Europa's modernste spoorwegstation staat in Oostenrijkse hoofdstad Nieuwe geëlektrificeerde lijn dezer dagen in gebruik genomen Wenen maakte van tivee oude één nieuwe (Wan onze Weense correspondent) DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 Binnenkort zal Wenen twee oude stationsgebouwen armer zijn geworden, namelijk het Ost- en het Süd- Bahnhof, twee pompeuze creaties in Grieks-Romeinse stijl met timpanons, pilaren en standbeelden en vooral met de hoge ouderwetse overkapping. Van het ene station vertrokken de treinen naar het zuiden, niet alleen naar Graz en Klagenfurt, maar ook verder naar Triest, Venetië, Florence en Rome, terwijl op het Ost- Bahnhof de Orient-Express stond voor Boedapest, Sofia, Athene en Istamboel. Het eigenaardige van deze twee kolossale kasten bestond daarin, dat ze nauwelijks een paar honderd meter van elkaar lagen en als twee lingen op elkaar geleken. De oorlog heeft er echter danig huis gehouden en de Russen hebben er daarna jarenlang gekampeerd. Wat er overbleef was gedeeltelijk ruine: de prachtige coulissen voor een griezelfilm in de trant van „The third man". Intussen ging men plannen ontwerpen voor een geheel nieuw station. In 1951 werd de eerste steen gelegd. Twee jaar lang lag het werk stil bij gebrek aan geld, maar toen kwam de hoogconjunctuur en thans heeft men het nieuwe station officieel geopend. Het ontwerp heeft iets geniaals doordat het de twee vroegere stations tot één geheel heeft verenigd. De Weners zijn er zó trots op, dat zij het een van de modernste stations van Europa noemen. Kolossaal bouwwerk met ode mogelijke gemakken In de goed "belichte hoofdhal, die 86 meter lang is, vindt inen vijftien loket ten, een ontbijtzaal, een melkisalon, een informatiebureau en verder "badgelegen heid, kappersalons, bagagedepots en zelfs een postkantoor. Langs roltrappen komt men in een vier meter hoger gelegen hal, d.e toegang geeft tot de negen perrons voor de treinen naar het oosten, terwijl men rechts langs een tweede roltrap een andere hal bereikt met toegang 'tot de treinen naar het zuiden. Beid'e gedeelten hebben hun eigen restaurants, terrassen, buffetten, kiosken en zitgelegenheden. Wie bang is voor de roltrappen, gaat langs een normale vaste en brede trap naar boven, terwijl ouden van dagen zelfs van een personenlift gébruik kun nen maken. Grote moeilijkheid 'De moeilijkheid was ook in Wenen natuurlijk dat het gewone treinverkeer tijdens de bouw in gang moest worden gehouden, zodat men de oude stations met hun perrons niet eerst kon afbre ken. Het nieuwe dubbele gebouw ligt dan ook precies op het terrein tussen de twee oude stations, maar de muren van de nieuwe zijvleugels worden langer en 'beginnen het oude te verdringen. Binnen een paar weken zullen pilaren, architraven en beélden onder de moker komen en langzaam geheel verdwijnen. Dan is het gedaan met de romantiek van de vroegere pompeuze gebouwen, die plaats hebben gemaakt voor beton, lange effen muren met marmeren 'be kleding en veed glas, en vooral ook met de hoge overkapping vol rook uit de stoomlocomotieven, want een groot ge deelte van het zuidelijke traject is in tussen ook al geëlektrificeerd. Besparing van 120 miljoen In totaal werd dezer dagen 187 kilo meter geëlektrificeerde spoorlijn in ge bruik genomen en wel het traject We- nen-Gloggnitiz alsmede de driehoek St. Veit-Klagenfurth-Villach-St. Veit in de provincie Karinthië. Deze beide aanwin sten, die een uitbreiding van het hui dige elektrische net met 13 procent be tekenen, vormen een nieuwe schrede op de weg naar de algehele elektrificatie. Wanneer