7 Diplomaten in New York plegen vertrouwelijk overleg over Suez verstopping Ver. Naties doorleven kritieke dagen Mislukking betekent „geweldige ramp zegt Dalles Oplettend meisje te Minden bracht politie op het spoor wat doet U op 17 oktober Atleten bijten de spits af en vertrekken 28 oktober 95ste jaargang Woensdag 10 oktober 1956 Derde blad no. 28956 Spannende speurtocht naar een oplossing (Van onze correspondent in New York) Het belangrijkste nieuws van dinsdag over de Suezkwestie is wellicht, dat er een verschuiving is gekomen in de positie van Engeland! Tot dusverre had den de Engelsen betoogd, dat er internationale controle voor het kanaal vereist is, doch thans kan ik uit goede bron melden dat zij genoegen willen nemen met internationaal toezicht op het kanaal. Dit zal buitenstaanders misschien een onbelangrijk verschil lijken, doch het wijst erop, dat de Engelsen niet absoluut vast willen houden aan de resolutie, die zij tezamen met Frankrijk aan de Veiligheidsraad hebben voorgelegd. Er is tot dusverre evenwel niets bekend omtrent een verandering in de positie van Frankrijk. De Engelsen zullen ongetwijfeld volhouden, dat hun houding in beginsel niet gewijzigd is, doch hun concessie vergroot stellig de mogelijkheid van een vergelijk bij de zeer intieme diplomatieke discussies die gisteren begonnen en heden werden voortgezet. De leden van de Veiligheidsraad hebben zichzelf namelijk 48 uur tijd gegeven teneinde in geheel onofficiële privé-gesprekken een oplossing te zoeken voor het geschil inzake het Suezkanaal. drongen bleek van de ernst van de situatie. Hoewel Spaak de Engels- Franse resolutie zeer redelijk achtte, zon hij het een ramp vinden indien de raad niets anders zou kunnen doen dan deze resolutie in stemming te brengen. De Russen zouden dan namelijk ongetwij feld hun veto uitspreken en daarmede ware dan de rol van de Verenigde Naties in deze beëindigd. ..Spaak gaf toe. dat in principe de partijen niet zo ver van elkaar staan, doch de moeilijkheid ligt. Vier kopstukken in Hannnarsk j ölds kamer Zelfs geheime zittingen van de Veilig heidsraad leken voor dit doel nog niet de beste methode, doordat ook van zulke zittingen namelijk notulen ge maakt moeten worden en de gedele geerden zich daarom minder vrij in hun spreken gevoelen. Bovendien is het aantal deelnemers aan zulk een geheime vergadering toch nog te groot voor waarlijk subtiele diplomatieke onder handelingen. Terstond na afloop van de geheime zitting van de raad van gisteren begon reeds een geheel onofficiële, ongere gistreerde bijeenkomst op de 38ste ver dieping in de kamer van de secretaris generaal. Daar werd een vertrouwelijke discussie gevoerd, waaraan alleen deel namen Hammerskjöld, Selwyn Lloyd. Pineau en Fawzi. In dergelijke kleine vergaderingen van diplomaten hoopt men vóór donderdagmiddag een oplos sing te bereiken. Donderdagmiddag, komt dan de Veiligheidsraad opnieuw in geheime zitting bqeen teneinde het resultaat te vernemen. In een openbare zitting op vrijdag zouden de zaken dan officieel afgewikkeld kunnen worden! Inmiddels concludere men uit het bovenstaande nog niet dat de vooruit zichten nu beslist gunstig zijn. De orga nisatie van de Verenigde Naties door leeft kritieke dagen! Slaagt de Veilig heidsraad er niet in een bevredigende oplossing te vinden, dan krijgt daar mede immers het aanzien van deze wereldorganisatie een zware klap. Dulles zei dinsdagochtend dat hij een mislukking zou beschouwen als een ramp van geweldige proporties. De Amerikaanse minister maakte in zijn rede duidelijk, dat de partijen in begin sel