Lezers schrijven „LA LIGNE- ROMANCE" Hans van der Vlist 50ste Jeugdconcert „Toonkunst" trok tweemaal Uitslag van de heden gehouden verkiezing leden Eerste Kamer Nieuw Kabinet morgen hijeen in constituerende vergadering Albert Hey meldde zich aan en legde volledige bekentenis af 95ste jaargang Donderdag 11 oktober 1956 Tweede blad no. 28957 Aanbieding van prachtige grammofoonplaat aan dirigent Flipse als diepe dank Wat vijftig jeugdconcerten der Maatschappij voor Toonkunst betekenen kunnen, is gistermiddag wel overtuigend bewezen! Zag men ooit de Stadszaal tweemaal zo vol geladen? Constateerde men ooit zulk een concentratie onder het jeugdig gehoor? Daarbq overtrof dirigent Flipse zichzelf in zijn bondige explicatie. Welaan: het was dan ook een bijzondere middag! Het 50ste jeugdconcert van de Maatschappij, waardoor zo grote belangstel ling onder de jongeren voor de muziek gekweekt is ennog steeds gekweekt wordt, met, sinds 1948 Eduard Flipse als een vurig, vitaal en stuwend mentor, die niets heerlijker vindt dan de jeugd tot de muziek te brengen. Een jeugd, die later uitgroeien kan tot een vaste kern van volwassen bezoe kers op de grote concerten en bij wie reeds nu de grondslagen gelegd worden voor een durende liefde voor „goede" muziek. Er was een alleraardigst initiatief van de regelmatige bezoekers, waaraan alle leerlingen van de deelnemende scholeft hadden meegedaan: de aanbieding van een prachtige grammofoonplaat, het Vioolconcert van Katchatourian. ge speeld door de wereldberoemde Russi sche violist David Oistrach, door de initiatiefneemster, een leerlinge der vijfde klasse van de H.B.S. voor meisjes, als diepe dank aan dirigent Flipse, voor het ontzaglijk vele, dat hij voor de jeugd gedaan heeft. „Sinds 1942 zijn er de jeugdconcerten, zij trokken in die jaren 70.000 bezoekers, wij zijn gewend geraakt aan Uw uitste kende uitleg", zo zeide zij. Dirigent Flipse toonde zich uitermate verrast door deze lieve geste, al was er voor hem zelf iets minder prettigs aan verbonden. „Je voelt, dat je oud wordt. Zo ik echter ergens géén spijt van heb, dan is het het geven van jeugdconcer ten. in dit seizoen niet minder dan 30." Flipse gewaagde voorts van een ont roerende hulde, welke bovendien het voordeel heeft, dat zij kort was en daar om des te prettiger. Als feestelijk vervolg op dit feestelijke begin klonk hierop Richard Wagners voorspel „Die Meistersinger von Nürn- berg". met haar schitterende thematiek en niet minder schitterend-stfalende instrumentatie. Men kreeg er een ana lytische indruk van, temeer omdat Flipse zijn gehoor er grondig op had voorbereid en daarbij in het kort het verloop van de opera had aangegeven. Een realistische indruk werd vervolgens geschonken van Johan Wagenaars sym fonisch gedicht ..Saul en David", waar in de Richard Straus-invloeden onmis kenbaar zijn. doch dat toch een eminent bewijs levert van Wagenaars groot compositorisch kunnen. Het don ker en licht zijn hier evenwichtig afge wogen. de muziek gaat van somberheid en angst naar de extase, opgeroepen door Davids harpspel, waarna Saul weer vervalt in zijn doffe somberheid. Anne- marie Bom vertolkte voortreffelijk haar belangrijke harppartij. Een grote overgang vormde die naar Franse nieuwere muziek: van Albert Roussel. voortgekomen uit de school van Debussy en eenmaal Flipse's leer meester. klonk diens impressionistisch „Soir d'Été", waarin reeds vooruit ge lopen wordt op Ravel's „Daphne et Chloe". De sfeer van een zwoele, stille zomeravond stijgt op als de schepping van iemand, die