Eenheid van Britse alléén door Socialisten links houden Verminderde, docli ongemotiveerde betekenis van Amsterdamse beurs melk meer mans ZZ7ZZ 6S Bevans zege kwam te laat; lüj kan waarschijnlijk geen nieuwe denkbeelden meer bijdragen Franse staatslening bracht ruim tweemaal zo veel op als verwacht Door snellere belastinghef f ing sommige bedrijven in het nauw (üoeH fot vjat maet 95ste jaargang Zaterdag 6 oktober 1956 no. 28953 (Ingez. Med.-Adv.) m wd /nsfyvl li «f Verjongingskuurvan Labour (Van onze Londense correspondent) De verkiezing van de aanvoerder der Socialistische rebellen, Aneurin Bevan, tot partij-penningmeester op het congres in Blackpool, betekent onmiskenbaar een doorbraak naar links, welke de orthodoxe Labour-leiders zo lang mogelijk hebben trachten tegen te houden. Het is echter een doorbraak, welke in de tegenwoordige omstandigheden inderdaad beoogt de partijeenheid te verzeke ren en daarmee voor de onontbeerlijke voorwaarde voor een kans op de ver kiezingsoverwinning, welke nu al jarenlang door tweedracht verspeeld werd. De tegenstelling tussen links en rechts is slechts betrekkelijk van aard. Het is vooral een kwestie van temperament en tempo en niet van beginsel. De individualist Bevan is zeker geen bondgenoot van de Communisten, al wil hij op forse wijze een groot aantal nationaliseringen invoeren. Oxide strijdbaarheid is weergekeerd Na lange weifeling heeft Labour door de verjongingskuur der afgelopen maan den en vooral door Edens zwakke op treden. zijn oude strijdbaarheid terug gevonden. Deze kan alleen behouden worden door voortdurend de tegenstel lingen met de Conservatieven te drama tiseren. Attlee heeft dit zel den gekund, Gaitskell lukt het beter, zoals hij in de Suezkwestie, heeft aangetoond, was zijn omzwaai po-- litiek minder elegant. Plotseling was voor hem niet langer Nas. ser, maar Eden de „kwaje pier". Die omzwaai op zichzelf was een toegeven aan de radicalere stem ming in de partij, hoofdzakelijk weer het gevolg van het! falen der regering om het inflatiespook te J verjagen en de po- gingen om Labour daarvoor verantwoor delijk te stellen. Mi- j nister Mac Millan staat tegenover de weigering van de vakbeweging om de 5 kastanjes uit het vuur te halen, zoals duidelijk gemaakt door de vlammende rede van Frank Cou sins, de nieuwe se cretaris van de machtige Transport arbeidersbond op het congres van het Brit se vakverbond. Klopjes op de schouder Labour is er thans van overtuigd, dat zij de verkiezingen zou winnen, indien deze thans gehouden zouden worden. On gelukkig voor de So cialisten liggen die nog ruim drie jaar in het verschiet, tenzij natuurlijk een crisis de regering zou dwin gen zich eerder tot de kiezers te wenden. Dat de Conserva tieven nog altijd krachtdadig econo misch ingrijpen tegen de inflatie uit den boze achten, geeft de Socialisten de kans om zich als red der uit de nood aan te dienen. Maar of het land inderdaad bereid is hen met open armen te ontvangen, is de vraag, gezien de nog maar geringe procen tuele voorsprong, welke Labour volgens het jongste opinieonderzoek kon boe ken. De Socialisten bevinden zich echter in een dergelijke door zelf hypnose ont stane overwinningsroes, dat links bereid is de zo kort geleden nog verguisde Gaitskell en rechts de niet minder ver afschuwde Bevan te omarmen! De con sequentie zal moeten zijn dat Gaitskell en Bevan zelf elkaar tenminste een zacht klopje op de schouder geven Oude vete bijgelegd Het behoeft niet te verwonderen, dat het congres de ene dag Bevan en de volgende Gaitskell onstuimig toejuichte. Hoe anders dan nog maar een jaar ge leden, toen beiden nog verbeten tegen over elkaar stonden en Gaitskell de aanstormende Bevan de weg naar het leiderschap versperde, zoals hij dat ook het voorafgaande jaar gedaan had! Het duel tussen beiden was al in 1950 be gonnen, toen alle twee deel uitmaakten van de Labourregering. Bevan nam zijn