niet zover van elkaar staan. Het enige principe waar onenigheid over bestaat, is zijns inziens een stelling, waaraan Engeland, Frankrijk en Ame rika groot gewicht toekennen, namelijk dat het gebruik van het kanaal geïso leerd moet zijn van de politiek van een enkel land. Sedert Egypte de kanaal maatschappij heeft genationaliseerd en daardoor het enige land is geworden, dat het kanaal controleert, leven alle andere landen volgens Dulles onder een economisch zwaard van Damocles. Onrecht jegens Israël Het Internationale karakter van de kanaalmaatschappij gaf tevoren aan de kanaalgebruikers althans enige garantie inzake vrije vaart. Deze garantie moet men overigens niet te hoog aanslaan. Immers toen de oude maatschappij nog bestond, ja zelfs toen Engeland nog een grote troepenmacht aan het kanaal had staan, heeft Egypte het bestaan sche pen van Israël, en ook schepen van andere landen, die lading naar de havens van Israël brachten, de door vaart te ontzeggen. Maar hoe betrek kelijk een garantie inzake vrije door vaart dan ook moge zijn, toch wensen de grote Westerse mogendheden een zekere Internationale garantie te her stellen. Voor donderdagmiddag zal nu moeten blijken of hierop kans bestaat! De Russen zetten zich intussen schrap tegen het Westerse streven. Na de zitting van dinsdagochtend zei Sjepilof ons. dat het in feite interna tionalisatie betekende, indien men het gebruik van het kanaal wilde onttrek ken aan de politieke invloed van een enkel land en dit klonk niet gunstig voor een oplossing als het Westen na streeft. naar zijn mening, in het verwezenlijken van de wederzijdse principes. Voor iedere regeling zal een zekere machinerie nodig zijn en over de aard dezer machinerie is men het allerminst eens. De Belgische minister zag als alter natief voor de Frans-Engelse resolutie bijvoorbeeld een voorstel inzake een verdrag, dat de vrije vaart garandeert, maar ook voor zulk een garantie is weer een machinerie nodig teneinde super visie uit te oefenen. Mannen als Spaak en Dulles zijn volkomen van de ernst der situatie doordrongen. Tezamen met Hammerskjöld zullen zij serieus naar een compromis zoeken, doch hun ernst garandeert daarom nog geen succes. (Ingez. IVIed.-Adv.) Geef de strijd niet op tegen DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e weekelke avond één - 3e week om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever- fiilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig s om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER PILLETJES - f 1.20 per flacon. Valse munterij te Amsterdam Na klopjacht door stad vrouw gearresteerd die zich verscholen hield tussen 't riet Nederlandse koks onderscheiden ENTHOUSIASME OVER RESULTATEN Vier Nederlandse koks zijn trots uit een felle internationale kookwedstrijd ter gelegenheid .van de Duitse Horeca - tentoonstelling te Frankfort aan de Main teruggekomen. Drie dagen lang hebben, zij behalve voor het toveren met schilderachtige koude gerechten, ge zwoegd aan twee speciale menu's van 200 porties elk. De internationale jury garneerde de pollepels van de Nederlandse koks met een gouden medaille als een wagenwiel en vier kleinere, alsook met een gedre ven zilveren schaal van een halve vier kante meter omvang en een kristallen bowlkan met zilveren deksel. Bovendien werd de chef d'equipe, de heer W. E. L. te Mey uit het Rijswijkse „Hoornwijck" verkoren tot erelid van het Duitse Koksverbond, wegens het heldhaftig standhouden tegen de zware Zwitserse. Oostenrijkse en Duitse con currentie uit 14 nationale koksploegen, die aan de wedstrijd