Rus „ontvoert" zijn Amerikaans dochtertje ondanks protesten Aspirin*) Bedrijfsresultaten agrarische sector ongunstiger dan in 1955 Met een enkel woord Agenda Ambassade raakt overbevolkt Zaak met geheimzinnig waas brengt tal van instanties in grote beroering Het ziei er naar uii, dat de Rus Alexis Chwastof er in slaagt zijn iwee en half jarige dochtertje Tanja naar de Sovjet-Unie over te brengen. Met de „Queen Mary" is hij uit Amerika naar Engeland gekomen, heeft daar een onderdak gevonden in de Russische ambassade te Londen. De visa voor hem zelf en zijn dochtertje zijn in orde, dus zal de Britse regering er weinig aan kunnen doen, wanneer hij waarschijnlijk overmorgen naar de Sovjet-Unie ver trekt. Dit ondanks het dringende verzoek van de Amerikaanse Senator Lehman aan minister Foster Dulles en ondanks de dringende smeekbede van de sub commissie voor Binnenlandse veiligheid uit de Amerikaanse Senaat aan het State Department (Buitenlandse Zaken) om er bij de Britse regering op aan te dringen, dat zij maatregelen neemt om de ontvoeringvan de kleine Tanja tegen te gaan. naar Rusland teruggaat omdat zijn 93- jarige moeder daarom gevraagd had. Hij zou repressailles tegen haar vrezen. De Russen, die hem begeleidden, vertelden er nog bij, dat zijn vrouw in Amerika hem in meer dan een jaar niet had ont moet. Maar de werkelijke reden van deze reis weet eigenlijk niemand behalve hij zelf. Hij kan en wil er niets over zeggen. In 1951 emigreerde Chwastof uit Duits land, waarheen hij eerst gevlucht was, naar Amerika. Inmiddels heeft hij voorlopig onder dak gevonden in de Sovjetrussische am bassade in Londen. Deze dreigt langza merhand overbevolkt te raken, want Nina (vijf hoedjes) Ponomarova woont er ook nog steeds. Zij kunnen elkaar ge zelschap houden. Inmiddels wordt er in Amerika op aangedrongen Engeland te verzoeken het kleine meisje te arreste ren. zodat men haar uit de handen van haar vader kan halen. Of dit zal gebeu ren? Het ziet er niet naar uit. WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 (Ingez. Med.-Adv.) Maar de (Russische) visa is in orde Het gehele geval is bedekt met sluiers van geheimzinnigheid. Alexis was met een Amerikaanse getrouwd en zijn doch tertje heeft de Amerikaanse nationali ties Zijn vrouw protesteerde tegen de reis van hun kind. Dus ontvoerde Chwastof Tanja min of meer. Ameri kaanse douane-beambten konden hem niet vinden op de „Queen Mary". Toch was hij aan boord onder bescherming van een twintigtal Russen, die hem angstvallig gescheiden hielden van de overige passagiers, die nauwelijks de kans kregen een woord met hem te wis selen. Ook in Engeland konden de jour nalisten hem niet benaderen. Hij scheepte hen af met de verklaring, dat hij het Engels niet meester was! Het kleine kindje keek een beetje angstig, maar af en toe brak bij haar toch een glimlachje door. Wel werd aan journa listen verklaard, dat de 58-jarige Alexis Algerijnse rebellen weer zeer actief: 43 doden In Algerije zijn de rebellen weer zeer actief: gisteren meldden de Franse autoriteiten dat er in het laatste et maal 43 personen waren gedood, onder wie zeven Europeanen. Onder de slacht offers waren negen Mohammedaanse boerenknechts, die blijkbaar gebrand merkt waren, omdat zij niet met de opstandelingen hadden willen meewer ken. Zij werden van een boerderij, op 150 km. ten zuiden van Constantine weggevoerd, op een rij gezet en een voor een onthalsd. Bij een Franse tegen actie schoten de Fransen tien rebellen neer in de omgeving van Touffana en elders werden zeventien rebellen ge dood en 28 hunner gevangen genomen. Indonesische officieren weigerden arrestatie Volgens kringen, die nauw contact met het leger onderhouden, hebben