het volmaakte geluk in de natuur wist te vinden. Deze muziek ligt Flipse en zijn Rott. Philh. Orkest bij uitstek. Als virtuoos en speels besluit het „Fête chez Capulet", uit „Romeo en Juliette" van Hector Berlioz, dat de bedroefde Romeo niet mag bijwonen, waarvan de trieste inleiding getuigt. De Natuurvriend Vele leden van de Aquarium- en Ter- rariumhoudersvereniging „De Natuur vriend" waren gisteravond naar een van de gemoderniseerde zalen van het Loge- gebouw aan de Steenschuur gekomen om te luisteren naar de voorzitter van de Alphense Aquariumvereniging „De Natuur in Huis", de heer N. Ruijsse- naars. die een lezing zou houden over de hardheid en zuurgraad van het water. Edoch, deze was door een misverstand niet naar Leiden gekomen en de natuur vrienden moesten zich derhalve met een gezellig onderonsje tevreden stellen. Voordat zij hiertoe overgingen wer den enkele huishoudelijke zaken afge werkt. Twee van de vier nieuwe leden, die zich in de afgelopen weken hadden aangemeld, waren ter vergadering ge komen en werden door de voorzitter, de heer W. Zwart, geïnstalleerd. Het be stuursvoorstel om de heer M. C. Over- duin af te vaardigen naar de Ledenraad van de Ned. Bond Aqua-Terra werd aanvaard. De heer C. Borghart leidde deze avond een vraaggesprek in over de beruchte witte stip-ziekte. Het bevreemdde hem nl. gunstige resultaten te boeken door slechts de temperatuur behoorlijk te verhogen. Na de uitwisseling van elkan ders ervaringen deed de voorzitter een oud doch beproefd middel aan de hand n.l. door de bak te verduisteren, de tem peratuur sterk te verhogen en enkele centimeters onder de waterspiegel een uitstromer te plaatsen. Vervolgens wees hij er op bij het gebruik van chemische preparaten uiterst voorzichtig te zijn en grote risico's te vermijden. TENTOONSTELLING LEIDSE SCHILDERS In „De Lakenhal" is op het ogenblik tentoongesteld een aantal schilderijen van Leidse schilders uit de 19de en 20de eeuw. Onder andere van Bakker Korff, Cornet. Kamerlingh Onnes. Verster, Chr. en L. van der Windt. Van der Nat en Van Driesten. Hieronder bevinden zich ook enige recente aanwinsten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Catharina, dr van H van Wezel en A. M. Ouwerkerk; Onno Vincent Hans Willem zn van W. van Prooijen en E. C. J. van Moll; Adriaan, zn van J. M. Knetsoh 6n J. A. v. Zoest; Jacobus, zn van L. J. Jonlker en T. E. Haak; Rinaldo Adolf, zn van J. P. Inen en P. Lagas; Jansje Susan na, dr van J. P. N. Uljee en M. Kluivers; Josepha Maria Johanna, dr van J. Ouwer kerk en J. van Leeuwen. GETROUWD: J. J. de Boer en E. M. van der Steen; J. L. van den Bosch en C. F. B. Langezaal; C D. E. de Roy van Zuyderwijn en A. H. Reekers; J. Westhoek en H. C. van der Meij; M. W. de Kluijver en A: Hilleger; W. J. de Ru en E. van Rossum; G. C. Pielanen en K. Jansen; J. Vlasveld en J. Arnoldus; H. de Graaf en T. Mulder; G. P. Sandberg en J. J. Brocaar. Dirigent Flipse tijdens zijn directie van het 50ste jeugdconcert der Maatschappij voor Toonkunst. (Foto L.D./Van Vliet.) Wederom een voor de jeugd boeiende middag: boeiend door de begrijpelijk heid van het programma en door de in het algemeen loffelijke interpre taties, onder de bezielende leiding van iemand, bij wie uit alles blijkt, hoe prettig hij het vindt voor de jeugd te musiceren, mitsde volle aan dacht er is! Nu: aan die volle aandacht heeft het ook ditmaal geenszins ontbroken. H. SELSKIP „FRYSLAN" ACTIEF De Leidse Friezen hebben gisteravond hun verenigingsjaar geopend met een druk bezochte samenkomst in