deelnamen. De Nederlandse ploeg was samenge steld uit de „zwaarste" Nederlandse keukenmeesters, n.l. naast de heer Te Mey uit de heren S. Koenraads, H. van der Kraan en J. Roeien (eertyds chef van het beroemde, doch verdwenen Haagse „Vieux Doelen" en een der vier „Maitres de bouche des chevaliers du taste de vin" in de gehele wereld. De officiële vertegenwoordigers van de Ho reca, de heren C. Baljon, J. B. Crucq en F. E. J. Gastelie waren enthousiast over de te Frankfort bereikte resultaten. Eervol ontslag Schout-bij-nacht Goslings Bij K. B. is met ingang van 1 novem ber 1956 aan de schout-bij-nacht L. J. Goslings op zijn daartoe gedaan ver zoek eervol ontslag uit de zeedienst ver leend ter zake van langdurige dienst, onder dankbetuiging voor de vele goede en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Prof. dr. Th. Weevers Engelsman (Speciale berichtgeving) De districtsrecherche van de Rijks politie is in samenwerking met de Amsterdamse Centrale recherche bezig met het oprollen van een kom- plot van vervalsers van (oude) bank biljetten van 10 gulden. Reeds is één arrestatie verricht en men heeft het signalement van een tweede verdachte, die echter nog voortvluchtig is. De zaak is aan het rollen gebracht door de oplettendheid van een winkel meisje te Muiden. Tussen vijf uur en half zes gisteravond kwam een vrouw in de zaak van dit meisje inkopen doen en zij betaalde met een door verschil lende publikaties reeds berucht gewor den blauw biljet van 10 gulden. Dit zijn valse biljetten, waarop de molen van Ruysdael aan de achterkant staat en die in zeer grote getale in omloop zijn. Het winkelmeisje was echter op haar hoede, keek op de achterkant in de wolkenpar tij onder de molen en zag, dat zij met een vervalsing te doen had. Zij zeide de vrouw dat zij even wisselgeld moest ha len en waai'schuwde de Rijkspolitie te Muiden. De vrouw kreeg echter argwaan en vluchtte na enige minuten de winkel uit, juist voordat de Rijkspolitie arri- Prof. dr. Theodoor Weevers heeft de Engelse nationaliteit gekregen. Dit werd gisteravond te Londen bekend gemaakt. Prof. Weevers is in 1904 te Amersfoort geboren. Hij studeerde aan de universi teiten van Groningen en Leiden Neder landse en Engelse letteren. Na zijn stu die in 1931. werd hij docent in de Neder landse taal in Engeland, in 1937 werd hij lector aan de universiteit te Londen. Sinds 1945 is hij hoogleraar in de Neder landse taal en letterkunde te Londen. Tijdens de oorlog werkte prof. dr. Weevers mee aan de Nederlandse uit zendingen van de BBC. veerde. Een klopjacht op de vrouw door Muiden volgde. Eerst na geruime tijd I vond men haar langs een vaart, ver scholen tussen het riet. Men nam haar mee naar het politie bureau te Muiden, waar ze gefouilleerd werd. Het bleek, dat de vrouw, een Am sterdamse, een groot aantal valse bil jetten van tien gulden bij zich had. Zo wel uit haar verklaringen, als uit de waarnemingen van het oplettende meis je kwam vast te staan, dat de vrouw met een man op een bromfiets naar Muiden was gereden. De politie weet zijn naam en heeft zijn signalement, doch de man is voortvluchtig. De politie achtte het raadzaam de vrouw naar Amsterdam over te bren gen en haar in handen te stellen van de afdeling valse munterij van de Cen trale Recherche der Gemeentepolitie, omdat wel vaststaat, dat de drukkerij, waar de valse biljetten vervaardigd zijn, in Amsterdam is gevestigd. De hele nacht heeft de recherche verschillende nieuwe sporen, door deze arrestatie bekend geworden, onder zocht. Men verwacht zeer binnenkort de hele bende te hebben