Met dood van Ma Braun halve eeuw zwemsport afgesloten Amerika huldigt volkskapitalisme DEMOCRATISCH VERKIEZINGEN SUCCES BIJ IN ALASKA Hoe denkt Moskou zieh de Duitse eenheid, vragen de Grote Drie 95ste jaargang Donderdag 11 oktober 1956 Vierde blad No. 28957 „Mijn mooiste herinnering...? Een kussen...!" (Van een medewerker) Dinsdagavond om 11 uur is, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edi ties meldden, in het Bergweg ziekenhuis te Rotterdam op 74-jarige leeftijd over leden Ma Braun. De dood van Ma Braun is niet alleen een nationale, maar een internationale gebeurtenis. Want overal waar gezwommen wordt, van Rotterdam tot Sappemeer, van New York tot Yokohama, van Londen tot Berlijn was haar naam bekend. Dat Nederland in de zwemsport zo'n belangrijke rol gespeeld heeft en nog altijd speelt, is voor geen gering gedeelte aan haar te danken. We kennen nu een Jan Stender, een Dries Peute en andere zwem t rainers en jtrainsters. maar er is een tijd geweest, dat de naam van Ma Braun uniek was in Nederland. Dat was nu bijna vijftig jaar geleden, toen zij eerst met Marie Baron en later met „zus", haar dochter furore begon te maken. Bij de Olympi sche Spelen 1924 in Parijs stond zij al langs de kant om Marie Baron aan te moedigen. Marie Baron die de snelste was op de 200 meter schoolslag, doch werd gediskwalificeerd omdat zij een •keerpunt miste. Met haar dochter had Ma Braun meer succes, want zij werd in 1928. de Olympische Spelen van Am- isterdam. Olympisch kampioene op de 100 meter rugslag. En de records, die sus Braun heeft gehad, waren niet aan twee handen af te tellen. 1 in 1936 had Ma Braun weer een Olympische kampioene, Rie Mastenbroek op de 400 meter vrije slag. Hoe Ma jBraun de geestelijke moeder is geweest van dit kampioenschap heeft zij mij nog tens als volgt verteld. LEUGENTJE OM BESTWIL Een paar dagen voor de wedstrijd wa xen we samen, Rie en ik - vertelde Ma Braun - getuige van de training van miss Campbell, de gevaarlijkste concur rente. We stonden samen naar haar te kijken, hoe ze snel en soepel door het kater ging en Rie vroeg: neem nou eens lijd van haai* op. ik wil weten of zij harder gaat dan ik. „Ik voelde er niets Voor. Ik had een hekel aan zwemmen jfegen het horloge, omdat er niets door bewezen wordt. Bovendien vond ik het tasportief tegenover de Amerikaanse. Maar goed. ik liet me verleiden door Rie lén toen het gebeurd was kreeg ik de kchok van m'n leven. Campbell had de Vijftig meter gezwommen in 28 secon denIk vertelde het tegen Rie, die toen niet eerder tevreden was voordat ik bok bij haar met de horloge in de hand hng staan. En toen kreeg ik nog eens een schok, want Rie deed over dezelfde Ifstand vier seconden langer. „Nou, Vroeg Rie, toen ze het water uitklom, - fat is mijn tijd? Wat moest ik doen. Slecht spel! In de Telegraaf lazen wij de volgende ritiek op het niet-uitzenden van de fielrenner Piet Steenvoorden naar de Hympische Spelen, een kritiek waarmee rij volledig kunnen instemmen: „Frans Mahn gaat naar Melbourne, lat is het nieuws, dat in de loop van insdag bekend werd en dat door de [ederlands sportwereld met grote in- temming is begroet. Maar op die vreug- le over het alsnog aanwijzen van de Ban. die bijna het slachtoffer was ge- gorden van de amatcurwaan van de OC-president Avery Brundage, werd egelijkertijd een domper gezet toen aan iet besluit van het NOC werd toege- oegd, dat Piet Steenvoorden