Italiaanse hertog handelde in verdovende middelen Met een enkel woord PHILIPS >Photoflux< Agenda P ii s ft VRIJDAG 12 OKTOBER 1956 Congres over het bejaardenvraagstuk „Gezonde bejaarden mag men een plaats in het maatschappelijke leven zeker niet onthouden 99 „Er bestaat een bejaardenvraagstukNaar de mogelijkheid tot een oplossing van dit probleem moeten vérstrekkende onderzoekingen worden ingesteld. Maar deze onderzoekingen mogen in geen geval verhinderen, dat er inmiddels reeds daden worden verricht, zodat er niets voor de bejaarden gedaan zou worden tot de deskundigen het eens zijn. Alle op dit terrein werkende instanties dienen voortvarend en in nauwe onderlinge samenwerking zo spoedig mogelijk aan de slag te gaan". Dit is de conclusie van het tweedaagse congres over het be jaardenvraagstuk. dat gisteren in het Kurhaus te Scheveningen werd besloten. Er bestond een enorme belangstelling voor deze bijeenkomsten. Meer dan duizend personen hebben geluisterd naar negen inleiders en achttien co-referenten. Tezamen spraken zij meer dan tien uur een nieuwe taak te zoeken. Als laatste doel kan zijn streven nu geheel gericht zijn op het vinden van de diepste inner lijke vrede". Enkele praktische mogelijkheden tot levensverrijking van bejaarden, werden bekeken door dr. C. Gilhuis, gerefor meerd predikant te Den Haag. die grote waarde hechtte aan het bezoek. Bijvoorbeeld van vitale bejaarden aan niet-vitale. Maar met nadruk waar schuwde hü echter tegen „het georga niseerd liefde betoon", als dat geheel in de plaats dreigt te komen van het persoonlijk contact. Hulpverlening zal er van uit moeten gaan, dat zelfstan digheid van de bejaarde zo lang mo gelijk gehandhaafd en bevorderd moet worden. Sprekers namen tien uur in beslag Het congres stond onder leiding van prof. W. F. J. M. Krul, die hoopvolle geluiden kon laten horen over de bo vengenoemde daden. Hij vertelde in zijn slotwoord, dat reeds in de loop van november een tweedaags studie- congres van de diverse organisaties op het gebied van de bejaardenzorg wordt gehouden. Daar zal dan een studie- en werkprogramma worden opgesteld, zo dat elke deskundige en elke organi satie weet, welke zijn aandeel is in de oplossing van het bestaande bejaar- denproblee-i. Aanblijven? De laatste middag van het congres te Scheveningen was gewyd aan de pro- duktieve arbeid voor de bejaarden. De heer M. A. Reinalda, lid van de Raad van State, vroeg zich af: „Kan ik eruit of moet ik eruit?" Hij bedoelde hiermede dat de mogelijkheid onderzocht moet worden of een 65-jarige. wanneer hü dat wenst, niet het normale werk kan blijven voortzetten. „Er wordt zoveel aandacht aan besteed aan het bezighou den van de oudere mens. maar in vele gevallen worden de maatregelen over schaduwd door het feit, dat men niet meer het gewone werk, dat altijd met zo veel liefde werd verricht, kan voortzet ten". Dr. J. de Groot, hoofd van de Bedrijfs geneeskundige Dienst van de Hoogovens te Velsen belichtte de medische zijde van dit onderwerp. Naar zyn mening kunnen gezonde bejaarden matige tot lichte arbeid ver richten. mits aan bepaalde eisen, in het bijzonder ten aanzien van de vorm en het tempo, wordt voldaan. Produk- tieve arbeid, zoals deze momenteel in de bedrijven voorkomt, is in het al gemeen niet geschikt. „Daar er echter geen reden is om gezonde bejaarden de mogelijkheid een rol in het maat schappelijk leven te vervullen, te ont houden, dient hun een kans te worden gegeven om een zinvolle plaats in de maatschappij in te nemen. Levensverrijking Het onderwerp van de middag sloot nauw aan bij dat van de ochtend, toen twee referenten een grondslag