alle plannen uitgevoerd zullen zijn. zal Oostenrijk jaarlijks 1,4 miljoen ton steenkolen ter waarde van 840 miljoen schilling (ongeveer 120 miljoen gulden) kunnen besparen. Na de elektrificatie van het reeds uit 1842 daterende traject Wenen-Gloggnitz zal nu het baanvak met de Semmering- tunnel Europa's oudste bergspoor- lijn aan de beurt komen. Witte steenkool Men hoopt 'dat tegen I960 de gehele Südbahn met „witte steenkool" kan wor den gevoed. Dat deze vorm van energie economisch grote voordelen heeft boven de stoomtraötie, wordt wel zeer duidelijk bewezen door het feit dat het goederen vervoer van Tarvis aan de Italiaanse grens naar Wenen in hoofdzaak plaats heeft over Salzburg en Linz, via de ge ëlektrificeerde Westbahn, welke route ondanks de omweg van 130 kilometer, tooh voordeliger blijkt. Een geheel ge ëlektrificeerde Südbahn zal niet alleen een einde maken aan de huidige voor haar zo beschamende toestand, maar bovendien de positie van Oostenrijk als transitoland verbeteren. Algemeen wordt aangenomen dat de Oostenrijkse spoor wegen binnenkort met hun moderne Süd'bahn een sterke concurrentie zullen gaan betekenen op de rou'te Italië-Hon- garije-Tsjecho-Slowakije. Bovendien zal de elektrificatie van de bovengenoemde trajecten in Karinthië, die langs het groen-'blauwe water van de Wörthersee en de Ossiachtersee voeren en eveneens deel uitmaken van de Südbahn, stellig het vreemdelingenverkeer in deze met natuurschoon gezegende provincie nog doen toenemen. Een waar feest iEen treinreis door dit land is immers een waar feest, want 'het sterk afwisse lende landschap heeft de reiziger zeer veel te bieden en stelt hem 'telkens voor nieuwe verrassingen. Heuvels, weiden en bossen, overgo ten met gouden herfsttinten, schuiven langzaam voorbij en wijken voor een dal, waarin aan een doorzichtig riviertje een schilderachtig dorp ligt. Even later zal men datzelfde dorpje nog eens zien, nu uit een andere hoek Het nieuwe dubbele station te Wenen. Op de voorgrond de hoofd hal, 86 meter lang, daarachter de perrons voor de treinen naar het oosten. Rechts de perrons met ver bindingen naar het zuiden. en het blykt inmiddels al diep ge zonken. Kale, vaal-gele steenklompen wed ijveren met elkaar in hogte. Op een ervan ziet men de resten van een oude burcht, waarachter een schran dere zakenman een modern hotel heeft laten bouwen. En de trein da vert verder, over oerdegelijke bruggen en viadukten, waarvan de pijlers, uit natuursteen opgetrokken, in diepe af gronden rusten, door duistere tunnels, die een schril contrast vormen met de diepblauwe hemel van zoëven. OEGSTGEES7 UNIFORME VUILNISEMMERS Daar de gang van zaken bij het inge- bruik nemen van de roltrommelauto en de uniforme vuilnisemmers niet alge meen bekend schijnt te zijn, zij opge merkt dat de nieuwe werkwijze wordt toegepast aan het eind van de volgende maand. Binnenkort worden dan ook de emmers aan de bewoners uitgereikt. Zij ontvangen deze kosteloos. Het ligt in de bedoeling dat de emmers tien jaar meegaan. Normaal onderhoud komt voor gemeente-rekening. Evenwel dient men zorgvuldig met de emmers om te gaan want onderhoudskosten door on voorzichtig gebruik komen voor reke ning van de gebruiker. Het is niet mogelijk het huisvuil in de gehele gemeente volgens het nieuwe systeem te doen ophalen. Ten eerste zal het personeel van de gemeentewerken ervaring moeten opdoen, zodat na eni ge tijd precies bekeken kan worden wel ke delen van de gemeente met de nieu we auto bediend kunnen worden. Tij dens deze periode worden de nu in ge bruik zijnde auto's nog in