opgerold. Letterkundige dr. Dirk Coster overleden Op 69-jarige leeftijd is maandag middag (gelijk gisteren reeds in het kort vermeld) te zijnen huize aan de Voorstraat te Delft onverwacht over leden de litterator dr. Dirk Coster. In 1952 werd hem bij zijn 65e ver jaardag het ereburgerschap van Delft aangeboden en twee jaar geleden be noemde de senaat van de Gemeente- Universiteit van Amsterdam hem tot doctor honoris causa. Vroeger reeds Ernstige situatie Terstond daarna hadden wij een kort onderhoud met Spaak, die diep door- Groningen huldigt mevrouw Bouman In Groningen heeft zich een comité gevormd dat een beroep heeft gedaan op de Groninger bevolking om een bijdrage te leveren voor de huldiging van me vrouw Bouman bij haar terugkeer in het vaderland. Het comité bestaat uit de he ren J. van Diemen, J. R. de Haan. H. J. van Norren, F. Oosterhof en J. A. Tis- sing. NEDERLANDER VEROORDEELD IN DUITSLAND Een rechtbank te Flensburg heeft de 28-jarige F. S. Smulders uit Eindhoven veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf wegens valsheid in geschrifte en oplichting. De Nederlandse justitie heeft echter ook nog een appeltje met hem te schillen. Op 9 mei van dit jaar is hij namelijk ontvlucht uit de psychiatrische inrichting St. Willebrordus te Heiloo. waarna hij op 11 mei een auto verduis terde in Eindhoven. De rechter in Flen. burg heeft hem veroordeeld wegens oplichtingen in ver scheidene plaatsen. De Nederlandse rechter heeft hem destijds veroordeeld aa. wegens verduistering en oplichting. De Par ij se ontwerper van schoei sel Laure heeft zijn nieuwe modellen de namen gegeven van dieren. Toen hij zijn nieuwe ontwerpen toonde waren de dieren, schoenen genoemd wezigl naar >..e ue zijn, ook aan- werd hü onderscheiden met het Offi cierskruis in de Orde van Oranje- Nassau en het Officierskruis in de Orde van Leopold van België. Dirk Coster werd*7 juli 1887 te Delft geboren. Hij trad op jeugdige leeftijd in dienst van de Nederlandse Gist- en Spi ritusfabriek aldaar. Na enige tijd werd hij daar overgeplaatst naar de biblio theek, die de heer Van Marken voor zijn bedrijf had gesticht. De liefde voor de litteratuur, die zich reeds in Coster had geopenbaard, werd daar nog aangewak kerd. Hij las niet alleen veel, doch begon ook te schrijven. Zijn artikelen werden gepubliceerd in dagbladen en tijdschrif ten. Om nog dieper op het terrein der schone letteren door te dringen ging hij studeren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Gedurende de oorlogsjaren 1914 —1918 hield hij verscheidene litteraire lezingen, welke veel belangstelling trok ken. In 1920 publiceerde hij zijn eerste werk „Marginalia", dat in 1948 zijn tiende druk beleefde. Het was oorspronkelijk bestemd om deel te zijn van een breed gedachte, moderne parafrase van de op vattingen van Pascal met betrekking tot het wezen van de mens, doch tenslotte verscheen het als een bundel aforismen. In hetzelfde jaar publiceerde hij zijn studie over Dostojewski. Tezamen met Just Ha velaar richtte Coster in 1921 het tijdschrift ,X>e Stem" op. Van zijn hand verschenen in de loop der jaren vele bijdragen in dat tijd schrift. Voorts publiceerde hij „De nieu we Europese geest in kunst en letteren" (1920), „Verzameld proza I" (1925), „Verzameld proza II" (1927), „Nieuwe ge luiden" (1925), „De Nederlandse poëzie in honderd verzen" (1927), „Schetsboek" (1931), „Het tweede boek der Margina lia" (1939), „Mensen, tijden, boeken" (1941) en „Het leven en sterven van Willem van Oranje" (1947, een toneel stuk) In 1926 kreeg hij de „Van der