nu moet buisblyven. Piet Steenvoorden werd in de olym- lische wielerploeg opgenomen, nadat Vans Mahn had verklaard niet zijn andtekening te zullen zetten onder de oen nog geldende olympische gelofte, raarin de ..Brundage-clausule" was op enomen. Per brief van 24 september ras Van Steenvoorden op de hoogte ge- Meld van zijn definitieve aanwijzing foor Melbourne. Hij liet zich inenten, hij liet zijn we- leldpas in orde maken en zich een •Ijmpisch pakje aanmeten. Hij was op "e hoogte van de pogingen om Frans lahn alsnog in de ploeg te laten opne- n, toen Brundage met zyn beruchte bakzeil haalde, maar hy heeft nooit innen vermoeden, dat men hem bij pogingen volkomen over het hoofd )u zien. Wanneer hij de mentaliteit van de Kederlandse sportleiders beter had ge pend, had hy dat eigenlijk wèl kunnen jermoeden De KNWU marchandeerde met het KOC en het NOC gaf toe. hoewel aan vankelijk was overeengekomen, dat de "iloeg zonder Mahn en met Steenvoorden inder geen voorwaarde zou worden ge- "ijzigd. Frans Mahn hoorde het nieuws insdagmorgen tijdens de training op de idionbaan; het is prettig en gemakke. t iemand goed nieuws te komen ver- Hen. maar niemand had de moed om iet Steenvoorden op de hoogte te bren- ?n. Hij moest 's avonds in de radio- itzending van het ANP vernemen, dat olympische poort voor hem, de defini- ■f aangewezene, gesloten zou blijven. De uitzending van Mahn juichen wij, Manks alles. toe. Maar voor de wijze, •aarop de KNWU Steenvoorden in de peek heeft gelaten en verraden, hebben fij maar één woord: SCHANDE!" Als ik haar de waarheid vertelde, zou zij er nog veel erger van onder de in druk komen dan ik. Daarom verzon ik een leugentje om bestwil. - Het ging prachtig hoor. zei ik - je ligt maar één seconde achter op Campbell. Rie in d'r sas, maar ik heb er een slapeloze nacht van gehad. En voor niets!! Want Rie is toch één geworden op de 400 me ter. Waarmee ik maar zeggen wil. dat redeneren en speculeren niets te bete kenen hebben, omdat er in de wedstrijd zelf factoren meespreken, die niet van tevoren te berekenen zijn. COMEBACK NA DE OORLOG Toen de oorlog voorbij was dacht Ma Braun, dat haar rol op het zwemtoneel was uitgespeeld, maar met haar vitali teit kon zij toch niet wegblijven uit. het zwembad. Irma Schuhmacher plukte hiervan de vruchten. Op een leeftijd, dat voor zwemsters de carrière meestal reeds is afgesloten, werd zij in 1950 in Wenen Europees kampioene op de hon derd meter vrije slag in 1.06.4 en twee de op de 400 meter. Dat beloofde het beste voor de Olympische Spelen twee jaar later in Helsinki, maar daar is het op een teleurstelling uitgedraaid. Ma was er ook zelf niet bij. Na 1952 liet Ma Braun haar geliefde sport nog niet in de steek. Zij nam de training over van Joke de Korte, de rug- slagzwemster, die maar niet uit de scha duw van Geertje Wielema weg kon ko men en kreeg in Jopie van Alphen een nieuw zwemsterretje. dat onder haar leiding snel opkwam aan het firmament. Dat beide meisjes met de Olympische ploeg naar Metlbourne gaan hebben zij voor geen gering gedeelte aan Ma Braun te danken. AANBIEDINGEN UIT HET BUITENLAND Vaak heeft Ma Braun aanbiedingen gehad om in het buitenland te komen trainen, dikwijls zeer verlokkende aan biedingen, doch om het gewin in de sport was het haar niet te doen. Zij had genoeg aan de sport zelf. Eer en roem voor het vaderland waren haar hoogste idealen. - Je doet het niet