de Burcht. Toen de voorzitter zijn openingswoord uitsprak, was de Jacobazaal tot de laat ste stoel bezet. Hij memoreerde de voor naamste activiteiten op Fries cultureel gebied van de laatste tijd. met name in Friesland zelf. De Fryske Akademy is een brandpunt van wetenschappelijk werk, dat onder leiding is gekomen van prof. dr. J. H. Brouwer, die zijn Gronin- se leerstoel verliet om zich geheel te wij den aan de belangrijke taken, waarvoor de zich uitbreidende academie gesteld wordt. Onder auspiciën van de Friese Cultuurraad worden waardevolle initia tieven genomen. Spr. herinnerde er aan, dat het openluchttheater te Beetster- zwaag bezig is een gelijke functie te gaan vervullen als het Dieverse dat in Dren the doet. Onlangs is de slag bij Warns, op 25 september 1345, weer onder grote belangstelling herdacht; wat 3 oktober is voor de Leidenaren, wordt 25 septem ber voor de Friezen. En de op 6 oktober door de Raad van de Friese beweging belegde Friezendag te Leeuwarden was een demonstratie van de ernst, waar mede in Friesland gestreden wordt tegen ontworteling en vervlakking. Na de behandeling van de huishoude lijke zaken, heeft prof. dr. S. Bloember gen in een eenvoudige, boeiende causerie het beeld getekend van de in de oorlogs tijd omgekomen schrijver Nykle Haisma. die hij in het gevangenkamp te Tjilatjap leerde kennen en aan wiens werk, waarin met name het heimwee van de uitge- zworven mens naar tijn oorsprong dik wijls aangrijpend tot uiting komt, hij universele waarde toekende. Mevr. Van der Schaaf en de heer F. Piersma illus treerden het gesprokene door ieder een prozaschets van de schrijver, handelend over hetzelfde grondmotief, van weemoe dig verlangen, op gevoelige, beheerste wijze voor te dragen. Na de gezellige pauze vergastte een toneelgroep van de zustervereniging te Den Haag de aanv/ezigen op een leven dige vertolking van het blijspel „de Genamt" Dit verbeeldt de komische situaties, die het verkeerd begrijpen van een woord kan teweeg brengen. Het amusante spel werd door de vergadering zeer gewaardeerd. Er beek wederom animo te bestaan voor een door mevr. Lijzinga te geven Friese taalcursus. Enkele leden spraken hun oordeel uit over het door de vereni ging uitgegeven, onlangs vergrote en verfraaide maandblad, waarin naast huishoudelijk aangelegenheden ook on derwerpen van letterkundige, historische en algemeen culturele aard worden be handeld. De Friezen kunnen weer op een uitstekend geslaagde avond terug zien. HERVORMD KERKBLAD GAAT VERDWIJNEN „De Hervormde Kerk" komt er voor In de plaats Het Leids Hervormd Kerkblad, sinds tientallen jaren het orgaan van de Hervormde Gemeente te dezer stede en de laatste 15 jaren uitgegeven door de firma Jansen aan de Aalmarkt, zal met ingang van 1 januari a.s. ophouden te verschijnen. Het ligt in de bedoeling, dat „De Hervormde Kerk" een lan delijk orgaan voor dit blad in de plaats treedt. Enkele pagina's van dit orgaan zullen worden ingeruimd voor de Leidse kerkelijke berichtgeving. GOUDEN JUBILEUM L. GIJSMAN Zaterdag gedenkt de heer L. Gijsman het feit. dat hij voor een halve eeuw in dienst trad bij de N V Textielfabrie ken v.h. Gebr. Van Wijk <fc Co. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het propaedeu- tisch examen voor civiel-ingenieur onze stadgenoot, de heer B. J. Huurman. ZANGAVOND MARANATHA-KERK VAN DE BIJBELKIOSKVERENIGING Gisteravond werd er in de Maranatha- kerk aan de Lage Morsweg een bijzon dere zangavond gegeven met medewer king van de bariton Kees Deenik en het Herv. Maranatha-koor o.l.v. mevrouw Massaar-van Driel. Deze avond werd aangeboden door de By bei-Kiosk-Ver eniging. De meditatie werd gehouden door ds. C. van der Weele (Chr. Geref.). Spreker koos als tekst Matth. 