dienst ge houden. Voorts zal ongetwijfeld blijken dat één roltrommelauto niet voldoende zal zijn, vandaar dat B. en W. in een nota van wijziging van de gemeentebe groting 1957 voorstellen een tweede auto te bestellen, welke in het najaar van 1957 in bedrijf kan worden geno men. De nieuwe werkwijze brengt mee dat er een verbodsbepaling is gemaakt vuil en afvalstoffen in een ander vaatwerk aan te bieden. Een afwijkende bepaling is ingesteld voor tuinafval, emballage of andere grove stoffen. Deze mogen mits behoorlijk samengebundeld wor den aangeboden zonder gebruikmaking van een vuilnisemmer. Wat betreft het schoonhouden der emmers dit moet door de eigenaar of gebruiker zelf ge beuren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Mirjam, dr. van N. Olivier en M. Kolderman; Anna H. P., dr. van P. H. van der Perk en A. C. Timmermans; Wou ter Gert. zn. van M. J. de Vogel en J. Stipter; Gerrie C., dr. van G. de Mooij en C. Kralt; Tristan E.. zn. van J. Krebbers en E. Comelissens; Theodorus, zn. van E. A. van Kampen en J. M. C. Briér; Corne lls L., zn. van A. A. Benitvelzen en Th. A. C. Schoo. Ondertrouwd: H. A. Robbers. 26 jr. en A. de Nie. 21 Jr.; H. Busé. 31 Jr. en G. S. Drenth, 22 Jr. Getrouwd: H. H. W. Borghardt en D. As ma. Overleden: C. W. Splinter, 63 Jr.; W. van Riet, 86 Jr. Militaire order Het maken van een laboratorium te Oegstgeest heeft het ministerie van Oorlog en Marine opge dragen aan het Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid, alhier, voor de som van f. 862.800.—. VALKENBURG GEREF. KERKEN (ART. 31) BEROEPEN DS. D. DEDDENS De Geref. kerken fart. 31) van Valken burg en Oegstgeest hebben een beroep uitgebracht op ds. D. Deddens van Wet- singe-Sauwerd. Ds. Deddens is geboren in 1923. Wetsinge-Sauwerd is zijn eerste gemeente waar hij staat sinds 11 sep tember 1949. De kerken van Valkenburg en Oegstgeest vormen een nieuwe com binatie. Katwijk waar ds. v. d. Kwast onlangs vertrok zal nu zelfstandig een beroep uitbrengen. WASSENAAR Filmavond van 't Nut 'N Waiibena is de naam van de film welke gisteren op de eerste Nutsavond in het Verenigingsgebouw door de heer P. Creutzberg werd vertoond. De voorzitter, mr. R. de Bruyn, opende met een welkom, waarna hij de aan wezigen een overzicht gaf van de be langrijke groei van het departement Wassenaar, niet alleen wat betreft het ledental, maar ook ten aanzien van de Nutsavonden, de bibliotheken voor oud en jong en de Nutssofhool. Het woord was vervolgens aan de heef Creutzberg, die op een sollicitatie schreef en in plaats van in Zuid-Amerika. zoals hij verwachtte, in Sierra Leone terecht kwam. meer bepaaldelijk in Freetown. Hij vertelde in zijn inleiding over dit kleine plekje in het grote Afrika allerlei bijzonderheden, o.a. dat men de in Katwijk aangevoerde bokking daar goed koper eet dan de ter plaatse gevangen vis. Hierna vertoonde hij een witzwart en een kleurenfilm, waarin zijn huis jongen Kamare als hoofdpersoon op treedt. BROMFIETSER TEGEN BOOM Doordat de dynamo tussen de spaken van het voorwiel kwam reed de 25-jarige Th. van der Drift alhier op de Backers- hagenlaan met zijn bromfiets tegen een boom, waardoor hij een flinke wond aan zijn hoofd boven het rechteroog opliep. Hij werd naar zijn woning vervoerd. ALPHEN J. Sprey overleden In de ouderdom van 67 jaar is in de afgelopen nacht in zijn woning in De Hoorn overleden de heer J. Sprey Thzn., in leven mede-directeur van de houthandel Sprey en oud-wethouder en loco-burgemeester der gemeente Alphen. Na de oorlog, toen eigenlijk alleen de gemeentesecretaris, mr. Helmstrijd, de gemeente