legden voor een discussie en een studie over het probleem van de levensverrüking van de bejaarden. Beiden wezen er na drukkelijk op, dat vooral de eenzaamheid en het gevoel van overbodigheid de oude mens overvallen en hem beletten een zinvolle inhoud aan het leven op hogere leeftijd te geven. Mr. J. A. J. Meijer, wetenschappelijk adviseur van de Nederlandse Federatie voor bejaardenzorg te Hilversum stelde vast, dat de ouderdom niet alleen een depressie is, maar vooral ook een eigen zinvolle betekenis heeft in het hele ver band van het leven en de schepping. „De mens mag naar binnen kijken en het verleden overzien. Maar het is anderzijds van belang nieuwe interessen te be 50 muziekinstrumenten verbrand Gistermiddag is brand uitgebroken in de achterbouw van een muziekinstru- mentenhandel „Limburgia" aan de Boschstraat te Maastricht. Magazijn en werkplaats op de eerste en tweede ver dieping brandden geheel uit. 50 muziek instrumenten voor een totale waarde van ongeveer f. 50.000 werden vernield. Het bedrijf was verzekerd. A.R. commissie bestudeerde rechtsbescherming tegen de overheid De centrale commissie van advies der A.R. Partij heeft destijds een com missie ingesteld, welke zou rapporte ren over het vraagstuk van de rechts bescherming tegen de overheid. Deze commissie, bestaande uit de heren mr. J. Verdam, voorzitter, mr. J. van Aartsen, prof. mr. A. M. Donner, mr. A. J. Hagen en mr. S. Wierda. heeft thans haar rapport uitgebracht. De commissie concludeert in haar rap port dat de rechtsbescherming tegen de overheid nog veel te wensen over laat. Het eerst nodig is naar haar mening, dat er een algemene regeling komt, die geldt voor alle gevallen, waar nog geen behoorlijk beroep op de rechter of op de kroon ls toege laten. Bij zo'n algemene regeling moet dan vast staan, dat zij automatisch van toepassing is, niet alleen op de uitoefe ning van de huidige bevoegdheden, maar ook op die van de bevoegdheden, welke de wet in de toekomst aan de overheid zal toekennen. Kort samengevat komt het op het volgende neer: 1. In bestuursgeschlllen dient bij voor keur de uiteindelijke beslissing te liggen bij een onafhankelijk buiten het bestuur staande instantie. 2. Hiervoor is de afdeling contentieux (geschillen van bestuur) van de Raad van State de aangewezen instantie; de leden dier afdeling dienen evenals rech ters onafzetbaar te zijn. 3. Het geschil komt bij de afdeling contentieux slechts in behandeling bij wijze van beroep tegen een beslissing in administratief beroep. Daartoe dient naast de bestaande instanties van administratieve rechtspraak een alge mene aanvullende mogelijkheid te komen van beroep tegen handelingen van het bestuur. 4. Welke instantie het administra tieve beroep behandelt, hangt af van de aard van het geval. 5. Gewenst is een correctief analoog aan het bepaalde in artikel 104 ambte narenwet 1929 en artikel 75 der wet administratieve rechtspraak bedrijfs organisatie. Overval bij Soenoevang Twee personen zijn gedood en vier ontvoerd bij een overval, die een gewa pende bende gisteravond heeft gepleegd o peen dessa nabij Soemedang in West- Java. Bovendien stak de bende 80 hui zen in brand. Vele vooraanstaande Romeinse burgers blijken handelaars en gebruikers Een rechter van instructie in Rome heeft donderdag bevel tot inhechtenis neming gegeven van de 32-jarige hertog Augusto Torlonia, telg uit een van Ita- lië's doorluchtigste geslachten. De hertog, die sedert het bégin van deze week voortvluchtig is, wordt ervan verdacht zich bezig te houden met de handel in verdovende middelen Hertog Torlonia werkte samen met de populaire Italiaanse filmkomiek Carlo