5:14 „Gy zyt het licht dre wereld". De brandende feest- lampen, die wü van Christus ontvangen hebben, zyn uitgegaan. Spr. wees op het eeuwig brandende licht van Jezus. Als we uit God geboren zijn, zal Hij onze lamp weer aansteken. Ds. H. J. van Achterberg (Herv.) ver telde tot slot nog iets over het veel om vattende werk van de B.K.V. In één van de bijzalen van de Mara- natha-kerk had men een tentoonstelling ingericht waar o.a. vele boeken en pla ten te zien waren, die door de B.K.V. uitgegeven worden. Geslaagd voor het doet. examen sociologie de heer F. van der te Leiden (verb, bericht). BEWUSTELOOS GERAAKT Tijdens werkzaamheden aan een gas buis in de Valkensteeg is gistermiddag een 54-jarige grondwerker uit Alphen aan den Rijn door ontsnappend gas bewusteloos geraakt. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Na korte tijd keerde hier het bewustzijn weer terug. In de loop van de avond kon de man naar zijn woonplaats terugkeren. GESCHIEDENIS VAN HET LEVEN OP AARDE Nu er voor de nieuwe afdeling van het Museum voor Geologie en Mineralogie de geschiedenis van het leven op aarde zo grote belangstelling blijkt te bestaan, is de museumdirectie er toe overgegaan om deze afdeling ook zaterdag- en zondagmiddag voor het publiek open te stellen. De openingsuren zijn thans als volgt: werkdagen 1012 en 24 uur; zon- en feestdagen 24 u. Bij K.b. is in het kanton Leiden mr. J. Fruytier herbenoemd tot kon- tonrechter-plaatsverv anger. Veilig verkeer Met verwondering en een tikje erger nis, is door weggebruiker II kennis genomen van mijn ingezonden stuk, opgenomen in Uw blad van 5 oktober j.l. Laat ik de geachte inzender de goede raad geven mijn ingezonden stuk nog eens rustig te herlezen, dan zal hij tot de conclusie moeten komen, dat er van trappen en het beschuldigen van de Verkeers-Politie door mij geen sprake is. In zijn ergernis geeft juist Wegge bruiker II geheel ten onrechte een trap naar de dienst van Gemeentewerken en de uitvoerder van het werk. Inderdaad zijn de diverse verkeers borden door de Dienst van Gemeente werken aangebracht. Maar weet de geachte en geërgerde inzender dan niet, dat dit geschiedt op aanwijzing van de afd. Verkeers-Politie? De tweede trap welke de inzender de uitvoerder van het werk geeft is even eens ongemotiveerd. Niet de aannemer of uitvoerder maakt uit. hoe het werk terrein wordt afgezet en de beveiliging voor het publiek aangebracht. Wat de beveiliging rond en nabij het werkter rein betreft, is hij gebonden aan de beveiligingsvoorschriften, w.o; ook die van de Verkeers-Politie. In het Leidsch Dagblad van 15 september j.l. lezen wij in een officiële publicatie van B. en W„ dat met ingang van 17 september het landverkeer over de Koepoortsbrug in verband met de vernieuwing met ingang van 24 september gestremd is. Dat wil dus zeggen, dat de aannemer vanaf 24 september het recht had zijn werkterrein af te sluiten en de beveili gingsvoorschriften moest naleven. Deze beveiligingsvoorschriften zijn de aannemer of uitvoerder blijkbaar toen niet, en nog niet verstrekt. Ware dit wel geschied dan was daar zeker de hand aan gehouden. Tenslotte de controle op de naleving van de beveiligingsvoorschriften. Nu één van twee. of de verkeersbor den waren ruim een week te vroeg ge plaatst (inzender heeft ze zien aan brengen) of de officiële publikatie van