EAU DE COLOGNES „Con Amore" zong met toewijding Handels „Tlie Messiah" Groots afscheid van door velen bejubelde alt Annie Woud Ring van Chr. Zangverenigingen „Leiden en Omstreken,' cföt/A ede?* es/hZÏ? B5ste Jaargang Woensdag 10 oktober 1956 Tweede blad no. 28956 Hartelijke toespraken; fraaie geschenken Eerst te middernacht kunnen wij onze indrukken weergeven over de uitvoering van de Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore" in de Stadszaal, gepaard gaande aan een grootse huldiging van de alt zangeres Annie Woud. in verband met haar definitief afscheid van het concertpodium. „Con Amore" stond voor een geweldige opgaaf, namelijk de weergave van Handels magistraal oratorium „The Messiah", zij het met diverse coupures. Wij zouden kunnen zeggen: dit is hét Handel- oratorium van diens vele, waarin de „boodschap des heils" geniaal en met bijzondere begenadiging verklankt is. Sinds zijn ontstaan siert het de koorliteratuur alsw einig andere werken, het boeit jaar in jaar uit door zijn uiterlijke macht en pracht, maar ook door inner lijke kracht en het neemt terecht een ereplaats in op het repertoire van elke zich respecterende koorvereniging. Iedere uitvoering vergt zeldzame in spanning. intense en toegewijde voor bereiding. Zoals deze „grote worp" van Handel, in razend snel tempo op papier gebracht In de korte periode van slechts 24 dagen (van 21 augustus14 september 1741), na de eerste uitvoering te Londen in 1743, tot een openbaring werd voor héél de christelijke wereld, zo moest eigenlijk nok iedere uitvoering een „grote worp" kunnen zijn, wat intussen, gezien de veeleisende opgaven zowel voor koor, orkest ensolisten, welhaast een onmogelijkheid is. Dit willen wij voorop stellen. Het volmaakte is nauwelijks realiseerbaar en dat werd ook gisteravond stellig niet bereikt. In de eerste plaats is er het probleem; moet „The Messiah" in de Engelse dan wel in de Duitse taal ge zongen worden. Historisch gezien is er geen twijfel mogelijk. Vandaar dat te genwoordig meer en meer de voorkeur naar de Engelse taal uitgaat. Dat was ook thans het geval. Wij voor ons zijn er echter van overtuigd, dat, althans voor een Hollands koor, de Duitse taal qua klank een gunstiger beeld schept. Afgezien van de moeilijk beden, die de uitspraak van het Engels voor de gemiddelde Hollander in zich bergt, biedt het Duitse choraliter en vocaliter veel pregnanter mogelijkhe den. ook wat de dictie betreft. Zonder programma blijft de uitspraak een vaag geheel, wat des te meer te betreu ren valt, omdat de tekst, speciaal in een werk als dit, er een uiterst voor naam bestanddeel van vormt. In de tweede plaats is er het grote lantal machtige koren, waarvan de herschepping een totale partituurlijke discipline, een stralende frisheid van klankproduktie vraagt, zoals bij weinig fcndere koorwerken het geval is. Wat het eerste betreft bleven nau welijks wensen over. De in dit opzicht ïeer sterk bedreven dirigent Simon C. lansen, als steeds stimulerend en dit Iterker naarmate de avond vorderde, tich van een verantwoorde Handelstij] Meszins bewust, kent hier volop de klappen van de zweep. Wat het tweede aangaat: daaraan ontbrak nog wel het een en ander. Speciaal in het pianissimo was meermalen een zekere matheid merkbaar, een onklaarheid in de klank- geving. afwisselend bij de onderschei dene groepen. Nu is dit wellicht te ver klaren uit het feit, dat de avond tevoren de generale-repetitie reeds een zware krachtproef geweest moet zijn. Hoe dan ook: het koor confronteerde ons de laatste jaren in het algemeen met hel derder klankexpressie, terwijl, wellicht ook als gevolg van een zekere vermoeid- Burgemeester Van Kinschot biedt Annie Woud prachtige orchideeën aan (Foto L.D./Van Vliet.) heid, af en toe ook bedenkingen tegen de zuiverheid moesten rijzen. Dat de tenoren