Represaille-aanval van Israël op Jordaanse stellingen bij Kalkilja Valse muntersbende opgerold, maar de hoofdschuldige nog spoorloos WEERBERICHT Na luchtbombardement een hevig artilleriedueldat de gehele nacht voortduurde Weer vele doden, o.w. kinderen als slachtoffers van het verkeer 95ste Jaargang DONDERDAG 11 OKTOBER 1956 No. 28957 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Senny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tl.— per Kwartaal; 12.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Gisteravond laat begon een Israëlische legereenheid een aanval op Jor daanse stellingen in het gebied van Kalkilja, dat de punt vormt van een drie hoek van Jordaans gebied, die in de Israëlische kuststrook ten noordoosten van Tel Aviv uitsteekt (zie bijgaande kaart). Bij deze aanval, die een represaille vormt voor twee Jordaanse overvallen op dinsdag en donderdag waarbij resp. twee (bij Jehoeda) en vijf Israëliërs (bij Sodom) werden gedood zijn negen Israëlische soldaten gesneuveld en twaalf gewond. De verliezen aan Jordaanse zijde zouden zeer zwaar zijn. De aanval begon met een bombardement door Israëlische vliegtuigen, tengevolge waarvan munitie-depots in Azon in de lucht vlogen. Later ontstond een hevig artillerieduel, dat tot hedenochtend vroeg voortduurde. Het Jor daanse kampement werd door het geschutvuur getroffen en stond in brand. Een fort bij Kalkilja, dat dateert uit de tijd, dat de Britten over Palestina heersten, werd verwoest. gisteravond een beroep op Israël het vuren te staken, dit naar aanleiding van een Jordaanse klacht, dat de Isra ëliërs de plaatsen Kalkilja en Azon met granaten van 25 pond bestookten. Is raël gaf echter geen gehoor aan deze oproep, waarbij als reden werd opgege ven het onbevredigende antwoord van de Ver. Naties op Israëlische verzoeken om een einde te maken aan de aanval len van Jordaanse zijde. Van Israëlische zijde werd hedenoch tend bekendgemaakt, dat de Israëlische troepen vannacht gedurende de strijd de gehele „Arabisch bult" tegenover Tel Aviv bezet hielden Volgens een niet officiële Israëlische schatting zijn ten minste honderd Jordaniërs gedood of gewond. De Israëlische aanval geschied de tydens een bezoek van koning Hoe- sein van Jordanië aan de sector Kal kilja. De strijd duurde voort totdat de Is raëliërs de waarnemers van de V.N. verzochten om tussenkomst, opdat het vuren vroeg in de ochtend gestaakt zou kunnen worden. In een onderhoud met een correspon dent van het Engelse blad „Daily Tele graph" heeft de Jordaase eerste minis ter, Hasjim. verklaard, dat de huidige moeilijkheden aan de Israëlisch-Jor- daanse gTens voortvloeien uit het feit. Beroep van generaal Burns vruchteloos Tengevolge van het artillerieduel langs een front van ruim tien kilometer vielen Jordaanse granaten op de Isra ëlische nederzettingen Ejal, Nveh Je- min, Ramat Hakovesj en Rosj Haajin. Generaal Burns, het hoofd van de waarnemers van de Ver. Naties, deed Nieuwe leden van de Tweede Kamer De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal heeft in de vacature ontstaan door het bedanken van de heer J. M. L. Th. Cals de heer M. M. A. A. Janssen, te Zeist benoemd tot lid van de Tweede Kamer. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer F. J. F. M. van Thiel. de heer P. A. Blaisse, te 's-Gravenhage; in de vacature van de heer C. Staf. de heer J. de Ruiter, te Heerenveen: in de vacature van de heer W. Drees, de heer H. J. van den Bom, te Amsterdam; in de vacature van de heer S. L. Mansholt de heer H. M. Franssen, te Assen; in de vacature van de heer J. Zijlstra de heer P. Gerbrandy te 's-Gravenhage; in de vacature van de heer J. Algera de heer C. van der Zaal te Harlingen; in de vacature van de heer A. A. van Rhijn de heer J. Ree horst. te Rotterdam; in de vacature van de heer J. G. Suurhoff de heer J. C. Deering. te Rotterdam en in de vacature van de heer J. M. A. H. Luns