Indonesische leger-officieren gewei gerd uitvoering te geven aan orders om sommige van hun collega's te arresteren. De woordvoerder van het Indonesische leger had eerder meegedeeld, dat een aantal legerofficieren, die hebben ge tracht de wettige regering te veranderen of omver te werpen", op last van de chef- staf van het leger, generaal majoor Na- soetion, was gearresteerd". Hij was niet bereid het juiste aantal gearresteerde officieren mee te delen. Hij zei, dat zij waren gearresteerd op beschuldiging van ..onregelmatigheden en wegens het deelnemen aan politieke activiteit", welke hij omschreef als pogingen om de regering te wijzigen of omver te werpen. ^N-nscttf p Is ook blijkens de |ongste onder zoekingen het meest aangewezen middel bij reumatische pijnen. Het Bayerkruis op elk tablet garandeert U Snelle werking Absolute betrouwbaarheid Constante samenstelling Elk Aspirin')-tablet is voorzien van het merk /^B"\ I A (BAYER) E ypy het tymbool van vertrouwen r betlaar geen Aspmn'J-zonder Bayerkruit Gedeponeerd handelsmerk „Aantal Russische troepen in Polen verdubbeld" „Sovjet-Rusland heeft het aantal militairen, dat het in Polen heeft, meer dan verdubbeld in de laatste drie maan den", aldus de Daily Telegraph (Lon den). „Dit waarborgt Ruslands militaire heerschappij over Polen. Het uiteinde lijke doel is het impopulaire communis tisch regiem aan de macht te houden", aldus David Floyd, de speciale corres pondent voor communistische zaken. Volgens Floyd hebben het afgelopen weekeinde vertrouwelijke rapporten Lon den bereikt, waarin te verstaan wordt gegeven dat het aantal Sovjetrussische divisies is verhoogd van 3 tot 7, d.i. on geveer 80.000 man. Alle divisies zijn ge pantserd en kwamen uit Oost-Duits- land. De nieuwe divisies liggen thans te Slubice, aan de Duits-Poolse grens di rect ten oosten van Berlijn, te Bolesla- wiez. ongeveer 50 kilometer binnen de Poolse grens, en te Nysa, aan de Pools- Tsjechische grens. Maarschalk Grechko, bevelhebber der Sovjetrussische troepen in Oost-Duits- land, had medio juni bekend gemaakt dat 33.500 van zijn manschappen in de eerstkomende paar maanden naar Rus land zouden terugkeren. „Het ziet er thans naar uit, dat de meesten van deze mannen, aan wier vertrek zoveel „ont- wapenings"-propaganda is verbonden, niet verder kwamen dan de andere zijde van de Poolse grens", schreef Floyd. Lichte daling deviezenreserve Volgens de weekstaat van de Neder landse Bank per 8 oktober heeft de netto deviezenreserve in de afgelopen week een kleine daling ondergaan nl. met f. 5 min. tot f. 979 min. De goudvoorraad bleef wederom onveranderd op f. 3.229. Het percentage goud en deviezen, dat. de liquide verplichtingen van de centrale bank dekt. is met een half procent ach teruitgelopen tot 66.31. (Ingez. Med.-Adv., A 4^ ^-r=r - c? BUISMAN verhoogt het koffiegenot en verlaagt de kosten. Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. Personeelsvoorziening baart veel zorgen Zo langzamerhand kunnen de bedrijven in de agrarische sector de balans over het lopende jaar opmaken en de resultaten liggen over het gehele vlak aanzienlijk lager dan in het uitstekende jaar 1955, terwijl bovendien de kosten belangrijk zijn gestegen. Wat de personeelsvoorziening betreft, de wolken, diezich hierboven samen trekken, worden steeds dreigender. De toestand is vrij netelig te noemen en dreigt onhoudbaar te worden. roest". De zomertarwe ligt rond de 4000 kg (40004000 kg). De zómergërst geeft een opbrengst van 4000 kg (40003800 kg), terwijl de win tergerst weinig is geteeld, doch een geraamde opbrengst van 4000 kg is redelijk te achten. De haveropbrengst ligt vrijwel op hetzelfde peil als in de beide vorige