zich slechts zeer moeizaam tegenover de anderen kunnen handha ven, de bassen, ondanks hun sonoriteit, wel eens aan fijnzinnigheid inboeten en de voordracht nog aan differentiatie en nuancering winnen kan, zodat sterker spanning ontstaat, neemt niet weg, dat deze Messiah-uitvoering ook grote kwa liteiten aantoonde, met een imponerend, volgens traditie staande aangehoord. „Hallelujah"-koor als treffend besluit van het tweede deel en een. afgezien van 'n enkele weifeling, al even impone rend fugatisch „Amen" als bekroning •van dit ganse bezielende oratorium, waarin Handel zo inspirerend en ver heffend de betekenisvolle invloeden van de Heiland episch belichtte. Gezien de mogelijkheden van het koor heeft men de enorme taak tot „verheer lijking van het Goddelijke" welbewust verstaan, waarbij de dirigent respect toekomt voor zijn markante leiding. Die leiding strekte zich ook uit tot het Amsterdamse „Kunstmaandorkest", dat zich na een enigszins schools begin, meer en meer ontplooide tot een van fraaie en egale klankkleur vervuld apparaat, waarin de heldere en ge acheveerd klinkende eerste violen ex celleerden. Een hoogtepunt vormde de beroemde Pastorale Symfonie, met st.vlistisch inzicht gespeeld. Een be trouwbaar en volgzaam apparaat tevens daar waar steun verleend moest worden aan koor en solisten. Van deze solisten noemen wij aller eerst de op deze avond „gehuldigde": onze grote altzangeres Annie Woud. die haar partij niet alleen vocaal met warme glans, doch ook innerlijk gerijpt en beheerst vertolkte. Zo ooit, dan be treurden wij het heengaan van deze Officiële publikatie \£RORDENING OP DE STRAATPOLITIE Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente (kamer 125) voor «en ieder gedurende drie maanden ter inzage is gelegd de verordening van 3 september 1956, houdende wijziging van de verordening van 2 mei 1912 (gemeente blad no. 17) op de straatpolitie, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 19 Juli 1954 (gemeenteblad no. 18). De wijziging betreft: 1. Het opslaan van stoffen of voorwer pen, welke stank verspreiden, het water verontreinigen of voor de ge zondheid schadelijk kunnen zijn; 2. het zich ontdoen van as, vuilnis en afval; 3. het op of aan de openbare weg laten, staan van rijwielen met hulpmotor, ontroerend zingende zangeres, die nog over zoveel waarachtig kunnen beschikt. Doch misschien is het beter zó, dan dat de onvermijdelijke neergang zich vol trekken gaat. Een verrassende openbaring bood naast haar de jeugd, in casu de jonge baszanger Hans Wilbrink. In hem on derkent men onmiddellijk de zanger „pur sang", met alle beschikkingen voor een glorieuze toekomst, mits zijn stem zich nog tot groter vrijheid ontplooit en zodoende de draagkracht zich ook tot in de uiterste hoeken van de zaal ontwik kelt. Wij vermoeden in hem nog groter expansiemogelijkheid, speciaal in het lage register, hoewel de stem op zichzelf reeds fenomenale kracht bezit. Zijn groot artistiek talent is mede een waarborg voor verdere groei. Niet slechts het timbre is van zelden ge hoorde kwaliteit, daarnevens beschikt hij over de onontbeerlijke intelligentie en rijkgeschakeerde muzikaliteit om het ver te brengen. Zoals Wilbrink bijv. de onverkorte aria „The trumpet shall sound", met een voortreffelijk geblazen trompetom speling triomfaal en schitterend zong, liet geen twijfel aan zijn reeds hoog- opgevoerd kunnen. Dat hij bovendien een mystieke sfeer kan scheppen, bleek elders onomstotelijk. De sopraan Corrie Bijster en de tenor Reinhardt van Randwijk bevestigden hun reputatie van betrouwbare solisten, die zonder bepaald uit te munten, toch een waardevolle steun voor een welsla gen betekenden. De eerste heeft met de aria „I know that my Redeemer liveth" gevoelige snaren weten te treffen. Hans Philips was als steeds de eminente clavecymbalist, sterk