de heer W. J. Schuijt, te Amsterdam. Wat meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Mor gen in de loop van de dag plaatselijk opklaringen Overwegend matige zuide lijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 OKTOBER Zon op: 7.01 uur; onder: 17.55 uur. Maan op: 14.42 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 8.40 en 21.09 uur. dat Israël een aanzienlijke troepen macht gebruikt om het optreden van op zichzelf staande Bedoeïnen de kop in te drukken. De Bedoeïnen, die door de Jordaanse regering moeilijk onder toezicht gehouden kunnen worden, al dus de premier, willen vaak slechts fa milieveten beslechten waarbij geen en kel politiek motief een rol speelt. De Rus Alexis Chwastof is mei zijn 2y2-jarig dochtertje Tanja plotseling uit Amerika vertrokken. Zij zijn, zoals gisteren reeds gemeld, inmiddels in Engeland aangekomen en schijnen daar verblijf te houden in de Russische ambassade te Lon den in afwachting van hun verdere reis naar Rusland. Tanja werd het laatste gezien in de trein naar Londentoen zij van achter het gordijntje naar buiten gluurde foto links). Op de foto rechts ziet men vader en dochter kort na aankomst in Southampton. Onrust in Hongkong: zeker vijf doden Duizenden nationalistisch gezinde Chi nezen hebben donderdag in Hongkong de relletjes voortgezet, die woensdag, de nationale feestdag van Nationalistisch China, begonnen, omdat zij niet genoeg vuurwerk naar hun zin hadden ontvan gen en de straten niet mochten ver sieren. De betogers vielen hedenochtend Euro pese auto's aan en staken er verschei dene in brand. Daardoor zijn o.a. twee leden van het Zwitserse consulaat in Hongkong gewond. Alleen auto's met nationalistische vlaggen lieten de Chi nezen ongemoeid. Bij een treffen met de politie zou een betoger doodgeschoten zijn. Toen dit onder de betogers bekend werd, hielden zjj een brandweerauto aan, die zij in brand staken. Ook bestormden zjj een Chinese staalfabriek, die op 1 oktober Technisch chemicus had plannetje Prof. dr. 1. Samkalden. die hoogstwaarschijnlijk, zoals gisteren reeds gemeldminister van Justitie wordt, in de plaats van prof. dr. G. E. Langemeijer, wiens naam aan- vankelijk genoemd werd voor deze ministerszetel. Prof. Samkalden is eveneens lid van de P. v. d. A. Na drie jaar experimenteren hon familieonderonsje valse biljetten gaan uitgeven De politie heeft snel toegeslagen, toen er door de arrestatie van een vrouw te Muiden eindelijk enig licht ging schijnen in de zaak van het verzilveren van valse bankbiljetten van een tientje, waar zij zich al sinds november van het vorig jaar mee bezig hield. De Amsterdamse recherche heeft gisteren de hand kunnen leggen op de echtgenote van de gearresteerde vrouw en haar zuster, die beiden in het komplot betrokken waren, maar de hoofdschuldige, de man, die de valse muntbiljetten vervaardigde, de 34-jarige Aalbertus Gijsbertus Hey, is nog spoorloos. de nationale feestdag van Communis tisch China gevierd had. Gisteren trad de politie te Hongkong met gasbommen op om de ongeregeld heden de kop in te drukken. Tenminste tien personen, onder wie verscheidene politiemannen, liepen verwondingen op. Hedenochtend, in de vroege morgenuren, opende de politie het vuur op plunde raars, die een particuliere woning in Kowloon waren binnengedrongen. Vol gens onofficiële berichten zquden giste ren in totaal vijf personen zijn gedood en tenminste dertig gewond. Dit nummer bestaat nit 14 pagina's De vrouwen moesten inkopen gaan doen Zoals wij gisteren reeds meldden, ging de zaak aan het rollen door de oplet tendheid van een winkelmeisje te Mui- den. Er kwam een vrouw bij haar in de winkel, die een kleinigheid kocht en be taalde met een biljet van tien gulden, dat het meisje niet vertrouwde Zij zeide even wisselgeld te halen en belde intus sen de politie op. Maar de vrouw wachtte niet op de komst van de die naren van Hermandad en nam snel de benen. Een klopjacht door het stille stadje volgde, wraarbij de vrouw gevon den werd toen zij zich verscholen hield tussen riet. De 41-jarige arrestante was door j Hey op een gehuurde bromfiets naar Muiden gebracht. Hfj zou op haar wachten, maar had blijkbaar onraad bemerkt en is er snel vandoor gegaan. 