ontslag als minister uit protest tegen het feit dat Gaitskell besloot het En gelse volk voortaan te laten betalen voor zijn brillen en gebitten, welke tot dan kosteloos door de nationale ge zondheidsdienst werden verstrekt. Vol gens Bevan had Gaitskell de sociale voorzieningen opgeofferd aan de bewa pening. Vorig jaar nog werd Bevan door de Labourfractie in het Lagerhuis ge schorst, omdat hij de partij discipline overtrad door zich door stemonthouding tegen de Duitse bewapening te verzet ten. Wanneer Attlee hem niet had ge red, zou hij waarschijnlijk uit de partij gestoten zijn, zoals dat ook in 1939 tezamen met Stafford Cripps gebeurd was. Uitgedroogde rekenmachine Bevan is echter een te grote figuur om zonder meer aan de kant te worden ANEURIN BEVAN penningmeester geholpen, nadat hij als gewoon kandi daat voor het bestuur door de plaatse lijke afdelingen gewipt was' Alleen bij hevige crisis In het parlement is de verhouding echter nog altijd hoogst ongunstig voor Bevan, al is soms de helft van de frac tie op zijn hand. Gaitskell kan er zeker van zijn. dat zijn leiderschap besten digd wordt. Zou hij op de duur door Bevan worden verdrongen, dan zou de laatste automatisch als toekomstig pre- Grootste succes in bijna een eeuiv tijd (Van onze Parijse correspondent) Hoewel de cijfers van de Franse staatslening voor Algerije, die op 10 september j.l. geopend werd, nog niet officieel bekend zijn, neemt men in financiële kringen al aan, dat het eipdbedrag aan ingelegde gelden meer dan 300 miljard frans (drie miljard gulden) zal bedragen. Daarbij zal de staat dan over ruim het tweevoud beschikken van de som van 150 miljard, die minister Ramadier tekort kwam om aan de kosten van de Algerijnse oorlog het hoofd te kunnen bieden. In economi sche kringen wordt deze lening dan ook het grootste succes genoemd, dat door de Franse staat sedert de obligatie van 1870 voor de bevrijding van het grondgebied ooit mocht worden geboekt. Dat resultaat is te treffender, wanneer men in aan merking neemt dat de vervaldatum met bijna drie weken werd vervroegd. De reden van die vervroeging was gelegen in het feit, dat minister Ramadier de attrac ties van de lening zo hoog had opgevoerd, dat hü aan de inschrijvingen wel enige paal en perk moest stellen om te voorkomen dat de staatskas in de toekomst al te zwaar zou worden belast. Bovendien werd vervaldatum met drie weken vervroegd Of men, zoals in regeringskringen al wel wordt gedaan, aan dit succes ook een politieke betekenis mag hechten, valt in tussen te bezien. Dat al'le inschrijvers, waarbij de kleine spaarders een belang rijk percentage vormen, nu zulke harte lijke bewonderaars van de Franse poli tiek in Algerije zouden zijn, durven we inderdaad te betwijfelen. Het succes lijkt eerder op het financiële dan op het poli tieke plan te moeten worden gezocht. Doch. hoe dat zij, opmerkelijk blijft het dat de socialistische regering aan haar beroep op de spaarzin zoveel garanties en attracties heeft willen verbinden dat haar lening die van het conservatieve ministerie Pinay uit 1952 in succes nu nog ver heeft overschaduwd. Deze lening heeft zo het bewijs geleverd, dat de Socialisten, die aan de macht zijn, bij het ..kapitaal" geen wantrouwen meer verwekken en die conclusie is zeker weer wèl van politiek belang! mier moeten worden beschouwd. Maar zover is het nog niet. Pas wanneer de economische en so ciale toestanden een ongekende ver scherping zouden hebben ondergaan, zullen de Britse kiezers bereid zijn om een Labourregering onder Bevan te aan vaarden. Voor Bevan zit er daarom niets an ders op aan door zijn aanwezigheid in Transport House waar de partij ze telt te trachten Gaitskells leider schap te beïnvloeden. Tot op zekere hoogte is dit al gebeurd door klimaats verandering in de partij. Bevan, hoe groot zijn oratorische talenten en scheldcapaciteiten ook zijn, mag vooral niet worden overschat. De