De Olympische spelen in Melbourne verhitten Australische gemoederen het oranje doosje Onze eierexport met bijna vier miljard stuks is de grootste U.V.S. KHEV. HOU. SPORT Oostduitse ex-vice-president Kastner vluchtte naar 't Westen 95ste Jaargang Vrijdag 12 oktober 1956 Zesde blad no. 28958 (Ingez. Med.-Adv.) In 1956 800 miljoen gulden! Naast stijgende consumptie onvoldoende uitbreiding van de kippenstal „De Nederlandse eierexport bedroeg in 1955 3 miljard 750 miljoen stuks". Dit deelde de heer M. Dings, voorzitter van de Ned. Pluimvee Federatie en van de Coöp. Roermondse Eiermün. mede tijdens de jaarvergadering van de C.R.E., te Roermond. „Vermoedelijk zal men In 1956 de vier miljard halen", aldus de heer Dings. De totale produktie leverde in 1955 750 miljoen gulden op en in 1956 vermoedelijk 800 miljoen. De export, met een vermoedelijke waarde van 450 miljoen gulden, maakt 24 uit van de gehele opbrengst uit de veehouderij in Nederland. ,.De pluim veehouderij is een bedrijfstak", zo ver volgde de heer Dings, „die niet met open hand behoeft te staan om subsidies, maar die zichzelf bedruipt". Spr. zeide voorts, dat Nederland met zijn export aan de spits van de wereldexport staat op het gebied van de pluimveehouderij. De Nederlandse export bedraagt nl. 45 van de wereldexport, tegen die van De nemarken 25 Er is een stijgende consumptie waar te nemen en een niet geheel daaraan aangepaste uitbreiding van de kippen stal. De C.R.E. had op 1 oktober een record weekaanvoer van 11 miljoen stuks. Vermoed wordt, dat men de ge middelde door het Landbouw Econo misch Instituut berekende kostprijs van 13.3 cent per stuk niet helemaal haalt. Dat de prijzen iets tegenvielen werd o.a. veroorzaakt doordat Duitsland zijn invoerrechten verhoogde en Argentinië Y oetbal-programma OM DE KNVB-BEKER 't GooiKFC; HaarlemAlkmaar; UVSSHS (4 uur); WapeningenDe Graafschap; BaronieNoad; Limbur- gia Fortuna '54; Volendam Ajax; NACRapid JC. (Al deze wedstrijden worden morgen middag gespeeld). COMPETITIE BETAALD VOETBAL 2e Divisie A: Velocitas-Oosterparkers. Res. Ie klasse B: Amsterdam 2—For- tiina 2. AMATEURS 4e klasse A: THB—Foreholte (12 u.) ZATERDAGVOETBAL 2e klasse: HoogvlietSSS, RVVH 's-Grav. SV; VVGZ—Excelsior. 3e klasse A: SHS—Rijnsb. Boys; Mon sterExcelsior M„ CSVD—RCL; TSB Ornas. 4e klasse A: Leiden—Sportlust; RCV- Koudekerk; Katwijk Bodegraven; GWS—Rouwkoop; Noordwijk—VWS. 4e klasse A (West 1): Zandv. M.—Lis- ser Boys; AGT—IJmuiden; Kinheim— SMN (3 uur); SVOW-Robaven (3.30 u.) SMS—Telefonia. (Waar niet anders vermeld vangen 1 deze wedstrijden aan om 4 uur). Res. 3e klasse A: SVOW 2—Ter Leede 2; Quick Boys 3—ARC 2; Rijnsb. Boys 2 —Noordwijk 2; Jodan B. 2SHS 2. Res. 3e klasse B: Ornas 2HBSS 2; •s-Grav. SV 2—CSVD 2; Quick Boys 2- Monster 2: Zwart Wit 2—TSB 2; Zwa luwen 2Die Haghe 2. Res. 3e klasse C: Excelsior P 2—NSW 2; Capelle 2Quick Boys 4; TOGR 2 Koz. Bovs 2; SSS 2—VVGZ 2; Gr. Lindt 2—DOTO 2. (Ingez. Med.-Adv.) Zaterdag a.s. 4 uur BEKERWEDSTRIJD ATLETIEK Bosloop Sportief Zondag organiseert de dames-atletiek vereniging „Sportief" haar jaarlijkse I bosloop in de Leidse Hout. Er is een i aantrekkelijk parcours uitgezet in de nabijheid van de grote vijver. Bij de dames komt o.a. de bekerhoudster van vorig jaar „Victoria" (R'dam) aan de I start. Ook nu zijn de Rotterdamse dames favoriet, hoewel „Gita" uit Haarlem nog wel voor een verrassing kan zorgen. Bij ae meisjes hebben Gita en Celebes (Den Haag) de beste kansen. Van de Leidse clubs komen hier o.a. aan de start de Bataven en Sportief. In de damesploeg van Victoria is opgenomen de bekende 800 meter-loopster (snelste tijd v. Ne derland 1956) Stien