B. en W. was ruim een week te laat. Wat dit, zoals inzender laat voor komen, met de drukke werkzaamheden van de verkeerspolitie op 3 oktober te maken heeft, ontgaat mij ten enen male. evenals zijn bewering, dat de politie zich met mannenmoed op de overtreders moest werpen en dat dit commentaar gewekt zou hebben bij hen, die een proces-verbaal zouden ontvan gen. Blijkbaar is het bij inzender nog niet opgekomen, dat de politie naast de BAZAR CHR. KLEUTERSCHOOL MORSWEG Volgende week woensdag zal in de christelijke kleuterschool aan de Mors weg 114 een bazar worden gehouden. Het hoofd van de school, mej. H. A. Huls bergen. zal deze bazar, waarvan de op brengst is bestemd voor de aanschaf- fing vah leermiddelen, openen. I Kerkelijk Leven TWEE R.-K. GEESTELIJKEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE VRIJGELATEN Twee hoge R.-K.-geestelijken die in 1951 in Tsjecho-Slowakije veroordeeld werden tot langdurige gevangenisstraf fen. zijn onlangs vrijgelaten. Het zijn de voormalige bisschop Jan Vojtassak van Spis en de hulp-bisschop van ;Trnava. Michal Buzalka. Zij zijn vrij gelaten in verband met hun hoge leef tijd. Mgr Vojtassak is 79 jaar, mgr. Buzalka 71 jaar. NED. HERV. KERK. Beroepen te Amsterdam - West (wijkge- meente Sloterm eer-Geuzen veldW. M. controlerende taak. ook nog een opvoe dende taak heeft te vervullen en dat dit ook zonder een proces-verbaal te geven kan geschieden. Waar vindt U geachte en geërgerde weggebruiker, in mijn ingezonden stuk de suggestie, dat maar direct proces verbaal moet worden opgemaakt? WEGGEBRUIKER I (Van redactiewege bekort). (Ingez. Med.-Adv.) Illllllllllltlllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Madame, Na een bezoek aan de Parijse modewereld kan ik U de nieuwe haarmode presenteren Charmant Verzorgd en flatteus. HAUTE COIFFURE Lid van de Club Artistique de Paris. BOTERMARKT 3 - TELEF. 22806. iiliiiliiiililiiilillllllliiiiiiiiiillillllllillllillliilliilillillilillliiilliliiiiiiillliilliillllillllt De uitslag van de heden gehouden verkiezing door Prov. Staten van de leden der Eerste Kamer i" de pro vincies Gelderland, Overijssel, Gro ningen en Drenthe luidt als volgt: De oude en nieuwe verdeling van de door deze provincies gekozen Eerste Kamerleden is: Oud nieuw P. v. d. A„ K.V.P AR C.H VVD C.P.N 4 3 2 2 2 0 13 6 4 3 3 2 1 19 De namen van de gekozen Kamerleden (de met x gemerkte namen zijn nieuwe leden) zijn: P. v. d. A.: mr. J. A. Jonkman. 's-Gra- venhage; H. Oosterhuis, Amsterdam; dr. F. Wibaut. Amsterdam; mevr. dr. H. Verweij geb. Jonker, Eindhoven; x ir. H. Vos, Wassenaar; x C. W. van Winger den, Amsterdam. K.V.P.: dr. L. J. C. Beaufort, Nijme gen; dr. J. J. Gielen, Nijmegen; mr. E. M. J. Sassen, Vught; H. C. Nijkamp, Enschede. A.R.: mr. W. Rip, Bennekom; J. Tjalma Hoogeveen; x M. Ruppert, Zeist. C.H.: mr. G. Kolff. Geldermalsen; mr. G. Vixseboxse. Holten (O.); x ir. M. A. Geuze. Poortvliet. V.V.D.: H. D. Louwes, Zuidhoorn; mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, de Wijk. C.P.N.J. Brandenburg, Amsterdam. PROVINCIES NOORD-HOLLAND EN FRIESLAND De oude en nieuwe verdeling van de door deze provincies gekozen Eerste Kamerleden is: Oud nieuw 4 6 K.V.P 3 3 2 C.H 1 2 V.V.D 1 2 C.P.N 1 2 12 17 De namen van de gekozen Kamer leden zijn: P. v. d. A.: dr. I. R. W. Schermerhom, Delft; mej. mr. M. Tjeenk Willink, 's-Gravenhage; D. de Loor, Delft; J. B. Broeksz, Hilversum; x prof. dr. I. Sam kalden, Wageningen; x mr. H. Willemse, Rotterdam. K.V.P.mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; mr. P. J. Witteman. Over- veen; x jhr. mr. O. F. A. N. van Nispen tot Pannerden. Hillegom. A.R.: mr. H. J. Hellema, Laren (N.