bijdragend tot het voorname cachet. Nog een woord over de welverdiende hulde, gebracht aan Annie Woud. Burgemeester Van Kinschot sprak haar hartelijk toe, er op wijzend hoe de Leidenaars Annie Wouds loopbaan van jongsaf gevolgd hebben. „God heeft U een schone stem gege ven", maar weinigen beseffen wélk een kunst het is. om waarlijk „kunstenaar" te worden, hoeveel studie daarvoor ver eist is, hoeveel men er voor moet op geven en nalaten, aldus spreker. Voor alles wat zij de Leidenaars ge schonken heeft, dankte spreker haar onder overhandiging van prachtige or chideeën. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. wees er op. welk een troost het is. dat Annie Woud haar lessen aan de Muziekschool Toon kunst zal blijven geven. Namens het Huldigingscomité bood hij haar een zilveren toilet-set aan. De voorzitter der Maatschappij voor Toonkunst, de heer C. Grijpma rele veerde in grote trekken de loopbaan van Annie Woud en betoonde zich dankbaar, dat de Muziekschool haar als lerares mag behouden. Hem is géén vak van wetenschap of cultuur bekend, waarin zoveel geëist wordt als van een vocaliste, o.a. aanhoudende toewijding en discipline. Namens het bestuur van de Maatschappij bood de heer Grijpma de zangeres, wie vele ovaties ten deel vielen, een door Meindert Zaalberg ont worpen en in vuur gebakken wandbord aan met de spreuk „Gesegnet sei, durch den die Welt entstund" (Wolf). Tenslotte sprak namens de leerlingen de heer De Jong de hoop uit. dat Annie Woud nog lang voor hen behouden zou blijven, onder aanbieding van een prachtig bloemstuk. De scheidende verklaarde, dat aan elk mensenleven twee kanten zijn en dat bij haar van weemoed geen sprake is. De andere kant is het feit, dat zij meer dan 30 jaar in binnen- en buiten land gezongen heeft en dat er bij haar grote dankbaarheid heerst, dit te heb ben mógen doen! Bij de huldiging is wel treffend en zeldzaam sympathiek tot uiting geko men, hoevelen in de loop der jaren door Annie Wouds kunst gegrepen zjjn geweest. Leiden heeft haar een schoon en onvergetelijk afscheid bereid! Moge zjj nog vele jaren de Leidse jongeren tot een pedagogische zegen blijven! De uitvoering, welke door een stamp volle zaal is bijgewoond en de velen innerlijk gesterkt huiswaarts deed gaan. is door voorzitter Favier met gebed geopend en door ds. Kloek besloten. Bloemstukken vertolkten de dank aan dirigent en solisten. Béid Siki voer Kunstkring „Voor Allen" Op maandag a.s. opent de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" het seizoen 1956 57 met het optreden van de Hon gaarse pianist Béla Siki, die terstond bij zijn eerste optreden de aandacht op zich vestigde door zijn buitengewoon pianis tische begaafdheid. Ook in ons land is hij reeds meerdere malen met groot succes opgetreden; het vorig jaar ook in onze stad met het Residentie-Orkest. Voor de pauze speelt hij werken van Beethoven en Chopin en daarna van Lipatti en Ravel. Er komen zangersavontlen en een concours De Ring van Chr. Zangverenigingen „Leiden en Omstreken" hield onder voorzitterschap van de heer G. Goed hart haar najaarsledenvergadering in „De Harmonie". Afgevaardigden van 11 koren waren aanwezig. Uit het financieel overzicht van de penningmeester bleek, dat het concours van 1956 een verlies opleverde van ca. f. 230.