Croccolo, die twee dagen geleden is aangehouden. De politie heeft een grote actie op touw gezet om de bende van handelaars en gebruikers van verdo vende middelen, waarvan vele vooraanstaande Romeinse burgers deel zouden uitmaken, te ontmaskeren. Op gewonden tonelen in vissersplaatsje Deens-Nederlandse Mosselrit In het haventje van het Zuid-Jut- 1 and se vissersplaatsje noyer in De nemarken heeft de bevolking gepoogd het lossen van twee onder Deense vlag varende Nederlandse mosselschepen te verhinderen. De bevolking staat met de Nederlandse bemanningen dezer schepen, welke onder commando van Deense kapiteins varen, op gespannen voet. Oorzaak hiervan is. dat de beide schepen met zwaarder tuig vissen, dan aan de Deense schepen zou zijn toege staan en dat zij 40 ton mosselen per keer voor de wal brengen, terwijl op het ogenblik slechts aan vijf Deense vaar tuigen aldaar de visserij is toegestaan met een maximale vangst van 3 ton. Gistermiddag is het te Hoyer aan de haven tot opgewonden tonelen gekomen. Het lossen der schepen is verhinderd. Visserslieden uit de 300 man sterke groep demonstranten hebben zelfs ge poogd de havenmond af te sluiten om de Nederlandse mosselschepen het ver trek onmogelijk te maken. Dit is niet gelukt. De Deense vissers klagen, dat de Ne derlandse vissers teveel mosselen van de ondiepe gronden bij Jutland halen, waar door een toestand van overbevissing zou ontstaan. Dit wordt door de Nederlan ders ontkend. Zij zeggen, dat er thans reeds voorraad gènoeg voor 5 tot 6 jaar is. De Nederlandse mosselvangsten on der de Deense kust worden veelal naar België, Frankrijk en Duitsland doorver kocht. Kostbaar kunstwerk onrechtmatig verkocht? In een oude wegkanel in het gehucht „De Boukoul" bij Swalmen in Lim burg stond sinds jaar en dag een op de monumentenlijst van het Departe ment van O. K. en W. voorkomende beeldengroep. Het is een basreliëf, voorstellend „De bewening van Christus", een werk van een onbeken de meester uit het begin van de 16e eeuw en vermoedelijk stammende uit de school van Oppergelder. Het is een typisch specimen van oude Maasland - se kunst, welke in die tijd in deze streek floreerde. De rector van „De Boukoul" heeft 14 dagen geleden het kunstwerk aan het Rijksmuseum te Amsterdam verkocht. In Limburg is men nogal verstoord over de wijze waarop de verkoop is geschied. Men vraagt zich a£. of de rector wel tot verkopen gerechtigd was. Immers, was het kunstwerk zuiver kerkelijk be zit, dan is de koop ongeldig, want te dien aanzien bestaan er strikte kerke lijke bepalingen, die een verkoop verbie den. Was het gemeenschapsbezit, dan had de rector de burgemeester of het gemeentebestuur er in moeten kennen. Het blijkt, dat er helemaal geen overleg is geweest en dat de rector op eigen verantwoordelijkheid heeft gehandeld. De zaak zal nader onderzocht worden door bevoegde instanties. Dat het geen mindenvaardig werk be treft bewijst wel het feit. dat het Rijksmuseum voor de aankoop 25.000 gulden heeft betaald, net is niet onwaarschijnlijk, dat het I stuk een onderdeel is geweest van een groot altaarstuk uit het vroegere Roermondse Kathinzer klooster. Nederland voor de instelling Euratom De Nederlandse regering steunt volle dig de gedachte van het „Actiecomité voor de Ver. Staten van Europa in houdende dat getracht dient te worden op zo kort mogelijke termijn, liefst nog dit jaar, Euratom te realiseren, aldus vernemen wij in politieke kringen in Den Haag. Volgens deze kringen erkent de rege ring, dat het vraagstuk van de energie voorziening in Europa van vitaal belang is voor de ontwikkeling van de welvaart in Europa. Voorts acht de