Duitse fotolieerschappij ongebroken Een Italiaanse zijn broer hielden school krankzinnige en bezet Hoge pensioenen voor Duitse S.S.-ers oorlogsmisdadigers en 95ste jaargang Donderdag 11 oktober 1956 Derde blad no. 28957 Weer een stap dichter hij grote ideaal: een volledig automatische camera Vorige week werd in Keulen de Fotokina 1956 de grootste en belangrijkste film- en fotobeurs ter wereld gehouden. Daar exposeerden dertien landen het puikje van hun fotografische voortbrengselen en alle opgespaarde primeurs. De Duitse industrie alleen toonde er 280 verschillende camera-modellen en uitvoeringen, van de simpelste boxjes tot de geraffineerdste studio-apparaten. Twintig nieuwe merken zijn er bijgekomen sinds de vorige foto-vakbeurs en alle fabrikanten beweren, dat zij nog nooit zulke omzetten gemaakt hebben. Niemand maakt zich dan ook zorgen over de concurrentie van het buitenland, want de grote Duitse industrieën zoals Leitz, Zeiss en andere, weten waar hun kracht ligt: in kwaliteit en in nóg meer technische verfijning. Daarmee pareren zij iedere aanval, zelfs die van de Japanse imitatie-kunstenaars. Zij steken kapitalen in nieuwe ontwikke lingen, zonder zich zorgen te maken. De verkoopsstatistieken wijzen immers uit, dat er op het ogenblik groter belangstelling is voor superieure kwaliteits-camera dan voor goedkope toestellen en bovendien zit er voor de Duitse industrieën een prestigekant aan deze zaak, de kant van „Bei uns ist doch alles besser". „Denkend toestel" En wie als onbevooroordeeld) kijker langs de stands op deze enorme foto- beurs wandelt, die moet. of hij het leuk vindt of niet. tot dezelfde slotsom ko men. Alles wat hij aanschouwt, ziet er even fraai als solide uit en bijna iedere verbetering of nieuwigheid van belang draagt het kenmerk .Made in Ger many". Wat daarbij vooral opvalt, is het stre ven naar vereenvoudiging van het be- dieningsmeohanisme der fototoestellen, het terugbrengen van het aantal nood zakelijke handgrepen tot het uiterste minimum. Het ideaal is een camera, die alle fotografische problemen aan kan, maar die desondanks „door een kind be diend" kan worden. Zo*n apparaat is er nog niet, maar de laatste Duitse vin ding, een toestel van het formaat zes bij-zes, komt er toch heel dicht bij. Dit vernuftige geval heeft namelijk een in gebouwde foto-elektrische cel, die niet slechts het beschikbare licht meet. maar bovendien de gevonden liohtwaarde automatisch instelt op het diafragma van de lens. Zonder nu te beamen dat „de wereld hierop gewacht heeft", zoals de fabrikant het uitdrukt, is dit toch wel een constructie die respect afdwingt èn negatief materiaal spaart, want fou tieve belichtingen zijn nu een onmoge lijkheid.. Wie zo'n „denkend" fototoestel bezit, heeft werkelijk niets anders meer te doen dian te richten en af te druk ken. Vele kleinbeeldcamera's zijn nu ook voorzien van helderder zoekers en afstandsmeters, waarin men werkelijk componeren kan. Het mooiste op dit ge bied zijn de kleinbeeldreflextoestellen met prismazoekers, die een niet-spiegel- verkeerd en levensgroot zoekerbeeld te zien geven, maar die helaas nog steeds vry prijzig zijn. Kleinbeeld: veelzijdiger Voor de eenogige 6/6 reflexcamera's toch al een stiefkindje zijn der gelijke prisma's nog steeds niet lever baar: blijkbaar omdat ze voor deze soort toestellen te zwaar en te duur zouden worden. Wel is er een splinter nieuwe 6/6 reflex, eveneens Duits fa brikaat, van het conventionele type, die behalve met een standaardlens van 8 cm., met tele-objectieven tot 30 cm. en zelfs met groothoeklenzen van 6 cm. te leveren zijn. Steeds meer kleinbeeldtoestellen van middelbare prijsklasse worden ook uit gerust met verwisselbare voorlenzen, die het gebruik van tele- en groothoek-ele menten mogelijk maken, waardoor zij even veelzijdig geworden zyn als de dure systeemcamera's, waarbij het hele objec tief verwisseld moet worden. Sommige van die typen hebben zelfs nog een voorsprong op hun dime broeders, om dat zij geen aparte zoekers meer ver eisen voor de diverse lenzen, maar één vast ingebouwd zoekertje, waarin de beeldibeigrenzingen voor de diverse brandpunten al ingespiegeld is. De bekendste Duitse twee-ogige re