Scharleman. De start is om 1 uur. SCHAKEN Toernooi Philidor Het toernooi voor huisschakers, dat georganiseerd wordt door de Leidse schaakclub .Philidor" zal niet, zoals eerder vermeld, worden gespeeld op don derdagavonden, maar op maandagavon den, de clubavond van de vereniging, eveneens in het Federatiehuis, Gerecht 10 te Leiden. Aanvang maandag as. om 7.30 uur. Inschrijvingen worden ingewacht door i de bestuursleden van „Philidor" en even tueel op de eerste speelavond. Het is thans definitief, dat de Tsje chische loper Emile Zatopek op de Olympische Spelen aan de Marathon zal i deelnemen. Na zijn overwinning op de 10.000 meter, j.l. zondag behaald, traint «ij intensief. Of hij in andere nummers "ij de Spelen zal uitkomen, heeft hij nog I niet beslist. Hoger beroep in Poznan De openbare aanklager van het eer ste proces in Poznan tegen drie jon gmannen, die meegedaan hebben aan het vermoorden van een korporaal heeft hoger beroep aangetekend. Hij «ndt de straffen, waartoe zij veroor- i Qeeld zijn (twee van hen kregen vier- en-een-half jaar gevangenisstraf en de deTde vier jaar> te licht. I Volgens de openbare aanklager had den de verdachten gestraft moeten wor- I den volgens het strenge „kleine Wetboek v?n Strafrecht van 1946, dat een mi nimumstraf van tien jaar voorschrijft I v°or misdaden in de periode van weder opbouw van het land. plotseling enige honderdduizenden kis ten eieren op de Duitse markt bracht. Bij een eigen produktie van 6 miljard had Duitsland, dat onze beste klant is, een invoer van drie miljard eieren. De opbrengst van de export van slachtkippen bedroeg 76 miljoen gulden. De heer Dings drong aan op een leer stoel in de pluimveeteelt aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. Neder land heeft tientallen pluimveeconsulen- ten nodig en een instituut voor onder zoek, zo meende hu. UVSSHS voor beker Voor de 2e ronde van de KNVB- bekercompetitie speelt UVS morgen middag om 4 uur tegen Schev. Holland Sport. Het elftal van de blauwwitten zal kort voor de wedstrijd worden samen gesteld uit de volgende spelers: Van Putten. Van Duyl, Van Mey- gaarden. De Haas. Van Leeuwen, F. v. d. Zeeuw. Cor v. d. Zeeuw. J. de Wolf, Wim Bekkering, Henny Bekkering, v. d. Steen. Rijshouwer. Jan Verkuylen, Jack Verkuylen, Rietkerken. Het gaat niet van een leien dakje (Van onze correspondent in Australië) Het duurt niet veel langer dan een maand en de Olympische Spelen beginnen in Melbourne. Wie echter zou menen, dat er gespannen verwachting heerst in heel het land, komt bedrogen uit. De Australiërs nemen het gemakkelijk, voor zover ze geïnteresseerde toeschouwers zijn. En dat is maar goed ook, want van het eerste ogenblik af, waarop met de voorbereiding der spelen een aanvang werd gemaakt, zijn er grote en kleine ruzietjes geweest, meer grote dan kleine In een nog niet zo ver verleden hebben we zo veel geharrewar gehad om de 45 miljoen gulden bij elkaar te krijgen, die de organisatie van het grootste schouwspel der sporten kost, dat het weinig scheelde of er was een ministeriële crisis ontstaan. Daarna kwam er verschil van mening Souvernir-industrie - zonder bestaansrecht - krijgt dank zij immigranten de grote kans het te klein te zün. Er ontstond kabaal, herrie, ellebogen- en klauterwerk, kort om een verwarring, die elke sportge beurtenis, en dus zeker de Olympische Spelen, onwaardig is. „Dus moeten we het aantal toeschouwers beperken", zei mr. Hughes. De misrekening betekent, dat er op zyn minst 7000 mensen wor den teleurgesteld. Met dit alles heeft het Comité zich niet erg populair kunnen maken. Wie zich hiervan echter het minste aantrek ken, zijn de fabrikanten van souvenirs. Tot