bestuurde, wist deze zich te verzekeren van de medewerking van de heer Sprey. die hij tot wethouder be noemde. Onder voorzitterschap van de heer Sprey werd ook de nood-gemeente raad samengesteld en geïnstalleerd. Ge ruime tijd trad de heer Sprey toen op als loco-burgemeester, tot de benoeming van dr. Schokking als burgemeester. Vrij kort daarop heeft de thans overledene om gezondheidsredenen bedankt voor het raadslidmaatschap en werd toen in het college opgevolgd door de heer J. v. d. Berg. De heer Sprey was lid van de CH.U. AUTOBUS ERNSTIG BESCHADIGD Toen gisteravond omstreeks 7 uur de bestuurder van een Citosa-autobus bij het wegrijden van de nieuwe halteplaats voor het spoorwegstation geen voldoende acht sloeg op een voor hem van rechts aankomende vrachtauto, bleek een aan rijding niet meer te voorkomen. De autobus werd door een haak van de vrachtauto aan de rechtervoorzijde ernstig beschadigd, terwijl ook de vrachtauto er niet zonder schade af kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Laatote Berichten Herstel drainage „Alphia" - terrein Mede naar aanleiding van onze pu- blikaties in ons blad van maandag j.l. inzake de toestand van het hoofdter rein van de v.v. „Alphia" aan de Heul, hebben gisteren de directeur van ge meentewerken, de heer J. L. v. d. Vliet, en de adj.-directeur, de heer A. Kor- ver, een onderzoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van de deplo rabele toestand waarin dit terrein zich momenteel bevindt. Men is hierbij tot de conclusie geko men, dat de drainage op sommige plaat sen in het hoofdterrein ernstig verzakt is, dat het gehele terrein aan de zijde van de ARC-velden enkele tientallen centimeters lager ligt dan aan de kan tine-zijde en tot slot, dat de afwatering naar de wetering op meerdere plaatsen verstopt is, waarschijnlijk door auto verkeer. In ieder geval zijn hedenmorgen en kele gemeentewerklieden begonnen met het doorsteken van de afvoerpijpen en het vrijmaken van deze pijpen naar de wetering. Het ziet er echter naar uit, dat een gedeeltelijke egalisering van het terrein toch niet is te voorkomen. Waar Alphia dan tijdelijk haar thuiswedstrijden zal moeten spelen is een vraag, waarop nog moeilijk een antwoord te geven is. Dodelijk verkeersongeval in Noordwijkerhout In Noordwijkerhout is gisteravond een verkeersongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 68-jarige caféhouder K. Seijerling. De heer Seijerling liet te gen tien uur zijn hond uit voor zijn wo ning aan de Herenweg. Daarbij werd hij aangereden door een automobilist uit Noordwijkerhout. Het slachtoffer werd zwaar gewond en overleed ter plaatse. „Willempje" vierde vrijheid met een nieuwe inbraak De Haagse politie heeft nadere bij zonderheden verstrekt over de weder waardigheden van „Willempje", de 30- jarige terrazzo werker uit Heerlen, die enige dagen geleden ontsnapte uit de Dr. van der Hoevenkliniek in Utrecht en gisteren weer werd gearresteerd. Voor de 500 gulden, die de man uit de kliniek meenam bij zijn uitbraak heeft hij zich te Amsterdam een complete kampeeruitrusting aangeschaft, waar mee hij in Oosterbeek is gaan kamperen. Hij liet de kampeeruitrusting daar ach ter en begaf zich naar Den Haag en wel naar de woning van de Amerikaanse ambassadeur aan de Tobias Asserlaan, waar hij vroeger al eens had ingebroken. Toen hij zag, dat de lichten daar nog brandden, ging hij in de tuin een dutje doen. Zodra hij bij zijn ontwaken zag. dat de ambassade in duisternis was ge huld, verschafte de man zich toegang tot de woning en nam een aantal kle dingstukken weg. Toevallig vond hij