van een door haar aan te gane geldle ning te garanderen en haar een ver goeding toe te kennen voor de verzor ging van Leidse zwerfdieren. Ondanks herhaald verzoek is de Stichting er niet in geslaagd een exploitatie-opzet over te leggen, die voor het College aanvaard baar is. Terwijl de ramingen der uitga ven aan de lage kant waren, waren de ontvangsten aan de hoge kant en on zeker, zodat een sluitende exploitatie allerminst gewaarborgd was en het der halve praktisch zeker was, dat de Stich ting rente en aflossing van de door de gemeente te garanderen geldlening niet zou kunnen betalen. Voorts was de door de Stichting geraamde vergoeding van de gemeente voor Leidse zwerfdieren dermate hoog (f. 7.500.dat zij B. en W. niet verantwoord voorkwam. Op deze wijze zou van de gemeente wegens ver goeding voor zwerfdieren een garantie van rente en aflossing een bijdrage ge vergd worden, die belangrijk uitgaat bo ven hetgeen andere gemeenten voor dit doel uitgeven, doch ook zou het sub sidie voor de Stichting niet in een juiste verhouding staan tot hetgeen de ge meente aan andere, eveneens voor sub sidie in aanmerking komende, instellin gen: toekent. B. en W. hebben dan ook aan de Stichting bericht, dat zij onder deze omstandigheden niet bereid waren te bevorderen, dat de gemeente de rente en aflossing van een lening zou garan deren, doch dat zij wel bereid waren te bevorderen, dat de Stichting een jaar lijks subsidie wordt verleend in het ex ploitatietekort van het asiel tot een be drag van rond f. 2.000.waartegenover de Stichting de zorg voor Leidse zwerf dieren op zich dient te nemen. Modeflitsen bij V. D. HET MODEBEELD IN KLEUR EN LIJN (Van een speciale medewerkster) Bij de voorjaarsshows hebben wij meermalen gedacht, wanneer en hoelang, zullen wij de vaak mooie, mouwloze en laag gedecolleteerde japonnen dragen. Het antwoord is niet uitgebleven. Een najaarsshow heeft deze bekoring, dat wij de gehele herfst en winter be slist de mooie jersey jurk, het geklede mantelkostuum, de wintermantel of de warme bontmantel kunnen dragen. Daarom is het ook niet moeilijk een keu ze te doen uit de collectie die samen gesteld was en het doel had om in korte trekken weer te geven wat de mode in kleur en lijn aangeeft. Ditmaal toonde V. en D. gistermorgen en twee maal 's middags voor een talrijk publiek, voor de laatste maal in dit sei zoen haar mode flitsen. De 4 mannequins brachten merendeels japonnen en mantels naar voren. De ja ponnen waren vnl. van het zo geliefde jersey vervaardigd, terwijl voor de man tels uitsluitend mohair en zebeline was gebruikt. Paars (in alle toonaarden) is de der nier cri onder de modekleuren. In ver schillende nuances zagen wij enkele beeldige gewatteerde haus coats in deze kleur, maar ook een jersey jurkje, een zeer modieuze fluwelen cocktail jurk en voor de little lady een avondjapon. Beige en zandkleur, al of niet gecombineerd met d'bruin domineert wel het kleuren beeld. Heel mooi van lijn doordat de kraag en revers aangeknipt waren was een mohair mantel met bruin persianer gegarneerd. Modieus, maar misschien wel wat op vallend, een Zebeline mantel, waar de zakken hoog waren aangebracht en de ceintuur van achteren eveneens hoog was geplaatst. 3 plooien zorgden voor de nodige ruimte. Van de getailleerde mantels vonden wij de grijze, gegarneerd met Ind. lam, waarbij een beeldig cognac kleurig hoed je werd gedragen, allercharmantst. De Empire stijl in de japonnen, breekt meer en meer baan. Er werden hierin verschillende jersey jurkjes naar voren gebracht. Bijzonder elegant was een anthracietkleurige japon, waarvan het bovenstuk de idee gaf van een caraco. Vermeldenswaard is een beige wollen tweed japon, uit de eigen Gregoir maat- afd. gegarneerd met roze/groene jersey. Een uit Zwitserland geimporteerde tweed mantelkostuum met 7/8 jas, gegarneerd met een kraag van