regering het een goede gedachte nu reeds te onderzoeken hoe groot de hoeveelheid atoomenergie is. welke in West-Europa op korte termijn zou kunnen worden opgewekt en hoe dit zou kunnen geschieden, zonder het in werkig treden va Euratom af te wach ten. Aanvaring op Nieuwe Waterweg Schepen in mist aan de grond Op de Nieuwe Waterweg zijn gister- nacht en gistermorgen aanvaringen ge schied. Het 1555 brutoton metende s.s. „Clangula" van de „British and Con tinental Steamship Ltd" te Liverpool, is ter hoogte van Maassluis in aanva ring gekomen met het Duitse tank schip „Atlantic" (7310 brt.t. Beide sche pen zijn beschadigd en bij Maassluis voor anker gegaan. Bij de tweede scheepsbotsing, eveneens ter hoogte van Maassluis, kreeg de stoomlogger „Vooruit", de Vlaardingen 86, een aanvaring met de Nederlandse kustvaarder „Atlantic". De „Vooruit" kreeg hierbij een groot gat boven de waterlijn aan stuurboordzijde, en moest om zinken te voorkomen tegenover Maassluis aan de kant worden gezet. Tengevolge van de invallende ebstroom is de logger gedeeltelijk gekapseisd. Er hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan^ Gisteravond zyn in de Nieuwe Rot terdamse Waterweg twee schepen aan I de grond gelopen tijdens zeer dikke j mist. Bij Maassluis, aan de Rozenburgse kant, kwam het 472 ton grote Neder landse kustvaartuig „Algarve" van de Rotterdamse Kolencentrale aan de grond te zitten Tussen Hoek van Hol land en Poortershaven liep het Ja panse schip „Sagami Maru" aan de grond. (Ingez. Med.-Adv.) „BINNENHUISJE" k2 N O. 1 Een andere hertog zit al enige maanden in arrest Een andere hertog, de 25-jarige Ludo- vico Lante delia Rovere, zijn leeftijdge noot Prins Giuseppe „Pepito" Pignatelii en de 36-jarige Siciliaanse grootgrond bezitter markies Emanuele de Seta zijn reeds sedert Juni in arrest. Hertog Torlonia, de gewezen echtge noot van de filmster Maria Michi, heeft de beschuldigingen tegen hem tegenge- trachten, nieuwe ervaringen op te doen, sproken. Dit jaar slechte haringvangsten De resultaten van de Nederlandse haringvisserij blijven dit seizoen aan zienlijk achter by die van het vorige jaar. Op 6 oktober 1955 waren 548.000 kant jes gezouten haring over de afslagge- gaan tegen 495.000 op 6 oktober 1956. De prijzen zijn dan ook aanzienlijk hoger, dan het vorige jaar, niet alleen omdat thans een hogere opvangprijs geldt, maar vooral ook, omdat de buitenlandse vraag, naar gezouten haring eer hoger dan la ger is dan in 1955. En dit, terwijl- er nog geen contracten voor leveringen aan Rusland zijn afgesloten, hetgeen voor heen wel het geval was! Ook de aanvoer van verse haring ligt •vrij aanzienlijk onder die van 1955 met het gevolg, dat de prijzen aan de hoge kant blijven. Voor het visserijpersoneel, dat gedeeltelijk op grond van de be sommingen wordt beloond, zijn de matige tot slechte vangsten vaak teleurstellend. BINNENLAND Met die volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan aohter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s. „Arcadia". 17 oktober; Canada: ss. „Rijndam", 17 okt. s.s. „Groote Beer", 19 okt.; Chili: via New York. 18 okt.; Indonesië: m.s. „Kota Agoeng". 18 okt.; Ned. Antillen: m.s. ..Sarpedon". 15 okt.; Nieuw Zeeland: via Engeland. 20 okt.; Suriname: m.s. „Delft", 16 okt.; Unie van Z.-Afrika: m.s. „Bloem fontein", 17 okt.; en Z.W.