flexcamera heeft thans ook een belich tingsmeter ingebouwd onder de licht- NEDERLANDS SUCCES Een Haagse technicus demon- i streert op de Fotokina een ma- chine van eigen vinding, waarmee magnetische geluidsstroken op de filmband kunnen worden aange- j bracht. Deze constructie trekt sterk de aandacht, en niet alleen van de smalfilm-fabrikanten, voor wie zij in de eerste plaats bedoeld is, maar ook van de professionele normaal film-producenten, filmmaatschap pijen en dergelijke. Met enkele j grote buitenlandse ondernemingen heeft de heer Peterson al contrac ten afgesloten voor de levering van deze machines in een bioscoopfilm- f versie, omdat dit apparaat onge- f i veer de helft goedkoper is dan de i conventionele apparaten voor het i aanbrengen van magnetische ge- i luidisstroken. Zelfs 8 mm. amateur- i smalfilm kan met de Peterson- i machine van een magnetische soundstrook voorzien worden. schacht, terwijil het toestel tevens wordt uitgerust met een automatische scherp tediepte-indicator, die het vervelende puzzelen-met-cijfertjes op de instelknop overbodig maakt. Voor het duurste type van dit fabrikaat, komen tevens nieuwe f 3.5 lenzen beschikbaar, nog beter en scherper dan de befaamde Tenaren en Tessa ren. De dienst op de Hoeksche Waard is vandaag verder met ander materiëel on derhouden. Het ontspoorde treinstel, be staande uit een stoomlocomotief en vier wagons, was aanvankelijk door de politie in beslag genomen, maar het is gister - j avond vrijgegeven om in de werkplaat- sen van de R.T M. nagezien en even- j tueel gerepareerd te worden. Het baan- i vak is in zoverre hersteld, dat de dienst vandaag weer normaal kon worden hervat. Nieuwe toestellen, lenzen en accessoires zijn er in overvloed te zien op de Fotokina. Veel aandacht trekken vooral de objectieven met een automatische diafragma-inrich ting. die op het moment van de opname ..vanzelf" de vooruit ge kozen lensopening instellen. Zelfs kanonnen van telelenzen, zoals die welke de hier afgebeelde beursbe- zoekster toont, zijn nu al leverbaar met dit laatste snufje. Tweeogie reflexcamera Jammer, dat voor deze toestellen nog steeds geen verwisselbare voorlenzen gemaakt worden voor tele- en groot hoek opnamen: het bleek alweer een loos gerucht geweest te ziin. Een belangrijke nouveauté is. dat een der Duitse kleinbeeldcamera's nu een wisselmagazijn gekregen heeft, waar mee men in enkele seconden - en bij vol daglicht! - van de ene filmsoort op de andere kan overschakelen. Voor de tallozen, die in kleuren èn in zwart wit fotograferen is hiermee een wens droom vervuld. Bij de accessoires zijn eveneens vele nieuwtjes. Slechts een paar daarvan kunnen we hier aanstippen: ren foto- elektrische belichtingsmeter, die volau tomatisch de kleurlemperatuur meet èn het vereiste kleurfilter aangeeft, twee nieuwe hulsloze flitslampjes - een van Nederlands fabrikaat - met een dubbel zo hoge lichtopbrengst als het bestaan de type. en een buitengewoon handige „bildamwandler". die het mogelijk maakt., een negatief in doorzicht als po sitief teb eoordelen. Het kleurenmateriaal is verrijkt met een color-negatief-film. die een even grote snelheid heeft als een normale zwart-wit film. Bovendien kan men van de negatieven - wat in Europa nog niet eerder mogelijk was - ook diapositieven laten maken. Nieuwe projector In de cinematografische afdeling van de Fotokina is het voornaamste nieuws de Philips Todd AO-bioscoopprojector. door het Eindhovense bedrijf vervaar digd in opdracht voor de Amicrican Op tical Company. Dit systeem werkt niet met de normale 35 mm kinefilm, maar met een filmband van 70 millimeter breedte, hetgeen uiteraard een zeer be langrijke winst aan scherpte en ..defi- Arbeider gedood bij een massale poging om bijna honderd kinderen te bevrijden De 27-jarige, geestelijk onvolwaardige Arturo Sampata en diens 22-jarige broer, Osvaldo, hebben woensdag in een voorstad van Milaan, Terazzano, een arbeider doodgeschoten, die de politie be hulpzaam was bij het .ontzetten van 96 kinderen, die zes uur lang door de broe rs in een school werden vastgehouden. De broers werden zelf door het optreden van de politie gewond. De beide man nen, van wie Arturo veertien dagen verlof