crisis, waar voor Labour nog altijd staat, al hangt zij aarzelend het bordje „eenheid" bui ten de deur, is niet die tussen de ver ouderde tegenstelling tussen links en rechts. Ook Bevans opvattingen wijken vaak slechts weinig af van degenen, die als rechts worden gedoodverfd. De kleine Bevan-groep met uitgesproken „kliek"- karakter is ook al lang afgebrokkeld. Geen oplossing Wat de partü nodig heeft is nieuwe denkbeelden, welke getuigen van wer kelijkheidszin in een zich snel wijzigen de wereld. Of de 59-jarige Bevan in deze richting nog iets wezenlijks heeft bij te dragen, moet worden betwijfeld. Ook hjj Frauderende sergeant deserteerde (Van onze Haagse redactie) Een sergeant eerste klas, beroepsmi litair en werkzaam op het bureau sport van de inspectie opleidingen der Kon. Landmacht te Den Haag is. tien dagen i geleden gedeserteerd. Begin vorige week verscheen hij niet op zijn bureau en sedertdien is hij nergens meer te vinden. Inmiddels is gebleken dat hij fraude heeft gepleegd. Een dergelijk langdurig wegblijven, zonder opgaaf van redenen, wordt op het ogenblik nog steeds als „de- sertie in oorlogstijd" aangemerkt. Het bureau Sport regelt o.a. de uitzen- ding van militaire atleten naar het bui- tenland. In welk opzicht en in welke i mate de sergeant daar heeft gefrau- deerd, kan de marechaussee met het oog op het onderzoek nog niet zeggen. zit vastgeroest in het verleden. Het liefst zwaait hij met het aloude socialistische partijprogram, dat door rechts zou zijn verraden Maar weinigen geloven nog dat dit een oplossing biedt in een gans nieu we situatie. Bevans overwinning, meer voortgevloeid uit een verlangen naar een einde van de tweedracht dan om links extremisme bot te vieren, lijkt voor hem te laat gekomen, vooralomdat de na hem komende generatie reeds aan bod is! Fiscus konxt wel in kwade reuk te staan (Van onze financiële medewerker) Het is voor ons als commerciële mogendheid wel beschamend dat de Am sterdamse beurs in stemming en koersverloop haar New-yorkse zuster door gaans op de voet volgt, zoals een oude poedel zijn baas naloopt. Men kan dit nog verwachten van de Amerikaanse afdeling, waar de arbitrage voor nivel lering van de koersverschillen zorgt. En ook is het slaafs volgen New-York begrijpelijk voor aandelen Koninklijke, omdat de omzetten in dit fonds daar reeds geruime tijd aanmerkelijk groter zijn dan hier. Het is symptomatisch, dat ook aan de Amsterdamse beurs veelal niet meer van Koninklijke", maar van „Royal Dutch" wordt gesproken. Maar dat de z.g. lokale markt, de Nederlandse industriële aandelen, de Scheepvaartwaarden en andere rubrieken met de won derlijke capriolen van Wallstreet op en neer gaan. is toch eigenlijk al te mal. Temeer omdat ze, blijkens de berichten uit het bedrijfsleven, met de conjunc tuur en de conjunctuurbeschouwingen in de V.S. vaak niets te maken hebben, maar aan allerlei manipulaties en vermoedelijk niet in de laatste plaats aan verkiezingsmanoeuvres moeten worden toegeschreven. HUGH GAITSKELL partijleider gezet. Toen Churchill zijn troef uit speelde door ijlings verkiezingen uit te schrijven om het twistende Labour de genadeslag toe te brengen, werd de Bevan-vete met dezelfde spoed begra ven. Bevan kreeg weer een plaats in het schaduwkabinet, waar hij met de be handeling van koloniale vraagstukken werd belast. In het afgelopen jaar gaf Bevans optreden niemand aanleiding tot .klachten. Hij zat broederlijk naast Gaitskell, dien hij no^ kort te voren had uitgemaakt voor „uitgedroogde reken machine"!! Bevan met zijn grote gaven wordt in derdaad als-een aanwinst voor zijn par tij en de politiek in het algemeen be schouwd, zolang hij zijn felle gemoed weet te beheersen. Dat is dan ook de reden, dat hij thans voor het pennings meesterschap waardig werd gekeurd. Bevan trad drie jaar geleden uit het hoofdbestuur, omdat hij daarin opnieuw gekozen wilde worden niet slechts