de sleutels van de privé-auto van de am bassadeur, spoedde zich naar de garage, duwde de auto naar buiten, startte en reed weg in de richting Rotterdam. Toen hij wilde tanken, bemerkte hij, dat hij zijn portefeuille miste. Hij gaf daar om de tankhouder het reservewiel in onderpand en reed terug naar Den Haag Daar ging hij onmiddellijk naar de ga rage van de ambassadeur terug, waar hij zijn portefeuille vond. alsmede de daar achtergelaten aktentas met alarm pistool. Hij zette toen weer koers in de richting Oosterbeek, maar botste bij het paleis Soestdijk zo hevig tegen een boom, dat het motorblok scheurde. De man is een bekende van de poli tie. Hij gaat er prat op 92 inbraken te hebben gepleegd. In 1953 is hij de bet geweest aan de inbraak in de Volkskredietbank te Heerlen, waar hij een kantoorbediende knevelde. De heer Th. C. Geudeker overleden Oud-vo<yzitter Meelcentrale In de ouderdom van 75 jaar is te Den Haag overleden de heer Th. C. Geu deker, oud-voorzitter van de Neder landse Meelcentrale. Kort voor de oorlog werd de heer Geudeker benoemd tot voorzitter van de Meelcentrale. Hij kreeg daarbij een le vendig aandeel in het complex van eco nomische verdedigingsmaatregelen, wel ke door de oorlogsomstandigheden in Europa nodig werden. De Nederlandse Meelcentrale werd in verband met het oprichten van de Wol- tersomse organisaties in liquidatie ge bracht. Dit geschiedde op 1 april 1942. waarna de heer Geudeker tot 1 januari 1944 belast werd met de liquidatie als enig bestuurder van deze Stichting op trad. Inmiddels bleef hij bestuurslid van twee bedrijfschappen en algemeen ad viseur van het bedrijfschap voor ak- kerbouwprodukten. thans hoofdpro- duktschap. In opdracht van dit hoofd bedrijfschap schreef hij de geschiedenis van de Meelcentrale en daarbij van vele organisatorische onderwerpen in de agrarische sector. De heer Geudeker heeft na 49 jaar in 's lands dienst gestaan te hebben in ok tober van 1949 afscheid uit zijn vele functies genomen. LISSE AUTO SLIPTE Een inwoonster van Lisse reed met haar auto op de Hereweg, richting Haarlem, met een snelheid van circa 70 km per uur toen zij hard moest rem men voor een motorrijder. Hierdoor slipte de wagen en vloog, na enkele ma len rondgetold te hebben, tegen een stenen paal en een ijzeren hek van de fa. gebrs. Driehuizen. Paal en hek wer den vernield evenals de zijkant van de auto, die weggesleept moest worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verzekering dekt de schade. NOORDW1JK KIND LIEP TEGEN AUTO Gistermiddag stak het 4-jarig doch tertje van de fam. Rotteveel op de Wil- helminastraat achter een stilstaande auto om de weg over en liep pardoes tegen een juist naderende auto op. Het kind werd door het linkerspatbord van het voertuig gegrepen en een meter meegesleurd. Het meisje ;reeg een lichte hersen schudding en is naar de ouderlijke woning overgebracht. Dokter Mulder verleende geneeskundige hulp. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 oktober. Leldse Ooöp. Groente- en Fruitveiling. Per 100 kg: Appelen 1129, druiven 109116, andijvie 818, augurken 44107, pronk bonen 76 —70. snijbonen 98127. spekbonen 33 69, stambonen 75146, stokbonen 106 140. Chinese kool 1021, postelein 1047. prei 1015, spinazie 2355, spruiten A 1876, idem B 1846, komkommers 11 15, tomaten A 2758. Idem B 3256. id. C 2937, idem CC 20. idem bonken 27, uien Picklers 13.60, idem drielingen 18.50, idem middelfijn 16.6016.70, idem mlddelgrof 16.30—16.60, witlof 77—128. Per 100 stuks: Bloemkool A 3863, idem B 1643. idem C 1017. komkommers A 1431, idem B 9—21. idem C 3—16. sla A 3—9. Per 100 bos: Bleekselderie 1540. bospeen 2431. peterselie 27. selderie 59. BOSKOOP, 10 oktober. Bloemenveiling. Rozen, gr .bloemig, 20 stuks: Mad. Butter fly 1.702.60, Duisburg 1.50—1.90. Mm. Jules Bouché 4.40. Pechthold 1.00—2.40. Rosalandia 1.101.30. Parel van Aalsmeer 1.40—2.60. Better Times 1.80—3.00. Vler- landen 2.60—4.00. Hadley 4.20. Edith Helen 4.20. Gemengde rozen 6090. Baby rozen. 