voor jezelf, je doet het voor de naam van je land!" was haar slogan, die op de meisjes nooit zonder uitwerking bleef. Een zo sterke persoonlijkheid als Ma Braun moest wel vaak in botsing komen. De strijd met Jan Stender ligt nog vers in het geheugen. Maar allen, dié de zwemsport een warm hart toedragen, zullen toegeven dat Ma Braun voor deze sport onvergetelijk werk heeft gedaan. HAAR MOOISTE HERINNERING Ik heb Ma Braun eens gevraagd wat haar mooiste herinnering was aan alles Surinaamse spil voor Elinkwijk Humphrey Mynals, de beste spil die In de laatste jaren op de Surinaamse voetbalvelden is verschenen, vertrekt op 17 oktober per boot naar Nederland, waar hjj voor het Utrechtse Elinkwijk zal gaan spelen. De lange Mtfnals. die in december 26 jaar wordt, is aanvoer der van de Surinaamse kampioensclub Robin Hood. He vorige jaar is hij gedurende zes maanden voor de Braziliaanse club „America" in Belem uitgekomen. Een langdurig contract, dat hem door ver scheidene Braziliaanse clubs werd aan geboden, heeft hij geweigerd. Het contact tussen Elinkwijk en Mijnals werd gelegd door de predikant ds. Graafland, die onlangs naar Neder land terugkeerde, na zich in Suriname met jeugdwerk te hebben beziggehou den. In het dagelijks leven is Mijnals monteur. Het ligt in de bedoeling, dat hij ook in Nederland dit beroep zal blijven uitoefenen. Eerherstel veer Hitiers „Georgische bataljon"? Het Georgische blad „Zaria Wostoka' heeft in het nummer van 6 oktober, dat woensdag in Moskou is ontvangen, de leden van Hitiers „Georgisch bataljon' dat tegen het einde van de oorlog op het Nederlandse eiland Texel tegen de Duitsers in opstand kwam „vurige Sov jet-patriotten" genoemd. Het bataljon werd in 1943 gevormd uit Sovjetrussische krijgsgevangenen van Georgische afkomst. Het maakte deel uit van de Duitse bezettingstroepen in Frankrijk en Nederland. Door vorming van .nationale forma ties" hoopten de Duitsers de broeder schap van de volkeren van de Sovjet- Unie te ondermijnen. Maar de vijand vergiste zich. Van de eerste dagen van zijn bestaan af, ging het bataljon de weg van het verzet op. De schrijver van het artikel, Swerdlln, erkende, dat „het bataljon een weg vol verwikkelingen en tegenstrijdigheden had gevolgd voordat het onsterfelijke roem verwierf in de gevechten tegen de Duitsers op het eiland Texel". Rede president Newyorkse beurs: Beleggingen naar risicodragende sector; volste vertrouwen in zonnige toekomst De Amsterdamse effectenbeurs is gis termiddag verrast met een bezoek van de heer Keith Funston, president van de Newyorkse beurs, tijdens diens rondreis door Europa. Zijn eerste schreden richtte hij naar de hoek van Kon. Olie, welk fonds, zoals bekend, sinds medio 1954 oo k op de beurs van New York wordt ver handeld. 's Middags heeft de Amerikaanse beurspresident tijdens een besloten receptie voor leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel het woord ge. voerd over „Public Activities" van de Newyorkse effectenbeurs. Vandaag sprak hij tijdens een lunch van de American Businessman's Club over: „Amerika huldigt het volkskapitalisme". Hiermede bedoelde hij een ontwikke ling in de Amerikaanse economie, die berust op de beleggingen van enige mil joenen Amerikanen over een tijdvak van vele jaren. De beleggingen in aandelen van deze spaarders uit de gemiddelde en lagere inkomensklassen zijn een factor van betekenis geworden in de econo mische