jaren name lijk 4100 kg. De vrees, dat diverse landbouw bedrijven het aantal koeien andermaal tot een niet meer verantwoord minimum moeten terugbrengen, dus tot enkele stuks voor eigen gebruik, is in het ge heel niet ongegrond, want de landbou wers zien hun personeel voor een groot gedeelte weggezogen door de industriële sector, waar wellicht de lonen iets hoger liggen. GRANEN Bij de granen is de wintertarwe vrij goed. De opbrengst kan per hectare gemeten maat worden geraamd op 4400 kg (in 1955: 4300 kg en in 1954: 4400 kg). Ook dit jaar had men weer te kampen met de zogenaamde „gele (Ingez. Med.-Adv.) MERCEDES BENZ Type 190. Benzineverbruik 1 op 10. Snelheid 140 km. PRIJS: f 11.995,—. ROOYAKKERS automobielhandel Leidse Straatweg 1 - Oegstgeest BINNENLAND De heer H. L. Laponder, hoofdverte genwoordiger van de K.L.M. voor Duits land. is gistermorgen op 63-jarige leeftijd in het Kurhotel Glotterbad by Freiburg in Breisgau, waar hy herstel voor z(jn ge zondheid zocht, plotseling overleden. Ruim 20.000 personen hebben, sinds de opening maandagmiddag, de tentoon stelling ..Firato", die in het R.A.I.-gebouw wordt gehouden, bezocht. Bij vorig Jaar vergeleken betekent dit een stijging van 50 Onder de geïnteresseerde bezoekers zijn vele buitenlanders, o.a. uit India, Amerika, Engeland en Duitsland. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, vertrekt het le detachement van de 3e Suriname Compagnie 1956 op vrij dag 12 oktober met de „Cottica" naar Suriname. De houtdagen 1956. georganiseerd door het Houtvoorllchtingsinstituut. zullen v/orden gehouden op 2 en 3 november in het Kurhaus te Scheveningen. De Indonesische minister van Land bouw. Any Karim, is eenstemmig gekozen tot voorzitter van de regionale confe rentie voor Azië en het Verre Oosten van de F.A.O., die te Bandoeng wordt gehouden. Op 26 januari 1957 zal de ln 1953 ingestelde M. Nijhoff-prijs worden uit gereikt. Deze prijs (f 2000) wordt jaarlijks toegekend, beurtelings voor een vertaling met letterkundige waarde uit een vreemde taal in het Nederlands en een vertaling uit het Nederlands in een andere taal. In 1956 werd de Amerikaan James S. Holmes onderscheiden; in 1957 zal een Neder landse letterkundige in aanmerking komen. De directeur-generaal voor Handel en Nijverheid van het ministerie van Econo mische Zaken, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft gisterochtend in de Bernhard'hal te Utrecht de Vochema geopend, een beurs van de voedings- en genotmiddelen industrie. de chemische en de farmaceu tische industrie. BUITENLAND Lio Hertog van Kent, die in de op- volgingslljn voor de Britse troon de zeven de plaats Inneemt, heeft dinsdag op het landgoed van zijn moeder nabij Iver (Bioklngshamshire) zijn.21-ste verjaardag gevierd. Na een familie-diner, waaraan o.a. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh aanzaten, gaven de jarige en zijn 19-Jarlge zuster Prinses Alexandra voor 130 van hun vrienden een dansfeest, waarop om. „Rock and Roll"-muzlek ten gehore werd gebracht. Blijkens een bericht in een plaatseiyk biad zijn onlangs te Stalinograd in Polen zes Polen wegens het organiseren van een anti-communistische beweging tot ge vangenisstraffen variërend van zes tot vijftien Jaar veroordeeld. Tengevolge van een instorting zijn J dinsdagavond in een mijn te Walsall Wood i in het Engelse graafschap Staffordshire vier mijnwerkers bedolven. Aangenomen wordt, dat zij om het leven zijn gekomen. De universiteit van Oxford krygt de beschikking over een rekenmachine, die ln staat is meer dan 3000 vermenigvuldigin gen en 5100 optellingen per seconde te verrichten. Het apparaat zal 750.000 gul den kosten. De Amerikaanse fabrikant Edwin Link en