zeehond was heel mooi van lijn. Aan het slot was er een bruid, gehuld in witte tule en kant. omgeven door 3 mannequins in roze/rode, wi'-,e en groe ne tule avondjaponnen. De hoeden en accessoires uit eigen huis waren bij de getoonde modellen goed gekozen. GEEN OPHEFFING MONTESSORI-KLASSEN Naar aanleiding van een vraag van het gemeenteraadslid, de heer H. van Weizen, inzake de opheffing van de Montessoriklassen in het gebouw aan de Roodenburgerstraat (voormalig Joodse Weeshuis), delen B. en W. mede. dat door het College geen plannen zijn of worden voorbereid, die zouden kunnen leiden tot opheffing van deze Montes soriklassen. Het aantal leerlingen in bovenbedoel de klassen was niet groot genoeg om tot stichting van een zelfstandige school over te gaan. Het College heeft de minister van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen verzocht een extra leerkracht voor de leerlingen. die Montessori-onderwijs krijgen, toe te staan. Administratief maken deze leerlingen thans deel uit van de openbare lagere school die in het zelfde gebouw is gevestigd, opdat het hoofd van die school tevens enige leiding aan de Montessori-klassen zal kunnen geven. Op dit schrijven heeft de Stichting tegen de verwachting in niet gereageerd. Inmiddels is B. en W. gebleken, dat de Stichting thans het plan heeft opgevat om te geraken tot de oprichting van een streekasiei. Op 1 oktober j.l. heeft de Stichting hierover van gedachten ge wisseld met vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Leiden en om liggende gemeenten. In deze bespreking heeft de Stichting toegezegd maatrege len te zullen nemen om te komen tot het opstellen van een verantwoorde ex ploitatie-opzet voor een streekasiei, die met een concreet voorstel aan de ge meentebesturen, die voor medewerking aan het streekasiei in aanmerking ko men, zal worden gezonden. Aangezien B. en W. van wantoestan den niets is gebleken en er in de tijde lijke plaatsing van zwerfdieren is voor zien, zij zijn niet voornemens in dit stadium maatregelen te nemen. Reprise „Die lustige Witwe" Ruim een maand geleden trad de Hoofdstad Operette, de voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, onder leiding van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner in onze stad op met haar nieuwe werk „Die lustige Witwe". Gezien de grote belangstelling komt de Hoofdstad Operette opnieuw met deze operette en wel op vrijdag 19 oktober a.s. in de Schouwburg. In de hoofdrollen treden ook nu op: Fritz Steiner. Otto Aurich. Leo Cordes- Dermota, Mizzi van der Lans, Jan Handerson. Herman Valsner, Rosy Par- rish en Walter Fein. De regie voert Otto Aurich; de muzi kale leiding berust bij Wilhelm Ret- tioh. Ds. M. Ottevanger beroepen Ds. M. Ottevanger. hervormd predi kant alhier, die deze week juist bedank te voor een beroep van de hervormde gemeente te Bruchem en Kerkwijk, ontving gisteren wederom een beroep. Thans van de hervormde gemeente te Otterloo. (Ingez. Med.-Adv.) Nieuwe heerlijke smaak! De verrukkelijke peper muntsmaak vinden ook de kinderen erg lekker. Nieuw actief schuim! Het zuivere, werkzame schuim houdt Uw mond fris en gezond. Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven. COLGATE DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Geslaagde combinatie niet de liante couture (Van een speciale medewerkster) Voor menige vrouw zo niet elke vrouw blijft bont de meest geliefde dracht. Een bontmantel geeft iets gedistingeerds. Of dit nu een nertz, persianer, hermelijn, bisam of zeehond is, of de meer eenvoudige chevrette (geit). Bont, in vele variaties, blijft onder alle omstandigheden een door vele vrouwen begeerd kledingstuk. Het was de firma Van Egmond van de Breestraat, die gisteravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" toonde, dat bont ge rekend kan worden tot de meest exclusieve dracht. Het bont was verwerkt