—, hetgeen te wijten was aan het te vroeg in de tijd houden van dit concours. Besloten werd daarom in 1957 het concours later in de zomer te organiseren. Wanneer de Stadsgehoor zaal niet beschikbaar is, zal getracht worden een andere zaal in Leiden te huren. Mocht ook dit niet gelukken dan zal naar een gelegenheid buiten Leiden worden omgezien. Voor de zangersavonden gedurende de winter '56''57 is. zoals gewoonlijk veel animo. Alle aanwezige koren gaven zich reeds op. De 1ste wordt gehouden op 15 november te Aarlanderveen de tweede in januari te Hazerswoude, ter wijl de 3de in maart te Leiderdorp ge organiseerd wordt. Ook werd besloten om in de zomer '57 1 of 2 openlucht zangavonden te houden in de badplaat sen Katwijk en/of Noordwijk. Hiervoor gaven enkele koren zich reeds op. Door het zich niet meer beschikbaar stellen van de huidige secretaresse mej M. v. d. Beek werd in haar plaats be noemd mej. L. Boom van „Excelsior" te Nieuw-Vennep. Aangezien de heer Groen zich ge noodzaakt zag, wegens opheffing van het Mannenkoor „Excelsior" te Hazers woude als bestuurslid te bedanken, werd in zijn plaats benoemd de heer C. Ver boom van „Die Rhijnsangers" te Oegst- geest. Het penningmeesterschap zal overge dragen worden aan de heer J. P. van Veen van het zangkoor van de Ned. Prot. Bond te Alphen aan den Rijn. daar de heer Middelburg volgend jaar aftredend is en zich niet meer herkiesbaar zal stellen. De twee aftredende bestuursleden, de heren De Vos en Van Soest, werden beiden herkozen. Dr. Drees heeft nog even tijd nodig Prof. Samkalden aan Justitie? (Van onze parlementaire redacteur) Het is thans de taak van dr. Drees de laatste hand te leggen aan het nieuwe Kabinet. De te verwachten nieuwe ministers: mej. dr. M. A. M. Klompé, mr. A. A. M. Struycken, prof. mr. I. Samkalden dus vermoedelijk niet prof. Langemeijer en de heer H. J. Hofstra, wilde hjj vanmiddag bjj zich ontvangen om hen te vragen of zij bereid zijn tot het Kabinet toe te treden. Met de anderen heeft hij telefonisch contact kunnen opnemen. Kandidaat ministers kunnen uiteraard nog per soonlijke wensen hebben alvorens zij een portefeuille willen aanvaarden en daar over moet dr. Drees dus met hen spre ken. Ook de keuze van Staatssecretaris sen geschiedt in overleg met de minis ters in het belang van een goede samen werking. Dr. Drees heeft dus nog enige tyd nodig voor het voltooien van het formatiewerk van mr. Burger. Verras singen worden echter niet meer ver wacht. Namens de woordvoerder van de for mateur is meegedeeld, dat onder de als minister genoemden, enige perso nen zyn, aan wie nog gevraagd moet worden, of zij als minister willen op treden. Prof. Samkalden Prof. dr. Ivo Samkalden, die waar schijnlijk in de plaats van prof. Lange meijer minister van Justitie wordt, werd 18 augustus 1912 te Rotterdam geboren. Hij studeerde rechten te Leiden, waar hij in 1938 tot doctor in de rechtswe tenschappen promoveerde. Van 1938 tot 1946 was hij bestuursambtenaar in het voormalige Nederlands Indië. Hij keerde in het laatst genoemde jaar in Neder land terug en werd lid der Commissie- Generaal voor Nederlands Indië. In 1947 werd hij benoemd tot assistent voor de leerstoel in het Staatsrecht aan de Uni versiteit te Leiden. Het jaar daarop werd dr. Samkalden belast met de leiding van de afdeling wetgeving juridische zaken van het Departement voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Deze functie vervulde hij tot 1952, toen hij werd benoemd tot hoogleraar in het agrarisch recht aan de Landbouwhoge school te Wageningen. Sedert 1954 is prof. Samkalden lid van de Prov. Sta ten van Gelderland en van het begin van dit jaar af lid van de S.E.R. Prof. Samkalden is lid van de P. v. d. A. Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding Gisteravond hield de afdeling Leiden van de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding in hotel Centraal een vergadering. Verheugend noemde de voorzitter, dr. K. Simon Thomas het feit. dat ook Lei den zijn deel krijgt van de grote toene ming van nieuwe leden, welke zich in het gehele land voordoet. Niet onmoge lijk is het. volgens hem, dat de op 1 april 1956 inwerking getreden Wet op de Lijk bezorging hiervan de oorzaak is. Meer en meer dringt het tot de bevolking door, dat van gelijkstelling tussen begraven en cremeren nog lang geen sprake is. Dit schijnt