machtsverhoudingen. In toene mend aantal zijn deze groepen n.l. de stemgerechtigde aandeelhouders gewor den van Amerikaanse vennootschappen. Deze ontwikkeling, aldus spreker, kan het middel worden tot bereiking van het doel n.l. de winsten op brede schaal onder de bevolking te verdelen. Zo ge- wat zij heeft mee gemaakt. Onwillekeu rig volgde ik haar blik. die door de ka mer gleed van het kleine, gezellige huis je in Hillegersberg, waar zij vele jaren heeft gewoond, dicht in de buurt van haar dochter. Ten slotte bleef haar blik rusten op een kussen dat op de canapé lag en waarop de namen geborduurd stonden: Rie Mastenbroek. Willy den Ouden, Jo Selbach en Tini Wagner. De estafetteploeg, die in 1936 de gouden medaille won. - Dat is mijn mooiste herinnering, zei Ma Braun, - omdat het hier niet ging om de persoonlijke eer, maar om de eer van ons vaderland Geertje Wielema wendt zich tot NOC Kansen bij nationale kampioenschappen waren niet gelijk Naar "bekend is Geertje Wielema van de Hilversumse Zwemclub opgenomen in de Olympisch ploeg voor Melbourne, waarbij zij ingeschreven staat voor de 100 meter vrye slag. Geertje Wielema heeft enkele weken geleden tijdens de nationale kampioenschappen ook een poging gedaan "m voor de 100 meter rugslag in aanmerking te komen, maar werd daarbij verslagen door Jopie van Alphen, Joke de Korte en Lenie de Nijs. Later bleek, dat Lenie de Nijs toentertijd nog niet de voorgeschreven inentingen had gehad. Geertje Wielema evenwel had zich daaraan onderworpen en zij twfls 2000 iaar v Chr menin Babylon eeow NIETS NIEUWS ONUtK Uk ZUN npner reeds door de regering vast- gestelde lonen duizenden |aren v verrichtte men reeds operaties PAARDESPORT Nieuwe startmethode bij draverijen Het is thans zeker dat tijdens de twee landenwedstrijd voor dravers Nederland- België-Duitsland, welke zondag a.s. op Duindigt wordt gehouden, voor de eer ste maal in Nederland bij de starf ge bruik zal worden gemaakt van een start auto, welke voor deze gelegenheid ter beschikking wordt gesteld door de West- deutsche Traber Zucht-und Rennver- ein. De wagen heeft twee vleugels van elk 8 meter lang. Deze auto wordt 200 meter voor de start met uitgeklapte vleu gels neergezet, waarachter zich de paar den formeren. Het tempo van de auto wordt gedurende deze 200 meter voor de start langzaam maar zeker opgevoerd zodat wanneer de startlijn is bereikt, zowel auto als paarden hun topsnelheid hebben bereikt. De vleugels van de auto worden dan diohtgeklapt, terwijl het voertuig dat dan een hogere snelheid zal moeten hebben dan de paarden de baan verlaat. Bij de stichting Nederlandse Draf- en Rensport bestaan plannen, welke reeds in een ver gevorderd stadium verkeren, in de toekomst eveneens met een derge lijke startauto te gaan werken bij wed strijden. Courses Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: VW-prijs: 1. Victory Queen (P. A. Strooper) (1.35.2); 2. Violetta D.; 3. Va lencia. Tot.: w. f 2.80, pi. fl.20, fl.90, f 1.30, cov. f 6.80, gek. 113.40. Studip-prijs: 1. Uiltje S. (J. Wagenaar) (1.35.4); 2. Unicum Hanover;; 3. SandTa. Tot.: w. f 2, pi. f 1.50. f5.10, cov. f9.40. gek. f 12.20. Architectuur-prijs: 1. Uranus Koff (W. Bylsma) (1.32.3); 2. Toekan S.; 3. Sylvia Hanover. Tot.: w. f2.40. pi. fl.20. f 1.10, f 1.20. cov. f 4.30. gek. f 7. Plantsoenen-prijs: 1. Promotor O. (L. van Hulssteden) (1.28.3); 2. Truely Hol- landla; 3. Raffles. Tot.: w. f 13.20 (stal), pl. f6. f2.70. f8.80. cov. f5.70. gek. f6. Raadhuisprljs. voor amateurs: 1. Tlzian (L. J. van Harllngen) (1.27.1); 2. Rosa- munde; 3. Oddity. Tot.: w. f3.30. pl. f 1.40, f 1.70. f 1.80. cov. f7.10. gek. f330. Jachthaven-prijs: 1. Our Volann (J. Hof) (1. 