voor kort was Australië een land, waar souvenirs schaars en weinig ge- variëerd waren. Afgescheiden van de rest der wereld en bezocht door slechts weinig toeristen, lag er voor zo'n in dustrie geen enkel perspectief. over de plaats, waar het stadion zou moeten ko men, toen eindelijk met de bouw werd begonnen, braken er herhaaldelijk stakingen uit. Over het Olympisch dorp kijfde men maanden lang: in verband met de woningnood gluurde achter elke deur de politieke waakhond. Toen deze ruzie geluwd was. ontstond er onenigheid over de plaats, waar de roeiwedstrijden moesten worden gehouden. Nadat dit geschilpunt uit de wereld was geholpen, werden de gemoederen in beroering gebracht over de wielerbaan. De hef tige strijd over de vraag of de baan van hout ol van cement gemaakt moest worden, is tenslotte opgelost door zowel cement als hout te gebruiken. Cement voor de Spelen en hout voor daarna... Stadion kleiner, dan werd gedacht Toen iedereen dacht dat alles in kan nen en kruiken was en het schouwspel kon beginnen, rees er ruzie over de film en televisierechten. Op het ogenblik, waarop ik dit schrijf, is het sterk de vraag of u ooit een televisie-film van de Olympische Spelen in Melbourne in uw huiskamer zult zien. Alsof deze zakelijke ruzietjes nog niet genoeg zijn, heeft de voorzitter van het comité, oud-minister W. S. Kent Hughes, het publiek een verrassing bezorgd die allerminst aangenaam genoemd kan worden. Dat de en tree-prijzen tot 30 en zelfs 45 gulden per plaats oplopen, is nog tot daaraan toe. Dat wist men al lang. maar het Comité heeft altijd ver kondigd, dat wie niet in de gelegenheid was om van tevoren plaatskaarten te kopen, op de dag zelf d.w.z. elke sportdag queue kon gaan maken voor 45.000 beschikbare staanplaatsen. Verrassend besluit Maar nu heeft het Comité plotseling besloten dit aantal te verminderen tot 37 000 En in plaats van 120 000 toe schouwers. die zoals tot nog toe beweerd was. het verbouwde stadion zou kunnen bergen, zullen er „maar" 102 000 worden toegelaten. Kort geleden stroomden na melijk 116 000 mensen naar een sport gebeurtenis in dit stadion en toen bleek Immigranten brachten nieuw leven De grote toeloop van immigranten heeft de souvenir-industrie evenwel een sterke stoot gegeven. Er ontstond niet alleen vraag naar souvenirs door immi granten, maar zy zagen die industrie als een bestaansmogelijkheid voor zichzelf en trokken op die wijzt ook de Austra liërs in deze nieuwe onderneming mee. Er zijn ware kunstenaars onder hen, die zich om zo te zeggen de kunst van de Abo's «de inboorlingen) hebben eigen gemaakt: de rotstekeningen der Abo's kunt u nu aantreffen op ^schalen, bekers, kopjes, schoteltjes, wandborden en vazen. De schilderijen van Abo- kunstschilders, zoals Albert Namatjira en Otto Pareroutja en hun kunstzinnig KENT HUGHES aangelegde familieleden hangen nu in duizendtallen reprodukties in de etala ges der warenhuizen. Grote uitgevers maatschappijen hebben plotseling ont dekt, dat de Abo's 'n welkom object vor men voor prentbriefkaarten. In ontel bare variaties zyn nu foto-prentbrief kaarten te koop, waarop in hele series de geschiedenis en de gewoonten van de inboorlingen wordt uitgebeeld. Van curiositeit is de prentbriefkaart op weg populair te worden, maar dat zü haar curiositeit nog nauwelüks ontwas sen is, blijkt wel hieruit, dat de winkel juffrouw U bij elke prentbriefkart een blanco enveloppe levert voor de verzen ding. Koala en boemerang Tot voor kort waren er slechts twee soorten populaire souvenirs: de Koala beer en de boemerang. De Koala-beer (het teddy-beertje met zijn guitige oog jes en zijn zwart-leren neusje) was by