zoals tot dan door alleen de politieke vleugel van de partij, de Labourafdelingen en de kiesdistricten, maar door de hele be weging, inclusief de vakbonden. Het is Bevan een doorn in het oog en hem niet alleen dat de vakbonden, welke federatief van de Labourpartij deel uitmaken, een te grote invloed be zitten. vooral door de stoomwals van de z.g. blokstemmen 'elke bond brengt evenveel stemmen uit als er leden zijn). Het waren de vakbonden, die Gaitskell als penningmeester in het zadel hadden Van een eigen, zelfstandig beursleven is er aan het Damrak nog nauwelijks sprake, in tegenstelling bijv. met de Brusselse beurs, waar men tegen het eind van de vorige week een ontspanning in de internationale politiek constateerde en hierop met een verbeterde beurs- stemming reageerde, omdat de econo mische factoren in België gunstig wor den beoordeeld, gelet op de hoge bedrij vigheidsgraad bij vele ondernemingen. De Amsterdamse beurs heeft haar vita liteit verloren en in de loop van dit jaar haar omzetten in sterke mate zien dalen. September geeft wel een zeer droef beeld met een aandelenomzet van f. 29 miljoen tegen f. 34 miljoen in augustus en f. 94 miljoen in september van het vorig jaar: En voor de eerste negen maanden is de omzet van f. 633 miljoen tot f. 374 miljoen teruggegaan. Nu zeggen deze cijfers niet alles wat de effectenhandel in ons land betreft. Want in de eerste plaats is de werkelijke omzet op de aandelenmarkt groter dan uit de statistische gegevens blijkt, door dat hierin de fondsenhandel op de voor- en nabeurs niet is verwerkt. Gedurende de laatste tijd is dezv. niet van grote omvang en zij heeft doorgaans slechts betrekking op de internationale fondsen, j maar er zijn ook perioden, waarin voor I en na de officiële beursiiren' nog een MH||i HPi levendige handel wordt gedreven. Van uitgaat, hetgeen deze week wel weer dui- veel groter betekenis voor de Amster- delijk is gebleken. Want hoezeer er in damse beurs is evenwel de interne ver- de Nederlandse conjunctuur thans on- handeling van fondsen, welke plaats zekere factoren zijn, van tal van fond- vindt doordat de grote banken de orders sen kan toch worden gezegd dat ze tot van hun talrijke kantoren, over het een koerspeil zijn gedaald, waarin de gehele land verspreid, z.g. in elkaar slui- moeilijkheden, welke er thans voor vele ten, waarbij dus wel van de beurskoer- bedrijven bestaan, wel zeer zwaar tot sen, maar niet van de beurs wordt ge- uitdrukking worden gebracht, terwijl aan bruik gemaakt. In welk een omvang dit gunstige bedrijfsberichten vaak geen „clearen" plaats vindt, valt niet na te aandacht wordt geschonken, gaan, maar dat op deze wijze een groot Overigens moet worden gezegd dat de aantal koop- en verkooporders aan de lusteloosheid op de Amsterdamse beurs, effectenbeurs wordt onttrokken staat wat de aandelenmarkt betreft, voor geen wel vast. gering deel verband houdt met de nog altijd krappe geld- en kapitaalmarkt, waarvan de jongste weekstaat van de In de V.S. komt dit „clearen" niet, of Nederlandsche Bank weer duidel ik bliik slechts zeer sporadisch voor. Alen heeft gegeven Het Rijk heeft haar te- stelt zich daar terecht op het stand, goec bij do centrale barkinstelling kui- punt dat op een markt, waar de prij zen van het te verhandelen goed door vraag en aanbod worden vastgesteld, alle vraag en alle aanbod dan ook op de beurs terecht moet komen. Alleen op deze wijze immers is een reële koersvorming mogelijk en zal de beurskoers een werkelijk beeld van vraag en aanbod kunnen geven. De omvang van de beurshandel zal in dat geval aanmerkelijk worden ver groot met het gevolg dat ook de „ver handelbaarheid" van de verschillende fondsen groter wordt. Het is aan de New-Yorkse beurs zelfs zó. dat een makelaar, die gelijktijdig een koop- en verkooporder voor het zelfde fonds ontvangt, deze via de beurs moet uit voeren en een strenge commissie van controle zorgt