zijn echtgenote hebben bij een onder zoek van de zeebodem langs de Israëlische kust de Romeinse haven Caesarea terug gevonden. Zij vonden bij de uiteinden van de havendammen veel grote bewerkte stukken steen, die deel zouden hebben kunnen uitmaken van de twee grote j standbeelden, die volgens de oude be schrijvingen van de stad aan de haven mond hebben gestaan. Een 25-Jarige Nederlandse glazen wasser. die onlangs te Stockholm werd ge arresteerd op beschuldiging van Inbraak, heeft tegenover de Zweedse politie bekend ln vijf villa's te hebben ingebroken. De glazenwasser heeft bij zijn misdrijven een grote voorkeur voor Juwelen aan de dag gelegd. Een werkloze Belgische musicus, Kluchert, die zich te Wenen schuldig heeft gemaakt aan oplichting door ge bruik te maken van de naam van Eduard van Beinum, de dirigent van het Concert gebouworkest, is dinsdag door een recht bank in de Oostenrijkse hoofdstad tot veertien maanden gevangenisstraf veroor deeld. De musicus werd bovendien het recht ontzegd zish ln Oostenrijk op te houden. Tengevolge van meningsverschillen met haar zoon. hertog Ernst August, heeft hertogin Viktoria Louise van Hannover haar kasteel Mariënburg moeten verlaten en haar toevlucht gezocht in het huis van een schatrijke textielfabrikant in Braun schweig. Hertog Ernst Axigust had bezwaar tegen het bedrag van bijna 24.000 gulden, dat hij Jaarlijks voor het verwarmen van het 400 kamers grote kasteel moest neer tellen. Gesteund door zijn zuster Koningin Frederika van Griekenland trachtte haar zoon zijn moeder te bewegen naar minder duur te verwarmen appartementen te ver huizen. Dat is nu gebeurd. Een lid van de onafhankelijke com missie. die toezicht houdt op de per soneelsbezetting van de strijdkrachten van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Hensel, heeft meegedeeld, dat zijn commissie het ministerie van Defensie heeft aanbevolen personen, die geleden hebben onder het regime van Hitier. invloed te geven bij het beoordelen van oud-S.S.'ers. die ln de strijdkrachten willen dienen. Bij Dusseldorf is dinsdag een dieseltrein ontspoord doordat een seinpaal op de rails was gevallen. Drie mensen zijn om het leven gekomen en vijf gewond. Volgens Tass zal het nieuwe Sovjet russische straalverkeersvliegtuig. de Toe- 104, vrijdag a.s. voor de geregelde dienst op de lijn tussen Peking en Praag worden ingeschakeld. De Toe-104 zal deze afstand van 8220 km in 11 uur afleggen. Dit toe stel zal m.i.v. 15 oktober ook de verbin ding tussen Moskou en Tbilisi in Armenië onderhouden. Meer dan 4000 arbeiders van de Donawitz-staalfabriek bij Leoben in Stiermarken, een Oostenrijks staatsbedrijf, zijn in staking ter ondersteuning van looneisen. Als gevolg hiervan moest men dinsdag- de vuren in drie hoogovens uit laten gaan. Een gerechtshof in Maagdenburg (Oost-Duitsland) heeft vyf mannen we gens spionage voor de Amerikaanse ge heime dienst veroordeeld tot gevangenis straffen die variëren van een tot zeven Jaar. Van 20 oktober af zullen dagelijks 2200 militairen uit Algerië naar Frankrijk terugkeren, aldus heeft de Franse staats secretaris voor de strijdkrachten, Max Lejeune. dinsdag medegedeeld. Het Brussels „ventje" heeft momen teel 139 kostuums. Het stadsbestuur en de conservator van de garderobe van het ventje die een vrouw is hebben be sloten, dat de eventuele nieuwe kostuums, welke het ventje nog ten geschenke wor den aangeboden, werkelijk folkloristische of historische waarde moeten hepben; ge wone kostuums van allerlei bier- of andere sociëteiten worden dus voortaan radicaal geweigerd. Wij kunnen toch niet alle zalen van het stadhuis met garderobekasten vullen, aldus de Brusselse autoriteiten. De Amerikaanse