In soms koninklijke, lange mantels, stola's of sportieve korte jasjes. Zeer opvallend was een zwart-fluwelen kostuum, met dito mantel, waarbij een grote paraplu-achtige hoed werd ge toond. Zwart was deze avond en vogue, zo ook in een zijden cocktail japon, waarvan de rok opvallend mooi was ge drapeerd. De strapless-avond japon, waarbij een stola werd gedragen, die van achteren was bevestigd, was zeer gedistingeerd. Stijlvol was een zuiver zijden toilet, dat was afgestemd op een Chinese creatie. Bij deze japonnen wer den verschillende stola's gedragen. De hoeden van de firma Messcher, in prachtige herfstkleuren, het oranje van een beukenblad, mosgroen, beige in verschillende nuances en ook veel wit, waren vervaardigd uit mooie glanzende melusine. De modellen zijn doorgaans hoog. doch ook de kleine, schuine hoed jes, gedragen op één oor. zijn nog zeer en vogue en niet te vergeten de chique grote hoeden. Het schoeisel, waarvoor de finna Hollants. deze avond zorgde, was afge stemd op de Italiaanse leest. Het rag dunne naaldhakje staat zeer elegant en is het aangewezen model voor de mo dieus geklede vrouw. Hoewel zwart overwegend is, waren er daarnaast vele mode-tinten. Tom Westen, die zeer veel aandacht besteedde aan de kapsels, bracht deze avond ook bijoux van Christian Dior, welke het effect van de gedragen kostuums verhoogde. Bovendien had dit Huis gezorgd voor een attractie, in de vorm van een parfum, voor de blonde en donker-getinde dames. Het, commen taar op deze aan afwisseling zo rijke show werd gegeven door de heren Sam van Egmond en Rijckmans. Drie mannequins brachten deze ge varieerde collectie naar voren. In de voordelige soorten was er een grijs-lam, een kort jasje zo mooi verwerkt, dat het de allure van een persianerjas had. Heej mooi was ook een 7 8 zwarte vemen- mantel. Een zwarte sealmantel is nog altijd een geliefde dracht. De bisammantels waren zo gemaakt, dat de rug. door de verwerking van de mouwen een cape-effect had. Er waren zowel korte als lange jasjes van deze bontsoort. Een nertz-murmeljas was prachtig van lijn, doordat eerst het model was vervaardigd en daarna ge verfd. Zeer bijzonder vonden we een licht, met donkergrijze persianer pat- tesmantel, met prachtige grote kraag en mouwopslagen. De bruine hermelijn mantel was van groot allure, evenals een kort nertzjasje. Van bijzonder vakmanschap getuigde de fraai be werkte mantel, vervaardigd van nertz- staarten. Wel wat somber, doch heel chique was een anthraciet grijze per- sianermantel. En zo zouden wij dooi kunnen gaan, want wat tijdens deze show gebraoht werd. muntte uit. door grote voornaamheid en exclusiviteit. Maison Westerveld uit Rotterdam toonde de hierbij haute couturemodel- len, gekopieerd na het orgineel van de toonaangevende couturiers. Rijke bro- caten, fijne borduursels en diep zwart fluweel zijn de materialen, welke voor deze kostuums werden gebruikt. Een zeer exclusieve japon, met brocaat rok trok aller bewondering. Voor after ski was er een zwart-witte tijgerbroek, met fluwelen blouse. Een linde-kleurige swagger met nertzgarnering. waaronder een beige japon in Empire-stijl werd gedragen, was een opmerkelijke creatie. Leidse aquariumvrienden Woensdag vergaderden de Leidse Aquariumvrienden in de recreatiezaal der N.V. Holl. Constr. Werkpl. en de N.V. Ned. Electrolas Mij. In zijn openingswoord deelde de voor zitter o.a. mede. dat er van vele kanten grote waardering was uitgesproken over de deelname van de vereniging aan de taptoe op 2 oktober, waardoor een zeer goede propaganda voor de liefhebberij was gemaakt. Vervolgens volgde de installatie van 7 nieuwe leden. De voorzitter zeide zeer verheugd te zijn over de snelle groei der vereniging. Met algemene stemmen werden de he ren v. d. Meer en Neuteboom tot be stuurslid gekozen. Allerlei problemen werden deze avond op uitvoerige en