23.3); 2. Qlga Pluto; 3. Nelson. Tot.: w. f3.90. pl. f 1.40, f 1.10. f2.10. cov. f3.40. gek. f7.30. Sportparkprijs: 1. Rio Rita (J. van Dooyeweerd) (1.28.1); 2. Reyland; 3. Reglna Spencer. Tot.: w. f4.20. pl. f 1.70, f 1.30. f 1.50, cov. f3.10, gek. f5.90. Totalisator-omzet f 74.288. stond op het standpunt, dat de selectie voor de 100 meter rugslag daardoor niet een strijd was geweest met gelijke kan sen. Zij heeft zich toen tot de sport- commissie en het bestuur van de KNZB gewend met het verzoek een nieuwe kans te krijgen om op de 100 meter rugslag uit te komen. De KNZB voelt hier niet voor en thans heeft de Hilversumse zwemster zich tot het Nederlands Olym pisch Comité gewend met eenzelfde ver zoek. Naar wij van de zijde van het NOC vernemen zal het bestuur zich nader over dit verzoek van Geertje Wielema beraden Leidse Schaakbond HET PROGRAMMA VOOR OKTOBER Wij meldden reeds de competitie-in deling van de Leidse Schaakbond voor het seizoen 19561957. Thans is ook het rooster opgemaakt en aan de deelne mende verenigingen bekend gemaakt. Voor oktober komen de volgende wed strijden aan de orde: le klasse: 23 oktober: Boskoop 1Al phen 1, LSG 3—LSG 4; 29 okt.: Phili- dor 1Bodegraven 1. 2de klasse A: 22 okt.: VTL 1—Bode graven 2, 23 okt.: Leiderdorp 1Caissa, 24 oktober: LeithenBoskoop 2. 2e klasse B: 23 okt.: Zwarte Pion 1 Warmond; 25 okt.: Katwijk 1Sassen- heito 1; 26 okt.: VriendenschaarSCL. 3e klasse A: 23 okt.: Roelofarendsveen Voorschoten 2: 24 okt Ter AarVTL 30 okt.: Boskoop 3LSG 5. 3e klasse B: 22 okt.: Oude Wetering Aarlanderveen. HazerswoudeLeider dorp 2; 24 okt.: SPW 2Alphen 3. 3e klasse C: 22 okt..: Philidor 3-Zwar te Pion 2, NZHLisse. Sportsplinters De jaarlijkse voetbalwedstrijd tus sen Racing Club de Paris en het Lon- dense Arsenal, voor de 25e maal te Pa rijs gespeeld, is geëindigd in een 43 overwinning voor de Engelsen. Bij de rust leidde Arsenal met 3—0. De rechts binnen van de „Gunners" Derek Tap- scott scoorde alle doelpunten voor zijn club. De landenwedstrijd UruguayAr gentinië. te Montevideo gespeeld, is ge ëindigd met een 21 zege van de gas ten. De ruststand was 11. De wedstrijd RBCRAC, voor de tweede ronde van het toernooi om de KNVB-beker, is geëindigd in een 10 zege voor RBC. Voor 6.000 toeschouwers is in het Oosterpark te Groningen een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de vertegen woordigende elftallen van Friesland en Groningen. De ontmoeting is geëindigd in een gelijk spel, 33. De New York Yankees hebben de World baseball series gewonnen door een 90 zege over de Brooklyn Dodgers in de zevende en beslissende wedstrijd. Vier wedstrijden eindigden in het voordeel van de Yankees: de derde, vierde, vijf de en zevende, en de eindstand werd 4—3. zien achtte hij de geleidelijke nastreving van dit „volkskapitalisme" een econo mische mijlpaal zonder weerga. Tegen 1966 zal de Nederlandse in dustrie haar totale vaste beleggingen met omstreeks 46Tc moeten hebben verhoogd, gemiddeld met f. 235 mil joen per jaar. Een dergelijke groei brengt enorme problemen met zich mee. De Nederlandse burger heeft ervaren, dat z.g. risicovrije spaargelden