de mensen te prikkelen zich als lid te laten inschrijven. Verder hield de vergadering zich ge ruime tijd bezig met de behandeling van de Beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering, welke zaterdag te Amster dam wordt gehouden. Op de financiële stukken gaf de voor zitter enkele toelichtingen. De vereni ging heeft over 1955 een batig saldo kun nen boeken van f. 42.400, welk bedrag gestort zal worden in het Fonds voor Crematoria. Het totale aantal crematies bedroeg 2.460 en was bijna de helft groter dan in 1951. De installatie in Dieren heeft natuur lijk nog met verlies gewerkt, maar Vel- sen heeft in belangrijke mate bijgedra gen in het totale overschot. Voor de verkiezing van leden in het hoofdbestuur zal Leiden zijn stem uit brengen op de aftredende heren mr. K. J. Bes te Amsterdam en J. Hasper te Rotterdam. Algemeen was men van oor deel. dat voor de derde plaats in het H.B. opnieuw de kandidatuur gesteund moest worden van mevr. N. Naber Klomp uit Emmen, die vroeger al eens door Leiden zelf als kandidate is op gegeven. Als lid voor de Commissie van Bij stand kreeg de tot afgevaardigde be noemde secretaris-penningmeester, de heer L. Gerverdinck, opdracht te stem men op de aftredende heer A. Hus te Den Haag. Na een uiteenzetting van de voorzitter verklaarde de vergadering zich voor sa menwerking met de vereniging voor cre matie (A.V.V.L.) en eventueel andere verenigingen, welke het stichten en ex ploiteren van crematoria beogen. Tot slot voelde de vergadering er veel voor in het komende voorjaar weer eens een excursie te organiseren naar het crematorium te Velsen. Nu er zoveel nieuwe leden zijn bijgekomen, zullen er ongetwijfeld velen zijn, die met dit in 1914 gestichte eerste crematorium willen kehnis maken. Na beantwoording van enkele vragen over crematiekosten en de rechtsgeldig heid van codicillen, betuigde de^ voor zitter dank voor de prettige belang stelling en hij sloot de bijeenkomst. L. W. Steensma jubileerde Gisteren herdacht de heer L. W. Steensma. kringambtenaar van de aan het Kort Rapenburg gevestigde PI anten - ziektenkundige Dienst, het feit. dat hij voor 25 jaar bij deze Dienst zijn intrede deed. In verband met dit zilveren jubileum boden de bloembollenexporteurs uit Lei den en omstreken hem gistermiddag in het Hof van Holland te Noordwijk- Binnen een receptie aan. Tijdens deze druk bezochte receptie zijn vele vriendelijke en waarderende woorden gesproken. Namens de bloem bollenexporteurs voerde de heer A. J. van der Meer het woord. Een enveloppe met inhoud vormde de tastbare dank van deze kring van exporteurs. Voorts voerden deze middag het woord de heer J. M. Ballego jr. namens de dahlia-kwekers, de heer A. C. Hendrik- sen als vertegenwoordiger van de vaste plantenkwekers. de heer W. Borkent na mens de directie van de Plantenziekten- kundige Dienst en de heer N. H. Dof- ferhoff. die de gelukwensen van de col legae van de jubilaris aan bood. Enkele geschenken, waarvoor de heer Steensma zich zeer dankbaar toonde, werden over handigd. RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank alhier is over de maand september een bedrag van f. 563.808 ingelegd en opgenomen I f. 444.194 Verhoging salarissen gemeentepersoneel ZES PROCENT MET TERUGWERKENDE KRACHT TOT 1 JULI 1956 In een circulaire deelt de minister van Binnenlandse Zaken mede. dat de Rege ring besloten heeft de bezoldiging van het rijkspersoneel ingaande 1 september 1956 met 6% te verhogen. Het ligt in het voornemen van de Regering om, in af wachting van de definitieve regeling van die verhoging, voor het tydvak van 1 sep tember 1956 tot 1 januari 1057 te vol staan met toekenning aan het Rijksper soneel van een uitkering ten bedrage van 2% van de bezoldiging per jaar. De minister verzoekt in deze circulai re, er van uitgaande, dat de gemeenten