zeer prettige wijze be sproken waarbij de „winterzorgen" wel een belangrijke plaats innamen. Het is immers zo. dat de moeilijkste tijd voor de aquarianen voor de deur staat. Het in zuurstofnood raken der vissen, het optreden van koolzuurvergiftiging. het teruglopen der planten, alles werd zeer serieus doorgenomen. Aangeraden werd om voor goede verlichting te zorgen, minder goede vissen uit het aquarium te verwijderen en te zorgen dat er niet teveel vissen in de bak aanwezig zijn. Verscheidene moeilijke vragen van de leden werden uitvoerig behandeld, waar bij ook de vrolijke noot niet ontbrak. Zo ontstond er grote hilariteit onder de aanwezigen toen een der leden, die tot tweemaal toe een sloot zag dempen waar in veel daphia's voorkwamen, voorstelde de minister een request te sturen waarin verzocht werd dit te verbieden. In de pauze vond een verloting plaats. Tenslotte volgde nog een zeer geani meerde rondvraag. De volkstuinen in Noord ABNORMALE REGENVAL Naar aanleiding van enkele vragen van het lid van de raad. mr. F Portheine, inzake het onder water lopen van de volkstuinen in Noord, delen B. en W. mede. dat hier van een tijdelijke toestand kan worden gesproken in ver band met de abnormale regenval in deze zomer. In ons land. aldus B. en W„ hebben tienduizenden hectaren grond water overlast geleden met het gevolg, dat de oogst dezer gronden geheel of gedeelte lijk verioren is. Aangezien dit zich dus ook heeft voorgedaan bij deze gronden, welke zeker zeer goed worden verzorgd, is het duidelijk, dat zulks zich wel moest voordoen op een nog kortgeleden aan gelegd volkstuinencomplex. Ter illustra tie van deze abnormale regenval voegen B. en W. een overzicht toe van de hoe veelheid water, welke in de laatste zomer boven Leiden is gevallen met een ver gelijking van het gemiddelde over de jaren 1952 tot en met 1955, t.w.: juni 1956 59 mm, gemiddeld 19521955 58 mm, juli 1956 73 mm, gemiddeld 1952— 1955 48 mm. augustus 1956 224 mm. gemiddeld 19521955 75 mm. B. en W. zijn voornemens om. wan neer de afwateringsmogelijkheden, voor zover deze van de volkstuinders afhan gen. geheel in orde worden gehouden, een hulpmotorpomp te plaatsen ter ver zekering van het tijdig uitslaan van het overtollige water bij abnormale regen val en bij windstilte. Dodelijk ongeval in Haarlemmerstraat Gistermiddag omstreeks half één had in de Haarlemmerstraat ter hoogte van het Rex-theater een ogenschijnlijk niet ernstige aanrijding plaats. De drie-jari ge Franciscus Schoonheim. wonende in de Vrouwenkerksteeg, liep bij het over steken van de rijweg tegen een passe rende vrachtauto aan. De EHD bracht het jongetje, waarvan vermoed werd dat het een lichte hersenschudding bekomen had. naar het Acad. Ziekenhuis over. Achteraf bleek, dat het kind ernstige inwendige kneuzingen had opgelopen. Hedenochtend is het aan deze verwon dingen overleden. De bestuurder van de auto heeft nog door het uithalen naar linjes getracht de aanrijding te voorko men. (Ingez. Med.-Adv.) „Perbum" eist vervolging van Nederlander. „NIETS KWAADS BEDOELD" De afdeling Tarakan van de „Per bum", de communistisch georiënteerde vakbond van arbeiders in de olie-in dustrie. heeft de vervolging geëist van een Nederlander, die volgens een aan tal leden van de „Perbum' 'de Indone sische regering zou hebben beledigd. De Nederlander, een employé van de BPM, zou hebben gezegd: „Als de BPM er niet was, zou er geen rijst zijn". De vakbond beschouwt dit als een beledi ging en eist, dat hij voor het gerecht zal worden gedaagd. Het hoofd van plaatselijk bestuur van Tarakan heeft naar deze kwestie een onderzoek ingesteld en de Vakbond me degedeeld, overtuigd te zijn, dat de Ne derlander geen kwaad bedoelde en dat hij „aan hoge bloeddruk lijdt". De „Perbum" maakte vandaag bekend er op te blijven staan, dat hy voor het gerecht wordt gebracht. Lambswool vest 