had uit een inrichting voor krankzin- I nige misdadigers, bezetten de school om elf uur 's ochtends, verzamelden de kinderen in de hall en knevelden drie onderwijzeressen. doodgeschoten. Bovendien werden twee politiemannen, die het gebouw van boven trachtten binnen te komen, met machi nepistolen bestookt. De politie beant woordde het vuur met machinegeweren. Onmiddellijk daarna slaagde men er op twee plaatsen in de school binnen te komen. Arturo werd door een carabi- niere en een onderwijzeres ontwapend. Osvaldo gaf zich over toen hij gewond werd bij het stuk schieten van een slot. Arturo bleek twee schotwonden te heb ben opgelopen. De verbolgen menigte wilde Arturo ombrengen, toen hij op een draagbaar werd weggedragen. De politie redde zijn leven door te zeggen, dat hij bij de be schieting was omgekomen. Volgens de politie hadden de twee broers genoeg ontplofbare stoffen bij zich om „het gehele district op te blazen". Vreeslijke dreigementen De broers, die gewapend waren, eisten ten losprijs van 200.000.000 lire (ongeveer 1.200.000 gulden) als zij deze som niet kregen, zouden zij iedereen doden. Een vrouw, die naar het oordeel van de broers te dicht bij de school kwam, na men zijn onder vuur. De vrouw liep een schotwond in het been op. Een uur nadat de mannen de school hadden bezet, was het gebouw omsin geld door 500 politiemannen en cara binieri en stonden pantserwagens ge reed. Angstige ouders trachtten door het politiekordon te breken om hun kinde ren te hulp te snellen. Pogingen om de broers met luidspre kers te bewegen het verzet op te geven, bleven vruchteloos. Osvaldo riep, dat de politie hen wilde doden en Arturo be toogde luidkeels, dat hij niet krankzin nig was. De broers dreigden de kinderen met zuur blind te zullen maken en de school te zullen opblazen. Zij lieten de kinde ren bevestigen, dat zij een fles zuur en springstof bij zich hadden. Overigens hielden zij rekening met een langdurig beleg, want zij eisten levensmiddelen en elektrische kookkachels voor de kinde ren. De publiciteit vergaten zij evenmin, want zei eisten ook televisiecamera's fotografen en een microfoon. Een po litieman, die een poging deed de school binnen te dringen, moest zich onder een hagel van kogels terugtrekken. Op advies van een psychiater besloot de politie tot een aanval over te gaan. Op twee plaatsen trachtte men de school binnen te dringen. Eenarbeider, die de politie behulpzaam was, werd hierbij Luis Dominguin heeft als stieren vechter zijn 2500ste stier gedood. Toen hij in 1954 de Italiaanse actrice Lucia Bose trouwde, dacht men. dat hij niet meer in de arena zou komendoch dit is niet bewaar heid geworden. Op de foto ziet men Dominguin voor het gevecht met zijn 2500ste slachtoffer. Koningin bij beoordeling „Koninklijke subsidie" Koningin Juliana heeft gistermiddag in hotel Krasnapolsky te Amsterdam met belangstelling de jurering gevolgd voor de Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst van de ingezonden schil derijen en tekeningen. Aan zes Nederlandse schilders zal wederom een studiebeurs worden toe gekend. De Koningin, die was vergezeld 'van haar particulier secretaris W. J. baron van Heeckeren van Molecaten en mevrouw H. P. J. baronesse van Till, werd ontvangen door de schilders Jo Mulder. Mark Kolthoff en Gerard van Vliet. De leden van de jury werden aan haar voorgesteld. De vorstin, die grote interesse toonde voor de ingezonden kunstwerken, he^ft zich geruime tijd met de juryleden onderhouden. KONINGIN JULIANA BEZOCHT RE.MBRANDT-EXPOSITIE Koningin Juliana heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan de expositie van tekeningen van Rembrandt in het Rijksmuseum te Amsterdam. De vorstin, die zonder gevolg was, heeft vrijwel onopgemerkt door de andere bezoekers, van kwart voor elf tot half een op de tentoonstelling vertoefd. Regering wil niets loslaten (lnpez. !\led.-Adv.) y&j iZ maast, ?