-H.); H. Algra. Leeuwarden. C.H.: mr. R. Pollema, Leeuwarden; x J. Rustige, Amsterdam. V.V.D.: x mr. J. de Wilde. Amster dam; x mr. H. van Riel, 's-Gravenhage. C.P.N.: x C. Geugjes, Amsterdam; x L. Seegers, Amsterdam. Wanneer prof. Samkalden de porte feuille van Justitie aanvaardt zal in zijn plaats worden benoemd: x jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, Middelburg. Prof. Samkalden zal vanavond beslissen (Van onze parlementaire redacteur) Naar wy vernemen zal prof. dr. Ivo Samkalden vanavond beslissen of hy een ministersbenoeming zal aanvaarden. Mej. dr. M. A. M. Klompé heeft giste ren bereids de minlisters-portefeuille van Maatschappelijk Werk aanvaard. De heer H. J. Hofstra verklaarde zich bereid minister van Financiën te wor den en mr. A. A. M. Struycken is er —gelijk elders gemeld mee akkoord ge gaan de portefeuille van Binnenlandse Zaken, PBO en Bezitsvorming te be heren. Alleen prof. Samkalden heeft giste ren dus bedenktijd gevraagd alvorens de portefeuille van Justitie te aanvaar den. Vanmorgen heeft dr. Drees met de (kandidaat-) ministers Struycken, Mansholt, Suurhoff en Zijlstra een be spreking gehouden over de verhouding van de zaken van de PBO tot de andere departementen nu de PBO bij Binnen landse Zaken wordt ondergebracht. Aan deze bespreking nam ook deel de heer W. K. N. Schmelzer die staatssecretaris voor de P.B.O. en de Bezitsvorming Maas te Vlissingen. Te St. Maartensdijk J. C. Stelwagen te Hillegersberg. GEREF. KERKEN ONDERH. ART. K.O. Beroepen te 's-Gravenhage-Z.W„ J. van der Haar te Emmen. Te Oud-Loosdrecht H. van Ommen, kand. te Baarn. Aangenomen naar Aldergrove (Brits Columbia) D. van der Boom te Alkmaar. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude C. Noordergraaf te 's-Gravendeel. „Ik zie er geen gat meer in Valse munter stapte vanmorgen rustig bij de politie in Amsterdam binnen Even voor het ter perse gaan van dit nummer, ontvingen wij het bericht, dat de hoofdschuldige van de valse muntersbende, over wie wy elders uit gebreid schrijven, de 34-jarige Aalbertus Gijsbertus Hey vanmorgen om elf uur het Amsterdamse hoofdbureau van politie is binnengestapt. Rond de mond van de forse, donkere man lagen verbeten trekken. Nuchter zei hij: „Ik ben Hey!" Onmiudellijk werd hy naar de afdeling van de centrale recherche gebracht, waar hij een volledige beken tenis aflegde. Jk zag er geen gat meer in en daarom heb ik my maar gemeld" zo verklaarde de valse munter tegen de Amsterdamse politie. Totaal 6000 valse briefjes van tien Nog gisteravond laat heeft een oom van hem bij de politie van het bureau Raampoort te Amsterdam een koffer gedeponeerd, waarin ruim 3500 valse briefjes van tien zaten. Hey had deze koffer goed gesloten overigens bij zfjn oom gebracht met de medede ling, dat er enig gereedschap in zat. Toen de oom gisteren de berichten over die valse muntery in de kranten zag staan, sloeg de schrik hem om het hart en snel maakte hij de koffer open. On middellijk na het zien van het valse geld is hij naar de politie gehold. De Nederlandsche Bank schat het aantal in omloop gebrachte valse briefjes van tien tussen de 2 en 2(6 (luizend. Hierbij komen dan nog de 3500 briefjes, die gisteren in han den van de politie vielen. Totaal dus zo'n kleine zesduizend. Men vermoedt, dat dit alles wel is. Het is genoeg....! wordt. Zijn officiële benoeming, en die van andere nieuwe Staatssecretarissen is