1 Na het verhoor van de vrouw zijn haar echtgenoot en haar zuster, die met Hey samenleefde, gearresteerd. De echtgenoot op het abattoir te Am sterdam en de zuster in het huis van het echtpaar, waar zij op de vijf kin deren paste. Uit de verklaringen, die de arrestanten aflegden is de ware toedracht van de zaak aan het licht gekomen. Technicus Hey Het plannetje is uitgegaan van Aal bertus Hey Deze heeft anderhalf jaar gewerkt als laborant op het fototech- nisch laboratorium van de fa. Enschede en Zonen en heeft hier kennis opge daan van het vervaardigen van bank biljetten. De drie arrestanten hebben voorts verklaard, dat Hey technisch che micus is en aan de Technische Hoge school te Delft gestudeerd zou hebben, maar of dit juist is kon nog niet door de politie worden nagegaan. In ieder geval schynen zijn capaciteiten wel in deze richting te liggen, want drie jaar heeft hij geëxperimenteerd voor hij zijn plannetje kon realiseren. In het perceel aan het Damrak, waar hij met zijn vriendin woonde, bestond niet voldoende ruimte voor zijn experimenten Daarvoor gebruikte hij een lege ruimte boven de woning van het echtpaar, dat toen in de eerste Atjehstraat woonde. Na drie jaar had hfj een biljet ver vaardigd, dat aan redelijke eisen vol deed. Toen heeft Hey een flinke voor raad gemaakt. Hoeveel biljetten er uit de drukpers te voorschijn kwamen is alleen hem bekend, de gearresteerden konden het niet vertellen. Hjj schijnt daarna de urukpers op het Waterloo- plein te Amsterdam van de hand te hebben gedaan en ook werd verklaard, dat de inkten, het papier en de cli- ché's in de kachel zyn gestopt. Slot op pag. 2 Vorige week is de levende have van „Artis" te Amsterdam uitge breid met een jong dwergnijlpaardje. dat thans reeds 35 kg weegt bij een lengte van 60 cm. Zijn oppasser, de heer B. de Vente heeft zijn nieuwe troetelkind „Tobi" gedoopt. De Braai 22 oktober voor rechter Rechter Widjono van het Landge- recht in Madjalengka (West-Java) zal optreden als voorzitter van het Land- gerecht bij het proces tegen de Neder lander H. de Braai. Het proces zal op 22 oktober in Madjalengka be ginnen. De Braai werd op 3 januari 1954 op beschuldigingen van ondergrondse han delingen gearresteerd Hij zal gelijk gisteren gemeld worden verdedigd door mr L. Lips, de 32-jarige Neder landse advocaat in Bandoeng Officier van Justitie is Kamsal. In Djakarta is nog steeds niet be kend, wanneer de Nederlanders Doornik en de Mey van Gerwen voor de rechter zullen worden geleid De eerste zitting ir het proces tegen Doornik was aan vankelijk bepaald op 10 september maar werd voor onbepaalde tyd uitgesteld. „Hoogezand" aan de grond Het 499 brt. metende Nederlandse m.s. „Hoogezand". eigendom van J. Wil- tens te Delfzijl, is gisteravond binnen de pieren van Requejada 'Spanje) aan de grond gelopen, daarbij is het roer be schadigd. Sleepboten zijn gerequireerd om te trachten het schip, dat onderweg is van La Rochelle naar Requejada, bin nen te brengen. Hoe lang nog? Auto reed in dichte mist op groep jongelui in en doodde meisje en jongen Er valt helaas veel melding te maken van een reeks verkeersongevallen, waarbij doden te betreuren zijn. Gisteravond zijn op de grens van de gemeente Utrecht en Westbroek drie jongelui aangereden door een auto. die kwam uit de richting Maarsen. Op de Gageldjjk stonden op het ogenblik van het ongeval een 16-jarig meisje uit Westbroek, een 17-jarige jongen uit Utrecht en een 16-jarige jongen, eveneens uit Utrecht, te praten. De auto, bestuurd door iemand uit De Bilt, reed op het groepje in. Hierbij werd het meisje dodelijk