Hoogt- prijs" van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde en in maart 1953 de „Marianne Philips-prijs". De begrafenis is bepaald op vrijdag a.s. op de algemene begraafplaats Jaffa te Delft. OLYMPISCHE SPELEN Frans Malm gaat naar Melbourne Het Nederlands Olympisch Comité heeft, gezien het verzoek van de KNWU. alsnog besloten Frans Mahn in de ploeg op te nemen, zodat de als reserve aangewezen Piet Steenvoorden niet naar Melbourne zal gaan. De Ned. Boks Bond heeft schriftelijk geprotesteerd tegen het niet opnemen van de Nederlandse kampioen Teters, die zich reeds in Australië bevindt, in de ploeg voor Melbourne. Na ampel be raad heeft het Ned. Olympisch Comité besloten dit protest af te wijzen, zodat geen bokser ons land zal vertegenwoor digen in het Olympisch toernooi. Het NOC heeft voor de atletiekwed strijden van de Olympische Spelen de volgende atleten ingeschreven! (Ingez. Med.-Adv.) 7 Reis van Nederlandse ploeg naar O.S. Op 28 oktober om 6 uur des avonds zal van Schiphol een vliegtuig vertrek ken, waarin de eerste Nederlandse deelnemers aan de Olympische Spelen te Melbourne zullen zitten. In dit vliegtuig, dat 31 oktober in de avonduren te Mel bourne arriveert, zijn plaatsen gereserveerd voor Puck van DuyneBrouwer, Dini Hobers, Eef Kamerbeek en Henk Visser, alsmede de KNAU-coach, de heer J. G. R. Grootewal. Verder vertrekt op die dag naar Melbourne dr. W. van Zjjll, directeur van het Nederlands Olympisch Comité, die als zakelijk leider zal fungeren en als assistent van de chef de mission. Met het vliegtuig van 9 november, dat op 11 november in Melbourne aan komt, reizen mevr. F. L. A. SuttorpVan den Berg, een der begeleidsters van de zwemploeg en de heer J. A. van Donselaar, internationaal hockeyscheids- rechter. Op 11 november, des avonds 6 uur zal op Schiphol het lijnvliegtuig naar Syd ney en Melbourne vertrekken, dat vrij wel geheel gereserveerd is voor Olym pische deelnemers en hun begeleiders. Via Beyrouth, Karachi en Bangkok gaat de reis naar Manilla op de Philippijnen, waar men op 13 november om 14.15 uur plaatselijke tijd arriveert. Het gezelschap zal daar ontvangen worden door de heer en mevr. D. van Eendenburg, die een prettig programma hebben samen gesteld voor de langdurige stop in de Philippijnse hoofdstad. Het is namelijk zo, dat het- vliegtuig pas de volgende morgen om 9,50 uur plaatselijke tijd de reis zal voortzetten, zodat het gezelschap alle gelegenheid heeft de benen te strek ken, terwijl in een hotel zal worden overnacht. De heer Van Eendenburg, die directeur van Philips is op de Philip pijnen, heeft de functie van Olympisch attaché voor Nederland tijdens de Spe len te Helsinki in 1952 waargenomen. Deze werkzaamheden heeft hij toenter tijd op zo voortreffelijke wijze verricht, dat hij voor het NOC werd onderschei den met de erepenning. Via Biak en Sydney arriveert het vlieg tuig op 15 november 7.20 uur plaatse lijke tijd in Melbourne. In dit vliegtuig reizen de zwem-, waterpolo-, hockey- en zeilploeg en hun officials. Voorts de chef de mission, de heer C. L. Kerdel en de medicus dr. P. Smit. Op 13 november vertrekt per vliegtuig ir. A. Paulen, technisch gedelegeerde van de Internationale Atletiek Federatie en lid van het NOC. Op 15 november vertrekken van Schip hol de wielrenners J. L. Buis, C. Niesten, F. Mahn, J. Rol en J. Captein, de chef d'equipe de heer M. Koot en de verzor ger-mecanicien L. Didier. In ditzelfde vliegtuig reizen naar Melbourne gen.