75 U zult uw ogen niet geloven Prachtige zachte zuivere wol, klassiek model met parelmoeren knoopjes en full fashioned voor een prijs als nooit te voren, hoofd zakelijk maat 44 en 'n beperkt aantal 40 en 42, diverse moderne tinten. Tevens lambswool pullovers 14.75 En bovendien zuiver wollen meisjesjumper 5.90 (met raglan mouw, voor 5-8 jaar) Ikw as uitstedig toen in het Leidsch Dakbl'ad van 22 september Uw „Lezers Schrijven" mij onder ogen kwam en genoot van zomerse dagen, zodat mijn stemming niet gericht was op het be antwoorden van Uw repliek. Toch was ik daartoe verplicht, omdat ik een fout begaan had door iets te citeren, waar van ik niet 100% zeker was en op mijn verontwaardigde herinnering afging. Van „haten" (van het woord „vrijzinnig" door ds. Hubeck) is n.l. geen sprake, het is slechts „verfoeien". Ik moet erken nen dat zulks mij spijt. Bovendien behoor ik. nu U punt 2 van mijn „Lezers Schrijven" d.d. 15-9- '56 „onwaardig" noemt, dit recht te zetten en ga daarvoor even terug. De discussie begon met twee-artikelen of verslagen in hef; Leidsch Dagblad, n.l.: 20 joni. Weer een vrijzinnige predi kant in de Leidse Herv. Kerk; 24 juni: De plaats van ds. H. in de Ned. Herv. Kerk met de toevoeging: De Leidse Ver. v. Vrijz. Herv. blijft nog bestaan. Op deze twee artikelen heb ik enige opmerkingen gemaakt in het L.D. van l-7-'52, aangezien deze nodig waren om een weinig licht te laten schijnen over het spel tussen de Ned. Herv. Kerk te Leiden en de Ver. v. Vrijz. Hervormden Leiden-Oegstgeest. Op 5 juli d.a.v. zond ds. Hubeek waarschijnlijk aan de redactie een briefje, dat in de krant van die datum in de rubriek „orrespondentie" was opgenomen. In het door U gewraakte punt 2 komt een en ander voor. dat geput is uit dat briefje, waarover ik nu het een en ander zal zeggen om de juistheid aan te tonen van hetgeen ik in punt 2 schreef. Allereerst wens ik op te merken, dat het heel kenmerkend is voor de persoon, 'die het woord „vrijzinnig", dat de edele inhoud van een geloofsbegrip aanduidt, verfoeit. En wil. omdat de betekenis van dat woord voor velen op peil ligt, dat zij niet willen missen en zeker ligt boven het peil van ds. H„ die bij zijn collegium o.m. heeft ver klaard. dat hij bij heel zijn ambtelijk werk zal blijven in de weg van het be lijden der Ned. Herv. Kerk d.i. zoals het is vastgesteld in het uiterst rechtzin nige (orthodoxe) artikel 10 der kerkorde en hij zich heeft gebonden aan de weg, waarop en waarheen dit belijden zich nog verder kan en zal gaan begeven. Dit belijden van ds. H. kan niet en mag niet met „vrijiznnig" worden aangeduid. Als ds. H. in dat briefje opmerkt, dat hij er nadrukkelijk op heeft gewezen, dat hij er trots op is te staan in de traditie van het Protestantisme, dat als Nederlands geesteswerk de 17de eeuw gestempeld heeft tot een gouden eeuw, dan is dat onbegrijpelijk. Die 17de Kinderen slachtoffer van verkeer Een vijfjarig jongetje, dat op de pro vinciale weg in de gemeente Wormerveer plotseling de weg overstak, werd door een bestelauto gegrepen. Het kind was onmiddellijk dood. Doordat het 3-jarig zoontje van de familie Langedijk in de Weere. gemeen te Hoogwoud, onverwacht de rijweg overholde. werd het door een motorrij wiel overreden en dodelijk gewond. In het Italiaanse dorpje Terra- zana bij Milaan hielden twee zwak zinnige broers geruime tijd een school bezetwaarbij zij dreigden de kinderen en het onderwijzend personeel te zullen doden, wanneer zij geen losgeld zouden ontvangen. Voor het echter zover was, waren de broers onschadelijk gemaakt. Deze telejoto toont de twee broers voor een raam van de school en beneden op straat een priester, die met opgeheven armen de broers bezweert tot bezinning te komen en enkele politiemannen en ouders van kinderen. eeuw is nooit een gouden eeuw genoemd vanwege een toen aanwezig Vrijzinnig Protestantisme. Die