onder de druk der inflatie hun koop kracht niet altijd behouden. Dit zou er toe kunnen leiden, dat toenemende hoeveelheden kasmiddelen gaan vloei en naar beleggingen in de z.g. risico dragende sector. „Een over bredere lagen van de bevol king verdeeld aandelenbezit is een ster ke plant, die in democratische grond is geworteld", aldus spreker. Spreker gaf toe. dat een brede basis van aandelenbezit een onderwerp is, dat emotionele stormen kan ontketenen. Europeanen hebben immers, evenals vele Amerikanen, de financiële crisis van 1929 niet vergeten. Op de Newyorkse effecten beurs staat men daar als volgt tegen over: „Het is duidelijk, dat wij niet over de gave beschikken om de toekomst te voorspellen. Evenmin hebben wij een economie ontwikkeld, die voor goed ge vrijwaard is voor schokken, moeilijkhe den of perioden van aanpassing. Maar wy zyn er van overtuigd, dat wetenschappelijk onderzoek, grotere produktiviteit, en het verlangen van de mens naar meer materiele wel stand, factoren zijn die voor de eco nomische toekomst van de V.S. op lange termijn een zonnig beeld pro jecteren". Een ondernemende taxi-chauffeur in Chicago heeft in de rugleuning van de voorbank een televisieappa raat laten aanbrengen. Zijn passa giers behoeven nu niets van het televisieprogramma te missen! De heer Keith Funston besloot: „In onze vrije wereld gaan wy naar een toe komst, waarin wy het volste vertrou wen kunnen stellen. Er is voor ons allen in de toekomst iets groots te verrichten. Wij kunnen daarin slagen, indien wij ons tenvolle wijden aan de taak om de stroom van particulier kapitaal over de gehele wereld te doen aangroeien, en de vrfje economieen overal op aarde te ver sterken". in de staat Maine, eveneens een politie ke barometer, waar kort geleden de De mocratische gouverneur herkozen werd en een republikeinse afgevaardigde zijn zetel verloor. De drie westelijke machten, Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, hebben woensdag de Sovjetrussische regering opnieuw nota's doen toekomen over de Duitse hereniging. De Inhoud van de nota's Is in Moskou nog niet bekend gemaakt, maar men veronderstelt, dat de drie regeringen er haar instemming in betuigen met de Westduitse houding in deze kwestie, zoals die in de West- duitse nota aan de Russische regering van 7 september j.l. was uiteengezet. Op deze Westduitse nota heeft de Russische regering nog niet geantwoord. Westerse Steun aan Duitse Ook de Amerikaanse en Franse nota's wesTerse STeun aan gewagen van hoop op Russische mede- nota van heqin september werking aan de uitvoering van het Geneefse besluit en noemt de huidige De Britse regering dringt er in haar toestand „niet overeenkomend met de nota op aan het Russische gezichtspunt democratische idealen uiteen te zetten hoe men daadwerkelijk de Duitse hereniging kan bewerkstelli gen. waarover de regeringshoofden van Rusland, de Ver. Staten. Frankrijk en Groot-Brittannië het op de Geneefse conferentie van vorig jaar eens werden. Sedert dien is geen vooruitgang ge boekt ten opzichte van de Duitse her eniging. „De Britse regering hoopt dat de Sovjetrussische regering het Duitse memorandum in zorgvuldige overweging zal nemen en wil meedelen, hoe naar haar mening het besluit van de Grote Vier te Geneve kan worden uitgevoerd en de Duitse eenheid door vrije verkie zingen hersteld", aldus de Britse nota. Zoals Alaska stemt, stemt het hele land," juichen