er voor dat aan deze voorschriften nauwlettend de hand wordt gehouden. Ten onzent gaat slechts een deel van de fondsenhandel naar de beurs en naarmate de con centratie van banken en effectenza ken toeneemt, wordt dat deel uiter aard steeds kleiner. Dit is wel zeer te betreuren, ook omdat, naarmate de omvang van de beurshandel afneemt, deze gevoeliger wordt, voor de invloed, welke van de New-yorkse beurs nen versterken, maar dit is ten koste I van de banken gegaan, die in de week, geëindigd 1 october niet minder dan 1 f. 100 miljoen hebben moeten opnemen, i terwijl zij bovendien nog f. 49 miljoen I schatkistpapier bij de Nederlandsche Bank hebben ondergebracht en hun ver plichte kasreserve met f. 70 miljoen I hebben verminderd. In totaal hebben ze dus f. 220 miljoen opgenomen, waarvan een deel in 's Rijks kas is gevloeid in de vorm van belastingen, welke thans, als bekend, in sneller tempo moeten wor den betaald dan voorheen. I M Ongeveer een jaar geleden is im mers bepaald dat de voorlopige aan slagen voor de Vennootschapsbelas ting niet meer na negen, maar na zeven maanden van het lopende jaar worden opgelegd en dat deze voorlo pige aanslagen niet meer 50%, maar 75% van de belasting over het vorig boekjaar zullen bedragen. Bovendien is de bepaling vervallen dat de voor lopige aanslagen niet eerder invorder baar zijn dan nadat het boekjaar ge heel is verstreken. Thans moeten ze een maand na de ontvangst van de voorlopige aanslag worden voldaan. En de fiscus is ditmaal met zijn voor- Ionige aanslagen niet karig geweest. Alleen voor de Vennootschapsbelas ting werd in augustus voor een bedrag van f. 511 miljoen opgelegd, waardoor het totaal nog in te vorderen bedrag tot weinig minder dan f. 1 miljard is gestegen. Voegt men de opgelegde be dragen voor de Inkomstenbelasting hierbij, dan blijkt dat een bedrag van ruim f. 1600 miljoen door de fiscus is opgelegd en daar een groot deel hier van in sneller tempo moet worden be taald. is het alleszins begrijpelijk dat wel hot Rijk hierdoor ruimer in zijn j geld komt te zitten, maar dat de ban- j ken het zien wegvloeien. Tenslotte moeten deze gelden voor een groot deel aan het bedrijfsleven worden onttrokken, waarbij het als een onbillijkheid wordt gevoeld dat belas ting moet worden betaald over winsten, welke niet alleen nog niet zijn vastge steld, maar zelfs nog niet eens zijn ge maakt. Dat na zeven maanden van het lopende jaar 75% van de belasting over een vorig jaar moet worden betaald kan tot gevolg hebben dat over het lopende J boekjaar, als de winsten tenslotte blij ken tegen te vallen, te veel wordt be taald. Al wordt dit t.z.t. gerestitueerd, het is duidelijk dat sommige bedrijven i hierdoor met hun liquiditeit in het nauw kunnen komen. Dit is een te grotere moeilijkheid omdat zich in vele bedrijven het verschijnsel voor doet dat aan de ene kant de winst marges kleiner worden, maar aan de andere kant de omzetten stijgen en grotere voorraden moeten worden aan gehouden om een geregelde afzet mo gelijk te maken. Het spreekt wel van zelf dat onder zulke omstandigheden de versnelde en verhoogde belasting een zwaardere druk op het bedrijf uitoefent. Waar dan nog bij komt dat het opnemen van kapitaal moeilijker en duurder is geworden en de voor waarden van de uitgifte van aandelen ■n de meeste gevallen niet aanwezig rijn. De fiscus is in vennootschapsland nooit een persona grata geweekt, maar kom» nu bij de bedrijven wel i£ een zeer kwade reuk te staan. d^dopenweek was 'tand?,- .UfiSWÓA*rat Op 2 ottober wecden. ui laldon dm 88 aiaem S ucKa.s,Pcpcce)<l" t.' C?»y, JT:/ 'i Op 3 cte. PinnflATS tad. van. O? d ofcAcbdï sum. arkkr OfibuiXzeac^oed vi£cstaanbaA« r 65?"- Q8000O ïJOCGSaföe 3ofctcberkater Vinkt looxan at ptopa- ^a>uta avonden van da Lidsche. Ptelk handel o- Entl uctdi bedaniei LUabijdiiu^c aa/i hit Ctünses ïtena bonds.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9