10 stuks: Sweetheart 1 002.20. Ingar Olsson 1.50, White Sweetheart 70, Else Poulsen 35, Red Pompadour 2.30 2.00, Juweeltjes 701.00, Wolfs Glorie 70 80. Gloria Mundl 1.20, Plnocchlo 75 1.20. Diversen 10 stuks: PlumosagToen 55 70, Asters 16, Chrysanten in soorten, gr.- bloemlg 2.302.70, idem kl.bloemig, le kw. 1.101.50, idem 2e kw. 6495. tros- Chrysanten in soorten, le kw. 5777. ld. 2e kw. 3543, Pernettyatakken. gemengde bes 751.70, idem witte bes 1.90, Sneeuw- bestakken 3344, Dahlia's in soorten 22 26, Clematis Durandii 751.20. Herfst- asters 19, Anjers, rood 1.50. gemengd 85, Blauwe distels 57, Physalis Francetti 70 1.05, Heester takken met rode bes, per tak, le kw. 50. ld. 2e kw. 2436. KATWIJK AAN DEN RLJN. 10 oktober. Groenteveiling. Bloemkool A 3659, id. B 1930 idem C 1018, bospeen 1739, waspeen A 2034, idem B 1223. rode kool 1221. gele kool 1921, groene kool 1016, selderie 5.806.70, peterselie 5.00 5.10. krulpeterselie 6.706.90, kroten A 3.10—3.30. idem B 1.10—2.00, uien 14—18, andilvle 812. prinsessenbonen 78108, komkommers 1921, sla 36. spinazie 615, tomaten A 2930, idem B 3436. idem C 20—24. VOORHOUT SNELTREIN REED DOOR OPEN BOMEN Als aanvulling op ons bericht van gis teren vermelden wij nog dat het slacht offer mevr. Plasmeyer, wonende 's Gra- vendamse weg er betrekkelijk goed is afgekomen. Zij liep een gekneusde voet. ontvellingen en een zenuwshock op. De treinenloop lag ongeveer een half uur stil. Ook het verkeer ondervond aan zienlijke vertaging, ook bij de overweg station Noordwijkerhout omdat daar de bomen gesloten bleven. Technisch personeel repareerde de alarminstallatie, welke dezelfde middag nog gereed kwam. Gouden dag treilervloot' Twee treilers, Vios LJm. 24 en Amster dam LJm. 28, één logger en vijf kotters zorgden er woensdag voor, dat de IJ mui- dense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 3.660 kisten verse vis en 50 kilo tongen. Er waren 40 kisten schelvis, 50 kisten wijting, 15 kisten gul en kabeljuw, 15 kisten koolvis, 3.000 kis ten verse haring, 330 kisten makreel en 210 kisten diversen. De vangsten werden in de markt uit stekend gehonoreerd. Het was zelfs een .gouden dag" voor de treilervloot. De Amsterdam IJm. 28 besomde dik f 50.000, een besomming, die als een hoog reoord in de geschiedenis van de IJmuidense visserij zal worden geboekstaafd. De Vios IJm. 24 moest het met f42.000 doen! De kotter Mercator LJm. 19 zorgde laat op de dag nog voor 150 kisten verse haring. Het. schip kwam met 650 kisten verse haring binnen, waarvan 150-op het dek, die uiteraard onmiddellijk moesten worden gelost. Voor de donderdagmarkt zorgt de Mercator IJm. 19 dus voor 500 kisten verse haring. De Curasao LJm. 79 kwam binnen met 1050 kisten verse haring van de westkust en de Elie LJm. 32 kwam naar huis met 870 kisten verse vis, waar van 300 kisten schelvis. Er werd ook ge rekend op de Deining Kw. 8, die in één dag om de Noord 1000 kisten verse ha ring en makreel heeft gevangen. Trou wens, ook de Mercator IJm. 19 heeft de buit in één dag binnengehaald. Het was het voornaamste feit van be tekenis in het nieuws uit zee, dat de ha ringvisserij plotseling om de Noord op 59 graden noorderbreedte