ambassade in Moskou heeft dinsdag meegedeeld, dat de publi- katie in Sovjet-Rusland van „America", een geïllustreerd tijdsohrift in de Rus sische taal, uitgegeven door de Ameri kaanse voorlichtingsdienst, in Moskou op 22 oktober na een onderbreking van vier jaar hervat zal worden. Vijftigduizend exemplaren van dit maandblad, dat arti kelen over de Ver. Staten bevat, zullen elke maand t»r beschikking staan. De prijs bedraagt vijf roebel (ongeveer 5 gulden) per nummer. Tegelijkertijd zal in de Ver. Staten een geïllustreerd Sovjetrussisch tijdschrift „U.S.SR." geheten, verspreid worden. De prijs hiervan is 20 dollarcenten (ongeveer f 0.75) per exemplaar. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft passage doen reserveren ln verband met zijn voornemen met het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaartmij. Nederland zijn reis te beginnen naar India en enkele andere ianden waaraan de Negus staatsie- bezoeken zal brengen. De „Oranje" ver trekt ond-er commando van kapitein H. Zeilmaker, 10 oktober van Amsterdam en zal op de heenreis de Ethiopische haven Massawa aanlopen waar Keizer Haile Selassie en diens gevolg zicih aan boord zullen begeven. De politie van Innsbruck zal in het vervolg iedere chauffeur, die dronken achter het stuur van zijn wagen wordt aangetroffen, onmiddellijk drie dagen op sluiten. Communistische opstandelingen in Birma hebben acht leden van een voetbal ploeg van het Blrmaanse leger ln een hinderlaag bij Pyoe, 200 km ten noorden van Rangoon op de weg naar Mandalay, om het leven gebracht. Drie leden van de ploeg worden vermist, en drie werden door versterkingen van het leger en de politie bevryd. Zij waren ernstig gewond. Na een kort gevecht met de versterkingen trokken de opstandelingen zich terug. Dr. Arnold Orgler. 81 jaar. en mevr. Hertha Orgler, 65 jaar. zijn voornemens binnenkort in het huwelijk te treden. Zij scheidden zeven jaar geleden, toen zij hun gouden huwelijksfeest al achter de rug hadden. Dr. Orgler is arts. zijn echtge note psychologe. De Amerikaanse regering is bezig aan het ontwerp van een met raketten uitgerust vliegtuig, dat In staat zal zijn snelheden van meer dan 6000 km per uiir te halen op hoogten van meer dan 55 km. Dit toestel, dat de X-15 genoemd zal worden, zal binnen twee jaar gereed zijn voor gebruik. De X-15. waarvan de details geheim worden gehouden, zal de record snelheden van de X-2, het raketvliegtuig, dat dezer dagen verongelukte, overtreffen. De minister van Landbouw. I Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, is gistermiddag aan de Landbouwhogeschool te Wageningen gepromoveerd tot doctor honoris causa in de land bouwkunde. De promotor, prof. dr. C. H. Edelman overhandigt dr. Mansholt de bul. De graanopbrengsten zijn dus redelijk. Er traden niet veel ziekten op, doch door de langdurige regens kwam enig schot voor. PEULVRUCHTEN In de groep peulvruchten is zowel de kwaliteit als het aantal kilo's slecht. Veldbonen (wier-, duive-, waalse- en paardbonen) zijn er practisch niet ge teeld. De groene erwten zijn niet 2800 kg slecht (in 1955: 4000 kg en in 1954: 3000 kg) te noemen. De schokkers be reikten bij uitzondering een opbrengst van 4000 kg. doch moeten globaal op 3000 kg worden aangehouden (3000— 2200). terwijl kapucijners en grauwe erwten, met een opbrengst van 2300 kg (20002000) weinig werden geteeld. Witte bonen hebben een gemiddelde opbrengst van 1400 kg per ha (2500 1200 kg) en de bruine bonen zijn even eens slecht. Voor deze peulvruchten is het voort durend te kil en te nat geweest, ter wijl de wind ook een nadelige Invloed heeft doen gelden. HANDELSGEWASSEN Het blauwmaanzaad- en kanariezaad- areaal is dit jaar nog meer ingekrom- WOENSDAG Gerecht 10: Splritlsoh Genootschap. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus over toe passing van kunststoffen, 8 uur nam. Rehobotih (Rapenburg 10)Bijbellezing ds. J. de Wit. 8 uur nam. Den Burcht (Jacoba-zaal)Fryske joun. Lezing fan dr. S. Bloembergen, toanlel „RJucht en Sljucht" fan den Haech, op- flerlng fan „De Genamt", 7.45 uur nam. Maranatha-kerk: Zangavond Bijbel Kioskvereniging, 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenvergadering „De Natuurvriend", 8 uur nam. DONDERDAG Stadhuisplein: K. en O.-excursie naar Moordrecht, 1.30 uur nam. Clubhuis „De Sperwers" (Langestraat 67 69)Heropening winterwerk, 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Modeshow Van Egmond, ca. 8.15 uur nam. V. en D.: Modeflitsen. 10.30 vm., 2.30 en 4 uur nam. VRIJDAG Sterrewacht: K. en O.-lezing prof. dr. H. C. v. d. Hulst over de sterrenwereld, 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Ned. Chr. Reisver. over Italië. 8 uur nam. Den Burcht (Jacoba-zaal): Ver. van nr. R. A. J. v 8 uur nam. ZATERDAG. Halte Posthof: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver. 1.55 uur nam. Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling en clubdemonstraties. 7.30 uur nam. Schouwburg: Toneel ver. „Tot Ieders Genoegen". „De Beunhaas". 8 uur nam. K. en O.-concert R'dams Philharmonisch Orkest. 8 uur nam. Leidsche Volkshuis: Tentoonstelling en clubdemonstraties. 3 en 5 uur nam. Den Burcht (Jacobazaal)Lezing over de Groninger kustvaart door kapt. J. D. J. Postma, 7.30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Haagse Comedle „Sybreoh Willemsdochter". 7Ï uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal: Leidsche Kunstkring „Voor Allen". Solist Béla Sikl (piano). 8 uur nam. Casino-theater: K. en O.-filmstudiekring „Don Quichotte", 9.15 uur nam. In den Vergulden Turk: Ned. R.-K. Middenstandsbond. Spr. de hr. K. A. J. M. Samson over „Patroon, zoon en zaak". 8.15 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerh a avezalen: Tentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe Jos Mertens en Dick Loef. Werkd 25 en 710 uur nam.: zond 25 uur nam BIOSCOPEN Luxor „De man ln het donkergrijze pak" (18 Jr.) Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „The long arm" (Politie zonder wapens) (14 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „The Glenn Miller Story" (a.l.) Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcy clus: „Magniflclent Obcession". Trianon „Safari" (14 Jr.) Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Cel 2455" (18 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 13 oktober 8 uur waar genomen door apotheek van Drlesum. Mare 110, tel. 20406, Zulder-apotheek. Lammenschans weg 4. tel. 23553. apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. B(| geen gehoor b(j Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. pen. Een raming van 1200 kg is rede lijk te achten. Het koolzaad, dat in 1955 nog slechts een areaal van vier duizend h.a. had, is toen aan de basis- produkten (door de regering gegaran deerde prijs) onttrokken. De vlasprodukten (lijnzaad en gere peld, vlas, dus vlas, waarvan slechts de zaadbollen verwijderd zijn) zijn in het algemeen matig. De kwaliteit is welis waar vrij behoorlijk, de lengte is iets korter gebleven, maar het aantal kilo's is laag. Vorige jaren werd resp. 800 en 5000 kilo's redelijk geacht. Over de knol-, bol- en wortelgewas sen zijn er evenmin verheugende mede delingen te doen. De consumptie-aard appelen (kriel- en pootgoed medege- rekend) bereiken een doorsnee-op brengst van 28.000 kg (1955: 30.000 kg en in 1954: 22.000 kg met een zeer hoog ziektepercenatge), dus weinig kilo's