<ven AoeM... is Moeder er altijd vlug bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! ABDIJSIROOP,', Een proeve uit de collectie Duits land nu": de gevel van een modern gebouw bij avond. Strakke lijnen in brutaal zwart-wit geven het beeld een monumentale werking. nitie" oplevert. Het beeld wordt gefoto grafeerd met super-groothoeklenzen (tot 128°en geprojecteerd op een sterk gebogen scherm door een projector en vanuit een normale projectiecabine. Door het omringend effect van het beeld en de stereo-geluidsprojectie (van zes geluidskanalen) krijgt de toeschou wer. sterker dan bij enig ander breed- beeldsysteem, het gevoel van ..in de handeling te zijn opgenomen". Het ef fect is, zoals wij aan den lijve onder vonden tijdens een demonstratie ter Fo- tokina. verbijsterend. De Todd-AO-projector. die hier voor het eerst in Europa getoond werd - is bovendien geschikt voor alle normaal- filmprojectie De vakbeurs wordt omlijst met 12 gro te foto-tentoonstellingen tezamen bij na 3300 foto's omvattend. Amateurs en beroepsfotografen uit de gehele we reld tonen er hun beste opnamen, die met elkaar een indrukwekkend beeld geven van de eindeloze mogelijkheden der fotografie als hobby, als uitdruk- kipgsmedium en als hulpmiddel voor de techniek en de wetenschap. RECEPTIE LUIT.-ADMIRAAL B.D. C. E. L. HELFRICH Ter ere van de 70ste verjaardag van luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich zal de bevelhebber der Zeestrijdkrachten tevens chef Marinestaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, hem morgenavond in de Trèveszaab aan het Binnenhof te Den Haag een receptie aanbieden. Daarop zullen in de eerste plaats wor den uitgenodigd de marine-officieren en oud-marine-officieren, die geduren de de afgelopen oorlog in nauw contact hebben gestaan met de toenmalige be velhebber der Nederlandse strijdkrach ten in het Oosten. Zo'n 1200 gulden per maand (Van onze correspondent in W est-Duï tslan d Een van Hermann Goerings meest pro minente medewerkers, de gewezen gene- raal-veldmaarschalk Erhard Milch, ont vangt, zoals thans bekend geworden is, een maandelijks pensioen van 1300 mark, weinig minder dan f. 1200.De vroegere groot-admiraal Dönitz, die kort geleden uit de geallieerde gevangenis van Span- dau werd ontslagen, ontvangt iedere maand hètzelfde bedrag. Ook Milch heeft indertijd als een van de ergste Duitse oorlogsmisdadigers terecht moeten staan. Men had hem er voor verantwoordelijk gesteld, dat tijdens de oorlogsjaren zo veel grote transporten van buitenlandse werkkrachten naar Duitsland waren gesleept en dat duizen den weerloze gevangenen in concentra tiekampen het slachtoffer van lichame lijke „geneeskundige" experimenten wa ren geworden. Miloh was daarvoor in Neurenberg tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, maar de Amerikaanse hoge commissaris Maccloy, heeft hem naderhand gratie verleend door deze straf in 15 jaar te veranderen. Ook deze 15 jaar 'heeft hij niet eens uitgezeten, want in november 1954 hebben de Ge allieerden hem op vrije voeten gesteld. Miloh, van wie de mussen in het dui zendjarige rijk van de daken tsjilpten, dat hij zelf niet eens van „Arische af komst" was, is een van de bijzondere gunstelingen van Goering en Hitier ge weest. Reeds op 31 januari 1933, toen Hitler door Von Hindenburg tot rijks kanselier was verheven, werd hij tot plaatsvervanger van de Rijkscommissaris voor "de Luchtvaart, Hermann Goering, benoemd, en kort daarop had hij het al Kolendampvergiftiging in woonwagen VROUW DOOD: MAN BEWUSTELOOS Een 25 jarige vrouw is in haar woon wagen te Bergen op Zoom omgekomen door kolendampvergiftiging. Doordat men geen leven gewaar was geworden in de woonwagen en uit de aanwezigheid van de rijwielen van beide echtelieden meende te moeten concluderen dat ze thuis waren, werd de politie van het vreemde geval in kennis gesteld. Deze forceerde de toegang tot de wagen en trof de 29-jarige woonwagenbewoner en zijn 25-jarige vrouw bewusteloos op bed. Bij nader onderzoek bleek, dat de vrouw reeds was overleden. Bij de man wist men de levensgeesten nog op te wekken doch gisteravond was hij nog bewuste loos. Vermoed wordt dat gas of kolen dampvergiftiging de oorzaak is. Het 2-jarig dochtertje van het echtpaar lag toevallig twee dagen in het ziekenhuis. tot staatssecretaris voor het luchtvaart- wezen gebracht. In 1940. na de veldtocht in West-Europa, verleende Hitier hem de hoge rang van generaal-veldmaarschalk. Toen Milch twee jaar geleden uit de ge vangenis van Landsberg was ontslagen, werd hij op een en dezelfde lijn gesteld als Duitsers, die na jarenlange afwezig heid uit krijgsgevangenschap in het bui- 'tenland naar hun vaderland waren teruggkeerd. Daardoor gelukte het hem zich een pensioen van 1300 mark te ver zekeren. Het grote publiek weet niet hoeveel andere oorlogsmisdadigers eveneens hoge pensioenen ontvangen. Men neemt aan, dat ettelijke honderden gewezen promi nente nationaal-socialisten, gewezen S.S.