-Afrika, m.s. „Stirling Castle", 20 okt. De Japanse ambassadeur en mevrouw Okamoto hebben gisteravond in kasteel Oud-Wassenaar een afsoheidsontvangst ge geven. die door vele honderden gasten werd bezocht. Ambassadeur Suemasa Okamoto, zijn echtgenote en hun beide dochters, Hatsuko en Fuijyko, hebben velen de hand ten afscheid gedrukt. Prof. dr. K. Basohwitz, die 2 februari J.l. de 70-Jarlge leeftijd heeft bereikt, zal na afloop van dit collegejaar afscheid van het hoogleraarsambt nemen. Enige van zijn collegae, leerlingen en vrienden zijn voornemens hun „bewondering en dank baarheid voor de baanbrekende arbeid, die prof. Baschwitz op het gebied van pers- wetensohap en massa-psyohologie heeft verricht" concrete vorm te geven in een bundel opstellen, bfjeengebraoht door prof. mr. dr. G. v. d. Bergih (Amsterdam), prof. mr. L. G. A. Schlichtlng (Nijmegen), prof. Desmond (Berkeley. Callfornlë) en ande ren, en deze in november a.s. de schei dende hoogleraar aan te bieden. Toen de wielrijder B. Vroklage het fietspad aan de ringbaan oost te Tilburg verliet om de oude Molenbochtstraat in te rijden, werd hij door een hem achterop komende bestelauto gegrepen. Aan de be komen verwondingen ls hij overleden. De Koninklijke Vlaamse ingenieurs- vereniging en het Vlaams Economisch Verbond hebben mr. G. E. van Walsum. burgemeester van Rotterdam, uitgenodigd om op maandag 22 oktober in een groot Antwerps hotel een voordracht te houden over de Rotterdamse haven na de tweede wereldoorlog. De tweede Nederlandse kinderboeken week, voorbereid door de oommissie voor de collectieve propaganda van het Neder landse boek. zal worden gehouden van 31 oktober tot en met 7 november. De officiële opening zal te Amsterdam ge schieden door mevrouw d'Allly op woens dagmiddag 31 oktober, waarna bekend zal worden gemaakt welk boek voor de titel „Het Kinderboek 1956" is uitverkoren. Gistermiddag is de 18-Jarige leerling bankwerker A. de Bruyn uit de Dordtse- laan te Rotterdam ln de Achterhaven ver dronken. Hij was tijdens schafttijd met enige collegae aan het voetballen, toen de bal ln het water viel. sprong ln het gang boord van een langs de kant liggend schip, maar struikelde en geraakte te water. Hoe wel de schipper de jongeman na ongeveer zeven minuten op het droge had weten te brengen, waren de levensgeesten toch reeds gewek» De Internationale vereniging voor de wetenschappelijke film zal volgend laar haar jaarlijks congres in Amsterdam houden en wel van 20 tot 27 september. Na de jongste algemene jaarvergade ring ls het hoofdbestuur van het Kon. T. Zangersverbond als volgt samenge steld: C. H. Honig, Rotterdam, voorzitter; A. H. M. Kurvers, 's-Hertogenbosch, eerste secretaris; H. Niohting, Amersfoort, pen ningmeester; A. Wltteveen, Hengelo (O.), vice-vooraitter en A. Janmaat, Maastricht, tweede secretaris. De Indonesische minister van Justitie prof. Oeljatno. heeft bekend gemaakt, dat by zijn ontslag zou vragen, indien het Parlement zyn wetsontwerp tot bestrydlng van de corruptie zou verwerpen. Dit ont werp ls onlangs bij het parlement Inge diend. In de op woensdag a.s. in Den Haag te houden openbare veigadering van het bestuur van het Landbouwsohap zal o.m. aan de orde komen de tegemoetkomings regeling aan de met aardappelmoeheid besmette bedrijven ln de veenkoloniën. By schllderswerkz .amheden aan een pand aan de Crooswijkseweg te Rotterdam is de 62-Jarlge H van den Heuvel uit de dakgoot gevallen. Hij was op slag dood. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zljlstra heeft gistermiddag een officieus bezoek gebracht aan de radio- tentoonstelling „Flrato" te Amsterdam. BUITENLAND Marie Svermova, een voormalig com munistisch lid van de Tsjeohoslowaakse Nationale Vergadering, die in 1954 tot levenslang was veroordeeld, is in vryheid gesteld. Zij had destijds toegegeven samen gewerkt te hebben met de vroegere secretaris-generaal van de Tsjechische communistlsohe partij. Rudolf Slansky, die in 1952 terechtgesteld werd op beschuldi ging van spionage. In april was haar straf na herziening van het 'proces verminderd tot tien jaar. De eerste Franse atoomcentrale, waar over wy indertyd uitvoerig hebben be richt, en die bij wijze van proef een deel van een der Franse departementen van elektrische stroom zal gaan voorzien, is heden (vrijdag) officieel in gebruik ge steld door de staatssecretaris Georges Guille. In de wedloop voor de vrede lievende toepassing van atoom-energie zal Frankryk daarmede Engeland net even de loef afsteken, want eerst op 20 oktober a.s. zal door Koningin Elizabeth de eerste Britse atoomcentrale in werking worden gesteld. :en. De commandant van het com mando tuchtvaartopteiding, commo dore W. den Toom (tweede van rectusreikte gistermiddag op dé vliegbasis Woensdrecht aan 23 vliegers het groot militair vlieg brevet uit. Het vliegtuig met zuigermotoren en propellers is nog niet „ouderwets" ge worden: in Callfornië heeft deze week het nieuwste type van Lockheed, de Super Star Constellation, zijn eerste vlucht met succes volbracht. Met behoud van de öolfynaohtige romp en de drie eivormige Weivlakken is het heel wat langer dan zijn voorgangers: 45.60 meter tegen 37.70 voor heen. Afstanden van 10 000 km kunnen zonder tussenlanding worden afgelegd. Verscheidene gebieden van Noordwest- India staan meer dan een halve meter onder water tengevolge van de nu al vier dagen achtereen neergutsende regen. De rivier de Joemna is nog maar luttele cen timeters beneden haar kritieke punt; zes dorpen aan de oevers zijn reeds over stroomd. Op het platteland is ernstige schade aan de oogst aangericht. De slagers van Neurenberg zijn van plan, ter gelegenheid van het 80-jarig be staan van hun vereniging op 20 oktober, een worst te vervaardigen van vijfhonderd meter. Hiervoor zullen vijf koeien, vyf kalveren en vijf varkens het leven moeten laten. Prins Rainier en Prinses Gracia van Monaco hebben donderdag president Elsenhower in het Witte Huis een bezoek gebracht. De Prins kreeg als aandenken aan het bezoek van zyn gastheer een aan steker zoals vissers die gebruiken. In een weiland by Montgomery ln de staat New York zijn 23 koelen door elektrische stroom gedood. Een hoogspan ningskabel brak en kwam terecht in de wei, waar 109 koeien graasden. Een van de dieren raakte de draad aan en werd gedood. Tengevolge van een „ketting reactie" werden nog 22 koeien door het zelfde lot getroffen. De Sovjet'Unle heeft in beginsel be sloten elf Amerikaanse films voor verto ning aan te kopen, zo heeft Bernard Kreisler, leider van een groep Amerikaanse filmproducenten, bekendgemaakt. In de uitgekozen rolprenten treden o.a. Orson Welles. Gary Cooper. Frank Sinatra en Ingrid Bergman op. Het 19 de bedoeling dat de V.S. Russische films aankopen. In de omgeving van Rome is don derdag een duel op de sabel uitgevochten tussen Giorgio Almirante, afgevaardigde van de neo-fascistlsche „Italiaanse Sociale Beweging" en mede-directeur van een weekblad, en de graal Vannl Theodorani, een neef van Mussolini en partijgenoot van Almirante. De graaf was voor het ge vecht uitgedaagd, omdat hy in een door hem geredigeerd satirisch weekblad onaan gename dingen zou hebben gezegd over d« politieke activiteit van Almirante aan het einde van de oorlog. Het gevecht werd be ëindigd, toen belde partijen enige treffers hadden geplaatst. Tot een verzoening ls het niet gekomen. dochter van een ingenieur te Beaumont Texas, heeft van een vrywel onbekende nicht een fortuin van ruim zeven miljoen gulden geërfd. Edith krbgt de erfenis ln op haar 21ste, 30ste (Frits Flits:) Als oud-oom