echter pas te verwachten nadat het nieuwe Kabinet zal zijn opgetreden. Indien zich geen tegenslag voordoet, valt te verwachten dat de nieuwe mi- nisterploeg morgenmiddag voor het eerst byeen zal komen (men noemt dat de constituerende vergadering) waarna dr Drees zich naar de Koninging zal begeven om 't nieuwe Kabinet voor te dragen. Alleen de vier nieuwe ministers zullen vermoedelijk maandag worden beëedigd. De „oude" ministers blyven gebonden aan de eed, die zy reeds eerder heben afgelegd. Wanneer het nieuwe Kabinet voor de Tweede Kamer zal treden met een re geringsverklaring, is nog niet zeker. Dat hangt ook af van de Tweede Ka mer. In de loop van de volgende week wordt de regeringsverklaring echter verwacht. Formateur dr. Drees heeft gisteren nog een onderhoud gehad met minis ter van Thiel (Maatschappelijk Werk), die om persoonlijke en zakelijke rede nen er de voorkeur aan geeft Kamer lid te worden. President Soekarna over de vriendschap met Rood-China „De imperialisten voorspelden, dat de republiek Indonesië geen tien dagen zou kunnen bestaan, maar zij bestaat thans elf jaar en zij zal altijd blijven bestaan", aldus president Soekarno tijdens een banket, dat de burgemeester van Sjanghai gisteren te zijner ere aanbood. President Soekarno zei, dat „het bij zonder vriendschappelijke en oprechte welkom", dat het Chinese volk hem bereid had, „een welkom was vol sym pathie voor de strijd van het Indonesi sche volk tegen kolonialisme en impe rialisme". In het buittnland is beweerd, dat het welkom van het Chinese volk niet spon taan was, maar op touw gezet en geïnspireerd door de Chinese regering. Dit is de grootste en ernstigste leugen, die in strijd is met de feiten aldus de president. Als iemand na zyn terugkeer in Indonesië hem zou vragen, wat hij in China had ontdekt, zou hy zeggen, dat hij gemerkt had, dat het Chinese volk volle sympathie voor Indonesië had en dat dit het „eens onafhankelijke, altijd onafhankelijke Indonesië steunde", iiij zou zeggen, dat de 600 miljoen mensen van China verbonden waren als één en dat zij onvergelykelyk sterk waren, aldus het Indonesische staatshoofd; hij zou ook zeggen, dat het voor Indonesië zeer gunstig was in een sterk en vast beraden volk als het Chinese, een vriend te hebben. UITSLAG PROVINCIE ZUID-HOLLAND De oude en nieuwe verdeling van de door deze provincie gekozen Eerste Ka merleden is: Oud nieuw P. v. d. A. K.V.P A.R C.H V.V.D C.P.N SGP 12 4 2 2 2 1 1 18 De namen van de gekozen Kamerle den zijn: P.v.d.A.: mr. J. in 't Veld. 's-Graven hage; J. L. Hoogland, St. Anna Parochie gem. Het Bildt; P. J. Kapteyn, Bent veld, gem. Bloemendaal; H. J. Dreu, Assen; mr. G. van Hall. Amsterdam; x mr. M. de Niet, Wageningen. K.V.P.: ir. E. H. A. Kraaijvanger, Rotterdam; A. L. H. Roebroek. 's-Gra venhage; x mevr. J. A. A. Luijckx geb. Sleijfer, Amsterdam; x Th. S. J. Hooij, Haarlem. A.R.: mr. A. Anema, Haarlem; J. Schipper, Utrecht. C.H.: mr. W. F. Lichtenauer. Rotter dam; J. W. van Hulst. Amsterdam. V.V.D.mr. A. N. Molenaar. Wasse naar; x mevr. J. F. Schouwenaar geb. Franssen, Bilthoven. C.P.N.: x B. S. Polak. Amsterdam. S.G.P.: ds. C. Smits. Sliedrecht. S.G.P.: x ds. C. Smits, Sliedrecht. Uitslag provincies Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg. De oude en nieuwe verdeling van de door deze provincies gekozen Eerste Ka merleden is: P.v.d.A. K.V.P. A.R. C.H. V.V.D. Oud nieuw 2 4 9 14 1 1 1 1 13 21 Namen van de gekozen Kamerleden: P.v.cLA.: mr. G. J. P. Cammelbeeck, Eindhoven; x mr. L. M. de Rijk; Amers foort; x mr. A. de