en veel ziek. vooral in de middelvroege rassen, die door phytoftora werden aangetast. Alle rassen hebben door de overvloe dige regens veel geleden. Regenval op één dag, die niet binnen één of twee etmalen kon worden afgevoerd, be hoorde niet tot de uitzonderingen! SUIKERBIETEN De suikerbieten kunnen worden be cijferd op circa 41.000 kg. Vooral tot september moesten de bedrijven nogal eens tegenslagen incasseren. De maand september was echter ongekend zacht en wellicht dat deze gunstige beïnvloe ding nog veel goed kan maken. Het suikergehalte (vooral afhankelijk van de mate zonneschijn!) ligt tussen de 12 en 15 (in 1955 in de Rijnstreek 15.1 Zuid-Holland 15'/i% en in 1954 in Nederland 15.6%). Wat betreft de zaai-uien, de opbrengst ligt rond de 26.500 kg (25.000 en 27.000 kg). Evenals in 1954 wordt gevreesd, dat de ui niet houdbaar zal zijn. Hopelijk zal 1956 echter niet bekend blijven als „het jaar van rot en schimmel". Het aantal kilo's is vrij behoorlijk, maar de kwaliteit zal door de vochtgraad niet blijvend zijn. De voederbieten en mangelwortelen geven een opbrengst aan van rond 70.000 kg (75.000—65.000). De kwaliteit is vrij goed. De kool- en knolrapen (30.000 kg), landbouwwortelen (24.000 kg) en de witlof (20.000 kg) zullen niet ver van de in vorige jaren behaalde opbreng sten liggen. HOOI De rode klaver is nagenoeg geheel doodgevroren. De eerste snede van de lucerne viel niet bepaald mee: 4.000 kg. evenals in de vorige jaren. De tweede snede lag met 3200 kg noig 200 kg boven 1955 en 300 kg beneden het peil van 1954. De opbrengst van de kunstweiden wordt geraamd op 4500 kg (50005000) en het blijvend grasland, eerste snede, en het blijvend grasland, eerste snede, evenaart het gemiddelde van 1955 met 3500 kg (1954: 3000 kg). Over het algemeen zijn de bedrijfs resultaten aanzienlijk minder gunstig dan in 1935 al Is men, wat de op brengsten betreft, niet bepaald on tevreden. Spanjaarden naar België om in de mijnen te werken De Belgische minister van Arbeid, Le Troclet, heeft dinsdag te Brussel op een gezamenlijke bijeenkomst van 'de com missies voor arbeid en economische za ken van het Belgische parlement mee gedeeld, dat het aantal mijnwerkers in België sinds januari van dit jaar terug, gelopen is met 11.000. De mijnramp te Marcinelle heeft het vertrek van dui zend buitenlanders veroorzaakt. Troclet zei dat dit een ernstig tekort aan mijnwerkers tengevolge heeft gehad, maar dat buitenlandse mijnwerkers de opengevallen plaatsen bezetten. Ondanks het feit. dat de Italiaanse regering de emigratie van Italiaanse mijnwerkers naar België niet toestaat, komen er volgens Le Troclet nog steeds Italianen via Frankrijk naar België. Na de totstandkoming van een Spaans-Bel gische overeenkomst zijn er 700 Spaanse mijnwerkers naar België gekomen. Er zijn voorts onderhandelingen gevoerd met het oog op de tewerkstelling van Marokkanen in de Belgische mijnen, aldus Le Troclet. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a Ss bh 3 s. -iï 1? £3 g HM c*4 d Stockholm geh. bew. zw 4 8 0 Oslo nevel windstil 11 0 Kopenhagen mist wzw 2 12 0 Aberdeen mist windstil 15 0 Londen mist no 1 14 0 Amsterdam zwaar bew. o 1 14 1 Luxemburg zwaar bew. no 4 12 0 Parijs Bordeaux onbewolkt windstil 14 0 onbewolkt no 3 16 0 Grenoble nevel windstil 13 0 Nice licht bew. 19 0 Berlijn Frankfort nevel nno 2 11 2 mist windstil 9 0 München nevel windstil 9 0 Zürioh mist windstil 9 0 Genève nevel nno 5 10 0 Locarno onbewolkt zo 1 15 0 Wenen zwaar bew. wnw 4 12 0 Innsbruck nevel w 1 11 0 Rome zwaar bew. no 4 18 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 19 9 Mallorca zwaar bew. no 2 19 1

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2