Wouter jubileert Of zwager Wiebe promoveert; Als tante Wil een fuifje geeft Of Poesjenelle jongen heeft... Dan ben ik (Flits I) van de partij. Want flitsen, vind ik, hóórt erbij! Met Photoflux, uit d'aard der zaak: Want dan is ieder kiekje raakl (Allemaal:) Wij nemen Philips „Photoflux"! Bij ieder filmpje 'n paar stuksl Merdeka betreurd slechte verhouding Het nationalistisch blad „Merdeka' schrijft in een hoofdartikel dat het te betreuren valt. dat de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland een dieptepunt hebben bereikt. „Goede be trekkingen zouden voor beide landen voordeel kunnen betekenen", aldus schrijft dit regeringsgezinde blad. „De betrekkingen zullen echter niet beter worden zolang de kwestie Irian niet is opgelost overeenkomstig de Indonesi sche aanspraak. Het is echter nog steeds niet te laat voor Nederland om te voorkomen, dat de betrekkingen verder zullen verslechte ren. Wij hopen, dat een regeling van het geschil over Irian nog steeds mogelijk is en dat de Nederlandse politici zich zullen realiseren, dat goede betrekkin gen met Indonesië voordelig voor Neder land zullen zijn", aldus „Merdeka". Het feilloze flitslampje CT Uiteenlopende cijfers Zoals gewoonlijk zijn er belangrijke verschillen in de opgaven van het aan tal slachtoffers van de Israëlische wraakoefening bij Kalkilja. Terwijl waarnemers van de Verenigde Naties gisteren meedeelden, dat de lyken van 48 Jordaniërs en twee Israëliërs waren gevonden, taxeerde het opperbevel van het Arabisch Legioen (het leger van Jordanië) de verliezen aan eigen zijde op 25 doden en 13 gewonden. Aan Is raëlische zijde zouden volgens de Jor daanse opgave meer dan zestig man gesneuveld zyn. Een Israëlische mili taire woordvoerder deelde gisteren evenwel mede, dat de actie slechts zes tien Israëliërs het leven zou hebben ge kost. Bovendien zijn er twee vermisten (hetgeen in overeenstemming is met bovenstaande opgave van de V.N.-waar- nemers) en twaalf gewonden. Het Jordaanse opperbevel deelde me de, dat de Israëlische actie werd onder nomen door een strydmaent ter sterkte van een brigade, samengesteld uit twee regimenten infanterie en een regiment pantserwagens, gesteund door artillerie en tien straalvliegtuigen. drie gedeelten, resp. ca rata verjaardag. VRIJDAG Antonius Clubhuis: Personeelsver. S.R.O. Opvoering van „De nacht van de 16de Januari". 8 uur nam. Sterrewacht: K. en O.-lezing prof. dr. H. C. v. d. Hulst over de sterrenwereld, 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Relsver. over Italië, 8 uur nam. Den Burcht (Jacoba-zaal)Ver. van gerepatrieerden. Spr. mr. R. A. J. v. d. Berg over „Americana". 8 uur nam. ZATERDAG. Antonius Clubhuls: Feestavond L.K.C. „De Algemene". 8 uur nam. Halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 1.55 uur nam. Leldsche Volkshuls: Tentoonstelling en clubdemonstraties. 7.30 uur nam. Schouwburg: Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". „De Beunhaas". 8 uur nam. Stadszaal: K. en O.-concert R'dams Phllharmonisch Orkest. 8 uur nam. Wykgebouw Levendaal. Feestavond 1- Jarlg bestaan C.J.V. „U.K.S.". 7.45 uur nam. ZONDAG. Lido-theater. Inst. voor Arb. Ontwikke ling. Vertoning van de film: „Verloren continent". 10.30 uur voorm. Schouwburg: Opv. van Assepoester, 2.30 uur namiddag. MAANDAG. Den Burcht (Jacobazaal)Lezing over de Groninger kustvaart door kapt. J. D. J. Postma, 7.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „Sybreoh Willemsdochter". 74 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. StadsgehoorzaalLeldsche Kunstkring „Voor Allen". Solist Béla Sikl (plano). 