uitstek geschikt om als attractie te die nen voor jong en oud. Deze Koala-sou venirs worden gemaakt van kangoeroe- huid, die vroeger 1015 cent per pond kostte, maar \vaarv<x>r de fabrikant nu drie gulden moet betalen. Deze prijsstij ging is niet zozeer te wijten aan de in flatie als wel aan de Amerikanen, die de kangoeroe-huid voor de fabricage van laarzen gebruiken, met name voor de laarzen van de cow-boys. Australië gebruikt deze huiden natuurlijk zelf ook voor de schoenenindustrie. Er zijn ge noeg kangoeroes; er zyn er méér dan Gisteravond was het passen en meten in de kleedkamers van het Olympisch Stadion te Amsterdam. Leden van de Nederlandse ploeg voor de Olympische Spelen pasten hun Olympisch kostuum of lieten de maat daarvoor nemen. Henk Bouwman, aanvoerder van het hockey-team (rechts) kijkt toe hoe de maat wordt genomen van de wielrenner Frans Mahn. Leidse Korfbalbond Zaterdagmiddag adspiranten le klasse A: Crescendo AZuider kwartier A (2 u.); Fluks B-De Danaiden A (2 uur); De Algemene AVic. Oriën- tis B (2 uur). le klasse B: Morskwartier AVic. Oriëntis C (3.30 uur); KNS AFluks A (2 uur); De Danaïden BVic. Oriëntis A (3.30 uur). 2e klasse: KNS B—Vic. Oriëntis D (3.30 uur); De Algemene BMors kwartier B (3.30 uur). 3e klasse: Morskwartier CKNS C (2 u Crescendo BDe Danaiden C (3.30 uur). Zondag: (Senioren): le klasse: Fluks 3KNS 3 (2 uur)De DanaidenZuiderkwartier 2 (2 uur); NoorderkwartierVic. Oriëntis 4 (2 uur). 2e klasse: MorskwartierKNS 4 (10 uur); De Algemene 4Crescendo 2 (12 uur). 3e klasse: Crescendo 3Fluks 4 (12 uur); KNS 5De Algemene 5 (12 uur); KNS 6—Vic. Oriëntis 6 (10 uur); Vic. Oriëntis 7Zuiderkwartier 3 (12 uur). Adspiranten: 2e kl.: Fluks cMinerva a (12 uur). Christelijke Korfbalbond Er hangen van de plaatselijke ont moeting In de hoofdklasse west tus sen Pernix en Ons Eiland wel zeer uiteenlopende belangen van het re sultaat af. Normaal is dat Pernix wint en daarmee komen de roodbroeken vrqwel hopeloos op een van de degra datieplaatsen. De oranjekragen daar entegen komen door winst nog wat vaster aan de kop. VES en R'dam Zuid ontmoeten n.l. elkaar en er is alle kans dat beide con currenten van Pernix een punt gaan verspelen. DESTOP kon wel eens ten gunste van de thuisclub uitvallen. In ieder geval behoeft de winnaar zich over degradatie geen zorgen te maken. DIO is kansloos tegen Vriendenschaar, dat door wedstrijd-achterstand nog ver van de kopgroep is verwijderd. Voor PKC staan de zaken minder ongunstig tegen Excelsior, maar we houden het toch op de laatste. Het programma luidt: Hoofdkl. west: PernixOns Eiland (2.30 uur); VESR'dam Zuid: DES TOP; PKCExcelsior; DIOVrienden schaar. le klasse A: IjsvogelsTonego; VES 2 DES 2; WarmondFiks. le klasse B. Pernix 2Or. Nassau (4.15 uur): Excelsior 2—ODI: Snel— Blauw Wit; Vriendenschaar 2Oranje Wit. 2e kl. A: Fluks—Pernix 4; Velocitas Fiks 2. Dochter ivaarschuivt voor haar vader.... Zijn voormalige vrouw (Russisch)Hij beloofde mij reis terugnaar Siberië!" De Beierse kanselier heeft officieel bekend gemaakt, dat de voormalige Oost duitse vice-premier Hermann Kastner naar Beieren is gevlucht en daar om politiek asiel heeft gevraagd. Er werden geen nadere büzonderheden gegeven over zün verblijfplaats of de wijze, waarop hij door het IJzeren Gordijn is ge komen. Maar semi-officiële kringen wisten te vertellen, dat hü in verband met zün relaties met het Westen een arrestatie vreesde. Men heeft voorts verno men, dat Kastner door de Westduitse inlichtingendienst aan de tand wordt gevoeld. mensen in dit werelddeel, maar je mag ze niet altijd schieten De Koala-beer van kangoeroe-huid brengt daarom een aardig prüsje op. De