aan de noord westkant van de Vikingbank op gang gekomen is. De treilers vingen gemid deld 500 tot 1000 kisten haring en ma kreel per etmaal. Langs de westkust was het schraal. De Dirkje Ro. 53 meldde slechts een dagvangst van 150 manden haring. Op het Zand werd nog minder gevangen: 80 tot 100 manden per etmaal. Langs de kust vingen de schepen 60 tot 90 kilo tongen en 12 tot 15 manden schol per etmaal. ROELOFARENDSVEEN10 oktober. Bloemenveiling. Anemonen 3554, fresia's 781.00, TroschrysantenSblrly 3548, Chatsworth 3249, Beryl 3959, Norman die 3949, Horwood 4777, Ohartity 25 38, Oldland Sceptrl 5368. Ronald 5762. Bright Eye 2632. Salamander 4466, Precose 3268 per bos; idem geplozent Crimson Champion 712. Southdown Pink 14—19, Perfection 1416, Mllleredale 8— 12, Migoll 7—10, Gift 8—11. Day Dream 69. Fred Yule 12—14, Silvia 69. Vis count 810. Am. Anjers 1630 per stuk. RO ELOF ABENDS VEEN10 oktober. Groenteveiling. Kropsla 3.0010.00, an dijvie 10.0017.00, bloemkool 12.0020 00. groene kool 18.00—19.00. snijbonen 111.00 —113.00, pronkbonén 42.0055.00. tomaten A 73.00—87.00. Idem B 82.00—90 00. id. C 63.00—84.00. Idem CC 20.0008.00. aard beien 1.04 per doos. augurken A 150.00 idem B 130.00. Idem C 100.00, Idem D 100.00, Idem DA 100.00, Idem E 82.00. idem CD 95.00, Idem afw. 42.00 per 100 kg. RIJNSBURG, 10 oktober. Bloemen veiling Flora. Tros Chrysanten: Horwood 60—75, Sblrly 4565. Normandie 5058. Eng. Bruin 50—60, Creme 4065. Sere nade 4050. Samaria 3846, Silvia 50 60. Babs 55—70. Filmster 6085. Septem ber 4048. Bunty 3848. Mosquito 28 32, Bright Eye 30—38. Fresia geel 60—80. wit 3042. alles per bos; Dahlia's, Gerry Hoek 180—210. Kocbelseo 110—180, Passe partout 140190, Lipoma 100140. Roem van Flora 200240. per 100, Am. Anjers: Sim rood 22—24, Elisabeth 20—23. Apollo 2124. Geplozen Chrysanten: Migoll 8 14. Mlllersdale 8—11. W. Hope 8—10. Silvia 10—12, S. Pink 1518. W. Diamond 11— 14. Horwood 811. Gemengde 912, Corona 911. aUes per stuk; Lelle's 17 19 per kelk, Flcales 40?5 per bos. Or- nithogalum 1315 per stuk. RIJNSBURG, 10 oktober. Bloemen- lust. Chrysanten: Horwood 6065, Wendy 3540, Mosquito 2530. Samaria 3540. Bright Eye 3542, Normandie 4555. Bunty 3844. Corona 4050. Chatsworth 30—35. Eng. Bruin 3540. Shlrly 35—40. Filmster 5060. Serenade 3642. Chry santen groot: D Dream 79. Mlgolle 69, Millersdale 810. W. Diamond 10—12, Silvia 810, Horwood 79, Dahlia Pom pon 90130, Gerry Hoek 180220, Purity 160180, Glorie van Heemstede 170190, Gele Grietjes 1822. Vlglstetla 5565, Elta 1418. Vuurpijlen 7—10, Climax 26 32. Enkel Aster-. 90130. Physalis 65 80. Zinnia 90120, Gladiolen 1824. TER AAR, 10 oktober. Groenteveiling. Kassnijbonen 0.93—1.19, idem stek 0.41— 0.66. snijbonen natuur 0.29, stamprlnses- senbonen 0.951.26, Idem stek 0.42. stok- prinsessenbonen B 0.700.74. spekbonen stek 0.37, witte pronkers 0.420.60, Idem B 0.220.36, idem stek 0.170.21. tomaten export A 0.760.86, Idem B 0.690.86. idem C 0.580.76, tomaten A 0.200.60. idem B 0.200.63, Idem C 0.200.42, ld. CC 0.200.27, Idem bonken 0.200.28. waspeen 0.180.30. Idem B 0.100.17. andijvie 0.070.16, uien 0.080 16, poste lein 0.160.20, spinazie 0.230.35, groene kool 0.160.18, savoye kool 0.160.21, rode kool 0.180.20, spruiten stek 0.1'5, knol rapen 0.05, alles per kg; sla 0.030 09. bloemkool A 0.29—0.48. Idem B 0.17—0.33. Idem C 0.100.16. komkommers 0.08 0.28, alles per stuk; bospeen 0.150.26. Idem B 0.11 per bos, augurken 0.170.32 per kilo. BEURSOVERZICHT Iets betere stemming Amsterdam, 11 oktober. De markt opende vanmiddag prijshou dend voor de meeste internationale