gewond. Een der jongens werd in zorgwekkende toestand, o.m. met een schedelbasisfractuur, naar het zieken huis te Utrecht overgebracht; ook hij is later overleden. De andere jongen liep slechts lichte verwondingen op. De autobestuurder is door de politie van Utrecht in verband met het onderzoek in verzekerde bewaring gesteld. Op het ogenblik van het ongeval hing er een dichte mist, terwijl de plaats waar de drie jongelui stonden, slecht verlicht was. Gistermiddag is de 80-jarige voetgan ger T. Lucassen uit Nijmegen, toen hij de Gouverneurlaan te Den Haag over stak. aangereden door een auto die werd bestuurd door een 70-jarige Hagenaar. De heer Lucassen was de ene rijbaan van de Gouverneurlaan nagenoeg over gestoken en had een voet reeds op de verkeersgeleider toen hij werd gegrepen door de volgens de politie met vrij grote snelheid rijdende auto. Hij liep een lin ke ronderbeen fractuur. een bekkenfrac tuur en inwendige verwondingen op en werd vervoerd naar het ziekenhuis aan het Westeinde, waar hij 's avonds is overleden. Op de kruising Haarlemmermeerstraat -Albert Neuhuysstraat te Amsterdam is gistermorgen een 47-jarige wielrijdster, die weifelde bij het linksaf slaan, door een personenauto aangereden. In het Wilhelmina gasthuis is de vrouw aan de zware verwondingen overleden. Een 68-jarige wielrijder, die gister middag op de Amstelveenseweg te Am sterdam bij de zuidelijke wandelweg on voorzichtig de rijweg overstak, is door een autobus aangereden en later op de avond aan zijn kwetsuren bezweken. Op de Leeuwarderweg te Amsterdam is een personenauto in botsing gekomen met een vrachtwagen en vervolgens te gen een motor met zijspan opgereden. Zowel de personenauto als de motor sloegen over de kop. De 58-jarige be stuurder werd uit zijn auto geslingerd en moest in zorgwekkende toestand in een der ziekenhuizen worden opgeno men. Aan de Telefoonweg te Musselkanaal werd het 6-jarig zoontje van de familie J. Prins bij het plotseling oversteken van de weg gegrepen door een passe rende vrachtauto. Het kereltje werd hierbij zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Hij had juist een appel van de groenteboer ge kregen en wilde daarmee naar huis oversteken, maar liep pardoes tegen het achterwiel van de vrachtauto op. De chauffeur zag het ongeluk in de auto spiegel gebeuren. Bij de stoplichten op het Zuiderdiep te Groningen is gistermiddag de 72-ja rige W. Drenth, uit Groningen, gedood, toen hij bij het oversteken door een vrachtauto werd geraakt. Uit de richting van de Osterstraat kwam een vracht auto uit Garmerwolde. Bij de Heere straat reed de auto door, omdat de lichten op groen stonden. Juist op dat moment stak een bejaarde man de straat over. De chauffeur van de vracht auto remde sterk, maar het ongeluk was al niet meer te vermijden. De voetgan ger werd tegen de straat geslingerd. In zorgwekkende toestand werd hij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij vrijwel direct na aankomst is overleden. Op de Rijksweg te Geleen is gister morgen een motorrijder uit Sittard in volle vaart in botsing gekomen met een vrachtauto. De motorrijder werd zo ern stig gewond dat hij ter plaatse is over leden. Hij was 28 jaar oud en gehuwd, doch had geen kinderen. In de Acaciastraat te Zaandam is gis termiddag een vierjarig jongetje onder een met kolen geladen vrachtauto ge raakt. Het kind. dat vermoedelijk is ge struikeld voor het linker achterwiel van de achteruit rijdende auto, was vrij wel op slag dood. Omstreeks 12 uur vannacht zijn de hofmeester eerste klasse van de Kon. Marine, J. H. Mouthaan uit Wapenin gen en hofmeester J. Woudstra uit Winschoten nabij de vliegbasis Gilze Rijen, waar beiden te werk waren ge steld. vermoedelijk tengevolge van de dichte mist met hun motor tegen een boom gereden en gedood. Hofmeester Woudstra was gehuwd, hofmeester .Mouthaan ongehuwd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1