- majoor C. F. Pahud de Mortanges, lid van het Internationaal Olympisch Co mité en vice-vooritter van het NOC, die Dames: 100 en 200 meter: Puck van Duyne-Brouw er: hoogspringen: Dini Hobers. Heren: 800 en 1500 meter: Franssen (voorwaardelijk): 110 meter horden: Kamerbeek; Verspringen: Visser: Speer werpen: Kamerbeek; Tienkamp; Ka merbeek. De Nederlandse ploeg voor Melbourne is met één lid uitgebreid. In het onder deel kleiduivenschieten van de Olympi sche schietwedstrijden zal de heer G. Jurgens. in Hamburg woonachtig, uit komen. Het kleiduivenschieten is vast gesteld op vrijdag 30 november en zater dag 1 december. De heer Jurgens ver trekt 22 november en komt op 25 no vember in Melbourne aan. Zijn terug reis is bepaald op 4 december. Hij zal in het Olympisch dorp wonen. VOETBAL Nederlands jeugdteam Voor de voetbalwedstrijd tussen de jeugdploegen van België en Nederland, welke zaterdag te Turnhout wordt ge speeld, is het Nederlandse team als volgt samengesteld doel: Bals (Zeist); ach.ter: Kraay (DOS) cn Los <DFC>; midden: Kruyver (KFC). Schilder (Volendam) en een nog nader aan te wijzen spelej; voor: Kick (Amsterdam), De Vries (Sparta), Sleven (VVV). Dekker (SHS) en Janssen (En schede). tot chef van de Nederlandse delegatie is benoemd, alsmede dr. J. N. van den Houten, secretaris van het NOC. Op 18 november vertrekt per vliegtuig de heer J. de Vries, vice-voorzitter van de internationale zwem-federatie, die in Melbourne als jurylid zal fungeren en voorts de heer en men. J. Armbrust, die beiden door de FINA als tijdwaarnemer zijn aangesteld. De hockeyspelers met hun leiders ver trekken op 7 december uit Melbourne en zullen op de terugreis een grote tournee door diverse landen maken. De meeste Nederlandse deelnemers keren met het vliegtuig van 10 december uit Melbourne naar Nederland terug, met dien verstan de, dat de zwemsters in ieder geval nog aan enkele wedstrijden in Australië zul len deelnemen en pas op 20 december uit Sydney zullen vertrekken. Universitaire Sportraad schreeef duizendste lid in De Universitaire Sportraad heeft gisteren vorig seizoen gebeurde dat pas op 1 februari het duizendste lid inegschreven. Het was de heer Horowitz, Student in de wis en natuurkunde, die gymnastiek gaat doen. Hij werd toege sproken door de voorzitter van de Uni versitaire Sportraad, Jhr. mr. Ch. F. van Nispen tot Sevenaar. ZWEMMEN Geslaagde recordpoging van Jaap de Jong Jaap de Jong (LZO. Leeuwarden) is er gisteravond in geslaagd het Nederlands record op de 3 x 100 meter wisselslag persoonlijk met een tijd van 3 min. 57.2 sec. op zijn naam te brengen. Jan Jis- koot van Merwede was sedert 2 m,ei van dit jaar met een tijd van 3 min. 58.7 sec. houder van dit record. AUTOMOBILISME Louis Rosier is er niet best aan toe De Franse coureur Louis Rosier, die in het ziekenhuis van Arpajon verpleegd wordt na het ongeluk van zondag j.l. op de baan van Montlhery, waarbij hij een schedelblessuur opliep, is nog steeds niet bij kennis gekomen. Na een vrij kalme nacht is zijn toestand gistermorgen plot seling verslechterd. Damclub Leiden Na de vierde ronde van de onderlinge competitie hebben in groep I P Olivier en W. Blom met 5 punten de leiding. In groep II zorgde v. d. Mey voor een verrassing door G. Rijsdam zijn eerst© nederlaag toe te brengen. P. Ligtvoet sr. heeft de leiding in groep III met zes punten. De uitslagen luiden: Groep I: v. d. Reyden—Hakemulder 11; v. d. BlomOlivier 02; v. d. Reek—Laterveer 02; Hakemulder-' Olivier 02; v. d. Reekv, d. Blom 0—2. Groep II: Rijsdam—Munk 2—0; v. d. PuttenLaven 11; v. d. MeyZee- gers 0—2; Belt—Munk 1—1; Rijsdam— v. d. Mèy 02; Zeegersv. d. Puttea 1li Laven—Belt 0—2.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5