Stevensons aanhangers De Amerikaanse Democraten hebben bij verkiezingen in Alaska aanzienlijke successen behaald. Stevensons aanhangers zyn opgetogen, omdat het oude poli tieke spreekwoord zegt: „Zoals Alaska stemt, stemt het hele land". Stevenson verklaarde, dat sedert 1916 steeds de party, die de verkiezingen in oktober in Alaska won, ook de presidentsverkiezingen in november gewonnen heeft. De uit slag voorspelt een democratische overwinning op 6 november, zo meende hy. De voorzitter van de Republikeinse Party, Hall, hechtte echter geen bijzondere betekenis aan de verkiezingsuitslag in Alaska. Wij zullen in november winnen, dat blykt uit de opiniepeilingen, zei hjj. Vier jaar geleden wonnen Eisenhowers Republikeinen In 1952 wonnen de Republikeinen 21 van de 24 zetels van het Huis van afge vaardigden van Alaska. Volgens de jongste, nog niet volledige uitslagen is 1 1 de situatie nu precies omgekeerd. M|*|ttc Rppii lioprl De Democraten schijnen nu 21 zetels x x j. va te zullen veroveren mj c li Voor de Democraten is deze uitslag 11HBI* iiOFlOlK het beste nieuws sedert de verkiezingen en Washington Op uitnodiging van Admiraal Je rauld Wright, opperbevelhebber der geallieerde zeestrijdkrachtcn in de At lantische Oceaan en van de Am. Atlan. tische vloot, zal Prins Bernhard een driedaags bezoek brengen aan de ma rinebasis Norfolk. Aan boord van het modernste, 60.000 ton metende vlieg kampschip USS „Forrestal" zal de Prins vlootoefeningen bijwonen. In Washington zal Prins Bernhard vervolgens de voor de vijfde maal toe gekende Willem de Zwijger-prijs uitrei ken aan de Amerikaanse journalist, die naar het oordeel van een daartoe inge stelde jury in het verstreken jaar het beste artikel over Nederland heeft ge schreven. Via Asheville. waar een fabriek van de Algemene Kunstzijde Unie wordt be zocht, gaat de Prins naar New Orleans, waar hij een rede zal uitspreken voor de vereniging tot bestudering van interna tionale vraagstukken. Tenslotte zal een kort bezoek aan New York worden gebracht, waar de Prins zal spreken in een bijeenkomst van de Nederlandse Kamer van Koophandel. De Prins hoopt 20 oktober in de V.S. te arriveren en op 1 november de terug reis naar Nederland te aanvaarden. Verwarring in Djakarta De jongste order van generaal-ma- joor Nasoetion, de chef-staf van de Indonesische landstrijdkrachten, tot arrestatie van militairen, die zijn be trokken in „onregelmatigheden" of „politieke handelingen" (later uitge legd als een poging de regering te wij zigen of omver te werpen) heeft van daag grote verwarring in Djakarta gesticht. Gemeld wordt, dat overste Soeprajogi, de commandant van West-Java, heeft verklaard geen redenen te hebben offi cieren onder zijn commando te arres teren. Een woordvoerder van het leger heeft inmiddels met grote nadruk berichten tegengesproken, dat een aantal hoog geplaatste officieren in West-Java zou zijn gearresteerd. Een van de officieren, die gearresteerd zou zijn, kolonel Brata- menggale. is vandaag uit Bandoeng in Djakarta aangekomen. Hij zeide, dat er elementen zijn, die trachten verdeeld heid in het leger te veroorzaken. Majoor. Djoehro van de Veiligheids dienst, verklaarde, dat tot vandaag in Djakarta geen aanhoudingen zijn ver richt. De legerwoordvoerder zelde ver der nog, dat er totdusver geen arresta ties zijn verricht wegens politieke hande lingen, ch wel wegens corruptie. Indonesië over Kabinetsformatie „NAAR BETER BEGRIP?" In een commentaar over een nieuw Nederlands Kabinet onder leiding van dr. Drees heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken Mononoetoe ver klaard: „Indonesische politici, die met hem in contact zijn geweest, beschou wen dr. Drees als een integere en ern stige staatsman". De woordvoerder voegde hieraan toe dat naar de me ning van deze politici de analyse van dr. Drees van het Indonesische vraag stuk niet juist is geweest. Hij gaf uitdrukking aan de hoop. dat de „nieuwe regering, geleid door dezelf de dr. Drees. die minister-president was van het vorige Kabinet, op grond van de gewijzigde omstandigheden in de in ternationale betrekkingen, in het bij zonder ten aanzien van het contact tus sen het Westen en Azië en Afrika, een beter begrip zal tonen voor de mogelijk heden van de verbetering in de Indone- sisch-Nederlandse betrekkingen". „Geen territoriale eisen" (behalve Nieuw-Guinea) „De Indonesische regering heeft geen territoriale eisen, behalve Nienw-Gui- nea". Dit verklaarde vandaag de woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken in een commentaar op de aankondiging van een groep Indonesiërs, dat zij een beweging in het leven hebben geroe pen, die naar het houden van een volksstemming in Portugees Timor zal streven. Hij zeide, dat „in de democratische Indonesische Republiek elke beweging, die niet in strijd is met orde en rust wordt toegelaten. Dit betekent echter niet, dat de regering zich in dit op zicht vereenzelvigt met de doelstellin gen van de nieuwe beweging". Nog geen stap verder in Newyorks overleg (Van onze correspondent te New York) Na afloop van een gesprek met Fawzi (Egypte). Lloyd (Engeland) en Ham- merskjöld (V.N.) verklaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau gisteren, dat de besprekingen nog steeds een „explosief karakter" hadden. Men verkeert dus nog in het stadium van vragen en antwoorden, en spijkers met koppen zijn er nog niet geslagen. Dit is enigermate verontrus tend. daar de tijd dringt. Hedenochtend komt hetzelfde viertal opnieuw bijeen en in de loop van de middag zouden, volgens het plan. zowel de achttien eensgezinden van de conferentie van Londen als de Veiligheidsraad in gehei me zitting het resultaat vernemen van de intieme ministersbesprekingen, die deze dagen zhn gehouden. Zoals werd verwacht, hebben de Engelsen gisteren verklaard dat hun houding in beginsel niet ls veranderd en er geen nieuw Brits plan bestaat. Zulks geschiedt echter bijna altijd wanneer er naar een compromis wordt gestreefd. Beide partijen zijn bij een compromis verplicht water in de wijn te doen doch oih prestige-redenen geeft gewoonlijk geen enkel land toe iets principieels te hebben prijs gegeven. In welingelichte kringen bleef men ook woensdag de mening toegedaan, dat de Engelsen bereid zijn naar een op lossing te streven die voor Egypte ge makkelijker aanvaardbaar zou zijn dan die. welke in de oorspronkelijke Frans- Britse resolutie werd voorgesteld. NIEUWE UITGAVEN De Vader, door Ernst Wleohert. Ballingen, door Ceeare Psveee. De brief, door Somerset Maugham. In de ban van het noodlot, door Arthur Schnitzler. Afscheid, door Sigrld Undset. Deze vfjf deeltjes verschenen ln de Preciosa-reeks by W. Gaade N.V., Delft. De ballade van de dode viking, door George Kettmann Uitgegeven door vrien den van de dichter.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7