Roos, A'dam; x S. de Jong, Zutphen. K.V.P.: mr. F. G. C. J. M. Teurlings, Vught: J. A. Middelhuis. Utrecht; H. M. v. Lieshout, Eindhoven; x Chr. G. Mat- ser. Arnhem; dr. H. J. J. van Veltho- ven, 's-Hertogenbosch; mr. L. de Gou, Steenbergen; x N. Schuurmans 's Herto genbosch; x J. M. Zegers, Schayk; xprof dr. Th. L. M. Thurlings, Wageningen; C. G. A. Mertens, Venlo; J. H. J. Mae- nen. Heerlen; mr. L. F. H. Regout, Meerssen; x J. A. Koops, Venlo; x jhr. mr. P. G. M. v. Meeuwen, Ulestraten. A.R.: mr. I. A. Diepenhorst, Amster dam. C.H.: J. Reijers, Kamerik. V.V.D.: x prof. mr. G. de Grooth, Lei den. Conflict tussen Eli Asser en VARA Was eerste t.v.-programma Wild-West" ook laatste? Sedert enkele dagen is er een con flict tussen de bekende radio- en te levisie-auteur Eli Asser (Mimosa en sedert jongstleden zaterdag voor de televisie „Wild West") en de VARA. De oorzaak van dit conflict vormt een verschil van mening in de sfeer van de auteur tegen regisseur. Bij de repetities voor de première van Asser's nieuwe televisie-komedie „Wild West" ontstonden meningsverschillen tussen de heer Asser en de regisseur Gijs Stappershoef, voornamelijk omdat de schrijver meende dat de regisseur de in de tekst verwerkte grapjes niet vol doende tot hun recht zou laten komen of er althans niet alles „wist uit te ha len" dat er volgens de heer Asser „in" zat. Het meningsverschil liep tenslotte zo hoog dat de heer Stappershoef de schrijver zaterdagmorgen verzocht de studio te verlaten. Door bemiddeling van de VARA-se cretaris, de heer Rengelink, werd de heer Asser zaterdagmiddag toch weer tot de repetities toegelaten en daarop zijn maandag besprekingen gehouden, welke tot dusver niet tot een oplossing hebben geleid. Naar verluidt zou de heer Asser thans schriftelijk aan de VARA hebben doen weten dat hij de relaties met deze omroepvereniging wenst te verbreken. Dit zou dan in de le plaats betekenen dat het eerste „Wild West"-program- ma tevens het laatste zou zijn (het zou een maandelijkse uitzending wor den), maar mogelijk ook dat „Mimo sa" uit de radio zal verdwijnen. Noch van de zyde van de VARA, noch van die van de heer Asser konden wij vanmorgen nadere mededelingen ver krijgen. Beiden wensten zich nog niet uit te laten over de definitieve conse quenties. Uitbreidingsplannen „Billiton" in Suriname In de komende jaren zal de Billiton in Suriname grote uitbreiding onder gaan, aldus ir. Zaalberg lid van de Haagse directie der Billiton. Met het oog op deze toenemende vraag naar bauxiet heeft de Billiton een concessie voor onderzoek aange vraagd voor een uitgestrekt gebied aan de Coppename. Als daar inder daad voldoende bauxiet wordt gevon den. zal in deze omgeving een apart mijnbedrijf worden gevestigd. De chef-geoloog van de Billiton. dr. Krobt is in opdracht van het syndicaat, gevormd door de Billiton en twee an dere maatschappijen naar Frans-Guya- na gereisd om na te gaan of er nog ruimte is voor de exploitatie van bauxiet aldaar. Het syndicaat heeft belangstel ling voor het hele gebied van midden- en zuid-Amerika. Eesgevraagd deelde ir. Zaalberg mee, dat de Billiton geïnte resseerd blijft in andere mineralen, doch dat bauxiet vooralsnog de hoofd schotel blijft. (Het bauxietbedrijf van de Billiton in Suriname bevindt zich ca. 30 km. stroomopwaarts van de Surinamerivier en de ontginning geschiedt op de vroe gere plantages „Onverdacht" en „Wei- gedacht". In 1939 begon de Billitonmij met de exploitatie in Suriname. (Red. L.D.)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3