een soortgelijke voorziening voor haar personeel zullen willen treffen, aan het daarvoor in aanmerking komende perso neel een overeenkomstige uitkering over het tijdvak van 1 september 1956 tot 1 januari 1957 toe te kennen. Het college van B. en W. kan zich uiteraard verenigen met een verhoging van de bezoldiging van het personeel der gemeente met 6%, doch is van oor deel, dat deze verhoging niet met in gang van 1 september 1956 dient plaats te vinden, maar met ingang van 1 juli 1956 evenals over 1955 een verhoging van bezoldiging van 3% ontvangt. Het Centraal Orgaan inzake gemeen schappelijke behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden advi seert, in overeenstemming met de bij het Centraal Overleg betrokken personeels organisaties in gelijke zin. In navolging van de regeling voor het Rijkspersoneel zal de 6% verhoging over het tijdvak van 1 juli 1956 tot 1 januari 1957 in de vorm van een tijdelijke uitkering dienen te ge schieden. De aan deze 3% uitkering verbonden kosten worden door B. en W. globaal op f. 225.000- geraamd. B. en W. doen thans de raad een voor stel om in deze geest een besluit te nemen. Leids conservator naar Curagao GAAT STUDIE MAKEN VAN GARNALEN, KREEFTEN EN KRABBEN. De Wosuna (Instituut voor Weten schappelijk Onderzoek Suriname en Ned. Antillen), onder welks auspiciën zich regelmatig wetenschappelijke wer kers naar beide overzeese rijksdelen be geven, heeft voor de nabije toekomst o.a. zijn bijstand verleend bij de uitzending van dr. L. B. Holthuis, conservator aan het Rijksmuseum van Natuurlijke His torie alhier. Dr. Holthuis vertrekt op 25 oktober met de K.N.S.M. van Am sterdam naar Curagao, om aldaar en op de andere eilanden der Ned. Antillen gedurende ongeveer 5 maanden een stu die te maken van garnalen, kreeften en krabben (decapoda, stomatopoda) en er een verzameling van te maken. Deze uitzending geschiedt onder de weten schappelijke auspiciën van het Caribi sche Marien-Biologische Instituut (Car- mabi) te Willemstad. Edel en beschaafd van geur 1.15 -f 26.- GUNSTIGE RESULTATEN HOOGENSTRATEN CONSERVEN In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der Hoogenstraaten conserven N.V. voorheen gevestigd te Leiden, is de voorgestelde statutenwij ziging met algemene stemmen goedge keurd. De wijziging houdt o.m. in een verhoging van het maatschappelijk ka pitaal van f. 1.000.000 tot f. 2.000.000. De resultaten van dit boekjaar zijn niet. minder gunstig dan die van het jaar daarvoor, zodat minstens een voor stel tot een gelijk dividendpercentage mag worden verwacht. AMBTSAANVAARDING DR. B. H. M. VLEKKE Dr. B. H. M. Vlekke, vanwege de stich ting Het Leidsch Universiteitsfonds be noemd tot bijzonder hoogleraar in de actuele internationale staatkunde aan de Leidse Universiteit, zal zyn hoog leraarsambt aanvaarden met een inau gurele rede op vrijdag 19 oktober 1956 in het groot auditorium der Universiteit. Met het K.L.M. lijntoestel uit Londen arriveerde de beroemde mezzo-sopraan Nan Merriman voor haar toernee van drie weken door ons landwaarbij zij op woensdag 17 oktober ook onze stad - waar zij verleden jaar enorm succes oogstte! - tijdens het eerste con cert van de Maatschappij voor Toonkunst zal optreden. Nan Merri man. eertijds door Toscanini ..ont dekt'. had dezer dagen nog genoten van het zonnige klimaat in Zuid- Amerika. Of het haar. klimatolo gisch bezien, ook zo goed in ons land bevallen zal. staat nog te bezien (Ingez. Med.-Adv.) Altijd lente-fris M.6Q.122J5 Pittig en opwekkend f 2.40-f 14.25 A 56/108 Uit dit Huis stammen ook de beide charmante zusters van voorname afkomst, Tosca- en Mascota Eau de Cologne. Beide hebben de echte 4-711 Eau de Cologne als basis, waarmee de Vrouw over de gehele wereld zich zo gaarne verkwikt en verfrist.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3