eeuw werd zo ge noemd door de hoge bloei op het gebied van handel, wetenschap, kunst, ontdek kingsreizen enz. Wel zijn, als ik mij niet vergis, ook toen vrijzinnigen uit de kerk gedreven. En wanneer ds. H. misschien de 17de eeuw heeft bedoeld, dan staat hij zeker niet in die traditie. Immers, de traditie van het Vrijzinnig Pro testantisme der 19de eeuw behelst als eerste kenmerk: het niet aanvaarden van in wezen orthodoxe gebondenheid in en aan de dogma's der eeuwen. Nooit is het woord „vrijzinnig" ge hanteerd tot verdeeldheid en verholen vijandschap, tenzij door de orthodoxie. De vrijzinnigheid heeft als een harer kenmerken de verdraagzaamheid. Maar de principieel-vrijzinnigheid. die thans door de kerkorde met medewerking van de leiders (en dientengevolge der vol gelingen) van de Ver. v. Vrijz. Herv. in een hoek zijn gedrongx. verfoeit de houding aan hen. die net doen of er niets aan de hand is, als of die prin cipieel vrijzinnigen tegen windmolens vechten. Verdraagzaamheid betekent niet lafheid of slaafsheid! Ik heb zelf meegemaakt hoe, hier ln Leiden op 14 december 1946 in een slecht geconvoceerde ledenvergadering (op de avond voorafgaand aan de meest beruchte landelijke vergadering van de Ver. v. Vrijz. Herv.) beslist werd ovei de Gemeente-opbouwformule. Het de bat. waaraan ik deelnam, werd gesmoord door een leugen van de eerste voorgan ger en de tweede voorganger voegde nog toe: U hebt gelijk, «ij verzaken ons beginsel, maar het is ook maar een beginsel. Ik zou hierover nog heel veel kunnen zeggen en schrijven. Dit is nu niet be paald nodig. Naar mijn mening was het geheel minder dan onwaardig. De kernartikelen van de nieuwe kerk orde laten geen levensruimte voor hen, die vanaf vele jaren voor 1940 vrijzinnig zijn. Zij kunnen zich niet. zonder hun geweten geweld aan te doen. inpassen in de rechtzinnige kernartikelen der kerkorde. Na informatie bij een bevriende des kundige wil ik hier ook weerspreken hetgeen U beweert over speelruimte van vrijheid en uitleg. Er is geen kwestie van. dat bij de vaststelling van de kernformule uitdrukkelijk een speel ruimte aan vrijheid is gegeven. Om die speelruimte is nadrukkelijk gevraagd door de principieel-vrijzinnigen, maar zij hebben nul op rekwest gekregen Het is duidelijk, dat zij. die deze kern artikelen hebben aanvaard en zich nog „vrijzinnig" noemen, misbruik maken van dat woord „vrijzinnig". Zij vullen het begrip van dat. woord met een ge heel andere inhoud als er normaal en redelijkerwijze in begrepen wordt. Iedere vrijzinnige, die onbevangen dat wat steeds verstaan is en nog verstaan wordt onder het begrip Vrijzinnig Christen dom. vergelijkt met wat U. prof Talsma. noemt: Kerk en Vrede, Dienstboek, en publiciteit over Funda menten en Perspectieven enz., die zal constateren, dat er niet alleen een ge weldige verschuiving in geloofsgedach ten bij de leiding der L N. Vrijzinnig Hervormden heeft plaats gevonden, maar dat er een geestelijke aardver schuiving is ontstaan waardoor de lei ders zelve (ik vraag me af) misschien onbewust op het rechtzinnig gebied zijn terecht gekomen. Ik moet eindigen, er zou nog veel meer aan te voeren zijn op de schuldenlijst als bijv. aansluiting bij de kernformule van de Occumanische Wereldraad, wantoestand bij de geeste lijke verzorging van de weermacht, de kerstening van het openbaar onderwijs e.m. Alles wijst er op. dat men (ook de Ver. v. Vrijz. Herv.) bereid blijkt de vrijzinnigheid te laten ondergaan in een voorlopig niet al te zware rechtzinnig heid. J. A. LANZ, Leiden. HULDE AAN DE WITTE STREEP In deze mistige ochtenden zal bij de weggebruikers de witte streep als redder in de nood de gedachte aan een enorme hulp in het verkeer op wekken. De Kanaalweg in Leiden heeft deze streep niet. Moeten er eerst ongelukken ge beuren? H.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3