kleinste, die niet groter is dan twee luciferdoosjes op elkaar, kost minstens 10 gulden. Een grote van vijf voet hoog kost 600 gulden en één van vier voet hoog kost 400 gulden. Als U niet genoeg geld in kas hebt, mag U afbetalen met tien gulden per week, maar de Olympi sche Spelen duren geen veertig weken.. Speren en wapenschilden De Abo-tekeningen, gekopiëerd van de rotsen, worden op allerlei souvenirs ge bruikt; pennehouders, asbakjes, sjaals, vazen e.d Dit aardewerk trok al gauw de aandacht. Vele buitenlandse consu laten hebben e>r toe bijgedragen, dat het nu ook wordt geëxporteerd. De speren, boemerangs en wapenschilden der in boorlingen zijn eveneens zeer gewilde objecten om als souvenirs te worden nagemaakt. Er zijn trouwens inboorlin gen, die deze souveniers eigenhandig ma ken. Zelfs in Sydney kunt U nog zulke Abo's vinden. Deze souvenirs wüken in vorm zozeer af van de in veel ruimere kring bekende wapens der Afrikaanse negers of de Da- jaks van Borneo, dat souvenir-jagers er hun laatste stuiver voor over zullen hebben om ze aan hun vrienden in Ame rika en Europa te tonen: al moge ook daar het woord boemerang al lang niet meer imponerend klinken, de nulla nulla (speer) uit Wagga Wagga (stad in Nieuw Zuid-Wales) en de woomera (bolvormig strüdwapen) uit Woomera (waar nu atoomwapens worden afge schoten) zijn nieuwe klanken, die be reisde Roel thuis kan laten horen om lauweren te oogsten met zijn verhalen over het land, waar het stenen tüdperk en de eeuw van de atoombom elkaar hebben ontmoet. En dan zegt hü langs zün neus weg: „de Abo, die naast mü zat op de tribune van het Olympisch Stadion in Melbourne kwam uit Wagga Wagga en gaf mü als souvenir zün nulla nulla..." Zijn dochter, Gitta Kastner, half Rus sische, die met haar broer en haar moe der van Russische origine in Mlinchen woont, waar zü firmante is in een win kel in oude munten, heeft de wereld openlük gewaarschuwd voor haar vader. Enkele uren na het bekend worden van de vlucht van Kastner vertelde Gitta in een radio-vraaggesprek voor de Ameri can Forces Network in Duitsland, dat haar vader naar haar mening „een gevaarlijk man" is, uiterlijk Westers, doch met een communistische mentali teit. Zij gaf als haar mening te kennen, dat hij waarschijnlük op last van de Oostduitse regering naar het Westen is gekomen om propaganda te maken voor de Duitse hereniging op de wijze, zoals de communisten dat wensen. Ook haar moeder, Kastnera eerste vrouw, gaf uiting aan haar „vreselijke angst", nu haar voormalige echtgenoot is gevlucht. „Hij heeft my dikwijls een reis terug naar mün vaderland beloofd", zei ze: „Maar dan bedoelde hü Siberië Nader wordt nog medegedeeld, dat Kastner voorzitter was van de „Libe raal-democratische partü" in de Russi sche zone van Duitsland en een van de acht vice-premiers. In 1950 viel hü in ongenade en moest aftreden. Na zün politieke val werd hü echter nog door de Russen beschermd en aangesteld als hoofd van het regeringsbureau voor cul tuur en wetenschappen. Hij zou ver klaard hebben, dat de Russische Invloed aan het verminderen is. Hij vreesde daarom door de communisten vermoord te zullen worden ZEECADETTENKORPS IN GRONINGEN? In Groningen bestaan plannen om te komen tot oprichting van een zeecadet- tenkorps, zoals reeds in Amsterdam, Den Haag. Gouda. Maassluis, Schie dam, Arnhem en IJmuiden bestaan, als afdeling van het Nederlands Zeecadet- tenkorps. dat in Den Haag is geves tigd. Het bestuur, dat hiertoe werd gekozen staat onder voorzitterschap van de heer P. L. Dorreman. secretaris van het Koninkltfk zeemanscollege. „De Groninger Eendracht".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 17