soor ten en gaandeweg trokken de koersen nog iets aan. Een en ander werd in ver band gebracht met de betere stemming die zich gisteren tegen slot in New York openbaarde. Aku vormde echter een uit zondering. Het rayonbedrijf noteerde per saldo circa 4 punten lager. Dit was het gevolg van een publikatie van de Ame rican Enka over de in de eerste 9 maan den van dit jaar behaalde resultaten. Deze blijven namelijk aanzienlijk ten achter bij die van de overeenkomstige periode van het vorige boekjaar, t.w. een winst van 1,51 dollar per share tegen 3.83 dollar. Kon. Olie verbeterde per sal do 8 punten tot 824, Unilever avanceerde 3 punten. Op de Scheepvaartsector bleven de koersen in doorsnee onveranderd. Het zelfde geldt voor de cultuur af deling, waar de 3 prominente fondsen pas tegen slot een notering te zien gaven Aan delen Billiton werden ruim 3 punten hoger vernomen wegens de grote uitbrei dingsplannen in Suriname. Staatsfond sen wederom stil doch goed prijshou dend, terwijl de oonversielening 1947 op nieuw een verbetering te zien gaf. Van daag staat de inschrijving op f.3 mil joen 4V* obligaties ten laste van de gemeente Haarlem. De belangstelling, die niet overweldigend was, werd bevre digend genoemd. WISSELKOERSEN Aims ter dam, 11 okt. Londen 10.62% 10.63V4, New York 3.82%—3.83. Mon treal 3.92 H—3.93ft, Parijs 1.0817%— 1.0827Brussel 7.61 V4—7.61%. Frank furt 90.83%—«0.88%, Zürich 86.90—86 95, Zurich (vt. francs) 89.29%89 34%, Stockholm 73.50%—73.55%. Kopenhagen 54.97%55.02%, Oslo 53.15%—53.20%, Milaan 60.65%—60.70%. Beurs van Amsterdam Donderdag 11 oktober ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl88% Ned '51 3% 94 94 Ned '53 (3%) 92ft, 92% Ned '56 3% 9111 92 Ned '48 3V4 87% 87% Ned '54 3% 88% 88% Ned '55 3% 88% 88% Ned '55 n 3 89% 89% Ned '47 3% (3) 90ft 90% Ned. "37 3 88 88 Dollarlng '47 3 95 95ft Investeringscert. 3 92% 92 Ned. 62-64 3 92% 92ft Indië A3 91» 91% Grootboek '46 3 88% - ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 48% 48% Nat Handelsbank 114 114% Ned Handelsmij. 188 187 AKU 251% 248% Philips 287% 288% Unilever402% 405% Wilton Feyenoord 329% 327% Biliton 2de r232 236 Kon Olie (f 50.—) 408 Kon. Olie 816% 823% Amst Rubber 75^ 75 Holl Amer ÜJn 198 197% Kon N. Stoomboot180% 180% Ned Scheepv Unie 170% 170% H V-A99% 99 Java Oult55% 55 Dell Mij en (Ver.) 108% 107% Senemtoah68% 68% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% L 93% Den Haag 1937 1 3.. Leiden 1947 93% R'dam "37 I-III 3% 94% Industr Obligaties Philips Dollarlng *51 100% 100% Premieleningen 107% 105 A'dam '56 I 2% 97 96% A'dam '56 D 2% 102% 102% Eindhoven '54 2% 98% 98 Enschede '54 2% 93» 95% Den Haag '52 I 2% 107% 107 106 B 107 R'dam '52 I 2% 108% 108 Idem n 2% 108 108 Utrecht *52 2% 109% 109% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 236% 236 205% 203 Twentsche Bank 209 L 206% Industrie Ondernemingen Ned G. en Sp. fabr 217 217 Kon. Ned. Grofsm. 115% 115% Rott. Droogdok Mij. 616 615 Tieleman en Dros 12% 12% Handelsondernemingen Borneo Sum. H. Mij. 79 85 100% 100 Diversen 287% 287% I Ned Mij Walv.vrt. 71% 71% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 22% 22% Amerik. fondsen 79% 81% Shell Oil Comp 90% 82% exd. Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 10/10 Holl Constructie 414 415 Ing our v Bouwnyv Int Kunststofl Ind 57% 58% Kon Ned Edeimet 70 Pref wa idem 70% 70% lextiel Geor v Wijk 80GB 80B Leidsche Wolsplnn 335L Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr 474 Ver Touwfabrleker. 169 169 Wemlnk*8 Betonm 94GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9