8 uur nam. Wassenaar: Zijllaankerk: Orgel concert door Gerard Akkerhuis m. m. v. de fluitist Koos Verheul. 8 uur nam. DINSDAG Casino-theater: K. en O.-filmstudiekring „Don Quichotte", 9.15 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. R.-K. Middenstandsbond. Spr. de hr. K. A. J. M. Samson over „Patroon, zoon en zaak". 8.15 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen: Tentoonstelling van werk van Mlep de Leeuwe Jos Mertens en Dlck Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.; zond 26 uur nam BIOSCOPEN Luxor. „De zesde Juni", 18 Jaar. Werëc- dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido. „Jacht zonder genade", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino. „Hongaarse Rhapsodie", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Verloren spel", 18 Jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Schrikbewind in Ocatilla", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus „Razzia". De avbnd- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 oktober 8 uur waar genomen door apotheek van Drlesum. Mare 110, tel. 20406, Zuider-apotheek. Lammenschanswee 4, tel. 23553, apotheek Oegstgeest. Wllhelmlnapark 8. tel. 26274 By geen gehoor by Uw hulsarts of *9*^1 aHat, op tS22*- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Leeuwarden (vac. C. D. Moulljn) F. H, van Aalst te Assen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Enschedé (3de pred.pl.) L. J. Boeijenga te 's-Gravenzande. Te Oude en Nieuwe Wetering A. G. Kornet te St. Anna-Parochle. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. 31 K.O. Beroepen te Heemse J. R. Wis kerke te Schouwerzij 1. MGR. GIOBBE-STICHTING Onlangs is een stichting in het leven geroepen, welke de naam „Mgr. Giobbe- stichting" draagt. Zij is mógelijk ge worden door de gift. groot ongeveer f. 100.000.welke mgr. Giobbe ter ge legenheid van zijn gouden priesterfeest heeft gedaan. De inkomsten van de toen te zijner ere ingezame'de gelden wil hij n.l. doen strekken ten dienste van de katholieke medische wetenschap. De nieuwe stichting heeft o.m. als doelstelling meegekregen, doctorandi in de geneeskunde in staat te stellen zich verder te bekwamen in vakken, waar van de kennis in belangrijke mate aan hun geneeskundige vorming ten goede kan komen en van belang is voor de ontwikkeling van de katholieke genees kundige wetenschap of voor de opleiding van katholieke artsen. DS. J. VISSER OVERLEDEN In de ouderdom van 85 jaar is te Zeist overleden ds. J. Visser, emeritus predi kant van de Geref. Kerken. Op 22 december 1895 deed kand. Visser zijn intrede in zijn eerste gemeente Gceste- ren Gelselaar. Daarna diende de thans overledene verder nog de kerken van Sprang; Laar (Graafschap Bentheim); Hijum; Zuidwolde in Drenthe en ten slotte nog zestien jaar die van Koeken- gen in Utrecht, waar hem met ingang van 5 juni 1932 op 61-jarige leeftijd om gezondheidsreden vervroegd emeritaat werd verleend. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V c ci 73 2 3 3 r- boE En Stockholm zwaar bew. wzw 6 14 0 Oslo zwaar bew. zzw 7 17 0 Kopenhagen half bew wzw 8 14 0 Aberdeen zwaar bew. wzw 8 17 0 Londen mist windstil 16 0 Amsterdam mist zzw 4 14 0 Luxemburg mist ono 1 14 0 Parijs nevel windstil 17 0 Bordeaux onbewolkt 0 3 20 0 Grenoble mist windstil 18 0 Nice onbewolkt nw 5 20 0 Berlyn mist wzw 3 14 0 Frankfort mist zzw 1 15 0 München motregen zzw 2 11 0.1 Zlirich mist windstil 10 0 Genéve mist windstil 14 0 Locarno mist 0 1 20 0 Wenen nevel windstil 14 0 Innsbruck onbewolkt windstil Rome onbewolkt ono 5 22 0 AJaccio onbewolkt no 3 20 0 \Tal1r>r^— fcaif terar. nap 34 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2