- officieren en vroegere hoge ambtenaren van de S.D. tegenwoordig pensioenen van over de 1000 mark opstrijken. In oppositiekringen wijst men er op, dat men reeds herhaaldelijk heeft ge tracht hierover meer van de regering te weten te komen, maar dat men daar mede tot dusverre nog niet veel heeft bereikt. Spanningen (m)ulo-onderwijs verminderd KANS OP KANTOORPLAATS WORDT MINDER De spanning in de kringen van het (M)ULO onderwijs is aanzienlijk afge nomen vergeleken bij het vorige jaar. Dit is te danken aan de regering, die de salarissen van de (M)ULO leerkrach ten heeft opgetrokken, waardoor de afvloeiing van deze leerkrachten naar het V.H.M.O. is afgenomen. Dit constateerde dr. H J. Langman, voorzitter van de Bond van christelijke (M)ulo scholen op een te Utrecht ge houden vergadering van de Bond. Op de vergadering sprak voorts het Eerste Kamer lid H. Algera over „Ón derwijs in een nieuwe tijd". Sprekende over de tweede industriële revolutie merkte de heer Algera op, dat. volgens deskundigen, de elektro nica sneller voortgang maken in de kantoren dan in de fabrieken. Dit betekent dat de kans om met een Mulo-diploma een plaats te krijgen op een kantoor waarschijnlijk in de toekomst belangrijk kleiner zal wor den. Het onderwijs dient hier, volgens hem, terdege rekening mee te houden. Verplichte snipperdagen bouwbedrijf De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft maandag 24 december en maan dag 31 december, die dus liggen respec tievelijk tussen een zondag en eerste kerstdag en nieuwjaarsdag, aangewezen als verplichte snipperdagen voor de werknemers in het bouwbedrijf en aan verwante bedrijven. Op grond van be- drijfstechnische overwegingen kan voor een of meer werknemers ontheffing van dit besluit worden verleend. Fotokina -1956 in Kenlen toont aan: Tramtrein Meer dan dertig jaar lang is Duitsland vrijwel onbe perkt alleenheerser geweest op het terrein van de inter nationale foto-industrie, maar de laatste jaren begon er iets te veranderen. Voor het eerst doken serieuze rivalen op als Engeland, Amerika en Zwitserland, Tsjecho- Slowakije en Frankrijk. Zij slaagden er inderdaad in, een vinger in de pap te krijgen, maar ook niet meer dan dat. Toen kwam, voor twee jaar, Japan in het strijdperk. Het had wat befaamde Duitse camera's uit elkaar gepeuterd en nagemaakt, knap nagemaakt ook, tot op het laatste schroefje. Die imitaties, vervaardigd door goedkope werkkrachten, werden verkocht tegen prijzen die de helft lager waren dan het Duitse produkt. Zij vonden grif hun weg, naar de gewone man. Naar de man met de smalle beurs in Amerika, in Frankrijk, in Nederland. Men ziet ze overal en hun eigenaars zijn er geestdriftig over. Maar de Duitse industrie? ontspoorde Boon in slechte toestand? Op de Dordtses-traatweg te Rotterdam is gisteren een tramtrein van de Rotter damse Tramweg Maatschappij ont spoor. Niemand van de ongeveer hon derd reizigers, die met de tram in de richting van Numansdorp reisden liepen enig letsel-op. De passagiers werden per andere gelegenheid naar de plaats vam bestemming vervoerd. Daar het ongeval op een vrfjweJ recht stuk gebeurde en er zelfs een of meer railstaven gekanteld waren, stelde de politie het parket hiervan in kennis. Dit heeft in de loop van de dag een onderzoek ingesteld naar de toestand van de trambaan, die, naar men ons verzekerde, op enkele punten sporen van onvoldoende onderhoud vertoonde. Bouten moeten los zijn ge vonden en ter plaatse van bevestiging dier bouten zou zelfs hier en daar de rails doorgeroest zijn. Het ongeval ge beurde op een gevaarlijk weggedeelte. Langs de baan loopt nl. een sloot. Het resultaat van het justitieel onderzoek is nog niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5